)ebat kernenergie laait weer op ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Zwaarste mijnramp in Chinese historie eist zeker 203 levens Libanese oppositie woedend over moord Hariri erkstraf voor reigen met bom in feterscheldetunnel «dubbelglas! Philips schrapt helft banen bij Vitrite PZ OA-bewindslieden willen Borssele langer in bedrijf houden WBL^m Vloerverwarming :Geus: geen tstel plannen epensioen Arjan Erkel wordt reisleider Vijfjaar cel voor loverboy Ceulemans steelt de show in Sluiskil nn Glimpje zon Mgend bewolkt, slechts zo nu en «.teuton. Maximaal 3 graden. J jje noordoostelijke wind. zo dun als een paperclip en past onder elke vloer. Bel OW 451800 of kijk op www.speedheat.nl internet: www.pzc.nl IiWI lliHMHIIIMII lllBlliiWlMIMayiM'IBiWWMWIMHMMWIiWIWIIWiMlWtlHIIPIIil KMKIHnHHi I langei irPaul Burm en isAntonisse [N HAAG - De discussie de toekomst van de mcentrale in Borssele is de CDA-bewindslie- minister Bot (Buiten- dse Zaken) en staatsse- laris Van Geel (milieu) nieuw opengebroken. Bot om strategische redenen tr kerncentrales, Van wil Borssele langer „houden op voorwaar- dat het de 'veiligste cen- evan de wereld wordt'. !PZ, exploitant van de kern- Borssele, vinden ze discussie over openhouden van de ©fabriek een 'interessante teling'. Maar de woord ier laat weten dat EPZ zelf ie richting geen initiatieven UI ontwikkelen. „We wachten b' belangstelling af wat er ;ebeuren. Het is een samen- li tussen de Tweede Kamer tkabinet. Die bepalen ook aldus de woordvoer- Ze wijst erop dat in het re- akkoord staat dat de cen- 2013 mag blijven ien. Daar gaat EPZ echter uit. „We hebben een ver- ig voor onbepaalde tijd. willen langer doorgaan." ogpunt van techniek en vei- VT1 idkandein 1973 opgestar- mcentrale zonder proble- langer doordraaien, stelt de [(koerster. De centrale is in eist HAAG - Minister De Geus jj" iale Zaken) is niet van plan i-is nil- en prepensioenplannen in te voeren. zal hij in september bekij- ofverzekeraars en pensioen- Bi» tijd genoeg hebben om ins Relingen te veranderen. wf itueel worden de plannen alsnog een jaar uitgesteld, ffiand zit te wachten op aldus De Geus gisteren debat met de Eerste Ka- „Ik ben politiek verant- delijk, dus ik ook niet." januari 2006 moet er belas- worden betaald over de pre- voor vut en prepensioen, jrnsioenverzekeraars waar- wen dat werknemers die nu «•I fnvoor zo'n regeling, er vol- jaarfors op achteruit gaan «erhun regeling niet tijdig t. GPD de loop der jaren dankzij- (kost bare) aanpassingen up to date gebleven. Recent nog kondigde EPZ aan dat het vermogen van de centrale (nu 450 megawatt) in 2006 verhoogd wordt, waar door de productie met 30 MW per jaar toeneemt. Staatssecreta ris Van Geel haakte gisteren aan bij uitlatingen van minister Bot van Buitenlandse Zaken, die maandag zei dat Nederland de mogelijkheid voor schone kernenenergie moet openhou den om voor de energiebehoefte niet afhankelijk te worden van andere landen. Van Geel kiest voor meer kerne nergie vanwege de geringere in vloed op klimaatsveranderingen dan het gebruik van fossiele brandstoffen. Kerncentrales sto ten geen koolstofdioxide uit. De uitstoot van dit broeikasgas moet volgens het milieuprotocol van Kyoto flink worden vermin derd. Om Nederland binnen de Kyoto-normen te brengen, zijn vier nieuwe kerncentrales van het type Borssele nodig, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van energieorganisatie Wise. Maar in het rapport con cludeert Wise tevens dat kerne nergie geen alternatief is voor de uitstoot van broeikasgas, omdat de exploitatie van kerncentrales economisch niet aantrekkelijk zou zijn. De linkse oppositie ergert zich aan het opnieuw openbreken van de kernergiediscussie. In 1994 heeft een Kamermeerder heid uitgesproken dat Borssele moet sluiten. Om juridische re denen heeft dat wat langer ge duurd. Maar bij de vorming van het tweede kabinet-Balkenende hebben CDA, WD en D66 afge sproken de kerncentrale in Bors sele uiteindelijk in 2013 te slui ten. „Van Geel speelt het handig door zich onder die afspraak uit te werken", zegt SP-Kamerlid K. van Velzen. Ze verwijt de staatssecretaris dat hij de Ka mer nog niet duidelijk maakt te gen welke kosten de kerncentra le in Borssele kan worden geslo ten. Laf PvdA-Kamerlid D. Samsom wordt moe van 'deze nieuwe ge- orchestreerde CD A-beweging'. Hij vindt Van Geel 'laf' omdat die de discussie over kernener gie 'steeds weer over de band van Borssele speelt'. „Als je een vent bent, zet je een pen op de kaart op de plaats waar een nieuwe centrale in Nederland ge bouwd moet worden. Tegen 2013 is Borssele de oudste cen trale in de wereld. Daar maak je alleen al om die reden nooit meer de veiligste van", aldus Samsom. Op verzoek van K. Vendrik (GroenLinks) voert de Kamer volgende week een spoeddebat over het onderwerp. pagina 4 commentaar Kyoto-verdrag SIDON - Libanese mannen schreeuwen anti-Syrische en anti-regeringsleuzen tij dens een demonstratie in Sidon, de woonplaats van de maandag in Beiroet ver moorde oud-premier Hariri. De mannen hebben zwarte handen door het op straat verbranden van autobanden, wat eerder ook gebeurde na de dood van de Palestijn se leider Arafat en de Hamasleider sjeik Yashin. Libanese oppositieleiders houden Syrië verantwoordelijk voor de dood van Haririfoto Wael Hamzeh/EPA pagina 5 VS roepen ambassadeur terug voor overleg M.BUGG - Een 47-jarige wyan Dongen heeft vorig togin december gedreigd feerscheldetunnel op te «■De Middelburgse politie- jf ler Doorewaard Boek- j r, 'veroordeelde de man hier- gisteren tot honderd uur ie» pan belde op 2 december om J pee 's middags naar de NV ®scheldetunnel en zei te- S 1 een medewerkster: „Om 1 «voor twee ontploft een vertelde gisteren op de Advertentie Super isolerend! Glashandel MELIESTE kundige montage i JJWegM,GOES.Tel. (0113) 227854 strafzitting nog steeds niet te be grijpen wat er toen door zijn hoofd speelde. Officier van justitie A. Flik- weert wilde in zijn eis van drie maanden gevangenisstraf de im pact van de bedreiging tot uit drukking brengen. „Dit is niet zomaar een bedreiging. Men sen hebben in deze tijd absurde ideeën die ze ook in daden om zetten. Je weet niet met welke malloot je te maken hebt. Wat gaat er in hem om?" De politierechter verzekerde dat de tijd van dit soort grappen voorbij is. „We leven niet meer in de tijd van Swiebertje en Bromsnor. De praktijk wijst uit dat men u serieus moet nemen." Raadsman W. Rademakers sprak over een misplaatste grap en vroeg zijn cliënt vrij te spre ken. „De medewerkster dacht aan een grap en voelde zich niet bedreigd." De officier bestreed dit. „Er is het zekere voor het on zekere genomen. Het protocol is in werking gesteld. Men heeft er voor gekozen het verkeer stil te leggen om de tunnel te inspecte ren", merkte hij op. door Erwin Tuil PEKING - Zeker 203 Chinese mijnwerkers zijn gisteren om het leven gekomen bij een gasex- plosie in een kolenmijn. De ramp in de Sunjiawen-mijn bij de stad Fuxin in de noordooste lijke provincie Liaoning is offici eel de zwaarste uit de geschiede nis van China. Tweeëntwintig mijnwerkers zijn gewond, dertien worden er nog vermist. „We hebben nog nooit zo'n ongeluk gezien", zei een woordvoerder van het Mijnbouwveiligheidsbureau in Fuxin. Sunjiawen behoort met een jaarproductie van 1,5 mil joen ton tot de grootste koolpro ducenten van China. De Chinese president Hu Jintao en premier Wen Jiabao heb ben de autoriteiten opdracht gegeven alles te doen om men sen levend uit de mijn te ha len. De regering staat na een reeks zware ongelukken onder grote druk om de mijnbouw vei liger en efficiënter te maken. De mijndirectie heeft vrijwel direct na het ongeluk 108 reddings- Mijnwerkers in de Sunjiawen-mijn wachten op nieuws over hun col lega's na de gasexplosie. foto RTR werkers de mijnen in gestuurd. Over de oorzaak van de gasex plosie die op meer dan 240 me ter diepte plaatsvond, is offici eel nog niets bekend. Volgens ex perts is methaangas de meest waarschijnlijke oorzaak. Kom pels die in de mijn waren op het moment van de ramp zeiden dat ze tien minuten daarvoor een schok voelden, aldus Zhang Yun- fu, plaatsvervangend directeur van de Fuxin Kolenmijnen. De gasdetectoren gaven vervolgens geen signaal meer door en rook vulde de mijnschachten. De explosie in de Sunjiawen- mijn is opnieuw een blamage Het oog bedrogen Arjan Erkel wil reizen orga niseren naar het Cen- traal-Aziatische Tadzji kistan. De voormalige sov jetrepubliek was vroeger al een geliefd vakantieoord voor burgers van de voorma lige Sovjet-Unie, maar het land viel aan verval ten prooi door een vijf jaar du rende burgeroorlog. Erkel zelf werkte er na dien enkele ja ren. Een loverboy uit Venlo, die een jonge vrouw uit Middel burg tot prostitutie dwong in Amsterdam, moet vijf jaar de cel in. Bovendien moet hij haar 5000 euro schadevergoeding betalen. Dat Raymond Ceule mans op zijn 67e nog steeds kan toveren met zijn keu, bewees de Belg gisteren in 't Meu- lengat in Sluiskil. Tij dens de lezersavond van de PZC stal hij de 4| show. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Philips Ligh ting Vitrite in Middelburg schrapt 102 van de 226 arbeids plaatsen. Alleen de productie van lamp voeten voor tl-buizen en koplam pen voor auto's blijft in Middel burg. De overige afdelingen gaan dicht of worden verplaatst naar de vestiging in het Poolse Bielsko en producenten in Azië. De directie van het bedrijf heeft gistermiddag de vakbonden en het personeel ingelicht over de reorganisatie, die in de komende twee jaar moet worden doorge voerd. Drastische maatregelen zijn volgens de directie noodza kelijk'om te kunnen overleven. Als oorzaak noemt ze met name de felle concurrentie vanuit Chi na en India. De Vitrite kan daar niet meer tegen opboksen. „De fabriek is bijna volledig geauto matiseerd", aldus G. van Doorn van Philips Lighting. „We zien geen mogelijkheden meer om de kosten verder omlaag te krijgen. Veel van de producten zijn aan het eind van him levenscyclus. Concurrenten in China die de zelfde producten nog eens expor teren zijn goedkoper dan dat De Vitrite het maakt." Philips Ligh ting ziet wel toekomst in de pro ductie van lampvoeten voor kop lampen van auto's. Dan gaat het zowel om halogeen als bi-xenon (gasontladings)lampen. Philips Lighting heeft de onder nemingsraad gisterochtend om advies gevraagd. Van Doorn: „Gedwongen ontslagen zijn niet uit te sluiten. Maar we zullen er alles aan doen om mensen te be geleiden van werk naar werk. Mensen hebben een goede oplei ding." De directie van De Vitrite praat volgende week met de vak bonden over een sociaal plan. FNV Bondgenoten is sceptisch over de reorganisatie, pagina 13 Philips wil het licht nog niet uitdoen i (Advertentie) voor president Hu en premier Wen. De laatste had vorige maand bij een bezoek aan de na bestaanden van een mijnramp afgelopen november, gezegd dat 'de lessen betaald zijn in bloed'. Wen is persoonlijk zeer betrok ken bij de mijnwerkers. Hij is al een paar keer de mijnen inge gaan om met de mijnwerkers te eten en zijn betrokkenheid te to nen. Maar de centrale regering in Peking is nog niet bij machte de verrotte praktijken in de mijnbouw aan te pakken. De vraag naar kolen en erts is zo groot dat veiligheidsvoorschrif ten vooralsnog alleen op papier bestaan. Het wachten is dan ook op het volgende ongeluk. Gelokt Het officiële aantal doden in de mijnbouw lag vorig jaar op 6027. Maar diverse organisaties die zich bezighouden met ar beidsomstandigheden stellen dat het aantal van 20.000 dich ter bij de werkelijkheid komt. Desondanks worden tienduizen den boeren en werklozen gelokt door de goede verdiensten in de mijnbouw. GPD j telefoon J e-mail: i (postlbaiikrekeningnummer i Ki/k op mwpzc.nl/abonneren. bel grabs 1 0300 - 0231 231 ol stuur doie bon naar i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,1460 WB Goes abonnement, twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50). het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1