ran en Syrië ormen front F Nederlander wil Borssele open houden PZC Hofstadleider was in Nederland ten tijde van moord op Van Gogh Uniforme markering voor elk type weg 21 Zalm lijkt met cijfers te toveren Zware tractoren vormen gevaar ntwoord op dreigementen VS wste mens lijkt ouder 19 Benauwde zege Schalken Plan voor aanslagen Parijs KNVB scherpt regels voor gokken aan O 2° Keest droog Efzijnvandaag wolkenvelden, maar het Aft meest droog en er is ook weieens 1 Het wordt circa 4 graden. jaargang no. 40 onderdag 17 februari 2005 snummer 1,25 Polen verdringen Nederlanders op arbeidsmarkt Eerst moet er tegen de klippen op bezuinigd worden en daarna lijkt het allemaal wel weer mee te vallen. Minister Zalm van Financiën maakt goede sier door de burger las tenverlichting te beloven. Maar de oppositie vindt het alle maal wel heel erg doorzichtig. Zalm maakt politieke be grotingen, is de overtuiging van PvdA en GroenLinks. „Het is wel kwalijk dat de economie nu veel meer is afgeknepen dan nodig was", aldus PvdA-Kamerlid F. Crone. nnnzeredactie buitenland HERAN - De islamiti- landen Iran en Syrië samenwerken om drei- nenten te pareren. Vol de Syrische premier Al jn is het noodzakelijk ii front te vormen, omdat jde landen met 'verschei- ie uitdagingen' worden wnfronteerd. ïdmaking van de allian- imna een ontmoeting tus- Otari en de Iraanse vi- ident Aref gisteren in de jsehoofdstad Teheran. „Wij Synëop alle terreinen hel- beloofde de Iraanse vi- sident. Het gesprek komt i reeks Amerikaanse drei- ïten richting Iran en Syrië, jens Washington steunen bei laden, door Irak van elkaar Éeiden, het terrorisme. Ook Iran kernwapens ontwikke- is het Witte Huis ook een ra in het oog dat Syrië een ie vinger in de pap heeft in aangrenzende Libanon. De rd maandag op de voormali- Ltanese premier Hariri leid- I nieuwe waarschuwingen bet adres van de Syrische re- tekendmaking van het ver bond werd extra pikant door ge lijktijdige meldingen over een luchtaanval op Iran. Later bleek het om een gecontroleerde ont ploffing in verband met bouw werkzaamheden te gaan. De Syrische ambassadeur in Washington benadrukte tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN dat het Syrisch-Iraanse front geen anti-Amerikaanse al liantie is. Volgens de diplomaat is Syrië geen vijand van de Ver enigde Staten. De regering in Damascus zou de relatie met Washington juist verbeteren. De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Burns, had eer der op de dag nog geëist dat Sy rië zijn militairen 'onmiddellijk en volledig' uit Libanon terug trekt. Washington denkt dat Da mascus in elk geval indirect ver antwoordelijk is voor de moord op Hariri, die zich tegen de Syri sche inmenging uitsprak. De begrafenis van de oud-pre mier vond gisteren onder massa le belangstelling plaats. Hon derdduizenden namen in de Li banese hoofdstad Beiroet af scheid van de politicus en zaken man. De kist met het stoffelijk overschot werd bijgezet in een moskee die met financiële hulp van de puissant rijke Hariri zelf was gebouwd. Zoals vaker bij begrafenissen van belangrijke personen in de Arabische wereld ging de plech tigheid met chaotische taferelen gepaard. Aanhangers van Hariri verdrongen zich rond de lijkkist. Een van de dragers van de kist, een zoon van Hariri, struikelde in het gedrang, waardoor de lijk kist even openging. In de moskee waren behalve de nabestaanden van Hariri tal van geestelijken en internationale hoogwaardigheidsbekleders aan wezig. Onder hen waren gezant Burns en de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Amr Moussa. De familie van Hariri wilde niet dat er leden van de Libanese re gering aanwezig waren. De nabe staanden houden het door Syrië gedomineerde landsbestuur ver antwoordelijk voor de moord. Aanhangers van Hariri scandeer den leuzen tegen Damascus. Uit juridische bronnen is ver nomen dat de Libanese rege ring inmiddels bereid is de aanslag door internationale des kundigen te laten onderzoe ken. Tot nu toe had Beiroet elk buitenlands hulpaanbod afgewe zen. ANP/AFP/RTR pagina 5 onvrede VS groeit Honderdduizenden nemen in Beiroet afscheid van de maan dag vermoorde Libanese ex-pre mier en zakenman Rafjk Hariri. foto Wael Hamzeh/EPE lentificatie unamidoden irdert traag ÜGKOK - De identificatie slachtoffers van de tsunami Itailand vordert maar mond iaal. Een commissaris van Thaise politie bevestigde gis te dat de identificatie van (duizend lichamen nog zeker i tot zes maanden in beslag nemen. |ens schattingen bestaat de ilvan deze groep uit buiten ge toeristen. Sinds het inter vale forensische team in ja- rus begonnen met het ver swan namen met slachtof- -wan 338 mensen de identi- vastgesteld. Qua nationali st Zweden de macabere SSjst aan, met 121 doden. Ma volgt Finland met 52 geï- lificeerde doden. Van de htoffers hebben 44 de Duit- tationaliteit. Het aantal Ne- Wers op de Thaise lijst it nu op twaalf. tmige van de vierduizend li- iaën verkeren in een derma te staat dat identificatie fuel forensische team nooit $jk zal zijn. faaise autoriteiten hebben officiële dodental inmiddels feteld op 5395. Naast de identificeerde lichamen, den nog altijd 2933 mensen dist Ongeveer een derde bestaat uit buitenlan- IGPD/RTR ®EN - De eerste 'moderne' blijken ouder dan tot nu !Ras aangenomen. onderzoek lijkt aan te fodat twee schedels van de Sapiens mogelijk 195.000 11 °ud zijn. Wetenschap- hadden de twee schedels Zuid-Ethiopië 35 jaar ge- °P 130.000 jaar geda- "teuwe ouderdom is afgeleid sn herbeoordeling van de aa§ bij de Omo-rivier, de fossielen destijds wer- ;'~ngetroffen, meldt het Brit- "•Ablad Nature in de editie tondaag. '■oo vondst van Omo I en in 1967 onderbouw- totenschappers de theo- 'C31 °nze vroege voorvade- Afrika afkomstig zijn. Armstrong toch naar de Tour Sjeng Schalken heeft de tweede ronde bereikt van het ABN Amro World Tennis Tournament in Rotterdam. De Limburger versloeg met veel moeite de Roemeen Andrei Pavel: 4-6 7-5 6-4. Het matige duel duurde 2 uur en 37 mi nuten. In de tweede ronde speelt Krajicek tegen de Kroaat Ivan Ljubicic, van wie de Limburger vorige week nog verloor. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Economie: 2122, 23 en 25 door Emile Calon MIDDELBURG - Elk wegt.vpe iu Zeeland krijgt z'n eigen uiter lijk. Over tien jaar moet deze operatie zijn afgerond en hoeft niet meer op de borden gekeken te worden om te zien op welk type weg wordt gereden. De wegbeheerders verwachten dat dat de veiligheid ten goede komt, zo werd gisteren duidelijk tijdens de vergadering van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Zo lig het in de bedoeling om al le drukkere zestig-kilometerwe gen de komende jaren te voor zien van twee rode fietsstroken. Op het linker- en rechtergedeel te van deze wegen komt rood as falt te liggen zodat de fietsba- nen duidelijk herkenbaar zijn en automobilisten weten dat er fietsers kunnen rijden. Auto's mogen straks nog wel op de fiets stroken rijden maar moeten fiet sers die gebruik maken van die stroken voorrang geven. Tach tig-kilometerwegen en hon derd-kilometerwegen krijgen een dubbele asmarkering, al dan niet onderbroken. De we gen waarop per dag meer dan ze venduizend voertuigen rijden, krijgen een ononderbroken mar kering, zodat daar niet inge haald mag worden. De plannen voor de uniforme markering moeten nog goedge keurd worden door de verschil lende wegbeheerders zoals wa terschappen, rijkswaterstaat, provincie en gemeenten. Het werk wordt over tien jaar uitge smeerd omdat de wegen pas een nieuwe markering krijgen als ze toe zijn aan onderhoud. De uniforme wegmarkering maakt deel uit van een plan om Zeeland verkeersveiliger te ma ken. Enkele jaren terug is afge sproken dat het aantal verkeers slachtoffers in tien jaar tijd met twintig procent moet afnemen. Grondverzetbedrijven zetten vaker zware tractoren in bij werk zaamheden in steden en dorpen. Het Regio naal Orgaan Verkeers veiligheid maakt zich hierover zorgen. Voor het rijden op een trac tor is geen rijbewijs vereist, zelfs al trekken ze aanhan gers van *1 60 ton. door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - De voortvluchti ge leider van het terroristische Hofstadnetwerk, de Syriër Re- douan al I., was rond de datum van de moord op Theo van Gogh in Nederland. De Syriër kon meerdere malen zijn echtgenote en pasgeboren kind in Den Haag bezoeken op een adres dat bekend was bij de inlichtingendienst AIVD. De po litie had hem als 'ongewenste vreemdeling' op ieder moment kunnen arresteren. Na de moord op Van Gogh wist Al I. als een van de weinige Hof stadleden te ontsnappen. Het is niet duidelijk waarom hij on danks de vermelding in het poli tiesysteem en de observaties van de AIVD regelmatig naar Den Haag kon gaan. Een woordvoer der van het Landelijk Parket wil niet ingaan op de aanwezig heid van de Syriër in Den Haag. Ook de AIVD onthoudt zich van commentaar. De Syrische 'haatprediker' is het najaar van 2004 meerdere malen gezien in de Haagse buurt Moerwijk. Daar woont zijn tot de islam bekeerde echt genote. Meerdere buurtbewo ners verklaren Al I. in oktober 2004 nog te hebben gezien. Een bewoner spreekt zelfs van een vi site in november, de maand dat Van Gogh vermoord werd door Mohammed B., een goede beken de van Al I. In dezelfde maand arresteerde een antiterreurbrigade twee Hof stadleden na een belegering in PARIJS - Extremisten in Frank rijk hebben plannen gemaakt voor aanslagen op de Eiffelto- ren, een prominente modezaak, politiebureaus en Russische en Israëlische doelen in Parijs. Dat is gebleken uit justitieel on derzoek dat al ruim twee jaar loopt, meldt het dagblad Le Pari- sien. Het onderzoek richt zich vooral op extrenjisten die zich in het Haagse Laakkwartier, op een paar kilometer afstand van de woning van de vrouw van Al I. De Syriër had tijdens zijn bezoeken aan Den Haag eenvou- dig opgepakt kunnen worden, omdat hij al sinds 2003 bij de po litie genoteerd staat als onge wenste vreemdeling. Iemand die zich desondanks in Nederland vertoont, kan zes maanden ge vangenisstraf krijgen. De AIVD volgt de Syriër al ja ren intensief. Hij staat sinds au gustus 2002 bekend als spil van het noorden van Georgië hebben laten trainen. De onderzoekers noemen dat de Tsjetsjeense con nectie. In januari hield de politie drie verdachten aan. De drie Al gerijnen hebben verklaringen af gelegd die met elkaar in overeen stemming zijn en wijzen op plan nen om aanslagen te plegen met chemicaliën. In de buurt van Lyon was daarvoor een laborato rium ingericht. ANP het Hofstadnetwerk. Onder zijn invloed zijn de veelal Marok kaanse jongeren volgens de AIVD klaargestoomd voor de ge welddadige jihad, de heilige oor log tegen de vijanden van de is lam. Aliassen Justitie heeft na de moord op Theo van Gogh een internatio naal opsporingsbevel uitgevaar digd tegen Al I., die gebruik maakt van talloze abassen. Het heeft tot dusver niet geleid tot een arrestatie. De Syriër werd in oktober 2003 al in de boeien geslagen. Hij be reidde volgens de AIVD samen met vier andere leden van de Hofstadgroep een terroristische aanslag in Nederland voor. We gens gebrek aan bewijs kwam het niet tot een vervolging. Wel werd Al I. door minister Ver donk (Vreemdelingenzaken) tot ongewenst vreemdeling ver klaard. In december 2003 werd hij uitgezet naar Duitsland, waar hij al in de jaren negentig tevergeefs een asielaanvraag had gedaan. GPD HILVERSUM - De KNVB wil in de reglementen opnemen dat voetballers, scheidsrechters en officials niet meer kunnen gok ken op wedstrijden waarbij zij direct betrokken zijn. In het tv-programma Netwerk werd gisteravond bekend dat de voetbalbond in april een voor stel aan de adviescommissie tuchtrecht wil voorleggen. De KNVB is in actie gekomen naar aanleiding van de omkopings zaak in het Duitse voetbal. Scheidsrechter Hoyzer bekende, op verzoek van drie Kroatische broers en tegen een aanzienlijke vergoeding, een aantal duels beïnvloed te hebben. Via het ille gale gokcircuit werd veel ver diend aan de gemanipuleerde duels. In een rapport van KPMG werd afgelopen jaar ge concludeerd dat ook het Neder landse voetbal gevoelig is voor omkoping. De KNVB schoof het rapport destijds terzijde, maar wil de regels nu niettemin aan scherpen. „We zijn ervan over tuigd dat het 'huis' goed bevei ligd is, maar een extra slot op de deur kan geen kwaad", aldus een KNVB-woordvoerder. GPD Greenpeace bood staatssecretaris Van Geel van Milieu gisteren een vaatje radio-actief afval aan uit protest tegen het eventueel ophouden van Borssele. foto Thomas Schlijper/WFA van onze regioredactie RIJSWIJK - De kerncentrale bij Borssele mag van de Nederlan ders best wat langer openblij ven. Een ruime meerderheid (66 procent) steunt opmerkingen hierover van minister Bot (Bui tenlandse Zaken) en staatssecre taris Van Geel (Milieu). Slechts 23 procent van de onder vraagden wil pertinent dat de centrale volgens afspraak in 2013 dicht gaat, bleek gisteren- uit een peiling die Maurice de Hond in opdracht van de Nos uitvoerde. Twee jaar geleden eis te nog 36 procent sluiting. Negen op de tien Nederlanders maken zich zorgen over de kli maatverandering. De kans dat het Westen van Nederland tus sen 2030 en 2050 onder water komt te staan, noemt 63 procent reëel als er niets aan de broeikas gassen wordt gedaan. De Nederlanders staan echter niet te juichen over bouw van nieuwe kerncentrales: 47 pro cent is voor, maar 43 procent is tegen. De Partij voor Zeeland vindt dat de provincie krachtig moet aansturen op het openhouden van de kerncentrale in Borssele. Dit stelt Statenlid M. Stoffels in een brief aan Gedeputeerde Sta ten. Stoffels acht het van belang dat ook de Zeeuwse Staten zich hierover op korte termijn uit spreken. Werkgelegenheid Stoffels ziet openhouden van Borssele als een stap om de uit stoot van broeikasgassen te ver minderen. Bovendien herbergt de centrale een kenniscentrum dat voor de provincie van on schatbare waarde is, aldus Stof fels, terwijl er volgens hem ook kostbare werkgelegenheid in het geding is. pagina 4 Van Geel pleit voor fonds duurzame energie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer, Ik tieb de laatste zes maanden gaan proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso l€ 19.951 per kwartaal met automatische incasso 58.001 i O per jaar met automatische incasso (C 22250! i Antwóóntnuimer 713,1AB0W8: Gobs het alfabet van Zeeland (Advertentie) T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1