Huis van de toekomst in praktijk PZC Casper Hobbes EnschedeDordrecht en Leidschendam krijgen woningen met digitaal netwerk Cirkels puzzel Heer Bommel en de Blijdsehapper Wf. recept Sla met bleekselderij, maïs en appel weer van onze redactie binnenland Het huis van de toekomst staat voor de deur. Sams ung zal haar 'Home Vitacon- cept' op drie plaatsen in Neder land in praktijk brengen. In En schede, Dordrecht en Leidschen dam heeft de elektronicagigant partijen gevonden die een digi taal netwerk in woningen aan brengen, waardoor bewoners hun apparaten en toestellen zo wel binnen- als buitenhuis kun nen programmeren en bedie nen. Het concept, waarmee een voor beeldwoning is ingericht in Al- mere, verenigt alle elektroni sche apparaten met elkaar in een netwerk en zelfs meer. Ook (Advertentie) Tijdelijk bij een complete Auping Auronde of Next: Eentgratis Dressgirl t.w.v. 2 '5, auping dealer Levert en installeert ii geheel Zeeland en België Slaapkenner Heeft een slaapoplossing voor iedereen Noordstraat 7-13 Terneuzen - Tel. 0115-613130 de gordijnen en zonwering kun nen er op worden aangesloten. Het gaat om apparaten als het koffiezetapparaat, de wasmachi ne, koelkast, televisie, computer en printer, telefoons en verlich ting; allemaal via een afstands bediening te programmeren of direct te gebruiken. In Dordrecht zijn verschillende partijen, zoals KPN, gemeente en een projectontwikkelaar, be zig het concept gebruiksklaar te maken voor 975 woningen. Ook het plaatselijke ziekenhuis en de thuiszorginstelling kunnen bij het project worden betrok ken. De participanten willen op die manier kijken wat op af stand mogelijk is met patiënt en cliënt, aldus Patrick Rennen van Samsung. Het Home Vita- systeem biedt de mogelijkheid om betrekkelijk eenvoudige me dische controles uit te voeren, zoals bloeddruk, hartslag of cho lesterol. In Leidschendam gaat het om veertig woningen in De Heerlijk heid en in Enschede om vijftien appartementen in het project Roombeek, waar zich in mei 2000 de vuurwerkramp voltrok. „Het Home Vitaconcept is een zeer interessante toepassing, om bijvoorbeeld het brandalarm te laten werken en de toegangscon trole met beeld- en geluid te re gelen. Vooral door de vergrij zing kunnen allerlei zaken, waar je vroeger de deur voor uit moest in huis worden geregeld", vertelt Onno Terlouw, een van de betrokkenen bij het project in Enschede. Keuzes Hij roemt het open systeem 'waar je zonder tikken de 'snel weg' op kunt'. Ook Terlouw denkt aan zorgspreekuren via het systeem. „Via beeld en ge luid kun je op een virtuele wijze in contact komen met dokter of thuiszorg." Rennen benadrukt dat het systeem keuzemogelijk heden heeft, zodat mensen zelf voor een bepaalde dienst kun nen kiezen. Willen ze wel de gordijnen auto matisch dicht kunnen doen of willen ze zich beperken tot al leen de toegangscontrole bij de voordeur? Meer ingewikkelde toepassingen zijn het op voor raad houden van de koelkast en automatiseren van boodschap penlijstje. Recepten hoeft de hobbykok niet meer uit kookboe ken te halen, maar kan hij via Een geavanceerde magnetron in de voorbeeldwoning in Almere van hel huis van de toekomst. foto ANP het internet op de koelkast op roepen. Bovendien kan het sys teem dienen als keukenhulp, want de keukenmachines kun nen zelfs al op afstand worden aangezet, zodat het deeg al is ge kneed als je thuiskomt om het eten klaar te maken. ANP In een wat langer gesprek met Japanners wordt vroeg of laat steevast de vraag gesteld: 'En wat vindt u nu van ons land'? Ik weet nooit of ze het uit beleefdheid vragen of echt willen weten, maar het is voor mij het sein om ze te trakteren op de Theorie van de Concentrische Cirkels (TCC). Ik had het aanvankelijk de Wet van Nuijs willen noemen, maar dat leek me toch te aanmatigend. De TCC maakt wel aanspraak op universele gel digheid, maar dat doet de constatering dat het met een lekke band moeilijk fietsen is ook. Dat neemt niet weg dat de TCC mits goed voorge dragen, op de meeste gesprekspartners diepe in druk maakt. Wat is de portee van de TCC? 1: Een samenleving bestaat uit een kern, waar omheen een aantal concentrische cirkels liggen. Die cirkels zijn de barrières, die een buitenstaan der moet nemen om tot de kern te kunnen door dringen. De taal, cultuur en mentaliteit zijn na tuurlijk de belangrijkste barrières. Maar ook voedsel en uiterlijke verschijning kunnen daar- standplaats Tokio toe gerekend worden. Voor wie niet van goed en lekker eten houdt, is het denk ik een illusie dat hij ooit de Fransen zou kunnen begrijpen. En voor wie geen oog heeft voor elegante kleding zullen Italianen vermoedelijk altijd een raadsel blijven. 2: Een buitenlander zal nooit tot de ondefinieer bare, maar voor autochtonen toegankelijke kem van een samenleving doordringen. Hij kan hoog uit een van de binnenste cirkels bereiken. Dat lijken Japanners die ik er aan bloot heb ge steld, een interessante redenering te vinden. Als ze dat serieus menen en niet voor de vorm, vra gen ze vaak: En, hoe zit het met Japan? Dit is het moment dat ik met enig aplomb verklaar dat de Japanse samenleving voor een buitenlander on doordringbaar is. Ik kan niet zeggen dat dit inslaat als een bom. Veel, vooral oudere en chauvinistische Japan ners vinden dat, tot hun grote voldoening, ook. De hersenen van een 'gaijin' (vreemdeling) zul len volgens hen nooit de staat van ontwikkeling bereiken om het 'unieke van het Japans-zijn' te kunnen doorgronden. Dat is uiteraard niet wat ik bedoel, maar om verwarring en misverstan den te voorkomen, is het beter daar niet op in te gaan. De taal, vervolg ik daarom, is de belangrijkste barrière. Daar kunnen de meeste Japanners zich iets bij voorstellen. Hun talenknobbel is zelden groter dan een speldenknop. Dat komt vermoede lijk, omdat hun eigen taal zo moeilijk is, dat het bijna onmogelijk is er een tweede naast te leren. Een Japanse kennis die lang in het buitenland heeft gewoond, heeft me eens verteld dat ze bij terugkeer de taal eigenlijk opnieuw had moeten leren. Ze was talloze nuances vergeten. Maar zelfs als je de taal wel beheerst, stuit je op de volgende belangrijke horde: de mentaliteit. Een Nederlandse die al meer dan twintig jaar hier woont, vloeiend Japans spreekt en even lang met een Japanner is getrouwd, heeft me een keer toevertrouwd dat ze hem na al die jaren nog steeds niet echt begrijpt. De intimiteit die vanzelfsprekend zou moeten zijn, is er niet. Die zelfde ervaring hebben andere met Japanners ge trouwde buitenlandse vrouwen ook, vertelde ze. Na deze voorbeelden zijn de meesten wel door drongen van de waarheid van de TCC en hoef ik de rest niet meer uit te leggen. En goddank heeft tot nog toe geen enkele Japan ner gezegd: „Allemaal leuk en aardig, beste jon gen. Maar wees eens eerlijk, zou jij na al die ja ren in het buitenland nog tot de kern van de Ne derlandse samenleving' kunnen doordringen?" Ik zou niet weten wat ik daarop moet antwoor den. Peter van Nuijsenburg Nautisch bericht Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 let ter. (B.v. Omschrijving "die renverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1 Gereed; 4. verkoopstalletje; 7. kwaadsprekerij; 9. bedorven; 11. opdracht; 12. huisdier; 13. kel ner; 15. te eniger tijd; 16. deel van het hoofd; 18. leger; 19. zanggroep; 20. Europeaan; 22. aanvankelijk; 25. tip; 27. wed ren; 28. wier; 29. schoorsteen- zwart; 31. vestibule; 32. vocalist; 34. schuur; 35. inwendig orgaan. Verticaal: 1. Nageslacht; 2. vis; 3. lattenkist; 4. geur; 5. bloeiwijze; 6. reden; 8. deel van een boom; 10. these; 12. het heelal betreffend; 14. wiel; 15. vreemde munt; 17. rakel; 18. krijgsgod; 20. orgelregister; 21. boom; 23. tijdperk; 24. dief; 26. inwendig orgaan; 29. advies; 30. nakomeling; 32. dwaas; 33. herkauwer. Horizontaal: 1Van bezinksel heb je zo een beetje (4); 4. Doodop is een muil gereed (5); 7. Ierse hond uit Azië (7); 8. Van beide zijden voor de gein (3); 9. Net en voornaam (3); 10. Die auto is wel zuur (7); 12. Beroemdheid achter het buffet (7). Verticaal: 2. Verstandige toespraak (4); 3. Vechtende hond (6); 4. Grappige geur in de keuken (8); 5. Gegraven om wat te vangen (4); 6. Vrij van een vroegere dictator (6); 9. Het geluid van een ontevreden varken (4); 11. Geld voor informatie (3). In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit vijf lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschreven. Wat is het gezochte woord? Vele handen maken de eerste licht Bij de tweede ligt een landbouwwerktuig op z'n kop De derde is nog niet zolang geleden geschreven De vierde is brandend De vijfde is het niet helemaal En al met al betaalt de baas Oplossingen van zaterdag: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Offerte; 7. bora; 8. aura; 10. ama; 12. dal; 13. mambo; 16. heer; 18. aria; 20. ulk; 21. sneb; 23. ogam; 26. laven; 28. olé; 30. opa; 32. NAVO; 34. Oman; 35. femelen. Verticaal: 1. Oom; 2. frame; 3. fa; 4. ra; 5. Tudor; 6. era; 7. Bach; 9. Alva; 11. lm; 14. Aruba; 15. Bakoe; 17. ein; 19. IRA; 21. Sion; 22. élève; 24. gnome; 25. maan; 27. vh; 29. laf; 31. Pan; 33. om; 34. ol. Doorloper: nekslagslager arenelitevete gareelponeren eterdisktrend montanadefile aaienblikadem aureoollagune klisdeelsopen tastereettent Visitekaartje: T.S. Verleg uit Peer is verpleegster Toonder Studio's Zorgelijk schudde hij het leder, doch er kwam niets uit dan water. „Leeg", mompelde hij. „Ik heb die vissers alles gegeven wat ik bij me had. Meer kon ik toch niet doen?" „Het was genoeg", sprak de heer Zwadder, die nu ook aan land gekomen was. „Hebt u niet gezien hoe gelukkig deze eenvoudige lieden waren? Vol verheuging zijn ze derwaarts gegaan, en u hebt nu met eigen ogen kunnen vaststellen, dat mijn inzichten de juiste zijn!" „Welke inzichten", vroeg heer Ollie mat. „De inzichten die ik door uw woorden gekregen heb!", ver klaarde de ander. „Neem iemand zijn bezittingen af en geef als ik nu een rouw span in pe PEÜK0KENIN6, Km IK op T0F5NEL- HEIP17£ KA mep in scheuken, i7an 0li jet PE haak ACHTER het touw steken 10PAT IK niet POOK het KAAM Am PE mPEKE kant van PE KAMEKlNOKPCELANCEEKP. nou? waap nacht je noc of?/ naak zijn peoctkooi- aanvkaac- fokmuueken? door Bill Watterson ikvkaac me af hoeveel hij kansen hij al aan zijn neus v00kpij heeft laten caan. Hans Belterman Bij de salade wordt apart een Roquefort-dres sing gegeven die uw gasten 'naar believen' over hun salades kunnen lepelen. De salade met kropsla, bleekselderij, maïs en appel kan als een voorgerecht worden opgediend. Ze kan echter ook, naar Frans en Italiaans voorbeeld, direct na het hoofdgerecht worden opgediend, Ook als lunchgerecht is de salade geschikt. Strooi er eventueel een of meer eetlepels in stukjes gebroken walnoten of in blokjes gesne den feta over. Voorgerecht voor 4 personen: 1 grote stevige gesloten kropsla; ca. 50 gram veldsla, waterkers of jonge spinazie; ca. 180 gram gekookte maïs (naturel), uit potje, blikje of pakje; 4 bleekselderijsten- gels; 2 friszure appels; 2 bosuitjes, met veel fris groen. Voor de dressing: 50 gram Roquefort of andere blauw geaderde kaas, zoals Danablu; 4 eetl. creme fraiche; 2 eetl. olijfolie, extra vergine; zout; witte pe per uit de molen; eventueel enkele drup pels limoen- of citroensap. Neem de buitenste bladeren van de slakrop af. Verwijder lelijke en aangetaste bladeren. Ge bruik uitsluitend de gave bladeren. Spoel ze en kele malen in ruim koud water. Verwijder de dik ke nerven en scheur de bladeren daarna in klei ne stukjes. Maak ze zo droog mogelijk (slacentri fuge). Neem van de nu resterende gesloten krop de stronk weg en snijd de krop daarna in vier (of meer) parten. Dompel de slaparten enkele ma len in ruim koud water en schud ze daarna droog. Spoel veldsla, waterkers of spinazie enkele ma len in ruim koud water. Neem de dikste nerven, steeltjes en worteltjes weg. Maak de groene sla daarna droog. Laat de maïs in een bolzeef uitlek ken. Spoel er daarna een royale hoeveelheid koud water over. Laat de maïs opnieuw uitlek ken en ook zoveel mogelijk opdrogen. Maak de bleekselderijstengsl schoon. Trek, in dien nodig, de draden er af. Snijd de stengels in smalle boogjes. Schil de appels en snijd ze in minuscule blokjes. Snipper de bosuitjes. Schep in een kom slastukjes en veldsla, water kers of spinazie luchtig door elkaar. Verdeel de sla als bedjes over de borden. Schep in een an dere kom maïskorrels, bleekselderij, appel en bosuitjes luchtig door elkaar. Verdeel het over de slabedjes. Schik de slapar ten er bij. Maak de dressing door eerst de Roquefort door een fijne zeef te wrijven. Roer crème fraiche door de puree van Roquefort en klop en daarna de olie door. Voeg naar smaak zout en/of peper toe en roer er eventueel enkele druppels li moen- of citroensap door. Presentatie: verdeel de saus over vier een-per- soons (saus)kommetjes en plaats ze naast de borden met de salade. Dien er sneetjes licht ge roosterd meer-granenbrood bij op. De noordwestenwind is krachtig tot hard, kracht 6 tot 7 met:: ke windstoten tijdens buien. Het zicht is in buien matig. Waterstanden ze daarna rijkelijk terug; dat geeft verlustiging en behagen! Het bewijs is geleverd." „0, ja", gaf heer Bonnnel bedrukt toe. „Maar nu is mijn be zit weg. De Oude Schicht is weg, mijn geld is weg en mijn goeie jas is naar de maan. Hoe komen we trouwens weer thuis?" „Foei, broeder!", vermaande Cornelis Zwadder, zijn hoed uitwringend. „Neem liever deze mooie les ter harte! We wa ren bijna verdronken en zijn net op tijd gered. Bovendien bezitten we nu een bootlading vis, die we hiervoor niet had den. We hebben alle redenen om gelukkig te zijn; zie dat toch in!" maandag z O O IQ water Laagv ate: 14 februari uur cm uur cm uur cm i. Vlissingen 5.36 235 18.00 221 12.06 218 Terneuzen 5.57 259 18.26 244 0.00 190 123 Cadzand 5.11 221 17.39 206 11.39 214 23J Roompot Buiten 5.35 168 18.06 158 11.55 163 Roompot Binnen 6.55 140 19.26 132 0.34 105 13.7 Zierikzee 7.15 163 19.45 156 0.55 121 13 Krammersl. West 7.32 175 19.59 171 0.56 128 i:: Hansweert 6.35 272 18.59 260 0.25 206 12? Stavenisse/Yers. 7.15 169 19.46 162 0.56 125 m dinsdag Hoog water Laag water 15 februari uur cm uur cm uur cm UÜ Vlissingen 6.22 215 18.56 190 0.10 169 12,4' Terneuzen 6.41 238 19.11 214 0.38 179 13.11 Cadzand 5.55 200 18.26 176 12.19 192 - Roompot Buiten 6.25 156 18.59 138 0.10 117 ii.:: Roompot Binnen 7.30 133 20.06 117 1.20 106 i:-- Zierikzee 7.50 156 20.20 141 1.30 121 14.fi Krammersl. West 7.56 166 20.31 152 1.35 128 14.fi Hansweert 7.16 253 19.41 231 1.06 194 13.Ï Stavenisse/Yers. 7.56 160 20.22 145 1.29 125 14.fi L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied Samengesteld fronl d) «wig Itchl bewolkt zwaar bewolkt efc lichte sneeuw ■Sc matige sneeuw zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen kijk een9 naak mijn nieuwe uit- vinpinc, pap. ik hes> een kleken- hancek uit eikaak pie pook mijn 3k0ek ce5t0ken 0meen5taakt- haakte maandag 14 februari 2005 Zeeland: Verbeterend Vooruitzichten min. wind vancte; op 9.5? onder?! Na het bijzonder natte en soms ook Door: Reinout onstuimige weer van het afgelopen weekeinde ziet het er vandaag in Zeeland weer iets steeds kunnen er buien vallen, maar ze brengen niet grote hoeveelheden neerslag die we de afgelopen dagenh-j gehad. Verder is er tussen de buien door ook ruimte voor?. De straffe noordelijke tot noordwestelijke wind ten slotterv; geleidelijk af. Veroorzaker van het slechte weer van deafe. dagen was een lagedrukgebied dat, sterk activerend over? Noordzee richting Denemarken trok. De bijbehorende ree?; seerde in de nacht naar zaterdag en zaterdagochtend ons:? en liet vrijwel overal hoeveelheden van tussen 15 en 20rr' ter achter. Daarna volgden in de nacht naar zondag enzo.x: overdag buien, die een steeds winterser karakter kregen.Hs daar onweerde het ook. Verder was de wind opvallend, dier name op zaterdag even stormkracht bereikte. Ook vandaxi er nog een stevige noorde lijke tot noordwestelijke wind, maar vergeleken met het weekeinde is het al een Soms een stuk rustiger. Wolken en zon wisselen elkaar af en er kan nog steeds een enkele winter- se bui vallen. Verder stijgen de temperaturen tot waarden rond 6 of 7 graden. Vanavond en vannacht zijn er opklarin gen en daalt het kwik tot dichtbij het vriespunt. Morgen overdag wisselen wolken en zon elkaar af en lijkt de kans op een bui kleiner dan van daag. Bij een matige tot vrij krachtige noordenwind wordt het 5 graden. Na morgen gaat het kwik nog iets omlaag en blijft het enkele dagen droog. dinsdag woensdag donderdag vrijdag Ovandaa; op 7 3 onder" Europa: Sneeuw Heel erg koud is het op dit moment niet in Europa, alleen in Scandinavië, Rusland en in de wat hogere Europese gebergten blijft het kwik overdag onder nul.WeW de bovenluchttemperaturen op dit moment dusdanig laag0"' neerslag op veel plaatsen in de vorm van sneeuw kan va» Sneeuw valt er in Zweden, Finland, de Baltische staten eni"1 Polen, Tsjechië, Duitsland en de Alpenlanden. De Benelux® Frankrijk hebben met winterse buien te maken. In het Middellandse Zeegebied is het in de landen aan de weslk®" de meeste plaatsen droog. Alleen in het noorden vanSpa'r komt weieens een bui van zee binnendrijven. In Zuid-ltalia* Griekenland brengt een storing veel regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2