Vrijbuiter begeeft zich op glad ijs BK PZC c c Casper Hobbes Professioneel avonturier Mare Cornelissen leidt onderzoeksexpeditie Noordpool Wachten puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper recept Gesmoorde komkommer met mosselen weer woensdag 16 februari 2005 Professioneel avonturier Mare Cornelissen wil iets terugdoen voor zijn werkterrein 'Moeder Aarde'. De ervaren poolreiziger reist vandaag naar de Noord pool om metingen te doen voor de wetenschap en het Wereldna- tuurfonds (WNF). Maar ook om dat hij terug wil. „Je wordt aan getrokken door de wildernis. door Rowald Pruyn Afgestorven tenen riskeren om waardevolle metingen te doen. Wetenschappers staan niet in de rij om informatie te verzamelen over de smeltende poolkappen. Dat werk is iets voor Mare Cornelissen en zijn team van ervaren avonturiers. Cornelissen leidt de expeditie Pole Track 2005 omdat hij al ja renlang reizen naar de uithoe ken van de aarde organiseert. Zestig dagen lang zal de expedi tie ijsdiktes meten, temperatu ren vaststellen en waarnemin gen noteren. „Wij werpen niet hét licht op de klimaatverande ring op de noordpool", stelt Cor nelissen, „maar leveren een bij drage aan een belangrijk wereld wijd onderzoek." De avonturier vreest dat de me tingen slecht nieuws zullen ople veren. „Je ziet het ijs niet smel ten, maar de voortekenen zijn er wel degelijk", vertelt hij uit ei gen waarneming. „Op onze ver kenningsexpeditie was de tem- p era tuur op een moment vijf gra den onder nul. Dat lijkt koud. maar het hoort twintig graden onder nul te zijn." Andere voor vallen bevestigen voor hem de slechte toestand van het ijs. „Het begint bijvoorbeeld te rege nen in een periode waarin dat normaal niet voorkomt." Het re genwater bevriest daarna op nieuw en dat heeft verstrekken de gevolgen voor de flora en fau na. Cornelissen en zijn mensen gaan naar een gebied waar Rus sische onderzoekers vroeger een oogje in het zeil hielden. Maar het geld is op en nu moeten an deren 'de blinde vlek' wegpoet sen die de voormalige Sov jet-Unie achterliet. De Russi sche rol is echter nog niet geheel uitgespeeld: „De Russen zullen ons afzetten en ook weer opha len." Voor de wetenschap staat veel op het spel. Maar ook Cor nelissen heeft alle reden om de reis tot een goed einde te bren gen. Hij stak tienduizenden eu- (Advertentie) Mare Cornelissen temidden van zijn medereizigers de Amerikaan Doug Stoup (links) en de Noor Petter Nyquist. foto Koen Suyk/ANP stomen Want stomen is gezond, lekker en makkelijk. Daarom ontvangt u tijdens de BK Stoomdagen bij aankoop van een driedelige pannénset van BK GRATIS een complete driedelige stomerset! De BK Stoomdagen actie loopt van 1 tot en met 28 februari 2005 Kijk voor de voorwaarden op: vvww.stoomdagen.nl J Inclusief GRATIS receptenboek! f Een heerlijk boekje met volop lekkere en gezonde stoom- gerechten! Eet smakelijk' 3-DELIGÉ KOOKSET 3-DELIGE STOMERSET kookwinkel L. Naordstraat 25, Middelburg Als je rijdt door de poldér lijkt het water Zee land in vroegere staat terug te willen bren gen. De klei is verzadigd, glimmend en glad. Het land wacht op de zon. Het is een maandag in februari. De jongste heeft een oorontsteking. Jammerend sleepte ze zich door de nacht. Ook de oordruppels brachten maar matige verlichting. Het is ochtend en ik slinger door de polder. Ik mopper op de kinderen omdat ze ondanks na drukkelijk waarschuwen toch weer ruzie ma ken. Een nacht zonder slaap doet mijn ochtend humeur geen goed. Ik gooi de oudste bij school uit de auto en bel de dokter. Ja, ik kan meteen langskomen. Inloopspreekuur. In de wachtka mer hebben zich om een of andere reden twintig mensen verzameld. Ik zet mijn dochter in het kinderhoekje met de kleurpotloden. In de wacht- Marleen Blommaert kamer wordt stevig gemopperd. Velen zitten er al een uur. De ene arts behandelt op afspraak, de andere de zogenoemde inlopers. Er is vooral gemor onder de inlopers. Mensen met een afspraak kunnen na enige minu ten bij de arts terecht. Ze worden afgunstig beke ken door de wachters. De sfeer begint te lijken op die van de Franse revolutie waarbij de afspra- kers de edelen zijn en wij, de inlopers, het boze volk. De stem van de arts door de intercom gebiedt 'Jansen' binnen te komen. Iedereen kijkt elkaar aan. Geen Jansen. Na vijf minuten krijgt Jansen weer een kans. Maar Jansen is nog steeds niet ge arriveerd. Nu wordt het zelfs een keurige oudere vrouw te veel. „Dan kan hij er toch wel een van ons pakken?", roept ze uit. Ons, wij, binnen een uur heeft zich hier een groep gevormd klaar om het zorgstelsel te hervormen. Allemaal acuten, die niet de luxe hadden om vrijdag al te beden ken dat ze maandag naar de dokter moesten. Die afsprakers komen niet met ongekamde haren of slaapzakken of met van pijn vertrokken gezich ten binnen. Na de derde keer 'Jansen' blijkt Jan sen inmiddels gearriveerd. Hij is een zorgeloze slungelige puber. Het gemor onder de wachten den begint nu een gevaarlijke klank te krijgen. Ik zit er nu ruim een uur. Dan, met nog zeven mensen in de wachtkamer, komt een assistente vragen of iemand bij de af- sprakendokter wil. Dat willen we allemaal wel. Wie is er aan de beurt? „Geen idee", zeg ik. De jongedame die na mij aankwam roept meteen: Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Graan; 2. gereed; 3. zanger bij de oude Kelten; 4. dagelijks voedsel; 5. barst; 6. waterbekken; 7. specerij; 8. persoon van adel; 9. graansoort; 10. deel van een ladder; 11. leerling; 12. roofdier; 13. opgewekt; 14. leenman. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 K H 0 E R E T N 2 N K IJ L L A A R 3 B P A A R A D R 4 D B D R 0 0 A D 5 B T R J E E U K 6 B A K S A S 1 N 7 K N R U I z 1 D 8 G R E A N A F W 9 E H A R V P E R 10 S T P 0 J R E T 11 P U B P l 0 0 L 12 M T A N R T E R 13 M 0 I N E T E R 14 V T A Z A 0 M L Horizontaal: I. Ordinaire hengelaarster (6); 4. Zo lopen geen zware vrouwen (8); 6. Minder brutaal dan een minnaar (3); 7. Huid van papier (3); 3 Beste vloerbedekking aan de mast (7); II. Vertegenwoordiger in uniform (5). Verticaal: 1. Verbod op een dik rondje (4); 2. Een auto rijdt er geweldig op (5); 3. Metaal bevattende rivier (4); 5. Dier met verdraaide liezen (6); 6. Pak de ton! (3); 8. De eerste wezen worden er zuur van (4); 10. Daarin springt of valt het opvallend (3). „Dat is niet zo mooi. Bommel!" hernam de politiechef. „Je nering wordt in beslag genomen. Zet die manden in de wa gen - en vlug een beetje!" „Wij moeten gehoorzamen aan het over ons gestelde ge zag", maande de heer Zwadder. „Verzet zou ons leed slechts vergroten. Kom, broeder!" Zo sprekende nam hij zijn rivierbanket op en spoedde zich naar de politieauto, die niet ver van daar geparkeerd stond. Heer Bommel volgde zuchtend, maar zodra hij zijn vracht in het voertuig had geschoven, wendde hij zich tot commis saris Bas, die intussen zijn boekje getrokken had. „U begrijpt het verkeerd!" sprak hij. „Ik bedoel, ik heb een ernstig ongeluk gehad en ik heb recht op bijstand..." „Die zal je krijgen!" zei de politiechef dreigend. „Hoe is je Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van üt/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. IK WOU PAT ER EEN Pli WA9 WAAROOR JE PERFECT WERP OF PAT IK EEN KNOP KON INPRÜKKEN OM AU£5 TE KRIJ6EN WAT IK HEBBEN WIL WAAROM ZOU IK N, OVERAL VOOP MOETEN PEAMBHKMN5E [n/EZKETT? AI50F IK PKOOM LÊHFT VOORTHET ANPK5 NIET VKPIEN Of 10. Hans Beiterman Oplossing van gisteren: Anagram: 1. rits-scier-satire 2. prei-spier-esprit 3. stro-stoer-sector 4. kerf-freak-afkeer 5. leng-angel-mangel 6. lauw-blauw-baljuw 7. gier-regie-regime 8. noga-gazon-ontzag 9neon-noren-onrein 10. gein-inleg-deling Eindoplossing: Sesambrood. Cryptogram: Horizontaal: 1. Gram; 4. garen; 7. ikroman; 8. cel; 9. sik; 10. ingreep; 12. telwerk. Verticaal: 2. Roem; 3. monnik; 4. geschift; 5. rail; 6. nare de; 9. spek; 11. gal. Man en paard: Oplossing: 15 paarden Eenvoudig gerecht met mosselen dat met kant-en-klaar gekochte gekookte mosselen kan worden bereid. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 300 - 350 gram gekookte mosselen; (zee)zout; 1 komkommer; 50 gram ge pelde verse IMoordzee-garnalen; 35 gram boter; 1 1/2 dl droge witte wijn, zoals Verdicchio (It.); 1 eetl. droge witte vermouth, Noilly Prat; 1 theel. allesbinder; 4 eetl. (kook)room; witte peper uit de molen; 1 eetl. fijngesne den verse dille; enkele toeven verse dille voor de garnering. Spoel gekookte mosselen in ruim koud water. Kijk ze na op ongerechtigheden. Laat ze op een zeef uitlekken en schenk er daarna 1/2 liter koud water over, waarin 2 theelepels zeezout zijn opgelost. Laat de mosselen daarna opnieuw uitlekken. Ga met de garnalen precies zo te werk. Spoel er gezouten water over (2 1/2 dl water 1 theelepel zeezout). Laat de garnalen daar na opnieuw uitlekken. Schil de komkom mer en neem de uiteinden weg. Snijd de komkommer overlangs door en neem het zaad uit beide komkommerhelften weg. Snijd beide helften in smalle (ca. 3 cm.) boogjes. Verhit een pan met dikke bodem en laat de boter er in smelten. Schep zo dra het schuim begint weg te trekken de komkommerboogjes er door en schenk de wijn er bij. Voeg een flinke vinger greep zout toe. Temper de warmtebron Zeeland: Verzachting? ro's in dit project en als het mis gaat, kost hem dat dus veel geld. „Je moet het zelf waarmaken. Het is iets wat je met bloed, zweet en tranen moet opbou wen." Door toedoen van de expe ditie zal de natuur wel een beet je extra moeten lijden. Naast handmatig meten zal het team drie masten uitzetten voor de re gistratie van temperatuur en luchtdruk. De zenders zullen een jaar lang werken, maar scha kelen zich daarna uit. GPD mer 3° |j 11 N°4 Mcdd.Ï^f Zierikzee „Ik". De jeugd heeft de toekomst en geen manie ren, denk ik. De man met het pijnlijke been zegt met een van pijn vertrokken gezicht: „Volgens mij was ik de laatste". Hij kijkt er nog iets pijn lijker bij. De assistente beaamt: „Ja Omèr, jij was in ieder geval de laatste". Omèr zucht. Een rondborstige Brabander vraagt aan mij of ik niet wil met mijn kindje. Iedereen praat nu door elkaar. Dan valt er ergens even een korte pauze. Mijn dochtertje, geboren in Den Haag, richt haar blonde koppie met de verwarde haren op vanonder de slaapzak en vraagt met haar aller kleinste fleemstemmetje „Mama, mogen wij nu?" Het mist zijn uitwerking niet. Iedereen valt stil en kijkt ons aan. Wij mogen. Iedereen is het ermee eens. Het aanvoelen van een situatie en ti ming heeft ze opgepikt in de grote stad. Handig, ik moet haar alleen nog afleren om in zo'n geval huppelend langs de wachtenden het pand weer te verlaten. Het blijft nog even aan de koude kant, maar Door: Jot een portie zachte lucht en regenwolken zijn onderweg. Toch breekt op de langere termijn geen lente*® erg zacht weer aan. Net als gisteren hebben wolkenvelden; middag de overhand en breekt slechts zo nu en dan de zo- door. De wind zit nog in de noordoosthoek en is overweg?; matig, rond kracht 4. Het wordt vanmiddag omstreeks3p Wolken en wind zorgen er voor dat het vannacht niet al iet; wordt. De minimumtemperatuur schommelt in onzeregioo- streeks het vriespunt. Morgen neemt de wind af en draai!ra zuidwesten. Opnieuw krijgt de zon amper de ruimte en isfe dien een enkele lichte regenbui mogelijk. Met maximaal 5? wordt het net wat minder koud dan vandaag. Vrijdag breek; vaker door, maar dat is tijdelijk. Want in de loop van deda; waarschijnlijk een oceaanstoring naar Zeeland waardoorrê opnieuw bewolkt raakt en het gaat regenen. De wind worcr lijk en aan de kust vrij krach tig, kracht 5, bij maximaal 7 graden en geen nachtvorst meer. Zaterdag is er meer wind en valt af en toe een bui. Het wordt 's middags opnieuw omstreeks 7 graden. Zondag draait de stroming naar het noordwesten en daarmee dringt een volgende portie koude lucht tot onze omgeving door. Er blijven buien vallen en die worden dan in toene mende mate winters van karakter. Samen met een stevi ge noordwestenwind en 5 gra den is het guur. Vervolgens draait de wind na het weekein de naar het noordoosten terug en daarmee wordt het geleide lijk weer iets kouder. Droog en koud - Vooruitzichten weer donderdag Üfc vrijdag zaterdag zondag max. 5° 7° 7° 5° min. 0° 3° 4° 2° wind ZW 3 W 4 W 5 NW 5 Zon O Maan vandü op ondeil vandiï op mi ondeil Toonder Studio's Nautisch bericht Er waait een noordoostenwind, overwegend kracht 4. Hela goed en het zeewater 5 a 6 graden. Waterstanden naam?" „Kunnen we dit nu niet regelen?" hield heer Ollie aan. „Kijk, ik heb schipbreuk geleden en toen heb ik mijn geld verloren en nu ben ik een beetje in ongelegenheid ge raakt. Kunt u me niet even iets lenen, zodat ik met de bus naar huis kan gaan om me te verschonen? Morgen betaal ik u terug." „Ook dat nog!" riep de heer Bas. „Omkopen van een ambte naar in functie! Dat wordt een zware drukker!" „De rampspoed pakt zich samen", prevelde Cornelis Zwad der zorgelijk. Hij leunde steun zoekend tegen een spatbord en op hetzelfde moment begon de auto te verzakken. „Een lekke achterband!" sprak hij verblekend tot zichzelf. „De maat is vol! Ach, ik moet in mijn opgeblazenheid het lijden niet buiten zijn oevers laten treden." woensdag Hoog water Laag wat 16 februari EK uur cm uur cm uur cm Vlissingen 7.09 186 19.45 156 0.55 154 13 Terneuzen 7.29 210 20.06 179 1.26 163 13 Cadzand 6.46 172 19.20 143 0.35 147 13 Roompot Buiten 7.14 138 20.06 114 0.54 111 13 Roompot Binnen 8.10 122 20.50 102 2.06 104 14. Zierikzee 8.30 143 21.05 122 2.10 118 li Krammersl. West 8.29 153 21.10 131 2.16 124 li Hansweert 7.59 226 20.29 196 1.41 179 li Stavenisse/Yers. 8.29 146 21.05 124 2.09 122 14 donderdag Hoog water Laag wat 17 februari uur cm uur cm uur cm Vlissingen 8.10 153 20.56 123 1.44 134 14 Terneuzen 8.25 175 21.05 145 2.16 143 14 Cadzand 7.41 140 20.36 110 1.36 127 14 Roompot Buiten 8.14 116 21.05 92 2.16 102 14 Roompot Binnen 9.16 105 21.49 87 2.56 99 15 Zierikzee 9.20 124 22.00 102 3.00 111 15 Krammersl. West 9.25 132 22.16 108 3.06 116 15 Hansweert 8.51 192 21.24 160 2.36 157 15 Stavenisse/Yers. 9.26 125 22.10 104 3.06 114 15. door Bill Watterson afc matige sneeiw zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen Europa: Winterweer als het kookt en leg het deksel op de pan. Laat alles 8-10 minuten smoren. Schep er daarna de mosselen en 2 minuten later de garnalen door. Stort direct daarna al les in een bolzeef. Vang het vocht op. Breng in een tweede pan met dikke bo dem het smoorvocht aan de kook. Strooi allesbinder er over en roer de saus krach tig door. Voeg droge vermouth en kook room toe. Blijf roeren tot de saus licht ge bonden is Warm mosselen, garnalen en komkommer even in de saus op. Presentatie: opdienen in voorverwarm de schaal. Strooi er verse dille over. Geef er een gemengde groene salade met to maten, groene olijven en uienringen en knapperig, zelf afgebakken, stokbrood bij. 1010 O 16 O 10tJ W\16 V VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 16®^ Boven de sneeuw in Scandinavië blijft het kwik vandaag' 5 tot 10 graden onder het vriespunt steken. In Denemark^ Duitsland, Polen en in de Alpen komt het kwik overdagn* boven het vriespunt. Uit de overheersende bewolkingW'j steeds sneeuw, vooral in Polen, Tsjechië, Slowakije,inn# den van Oostenrijk en in het zuidoosten van Duitsland. W' de Benelux, in Frankrijk en in Spanje is het koud en kom' 's nachts op uitgebreide schaal lichte vorst voor. In van Italië, op de Balkan en in Griekenland vallen nog"' rijke buien. Kreta en Turkije blijven droog. Langs dez-- Spaanse Costa's, op Kreta en op de Turkse stranden wo'" in de winterzon 17 graden. NOORDPOOLEXPEDITIE NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2