londen in actie tegen EU-regel Philips wil licht nog niet uitdoen Loverboy moet aan slachtoffer 5000 euro vergoeding betalen Eisen tot drie jaar tegen vijftal wegens maffiapraktij ken 0 en CNV vrezen achteruitgang arbeidsomstandigheden 13 Stormtest voor tenten in orkaanmachine Neeltje Jans Daalimpex neemt Van Bon over Vlissingse steelt voor de kick Dieselolie gestolen Ongezuiverde lozing op Schelde Agrarisch natuurbeheer VVD-Kamerlid over welzijnswet woensdag 16 februari 2005 - Door de invoering van t Europese regels gaan de jgslandigheden van men tors op achteruit. Dat vre- jlthans de vakbonden FNV 2,-y, Ze deelden gisteroch- pamfletten uit op het slation in Goes en riepen pop om tegen de voorstel- an de Europese Commissie Bonstreren in Brussel. len komen in het ge le zogenoemde dien- chtlijn, ook wel bekend Bolkenstein-richtlij nDie rdeel uit van de zoge bon-strategie, die er ■gericht om van Europa in 'demeest dynamische ken- onomie ter wereld' te ma stel vakbonden dat streven totelijnen onderschrijven, is aistenrichtlijn voor hen on- piabel, De richtlijn die in al lien van de Europese Unie «orden ingevoerd, moet belemmeringen wegnemen ei nog een volledig vrij ver van diensten in de weg j. Nu moeten bedrijven en ngen die diensten leveren Idoen aan de regels die in het betreffende i [betekent dat een bedrijf een ander land een vesti- opent, zich alleen maar te houden aan de wetge- j;eigen land", concludeert ;u:der C. Coban van FNV lenoten. „Een Pools be aat bijvoorbeeld in Goes vestiging opent, moet zich aaan de Poolse wetgeving «aan de Nederlandse. id een aantal arbeids kaarden daarvan is uit- Érd. geldt het volgens inwel voor een deel van de i zekerheid, arbeidstij- en arbeidsomstandighe- .Nederlandse instanties n in zulke gevallen niet recht de regels te con- ren. Dat moeten de instan- uit het land van herkomst us als een Pools bedrijf Nederland niet aan de Ivo Gent boos rechter na spraak over ugs in bedrijf WoutBareman Poolse wet houdt, mag alleen de Poolse arbeidsinspectie daarop controleren. Daarmee krijg je de raarste situaties. Dat betekent dat er in het erie bedrijf ande re normen gaan gelden dan in het andere. Dat is niet sociaal en dat kan dus absoluut niet." De vakbonden vinden dat werk nemers in Nederland een te ho ge prijs moeten betalen voor de de huidige voorstellen van de Europese Commissie. „Het gek ke is dat er straks een referen dum komt over de Europese grondwet, maar dat bijna nie mand weet wat er met deze richtlijn op stapel staat. Dat is kwalijk. Er zou veel meer aan dacht voor moeten zijn." Bestuurders van FNV en CNV deelden gisterochtend pamflet ten uit op het NS-station in Goes. Daarin roepen ze mensen op om op 19 maart te demonstre ren in Brussel voor 'een sociaal Europa'. De vakbonden regelen en betalen het busvervoer. Wie zich aanmeldt via internet krijgt een e-mail waar in de buurt bussen vertrekken. De ko mende weken delen vakbondsbe stuurders op verschillende plek ken en in de bedrijven de pam fletten uit. door Estella Heesen AMSTERDAM - De vordering van 5000 euro, die het 23-jarige Middelburgse slachtoffer van een loverboy in Amsterdam twee weken geleden indiende bij de Amsterdamse rechtbank, is volledig toegewezen. De verdachte loverboy, een 29-jarige man uit Venlo, is ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. De rechtbank legde een aan merkelijk zwaardere straf op dan de vier jaar die de officier van justitie eiste. De ernst van de feiten liggen ten grondslag aan deze beslissing, aldus het vonnis De rechtbank acht bewezen dat de verdachte de Zeeuwse vrouw ruim twee jaar op de Amster damse Wallen in de prostitutie liet werken. Hij bedreigde, mis handelde en verkrachtte haar, liet haar werkdagen van meer dan twaalf uur maken. Het geld dat het meisje verdiende, 600 tot 1000 euro per dag, moest ze aan hem afstaan. Het meisje kreeg een relatie met de Limbur ger nadat ze in mei 2000 een 'dagje Amsterdam' deed met een vriendin. 'Na overleg zette hij haar in voor zijn prostitutieprak- tijken. In het begin wilde ze dat zelf ook. Met het vele geld dat ze kon verdienen wilde ze een dure dansopleiding in New York gaan volgen. Ook hij be loofde haar gouden bergen. Sa men zouden ze een discotheek kopen. Maar zover kwam het nooit. Haar werktijden werden steeds langer en hun relatie werd steeds slechter. Een boven buurman verklaarde bij de po litie dat de vrouw minstens een keer per week zwaar werd mishandeld. Een paar keer vluchtte ze terug naar Zee land, maar haar belager dreig de foto's van haar achter het raam aan haar ouders te sturen. Het slachtoffer besloot uiteinde lijk aangifte te doen toen ze merkte dat de verdachte een re latie had met een andere vrouw van wie hij een kind zou krij gen. Honderduizenden euro's moet de man aan haar verdiend heb ben. Het geld is weg. Het Zeeuw se slachtoffer dat bij de zitting aanwezig was, schat dat ze zo'n 300.000 euro heeft verdiend in de tijd dat ze voor hem werkte. „Alles is kapot, geen dans, geen geld, geen dromen meer. Ik haat mannen", sprak ze zwaar geëmo tioneerd. !ATE—De directie van Vol- R in de Gentse Kanaalzo- reit woedend gereageerd op itijging van een rechter naarde. Die greep de ver- ig van een medewerker autoproducent, die was iptophet dealen van weed aan om fel uit te halen iet bedrijf. wn bij Volvo, dat is de kat belk zetten", fulmineerde J. Houtman, toen de verdachte uit Brakel karde dat hij op de werk man de Volvo-vestiging öet eerst in aanraking was ®n met drugs. Volgens de caatvan de man'had 'een bakker' hem toevertrouwd dj gemakkelijk aan drugs nen. 'ter, die al eerder was ge- ronteerd met collega's van •au uit Brakel, verzuchtte: vreemd dat nogal wat igebruikers bij Volvo aan rkgaan." Ruim twee jaar •i ontsloeg Volvo vijf per leden op staande voet om- in de fabriek drugs deal een medewerker uit ^-Vlaanderen werd in het Geverleden bij de grens be- '®et een hoeveelheid drugs 'auto, Of die bestemd wa- tor collega's is nooit vastge- Bij de autoproducent in Kanaalzone werken enkele 'Hen Zeeuws-Vlamingen. 'tigmatiseerd r\ Oordvoerder van Volvo Hekelde gisteren de uitspra- de rechter. „Op deze ma- Orden vijfduizend mensen haar gestigmatiseerd, ter- de overgrote meerderheid met drugs te maken P5 Hem is het probleem bij Coproducent niet groter 111 vergelijkbare bedrijven. post sinds enkele jaren ^gent antidrugsbeleid g|örden ontslagen en ge- krijgen een tweede "Hts ze een ontwen nings- offlia volgen, ohte uit Brakel kreeg le van duizend euro op- en v°orwaardelijke ge-, skaf van drie maan- Jan Mark Moquette (links) en Gijs Loning testen de tentjes in de windtunnel. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Het geloei van de enorme ventilator zwelt aan. Gespannen kijken Gijs Loning en Jan Mark Moquette, redacteuren van ANWB's bui tensportblad Op Pad, hoe de tweestoks tunneltent zich ge draagt in het toenemend wind- geweld. Plaats van handeling: de Orkaanmachine op Neeltje Jans. Normaliter houdt Op Pad der gelijke windbestendigheidstes- ten in een vaste testlocatie van TNO. Toen deze enige tijd gele den wegviel moest de ANWB op zoek naar een alternatief. Na een speurtocht op het inter net kwam de wielrijdersbond op themapark Waterland Neel tje Jans terecht. Daar staat sinds april vorig jaar een 'or kaanmachine' opgesteld, be doeld om bezoekers van het themapark de kracht van wind te laten ervaren. Met enige simpele aanpassingen was, vertelt Loning, de kunststof cocon met daarin de giga-ven- tilator om te bouwen tot 'test centrum'. Kwestie van een hou ten vloertje erin en het op enke le strategische plekken plaat sen van meet- en filmappara tuur. Terwijl Loning de scheerlijnen van de te testen tweestoks tun neltent - één van de veertien testobjecten - aan stevige spij kers vastmaakt en strak trekt geeft Moquette uitleg. „We be ginnen bij windkracht vijf en dan wordt langzaam de sterkte opgevoerd tot windkracht 12. Dan zit je op een windsnelheid van 130 kilometer per uur. Wij kijken hoe de tenten zich gedra gen, of alles heel blijft. Loriing loopt nog één keer al le scheerlijnen na en contro leert de apparatuur. Als alles in orde is bevonden, zet Mo quette de windmachine in wer- king. Beweging Tot zo'n windkracht 8, 9 geeft, de lichtgewicht tent geen krimp. Op het moment dat de windsnelheidsindicator 130 ki lometer per uur aangeeft komt er heftige beweging in het kunststof doek. Het tunnelmid denstuk begint danig heen en weer te zwiepen. Moquette: „Dan zie je meteen het verschil tussen tunneltenten en igloten ten. Iglotenten hebben met hun gekruiste tentstokken en drup- pelvorm veel minder last van de wind." Constructie Het gaat het ANWB-team er in dit geval niet om, uit te maken welke tent de beste waar voor zijn geld biedt. „We kijken nu vooral naar welke constructie het best bestand is tegen hoge windsnelheden. De onderlin ge verschillen in prijs zijn fors: - - foto Dirk-Jan Gjeltema van krap 80 tot bijna 700 euro. Qua windbestendigheid ontlo pen de tenten elkaar niet zo bar veel. Loning: „Als je gaat testen op bijvoorbeeld water dichtheid zijn de verschillen groter. De goedkopere tenten blijken dan vaak te lekken door het grondzeil." Het re sultaat van een dagje testen in de orkaanmachine van Wa terland Neeltje Jans wordt gepubliceerd in een uitgebreid testrapport in het april-num- mer van ANWB-buitensport- blad Op Pad. Daarin ver schenen eerder tests van al lerlei onderdelen van buiten sportuitrustingen, variërend van sneeuwschoenen tot rug zakken en fietskarren. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De nieuwe re organisatie bij De Vitrite in Mid delburg komt aan als een moker slag. Want die van november 2003 is nog niet eens helemaal afgerond of de volgende staat op stapel. Bij werknemers moet het nieuws nog doordringen, vakhonden zijn laaiend en noe men Philips onbetrouwbaar, de directie ziet geen andere moge lijkheden en de ondernemings raad probeert er het beste uit te halen. Wie doet als laatste het licht uit bij Philips Lighting de Vitrite in Middelburg? Het is de vraag die de vakbonden hardop stellen, maar waarop de directie wei gert antwoord op te geven. Die zegt vooral kansen te zien. „Als deze reorganisatie is doorge voerd, staat De Vitrite weer op de kaart", stelt G. van Doorn van Philips Lighting. Directeur A. Bos van De Vitrite zegt dat het bedrijf het in de toekomst moet hebben van de productie van lampvoeten voor tl-buizen en koplampen van auto's, het ontwikkelen van nieuwe en het verbeteren van bestaan de pro ducten en het verbeteren van het productieproces." Daarmee zou volgens Philips het lek bo ven water moeten zijn. „Dat horen we wel vaker", rea geert J. Hubert van FNV-Bond- genoten sceptisch. „In novem ber 2003 hebben we een reorga nisatie gehad. Philips zei toen dat als die was doorgevoerd, het bedrijf de boel weer op orde heeft. Met die uitleg ziet de on dernemingsraad geen andere mogelijkheid dan een positief advies te geven en spreken wij vakbonden een sociaal plan af met de directie. En elke keer ver loopt het precies hetzelfde. De inkt van dat plan is nog niet droog, of de volgende reorgani satie wordt weer aangekondigd. Ik heb het gevoel dat de directie ons zand in de ogen strooit." Hubert vindt dat Philips Neder land 'zo langzamerhand onbe trouwbaar is als het gaat om het aankondigen van reorganisa ties'. Frustrerend „Philips zoekt de redenen om te reorganiseren altijd buiten het bedrijf: lage dollarkoers en open gaan van de Aziatische markt, terwijl voor de oplossingen di rect wordt gegrepen naar reorga niseren. Voor werknemers is dit uitermate frustrerend. Het geeft veel onrust en onzekerheid. En voor de vakbonden is het steeds moeilijker om vertrouwen te hebben in de nut en noodzaak van de reorganisaties bij Phi lips. We zullen dit dan ook voor Middelburg zeer kritisch bekij ken." Hubert vindt dat Philips een dui delijk visie op de toekomst van de werkgelegenheid in Neder land neeiiegt. „Tot nu toe wei gert Philips die openheid van za ken te geven. Als de productie vestigingen op termijn allemaal uit Nederland moeten verdwij nen, zeg dat dan gewoon. Dan kunnen we zoeken naar oplossin gen." Het personeel reageerde gister middag nog wat gelaten. Ieder een hield al met het ergste reke ning, na mededelingen in de na jaarsbijeenkomst en publicaties in de PZC in december naar aan leiding van vertrouwelijke stuk ken van de directie. Toch komt de klap snoeihard aan, aldus voorzitter J. van Someren van de ondernemingsraad. „Het is schrikbarend. Plet. gaat om de helft van het aantal mensen. De or gaat nu kijken wat er nog te redden valt." Over de belofte dat Philips 'zijn best doet om mensen van werk naar werk te bemiddelen' is Van Someren hoopvol gestemd. „In 2003 zijn er 70 mensen ontsla- VLISSINGEN - Daalimpex Coldstores neemt een groot deel van de gebouwen en de grond over van het failliete Koel- en Vriesveem Van Bon in Vlissingen-Oost. De mees te bedrijfsactiviteiten zullen blijven bestaan. Wat de over name betekent voor de 48 medewerkers is nog niet duide lijk. Zij kregen eind januari ontslag aangezegd nadat hét- bedrijf failliet was verklaard. De afgelopen tijd circuleerden verschillende namen van overnamekandidaten. Na onderhandelingen met verschil lende partijen is met Daalimpex een akkoord bereikt. Daalimpex Coldstores is één van Nederlands grootste koel, en vries opslagbedrijven met een capaciteit van ruim 1.000.000 kubieke meter. Er vindt geconditioneerde opslag plaats van onder andere vis, vlees, patat frites, fruit, aardappelen, uien, knofloók en bloembollen. Het betreft hierbij grotendeels import en export goederen die in bulk worden verscheept via schip, container of truck. Verder biedt het bedrijf diensten aan op het gebied van expeditie, stuwadoring, containerhan deling, transport, en afhandeling van veterinaire en doua- netechnische zaken. Daalimpex Coldstores is in 1976 op gericht en is gevestigd in Velsen, Iiarlingen en Tuitjen- horn. MIDDELBURG - Een 29-jarige vrouw uit VTissingen ziet het als een kick om winkeldiefstallen te plegen. „Ik heb het al vaker gedaan, maar ik ben toen niet gepakt", vertel de ze gisteren in Middelburg. Dit keer was het fout gegaan en was ze betrapt bij het ste len van levensmiddelen in een plaatselijke supermarkt. Politierechter B. Doorewaard-Boekhout veroordeelde ver dachte conform de eis tot een werkstraf van vijftien uur, nadat ze eerder voor twee winkeldiefstallen een transac tiebedrag heeft betaald. „Als ik u een boete opleg, dan du peer ik het gezin. Maar een gevangenisstraf komt nu dichtbij", waarschuwde de politierechter. De vrouw is gehuwd en heeft twee kinderen. Financieel heeft ze niets te klagen, maar ze kan soms geen weerstand bieden aan de drang om te stelen. Zo had de Vlissingse 22 december vorig jaar 131 euro aan levensmiddelen gesto len. „Ik ga nu meer samen boodschappen doen", verzeker de ze. Zowel de officier van justitie als de politierechter adviseerde haar contact op te nemen met de reclassering. WTSSENKERKE - Uit een tank op een terrein aan de Kei- hoogteweg in Wissenkerke is tussen maandagavond half zeven en gistermorgen negen uur ongeveer tweeduizend li ter dieselolie weggenomen. KRUIBEKE - De Scheldedorpen Kruibeke en Bazel in Oost-Vlaanderen lozen het ongezuiverd afvalwater van de bevolking nog zeker tot 2010 in de Schelde. Pas tegen die tijd is een nieuwe transportleiding naar een waterzui veringsstation bij Temse gereed. Met de aanleg van die lei ding en een aantal collectoren is 6,7 miljoen euro ge moeid. Het werk staat gepland voor 2007 en vergt drie jaar. Rupelmonde, een andere deelgemeente van Kruibe ke, voert het huishoudelijk afvalwater al vanaf september van dit jaar via een persleiding af naar Temse. gen. Op vier mensen na zijn ze allemaal weer aan het werk. Maar de spoeling' wordt wel steeds dunner, zeker nu het gaat om 102 arbeidsplaatsen." Gevoelige slag Voor de economie van de stad Middelburg is het slecht nieuws, realiseert wethouder H. Kool- Blokland (economische zaken) zich. „Het is een gevoelige slag. We bekijken in overleg met de Vitrite of het mogelijk is om te bemiddelen. Verder kunnen we er alleen maar voor zorgen dat de faciliteiten voor de fabriek die overblijft zo goed mogelijk zijn. De gemeente kan verder niet veel meer doen. De reorgani satie is een beslissing van het be drijf." De directie en de vakbonden praten volgende week verder over een sociaal plan. De onder nemingsraad gaat zich buigen over de adviesaanvraag en stelt daarvoor 'de tijd te nemen'. door Aector Dooms MIDDELBURG - Vijf jonge Mid delburgers hebben zich volgens officier van justitie R. Geradts schuldig gemaakt aan een orgie van geweld. „Dit zijn maffia praktijken", vatte de officier gis teren in Middelburg de geweld dadige vrijheidsberoving op 6 november vorig jaar samen. De officier eiste bij de recht bank tegen de 22-jarige hoofd verdachte drie jaar gevangenis straf. Een 20-jarige man hoorde voor zijn aandeel twee jaar cel eisen. Tegen een 21-jarige ver dachte eiste hij twee jaar gevan genisstraf plus twee maanden extra, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. Voor twee 21-jari ge mannen had de officier twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk, in gedachten. Aan het geweld ging een sle pend conflict over een meisje tussen de oudste verdachte en het 21-jarige slachtoffer vooraf. „Aan de ruzie moest op een ge welddadige wijze een eind wor den gemaakt", concludeerde de officier. De mannen gingen die nacht in Middelburg bepaald niet zacht zinnig te werk. Het slachtoffer wérd eerst gedwongen in hun au to te stappen, daarna reden ze naar een parkeerplaats en gin gen ze naar een bruggetje, waar de man - ingesloten door het vijf tal - geen kant op kon. Ze schreeuwden het tegen hem uit. KORTGENE - De stichting Na tuurbeheer en -ontwikkeling Ak kerleven houdt woensdag 23 fe bruari een bijeenkomst voor le den van de agrarische natuurver - enigingen in Zeeland. Dat ge beurt vanaf 19.30 uur in de Ko renbeurs te Kortgene. G. de Snoo, hoogleraar agra risch natuurbeheer spreekt over nieuwe wegen in het agrarisch natuurbeheer op kleigronden. P. de Koeijer, voorzitter ZLTO Zee land en van de natuurvereni- ging Zonnestraal, geeft zijn vi sie op de toekomst van het agra risch natuurbeheer in Zeeland. Op die plaats werd hij op hard handige wijze van zijn sieraden en twee gsm-telefoons ontdaan. De oudste verdachte duwde een pistool in de mond van het slachtoffer. De vernedering was op foto's te zien, die door mede verdachten waren genomen. Het slachtoffer wist tenslotte aan zijn belagers te ontsnappen door zich achterover in een sloot te laten vallen. De jongste verdachte loste drie schoten, die door getuigen werden gehoord. De politie kwam op de Koude- kerkse weg het slachtoffer te gen, waarna even later de vijf mannen konden worden aange houden. Hun verklaringen ston den gisteren lijnrecht tegenover de beweringen van het slachtof fer. Ze zeiden dat ze naar een rustige plek wilden gaan om de ruzie uit te praten. Zo zouden de spullen vrijwillig zijn afgege ven. „Dat hoort bij de straatcul tuur", zei een van hen. Het slachtoffer was bang dood geschoten te worden. Een van de verdachten had tegen de poli tie verklaard niet te durven kij ken naar de jongen die doods-; angsten uitstond. Gisteren zei den ze unaniem dat hij alles had verzonnen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. GOES - WD-Kamerlid A. van Miltenburg praat maandag 21 fe bruari in Heinkenszand over de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Van Miltenburg is woordvoer der volksgezondheid, welzijn en ouderenbeleid voor de WD en is lid van de themacommissie Ouderenbeleid. Ze is de gast van de WD in Zeeland. Van Mil tenburg gaat met name in op de gevolgen die de nieuwe welzijns wet (per 2006) heeft voor oude ren. De themabijeenkomst be gint om 20.00 uur in De Stenge in Heinkenszand. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13