>zc Mens wint het van muskusrat Goudhaantje voor fanfare Sint Jan D'Ossekoppen zagen de bui al hangen Binnenschippers in zee met Yerbrugge JJlJJffien-le'eland: 0113-315520; Slviaanderen: 0114-372770; Sal: 020-4552500. '<rensoverschrijdende aanpak blijkt succesvol eeland ominent bootshow Tasjesroof in Noordstraat Goesenaar vast voor mishandeling Buitenboordmotoren gestolen Bocht gemist in Westdorpe Patiëntgegevens online Boetes voor drankrit Het regent! jggdactie: 0113-315649 2«s 31,4460 AA Goes maandag 14februari 2005 Op de originele wijze op 1 Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Zeeuws-Vlaanderen jnrWnutBareman K£L - De muskusrat raakt in grensstreek van Vlaanderen Zeeuws-Vlaanderen steeds 'eer in de verdrukking. De rat- ivangers zijn aan de winnen- tband. Dat is mede te danken 3n de grensoverschrijdende anpak, gesubsidieerd door de iregioScheldemond. 2003 sloegen het provinciebe- iurvan West- en Oost-Vlaan- ren, het waterschap Zeeuwse landen (ook namens het schap ■s-Vlaanderen) en de jast Rattenbestrijding Oost- ianderen de handen ineen. was in de eerste plaats de Bndhaarden' in beeld te bren- de plaatsen waar zich op \ierkante kilometer de mees- muskusratten ophielden. De tienbestrijders hebben inmid- een duidelijk beeld van de t leidde na overleg met de lo- [e rattenbestrijders ook al itot een daling van het aan raden; op de meetpunten in Ze zetten vallen uit en bereke nen aan de hand daarvan de aan tallen ratten. Die onderzoeks groep werkt ook met twee extra veldwerkers, die in overleg met de reguliere rattenvangers een plan van aanpak opstellen.Dat blijkt bijzonder effectief." De cijfers over heel 2004 wijzen dat uit. In West-Zeeuws-Vlaan deren daalde het aantal aange troffen muskusratten van 6858 (het jaar daarvoor) naar 4570 en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen liep het aantal terug van 4942 tot 4553. Volgens Geuze is er overigens al sinds 2000 sprake van een spectaculaire daling van de muskusrattenpopulatie: van 31.807 toen tot 9123 nu. De regio telt negen vaste rattenbe strijders. De grensoverschrijden de samenwerking dateert van 2001, toen het eerste project van stapel liep. Het huidige project loopt halverwege 2006 af. Geu ze: „En het zit erin, dan we ook daarna verder willen met el kaar." Dit jaar wordt, volgens gedeputeerde A. Vercamer van Oost-Vlaanderen, verder onder zoek verricht in de bestrijdings- gebieden. Daarnaast wordt ge werkt aan een grensoverschrij dend registratieprogramma, dat de activiteiten van de rattenbe strijders in beeld brengt. Via de websites van de deelne mers worden de gegevens open baar gemaakt. najaar omlaag van 355 naar 3. waarbij de Willemskerke- Ider bij Hoek (79 ratten) en HiSint-Joseph tussen Axel en uddorpe (102 ratten) de hoog- (score haalden. Bij een vorige f waren bij Axel overi- snog 164 ratten geturfd. eldwerkers irdinator M. Geuze van ö- euwse Eilanden: „Door de in- ntarisatie en de aanpak op el- ar af te stemmen, boeken we goede resultaten. Het Gewest zet een aantal nsen in voor gericht onder- H - Op de Belgian Boat OW in Gent is Zeeland promi- nter aanwezig dan vorige ja- Dewatersportbeurs opende in de beurshallen van uders Expo en is loeganke- !otzondag 20 februari. Énd prijst er zijn rijke wa- sportmogelijkheden aan op gezamenlijke stand onder laam Delta Waterland, met deelnemers uit Zuid-Hol- d, Brabant en Antwerpen, thetruime gebied van Rijn-, as- en Scheldemonding zijn ®sejachthavens present, ver- irbedrijven van zeil- en mo- ischten en VW's. Niet alleen oppervlakte van de groeps- isd nam toe, maar ook het Mal deelnemers. Nieuw is on- meer de Biesbosch Marina wnmelen. „Gent is voor Zee been heel vruchtbare water- ortbeurs", zegt Jaap Oosdijk, ivenmeester van Marina Room- i terwijl hij een Vlaamse be te informatie verschaft de persterren jachthaven to de monding van de Ooster se, „Steeds meer Vlamin- zoeken het Deltagebied op", dl Emerence van Wingen, wdinator marketing en pro- Mie van het Bureau voor Toe- toe Zeeland. „Voor wie het ge doog onbekend is, leggen we nadruk op de korte afstand Ken Vlaanderen en de Zeeuw- wteren. Beide gebieden lig- Sileikaars verlengde. We wij- er Vlamingen op dat ze in EÉnd gevarieerd en beschut Btwater vinden met rust en Ne.Soms krijgen we VIamin- a die een Zeeuwse ligplaats tel." Ook dit jaar verschijnt nzlta Waterland gids, een brochure met alle water- m;en watertoeristische at- Nes in de regio waarin meer - voorgaande jaren ook het terscheldegebied en Antwer- aajn opgenomen. Aan één 8® twee zeilsteigers op het ■^verzamelt het Nederlancl- tojhjf Tornado Sailing vier gillende bootmerken met 'ken types voor de toiwseen Belgische kustwate- 5 mi die ook te huur zijn in at]d en op het IJsselmeer. ^do-Charter Zeeland uit e biedt jachtenverhuur topleiding. Finland, gast- J »P de Belgian Boat Show, v de nadruk op de Archipe- ?°in het Finse zuidwesten. Binnen in Hof ter Nesse werd het toch nog gezellig, ook zonder het opwarmertje van de carnavalsoptocht in Ossenisse. door Edy de Witte OSSENISSE - De stormachtige wind gooide gisteren roet in het eten van de carnavalsviering in Ossenisse. De zeven tiende alternatieve stoet, een week na het reguliere zottenfeest, moest worden afgeblazen. De andere geplande binnen- activiteiten gingen wel gewoon door. Het niet doorgaan van de optocht was voor de camavalsstichting d'Óssekoppen wel een domper. „Prinses Margaretha zou voor de elfde keer de stoet aanvoe ren", zegt secretaris Peter Hiel van d'Ós sekoppen. „Het is sneu dat haar jubi leum toch min of meer afgeroomd wordt. Enkele dagen geleden zagen we de bui al hangen. De voorspellingen waren niet goed. Daar komt bij dat de wind hier, zo vlak bij de zeedijk, extra aantrekt. Voor de praalwagens is dat gevaarlijk en vei ligheid gaat voor alles, ook tijdens carna val. De wagenbouwers willen bovendien hun creatie liever heel houden, voor een eventuele verkoop. Zaterdagmorgen heb ben we de ingeschreven twintig wagen bouwersverenigingen en tien loopgroe pen al op de hoogte gebracht van ons be sluit. De deelnemers vonden het wel sneu, maar zegden wel toe toch naar car- navalsvierend Ossenisse te komen. De in woners van het dorp zijn door een flyer- tje op de hoogte gebracht van de pro grammawijziging." In 1990 werd de tocht om dezelfde reden geschrapt in Klooster- zande, maar de stoet trok daar enkele da gen later toch nog door het clorp. In Ossenisse kwam de leut gisterenmid dag langzaam op gang. Ruim veertig kin deren verschenen op het limonadebal met verkleedwedstrijd in het gemeen schapscentrum Hof ter Nesse. Hierna draaide dj Patrick Roelands de volume knop open voor de carnavalsparty. De zaal van Hof ter Nesse stroomde vol met feestneuzen. Dansje Prinses Margaretha voerde met haar vrouwelijke raad van elf het feest aan en zette op het podium in de zaal met een dansje de toon. In een mum van tijd dreunde Hof ter Nesse op haar grondves ten. Twee dweilbands verhoogden de feestvreugde. Naast vele wagenbouwers sloten ook de prinsen en raden van elf uit Terhole, Vogelwaarde, Kloosterzande, Lamswaarde en Gi'aauw in de polonaises aan. Margaretha had voor de deelnemers nog een verrassing in petto. Zij kregen voor hun opkomst een waarderingsprijs die door de Ossekoppenraad met een li- foto Wim Kooyman merick werd uitgereikt. „Ze kunnen nu niet om de prijzen strijden, maar we zijn blij dat ze er zijn want zij maken mede ons carnaval tot een geslaagd feest", al dus Margaretha. Ook burgemeester J.F. Mulder van Hulst baande zich een weg door de leutvierders. Mulder kwam de sleutels terug in ontvangst nemen van de camavalskernen uit de voormalige ge meente Hontenisse. De burgervader nam zijn feesthoed af voor de manier waarop Ossenisse ondanks een tegenvaller toch carnaval weet te vieren. Nadat hij de sleutel had teruggekregen, stortte hij zich nog even in wat hij noemde, volks feest nummer één. Uitslagen verkleedwedstrijd voor de jeugd: categorie tot en met 4 jaar: Mat- thijs Boogaert; groep 5 tot en met 8 jaar: Gerben de Boeij; Leeftijd 9 tot en met 12 jaar: Jan Kindt. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - Voor zijn zestigjarig lidmaatschap van de fanfare Sint Jan is J. van Goethem zaterdagavond gehul digd. Tijdens de jaarlijkse feest avond in oefenlokaal Den Bom bardon kreeg Van Goethem van voorzitter C. de Vries van de af deling Zeeland van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen een gouden speld met oorkonde uitgereikt. Daarnaast werd de jubilaris nog benoemd tot erelid van Sint Jan. „Van Goethem is voor de vereniging een waar goudhaan tje", memoreerde voorzitter J. van Eek van Sint Jan. „Niet al leen als muzikant maar ook in diverse andere functies heeft hij zijn steentje bijgedragen aan het reilen en zeilen van de Steen- se muziekvereniging." Paraat Bij de heroprichting in .1945 was de inmiddels 78-jarige Van Goethem al paraat. Hij trok 35 jaar mede de kar als bestuurs lid. Hiervan beheerde hij als penningmeester zeventien jaar de centen. Aanvankelijk blies hij klarinet, later stapte hij over op de alt-saxofoon. Als trouw lid bezocht hij altijd de repetities en uitstapjes van de fanfare. Ook op het gebied van de jeugdopleiding liet Van Goethem zich niet onbetuigd. Thuis bracht hij hen de eerste beginselen van het musiceren bij. Bij het ophalen van spulle tjes voor de jaarlijkse rommel markt was Van Goethem de vas te bestuurder van de tractor. De laatste tijd nam de activiteit wel beetje bij beetje af. Bij de repetities geeft de muzi kant nog acte de présence, maai de meeste uitstapjes laat hij aan zich voorbijgaan. Alleen bij kleine rondjes, zoals vorige week bij het opluisteren van de carnavalsoptocht in het dorp, stapt hij nog met de alt-saxofoon in de hand mee. Van Goethem gaf zaterdag aan dat hij zijn instrument zeker nog niet voorgoed opbergt. Hij blijft een trouw bezoeker van Den Bombardon bij repetities, al bouwt hij beetje bij beetje af. Naast Van Goethem werden nog twee jubilarissen gehuldigd. J. Rombaut als 12,5 jarige muzi kant en R. van Eek, die al veer tig jaar speelt, kregen ook erte- kens uitgereikt. De fanfare vulde de feestavond, het traditionele potverteren, niet alleen in met eten en drin ken. De leden werkten ook een spelletjescircuit af. Door het slechte weer bleef wel de rondgang achterwege. De ko mende maanden treedt de fanfa re in het kader van het 110-jarig bestaan geregeld met activitei ten naar buiten. TERNEUZEN - In de Noordstraat in Temeuzen werd za terdagavond omstreeks elf uur een 44-jarige vrouw uit die stad beroofd van haar tasje. Een onbekende man ruk te plotseling de tas uit haar hand en rende ermee weg. In de tas zaten een portemonnee met een onbekend geldbe drag en een pinpas. OOSTBURG - De politie heeft zaterdagavond tegen elf uur in een woning aan de Orion in Oostburg een 27-jarige Goesenaar aangehouden. Dat gebeurde na de melding dat de man een 28-jarige vrouw had mishandeld. De ooi-zaak ligt volgens de politie in de relationele sfeer. De man is in gesloten. ZAAMSLAGVEER - Op Zaamslagveer is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een bedrijf. Er werden onder meer buitenboordmotoren en een geldkist met een onbekend geldbedrag ontvreemd. De inbraak werd 's mor gens vroeg omstreeks kwart voor vier ontdekt. Ook in een loods in Koewacht werd ingebroken. Dat moet vrijdag middag al gebeurd zijn. Uit de loods werd gereedschap ge stolen. WESTDORPE - Aan de Oostpoortweg in Westdorpe vloog gistermorgen een 66-jarige Axelaar met zijn auto uit de bocht. Hij reed met zijn auto rechtdoor in plaats van linksaf en botste tegen een lantaarnpaal. De auto liep zware schade op; de bestuurder bleef ongedeerd. MIDDELBURG - De Zeeuwse ziekenhuizen worden dit jaar aangesloten op de nieuwe landelijke database, waar in alle gegevens van patiënten en hun behandelingen wor den vastgelegd. Het gebruik van de database wordt verplicht in de Wet Toelating Zorginstellingen. Dat blijkt uit het rapport Spoedeisende Medische Hulpverlening Verbetert, het rap port van medisch manager van de ambulancedienst R. Meppelcler en Adviesbureau Van Dijke over de verster king van de samenwerking tussen alle hulpverleners die optreden in medische spoedgevallen. De database is be langrijk voor het zo snel mogelijk beschikbaar hebben van medische gegevens van een slachtoffer en voorkomt dat informatie verloren gaat bij de overdracht van een pa tiënt naar een andere behandelaar. door Wout Bareman TERNEUZEN - Verbrugge Ter minals in Temeuzen en Vlissin- gen gaat nauw samenwerken met ruim honderd Nederlandse binnenschippers. Ze bieden ver laders straks een compleet ver- voerspakket aan voor heel Euro pa. Het samenwerkingsverband wordt in maart gepresenteerd op een transportbeurs in Parijs, maar is inmiddels bevestigd door woordvoerders van Ver- brugge en van de schipperscom binatie Europese Logistieke Ver voerders (ELV) en Particuliere Transport Coöperatie (PTC). Het gaat om organisaties die in de jaren negentig werden opge richt met het oog op de liberali sering van de vervoersmarkt in de binnenvaart. De schippers bundelen daarin hun krachten. Volgens een woordvoerder van ELV/PTC kan de verladers dankzij de samenwerking met Verbrugge zekerheid worden ge boden voor het zogenoemde voor- en natransport van goede ren. Het hiaat in de vervoersketen wordt nu ongedaan gemaakt. Verbrugge heeft immers niet al leen alle mogelijke op- en over slagfaciliteiten en aansluitingen op zeetrafieken, maar beschikt daarnaast over een omvangrijke 'poot' voor het wegtransport. Manager H. Schipper van de ELV: „Als je zelf zo'n netwerk moet opzetten, kost dat ontzet tend veel moeite en ongelooflijk veelgeld." De schippers denken maximaal profijt te kunnen trekken uit de kennis die Verbrugge op het vlak van het internationale goe derentransport heeft opge bouwd. En: „Verbrugge is met zijn terminals in Temeuzen en Vlissingen natuurlijk ook dé ont- sluitingsweg naar Frankrijk." De ELV/PTC gaat ervan uit dat Verbrugge een groot aantal sche pen wil inzetten voor het ver voer van en naar het achterland. Verbrugge Terminals is de groot ste behandelaar van goederen in de Zeeuwse havens. De belangrijkste 'klanten' heeft het bedrijf in Duitsland, Frank rijk en de benelux, maar ook in Spanje en de Skandinavische landen. Verbrugge is jaarlijks goed voor de overslag van ruim tien miljoen ton aan goederen. MIDDELBURG - De politie heeft afgelopen weekeinde op verschillende plaatsen in Mid delburg mensen betrapt op het rijden onder invloed van alco hol. Op de Markt werd een twintigja rige bromfietser aangehouden. Hij had te veel alcoholhoudende drankjes geconsumeerd. De poli tie heeft zijn brommer in beslag genomen nadat hij weer wilde gaan rijden. Verder werden automobilisten betrapt op de Rotterdamsekaai, de Dam en de Loskade. Op de Overloper werd een beschonken bromfietser aangehouden. De meeste mensen kwamen er vanaf met een bekeuring. Twee personen moesten hun rijbewijs inleveren. zeeuwse almanak KNF-voorzitter Carlo de Vries (rechts) wijst naar het gouden sieraad dat hij Jo van Goethem opspeldde wegens zijn zestigjarig lidmaatschap. foto Camile Schelstraete Het is alweer een tijdje gele den, maar de zware regenval van de afgelopen tijd herin nert ons aan een vreemdsoor tig nat voorval in een Oost- burgse stal. Omdat die vrouw druk in de weer was met haar paard, par keerde ze haar kroost tijde lijk in de lege paardenbox. Rustig zaten dochter en zoon lief te kleuren in het stro. Tot dat ze iets nats voelden, waar op de verbaasde kreet klonk: „Mam... Het regent'." De vrouw keek naar boven, maar het dak lekte niet. Wel ontwaarde ze de rode stal- kater, die opgelucht zijn weg vervolgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35