zc Water over dijk Ellewoutsdijk zc Makkers staakt uw wild geraas Diamanten paar kijkt graag voetbal Iazet Middelburg wijst bezwaren tegen Media Markt af PZC ,11 woners vooral nieuwsgierig naar proefproject agenda autosturm.nl itmoeting Geen geld haven Hoedekenskerke Drankrijder krijgt rijverbod Balletjespistool in beslag genomen Drugstoeristen met vals geld Mierenhoop verplaatst woensdag 16 februari 2005 iprjarmen van der Werf 10OUTSDIJK - Het water «straks over de dijk spoelen "fort Ellewoutsdijk. Op een ^bezochte bijeenkomst gis- Koad reageerde niet één be- itrian Ellewoutsdijk nega- iopdit idee. jand hoeft ook bezorgd te iyenekerden vertegenwoor dig! van waterschap Zeeuwse inden en Rijkswaterstaat. El- outsdijk wordt dankzij de je opzet van dijkverster- wellicht het veiligste dorp Zeeland. Ellewoutsdijk weet 1 al door twee dijken be- (Advertentie) «^klachten: IOOQ231231 Pmaandag t/m vrijdag durende de openingstij- «Baterdags tot 12.00 uur ÏACTIE IVELANDEN/THOLEN Stionspark 28 tetbus3l I»AA GOES ^0113-315670 c 0113-315669 redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) Sod Huibers van der Jagt ^Janssen 'Baardekam "de Vries (sport) men van der Werf Girale redactie st'onspark 28 «bus 31 AA GOES *<0113)315500 -(0113)315669 "'ib redactie@pzc.nl ternet W;P2C.nl ^'l: web@ pzc.nl schermd. Het fort ligt ertussen in. De voorste dijk, aan de Wes- terschelde, is bij de Deltawer ken gehandhaafd, terwijl de dijk achter het fort op Delta hoogte is gebracht. Die is dus de sterkste. In het kader van de lopende dijk versterkingen langs de Wester- schelde gaat aan de voorste dijk iets speciaals gebeuren. De ste nen glooiing aan de buitenzijde wordt versterkt, zoals al met ki lometers dijk langs de Wester- schelde sinds 1997 is gebeurd. Het bijzondere bij Ellewouts dijk is dat ook het binnentalud wordt verstevigd. Zo wil Rijkswaterstaat met de internationale organisatie Com- Coast ervaring opdoen met een nieuw soort dijk, één waar het water bij extreme waterstanden en hoge golfhoogtes overheen mag slaan zonder dat het bin nentalud wordt beschadigd. Dat is interessant met het oog op het verleden - met de watersnood van 1953 begaven de meeste dij ken het aan de binnenzijde door wateroverslag -, maar zeker met het oog op de toekomst. Een nieuwe ronde dijkversterkingen zal ooit nodig zijn vanwege de stijging van de zeespiegel. Wel licht is het dan op sommige plek ken onmogelijk de dijken weer te verhogen, maar is het verster ken van het binnentalud de eni ge oplossing. Hoe de bekleding van het bin nentalud bij fort Ellewoutsdijk eruit gaat zien, is nog niet be kend. In 2006 staat het project op de planning. Volgens deskundigen die in Elle woutsdijk aanwezig waren, ligt het gebruik van een open asfalt- laag het meest voor de hand. In gecontroleerde overstromingsge bieden langs de Schelde in Vlaanderen is dit materiaal toe gepast en dat voldoet daar. Ge middeld twee keer per jaar over stromen de zogenaamde potpol- ders. Veel kritiek op de aanpak van waterschap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat was gister avond niet te horen. Eén bezoe ker vroeg zich af of de proef iets te maken heeft met de plannen voor ontpoldering vanwege de verdieping van de Westerschel- de. E. Blaakman van Rijkswater staat ontkende dat. Het project staat op zichzelf. De aanwezigen leken vooral nieuwsgierig. Zo vaak zal het ook niet gebeuren, is de ver wachting, dat bij Ellewoutsdijk het water over de dijk zal ko men. Een oudere bewoner kon zich herinneren dat dit sinds de watersnood van 1953 maar één keer is gebeurd. Een punt van discussie kan nog worden of de nu groene binnen zijde van de dijk met een open asfaltlaag moet worden bedekt. ZEL1NGE - Waardekenslraat 47, uur. Schrijfactiviteiten Amnesty national; ES Kollandsche Hoeve, 13.00 uur: ^tralie oude ambachten; De m 13.30-16.30 uur: Koersbal senio- laiiine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil- fvrouderen; De Pit, 14.00 uur: acti- voor WAO-ers; Bibliotheek, i/jr Voorlezen voor kinderen van _jr, KWEERT - Kaj Munk, 13.00 uun króoos; 20.00 uur: Bingo door »mg>lde; IKENSZAND - De Stenge, 13.30 aio Sportinstuïf voor kinderen ls12jaar; PEUi - Sportgebouw Molenvate. Koersbal; De Vroone, 09.30 jöjtsniiclub; 13.30 uur Sociëteit, cdèteit, sjoelen; 13,30 uur: sta! (gymzaal); "ENE - Gymzaal in de Bern- 0!, 10 45 uur: Hatha Yoga; ININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 Seriën en/of kaarten voor WAO' nM-plussers; 14.00 uur: Koersbal WOSSEMÉER - Vossenkuil, 14.00 tersballen ANBO; I0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- IVENISSE - Peuterspeelzaal 't Peu- 10.00-11.00 uur: Open Huis; HEN - JHR. Vredenburglaan 55, ilnloopbijeenkomst over peu- nborstvoeding; Wijkgebouw Zoek- 14,00-16.00 uur: Jeugdsoos; RDE-Dorpshuis, 14.30 uur: Oude- i'ddag; KELDINGE - Dorpscentrum De We- M30 uur: Digitaal lokaal, Compu ted; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 Wksdansen; - Het Trefpunt, 13.00-17.00 parten. RSDIJK - De evangelisatie- lissie Wissenkerke/Geers- budt zondag in de Ontmoe- ierk aan de Geersdijksweg ïsdijk de tweede ontmoe- iienst. De bijeenkomst be an 16.00 uur met het drin- an koffie of een glas fris, i om 16.30 uur de 'ont- begint. (Advertentie) IZIJNEN - ZONWERING V.AAZET.NL •Tel. 0113-330333 Al 42 jaar is Adrie Burgs de Goese Sint: „Ik heb alle expertise en materiaal in huis." door Frank Balkenende GOES - Gewoonlijk trekt hij zijn breed ste glimlach en zwaait hij eind novem ber. begin december de Goese kinder tjes toe, maar nu is Sint Nicolaas zwaar verbolgen. De lokale goedheiligman alias Adrie Burgs heeft na 42 intochten, die hij altijd zelf organiseerde, een kort bedankbriefje ontvangen van de Stich ting Goes Promotie. Zonder een duide lijke reden, moppert de deeltijdbis schop. „Met mij wordt ook een legertje van honderd vrijwilligers aan de kant gezet. Ik heb er maar één woord voor: onbeschoft!" De 71-jarige Burgs stamt uit een Goes' geslacht van Klazen. Zijn vader en oom speelden al Sint en Piet in de jaren der tig. Toneelspelen zat in de genen van de familie Burgs. Zelf maakte hij zijn Sint Nicolaas-debuut in 1957. Vijf jaar lang zette hij de intocht in Yerseke op touw en kroop hij in de huid van de goedhei ligman. In 1962 begon zijn lange Sinter klaas-loopbaan in Goes. Burgs toont een dankoorkonde van de gemeente Goes voor zijn 25 jaar lange inzet. De stad schonk hem bij zijn veer tigste intocht een tinnen beker. Hij kan zich dus een van de meest ervaren Sin terklazen noemen. „Ik maak alles zelf, kom maar mee naar boven." Daar han gen rode mantels, pruiken van buffel- haar, rekken vol met pietenpakken, mij ters en een zelfgedraaide koperen staf. „Hier ligt zeker voor 15.000 euro aan materiaal, ook de benodigde geluidsin stallatie lever ik altijd zelf. Net als de boot, de muziek en vervoer op land. Dat is tegenwoordig een auto. De totale in tocht regel ik. Ik heb een bestand van honderd vrijwilligers die me elk jaar helpen met de organisatie en Piet willen spelen. Ja, zelfs vrienden uit Frankrijk en Amerika zitten daarbij." Nu ligt daar dat korte bedankbriefje, waarin de Stichting Goes Promotie be kendmaakt voortaan zelf de organisatie ter hand te nemen. Burgs is daar op zijn zachtst gezegd woedend over. „Vroeger met de Goese Middenstands Centrale had ik nooit problemen, ook niet toen die de Ondernemers Organisatie Goes werd. In 2001 nam de Stichting Goes Promotie de activiteit over en sindsdien was het hommeles. Als organisator van de intocht was er geen normale commu nicatie met het bestuur mogelijk. Ik mocht ook geen vergaderingen bijwo nen. Ik heb zelfs een bemiddelaar - een raadslid - ingeschakeld, maar ook dat heeft niets geholpen." Er werden 'onverstandige eisen' ge steld, zegt Burgs. Een intocht per histo rische trein in plaats van de gebruikelij ke aankomst met de boot in de stadsha- ven. „Van de zotte natuurlijk, want dan moet je met alle ouders en kinderen de spoorwegovergang over, da's niet echt veilig. En zeg nou zelf: die stadshaven is toch een prachtig decor." Burgs zou de stadsrit ook weer te paard moeten afleggen, was de suggestie. „Dat is evenmin veilig, het is veel te druk op de kaden en als zo'n paard schrikt, gebeuren er ongelukken." Op dat punt bezit hij pijnlijke ervarin gen. „Let wel, ik heb 25 jaar paarden ge had en deed de intocht altijd te paard. Ik reed zo over de trappen van het stad huis in Goes, net zo makkelijk. Tot mijn paard Parma een keer zo schrok van de bekkens van het straatorkest, dat het steigerde en ik van mijn paard flikker de en het dier half op me kreeg. Hele maal blauw was ik, gelukkig was er ver der niemand gewond. Toen heb ik ge zegd: dat doen we dus niet meer." De Stichting Goes Promotie wenste vol gens Burgs ook een andere boot. „Die boot die met subsidie van de gemeente wordt opgeknapt. Nou. ik daar naar toe, meet hem op, blijkt hij te breed om door de ingang bij het Sint Maartens- bruggetje te varen. Hahaha. Daaruit blijkt wel: ze hebben er geen puupe ver stand van!" Ontmoedigingsbeleid Het jaar 2003 zou zijn laatste intocht zijn, deelde het stichtingsbestuur mee. De stichting plaatste een advertentie waarin sollicitanten voor de organisatie van het kinderfeest werden opgeroepen. „Zonder me in te lichten, overigens." De oproep levert niets op en Burgs mag de editie 2004 toch weer in elkaar ste ken. Bij zijn laatste intocht bekruipt hem het gevoel dat er een ontmoedi gingsbeleid wordt gevoerd. „Er moes ten maar tien Pieten mee, terwijl ik al tijd zeker zestig bij me heb. Ik mocht ook geen speelballen, die ik elk jaar via een winkelier gratis regel, meer uitde- foto Willem Mieras len, de banketletter die ik gewoonlijk de burgemeester overhandig, was vlak voor het moment supreme ineens weg. Oh ja, en de open auto droeg de naam van de sponsor op de zijkant, wat ook weer niet goed was. Kinderen zien dat niet eens, volwassenen vallen daar ken nelijk over. Dat soort dingen." Burgs begrijpt niet waarom de Stich ting Goes Promotie hem nu aan de kant wil schuiven, terwijl hij 'alle expertise en materiaal in huis heeft'. „Ik kan al leen maar gissen, kennelijk spelen er an dere belangen waar ik niets van weet." Het bestuur van de Stichting Goes Pro motie weigert mondeling toe te lichten waarom het met Burgs wil breken. Het geeft wel een korte schriftelijke reactie: „Het bestuur van de Stichting Goes Pro motie hecht er belang aan te melden dat gedurende drie jaren is getracht om met de organisatie van de intocht van Sint Nicolaas een samenwerking te realise ren. waarbij met wederzijds respect ge werkt kon worden aan een kwalitatief hoogwaardig evenement. In de beleving van het bestuur is dit niet mogelijk ge bleken en is besloten om de intocht van Sint Nicolaas zelf te organiseren." Burgs geeft zich allesbehalve gewon nen. De ondernemersorganisatie OOG, de Goese politici, sponsors en de Vereni ging van Nederlandse Sinterklazen kun nen een 'verhelderende' brief verwach ten. „Sint gaat in de aanval, want hier lusten de honden geen brood van. Een club van honderd vrijwilligers schop je niet als een vuilniszak in elkaar. Ik wil gewoon doorgaan tot 50 intochten, dus tot en met 2007." Voor de Stichting Goe se Promotie heeft hij een duidelijk ad vies: „Makkers staakt uw wild geraas." door Maurits Sep MIDDELBURG - De bezwaren van een aantal Middelburgse elektronicabedrijven tegen de bouwvergunning voor concur rent Media Markt, zijn door de gemeente afgewezen. Eerder ver loren de bedrijven ook al een rechtzaak tegen de komst van Media Markt op bedrijventer rein De Mortiere. De commissie bezwaar- en be roepschriften heeft het bezwaar van de elektronicazaken onge grond verklaard. Dat advies is gisteren door het college van burgemeester en wethouders overgenomen. De overwegingen van de com missie bezwaar- en beroepschrif ten zijn gelijkluidend aan die van de rechtbank. Dat komt doordat in beide procedures exact dezelfde bezwaren zijn geuit. Daardoor zijn ook de over wegingen van rechtbank en com missie hetzelfde. Advertentie Hierbij de lener voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland De betrokken winkels in de Mid delburgse binnenstad - Micro Elektro en de fotozaken Ver schuren, Verschoore en Vego - zijn bang dat Media Markt veel klanten bij hen zal weglokken. Zij verzetten zich tegen de bouwvergunning, omdat Media Markt volgens hen niet binnen de omschrijving wit- en bruin goed valt. Het bedrijf zou daar om niet in De Mortiere thuis ho ren. Deze stellingen hielden voor de rechtbank geen stand. De defi nitie van wit- en bruingoed ver andert, aldus de rechter. De ge meente hoeft bovendien niet via de ruimtelijke ordening de con currentie tussen winkels te re gelen, voegde de rechter eraan toe. De gemeente werd op alle pun- HOEDEKENSKERKE - Watersportvereniging De Val in Hoedekenskerke moet voor de verbetering van haar jacht haven om geld te biecht bij de Stichting Recreatietoer- vaart Nederland (SRN). Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren een subsidieverzoek van De Val voor 50.000 euro afgewezen en de watersportvereniging doorgestuurd naar de SRN. De provincie zegt zelf geen financiële mid delen te hebben voor.de investering die in de jachthaven van Hoedekenskerke volgens de watersportvereniging no dig. Om de toegankelijkheid van de haven aan de Wester- schelde te garanderen is, stelt De Val, een drijvende golf- brekende voorziening nodig. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaarcl Boekhout veroordeelde gisteren een hardleerse drankrijder uit Lewedorp tot een jaar rijontzegging en 650 euro boete. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij 18 december vorig jaar in Wolphaartsdijk opnieuw in de fout ging. Uit de blaastest volgde een alcoholgehalte van 590 microgram, bijna drie keer zoveel alcohol als is toege staan. Het was de derde keer dat verdachte dronken zijn auto bestuurde. TERNEUZEN - Een elfjarige jongen heeft gistermiddag zijn zogeheten balletjespistool af moeten staan aan de po litie. De jongen schoot hier rond half vijf mee op kinderen die in de Olmenstraat in Terneuzen op straat aan het spe len waren. Hij is aangehouden en voorgeleid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren twee Franse drugstoeristen wegens het uitgeven van vals geld veroordeeld tot elk 200 euro boete. De inwo ners van Mattignies, 23 en 24 jaar. hadden op 28 decem ber in Terneuzen geprobeerd met valse eurobiljetten in een koffieshop aan de Westkolkstraat wiet te kopen. De koffieshop-medewerker zag echter dat het geld vals was. WESTENSCHOUWEN - Staatsbosbeheer hoopt met het uitgraven en verplaatsen van een mierenhoop een einde te hebben gemaakt aan mierenoverlast in de excursieschuur van de bosbeheerder. De nijvere diertjes hebben al meer malen problemen met de stopcontacten in de excursie- schuur veroorzaakt. Rode bosmieren, weet boswachter D. Fluijt, leven met miljoenen tegelijk in mierenhopen. Eén van die mierenhopen bevond zich tot gisteren pal naast de ingang van de excursieschuur van Staatsbosbeheer in de boswachterij Westenschouwen. Met alle gevolgen van dien. Fluijt: „Ze trokken echt in slagorde de schuur bin nen en op de een of andere manier hebben ze iets met elek triciteitsleidingen. En dat geeft problemen." Een mier ver dedigt zich met het spuiten van mierenzuur. Dat mieren- zuur is meermalen aangetroffen in stopcontacten in de schuur en daar zorgt het voor corrosie van metalen deel tjes. Er zat, zegt Fluijt, feitelijk maar één ding op, en dat is het uitgraven van de mierenhoop om deze elders in de boswachterij te herplaatsen. er zijn inmiddels ook twee klein kinderen. Piet zat lange tijd in het tuindersvak, maar werkte ook in de landbouw en in een kastenfabriek. Ook Helena heeft in haar jonge jaren op het land gezeten, maar later werd ze huisvrouw en zorgde ze voor de kinderen. Het jubilerende echtpaar wilde zijn diamanten bruiloft eigen lijk zonder al te veel commotie voorbij laten gaan, maar toch zag mevrouw, toen ze gisteroch tend de rolluiken omhoog deed, een hoop ballonnen en slingers hangen. Daar waren haar zoon en dochter extra vroeg voor uit hun bed gekomen, want moeder staat doorgaans om half zeven al op. Een groot feest komt er niet, want dat kunnen Piet en Helena niet meer aan. „We hebben pas mijn verjaardag nog gevierd", zegt hij. „Ik was echt helemaal de punt af." De twee Rillanders brengen hun dagen rustig door in hun eigen huisje. Helena kijkt graag naar soapseries, maar, samen met haar man, nog veel liever naar voetbal. Ze weet er verdraaid veel vanaf. „Woensdagavond is er weer Uefa-cupvoetbal'*, wist ze gisteren te melden. „Ajax of Feyenoord, geloof ik, maar ik weet het niet zeker. Ik ga in elk geval kijken!" door Rob Paardekam RILLAND - Het is de droom van elke mannelijke sportlief hebber: een vrouw die niet zeurt als er weer eens voetbal op tele visie is, maar gewoon lekker meekijkt. Piet Jeremiasse uit Ril land (88) vond ruim zestig jaar geleden zo'n vrouw. Hij en zijn vrouw Helena (84) vierden gisteren hun zestigste huwelijks verjaardag. Ze ont moetten elkaar in 1940 bij de Vlakebrug. Het was in de tijd dat jonge mensen nog niet naar discotheken gingen, maar bij voorbeeld een eindje gingen fiet sen. Dat deed Helena op die be wuste dag en zodoende kwam ze Piet tegen. Hij is geboren in Kattendijke en woonde op dat moment in We- meldinge. Het was niet meteen liefde op het eerste gezicht, want, zo kunnen de echtelieden zich nog herinneren, het kwam pas in 1941 tot een echte relatie. Vijf jaar later stapten Piet en He lena in het huwelijksbootje om zich daarna in Rilland, de plaats waar zij geboren en geto gen is, te vestigen. Piet herin nert zich nog dat hij het hele maal niet erg vond om te verhui zen. Hij voelde zich meteen thuis in Rilland. Hij en zijn vrouw kregen twee kinderen en ten in het gelijk gesteld. De door de gemeente gevoerde procedu re was goed. oordeelde de rech ter in Middelburg. Dat wordt in dezelfde bewoor dingen onderschreven door het advies van de commissie be zwaar- en beroepschriften. Het gemeentebestuur heeft dat dan ook onverkort overgenomen. Beroepschrift De tegenstanders van de komst van Media Markt rest nu een nieuwe gang naar de rechter. Zij kunnen een beroepschrift in dienen tegen de uitspraak van de gemeente, en een voorlopige voorziening vragen zodat Media Markt niet meteen kan gaan bouwen. Of zij inderdaad in be roep gaan, was gisteren niet dui delijk. Het echtpaar Jeremiasse uit Rilland is zestig jaar getrouwd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31