Weg is vrij voor Media Markt Geen studie naar gevolgen van broom De bibliobus gaat als een trein A M PZC wil Drommen in de rijdende bieb Conditietest Paardenpoepregel Sluis alleen bedoeld tegen exces bij nader inzien Accordeola viert 45-jarig bestaan Autodief moet twee maanden zitten Veerse school schenkt Azië geld Landschapscamping mag verder ilsgeld ijverbod voor ankrijder Drankrit kost motorrijder baan M gemeente wijst bezwaren van elektronicawinkels af voor vijfenvijftigplussers woensdag 16 februari 2005 Na schooltijd is het in Aagtekerke druk in de bibliobus. „Mensen lezen hier ontzettend veel." door Wendy van den Hurk GRIJPSKERKE - Vroeger ging het met een stel kisten vol boeken in de consisto rie van de kerk. Tegenwoordig rijdt de bibliobus al jaren door Walcherse dor pen. Met succes. „De biebbus gaat als een trein, zeggen wij altijd maar." Aagtekerke, even na schooltijd. Het is als in een échte bibliotheek zo stil in de bibliobus. Vrouwen trekken rustig hun streekromannetje uit de schappen. Kin deren lezen op de grond in kleermakers zit over dinosauriërs. Muisstil. Behalve bij de inleverbalie. Chauffeur Jan van den Bosse weet even niet hoe hij het heeft. Zijn stoel is zowat bedol ven onder de stapels boeken. „Het is altijd hard werken in Aagteker ke. Mensen lezen hier ontzettend veel." Dan op fluistertoon: „Nou is er verder natuurlijk ook niet zo veel te doen in het dorp, dat scheelt. Bovendien heeft niet iedereen veel meer amusement dan een boek, of een gezelschapsspelletje. Als je begrijpt wat ik bedoel." Ondertussen scant Van den Bosse zich te pletter. Piep piep. „Leg ze maar neer, mevrouw." Piep piep. „Oh, u moet nog een boete betalen?" Piep piep. „Dan ma ken we een uitzondering." Piep piep. „Vijfendertig cent alstublieft." Piep. Achter de chauffeursstoel hangen zelfs nog rekken met romans, en ernaast ligt een solitair zakje boterhammen, zelfs tegen drieeën nog haast onaangeroerd. Dikkie Dik Langs de rekken grootletterboeken en waargebeurde verhalen kom je na een paar passen bij de uitleenbalie, met daarachter Marijke Mulder. Zij rijdt al bijna 34 jaar rond met de bibliobus. „Soms zie ik zelfs moeders, die dertig jaar eerder zélf Dikkie Dik kwamen le nen." Mulder kent haar klanten goed. „Ik adviseer ook regelmatig. Dan zeg ik: u zou John Grisham eens moeten pro beren, als ik weer een stapel detectives zie. Je kent de mensen en je kent hun boeken. Zo vraagt hier niemand om Wolkers. Ik weet nog wel dat ze in Ame- muiden van de gemeente naar ons boe kenbestand kwamen kijken. Dat zou té realistisch zijn. Daar zou men in Vrou wenpolder nooit om malen." En weer belandt een zootje boeken voor Mulders neus. Zonder ook maar te hoe ven kijken scant ze de streepjescode van 'Het aquarium', dat de komende week op het nachtkastje van Wim de Visser (11) zal liggen. „Het liefst lees ik informatieve boeken, of stripboeken. Maar geen leesboeken. Die heb ik niet in een week uit. En ik wil snel nieuwe." Het zijn voornamelijk kinderen die de bus bezetten, maar eridwaalt ook wel eens iemand van een latere generatie rond. Zoals Ans Bulten. Zij scharrelt boeken van Francine Rivers bijeen. „In de twintig jaar dat ik hier kom, heb ik steeds meer jongelui zien binnenko men. De bus is hartstikke makkelijk." Fietstassen Grijpskerke, een halfuurtje later. Op het moment dat de bus de Kerkring op rijdt, doen de dorpelingen datzelfde. Meteen verschijnen er boeken uit de fietstassen en uit de rugzak van het jon getje, dat zijn skelter met haast piepen de remmen voorrijdt, „De bus is te laat, foto Ruben Oreel maar dat weten we zachtjesaan. Het is altijd druk in Aagtekerke", weet een da me, die zes plaatjesboeken draagt. Mulder en Van den Bosse hebben er ro de wangen van. De boterhammen lig gen er nog altijd verloren bij. Meneer Boogaard wordt als een familie lid onthaald. „Dag meneer, komt u maar." Meneer komt wekelijks in de bus. ,,'s Zomers niet, maar in de winter verslind ik boeken. Detectives, romans. Maakt niet uit. Ik kies gewoon wat uit." De chauffeur herinnert zich nog de tijd dat een bibliotheek in de Walcherse dor pen beperkt bleef tot een stel kisten vol boeken, in het consistorie van de kerk. „Binnenkort hebben we zelfs een pinau tomaat aan boord, en postzegels. Zelfs telefoonkaarten. Dan heten we service bus. Wat een verschil met vroeger." Iemand die zich later niet gauw een bus zónder postzegels voor de geest zal ha len, is Rick. Hij is pas twee. Zijn gele laarsjes zwiert hij door de lucht, terwijl hij onverstoorbaar op een krukje door een boek bladert. Of het boek mooi is, of de bus fijn is en of hij zelf ook al woordjes kan lezen. Overal zegt hij 'ja' op. Tot op een zeker ogenblik. Of hij de bibliobus nog zou kunnen missen? „Jjj... Nee, natuurlijk niet!" door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het was giste ren puffen geblazen in Vlissin- gen. In sporthal Baskensburg deden zo'n 230 inwoners in de leeftijd tussen 55 en 65 jaar mee aan een fitheidstest. Volgens Marjolein Zevenber gen, gemeentelijk coördinator sport en bewegen, heeft het merendeel van deze doelgroep nooit actief gesport. „Of het is heel lang geleden. Dan is nu de drempel vaak te hoog zich aan te melden bij een sportver eniging." Daarom nodigde de gemeente 1350 senioren uit de wijken Lammerenburg, Bossenburgh, Rosenburg, Westerzicht, Pape gaaienburg, Hofwijk en West-Souburg uit voor een uurtje conditie testen. Zo werd onder meer hun bloed druk gemeten en kracht, lenig heid en oog-hand-coördinatie op de proef gesteld. Zo moes ten ze zittend op een bankje, met de voeten tegen de muur, zo hard mogelijk aan een meet apparaat trekken. Ook was er een shuttletest op wandeltempo. Na alle inspan ning volgde een bewegingsad vies en konden deelnemers zich inschrijven voor een ver volgprogramma. Twee jaar ge leden werd dezelfde test uitge voerd in Oost-Souburg. Met succes: een groot deel van de senioren sport nog altijd. foto Ruben Oreel NIEUWVLIET - De gemeente Sluis zal geen heksenjacht voe ren op poepende paarden op het strand en ruiterpaden, verklaart wethouder J. Provoost. De fami lie Van de Vijver, eigenaar van manege Hippo d'Or in Nieuw- vliet, trok vorige week bij de ge meente aan de bel in verband met de nieuw e Algemene Plaat selijke Verordening (APV). Daarin staat dat honden- en paardenbezitters verplicht zijn de drollen van hun dieren op openbare wegen op te ruimen. Het overtreden van de regels kan resulteren in een boete van maximaal 2250 euro. De regels gelden ook op ruiterpaden en op het strand. De manegehouders vrezen inkomstenderving, om dat toeristen volgens hen nu wel licht geen zin meer hebben om met een viervoeter langs de vloedlijn te stappen. Een flinke paardenmop betekent immers afstappen en stront scheppen. T. van de Vijver vroeg de ge meente om oplossingen. „Moe- ten we bijvoorbeeld een zak mee nemen? Daarop hebben we geen duidelijk antwoord gehad. Wel werd aangegeven dat koetsen de meeste overlast veroorzaken. Maar koetsen komen helemaal niet op het strand. zegt Van de Vijver. Wethouder J. Provoost: „We heb ben de paardenpoepregel in de APV opgenomen om eventuele excessen aan te kunnen pakken. Stel je voor dat er bijvoorbeeld één vaste plaats zou ontstaan waar paarden hun behoefte doen. Dat is nu niet aan de orde, maar mocht dat ooit gebeuren, dan kunnen wij teruggrijpen op de APV." In tegenstelling tot wat de PZC meldde in het artikel over het ontmoetingscen trum Dauwendaele (15-02-2005) was het niet de echtgenoot van Nel Labruyè- re die op sjoelen zit, maar die van haar zus An Beekman. De namen zijn per abuis verwisseld. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er komt defini tief geen bevolkingsonderzoek in Terneuzen naar de schadelij ke gevolgen van broomhouden- de vlamvertragers bij Broomche- mie. Gedeputeerde Staten nemen dat standpunt in na overleg met het provinciaal bureau medische mi lieukunde van de GGD. Volgens GS is het moeilijk vast te stellen of eventuele gezondheidsproble men te maken hebben met de aanwezigheid van het bedrijf, omdat ook tal van andere facto ren een rol kunnen spelen. Blootstelling aan de broomhou- dende vlamvertrager HBCD is volgens Gedeputeerde Staten geen specifiek lokaal verschijn sel in Terneuzen. „Weliswaar is in Terneuzen sprake geweest van een duidelijke blootstelling via de lucht, maar een recent uit gevoerd onderzoek heeft HBCD aangetoond in het bloed van een willekeurige groep Nederlan ders", weet het dagelijks provin ciebestuur. „De hoeveelheid gegevens om een beeld te vormen over de blootstellingsroutes is echter nog zeer beperkt. Vooral over de blootstelling binnenshuis is wei nig bekend terwijl deze hoog zou kunnen zijn (HBCD in meu belstoffering)." Die vaststelling in combinatie met de nog onvoldoende aanwe zige kennis over nadelige effec ten zet volgens GS grote vraagte kens bij de zin van een lokaal on derzoek. Het ligt, zo meent het college, dan meer voor de hand om algemene bovenlokale weten schappelijke studies uit te voe ren. Een ander belangrijk punt is volgens GS de verwachting die wordt gewekt bij een lokaal gezondheidskundig onderzoek. „Als de verwachting is dat er geen betrouwbare uitspraken kunnen worden gedaan, zijn de nadelen van een lokaal onder zoek groter dan de voordelen. Zeker als dat gepaard zou gaan met met een belastend bloed- of urineonderzoek." Een lokaal bè- volkingsonderzoek is dan ook niet zinvol, vindt het dagelijks bestuur. OOST-SOUBURG - De Vlissing- se accordeonvereniging Accor deola viert zaterdag 12 maart het 45-jarig bestaan met onder meer een workshop. Inschrijven voor de workshop kan tot 18 februari via 0118- 551421 of accordeola@zeeland- net.nl. De workshop wordt op 12 maart gehouden van 13.00 tot 17.00 uur in wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg. Vanaf 19.00 uur is het feest in De Zwaan met optredens van het workshoporkest onder leiding van Dick Broers, van Accordeo la en van de Tilburgse accor deonclub Les Musiciens Joyeux. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILhJl" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart V- het alfabet van Zeeland •EKACTIVITEITEN Schuttershof, 19.00 - gr Gym vanaf 50 jaar; - De Couburg, 20.00 vergadering dorpsraad Koude l-Gymzaal Zanddijk, 9.15-10.15 fn vanaf vijftig jaar; Het Ak- leslraat, 13.30 -16.00: Bejaar- NGEN - Sporthal Baskensburg, fcPower yoga. (Advertentie) MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Sint Philipsland voor de diefstal van een auto con form de eis twee maanden cel opgelegd. De man had 16 december in Goes bij een autobedrijf een Mercedes meegenomen, en die na een proefrit niet terug gebracht. Ook wist hij met een vlotte babbel het kenteken bewijs mee te krijgen. Aan de gedupeerde autohandelaar moet de verdachte duizend euro schadevergoeding beta len. De auto, die in beslag is genomen door de politie in Roosendaal, moet terug naar de eigenaar. „Er wordt al tijd gezegd dat autoverkopers een vlotte babbel hebben, maar klanten kunnen er ook wat van", merkte de politie rechter op. De verdachte schitterde gisteren door afwezig heid. VEERE - Openbare Basisschool Het Veer uit Veere heeft met haar sponsorloop 3200 euro opgehaald voor het scho lenproject van Zappelin voor de slachtoffertjes in Azië. Veerse kinderen hebben hiervoor in een halfuur tijd zo veel mogelijk rondjes van tweehonderd meter afgelegd. JDELBURG - De Middel- tepolitierechter heeft giste- •j-ee Franse drugstoeristen as het uitgeven van vals reroordeeld tot elk 200 eu- Kte De inwoners van Mat- 23 en 24 jaar, hadden op mber in Terneuzen gepro- met valse twintig eurobil- in een koffieshop aan de Koikstraat wiet te kopen, bffieshop-medewerker zag dat het geld vals was. BURG - De Middel- politierechter B. Doore- Boekhout heeft gisteren leerse drankrijder uit irp veroordeeld tot een 'rijontzegging en 650 euro inzat nog in zijn proeftijd fthj 18 december vorig jaar ïaartsdijk opnieuw in pot ging. Uit de blaastest feeen alcoholgehalte van aerogram, bijna drie keer e!alcohol als is toegestaan, ras de derde keer dat ver ia dronken zijn auto be- NIEUWVLIET - De Raad van State ziet geen aanleiding om de ontwikkeling van een landschapscamping met der tig staanplaatsen aan de Sint Jansdijk in Nieuwvliet te dwarsbomen. Eigenaar B. Provoost kan hierdoor verder met de omvorming van zijn huidige minicamping. Zijn buurman, graskweker J. Herweijer, wilde dat de Raad van State hiervoor een stokje zou steken, omdat hij voor al vreesde voor de aanpassing van de omgeving van de camping tot natuurgebiedje van twee hectare. Herweijer denkt dat wilde grassen, onkruiden en wild schade toe brengen aan zijn opbrengst van gekweekt raaigras. Volgens de Raad van State geeft het voor de camping en natuurgebied aangepaste bestemmingsplan van de ge meente Sluis geen aanleiding om het verzoek van Herwe ijer te honoreren. Provoost had eerder al laten weten dat hij bereid is nadere afspraken met zijn buurman te ma ken over het maaibeheer op zijn terrein. De kans dat onge wenste pollen en zaad op de akkers van Herweijer belan den, zou hierdoor tot een minimum worden beperkt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Dreischor voor dronken rijden op een motor tot vijf tien maanden rijontzegging, waarvan zes maanden voor waardelijk en 36 uur taakstraf. De man werd 8 januari dit jaar na cafébezoek in zijn woonplaats betrapt met een gigantische hoeveelheid alco hol op. Hij werd aangehouden door politieagenten die hem slingerend zagen rijden. De verdachte blies een score van 1115 microgram, vijf keer zoveel alcohol als is toege staan. „U was straalbezopen", zei de politierechter. De pijn zat voor de verdachte in de rijontzegging, omdat de beroepschauffeur nu zijn werk kwijt is. Positief was dat de man had ingezien dat hij aan zijn alcoholprobleem moet werken. „Mijn sociale contacten zoek ik in de kroeg. Maar eigenlijk ben ik blij dat het is gebeurd", vond hij. I (Advertentie) orgklachten: W231231 Tiaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; jstot 12.00 uur iöACTIE SCHEREN denruststraat 18 «bus 8070 p EB MIDDELBURG W18-493000 10118-493009 redwalch@pzc.nl feds Sep (chef) foBerkelder hamakers Wnvan den Broek "«Osman van den Hurk de Vries (sport) LE REDACTIE ark 28 31 AA GOES "13)315500 ("113)315669 redactie@pzc.nl ET .nl web@pzc.nl ■Uaunts Sep PDELBL'RG - De bezwaren sa aantal Middelburgse C ironicabedrijven tegen de (vergunning voor concur- jjedia Markt, zijn door de Kente afgewezen. Eerder ver- de bedrijven ook al een iizaak tegen de komst van fa Markt op bedrijventer- iDeMortiere. commissie bezwaar- en be- jsehriften heeft het bezwaar ie elektronicazaken onge- i verklaard. Dat advies is yen door het college van Leester en wethouders pienomen. lfA overwegingen van de com- s aebezwaar- en beroepschrif ten zijn gelijkluidend aan die van de rechtbank. Dat komt doordat in beide procedures exact dezelfde bezwaren zijn geuit. Daardoor zijn ook de over wegingen van rechtbank en com missie hetzelfde. De betrokken winkels in de Mid delburgse binnenstad - Micro Elektro en de fotozaken Ver schuren, Verschoore en Vego - zijn bang dat Media Markt veel klanten bij hen zal weglokken. Zij verzetten zich tegen de bouwvergunning, omdat Media Markt volgens hen niet binnen de omschrijving wit- en bruin goed valt. Het bedrijf zou daar om niet in De Mortiere thuis ho ren. Deze stellingen hielden voor de rechtbank geen stand. De defini tie van wit- en bruingoed veran dert, aldus de rechter. De ge meente hoeft bovendien niet via de ruimtelijke ordening de con currentie tussen winkels te rege len, voegde de rechter eraan toe. De gemeente werd op alle pun ten in het gelijk gesteld. De dooi de gemeente gevoerde procedu re was goed, oordeelde de rech ter in Middelburg. Dat wordt in dezelfde bewoordingen onder schreven door het advies van de commissie bezwaar- en be roepschriften. Het gemeentebe stuur heeft dat dan ook onver kort overgenomen. De tegenstanders van de komst van Media Markt rest nu een nieuwe gang naar de rechter. Zij kunnen een beroepschrift in dienen tegen de uitspraak van de gemeente, en een voorlopige voorziening vragen zodat Media Markt niet meteen kan gaan bouwen. Of zij inderdaad in be roep gaan, was gisteren niet dui delijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11