oorse woningen geen monument u li Cockpit ingeruild voor bommenwerpers Ho°p rode bosmieren CONCERT 27 FEB IP GOES lm? 1 blijkt lastige buur College steunt palingvissers Idang Zeeuwland weegt voor gemeente zwaarder dan dat van Stad en Lande Bom BASF blijkt krachtig Verdacht duo aangehouden Zierikzeeënaar is rijbewijs kwijt Drankrijder krijgt rijverbod ie EETKAMER rankrijder diest baan zeeuwse almanak Vraag ^0113-315649 iflzc.nl sredactie@pzc.nl j531,4460 AA Goes nentie-exploitatie. K, Midden-Zeeland: 0113-315520; baanderen: 0114-372770; „Ml: 0204662500. iensdag 16 februari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland iiAliPankow IIKZEE - Het dagelijks ge- mtebestuur verleent de vijf geschenkwoningen aan Duinwegje in Burgh geen ge- jlelijke monumentenstatus, college van burgemeester en houders verwerpt hiermee imbtelijk advies deze speci- pandjes wel tot gemeente- üonument aan te wijzen. kunnen er als gemeentebe- i cent tegenover stel- Daarom hebben we binnen ollege besloten er dan ook beschermde status op te b, Je kunt de eigenaar geen narden opleggen en daar niks voor in de plaats bie- motiveert wethouder ier Wekken dit besluit Be:.W. heemkundige vereniging en Lande diende geruime jeleden het verzoek in van types geschenk woningen Kg m authentieke staat ver- enkele exemplaren te be uren. e watersnoodramp in 1953 Schouwen-Duiveland een aantal prefab houten wo- s geschonken door landen Denemarken. Noorwegen, den en Finland. Deze ge- ikwoningen zijn destijds preid over het eiland neerge- De meeste zijn in de loop jaren verbouwd of vervan- door huizen met dezelfde geving, maar met stenen td en Lande maakte Ie jaren geleden een inven- itie van de resterende nog igmele staat verkerende ge- ironingen. Op grond van jst diende de heemkundige ïging het verzoek om een Deze Noorse geschenkwoningen aan het Duinwegje krijgen dus geen beschermde status: niet omdat ze geen culturele waarde zouden heb ben, maar omdat de gemeente het zich nïeTfcan veroorloven. foto Dirk-Jan Gjeltema gemeentelijke monumentensta tus in. De gemeentelijke monumenten commissie adviseerde aanvanke lijk zelfs de status van rijksmo nument toe te kennen, maar al leen aan de vijf Noorse wonin gen aan het Duinwegje in Burgh. Alle andere geschenkwo ningen behoeven die bescher ming niet, volgens de commis sie. „Ze hebben in zichzelf geen esthetische waarde en ontlenen hun beschermingswaarde enkel en alleen aan de historische her innering die daaraan is verbon den", aldus het advies. Boven dien biedt, volgens de monumen tencommissie, alleen het Duin wegje een gaaf geheel aan au thentieke geschenkwoningen. „Verder werd geen gaaf ensem ble aangetroffen en de wonin gen zijn merendeels niet langer origineel wat betreft stijl en de taillering", constateert de com missie. De status van rijksmonument voor de huizen aan het Duinweg je bleek overigens niet haalbaar. De Rijksdienst voor de monu mentenzorg moet nog beleid ont wikkelen voor jonge monumen ten. Het ambtelijk advies luidt derhalve de bescherming van ge meentelijk monument te laten gelden. Bezwaar B en W volgen dat advies niet op omdat er geen financiële tege moetkoming aan verbonden kan worden. Bovendien heeft de eige naar van de betreffende pand jes, woningbouwvereniging Zeeuwland, bezwaar gemaakt tegen een beschermde status. „We laten in dit geval het be lang van Zeeuwland zwaarder wegen dan dat van Stad en Lan de", erkent wethouder Van der Wekken. Volgens Zeeuwland zou de huur der in zijn vrijheden worden be perkt met die monumentensta tus. In het ambtelijk advies wordt aangevoerd dat de beschermde status alleen betrekking heeft op de schil van het huis en niet op de indeling en op aan- en uit bouwen. ANTWERPEN - De bom die zondagochtend in alle vroeg te werd gevonden onder de Noordlandbrug aan de rand van het industrieterrein van BASF in het noordelijk ha vengebied van Antwerpen, had grote schade aan kunnen richten. Dat blijkt uit een mededeling van de Belgische ontmijningsdienst Dovo. Het ging om een zogenoemde dubbel-effectbom; een pijpbom, die was geplaatst in een emmer gevuld met een mengsel van benzine en diesel. Vol gens de ontmijningsdienst had de pijpbom (gevuld met spijkers, bouten, glas en mogelijk een springlading) bij ontploffing het effect van een granaat gehad, die in combi natie met het benzinemengsel een flinke brand had kun nen veroorzaken. De bomemmer werd, naar nu blijkt, vlakbij pijpleidingen van het bedrijf gevonden door een inspectieteam van BASF. Hoe krachtig de bom was, moet nog blijken uit onderzoek in de Koninklijke Militaire School. Over de herkomst van de emmerbom, die zondag direct onschadelijk werd gemaakt, was gisteren nog niets bekend. Het parket van Antwerpen doet voorlopig geen verdere mededelingen. Bij BASF gelden na de aanslagen in Amerika verscherpte veiligheidsmaatregelen. ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren rond vier uur een 21-jarige Amsterdammer aangehouden in de Poststraat in Zierikzee. De man wordt ervan verdacht diezelfde mid dag een portemonnee uit een kantoortje van een winkel aan de Poststraat in Zierikzee te hebben weggenomen. Later diezelfde middag rond vijf uur is in de Regenboog straat in Zierikzee een tweede persoon aangehouden: een zeventienjarige Amsterdammer. Deze wordt verdacht van winkeldiefstallen of pogingen daartoe in Zierikzee die dag. De politie denkt dat de twee samenwerkten. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gisteren om kwart voor drie het rijbewijs van een 35-ja- rige automobilist uit Zierikzee ingenomen. Hij reed met een snelheid van 173 kilometer per uur over bovenge noemde weg, 53 kilometer boven de snelheidslimiet. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout veroordeelde gisteren een hardleerse drankrijder uit Lewedorp tot een jaar rijontzegging en 650 euro boete. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij 18 december vorig jaar in Wolphaartsdijk opnieuw in de fout ging. De man had bijna drie keer zoveel alcohol ge dronken als is toegestaan. Het was de derde keer dat ver dachte dronken zijn auto bestuurde. Advertentie W culinair genieten onvergetelijk blijft 8-635676 Middelburg NELBURG - De Middel- Je politierechter B. Doore- Boekhout veroordeelde "en een 32-jarige inwoner Dreischor voor dronken rij- °P een motor tot vijftien ffilien rijontzegging, waar ds maanden voorwaarde- en 36 uur taakstraf. werd 8 januari dit jaar in zijn woon- betrapt toen de politie de zag slingeren. De eek vijf keer zoveel alco- jLs toegestaan te hebben en- De pijn zat voor ver- in de rijontzegging, om- «beroepschauffeur nu zijn is. Een 41-jarige uit Ouwerkerk ;eroordeeld tot 750 euro voorwaar- P ontzegging. Hij beriep •w noodzaak van het rij- Oeman werd 5 jauari in ee aangehouden met raan drie keerde limiet. Of- ,an justitie A. Flikweert Zes maanden rij ontzeg- waarvan de helft voor- eilJken 650 euro boete. door Marcel Modde OOSTERLAND - De cockpit van de Boeing 747 uit de polder bij Oosterland verhuist naar Tiel. De neus is gekocht door de plaatselijke onderwatervereni ging Gagnan en gaat in de Bel- dert dienst doen als duikobject. Huidige eigenaar A. Stouten wil er op het terrein bij zijn autoslo perij twee Russische bommen werpers uit 1930 voor terugezet- ten. Hij koopt de afgedankte vliegmachines via zijn zakenre laties in dat land. Om ongenode gasten te weren, zal Stouten zijn vliegtuigparkje omheinen. De bommenwerpers worden binnen vier maanden af geleverd, verwacht de hande laar in auto-onderdelen. „Iedereen kent mijn bedrijf door die cockpit langs de N59. Het is mijn visitekaartje. Maar die bommenwerpers zijn veel mooier." Vergunning Voor de plaatsing van de machi nes heeft Stouten overigens wel een vergunning nodig, laat een medewerkster van de gemeente Schouwen-Duiveland weten. Een aanvraag in dat verband was gisteren nog niet binnen. De Tielse duikclub is al twee jaar bezig met de verwerving van de onttakelde cockpit. Ze willen de neus laten afzinken in de Beldert, een zoetwaterpias van meer dan twintig meter diep. Daarvoor hebben ze inmiddels toestemming van de verantwoor delijke overheden in het recrea tiegebied. Voordat de voorkant van de Boeing aan zijn nieuwe leven on der water begint, wordt het stuk zorgvuldig ontdaan van alle ach tergebleven kabels en andere mi lieubelastende onderdelen. Ook krijgt de cockpit eerst nog een schilderbeurt en wordt het voor de stabiliteit en veiligheid van de toekomstige bezoekers voor zien van drijvers. Onderwaterflora De Beldert is een onder sportdui- kers populair binnenwater. On der de noemer 'duiken naar het luchtruim' moet het afdalen naar de zanderige bodem zo aan trekkelijker worden, waardoor de plaatselijke onderwaterflora en fauna bovendien wordt ont last. Met het project is een investe ring van tienduizend euro ge moeid, waarvan 2600 euro voor de aankoop. Stouten levert de cockpit binnen vier weken af in de vluchthaven van Bruinisse, waar vandaan de neus met een boot naar Tiel wordt vervoerd. De operatie, tot en met het afzin ken, zal te volgen zijn via de in ternetsite www.gagnan.nl van de Tielse onderwatersportvereni ging- Twee bommenwerpers van dit type zullen de plek van de Boeing gaan vullen. Het is een vertrouwd beeld langs de N59, maar de cockpit op het terrein van autosloper Stouten gaat verdwijenen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland wil dat de Brouwerssluis dertig dagen per jaar gesloten blijft ten behoeve van de be- roepsaalvissers. B en W betuigen dus steun aan het bezwaarschrift van de Ver eniging van beroepsvissers De Grevelin- gen tegen het Waterbeheersplan voor de Grevelingen 2004-2009. In dat Waterbeheersplan is de zogeheten dertig-dagen-regeling plotseling ge schrapt. Voorheen was de Brouwerssluis tijdens de paaitijd gesloten om het uit trekken van de schieraal te beperken, Door de sluis het hele jaar open te hou- den, is de kans groot dat alle schieraal uit de Grevelingen wegtrekt. Paling trekt in de paaiperiode naar de Saragossazee, een afstand van circa zesduizend kilome ter. Inmiddels is door onderzoek komen vast te staan dat veel schieraal besmet is met een virus en daardoor de lange reis niet overleeft. De beroepsvissers achten de kans daarom groot dat er geen paling meer terugkeert naar de Grevelingen. Volgens wethouder G. Houtekamer van Visserijzaken is er echter nog een andere oorzaak voor de terugloop van de paling stand. „In zuid-Europa is er een over schot aan schieraal doordat daar enkele belangrijke rivieren zijn afgedamd. Daar zit schieraal opgehoopt in de riviermon dingen, terwijl er in Noord Europa spra ke is van een tekort", aldus de wethou der. Volgens hem dient terugloop van de palingstand niet als argument te worden door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Staats bosbeheer hoopt met het uitgra ven en verplaatsen van een mie renhoop een einde te hebben ge maakt aan mierenoverlast in de excursieschuur van de bosbe- heerder. De nijvere diertjes heb ben al meermalen problemen met de stopcontacten in de ex cursieschuur veroorzaakt. Rode bosmieren, weet boswach ter D. Fluijt, leven met miljoe nen tegelijk in mierenhopen. Eén van die mierenhopen be vond zich tot gisteren pal naast de ingang van de excursie- schuur van Staatsbosbeheer in de boswachterij Westenschou- wen. Met alle gevolgen van dien. Fluijt: „Ze trokken echt in slagorde de schuur binnen en op de een of andere manier hebben ze iets met elektriciteitsleidin gen. En dat geeft problemen." Een mier verdedigt zich met het spuiten van mierenzuur. Dat mierenzuur is meermalen aange troffen in stopcontacten in de schuur en daar zorgt het voor corrosie van metalen deeltjes. Er zat. zegt Fluijt, feitelijk maar één ding op, en dat is het uitgra ven van de mierenhoop om deze elders in de boswachterij te her plaatsen. De boswachter heeft niet de illusie dat alle bewonen! van de mierenhoop naast de in gang bij het uitgraven zijn ge^- vangen. „We hopen dat in ieder geval de koningin erbij zit, want die wordt door de werkmieren gevolgd en zo kunnen ze samen een nieuwe mierenhoop begin nen." Rode bosmieren zijn vol gens Fluijt uiterst nuttige dier tjes met een geheel eigen plaats in het ecosysteem van de bos wachterij. „Het zijn opruimers, schoonmakers." De mierenhoop wordt teruggeplaatst op een open en zonnige plek, want rode bosmieren hebben de zonne warmte nodig. Advertentie THEATER DE MYTHE ff foto Peter Nicolai tel: 0900-3300033 g A www.theaterverkoopzeeland.nl —I H aangevoerd voor het constant openstel len van de Brouwerssluis, maar moet het probleem in zuid-Europa worden aange pakt. Houtekamer laat weten dat B en W steun willen betuigen aan de beroepsvissers die vrezen gedupeerd te worden door het nieuwe Waterbeheersplan. „In Bruinisse raakt de maatregel zes a zeven bedrijven van jonge ondernemers die veel geïnves teerd hebben in hun ondernemingen", zegt de wethouder. Het college betuigt nu reeds steun in verband met de termijn die geldt voor de behandeling van het be zwaarschrift van de beroepsvissers. Vol gens Houtekamer kan de gemeenteraad dan besluiten dat in tweede instantie als nog ook te doen. De negenjarige Eileen kamp te al enige tijd. met een pran gende vraag, die ze ten lange leste toch maar aan haar moe der waagde te stellen. „Mama, ik lijk heel veel op jou, hè, ook met mijn karak ter". analyseerde ze fijntjes. „Alleen de bruine ogen en de kin heb ik weer van papa. Ze haalde even adem. voordat ze tot de kern van de zaak kwam. „Maar van wie heb ik nou toch die slimheid?" (Advertentie) Eer weten? jtap: www.avans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33