Italianen rouwen al een jaar lang Zeldzame carambole van Jo de Roo Carlos Pinto slaai toe op de slotdag Bende van Vijf zit achter dood Pantani De Bruijn ergert zich aan alles in thuiswedstrijden Ouders en fans worstelen met mysterieuze dood Marco Pantani RUGNUMMER Buitenspelregel maandag 14 februari 2005 door Roel Wiche CESENATICO - Was het zelf moord of werd hij de dood inge jaagd? Eén jaar na het drama op een hotelkamer in Rimini zijn de omstandigheden van de dood van Marco Pantani nog steeds in nevelen gehuld. Familie, ploegmakkers en fans zijn ervan overtuigd dat El Pira- ta niet vrijwillig voor het einde koos, maar het slachtoffer was van louche drugsdealers. Zij vin den het parket van Rimini, dat de zaak-Pantani maanden heeft onderzocht, aan hun zijde. Een Bende van Vijf vormt de spil in het mysterie. Drie van hen worden verdacht van het le veren van cocaïne, die de Tour- en Giro-winnaar uiteindelijk via een overdosis noodlottig werd: Fabio Carlino (27, eige naar van een escortbureau, zou Pantani zijn laatste portie coke hebben gegeven). Fabio My, dossa (29, vaste leverancier)e Ciro Veneruso (31, fabriek^, beider). Daarnaast worde% personen verdacht van ni|j plichtigheid: de Russische dj» Elena Korovina (30, de laay- minnares van Pantani) j barmau/dealer Gerardo fcr rez Cueva, een 27-jarige Per. aan. Voorlopig zit alleen Maij dossa vast. Maar als het aann* cureur Paolo Gengarelli wordt het kwintet zo snel lijk voor de rechter gesleept App artementencomplex/hoté Le Rose in badplaats I waar Pantani op Valentijns^ 2004 ten onder ging aaneen» ke-delirium, wil de tragediez snel mogelijk wegpoetsen h Rose wordt momenteel g verbouwd. Appartement jl Mimosa, waar de Italiaanse lerheld stierf, is in ieder ge, met de grond gelijkgemaab GPD door Joop van den Oudenhoven DEVENTER - Carlos Pinto uit 's-Heerenhoek is in Deventer Ne derlands kampioen libre derde klasse geworden. In een span nende finale versloeg de biljar ter van De Toekomst de leider in het klassement tot dan toe, N. Steffens uit Hengelo. De titelhouder kon het na af loop nauwelijks geloven. „Ik ben dolgelukkig", zei hij na de huldiging. „Ik had dit nooit ge dacht. Prachtig." Het behalen van de titel ging niet vanzelf. Pinto voelde zich het gehele weekeinde wat grieperig. Op de openingsdag leed hij in de twee de ronde zijn eerste nederlaag. Dat was op zich niet erg, maar het moyenne was niet om over naar huis te schrijven. Tijdens de tweede dag volgde de op mars. Met drie overwinningen op rij verzekerde hij zich al vroegtijdig stadium van eenp> diumplaats. Wat het zou v den moest op de slotdag worth bepaald. Drie kanshebbers e derscheidden zich slechts vant; kaar op moyenne. Van Duiva voorde, Steffens en Pinto voe den het klassement aan. Va Duivenvoorde viel in de zd ronde af door verlies. Pinto e Steffens bleven aan de winnej de hand. Zij moesten in des!» ronde uitmaken wie de ba was. Dat bleek de man uit 's-Heeres hoek. Met 80-58 na 31 beurta ging de zege en daarmee de ra tionale titel naar Pinto. Inders gionale finale besliste hij bi kampioenschap in de laats! wedstrijd en veroverde daarna een plaats in deze finale en od nu liet hij het aankomen op d ultieme fase. Met twaalf punten uit zeva wedstrijden werd hij de terecht kampioen. Eén jaar na zijn tragische dood worstelt Italië nog steeds met 1 het mysterie Marco Pantani. Ma- ma Tonina is verbitterd, papa - Paolo is gebroken en de tifosi zijn radeloos. Alle emoties bal- 1 den zich gisteren samen tijdens een memorial in Cesenatico, ge- boortestad van II Pirata. „Je zag hem het ravijn inglijden. 1 door Roel Wiche CESENATICO - Het moet, ooit, een kerel uit één stuk zijn ge weest. Handen als kolenschop pen. Schouders van gewapend beton. Kaalgeschoren kop. ge vuld met duizend verhalen. Ja renlang liep pizzabakker en re parateur Paolo Pantani fier door Cesenatico. Trots, waanzin nig trots, op zijn beroemde zoon. Maar deze zondag, één jaar na de dramatische dood van de grootste Italiaanse wie- lerheld sinds Fausto Coppi, is er helemaal niks meer van hem over. Het is vier uur 's middags als Paolo Pantani van de trappen van de San Pietro Pescatore strompelt. Buiten de kerk wacht een muur van camera's. Een ver slaggeefster van staatsomroep Rai moet Pantani senior lettei-- lijk overeind houden. En dan komt het: El Pirata leeft! Ja, sta melt Paolo, zijn zoon heeft zijn eigen herdenkingsdienst vanaf een hemelse Alp gezien. En hij vergeeft al die mafiosi die hem kapot geschreven en kapot ge drogeerd hebben. „Het moet een keer over zijn. Marco heeft rust nodig. En wij hebben rust no- dig." Een dik uur eerder is hij, samen met echtgenote Tonina en doch ter Manola, de kleine, sobere kerk binnengestapt. Zondag 13 februari is uitgeroepen tot Pan tani Day. Als ode aan de Tour- en Giro-winnaar die een jaar ge leden, nota bene op Valentijns dag, eenzaam en halfnaakt ten onder ging aan een coke-deli rium in een hotelkamer in Rimi ni. Sindsdien worstelt Italië met een waar Pantani-trauma. Drie boeken zijn uitgegeven, hartver scheurende gedichten staan we kelijks in de gazetta's en in 2006 volgt de eerste film. Ja, bezwe ren zijn miljoenen fans, hij is de dood ingejaagd door paparazzi en genadeloze drugsbarons. Nee, pareren de spaarzame nuchtere azzurri, hij heeft zich zelf in het ongeluk gestort. Ge broken door alle dopingschanda- len. „Onvoorstelbaar, dat het zo fa taal moest aflopen", zucht jeugd vriend Daniele Valenti (31). „Ik zag hem als klein jochie dage lijks op zijn Fausto Coppi-fiets springen. Toen hij de Giro won, werden alle straten van Cesena tico compleet roze geverfd. En toen drie maanden later de Tour volgde, gingen er duizenden pot ten geel overheen. Hij was een mythe." Maar de laatste jaren zag hij hem alleen maar in de disco. „Elke avond een andere auto, een andere dame en ande re vrienden. Je zag hem het ra vijn inglijden." Zakdoek Toch staat Daniele op Pantani Day met de zakdoek in aanslag in de San Pietro Pescatore. Al les is, geheel in Italiaanse stijl, gedrenkt in symboliek en drama tiek. Voor de kerk ligt een geel doek (lijfkleur van Pantani) van minstens twintig vierkante me ter met daarop de karakteristie ke piratenkop. In de krakende biechtstoel hangt een kogelron de monnik, zó weg gewaggeld uit de Naam van de Roos. Bin nen puilen de banken uit met zo'n vierhonderd fans. afgereisd van Milaan tot Puglia. onderaan de Laars. Franco Balleiini is er, de bondscoach van de nationale wielerploeg. En Davide Cassani, ex-ploegmaat en nu gevierd tv-commentator. Maar het brandpunt van alles zit op de voorste rij: de familie Pantani. Vader Paolo mag op het altaar komen, maar komt niet verder dan twee onverstaan bare zinnen. Zijn extraverte ee ga Tonina, gehuld in een inkt zwarte bontjas, laat zich ha af loop door alles en iedex-een om helzen. La Mama promoot al we ken een vlammend boek van een Familieleden en vrienden van de overleden Pantani gedenken de Italiaanse wielerheld bij zijn graf. Vader Paolo staat tweede van rechts, met links naast hem zijn vrouw Tonina. foto AFP Italiaanse Journalist, waarin het complottheorieën regent. En an ders dan haar man denkt ze niet dat Marco op zijn hemelse zadel al zijn duivels zal vergeven. Het waren haar piadina's, ovei'heer- lijke pizza's, die Marco lieten vlammen! Niet epo of coke. Maar, zo fluisteren stadgenoten, de tragedie van Marco knaagt in haar geweten. „Marco had in zijn laatste jaar veel ruzie met zijn ouders", meent Fiorenzo, hotelbaas en uitstekend op de hoogte van de Cesenatico-tam- tam. „Drie dagen voor zijn dood zijn ze expres op vakantie ge gaan naar Griekenland, om Mar co met rast te laten. En uitgere kend daar hooi-den ze het vrese lijke nieuws." Eén jaar later, na de herdenkingsdienst, schrijden Paolo en Tonina Pantani plech tig naar het kerkhof van Cesena tico, gevolgd door een lange stoet. In de dodenmuur van Set- tore G, nummer 261, is het ont zielde lichaam van II Pirata ge schoven. Marco Pantani, gebo ren 13 januari 1970, uit het le ven gerukt op februari 2004. On der hem rust zijn held en groot- vader, Sotero (1907-1992). Over een half jaar verhuist de hele familie naar een gi*acieuze graf tombe, die omhoog lijst als een soox-t Tourmalet, compleet met haai-speldbochten. Marco wordt, hoe kan het andei's, be graven op de top. Met zijn laat ste, magische fiets. Tot het zover is houden Paolo en Tonina elke dag een dodenwake voor hun zoon. Deze middag, op Pantani-Day, extra lang. Fans strooien onophoudelijk gele ro zen en rode tulpen op een bloe menzee. Tonina schudt het hoofd, Paolo staart als verstard naar de muur. In nummer 261, naast een baseball en een geel speelgoedkuiken, klemt een klein engeltje met gitaar een briefje vast. Tekst, handgeschre ven: „Marco, we zien elkaar in het paradijs." GPD door Frits Bakker Zoals Jo de Roo, de ex-wielrenner, een carambole kan maken, zo heb ben het nog maar weinig biljarters ge daan. De voormalige winnaar van gro te klassiekers was zaterdag door Del- ta-Ockenburgh uitgenodigd om de openingsstoot te doen voor de wed strijd tegen het team van Dick Jas pers. Het werd een zeldzame carambo le. „Ik heb hem zelden zo zien maken", glimlachte Dick Jaspers, die het van dichtbij het biljart aanzag. Voor zo'n vijftig toeschouwei-s bewoog De Roo zich aan het biljart als een schaatser in de woestijn. „Ik heb al twintig jaar geen keu meer aangeraakt", excuseer de hij zich vooraf. De ex-kampioen boog voor de acquit- stoot de wat stramme rug („Ik heb Basketbalidool Allen Iver- son heeft de Philadelphia 76ers zaterdag bijna in z'n een tje aan de overwinning op Or lando Magic geholpen112-99. De schutter maakte liefst 60 punten, een persoonlijk record. Zijn oude record stond sinds 2002 op 58 punten. Iversons zestigklapper van zaterdag was tevens een seizoenrecord. De Amerikaan is met gemid deld 29,7 punten per wedstrijd de meest trefzekere speler in de NBA. Nu zijn de 60 punten van Iver- son niet uniek. Al zeventien an dere basketballers uit de NBA gingen in het verleden één of meerdere keren over de 60-pun- tengrens. Wilt Chamberlain ging in de jaren zestig zelfs ve le malen voorbij de 60 punten. Eén keer, op 2 maart 1962, be reikte de speler van de Phila delphia 76ers - dezelfde club als waar Iverson voor uitkomt - zelfs het aantal van 100 pun ten. door Joop van den Oudenhoven GOES - Het driebandenteam van Delta/Ockenburgh hield dit weekeinde aan twee wed strijden een aardige buit over. Zaterdag speeldexx de Goese driebanders knap ge lijk tegeix Twentevisie, giste ren werd het team van Broe ders met 6-2 verslagen. Voor Ockenburg'h was het duel van zaterdag cruciaal in de strijd om de viex-de plaats. Er stond voor tegenstander Twentevisie ook wel wat op het spel. De ploeg van Jaspei-s wil aansluitixig bij koploper Crystal Kelly houden. Het werd een boeiend gevecht, waarin het vooral ook belang rijk was hoe Dick Jaspers en Jean Paul de Braijn ervoor zouden staan voordat ze afrei zen naar het WK voor landen teams in Viersen. Jaspers speelde spectaculair: in twaalf beurten had hij der tien caramboles, zeven beur ten later was de partij van vijftig uit. De Braijn, die aan een zeer matig seizoen bezig is, verloor opnieuw. Hoogtepunt was de pai-tij tus sen Forthomme en Jaspers. De Brabander haalde een mijl paal: hij speelde voor de vijf honderdste keer in zijn car rière een pax-tij boven de 2.000 moyenne. Zonder ex treem grote series kwam hij na een stroeve start op gang. Forthomme speelde met 1.368 niet eens slecht, maar de 2.631 van Jaspei-s was als zo vaak onaantastbaar. Jaspers zei na afloop: „Ik heb me eerlijk gezegd niet bezigge houden met die vijfhonderd ste Het was vooral zaak om te winnen, ook omdat op de an dere tafel Rudolph het moei lijk had tegen Spooi-mans. Ik moest winnen om een gelijk spel veilig te stellen voor het team." „Die vijfhonderdste is mooi", glunderde hij. „Ik vind het vooral mooi dat er mensen zijn die zulke dingen bijhou den. Ik heb natuurlijk al veel gewonnen, maar ik heb ook heel vaak finales verloren in toernooien waar ik vier, vijf partijen boven de 2.000 speel de. Dat wordt wel eens verge ten." Voor Jean Paul de Bruijn was het opnieuw niet zo'n lekkere dag. Zi]n partij tegen de klei ne Turk Tayfun Tasdemir liep niet naar wens en dat was te merken ook. De irritatie droop er vanaf, vooral ten op zichte van de serveersters die af en toe eens langskomen, j Het gebeurt de Hulstenaal'de laatste tijd wel vaker, dat hij j zijn slechte spel afreageert op zijn omgeving. Het niveau j (rond de 1.000 moyenne): werd er zaterdag in elk geval niet beter van. Het was nog een geluk voor i het team dat Martin Spoor- mans en Henk Habraken bij de les bleven. Beide spelen wonnen hun partij, van Chris tian Rudolph en Ad Koore- vaar. Zondag verliep het alle maal wat soepeler tegen hel zwakke Broeders. Dat kon nog niet worden gezegd van De Bx-uijn. Net als de dag er voor liep het van geen kanten weer stooxde hij zich aan al les in zijn omgeving. Sanitaire stop Tegenstander Fx-ancis Forton liep snel weg en leek op een i vlotte overwinning af te gaan. De sanitaire stop tussendoor werd het keerpunt in de par tij. Nog niet direct voor de Hulstenaar, maar Forton kwam als een dood vogeltje te rug aan tafel en kon geen pot ten meer breken. Daardoor kon De Bruijn zich terugvech ten in de partij en met een mooie serie van zestien ging hij over zijn tegenstander naar de winst (50-46). Flenk Habx-aken had aan de Belg Guy van Litsenborg geen kind en pakte simpel de winst. Max-tin Spoormans nam het op tegen Roland Uyi- dewilligen, zaterdag nipt ver liezer van Clemie van Wan- x-ooy (48-50). Uytdewillxgen toonde w goede vorm van de laatste we ken en versloeg de Belgische alleskunner met krappe cij fers: 50-45. Daai-mee redde hij de eer voor zijn team. een paar weken niet kunnen fietsen"), liet de keu een paar keer door de vin gers glijden, mikte met een vreemd ef fect naar de hoek en zag de speelbal tot zijn eigen vei'bazing toch nog ca ramboleren. Jo de Roo was zatex-dag na een paar zox-gelijke weken voor het eei"st weer eens lekker onder de mensen. In de brassexie, waar de thuisclub van Del ta een mooie 4-4 haalde tegen het top- team van Twentevisie, schudde hij de hand van Dick Jaspers en vele toe- schouwers en keek hij urenlang naar biljarten. Dx-ie maanden geleden werd bij De Roo na een bloedonderzoek kanker aan de prostaat vastgesteld. „Dan schrik je wel even, want ik voelde me zo gezond als een vis." Hij ging zelf op onderzoek uit en vond dat hij voor behandeling het best naar Merksem in België kon gaan. „Ik wist via een kennis dat ze daar volgens een nieu we methode van bestralen werken. Het is een therapie waarbij ze zo dicht mogelijk bij de bron probei-en te komen. Ik kon op 20 januaxi terecht, een dag later was ik weer thuis. Ze hebben 22 naalden naar binnen ge- bx-acht en 72 radioactieve zaadjes in mijn lichaam géxmplanteei'd. Die moe ten in de komende maanden hun werk doen." Hoe groot is de kans dat het weer hele maal goed komt? „Zo'n dokter geeft je natuurlijk nooit een garantie, maar het is allemaal goed gelukt. Ik geloof wel dat de kans van slagen groot is. En ik heb bijna geen pijn gehad, alleen af en toe een schrijnend gevoel. Dxie dagen geleden heb ik voor het eerst weer op de fiets gezeten." Moeilijk om een paar weken stil te zit ten? „Het moest wel, maar heel lang kan ik het niet uithouden zonder fiets. Ik moest vox-ig'e week op controle. Toen xk met de dokter de gang opliep, zei ik: dokter, mag ik eigenlijk al op de fiets lijden? Hij zei: die vi-aag had ik al veel eerder verwacht. Doe het maar, maar niet te gek doen." De Roo aan het biljart, dat ivas even een vreemd gezicht. „Ik vond het wel leuk dat ik werd uit genodigd. Dick Jaspers had ik wel eens ontmoet bij Rini Wagtmans. En topsport is altijd mooi om naar te kij ken." Maar biljarten is niet echt aan jou be steed. „Ik heb het vroeger wel eens gedaan, toen er nog veel biljarts stonden in de cafés hier in de buurt. Thuis hebben we nog eens een biljart in de voorka mer gehad. Hij was in 1953 uit het rampgebied van de watersnood geko men. Maar veel heb ik er niet op ge speeld." Toen jij jong was en volop fietste, had je Piet van der Pol, Raymond Ceule- mans? „En er was een Belg, Jos Vervest, die ook heel goed was. Ik weet nog dat we voor de Ronde van Vlaanderen van 1965 met de hele ploeg in zijn café sliepen in Gent. Toen ik een dag latex- won, heb ik tegen Belgische verslagge vers gezegd: dat komt door de goede zorgen van Vervest en zijn vx-ouw. Jos belde een dag later op. Ik zit in grote px-oblemen, zei hij, want het was mijn echte vrouw niet." Wanneer zien we De Roo weer in gro te toertochten? Sepp Blatter, voorzitter van de we reldvoetbalbond Fifa, wil de huidi ge buitenspelregel vereenvoudigen. Hij pleitte er zaterdag in Duitsland voor het 'passieve' buitenspel, ook wel het niet-hinderlijke buitenspel ge noemd, helemaal af te schaffen. Dat zou betekenen dat spelers die niet actief aan het spel met de bal deelne men, niet meer in ovex-tx-eding zijn als ze zich in buitenspelpositie bevinden. In de huidige praktijk volgt soms toch nog een fluitsignaal, zeker als de bui tenspelpositie zich in de buui-t van de bal vooi-doet. „Afschaffing zou een oplossing kun nen zijn. Daarmee bevorder je het aan vallende voetbal en schep je tevens meer duidelijkheid", stelde Blatter. Op 26 februari buigt de internationale spelregelcommissie van de Fifa zich in Cai'diff over de mogelijke aanpassing van de buitenspelregel. Blatter spx-ak zich zaterdag opnieuw uit tegen het invoeren van videobewijs tijdens de wedstiijd om twijfelachtige beslissingen te kunnen controleren. „Zolang ik voorzitter van de Fifa ben, zal ik daar niet aan meewei'ken. Voet bal is een sport met een menselijk ge zicht. Fouten van spelei's, trainers en ook scheidsrechters horen erbij. Door in voering van het videobewijs verliest het voetbal een groot deel van de aan trekkingskracht. „Zo snel mogelijk, als alles goed vexioopt. Ik moet nu even voorzichtig zijn met dat spul in mijn lichaam. Volgens de i-egels mag ik niet te dicht bij zwange re vrouwen komen en geen pasgebo ren baby's op schoot hebben. Daar kan ik mee leven, want ik was het toch al niet van plan. En het fietsen gaat me weer al goed af. Ik denk dat ik in de zomer maar weer eens naar de Tour ga om een paar etappes te lijden." Wielrenner Jo de Roo legt aan voor zijn acquitstoot. Jean Paul de Bruijn kijkt toe. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40