?zc Fancy Fiddlers luisteren Zierik zoekt het naadje van de kous HjiS S 1 H ssJl r BI 'wl 1 iP* 1 - *:~M ^BIÉ H 25 woensdag 16 februari 2005 vurens Joensen ttwondert zich Kjwel dagelijks jjie is er nu vreemder? De |y gemiddelde Terneuzenaar Amsterdammer? Laurens gsen moet het antwoord Laig blijven- De in Amster- pwoonachtige Terneuzenaar ivrijwel dagelijks van de ene liaang in de andere. Dan Kt tijdens een gothic party in j! vegere woonplaats, en jdag later bij zijn favoriete kettentrekker in Amster- p, Gelukkig maar, want het voor nieuwe lied- juretier, liedjesschrijver en Urist Joensen (spreek uit als jtnsen) verkaste eind jaren ne- nügvoor zijn studie klassieke garaan het Sweelinck Conser- lorium naar Amsterdam. Te- lijkertijd volgde hij een cur- 5kleinkunst, om zijn neiging |rpositieve gekkigheid bij te laven In 2001 resulteerde dat de Publieksprijs op het be idde Cameretten Festival in tterdam pdag keert hij terug in Porgy 8®. één van de podia waar dij ajn eerste kunstjes flikte. |Bis dertien jaar geleden dat op een officiële poster stond reen optreden in Porgy. Tus- Bjds heb ik er nog weieens jcd. maar een optreden met ii vroegere akoestische band F was in feite de laatste r". vertelt Joensen (26). [neemt contrabassist Sven fesier mee voor zijn program- iZeeuw in Zuid, een show die gil om verbazing. „Schuster ik leren kennen in mijn paféin Amsterdam, jazzca- p Daar is Gilles de Koeyer jHoek trouwens barman. Het best wel typisch dat veel piss-Vlamingen elkaar in sterdam regelmatig opzoe- i inderheid [heeft alles te maken met (zelfde gevoel voor humor, [dat vlak zijn we hier toch (soort etnische minderheid, [humor valt overigens niet It te omschrijven. Luister jtfnaar de Zeeuws-Vlaamse fectband De Lamaketta's, (begrijp je wat ik bedoel." sen doelt daarmee op her- aarheid, uitspraken die al- in dialect het gewenste ef- hebben. „Ik denk dat de Rerschelde een positieve in- (d heeft op onze breinen, and, kust, dat hebben ze in sterdam allemaal niet. Het is [vaak 'veel geschreeuw, wei- nol' Dat betekent niet dat iet hier niet naar mijn zin (Ik heb werk, als gitaardo- [roor studenten van de Uni- it van Amsterdam. En de- geeft me de mogelijk- om afstand van bepaalde te nemen, waardoor je lie dingen juist goed ziet. Terneuzen nu beter om en dan voorheen. Dat zou Hunnen als ik er nog had ge- Afscheid nemen en heim- iben zijn trouwens the- fijevaak in mijn liedjes te il." •iratie voor zijn nieuwe ia trok hij vorige zo- weken door Los Ange- San Francisco. Daar on- ierp hij zich vooral aan jrass en gospel. „Ik heb nieuwe nummers geschre- Lmaar heb ook het een en an- pnTom Waits en Hank Wil- vertaald. Mijn optreden blues, soul, gospel en blue- Ik heb weieens gepro- om dat met een trio te (en, maar eigenlijk vind ik (gitaar en contrabas de fijn combinatie. Meer heeft het loon niet nodig." Raymond de Frel te Joensen treedt zondag op in fel 4 Bess, Terneuzen, De aan- "om 16.00 uur. IKSTI De Fancy Fiddlers, leerlingen van vioolpedagoge Coosje Wijzenbeek, reizen de hele wereld af. n de schouwburg van Middelburg treden zon dagmiddag de Fancy Fid dlers op. Zij vormen het jeugdstrijkorkest van één van Nederlands bekendste viool pedagogen, Coosje Wijzen beek. Nog maar drie turven hoog leende violiste Janine Jan sen haar eerste driekwart viool tje van Coosje Wijzenbeek. Jan sen is niet de enige die les gehad heeft van Wijzenbeek. Sinds jaar en dag reist aanstormend viooltalent vanuit heel Neder land naar Hilversum omies-van haar te krijgen. Wijzenbeek ziet zichzelf dan ook onomwonden als een peda gogisch talent: ,,Ik gaf al les toen ik twaalf jaar oud was. Toen mijn carrière begon, heb ik in barokensembles gespeeld en in het Radio Filharmonisch Orkest. Toch beviel me dat niet, ik kwam er achter dat ik niets leuker vind dan lesgeven." Wijzenbeek leert haar leerlin gen vooral zelfstandig luisteren. „Ik verdiep me in de gedachte gang van leerlingen en ga daar mee aan de slag. Ik laat ze steeds hun eigen spel beoorde len, dan worden ze al op jonge leeftijd bewust van hun eigen uitvoering." In 1984 Ontstond door een uit wisselingsprogramma met Hon garije het ensemble de Fancy Fiddlers. „Iedereen wilde toen mee naar Hongarije. Omdat we maar ruimte hadden voor een half concert, was de enige optie om als ensemble samen te spe len. Dat bleek een succesformu le. De leerlingen leren elkaar kennen, moeten er allemaal hard voor studeren en helpen el kaar. Ze hebben allemaal dezelf de leraar en dus aan een half woord genoeg. Dat zijn allemaal pedagogische voordelen." China De Fancy Fiddlers treden onge veer twee keer per maand op. In het verleden speelden ze samen met Isabelle van Keulen en Jaap van Zweden en gaven zelfs con certen in China en Amerika. Wij zenbeek: „Zoiets ontstaat. Er zouden drie leerlingen van mij naar een concours in China gaan. En weer wilde iedereen mee, ditmaal om te luisteren. Een aantal ouders heeft het toen voor elkaar gekregen een paar concerten in China te regelen." De jongste violist zondagmid dag is acht, de oudste achttien. Op het programma staat werk van Vivaldi, Schubert en Hen drik Andriessen. Bijzonder spec taculair is het Allegro voor vier Strijkkwartetten van Johannes Bernardus van Bree, de belang rijkste Nederlandse componist uit de eerste helft van de negen tiende eeuw. Wijzenbeek: „Dat is een heel ingewikkeld stuk. Van Bree had destijds vijftig re petities nodig om het in te stude ren. De Fancy Fiddlers doen dat gelukkig wat sneller." Douwe Eisenga De Fancy Fiddlers treden zondagmid dag op in de schouwburg van Middel burg. Het concert begint om 15 uur. Op de flyer staat de om schrijving 'komisch dra ma' voor het toneelstuk Dwaas heid heeft haar eigen recht van John Patrick. Theatergroep Zie rik in Zierikzee gaat er zater dag mee in première. Hoewel de omschrijving een te genstrijdigheid in zich draagt, kan regisseur Cees Möhlmann er zich goed in vinden. Volgens hem doet de aanduiding kome die het stuk niet volledig recht. „Er zit ontzettend veel humor in, anderzijds toont het ook de tragische kanten van de bewo ners in het tehuis waar het ver haal zich afspeelt." Hij erkent aanvankelijk niet zo'n nobele motivatie te hebben voor de keus van dit stuk. Het is in de loop der tijd al in meerde re regio's in Zeeland opgevoerd. „Zoals gewoonlijk echter ston den er binnen onze groep weer veel wouwen in de startblok ken om te spelen dit seizoen. Uiteindelijk kwam ik op dit stuk uit. Het spreekt me om meerdere redenen aan: een in dringend verhaal, maar met veel humor en het biedt een aar dig beeld van de jaren vijftig, die ik zelf ook zo bewust heb meegemaakt. En het biedt veel spelmogelijkheden op verschil lende niveaus", verklaart de re- Toneelvereniging Zierick speelt Dwaasheid heeft haar eigen recht. foto Marijke Folkertsma gisseur. Het stuk vergt een rui me bezetting waar met drie mannelijke gastspelers van de Stichting Historische Spelen in voorzien kan worden. Möhlmann vindt het prettig hiervoor weer eens 'op de milli meter' te kunnen regisseren. Hij steekt jaarlijks zijn ziel en zalig heid in de grootschalige open luchtvoorstelling op Schou- wen-Duiveland. Daar gaat het vooral om het schetsen van scè nes met de grote kwast, maai bij een productie als deze moet wat regie betreft ook met het fij ne penseel worden gewerkt. Het verhaal speelt zich af in een inrichting waar een klein groep je uitgestotenen uit de georden de samenleving bijeen woont. De komst van Mrs. Savage, een schatrijke, excentrieke weduwe brengt nogal wat commotie te weeg. De weduwe is door haar stiefkinderen in dit tehuis ge plaatst. Daarmee willen ze voor komen dat Mrs. Savage haar er fenis naar eigen goeddunken be steedt. Het stuk laat zien dat het niet altijd de dwazen zijn die opgesloten zitten. De wijze waarop de stiefkinderen ten to nele worden gevoerd biedt een hilarische aanklacht tegen de zogeheten American Dream, een thema waar Möhlmann goed mee uit de voeten kan. Zo tekende hij veel eerder al voor de regie van stukken als In wan kel evenwicht en De droom van Amerika van Edward Albee. Dwaasheid heeft haar eigen recht actualiseren, doet geen recht aan het stuk, volgens de regisseur. Het verhaal past in de periode dat er nog geen tele visie was en het laatste nieuws via de radio werd ontvangen. De vormgeving is daar dan ook volledig op gericht, maar bij de verzorging van de kleding lie pen Marja van de Zande en Mi randa Schurink tegen een pro bleem op. Waar haal je anno 2005 nog nylons met naad van daan? Toch zal bij Zierik de juis te vormgeving tot op het naadje van de kous worden nage streefd. Ali Pankow Theatergroep Zierik speelt Dwaas heid heeft haar eigen recht in het MFC in Zierikzeezaterdag (premiè re), vrijdag 25 en zaterdag 26 februa ri, vrijdag 4 en zaterdag 5 maart. Aanvang 20.00 uur. Machteld van der Wijst is de eerste exposanle in het nieuwe seizoen van Galerie Kats in Kats. Ze toont ab stracte olieverven op diverse materia len, onder meer metaal. De tentoon stelling wordt zondag geopend om 15.00 uur en is te zien t/m 20 maart °P vri. t/m zon. 13-17.30 uur en op af- Fotograaf Cor de Buck exposeert zijn werk in Galerie De Sterre in Vrou wenpolder. De foto's zijn te zien t/m april op don. t/m zat 10-17 uur, in de schoolvakanties de hele week ge opend. In Galerie 45 in Westdorpe wordt za terdag om 15.00 uur de nieuwe groepsexpositie geopend door Kunst en Cultuur-wethouder C. J. J. de Mol-Marcusse. De deelnemende exposanten zijn Ans Jager (keramiek, etsjes), Annie de Smet (handgeschept papier), Corry van Rees (sieraden) en Erna Wouters (hoeden). Te zien t/m 20 maart don. t/m zon. 13-17 uur. Constructuren is een expositie foto's van Petra Rouwendal, t/m 5 maart te zien in de foyer in het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Openingstijden: Ma 17.30-21.00 uur, di t/m vrij 10-21 ifur en za van 10-13 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 27 fe bruari, Mensen in hun wereld, de nieuwste fototentoonstelling van Na tional Geographic. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei. Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Maritiem Museum Rotterdam: t/m 27 februari, Nederlandse Vereniging voor Zeeschilders exposeert. Kunsthal Rotterdam:, t/m 13 maart, Enrique Metinides - schitterend onge luk. t/m 6 maart, Tim Brown - Master of Mississippi; t/m 17 april, Lente- lust; erotische fantasieën in Edo Ja pan. OorlogsVerzetsMuseum R'dam. Men selijke dilemma's-De oorlog in beeld verhalen. met originele tekeningen van Eric Heuvel uit 'De ontdekking' en foto's, documenten, citaten van oo- gegetuigen en voorwerpen. 11 februa ri t/m 26 juni. ANTWERPEN KMSK: tot 20 februari 2005 - Het al lermooiste uit het prentenkabinet. MUHKA: tot 27 februari - Dear ICC Aspecten van de actuele kunst in Bel gië 1970-1985 en ABC2004 Stad van letteren I-Mart: Interventie met Joost zwagerman en Hans Op De Beeck; tot 24 april - Col lectie winter 2004-2005. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Fotomuseum: Ouwe vleugel: tot 6 maart - Galerie Henry Bond, tot 3 april - 25 jaar persfotografie in De Standaard Nieuwe vleugel: tot 3 april - Anton Corbijn. De Singel: tot 10 april - b&k+, archi tecten, Keulen, opening do. 20.00 uur door Moritz Küng. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT M1AT: tot 20 februari 2005 -Lucht schepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. Design Museum Gent: tot 27 februari - Retrospectieve -Maarten Van Seeve- re. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. Geschiedenis - Ver haal - Verbeelding. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. S.M.A.K.: tot 20 maart - Kunst Nu met Ivo Porovoost en Simona Nicolai; tot 10 april, Michaël Borremans; tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry. Caermersklooster: tot 10 april - F3 fo tografie van Filip Claus, Piet Goet- hals en Carl Uytterhaegen. BRUGGE Groeningemuseum: tot 28 februari 2005 - Fake - not fake, restaura ties-reconstructies-falsificaties Het conserveren van de Vlaamse Primitie ven in België (ca. 1930 - 1950). Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart 2005 - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. KNOKKE Scharpoordgalerij: tot 25 februari - Carine Vermeersch - Schilderijen Scharpoord SEAS: tot 6 maart - Tho mas Albert co. Zwart Huis - tot 27 februari - Trees De Mits - keramiek: tot 6 maart - Re flecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vlieghei-. 16 t/m 22 februari WOENSDAG Adem Annet Nieuvvenhuijzen en Sacha Bulthuis spelen Adem Het stuk van de Engelse toneelschrijver David Hare gaat over twee sterke vrouwen die elkaar voor het eerst ontmoe ten. Hoewel beide vrouwen een andere achtergrond hebben, delen ze hun liefde voor dezelfde man, die beide vrouwen heeft verlaten. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Happy Hour Happy hour is een relatiekomedie van Willy Russel. Hans Cornelissen, Kiki Classen, Mariska van Kolck en Bart Oomen vertolken de hoofdrollen. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Claudia de Breij Claudia de Breij improviseert er op los. Claudia Zuigt is een voorstelling over de gore hel die het le ven is sinds die misselijke Eva de appel niet kon laten han gen en mama de stofzuiger uitdeed, waarmee een einde kwam aan het ritje door de huiskamer, achter op dat ding. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur VRIJDAG Grandioze catastrofe Toneelvereniging Serooskerke speelt de voorstelling Een grandioze catastrofe. De niet zo snuggere boerenknecht ontdekt dat de vestiging sleider van de boerenbond in het geniep verboden onkruidbe strijdingsmiddelen verkoopt tegen woekerprijzen. •Wijkvereniging 't Zand, Middelburg, 19.30 uur Concert De jeugdorkesten van Vlijt Volharding en Ons Genoegen geven een concert. Beide jeugdorkesten, uit respectievelijk Oost-Souburg en Vlissingen. brengen een gevarieerd programma. •Gereformeerd kerk. Oost-Souburg. 19.30 uur Wasschappel Voor de tweede keer vindt het muziekevenement Nacht van Wasschappel plaats. Medewerking verlenen OKK. het koor Looft den Heere en het koor Exaudi, het Westkappels Koor, de Meissen, het mondharmonica orkest De Krekels, het Westkappels Kwar tet, jazzgroep Hygiëa en de band Joe's Garage. •Sportzaal De Bellink, Westkapelle, 19.30 uur 't Kliekske 't Kliekske brengt muziek rond Brueghel. Het programma is een muzikale schildering inde sfeer van Brueghel. Muziek bij kinderspelen, bij steltendansen, zwaard-, stok- en reidansen, maar ook de heksendansen, de reepdansen en de koningsdansen komen aan bod. •De Schutse, Burgh-Haamstcde, 20.00 uur Rockband Rockband String Riot treedt op De vijf leden van deze formatie komen uit West-Brabant en Oost-Zeeland. Oprichters zijn Mitch Verburgt (zang), Erik Krullaars (solo-gitaar) en Ron cle Haan (slaggitaar). Zij wor den bijgestaan door drummer Erwin Polderman en bassist Norbert Plat. •Café 't Centrum, Poortvliet, 20.00 uur Dubbelconcert Chantez a dieu en De Troyesangers geven een dubbelcon cert. Het christelijk kamerkoor Chantez a dieu zingt muziek van voor 1700. Het projectmannenkoor De Troyesangers zingt composities rond het thema vergankelijkheid en vertrou wen. •Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur Dubbelcabaret Johan Hoogeboom en Arno van der Heyden brengen hun nieuwe cabaretvoorstellingen. In zijn programma Hoogeboom maakt het bont gaat Johan Hoogeboom in op de overeenkomst tussen mozzarella, baby- billen. Montovani, vochtvangers en zijn eigen handen. Van der Heyden brengt zijn zevende programma Wie maakt me los. waarin het draait om zonden. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur 't Echt Antwaarps Theater Het Vlaamse toneelgezelschap speelt het konische stuk Lie ver tellen van snottebellen. Drie broers gaan na het overlijden van hun vader op zoek naar de kluissleutel. De spanning stijgt als er een vierde per soon komt opdraven. Wie is zij? •Ons Dorpshuis, Kruiningcn, 20.00 uur Tiranduo Tiranduo geeft een concert. Het duo bestaat uit Izhar Elias en Michiel Hollanders. De naam van het duo is afgeleid van de speeltechniek Tirando. Op het programma staat muziek uit Zuid-Amerika en de Bal kan. Beide musici bespelen diverse varianten van de gitaar, waaronder een zelf ontworpen snaarinstrument van Michiel Hollanders, de Velofoon. •Baudeloogebouw, Hulst, 20.00 uur Jörgen Rayman Jörgen Rayman speelt In Holland staat een huis. In zijn nieuwe theaterprogramma brengt hij een ode aan het Rood, Wit en Blauw. Vanuit zijn polderhoofdkwartier beju belt deze in Amsterdam geboren allochtoon zijn vader-, moe der- en Nederland. De voorstelling is uitverkocht •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur 2nd Influenz Vier bands en een dansgroep doen mee aan de voorlaatste voorronde van 2nd Influenz. De surfrockgroep Twisted Animals en de rockband Pure Po wer deden dit jaar ook mee aan Hooikoorts in Westkapelle. De Thoolse ska- en reggaeformatie Groover heeft ook po diumervaring. De Zuidbevelandse rockgroep Dark Rose de buteert. Verder demonstreert de streetdancegroep Slammin' Steez haar vaardigheden. De Zuidbevelandse punkrockband Ir Takes Two speelt tijdens het juryberaad enkele nieuwe nummer die binnenkort op een num-cd verschijnen. •Soos De Klomp. Ovezande, 20.00 uur Max Havelaar Max Havelaar is een nieuwe toneelversie naar het klassieke boek van Multatuli. Thorn Hoffman. Kees Hulst en Bram van der Vlugt vertolken de hoofdrollen. •Stadsschouwburg De Maagd. Bergen op Zoom. 20.15 uur De 4Tuoze Matroze De 4Tuoze Matroze brengen muziektheater. In Alle fans aan dek komt Nederlandstalige muziek aan bod waarin alles draait om het zeemansbestaan. De muziek is ge worteld in de Nederlandse traditie, maar wordt ook ge mengd met Surinaamse, Cubaanse en Arabische ritmes en melodieën. De groep heeft een akoestisch bezetting van zang/gitaar, accordeon, contrabas en percussie. •Theater De Wegwijzer. Nieuw en Sint Joosland, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25