»zc }lan voor toekomst bibliobus Zeehondenzoen voor Valentijnsdag Jonkies oefenen voor ramp Vertrek diensten uit Kanaalzone zorgelijk oinbinatie met servicepunten zorgt voor beter voorzieningenniveau Veere nnenvaart zee met irbrugge Patiëntgegevens online Campings beste van Europa Besluit voetbalkooi valt snel Brokkenpiloot zonder rijbewijs Goesenaar vast voor mishandeling zeeuwse almanak Het regent! jiai[;01!3-315649 "Waclie9pzc.nl j," 4460 AA Goes Exploitatie: 7 Midden-zeeland: 0113-315520; Eviaanderen: 0114-372770; Sal: 020-4562500. 14 februari 2005 editie Walcheren |Mariia Berkelder pURG - Door de bibliobus koppelen aan een service- ■t, wordt het voorzieningenni- jin de dorpen in de gemeen- fare verbeterd. De bibliobus in zijn huidige vorm niet „bestaan. Het lenen van ken in de bus is te populair. Isiaat in een notitie over de onst van het bibliotheek- tin Veere. In dat stuk wor de mogelijkheden van de bi- Kbns tegen het licht gehou- «Datis nodig, omdat de bus rjet aan de vraag van bewo- kan voldoen. Bovendien is ■aak veel te druk in de mo- bibliotheek. Daardoor de dienstverlening in het poblemen kunnen worden stdoor de functies van de jus uit te breiden en door te koppelen aan een servi- ,Bij zo'n servicepunt kun- ïensen via de computer i aanvragen. Ze kunnen jeken ophalen op dagen dat isniet in het dorp komt. De «punten kunnen worden icht in scholen, dorpshui verenigingsgebouwen of iirgmgshuizen. Tegelijker- noet het aanbod van de bus troter worden. Het is moge- at mensen in de toekomst gels, kaartjes voor concer- cadeaubonnen in de bus i kopen. Met de Rabo- wordt gesproken over een it op de bus. Igebruikt bibliobus wordt veel ge in de gemeente Veere. idertien procent van de be- ri is lid. Daarnaast is bijna Wout Ba reman MUZEN - Verbrugge Ter- ik in Temeuzen en Vlissin- gaat nauw samenwerken ruim honderd Nederlandse schippers. Ze bieden ver is straks een compleet ver spakket aan voor heel Euro samenwerkingsverband li in maart gepresenteerd atransportbeurs in Parijs, is inmiddels bevestigd woordvoerders van Ver- pen van de schipperscom- lEuropese Logistieke Ver is (ELV) en Particuliere wrt Coöperatie (PTC). M om organisaties die in im negentig werden opge let het oog op de liberali- f van de vervoersmarkt in binnenvaart. De schippers leien daarin hun krachten. een woordvoerder van ■PTC kan de erl aders ®j de samenwerking met ffgge zekerheid worden ge il voor het zogenoemde ■en natransport van goede- haat in de vervoersketen nu ongedaan gemaakt, rogge heeft immers niet al- d!e mogelijke op- en over- tóliteiten en aansluitingen trafieken, maar beschikt naast over een omvangrijke 'voor het wegtransport, 'ger H. Schipper van de «Als je zelf zo'n netwerk opzetten, kost dat ontzet- Iveel moeite en ongelooflijk denken maximaal I le kunnen trekken uit de die Verbrugge op het van het internationale goe- pnsport heeft opge- ro-En: „Verbrugge is met !®ninals in Terneuzen en natuurlijk ook dé ont- naar Frankrijk." n*V/PTC gaat ervan uit dat |8£ een groot aantal sche- inzetten voor het ver- ■ronen naar het achterland. HgeTerminals is de groot- r van goederen in vijftien procent lid van de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg. Ongeveer 250 mensen le nen hun boeken in Vlissingen. Bij de bibliobus worden jaar lijks 92.000 boeken geleend. Vooral jongeren maken veel ge bruik van de bus, ruim 62 pro cent van de gebruikers is jonger dan veertien. In de gemeente Veere leest één op de vier jonge ren dagelijks een boek. Dat bete kent dat jongeren in Veere meer lezen dan de rest van de jonge ren in de provincie. In heel Zee land leest één op de vijf jonge ren dagelijks in een boek. Daar staat tegenover dat er in Veere, in vergelijking met de hele pro vincie, meer jongeren zijn die he lemaal geen gebruik maken van de bibliotheek. De gemeente Veere heeft vier mogelijkheden voor de toe komst van de bibliotheek in Veere onderzocht: behoud van de bus zoals die is, uitbreiding van het aantal functies van de bus, het koppelen van de bus aan een servicepunt en een ei gen vaste bibliotheek in de ge meente. Van al die opties blijkt alleen de koppeling met een ser vicepunt in combinatie met uit breiding van functies haalbaar. De andere opties zijn te duur, of Aspirant-leden van het rampenteam van de Middelburgse Van Dixhoornbrigade hielden zaterdag een rampenoefening bij de Piet. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - De poes waaide weg en de slachtoffers waren doorweekt. Maar iedereen stond uiteindelijk veilig aan de kant. Aankomende leden van het rampenteam van de Van Dixhoornbriga de uit Middelburg hielden zaterdag hun eerste grote rampenoefening. Vanwege de storm was de oefening bij de Piet drastisch ingekort. „Ik had geen zin om echte dingen te gaan doen", zei Leo Wolterman, slachtoffer en voorzit ter van de reddingsbrigade. „Met dit weer bestaat het gevaar dat mensen on derkoeld raken." De hulpverleners zelf liepen te zweten in hun waterdichte pakken. Ze sjorden de slachtoffers uit de boot aan de wal en moesten ook de twee boten nog bij elkaar zien te hou den. Van één vlet was de motor uitgeval len. De bemanning moest de boten bij el kaar houden om de haven te bereiken. Het rampenteam van de brigade be staat enkele decennia. Pas twee keer zijn ze ingezet, toen in 1993 en 1995 Limburg onder water stond. „Daarvoor oefenden we eigenlijk alleen maar. Dat vond iedereen een beetje raar." De Van Dixhoornbrigade heeft twee boten in Middelburg, één van de vereniging zelf, en één van het ministerie van Binnen landse Zaken. „Verspreid door het land liggen zo'n zestig vletten van het minis terie. Net op het moment dat men zich begon af te vragen of dat nog nut had, was die overstroming in Limburg." Het speciale team is verouderd en door verhuizingen flink kleiner geworden. Daarom is de Van Dixhoornbrigade dit jaar begonnen met een opleiding voor jongeren tussen de 19 en 21 jaar. Ze zijn al lid van de brigade en hebben dus er varing met reddingsacties in het zwem bad en op het strand. Improviseren „Het is de bedoeling dat je zes tot acht mensen paraat hebt", zei Wolterman. „Bij zo'n operatie als in Limburg werkt een team van drie mensen twee of drie dagen achter elkaar. Daarna moeten ze worden afgelost." De jongeren hebben het goed gedaan, vindt Wolterman, on danks de poes, die natuurlijk niet echt in het bakje zat dat wegwaaide. „Voor al omdat het de eei-ste keer is. Het moei lijkste van zo'n oefening is improvise ren. En mensen gerust stellen natuur lijk. Een reddingsactie in het zwembad duurt vier minuten. Dan kun je wel vol staan met te zeggen dat de ziekenwagen zo komt. Bij deze oefeningen komt er meer bij kijken. Hoe krijg je een boer wiens boerderij dreigt onder te lopen in je boot? Of iemand in een rolstoel? Dat is lastiger dan je denkt." ■;o«j«o.c 'klanten' heeft ^''jf in Duitsland, Frank- 01 (ie Benelux, maar ook in [Jle en de Scandinavische $>eis jaarlijks goed voor Rlag van ruim tien mil- r'inaan goederen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Knuffelen met ca via's en zoenen met zeehonden. Vooruitlopend op Valentijnsdag konden liefhebbers van liefde in het weekeinde zowel op kinder boerderij De Punt in Zierikzee als bij Waterland Neeltje Jans terecht. Zeehond Bobbie was wel in voor een lekker hapje vis. Dat hij daar eerst wat kussen voor moest uitdelen, nam de vijfjari ge bassinbewoner van Neeltje Jans voor lief. Aanvankelijk was het de bedoe ling zeehondenzoenen te verlo ten onder deelnemers van een speciale valentijnsbrunch. Ge brek aan belangstelling voor dit arrangement maakte dat zeehon- dentrainsters Marjolijn Essen- burg en Maartje Jongen gisteren moesten improviseren. Zij we zen twee vrijgezellen en een bijna-jarige aan onder de be langstellenden die op het voede ren van de zoogdieren afkwa men. En aan belangstelling was, zo bleek uit de vele aanwezigen die de kou trotseerden rond het bassin, geen gebrek. De negentienjarige Jules en Rob, Bobbie en de driejarige Olaf vertoonden, behalve het uit delen van zilte zoenen, nog enke le andere kunstjes. „Héél véél geduld hebben", ver woordt Marjolijn het geheim achter de training. Het kussen is relatief makkelijk aan te leren, schetst zij. Maar het plezier on der toeschouwers en vooral ook de mensen die de kus in ont vangst mochten nemen was daardoor niet minder groot. Ach tereenvolgens gingen Martin (40), Mary (45) en Kimberley (17) door de knieën om een zoen op de wang geplant te krijgen. „Ik denk dat dit het onbereikba re is", verklaart Marjolijn de po pulariteit van de zeehonden- zoen. Omdat zeehonden geen knuffel dieren zijn, krijg je doorgaans niet de kans ze aan te raken. „En daarmee wordt het ook kunstmatig bijzonder gehou den", analyseert zij. Kinderboerderij Een dag eerder was het raak bij de kinderboerderij in Zierikzee. Bij wijze van dierenvalentijn konden kinderen dieren voede ren, een ponyrit maken en aan de knutsel. Er werden valen- tijnspotjes gemaakt met hartvor mige vetbollen met mezenvoer. En er kon uitgebreid worden ge knuffeld in de knuffelschuur. Iets dat met verve werd gedaan door Hanne (9), Wout (6) en Ka- to (2) Depré uit het Belgische Lu- beek. Ondanks bemiddeling van stagiaire Ilonka de Molennaar bleken de konijnen van De Punt minder van knuffelen gechar meerd. De cavia's lieten zich het aaien echter gemoedelijk aanleunen leveren nog meer drukte bij de bus op. Voor de variant met de servicepunten kan bovendien een beroep op subsidie worden gedaan. De toekomst van de bibliobus wordt op 22 februari besproken in de commissie maatschappelij ke ontwikkeling. MIDDELBURG - De Zeeuwse ziekenhuizen worden dit jaar aangesloten op de nieuwe landelijke database, waar in alle gegevens van patiënten en hun behandelingen wor den vastgelegd. Het gebruik van de database wordt ver plicht in de Wet Toelating Zorginstellingen. Dat blijkt uit het rapport Spoedeisende Medische Hulp verlening Verbetert, het rapport van medisch manager van de ambulancedienst R. Meppelder en Adviesbureau Van Dijke over de versterking van de samenwerking tus sen alle hulpverleners die optreden in medische spoedge vallen. De database is belangrijk voor het zo snel moge lijk beschikbaar hebben van medische gegevens van een slachtoffer. OOSTKAPELLE - Twee campings in Oostkapelle staan in de top-25 van beste campings in Europa. De ranglijst is samengesteld door de ANWB. Daarmee scoort Oostkapel le, samen met Ommen, het beste in Nederland. Zowel cam ping In de Bongerd als Ons Buiten scoren punten voor kindvriendelijkheid. Ons Buiten wordt geroemd vanwege het privésanitair, de Bongerd voor de gevarieerde plaat- OOST-SOUBLTRG - Het Vlissingse college van burgemees ter en wethouders neemt binnenkort een beslissing over de voetbalkooi achter sporthal Van Duijvenvoorde in Oost-Souburg. Omwonenden vrezen overlast als de kooi er komt, jongeren dringen al jaren aan op het plaatsen van een voetbalkooi. Volgens wethouder E. Walrave - Troost worden alle meningen meegewogen. OOSTKAPELLE - Een achttienjarige Middelburger is za terdagavond rond half elf met zijn auto tegen een tuin muur en een auto gebotst. Hij reed op de Noordweg in Oostkapelle, slipte en raakte de muur en de auto. Deze au to schoot vervolgens door een andere muur. De jongen bleek geen rijbewijs te hebben. OOSTBURG - De politie heeft zaterdagavond tegen elf uur in een woning aan de Orion in Oostburg een 27-jarige Goesenaar aangehouden. Dat gebeurde na de melding dat de man een 28-jarige vrouw had mishandeld. De oorzaak ligt volgens de politie in de relationele sfeer. De man is in gesloten. door Wout Bareman TERNEUZEN - De drie gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen moe ten samen proberen het vertrek van overheidsdiensten en bedrij ven te voorkomen. Ze moeten om te beginnen een inventarisa tie maken van de 'vertrekkers en twijfelgevallen', de beschik bare (en vaak leegstaande) kan toorruimte in kaart brengen en daarmee op de promotionele toer gaan. De WD-fractie in de gemeente raad van Terneuzen heeft daar toe een initiatiefvoorstel inge diend bij B en W. De fractie pleit voor het opstellen van een marketingplan ter bestrijding van de leegloop en leegstand. Daarvoor moet een krediet van 50.000 euro beschikbaar wor den gesteld. Terneuzen moet de zaak aanpakken in nauwe sa menwerking met de twee flank gemeenten. Sinds de komst van de Wester- scheldetunnel blijkt de regio een aantal belangrijke functies te verliezen of is er de dreiging van vertrek van een aantal dien sten en bedrijven. De douane verdween al eerder, voor de marechaussee moest worden gevochten, de Belasting dienst overweegt serieus de dien sten te centraliseren in Goes, de waterpolitie is enkel nog 'als ex periment' actief in Terneuzen, de keuringsdienst UWV centrali seert en ook de Kamer van Koop handel dreigt de vestiging in Terneuzen terug te brengen naar enkel nog een baliefunctie. Ook de gezondheidszorg neigt naar een bundeling van krach ten en al is de fusie van de water schappen afgeblazen, een ver dergaande samenwerking lijkt op termijn onontkoombaar. En ook dat zal leiden tot banenver lies. De laatste verhuizer was de Grontmij (het vroegere inge nieursbureau Bravenboer Scheers) dat Terneuzen ruilt voor Middelburg. En dat kost opnieuw honderd arbeidsplaat sen. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen: „We hebben die 'vlucht' van vooral de dienstensector al eerder met grote bezorgdheid aangekaart bij het college. Het leidde weliswaar tot instemmen de reacties - en 'dat we er samen iets aan moesten doen' - maar ik zie bitter weinig resultaat. Als je kijkt hoeveel kantoorruimte er momenteel alleen al in de Ka naalzone leegstaat en wat daar straks eventueel nog bij komt, schrik je je rot. Ik mis een krachtdadig tegenoffensief." Voorspelling Hij wijst ook op de voorspelling van de Gentse professor G. Al- laert dat de werkgelegenheid in de Kanaalzone, na de ingebruik name van de Westerscheldetun- nel, met zeker 3,5 procent zou groeien. „Daarvan is tot nu toe weinig gebleken." Broekhuysen weet zich, in zijn pleidooi voor een gedegen onderzoek en een gezamenlijke aanpak van de pro blematiek gesterkt door eerdere uitspraken van burgemeester J. Lonink. Die zei meer dan een jaar geleden al dat alles in het werk moeten worden gesteld om de neergang te keren. Lonink: „Maar dan moeten we wel weten waarover we praten." Ook hij bepleitte een analyse en inventarisatie. Afgelopen weekeinde konden twee vrijgezellen en een jarige alvast oefenen met zoenen: ze kregen alle drie een zoen van een zeehond bij Waterland Neeltje Jans. foto Dirk-Jan Gjeltema „Het is heel belangrijk dat kin- knuffelstal uit. Maar ook de die deren leren knuffelen", legt Ilon- ren hebben er baat bij. ka het idee achter de knusse Kinderen die langskwamen kre gen uitleg over de manier van aaien die voor de dieren het pret tigst is. Het is alweer een tijdje gele den, maar de zware regenval van de afgelopen tijd herin nert ons ami een vreemdsoor tig nat voorval in een Oost- burgse stal. Omdat die vrouw druk in de weer ivas met haar paard, par keerde ze haar kroost tijde lijk in de lege paardenbox. Rustig zaten dochter en zoon lief te kleuren in het stro. Tot dat ze iets nats voelden, waar op de verbaasde kreet klonk: „Mam... Het regent!" De vrouw keek naar boven, maar het dak lekte niet. Wel ontwaarde ze de rode stal- kater, die opgelucht zijn weg vervolgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9