pzc Geen studie naar gevolgen broom 5 Nooit meer doelloos rondjes rijden ZC Vreemde gebeurtenissen in pension De Richel Vereniging wil wandreliëf terug PZC li frovincie: Bevolkingsonderzoek zinloos Horeca tegen verdere uitbreiding Bom BASF blükt krachtig Gordeldier of 50 euro boete Balletjespistool in beslag genomen Rechter coulant voor berooide man agenda woensdag 16 februari 2005 LfFiigane Verstraeten UfiEUZEN - Er komt defini- L geen bevolkingsonderzoek [Terneuzen naar de schadelij- hgevolgen van broomhouden- Llamvertragers bij Broomche- sdeputeerde Staten nemen dat ud'punt in na overleg met het ovinciaal bureau medische mi- ukunde van de GGD. Volgens lis het moeilijk vast te stellen eventuele gezondheidsproble- n te maken hebben met de cwezigheid van het bedrijf, cat ook tal van andere facto- :eenrol kunnen spelen. Mistelling aan de broomhou- cde vlamvertrager HBCD is ^gens Gedeputeerde Staten specifiek lokaal verschijn- in Terneuzen. „Weliswaar is Terneuzen sprake geweest een duidelijke blootstelling ide lucht, maar een recent uit- onderzoek heeft HBCD in het bloed van een groep Nederlan- weet het dagelijks provin- jestuur. iperkt hoeveelheid gegevens om beeld te vormen over de ptstellingsroutes is echter ;zeer beperkt. Vooral over de otstelling binnenshuis is wei- bekend terwijl deze hoog kunnen zijn (HBCD in meu- stoffering)." vaststelling in combinatie Ide nog onvoldoende aanwe- kennis over nadelige effec- zet volgens GS grote vraagte- zin van een lokaal on- zoek. Het ligt, zo meent het ;e, dan meer voor de hand (Advertentie) pws- btraa jlezorgklachten: 1800-0231231 jopmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; ®erdagstot 12.00 uur redactie beuws-vlaandereim ^HemAlexanderlaan 45 Postbus 145 ^530 AC TERNEUZEN ]et 0115-645769 0115-645742 Wil: redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) JtBareman ftnond de Frel van Stee '"IsBakker (sport) ideloo 16 itbus 62 1560 AB hulst J«l: (0114)372776 (0114)372771 'Wail: redhulst@pzc.nl Wilavan Doorsselaer pTRALE REDACTIE •nspark 28 r»«OUS 31 ^AAGOES F10113)315500 F (0113)315669 Nail: redactie® pzc.nl "ternet fw.pzc.nl Nü: web@pzc.nl om algemene bovenlokale weten schappelijke studies uit te voe ren. Een ander belangrijk punt is vol gens GS de verwachting die wordt gewekt bij een lokaal ge- zondheidskundig onderzoek. „Als de verwachting is dat er geen betrouwbare uitspraken kunnen worden gedaan, zijn de nadelen van een lokaal onder zoek groter dan de voordelen. Zeker als dat gepaard zou gaan met met een belastend bloed- of urineonderzoek." Een lokaal be volkingsonderzoek is dan ook niet zinvol, vindt het dagelijks bestuur. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het aantal hore- cavoorzieningen in de gemeente Terneuzen mag niet verder toenemen. Dat vindt de afdeling Midden-Zeeuws-Vlaanderen van Koninklijke Horeca Neder land (KNH). In een brief aan de Terneuzense gemeenteraad uit J. Hessing, de secretaris van de KNH, namens de afdeling zijn bezorgdheid over het aantal horecabedrijven binnen de gemeentegrenzen. „De gemeente Terneuzen staat in relatie met andere gemeenten in Nederland op nummer één", weet Hessing. „Dit betekent dat indien het aantal inwoners blijft afnemen en het aantal horeca- voorzieningen gelijk blijft, dit zal leiden tot sluiting van be staande voorzieningen." Uitbreiding van het aantal res taurants, cafés en hotels moet volgens de afdeling dan ook niet worden bevorderd. De hore- ca-ondememers zijn van me ning dat wanneer een horecabe drijf sluit, de gemeente het be treffende pand het best een an dere bestemming kan geven. Ze denken daarbij aan een woon functie. Hessing kondigt aan dat de hore- ca-afdeling nieuwe initiatieven op horecagebied kritisch zal be oordelen. Als die niet in het be lang zijn van de bestaande on dernemingen, zal worden gepro beerd nieuwe horecavestigingen tegen te houden via beroeps- en bezwaarprocedures. Opnieuw brengt de horeca-afde- ling de toeristenbelasting onder de aandacht. Eerder al pleitte de afdeling ervoor deze belas ting af te schaffen. In dat verband steunen ze het voorstel van de WD om te ko men tot een marketingplan ter bestrijding van de leegloop en leegstand. „Het heffen van toe ristenbelasting is achterhaald", stelt Hessing. „Wij dienen er zorg voor te dragen dat bezoe kers aan onze gemeente het ge voel hebben dat zij welkom zijn. Het heffen van entree bij de stadsgrens is dan ook niet meer van deze tijd." opcursus ïBreskens ISTBURG - De Stichting Wei ll West-Zeeuws-Vlaanderen {int op 31 maart een popcur- svoor beginners. t cursus is bedoeld voor jon- ts en meisjes van dertien tot jtnet achttien jaar oud die eg actief met popmuziek aan Islag willen. Doel is om de Nemers de basis bij te bren- ivan het spelen in een pop- F (cursus wordt gehouden in de Rtitieruimte van de Stichting hekcollectief in Breskens. [cursusgroep zal ook een voor- feeresseerde jongeren moe- (zich voor 16 maart opgeven jile Stichting Welzijn West- 'üws-Vlaanderen aan de Vol- straat in Oostburg. Medewerkers van Vialis monteren de parkeerverwijsborden op dertig masten in en om Hulst. door Sheila van Doorsselaer HULST - Ondernemers, Belgen en bui tenlui hebben er dik tien jaar op moe ten wachten, maar dit jaar gaat het er dan uiteindelijk van komen; het langver wachte dynamisch parkeerverwijssys- teem voor Hulst. Het doelloos rondjes rijden door de binnenstad op zoek naar dat ene vrije (en gratis!) plaatsje is straks niet meer nodig. Het parkeerverwijssysteem is ruim tien jaar geleden in Hulst geopperd als dé oplossing voor opstoppingen in de bin nenstad in het weekeinde. Files en stil staand verkeer in de winkelstraten of wegen naar de binnenstad worden voor namelijk veroorzaakt door bezoekers die koste wat het kost hun voiture gra tis en zo dicht mogelijk bij de winkel straten willen stallen. Al 'zondagrijdend' toeren ze rondjes door de stad, onderwijl hun passagiers instruerend vooral goed om zich heen te kijken of er misschien een vrij plekje in zicht komt. Een dynamisch parkeerverwijssysteem is bedoeld om passanten al ruim voor de binnenstad rijaanwijzingen te geven naar nog vrije (gratis) parkeerplaatsen. Het gaat dan enkel om parkeerruimte op de grotere parkings. In 2000 bleken winkeliers geen voorstander te zijn van een dergelijk systeem. „Vaste bezoekers laten zich hier niet door leiden en gaan liever zelf op zoek naar een plekje", was hun commentaar. Drie jaar later waren ook de onderne mers overtuigd geraakt van het nut van het systeem. Ze wilden dan ook dat het parkeerverwijssysteem toute de suite, nog datzelfde jaar, zou worden inge voerd. Dat werd ook toegezegd, maar de da tum werd verschoven naar het voorjaar van 2004, daarna naar eind 2004 en toen het eenmaal zo laat was zei ver keerswethouder E. de Deckere stellig: „Op 1 februari 2005 is het systeem ope rationeel. Deze datum mag iedereen op schrijven." Medewerkers van Vialis (fabrikant en leverancier van onder andere parkeer- verwijssystemen) zijn gisteren begon nen met het 'optuigen' van de dertig masten die al enkele weken geleden in en om de binnenstad zijn geplaatst. Het zal nog wel even duren voordat het sys teem ook daadwerkelijk operationeel is, want het geheel moet nog worden aange sloten op een computerserver en uitvoe rig worden getest. Wanneer de eerste au tomobilisten door middel van het sys teem door de stad worden geloodst is nog niet bekend. Lussen De Hulster binnenstad telt 1195 par keerplaatsen waarvan er 618 op par keerterreinen beschikbaar zijn. Het gaat dan om de bolwerken, de Grote Markt, het 's-Gravenhofplein en de gro te parkeerterreinen bij het BACK-com- plex even buiten het centrum. Van de dertig parkeerverwijsborden wijzen er achttien enkel de weg naar de parkeer terreinen. De overige twaalf zijn 'dyna misch'. Dat wil zeggen dat ze VRIJ of VOL kunnen aangeven en ook kunnen vermelden dat er in de stad een bijzon dere activiteit wordt gehouden, waar het verkeer rekening mee dient te hou- foto Camile Schelstraete den; een braderie of iets dergelijks. Maar hoe weet zo'n dynamisch bord nou wanneer een parkeerterrein vol is? „Simpel", zegt Alois de Deckere, ambte naar van de afdeling Beheer van de ge meente. „Door middel van lussen onder het wegdek registreert het systeem hoe veel auto's van en naar een bepaald par keerterrein rijden. Zo kan het systeem ook uitrekenen hoelang het zal duren voordat een terrein vol is. Het apparaat rekent dus eigenlijk al vooruit en doet aan kansberekenen." De aanleg van het staaltje technisch en wiskundig vernuft viel voor Hulst wel fors meer uit dan begroot. In eerste in stantie werd 227.000 euro uitgetrokken, maar de investering bedraagt 480.000 euro. Hulst ontvangt wel 321.000 euro aan Europese subsidies. Van het systeem wordt dus een hoop verwacht. Geweeklaag over kinderziek tes en frases als 'het werkt niet' worden niet geduld, tenminste niet het eerste half jaar. De gemeente heeft samen met onderne mersvereniging Hulst Reynaertstad en MKB Hulst afgesproken dat er in de eer ste zes maanden na de installatie niet mag worden gezeurd over eventuele mankementen. door Wilma Valk BRESKENS - Thalia, muze van de komedie, zou zeker genieten van het spel van toneelvereni ging Thalia uit Breskens. De groep brengt dit jaar De Richel, een blijspel in drie bedrijven op de planken. Begin februari begon de techni sche ploeg van de vereniging met de opbouw van het decor en al het leek af en toe meer op af breken, ze wist er na een dag hard werken iets moois van te maken. „Het wordt weer iets heel bijzon ders", aldus regisseur Peter van Herk. „Er zijn niet veel vereni gingen met een eigen technische ploeg. Ze doet het uitstekend. De spelers zelf hebben veel aanleg en de gave mensen te la ten lachen. We hebben enkele nieuwe leden en ook nieuw (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING wvvw.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33^3 talent voor volgend jaar." In De Richel van Ton Davids, draait al lemaal om een opvanghuis voor dak- en thuislozen: Pension de Richel. Leiding en verzorging zijn in handen van Toos, een oervrijwil- ligster, en Pien, een idealistisch persoon en erg Geïnteresseerd in de bewoners van het huis. Er zijn vier bewoners met hun ei genaardigheden. Eduard is een aan lager wal geraakte toneel speler. Wanda een hoer op haar retour. Jotie een junk en Rika een klassieke zwerfster, kom pleet met winkelwagentje. Een buurvrouw is voor sluiting van het pand. Uitzetting lijkt niet te vermijden. Er gebeuren vreemde dingen, het pension wordt impresariaat de Richel, de uitzetting lijkt even van de baan. Tahlia voert De Richel op in De Uitkomst in Breskens op 6, 12 en 19 maart. Zondagmiddag 6 maart begint de voorstelling om 14 uur, de andere dagen om 20 uur. Op beide zaterdagen is er bal na met Frankies Combo. Kaarten zijn te koop bij de kiosk van C 1000, bij Tweewie- Ierspecialist Jan de Winter en via www.tahliabreskens.nl. ANTWERPEN - De bom die zondagochtend in alle vroeg te werd gevonden onder de Noordlandbrug aan de rand van het industrieterrein van BASF in het noordelijk ha vengebied van Antwerpen, had grote schade aan kunnen richten. Dat blijkt uit een mededeling van de Belgische ontmijningsdienst Dovo. Het ging om een zogenoemde dubbel-effectbom; een pijpbom, die was geplaatst in een emmer gevuld met een mengsel van benzine en diesel. Vol gens de ontmijningsdienst had de pijpbom (gevuld met spijkers, bouten, glas en mogelijk een springlading) bij ontploffing het effect van een granaat gehad, die in combi natie met het benzinemengsel een flinke brand had kun nen veroorzaken. De bomemmer werd, naar nu blijkt, vlakbij pijpleidingen van het bedrijf gevonden door een inspectieteam van BASF. Hoe krachtig de bom was, moet nog blijken uit onderzoek in de Koninklijke Militaire School. Over de herkomst van de emmerbom, die zondag direct onschadelijk werd gemaakt, was gisteren nog niets bekend. Het parket van Antwerpen wil voorlopig geen verdere mededelingen doen. Bij BASF gelden na de aan slagen in de Verenigde Staten verscherpte veiligheids maatregelen. De ronde van het inspectieteam past daarin. STEKENE - Wie regelmatig met de auto door de gemeen ten Stekene en Sint-Gillis-Waas rijdt, doet er de komen de weken goed aan alert te zijn op het dragen van de vei ligheidsgordel. De lokale politie Sint-Gillis-Waas-Steke- ne werkt namelijk tot 13 maart mee aan de gordelcampag ne. Dat houdt in dat elke dag twee controles in het gebied plaatsvinden op het dragen van de veiligheidsgordel. Daarnaast wordt wekelijks nog een extra controle uitge voerd. De campagne richt zich in de eerste plaats op kin deren tot twaalf jaar die als passagier in de auto meerij den. Kinderen die hun veiligheidsgordel dragen krijgen een gordeldier, de mascotte van de campagne. Inzitten den die niet vast zitten, krijgen een bekeuring van vijftig euro. TERNEUZEN - Een elfjarige jongen heeft gistermiddag zijn zogeheten balletjespistool af moeten staan aan de po litie. De jongen schoot hier rond half vijf mee op kinderen die in de Olmenstraat in Terneuzen op straat aan het spe len waren. Hij is aangehouden en voorgeleid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout hield gisteren in de strafmaat rekening met de beroerde omstandigheden van een 38-jarige be roepschauffeur uit Terhole. De verdachte werd voor twee alcoholmisdrijven veroordeeld tot negen maanden rijont zegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk en zestig uur werkstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat de automobilist op 19 september op de Hulsterweg een aantal bermpaaltjes had platgereden. Uit de blaastest bleek dat hij driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Begin dit jaar zat hij weer dronken achter het stuur en werd hij betrapt in Hulst. Dat kostte de Terholenaar zijn rijbewijs èn zijn baan. Daarnaast heeft hij geen uitkering en is hij gedwongen zijn huis te verkopen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Heemkundi ge Vereniging Terneuzen vindt dat een monumentaal wandre liëf, dat half januari werd ver wijderd van de zijmuur van een flat in de Diepenbrockstraat, snel in het straatbeeld moet te rugkeren. Binnenkort gaat daar over een brief de deur uit naar de woonstichting Clavis. In opdracht van Clavis werd het reliëf precies een maand gele den met een hoogwerker van de muur gehaald. Een deel van het kunstwerk kwam bij een storm naar beneden. Het kunstwerk werd in 1984 op de Diepen- brockflat bevestigd als ge schenk van de toenmalige wo ningbouwvereniging Terneuzen aan de gemeenschap ter gele genheid van 400 jaar stad. Kun stenaar John Verschuren liet zich destijds inspireren door het markante stadhuis, de legende van de Vliegende Hollander, de havenindustrie en de band van de stad met het water. Begin ja ren negentig breidde hij het kunstwerk uit met een aantal elementen, zoals transport en sport. Met Verschuren is het bestuur van de Heemkundige Vereni ging bang dat het kunstwerk, dat nu bij Clavis ligt opgesla gen, voor Terneuzen verloren gaat. Woordvoerder E. Hame link: „Het was destijds bedoeld als een eerbeton aan de toenma lige gemeente Terneuzen en haar bevolking. Het verdient een nieuwe plaats op een open baar gebouw. We vinden dat snél moet worden uitgezocht waar het reliëf het beste tot z'n recht komt. Wij willen daarover best met de woningstichting meedenken. Als het maar niet verdwijnt." Hoewel directeur E. van Exter van Clavis al met de hand op z'n hart heeft verklaard dat dat ze ker niet de bedoeling is, is Ver schuren er niet gerust op. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, bazar; Trefpunt, 14.00 uur; Handwerken; CLINGE Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO sjoelen, biljar ten, vrij kaarten; EMMADORP Bezoekerscentrum, 13.30 uur; Excursie door Verdronken Land van Saeftinghe; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur; KBO handwerken; 14.45 uur; KBO gymnastiek; HEIKANT t Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pierert en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 14.00 uur- Leeskring; 19.00 uur: Bridge KNBB; KOEWACHT - Kerklaan 87. 19.00 uur Creatieve bijeenkomst; 19.30 uur: SWO linedansen; 20.00 uur: Vergadering dorpsraad, NIEUW-NAMEN Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur KBO quilt patchwork, haken, borduren, frivolité voor dames, spelmiddag en vrij biljarten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; SINT-JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Bloemschikken, gymnastiek senio ren; 10.30 uur; Volksdansen senioren; 13.30 en 15.30 uur: Kreatieve Vorming: 13.30 uur: Prijskaarten bieden en joke ren; 13.45 en 15.45 uur: 19.30 uur; Coun try dance, werkgroep Vormsel; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur; Volkdansen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub 4-7 jaar; 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- point; 19.00-21.00 uur: Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; (Advertentie) De spelers van Thalia repeteren het blijspel De Richel. foto Wim Kooyman Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41