>zc Schoon schip op Scheldedijk nspectie hekelt gemeente Tholen :ONCERT 'FEB GOES Goes bezorgt werkloze sneller arbeidsplaats Open avond Yersekse school wint prijs inisterie vindt toezicht rondom chaletparc Krabbenkreek onvoldoende Scholieren leven mee met patiënten eede konijn lolen in pelle ivincie blijft standpunt in kanconflict Bom BASF blijkt krachtig Autodief moet twee maanden zitten Vraag 116 februari 2005 editie Bevelanden-Tholen Breda/'s-Hertogenbosch/Tilburg avans •Het dagelijks provincie- hlijft erbij dat hotel Se toekan-reclamezuilen ïfhalen. teerde Staten antwoor- op vragen van het Goese S. Heijning. De toe- sin strijd met de provin- alsehapsverordening en iusweJ vinden GS. Als tel Goes van dit beleid geweken, is het hek van lvreest het dagelijks pro- stuur. Het beleid tegen in het buitengebied op losse schroeven te i hotel helemaal geen re geer zou mogen maken, pist, aldus GS. Het beeld- ahet Van der Valk-con- k toekan - mag wel op de svel worden geplaatst. Goes heeft inmiddels de voor de rechter ge- Provincie-ambtenaar levylle ziet de rechts ta vertrouwen tegemoet, hd een bijzondere sugges- telGoes staat momenteel buitengebied. Als de ge- Goes het hotel binnen Juwde kom trekt, geldt Mnciale landschapsveror- niet meer. Het is dan aan «te om te bepalen of de felainezuilen zijn toege- Goes heeft al wel een ^gunning voor de zuilen "•Vragensteller Heijning 'Statenlid ook WD-frac- ®tter in Goes. Hij vindt ■overwegen waard hotel «en de bebouwde kom gen. GOES - Ook buiten het ziekenhuis zijn er mensen die meeleven met de patiënten. Dat is de boodschap van een aantal gedichten en tekeningen van leerlingen van basisschool De Reiger in Heinkenszand, die sinds gisteren in de centrale hal van de eerste verdieping van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes hangen. Het project is een initiatief van leerlingen van ROC Goes. (Advertentie) DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg (Advertentie) foto Willem Mieras Alle voltijd-, deeltijd- en duale opleidingen Vanavond 18.00-21.00 uur Meer weten? Kijk op: www.avans.nl (Advertentie) door Joeri Wisse BATH - Een idealist wordt hij genoemd door 'zijn jongens', langdurig werklozen die deze weken vrijwillig de Westerschel- dedijk bij Bath en Hansweert schoonmaken. Het mes snijdt voor Piet Huysse (70) van Stich ting Mens, Milieu en Werk aan twee kanten: Zeeland wordt schoner en werklozen krijgen be tere kansen op de arbeidsmarkt. Wekenlang is Huysse met maxi maal zes vrijwilligers bezig met het opruimen van een relatief klein stuk dijk, vanaf de grens met België tot aan Rilland. De zeewering bij het Nauw van Bath is volgens hem 'het meest vervuilde stukje Zeeland'. Huys se: „Aan de grens met België staat een schandpaal. Die is ja ren geleden gemaakt door een pastoor uit Breskens. In de paal, gemaakt van een spoorbiels, staat gegraveerd dat we ons moeten schamen voor de rom mel" Ook landinwaarts ligt veel af val. „Dat waait vanaf zee over de dijk", weet Huysse. Ongeveer zeven jaar geleden organiseerde hij een soortgelijke actie op de zelfde plaats, maar daar is wei nig meer van te zien. schoonmaakmateriaal zoals vuil niszakken en prikkers beschik baar. Alle vrijwilligers worden op kosten van de gemeente per taxi naar de dijk vervoerd. Wa terschap Zeeuwse Eilanden werkt ook mee aan het project. Zij hebben onder meer een keet geregeld voor koffie- en lunch pauzes. Huysse is al jaren actief met 'zijn' stichting Mens, milieu en werk. Ondanks zijn leeftijd helpt hij gewoon mee met afval opruimen. „Ik moet af en toe lan gere pauzes nemen, maar ik help graag mee met de jongens. Ik zou niet weten wie dit werk voortzet als ik moet stoppen." De vrij'willigers, allen langdurig werkloos, zijn benaderd door de gemeente Reimerswaal. Deelna me aan het project is echter niet helemaal vrijwillig. Als iemand weigert deel te nemen, wordt hij tien procent op zijn uitkering ge kort. Wethouder J. Jansen (CDA, so ciale zaken) is streng voor werk- weigeraars: „Vroeger was het meer vrijblijvend. Tegenwoor dig moet je werken voor je inko men. Dat geldt dus ook voor vrij willigerswerk." Aan het eind van de rit, Huysse verwacht dat het schoonmaken nog zeker vier weken gaat duren, krijgen de deelnemers bovendien een pre mie van de gemeente. Positief Van Hemert zou niet aan de dijk hebben gestaan, wanneer zijn uitkering niet werd gekort bij weigering van het werk. „Ik heb nog wel wat op te knappen in huis, en ik ben liever met mijn kinderen bezig." Toch ziet hij voldoende positieve kanten in het werk. „De laatste tijd had ik last van slapeloosheid. Nu ben ik blij als ik 's avonds om negen uur mijn bed zie. Momenteel ben ik druk aan het solliciteren. Dan is deze werkervaring mooi meegeno men. Piet kan me ook helpen met het vinden van een baan. Hij heeft veel contacten en erva ring met werk zoeken." Huysse kan dat bevestigen. In Oostburg zijn twee mensen dankzij deelname aan een soort gelijk project aan een vaste baan gekomen. „Eén iemand heeft een administratieve func tie, de ander werkt in de buiten dienst van de gemeente. Daar doe je het voor." Mafjëtte den Engelse ,;1NNALAND - Dé inspec- •jn het ministerie van j[ heeft de gemeente Tho- ob op de vingers getikt. Jl Inspectie verwijt de ge- li niet genoeg toezicht te gehouden op de ontwik- n rondom chaletparc «kreek in Sint-Anna- groker Peter Scherpenisse, m van het chaletparc, derzoek gedaan en hebben in middels een brief richting ge meente gestuurd. Volgens de in spectie hebben er vorig jaar in derdaad verschillende activitei ten plaatsgevonden die in strijd waren met de regelgeving. Vaststaat volgens de inspectie dat de gemeente vorig jaar bouwvergunningen heeft ver leend voor het plaatsen van cha lets. Die bouwvergunningen zijn geschorst door de rechter. Ook zijn er op het terrein enkele vergunningplichtige caravans geplaatst zonder dat het college van de gemeente Tholen vergun ningen heeft afgegeven. Toezicht De inspectie vindt dan ook dat de gemeente consequenter en ac tiever had kunnen optreden te gen de plaatsing van caravans op het terrein. De inspectie ver zoekt de gemeente dringend in tensief toezicht te houden op de ontwikkelingen rondom het cha letparc. Te meer omdat er het af gelopen jaar diverse malen werk zaamheden zijn uitgevoerd in strijd met het bestemmingsplan of zonder vergunning. Ook ver zoekt de inspectie de gemeente nadrukkelijk een besluit te ne men met betrekking tot legalisa tie van de bestaande illegale bouwwerken en handhavend op te treden tegen illegale activitei ten. Uitgangspunt daarbij is, zo schrijft de inspectie in de brief aan de gemeente, dat geen werk zaamheden zijn toegestaan, ook niet in voorbereidende zin, die in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan of andere re- Voorkomen moet worden dat voortdurend nieuwe voldongen feiten worden gecreëerd. Pas als er een nieuw bestemmingsplan is kan het gebied verder worden ontwikkeld. Wethouder W. van Kempen is nog niet op de hoogte van de brief van de Inspectie. „Ik kan er dus niet op reageren. Ik weet wel dat we de teugels strak heb ben aangetrokken. Op het ter rein naast het chaletparc mag de riolering worden aangelegd zolang de kabels en leiding een halve meter onder de grond ko men. Dan vormen ze geen belet sel voor de agrarische bestem ming", zegt Van Kempen. „De activiteiten op het huidige cha letparc zijn stilgelegd. Daar ge beurt nu niets." deinspectie op de gemeen- dgestuurd. Scherpenisse itrig jaar veel bezwaar- ;a ingediend bij de ge degen kap-, bouw- en sfiviteiten. Hij is van me- ht de gemeente in veel ge niet correct heeft gehan- s-,het verlenen van diver- gunningen. Daartoe heeft klacht ingediend bij de ae. Die hebben nader on- LLE - Er blijkt nog een te zijn gestolen aan de lindseweg in Kapelle. eg meldde de politie de iivaneen wit konijn met ::gjes. Gisteren werd be st zondagochtend op een adres een wit-zwart konijn was weggenomen, gaas van het hok was een aaakt en het konijn werd k eigenaar enkele meters op dood gevonden. Golfclub De scheepvaart is volgens Huys se de grootste vervuiler. Maar ook sportvissers en toeristen la ten een spoor van afval achter. Aan de andere kant van de dijk bevindt zich ook een 'vervuiler'. Leden van golfclub Reymers- waal slaan regelmatig een balle tje buiten het terrein. Arjan van Hemert, één van de vijf vrijwilli gers die gisteren aan het werk was, spaart ze. Sinds vorige week, toen de ploeg begon met schoonmaken, heeft hij al elf golf ballen gevonden. Huyssen kan voor zijn project op de steun van de gemeente Rei merswaal rekenen. Die stelt Met door de gemeente ter beschikking gesteld materiaal wordt de rommel opgeruimd. foto Willem Mieras YERSEKE - Basisschool Het Kompas in Yerseke heeft de derde prijs gewonnen in een landelijk taal-lees-project van de Tilburgse uitgeverij Zwijssen. Vandaag bezorgt de uitgeverij een taart op school. Groep zes van Het Kompas deed mee aan het project Fringo, dat kinderen aanspoort om te lezen over informatieve onderwerpen, zoals dieren of groenteteelt. Bij het project hoort ook een soort bingo molen, waarbij de getrokken nummertjes op een poster worden aangebracht. Wie het snelste de poster volhad, moest de uitgever een e-mail sturen. Het bericht van Het Kompas kwam als derde bij Zwijssen binnen. ANTWERPEN - De bom die zondagochtend in alle vroeg te werd gevonden onder de Noordlandbrug aan de rand van het industrieterrein van BASF in het noordelijk ha vengebied van Antwerpen, had grote schade aan kunnen richten. Dat blijkt uit een mededeling van de Belgische ontmijningsdienst DOVO. Het ging om een zogenoemde dubbel-effectbom; een pijpbom, die was geplaatst in een emmer gevuld met een mengsel van benzine en diesel. Vol gens de ontmijningsdienst had de pijpbom (gevuld met spijkers, bouten, glas en mogelijk een springlading) bij ontploffing het effect van een granaat gehad, die in combi natie met het benzinemengsel een flinke brand had kun nen veroorzaken. De bomemmer werd, naar nu blijkt, vlakbij pijpleidingen van het bedrijf gevonden door een inspectieteam van BASF. Hoe krachtig de bom was, moet nog blijken uit onderzoek in de Koninklijke Militaire School. Over de herkomst van de emmerbom, die zondag direct onschadelijk werd gemaakt, was gisteren nog niets bekend. Het parket van Antwerpen wil voorlopig geen verdere mededelingen doen. Bij BASF gelden na de aan slagen in de Verenigde Staten verscherpte veiligheids maatregelen. De ronde van het inspectieteam past daarin. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Sint Philipsland voor cle diefstal van een auto con form de eis twee maanden cel opgelegd. De man had 16 december in Goes bij een autobedrijf een Mercedes meege nomen, nadat hij na een proefrit de auto niet terugge bracht. Ook wist hij met een vlotte babbel het kentekenbe wijs mee te krijgen. Aan de gedupeerde autohandelaar moet de verdachte duizend euro schadevergoeding beta len. De auto, die in beslag is genomen door de politie in Roosendaal, moet terug naar de eigenaar. „Er wordt al tijd gezegd dat autoverkopers een vlotte babbel hebben, maar klanten kunnen er ook wat van", merkte de politie rechter op. De verdachte schitterde gisteren door afwezig heid. door Frank Balkenende GOES - Harde cijfers zijn er nog niet, maar bijstandsgerech tigden worden in Goes sneller dan voorheen aan een baan ge holpen. Dat gevoel heeft de ge meente Goes over het vorig jaar in gang gezette reïntegratiebe- leid Bovenal Werk. Door de nieuwe Wet Werk en Bijstand kunnen gemeenten hun eigen koers varen als het erom gaat uitkeringsgerechtigden naar de arbeidsmarkt te lood sen. Goes wil met de nieuwe aan pak werklozen snéller een be taalde baan bezorgen. Jongeren krijgen voorrang. Om straks te kunnen zien of het beleid werkt, gelden de jaren 2003 en 2004 als nulmeting. Wet houder M. 't Hart van sociale za ken verwacht eind dit jaar har de cijfers te hebben. De eerste signalen zijn hoopge vend. Van de 374 nieuwe cliën ten in de periode van medio 2003 en geheel 2004 zijn er 77 mensen weer aan de slag. Daar bij tekent de wethouder aan dat cliënten die binnen vier maan den een baan hebben, niet in de statistieken zijn opgenomen, 't Hart stelt vast dat de afdeling sociale zaken een behoorlijke omslag heeft gemaakt en meer dan voorheen als banenbemidde- laar optreedt. „De afdeling zit er ook meer bovenop, zodat cliënten sneller worden gehol pen." De uitkeringsgerechtig den vinden veelal via het loket van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) de weg terug naar de arbeidsmarkt, maar ook via uitzendbureaus of vacatures in dagbladen. Het gaat dan wel om een groep cliënten, die op grond van ervaring en opleiding nog goede kansen maakt. De meeste banen betreffen pro ductiewerk. 't Hart vindt een discussie wenselijk over de vraag of Nederland grote groe pen Oost-Europeanen op de ar beidsmarkt moet toelaten, ter wijl er een forse werkloosheid is. „Het gaat deels om banen die uitkeringsgerechtigdenook zou den kunnen vervullen. Aan de andere kant is het een complex verhaal. Mensen moeten ge schikt zijn voor de functie, werk gevers moeten willen meewer ken en in de landbouw gaat het dikwijls om seizoenswerk." Voor cliënten met net te weinig opleiding kan de gemeente scho ling regelen. Daarnaast zijn er werkervaringsplaatsen bij de Stichting Oosterscheldewerf in Goes, waar haanlozen met be houd van uitkering schepen op knappen. „In het begin liep dat project wat stroef, nu gaat het soepel. Een aantal mensen heeft al een gewone baan gevonden. We benaderen bedrijven om er nog meer te laten doorstromen." De gemeente wil nu een werker varingsproject in de groenvoor ziening opzetten, mogelijk in een andere vorm, bijvoorbeeld door loonkosten te subsidiëren als land- en tuinbouwbedrijven ze in dienst nemen. Bijstandsge rechtigden, die tijdelijk niet kun nen werken, zoals alleenstaande moeders of moeilijk bemiddel baar zijn, verrichten vrijwilli gerswerk, veelal in zorgcentra of als mantelzorgen Wie wei gert, loopt het risico gekort te worden op zijn uitkering. zeeuwse almanak De negenjarige Eileen kamp te al enige tijd met een pran gende vraag, die ze ten lange leste toch maar aan haar moe der waagde te stellen. „Mama, ik lijk heel veel op jou hè, ook met mijn karak teranalyseerde ze fijntjes, j „Alleen de bruine ogen en de kin heb ik weer van papa. Ze haalde even adem, voordat ze tot de kern van de zaak kwam. „Maar van wie heb ik nou toch die slimheid?" tATER DE MYTHE 0900-33 0 0 0 33 g 'Geaterverkoopzeeland.nl H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29