PZC Kamp ligt onder vuur van Kamer CDA geeft referendum EU gewicht Amalia blijft kalm in het gedrang Arianeraket brengt Nederlandse satelliet Sloshsat ruimte in Ophef rond vliegbasis vatten belagen risafslag Urk Verruwing maatschappij rerontrust De Graaf Fortuyn-aanhanger koopt Pims Daimler Ockels wil bus op Zuiderzeetraject Winsemius laakt klimaatbeleid Vernieuwer OM Hustinx overleden Fouten bij busvervoer wintersport Visser verdrinkt bij Vinkeveen Politie cel in voor oplossen moord maandag 14 februari 2005 door Hans Jacobs LECH - Regen of sneeuw, de net van wa terpokken herstelde prinses Amalia vindt een ritje in de arrenslee even geweldig. Za terdag wordt zij belaagd door tientallen fo tografen en cameraploegen, de dag erna blijft het ritje met haar ouders en oma Bea trix in Lech vrijwel onopgemerkt. Precies zoals de familie wil. Het Oostenrijkse skioord Lech beleeft een weekeinde van uitersten. Op de eerste va kantiedag van prins Willem-Alexander, Maxima en Amalia stijgt het kwik tot ne gen graden en regent het pijpenstelen. De pers klaagt steen en been. Met dit weer is de fotosessie geen pretje. „Kunnen we de afspraak niet een dag verzetten. Morgen gaat het sneeuwen, dat is beter", vraagt een Britse fotograaf. En inderdaad, de dag erna daalt de temperatuur dertien graden en sneeuwt het onophoudelijk. Het treffen wordt echter niet verschoven. Misschien dat de media dan betere beelden krijgen, maar tegelijkertijd weet de familie zich dan een dag langer bespied. De afspraak is namelijk dat de mensen die aan het fo to-halfuurtje meedoen de Oranjes tijdens cle rest van hun wintersportvakantie met rust laten. „En niet tot ziens!", zegt Willem-Alexan der dan ook na afloop. De opmerking van de prins dient ter bevestiging van die bro ze afspraak. Niet alle bladen hebben de af spraak namelijk ondertekend. De belang stelling vanuit binnen- en buitenland is groter dan verwacht. Lol Wanneer de koninklijke arrenslee op wie len de berg opkomt, staat prinses Amalia opeens oog in oog met over elkaar heen buitelende, worstelende en roepende foto grafen. Menig volwassene zou bij die aan blik de schrik om het hart slaan, maar de veertien maanden oude prinses is onver stoorbaar. Zij heeft de grootste lol met oma Beatrix en graait naar de boven haar hoofd hangende hengelmicrofoon. 'Majesteit, kijkt u even naar links, even naar rechts, nee, naar deze kant. Kunt u in de lens kijken? Maxima, wilt u Amalia een kusje geven?' klinkt het in vele talen. De koningin tovert haar professioneelste glim lach tevoorschijn. Zij blijft zelfs lachen wanneer zij in het gedrang bruut opzij wordt geschoven door een televisieploeg en bijna omver wordt gelopen. Op Amalia's gezichtje zijn nog sporen te zien van de waterpokken die zij vorige week opliep. „Zij heeft er geen last meer van", vertelt prins Willem-Alexander, „maar het was moeilijk om haar uit te leg gen dat ze niet moest krabben wanneer het jeukte." GPD Prinses Maxima, prinses Amalia, koningin Beatrix en prins Willem-Alexander poseren in Lech. foto Miro Kuzmanovic/RTR DEN" HAAG - De uithaal van mi nster Kamp van Defensie naar it medezeggenschapsorganen ran de krijgsmacht is onterecht, rindt een ruime meerderheid 3n de Tweede Kamer. Het pcr- oneel van defensie is juist ui- ,Rt loyaal en heeft alle recht je Kamer te benaderen als het jich ergens zorgen over maakt, lelt WD-Kamerlid Van Baai en Hij krijgt steun van de frac- ties van PvdA en CDA. amp vindt dat de medezeggen- ehapsorganen kritiek op beslui te! van de regering binnenska mers moeten houden. In een :herpe brief naar de Kamer lelde de minister vorige week 2! dat bij defensie anders ligt an bij andere bedrijven, omdat e knjgsmacht onvoorwaarde- ijk beschikbaar moet zijn. f jje aanleiding voor de ophef is iet besluit van Kamp om een sel van de helikopters van de satine die op marinevliegkamp JRK - De visafslag van Urk wordt belaagd door wilde kat- dieren veroorzaken overlast ihet hele dorp en in andere de- En van de Noordoostpolder. Rondde afslag, waar altijd wel jsafval te vinden is, zijn de ze eliwel een ware plaag. De Die- iescherming oveiweegt vang- cties te beginnen. De gevangen itten worden alleen afgemaakt ze ziek zijn. GPD De Kooy in Den Helder gestatio neerd zijn, in onderhoud te doen op vliegbasis Gilze Rijen. Het personeel van De Kooy wil alle NH-90 helikopters van de marine op De Kooy houden. Een deel van de Tweede Kamer is het daarmee eens. De medezeg genschapsraad (GMC) had de Kamer berekeningen gestuurd waaruit bleek dat dit goed uit voerbaar is. De Kamer wilde van de minister een reactie, waarop Kamp uithaalde naar cle GMC. Verbaasd Woordvoerster Eijsink van de PvdA is verontwaardigd. „We hebben nog steeds geen reactie op de cijfers. In plaats daarvan komt Kamp met zijn brief, die ik op zijn minst opmerkelijk vind. Op 2 maart bespreken wij vliegkamp De Kooy, en dan wil ik van Kamp gewoon een ant woord op de berekeningen van de GMC hebben." Ook WD en CDA tonen zich verbaasd over de opstelling van minister Kamp. Zij wijzen er op dat er nog geen definitief be sluit ligt. „Dat is er pas als de Kamer zich uitspreekt over het voorstel van de regering", bena drukt CDA-Kamerlid Aas- ted-Madsen. Mening „Het personeel heeft gewoon het recht zijn mening te geven. Dat heb ik ook nodig om als volksvertegenwoordiger mijn werk te doen", stelt WD'er Van Baaien. „Dat is heel wat anders dan zich tegen het beleid verzetten. De fensiepersoneel is heel loyaal en gaat echt geen geheime docu menten naar buiten brengen." GPD fan onze redactie binnenland [EN HAAG - Vice-premier De - Jraaf (D6G) waarschuwt tegen ie verruwing van het politieke nmaatschappelijke debat. V fe Graaf, ook minister van Be- uurlijke Vernieuwing en Ko- ;i inkrijksrelatieszei zaterdag in een int ei-view in het Alge- 3 ©en Dagblad dat er een kli- m inaat in het land dreigt te ont ij ton waarin hij zich niet meer iuisvoelt. - De vice-premier waarschuwt ook tegen het stigmatiseren van loslims. ederland dreigt volgens De «af een land te worden waar g Kn$en niet meer redelijk en erstandig met elkaar omgaan, raar de korte-termijn-emotie - feet standpunt bepaalt en alles 0 rauw en scherp mogelijk rardt gezegd'. ffi] vindt dat in de discussies wr de multiculturele samenle- !hg de gehele islamitische ge- -eenschap nu verantwoordelijk wordt gesteld voor het gedrag van enkele radicale elementen. ANP V.) VV Erëp /vv /-\ LLBMAAL- BE-N '6W) "E- V££L-, ~JU FFROCIW VAM 6cJRS*>:£L_ f dum nog bepaald worden, maar waarschijnlijk wordt het juni. „Je gaat niet voor de kat zijn staart een referendum organise ren", zegt Verhagen nu. De volksraadpleging is een initia tief van de oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA. Zij willen dat de Nederlanders hun stem kunnen laten horen over de Europese integratie. In Brus sel worden steeds meer beslui ten genomen die voor alle bur gers van belang zijn, terwijl de burgers zelf nauwelijks weten wat daar gebeurt. De nieuwe Europese grondwet is een uitgelezen kans, oordeel de de oppositie. Daarin wordt vastgelegd hoe de inmiddels tot 25 landen uitgedijde EU gaat functioneren en hoeveel macht Nederland nog heeft. Er is on der meer bepaald dat de EU een eigen president krijgt, die als het gezicht van de Unie naar bui ten optreedt. Vanaf 2014 heeft bovendien niet ieder land meer een eigen commissaris in het da gelijks bestuur van de EU. Een belangrijk verdrag, waar dan ook lang over gesteggeld is. Met veel moeite kregen de initia tiefnemers drie weken geleden AMSTERDAM - De Daimler van Pim Fortuyn is verkocht aan iemand die zijn gedachtegoed om armt. De nieuwe eigenaar heeft significant meer betaald dan de vraagprijs van 49.000 euro, zei gis teren een woordvoerder van de RAI. De Belg die de verlengde Daimler V8 uit de erfenis van de poli ticus had gekocht, wilde dal de wagen weer in Ne derlandse handen kwam en zou overgaan naar ie mand die Fortuyn een warm hart toedraagt. De li mousine is deze week nog te bewonderen op de AutoRAI. In de Daimler liggen onder meer vlagge tjes met het wapenschild van de politicus die hij had laten maken voor het geval hij minister-presi dent zou worden. foto Rick Nederstigt/ANP Opeens doet het ertoe wat de kiezer van de nieuwe Eu ropese grondwet vindt. Als de Nederlanders massaal te gen de grondwet stemmen, om welke reden dan ook, dan heeft de regering aar dig wat uit te leggen in Eu ropa. Het CDA maakte het referendum dit weekeind in één klap 'best belangrijk'. door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - CD A-fractievoor zitter Verhagen bekende kleur. Als minimaal dertig procent van de kiezers opkomt en zestig pro cent daarvan zich duidelijk voor of tegen de grondwet uitspreekt, dan neemt de CD A-fractie in de Tweede Kamer dat standpunt over. „Je kunt geen referendum organiseren en vervolgens tegen de kiezers zeggen: u kunt de boom in", zei Verhagen zater dag in een interview met de Volkskrant. Dat is om drie redenen opmerke lijk. Het CDA was in de Kamer tegen het referendum, het vond een onderwerp als de Europese grondwet te complex om de kie zer daar simpel ja of nee tegen te laten zeggen. Bovendien is de fractie zelf voor de Europese grondwet. Nu zegt Verhagen toe dat zij als grootste regeringsfrac tie haar oordeel zal bijstellen. En dat terwijl het referendum niet bindend, maar slechts een advies van de kiezers is aan rege ring en parlement. Overigens moet de datum van het referen- het referendum door de Eerste Kamer. Ironisch genoeg juist om dat de WD-fractie, die de door slag gaf, benadrukte dat de uit slag slechts een advies aan het analyse parlement is. Zoals bij alle ver dragen treedt de grondwet pas in werking als die door Tweede en Eerste Kamer is goedge keurd. Met de draai van het CDA, heel strategisch na het debat in de Se naat, is het politiek gewicht van het referendum aanzienlijk toe genomen. Het doet er nu toe hoe veel mensen gaan stemmen en wat zij willen. „GroenLinks, D66 en SP hebben al laten we ten dat ze uitslag hoe dan ook zullen volgen", zegt initiatief neemster Karimi van Groen Links. „Ik ben heel blij dat het CDA nu duidelijkheid heeft ge geven. Ik hoop dat PvdA en WD dat ook doen." Voorlopig is daar bij de WD weinig kans op. „Verhagen zet de limiet wel heel erg laag. Een opkomst van dertig procent, daar gaan we zelfs bij de Europese verkiezin gen nog overheen", zegt WD-woordvoerder Van Baaien badinerend. „De WD behoudt zich het recht voor zelf te den ken. Wat als in de campagne op eens de toetreding van Turkije centraal staat? Of de vraag of Nederland uit de euro moet stap pen? Daar gaat de grondwet niet over! Wat als het een opinie peiling wordt over Balkenende? Dan maken wij graag onze ei gen afweging." De regering, die niet op het referendum zat te wachten, zal een campagne voe ren om mensen aan te moedigen naar de stembus te gaan, en om dan vooral voor de grondwet te stemmen. Mocht de nee-campag ne te veel aan de weg timmeren, dan houdt de regering, tot woe de van de oppositie, nog ander half miljoen euro achter de hand om de ja-campagne extra leven in te blazen. GPD DELFT - Oud-astronaut Wubbo Ockels, hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft, vindt een nieuw te ont wikkelen superbus een goed alternatief voor de Zuiderzee- lijn, de geplande snelle spoorverbinding tussen Amster dam en Groningen. Hij heeft zijn plan voorgelegd aan Tweede-Kamerleden en minister Peijs (Verkeer) gevraagd om een subsidie van 3 miljoen euro voor een experiment. Voor de bus is geen dure infrastructuur nodig. De bus moet een snelheid halen van 250 kilometer per uur. ANP HILVERSUM - Oud-minister van Milieu Winsemius (WD) kraakt het klimaatbeleid van het kabinet. Hij zei zaterdag in het tv-programma Nova 'zich dood te erge ren', omdat in het regeerakkoord is afgesproken dat Ne derland 'in de pas moet lopen met het buitenland'. Hij vindt het probleem van de broeikasgassen zo ernstig dat de regering voorop moet lopen. Winsemius, minister van 1982 tot 1986, vindt het verkeers beleid niet passend en de afspraken met het bedrijfsleven over energiebesparing te zacht. Hij denkt dat meer ge daan kan worden aan ondergrondse opslag van het broei kasgas kooldioxide. Winsemius vreest dat het grootscha lig toepassen van alternatieve energie te laat komt om het smelten van poolijs en de daarmee gepaard gaande over stromingen voor te blijven. ANP ARNHEM - In zijn woonplaats Arnhem is vrijdag voorma lig procureur-generaal J.P. Hustinx overleden. Hij is 89 jaar geworden. Hustinx behoorde tot de vernieuwers van het Openbaar Ministerie (OM). Hij stond aan de wieg van het driehoeksoverleg met politie en burgemeester. Hustinx had tussen 1963 en 1980 als hoogste vertegen woordiger van justitie in Arnhem een grote invloed op het beleid van het OM. Hij streefde naar meer maatschappelij ke betrokkenheid van dat toen nog afstandelijke appa raat. ANP MAASTRICHT - Bij een kwart van de buspendels naar wintersportgebieden is sprake van overtreding. Tegen 22 van de 85 tijdens dit weekeinde op de A2 bij Maastricht aangehouden chauffeurs is proces-verbaal opgemaakt. De chauffeurs hielden zich aan de verplichte rij- en rust tijden. Zes keer was echter de snelheidsbegrenzer te hoog ingesteld. Drie tachografen werkten niet goed en negen keer waren de bijbehorende registratiebladen niet goed gebruikt. ANP DE RONDE VENEN - Een 34-jarige man uit Monnicken- dam is verdronken, nadat hij zaterdag samen met een an dere man was gaan vissen op de Vinkeveense Plassen. De vriendin van een van hen sloeg gisteren alarm. De politie en brandweer gingen op onderzoek uit en trof fen een van de sportvissers dood aan in het water. De zoektocht naar de andere, een kennis van de Monnicken- dammer, werd gistermiddag gestaakt wegens het slechte weer. De hulpdiensten zoeken vandaag verder. ANP door Egbert Stoel NOORDWIJK - De nieuwste Eu ropese draagraket heeft zater dagavond met succes de Neder landse satelliet Sloshsat Flevo in de ruimte gebracht. Een half uur na de cruciale lancering, die na een mislukte testvlucht twee jaar geleden vol spanning was afgewacht, zette de Ariane 5 ECA de Nederlandse kunst maan succesvol uit. Het nieuws over de geslaagde missie werd op het complex van de Europese ruimtevaartorgani satie ESA in Noordwijk door tweehonderd belangstellenden met gejuich en applaus begroet. Tijdens de lancering bleef het stil. maar betrokkenen reageer den opgelucht toen duidelijk werd dat hun in de Noordoost polder ontwikkelde satelliet na jaren afwachten eindelijk aan zijn eerste rondje om de aarde was begonnen. Storing Een uur na de lancering kreeg een grondstation in het Australi sche Perth contact met de satel liet, een bevestiging dat alles in orde was. De spanning onder de aanwezigen was eerder op de avond nog opgevoerd doordat vlucht 164 wegens een storing aan de Spaanse XTAR-EUR sa telliet niet op het geplande tijd stip kon vertrekken. Daardoor naderde het moment waarop de vlucht helemaal zou moeten wor den uitgesteld. De Nederlandse kunstmaan (bijna 130 kilogram zwaar) zal de komende weken de gevolgen van klotsende vloeistof op raket ten en satellieten in kaart bren gen. Het kubusvormige appa raat, voor 6 miljoen euro ontwik keld door het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium (NLR), moet eenmaal in de ruim te 33,5 liter vloeistof door el kaar schudden. De gegevens worden onder meer gebruikt voor onderzoek dooi de Rijksuniversiteit Groningen. Een groep wiskundigen van de universiteit vergelijkt het ge klots in de ruimte met door hen ontwikkelde computermodel len. Dat moet uiteindelijk leiden tot betere en goedkopere ruimte vaartuigen. De minisatelliet, waarvan de ontwikkeling al in 1996 begon, zou oorspronkelijk al in 1998 worden gelanceerd. Door tal van tegenslagen, waaronder de ramp met het Amerikaanse ruimteveer Columbia, (januari 2003) is dat steeds uitgesteld. „Er zijn momenten geweest dat we het niet meer zagen zitten", zei projectleider Hans Roefs van het NLR. „Nu de ontlading volgt,.trokken dat soort momen ten weer aan me voorbij." Dat Sloshsat uiteindelijk met de test vlucht van Ariane meekon, was volgens Roefs dan ook een bui tenkansje. „Hij kon na een aan tal aanpassingen gratis mee." Het met zonnepanelen bedekte apparaat is de vierde satelliet met een zeer grote Nederlandse inbreng die in de ruimte wordt gebracht. De eerste Nederland se kunstmaan was de satelliet ANS (Astronomische Nederland se Satelliet), die tussen 1974 en 1977 met röntgenapparatuur het heelal doorzocht. Schroot Over twee weken is de brand stof voor de stuwraketjes van Sloshsat op en wordt de kunst maan ruimteschroot. Hoe lang het apparaat rond de aarde blijft cirkelen, is volgens Roefs onbekend. Gewoonlijk worden satellieten aan het einde van hun levensduur in een 'kerkhof- baan' gebracht, waardoor ze sneller in de atmosfeer van de aarde verbranden. Bij Sloshsat is dat niet gepland. „Hij zou dus nog jaren kunnen blijven rond draaien." ANP AMSTERDAM - Politie en justi tie delen flyers uit aan twaalf honderd gedetineerden om meer informatie te verzamelen over de moord op ex-rechercheur Martin Hoogland. Ook sturen de zij brieven aan mensen die in de omgeving van de moordenaar van Klaas Bruin- sma verkeerden en mogelijk iets kunnen vertellen over de crimi nele afrekening op 18 maart vo rig jaar. Lange tijd zat het on derzoek vast, maar nu blijkt het Openbaar Ministerie een ver dachte in beeld te hebben. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3