Kogelbrieven voor Vlaamse politici PZC Schroder en Rumsfeld domineren veiligheidstop Sirven neemt Elf-geheimen mee het graf in Schreeuwen tijdens ruzie is goed voor gezondheid vrouw Ook dierenbeschermers bedreigd Ook duizenden neonazi's herdenken bombardement Dresden loning koopt lire auto's oor vrouwen «toverbod Italië olitie slaags met ftogers Togo Dodental door noodweer Pakistan loopt op tot 350 Uiterst agressief aidsvirus ontdekt Howard Dean leidt Democraten Arrestaties in Spaanse pornozaak McDonald's schikt in oliegeschil Hoofdredacteur CNN ruimt veld VS zouden Iran bespieden met onbemande vliegtuigen maandag 14 februari 2005 IlSSEL - Filip Dewinter, onnanvan het extreem-recht- Vlaams Belang, en de sodalis- the burgemeester van Antwer- Patrick Janssens, staan ldsvorige week onder politie- icherming. nadat de Bel- ibe Post twee kogelbrieven iban adres onderschepte. I Michel Vandenbosch en - de Greef van de dierenrech- ttamsatie Gaia zijn met de door de politie in de gaten ge houden. Het is niet voor het eerst dat de rechts-extremis- tische politicus wordt bedreigd. Hij wordt naar eigen zeggen al enkele jaren herhaaldelijk lastig gevallen en laat zich daarom al tijd door enkele sympathisanten begeleiden. Vandenbosch vermoedt dat de kogelbrieven die aan hem en De Greef waren gericht, te maken hebben met het protest van Gaia tegen de rituele slachtin gen van schapen tijdens het of ferfeest, aan het einde van de ra madan. Ook een andere Belgische die renrechtenorganisatie, Blid, ont ving dreigbrieven naar aanlei ding van haar protest tegen het offerfeest. Vorige week zondag werd de internetsite van Blid ge hackt door een organisatie die zich 'Red Devils Crew of Saou- dia Arabia' noemde. door Jessica Smeenk LONDEN - Vrouwen die tijdens een echtelijke ruzie tegen hun nian schreeuwen, hebben daar nu een prima excuus voor. Uit wetenschappelijk onderzoek naar echtelijke ruzies is geble ken dat vrouwen die hun woede opkroppen vier keer zoveel kans hebben om aan een hartkwaal te overlijden dan vrouwen die wel uiting geven aan hun gevoe lens. Heetgebakerde mannen daaren tegen doen er goed aan zich bij een echtelijke twist in te hou den, zeggen de onderzoekers. Echtgenoten die 'ontploffen' tij dens een ruzie, lopen een grote re kans dan gemiddeld op een beroerte en 20 procent meer kans op hartritmestoomissen. Mannen die neerbuigend doen tegenover anderen, hebben zelfs 30 procent meer kans op onregel matigheden in de hartslag. De resultaten van het onderzoek komen in het blad Circulation van de American Heart Associa tion. De Amerikaanse Elaine Ba ker, die het onderzoek coördi neerde, zei dat hier maar weer eens uit blijkt dat mannen en vrouwen emotioneel en fysiek verschillend in elkaar zitten. Mannen moeten volgens haar uit het onderzoek de les trekken dat 'een explosie van irrationele woede niet goed is voor hun ge zondheid'. „De boodschap is dat je woede-uitbarstingen moet vermijden en dat je je gevoelens op een opbouwende manier moet uiten." Voor het onderzoek hebben de wetenschappers gegevens verza meld over hartklachten bi] bijna tweeduizend vrouwen geduren de een periode van tien jaar. Die hebben zij naast gegevens over de echtelijke ruzies van die vrou wen gelegd. Eaker zei dat vrouwen mis schien denken dat zij maar be ter hun mond kunnen houden tij dens een ruzie, omdat zij niet emotioneel willen ovei'komen of omdat zij bang zijn dat hun man boos wordt. „Maar dat kan nade lige gevolgen hebben voor hun gezondheid." ANP me in Antwerpen is karig het geven van informatie, lordvoerster D. Reyniers van Antwerpse parket bevestig- dat er een onderzoek aan de ar de herkomst van de jelbrieven, maar zij wil ver been details kwijt, pis Dewinter is een brief 'daarin twee kogels onder- pt, die aan hem gericht was. r aanleiding van de doods- sging wordt zijn woning ABANE - Het geld van ko- g Mswati III van Swaziland inietop te kunnen. Hij heeft al zijn tien vrouwen een sire BMW gekocht. Dat kost- 635.00 0 euro. terwijl de bevolking van in bittere armoede r en het land enorme schul- beeft. Het probleem van be- met het aidsvirus hiv irm en veel inwoners van land sterven aan aids. Geld preventie en behandeling met. Eenderde van de bevol- is afhankelijk van voedsel- ANP/AFP IE - In Italië gold gisteren as de aanhoudende smog tuw een autoverbod in een ilsteden, negen dit keer. alleen in Rome, maar ook ent steden in het noorden itó land moesten automobi- hele dag of een deel de dag hun voertuig laten ja. De afgelopen weken zijn vaker rijverboden geweest, rdie brachten niet het ge uite effect. ANP/DPA DRESDEN - In Dresden is gisteren herdacht dat een Brits-Amerikaans bombarde ment in de nacht van 13 op 14 februari 1945 het centrum van de Duitse stad verwoest te. Zo'n 35.000 mensen kwamen bij de luchtaanval om het leven. Vijfduizend neona zi's grepen de gelegenheid aan voor een mars door de stad. Daarin schilderden zij Duitsland af als slachtoffer van de Tweede Wereldoorlog. De mars had een duidelijk anti-Amerikaanse toon. Veel van de leuzen op borden en spandoeken waren een ver wijt aan de Verenigde Staten. Ook werden vier houten kruizen meegedragen met de namen Dresden, Hiroshima. Vietnam en Bagdad. De mars was de grootste ultrarecht se betoging in ten minste vijftig jaar. De politie wist linkse tegendemonstranten in de meeste gevallen uit de buurt te houden van de neonazi's. Wel moest zij ingrijpen toen na afloop van de mars een groep linkse anarchisten twee neonazi's aftuigden. foto Pawel Kopczynski/RTR yWierd Puk MHEN - Elk jaar in februa- üaizo'n 250 politici, militai- ■diplomaten en wetenschap- 1 inMünchen in Hotel Baye- to Hof hun licht schijnen ft de veiligheid in de wereld. Hen. voorbij de dranghekken depolitiecordons, deinonstre- 'autonomen' en beklagen in ters van München zich over gedoe waardoor we niet "raai kunnen winkelen'. Duitse bondskanselier •'«Ier lag met griep op bed, hi] wist desondanks de föentie naar zijn hand te zet- ME - De Togolese politie zaterdag traangasgrana- algeschoten op demonstran- jff de hoofdstad Lomé. Bij de zijn drie oppositie-aan- ltts gedood, aldus de rege- Twee agenten raakten ern- gewond. Drieduizend men- protesteerden tegen de «itsgreep die president Fau- Gnassingbé onlangs aan de nl bracht. wees de 39-jarige s&ngbé begin deze maand ■als opvolger van zijn overle ver Eyadéma. Het parle- awijzigde daarop de grond- ;j®de machtsovername mo- 'Is te maken. Dat leidde tot Rationale kritiek. de oppositie zijn zeker mensen doodgeschoten tij- de demonstratie in Lomé. mbekend aantal mensen ?ew°nd zijn geraakt. Aan van de dag was de rust keerd. Het leger bezet de .rijkste plaatsen in de [WP/AFP/RTR ten. Zaterdag houdt Schröders minister van Defensie Struck de kanseliersrede, die voor op schudding zorgt. Schroder wil de Europees-Amerikaanse be trekkingen opnieuw vormgeven 'want de Navo is niet meer de primaire plek voor transatlan tische besprekingen'. Een com missie van wijzen moet ideeën formuleren voor een nieuwe or ganisatievorm, waarin ook recht wordt gedaan aan het 'toe genomen gewicht van Europa'. De conferentiedeelnemers herin neren zich de Duits-Amerikaan se spanningen over de oorlog in Irak. Nog maar kort geleden klaarde de lucht iets op, na het bezoek van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Rice aan Berlijn. In plaats van die hand aan te nemen, pleit de kanseher nu voor de feitelijke af schaffing van de Navo? „Op nieuw bruskeert Schroder onze Amerikaanse vrienden", mop pert een geïrriteerde Glos, frac tievoorzitter van de oppositione le CSU in de Bondsdag. „Onbe grijpelijk, zo vlak voor het be zoek van president Bush aan Eu ropa." Jim Hoagland van het dagblad Washington Post heeft al vele crises in de Amerikaans-Europe- se betrekkingen meegemaakt. „De Duitsers hebben gelijk als ze zeggen dat het bondgenoot schap moet worden geïntensi veerd. Maar Schröders tekst schrijver heeft het nogal onhan dig geformuleerd Geschrokken door de negatieve reacties roept de Duitse delega tie journalisten bijeen voor cri sismanagement. Op zondag geeft minister Fischer van Bui tenlandse Zaken nog eens tekst en uitleg. De Amerikaanse mi nister Rumsfeld van Defensie maakt aan Schröders voorstel weinig woorden vuil. „We dra gen de Navo niet ten grave, inte gendeel: de organisatie bruist van energie en vitaliteit." Dat vindt uiteraard De Hoop Schef- fer ook. „Doen is belangrijker dan praten", sneert de Na- vo-chef naar de kanselier. Nieuw Rumsfeld steelt op zaterdag de show. De minister die twee jaar geleden Duitsers en Fransen er gerde door hen tot het 'Oude Eu ropa' te veroordelen, wijst op de gevaren van het internationale terrorisme 'in geheel nieuwe. complexe omstandigheden, waarin mobiele telefoons, inter net en 24 uur nieuws-tv het strijdperk radicaal hebben ver anderd'. Hij roept op tot nauwe re samenwerking. En de irrita ties dan? „Ach, dat was de Oude Rumsfeld." De Amerikaan grijnst breed, zijn gehoor schiet in de lach. De bars ogende Struck, die naast de 'nieuwe Rumsfeld' zit en geen Engels spreekt, steekt er maar bleekjes bij af. De Palestijns-Israëlische onder handelingen en de recente ver kiezingen in Irak zijn bemoedi gende ontwikkelingen, vinden de meeste conferentiedeelne mers. Maar de atoomdreiging uit Iran, de erkenning van het stalinistische Noord-Korea dat het een nucleair wapen heeft en de crisis in Darfoer vragen om een gezamenlijke internationale aanpak. Darfoer De Navo zou sneller ingezet moeten worden, oppert senator Hillary Clinton. Zelfs het bewa ken van een bestand in Palesti na door Navo-troepen moet vol gens De Hoop Scheffer tot de mogelijkheden behoren. Onder een VN-mandaat, dat spreekt vanzelf. „Dan is Duitsland er ook bij", reageert een enthou siaste Struck. Maar VN-secreta- ris-generaal Annan maakt dui delijk waar voor hém de priori teit ligt: in de Soedanese provin cie Darfoer. „Daar gaat geen dag voorbij zonder dat er men sen sterven. En wij laten na hen te beschermen." GPD van onze redactie buitenland QUETTA - Het dodental door het noodweer in Pakistan is gis teren opgelopen tot zeker 350. Na een week van zondvloedach- tige regen en zware sneeuwval worden nog tweeduizend men sen vermist. Tienduizenden zijn dakloos geworden. De autoriteiten zijn een grote hulpoperatie begonnen in het zuidwesten van het land. Daar zijn in de provincie Ba luchistan twee stuwdammen doorgebroken, doordat zij de enorme hoeveelheid water niet aan konden. In het gebied zijn zeker 250 do den gevallen. Het water spoelde een aantal dorpen weg. Tussen de 20.000 en 25.000 mensen in 35 dorpen hebben geen dak meer boven hun hoofd. Zeker vijfhonderd mensen worden er nog vermist. In het noorden en noordwesten van Pakistan zijn vele tiental len doden gemeld. Door hevige sneeuwval ontstond in het Paki staanse deel van Kashmir vrij dagavond laat een lawine. Daarbij zijn zeker veertig men sen omgekomen, aldus de poli tie. In het noorden van het land zijn 150.000 mensen al een week lang van de buitenwereld afgesloten. De hulpverlening verloopt moeizaam. De vrees bestaat dat er mensen zullen overlijden door voedselgebrek. De meteorlogen voorspellen dat het slechte weer nog dagen zal aanhouden. ANP/AFP Slachtoffers bij Hingole in het zuiden van de getroffen provincie Baluchistan wachten o om geëvacueerd te worden. foto Athar K NEW YORK - Artsen hebben bij een man uit New York een uiterst agressieve variant van het aidsvirus hiv ont dekt. Deze variant, tot nu toe zelden vastgesteld, kan bin nen acht weken tot aids leiden. Dat heeft de Amerikaanse nieuwszender CBS zaterdag gemeld. Volgens de zender is het virus resistent tegen de meeste geneesmiddelen. Een 40-jarige man die het virus droeg, zou onbeschermde seks hebben gehad met honderden mannen. Zijn identi teit wordt niet vrijgegeven. ANP/DPA WASHINGTON - De Amerikaanse Democratische partij heeft zaterdag Howard Dean tot voorzitter gekozen. De oud-gouverneur van Vermont deed vorig jaar nog een ver geefse gooi naar de kandidatuur voor het presidentschap Dean geldt als een felle criticus van de Iraakse oorlog en president George Bush. De gewezen huisarts moet de De mocraten na de nederlaag van John Kerry in de presi dentsverkiezingen uit het dal zien te leiden. ANP MADRID - De Spaanse politie denkt met de arrestatie van negentien mannen een kinderpornonetwerk te heb ben opgerold. Bij huiszoekingen zijn grote hoeveelheden videobanden en foto's gevonden. Dat deelde het ministe rie van Binnenlandse Zaken zaterdag mee. De zaak kwam aan het rollen toen een verdachte via het internet contact zocht met een 12-jarige jongen. Diens moeder waarschuwde de politie. De verdachten zouden zich aan meerdere jongens hebben vergrepen en beelden daarvan via het internet hebben verspreid. ANP/DPA NEW YORK - McDonald's betaalt 8,5 miljoen dollar om van een rechtszaak af te komen. Advocaten begonnen het proces in 2003, omdat het bedrijf zou hebben verzwegen dat het ondanks beloften geen minder vette olie ging ge bruiken. Dat meldde zaterdag The Wall Street Journal. Najaar 2002 meldde McDonald's binnen vijf maanden met minder vette olie te gaan werken. Begin 2003 meldde het bedrijf dat dit niet lukte. Nog steeds wordt de minder vette olie niet gebruikt voor alle producten. Volgens de ad vocaten is dat niet duidelijk gemaakt aan de klanten. Het fastfoodconcern betaalt 7 miljoen dollar aan de Ame rikaanse hartstichting. Anderhalf miljoen gaat op aan ad vertenties waarin het bedrijf meedeelt zich niet aan de be lofte van 2002 te hebben gehouden, aldus de krant. ANP ATLANTA - Hoofdredacteur Eason Jordan van de Ameri kaanse nieuwszender CNN is opgestapt. Jordan zei dat omstreden opmerkingen van hem in januari de zender geen goed hebben gedaan. Dat meldde CNN zaterdag. Volgens enkele toehoorders had Jordan eind januari op het World Economie Forum gezegd dat Amerikaanse troe pen in Irak doelbewust journalisten hebben aangevallen. Jordan ontkent dit zo te hebben gezegd, maar hij erkent in een verklaring dat zijn woorden onduidelijk waren. Jordan werkte 23 jaar bij CNN. Hij vertrekt omdat hij de de zender niet in diskrediet wil brengen. ANP door Henk Glimmerveen PARIJS - Alfred Sirven, spin in het web van het enorme Elf-schandaal, is zaterdag op 78-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Dat hebben zijn advocaten gisteren in Parijs bekendgemaakt. Sirven heeft tot aan zijn dood geweigerd mee te delen wie er van de 300 mil joen euro die het olieconcern aan omkoopgelden te besteden had, hebben geprofiteerd. De enige die hij heeft genoemd, is de oud-topman van het con cern, Loïk Le Floch-Prigent. Sir ven was woedend op zijn vroege re vriend omdat die, zoals hij het formuleerde, 'weigerde zijn verantwoordelijkheid te ne men'. Le Floch-Prigent heeft al tijd ontkend te hebben geweten van de zwarte kas van Elf, waar mee politici van links tot rechts werden omgekocht. Sirven zou volgende maand heb ben gehoord wat de uitspraak in hoger beroep tegen hem zou zijn. De rechtbank had hem en Le Floch-Prigent tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld van wege misbruik van gemeen schapsgeld, maar Sirven was te gen dat vonnis in beroep ge gaan. De dood van Sirven zal onge twijfeld door een flink aantal hooggeplaatste Fransen met een zucht van verlichting zijn ont vangen. De eerste reactie in de Franse pers was dat Sirven de Elf-geheimen met zich mee heeft genomen in het graf. Maar al snel gonsde het in Parijs van de geruchten dat Sirven een 'tes tament' zou hebben nagelaten, waarin hij wel degelijk de na men van alle omgekochten zou hebben genoemd Alfred Sirven had een veelbewo gen leven achter de mg. Hi] werd op 6 januari 1927 in Tou louse geboren en meldde zich als 17-jarige aan bij het Franse verzet om tegen de Duitsers te vechten. In de jaren vijftig maakte hij deel uit van de VN-troepenmacht in Korea. Sir ven bleef nadien hangen in Azië en niet altijd met even nobele be doelingen. Eenmaal terug in Europa maak te Sirven een bliksemcarrière in het zakenleven. Mobil Oil. Mou linex, Rhöne-Poulenc waren de bedrijven waar hij hooggeplaat ste posities bekleedde voordat hij werd gevraagd bij Elf te ko men werken. In 1989 kreeg hij daar de nog niet eerder bestaan de functie van 'directeur algeme ne zaken'. In de praktijk bete kende het dat Sirven besliste wie, wanneer en waar - en voor al met hoeveel geld - werd omge kocht. GPD ters die sporen van nucleaire ac tiviteiten kunnen oppikken. Vol gens de bronnen van The Was hington Post horen dergelijke spionagevluchten bij de stan daardprocedure in de voorberei ding van eventuele luchtaanval len, maar worden zij ook ge bruikt ter intimidatie. De Iraanse regering heeft vol gens The Washington Post for meel protest aangetekend tegen de Amerikaanse spionage. Dat deed zij via Zwitserse diploma ten, omdat Iran zelf geen offi ciële betrekkingen heeft met de VS. Dat hebben Amerikaanse, Europese en Iraanse diplomaten bevestigd, aldus het gerenom meerde dagblad. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering houdt Iran al bijna een jaar lang in de gaten met onbemande spionagevlieg tuigjes. Zij hoopt zo bewijzen te vinden voor een nucleair wapen programma en zwakke plekken te ontdekken in de luchtverdedi ging van de islamitische repu bliek. Dat berichtte The Washington Post gisteren op gezag van Ame rikaanse functionarissen. De vliegtuigjes stijgen op van Amerikaanse bases in Irak. Ze maken gebruik van radar, foto- en videoapparatuur en luchtfil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5