PZC Privatiseren vismijnen is nodig PZC We willen zo snel mogelijk terug Bescheidenheid past een burgemeester Zeeland prominent aanwezig op Boat Show in Gent PZC ,11 {andelen Ufa-afslagen op termijn mogelijk in vissershanden agenda AAZET Drankrijder tegen de lamp Tasjesroof in Noordstraat Buitenboordmotoren gestolen Bocht gemist in Westdorpe Katapult beschadigt auto Eenzijdig ongeval vrachtwagen Diefstal uit auto Spookrijder maandag 14 februari 2005 jgprMarmen van der Werf [OLIJNSPLAAT - De visafsla- tn tan Colijnsplaat, Stellen en en Scheveningen die zijn igd in United Fish Auc tions (Ufa), kunnen het beste porden geprivatiseerd, vindt di- Kieur J. van Nieuwenhuijzen. )t üfa-aandelen zijn nu nog in banden van de gemeenten Noord-Beveland, Goedereede en Den Haag. Volgens Van Nieuwenhuijzen is rivatisering een logische ver- olgstap op de verzelfstandi- in de gemeentelijke vis lijnen een aantal jaren geleden. )e gemeenten kwamen met de erzelfstandiging op afstand te taan van de visafslagen, wat de agvaardigheid al ten goede nam. Zo hoefde niet meer voor Ie investering toestemming te rorden gewaagd aan de ge- eenteraden. De gemeenten ble- als aandeelhouders van Ufa el direct bij het vismijnbedrijf etrokken. Om nog beter op de narkt te kunnen inspelen, is het Kstandig de aandelen in han en te brengen van een private artij, meent Van Nieuwenhuij- Of dat gaat gebeuren, zal erk afhangen van een onder- Dek dat voor dit jaar staat ge land. Met name de gemeente oedereede wil dat er iets veran- ert, omdat de politiek daar aan sn lijve heeft ondervonden dat relatie gemeente-Ufa tot pro lemen kan leiden. C. Sinke, nrgemeester van Goedereede, west vorig jaar mei opstappen, nriat hij de raad niets had ver- !d over financiële garanties »r het vismijnbedrijf. oedereede heeft 63 procent in de aandelen in Ufa, Den Kg 34 procent en Noord-Beve nd slechts 3 procent. Volgens irgemeester C. van Liere van oord-Beveland zou Goede- ede de verdere privatisering de Ufa 'erdoor kunnen druk- Ufa-directeur Van Nieu- enhuijzen laat weten dat dit et de bedoeling is. Hij stelt ih voor dat dit jaar wordt be lt om de voor- en nadelen van iverkoop van de aandelen aan (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag Qedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 W60 AA GOES kt 0113-315670 Fax: 0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'oghd Huibers Mieke van der Jagt Fieek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie otationspark 28 postbus 31 ^goes lel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 Cfnail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^■pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bijvoorbeeld de vissers te onder zoeken. Zover is het college van B en W van Noord-Beveland nog niet. „We zijn nog nergens akkoord mee", aldus burgemeester Van Liere. Een discussie over ver koop van de Ufa-aandelen sluit volgens hem aan bij het debat in de gemeenteraad over de taken van de gemeente. Het aandeelhouderschap ligt op Noord-Beveland extra gevoelig, omdat de Colijnsplaatse vismijn de kleinste is binnen Ufa. De ge meente verliest bij verkoop van de aandelen echt alle invloed. Van Nieuwenhuijzen ziet de po sitie van Colijnsplaat niet zo somber in. „We hebben de kos ten op orde en de donderdag- markt blijft in Colijnsplaat een grote trekker." Van Nieuwenhuijzen denkt er aan om tezijnertijd onder meer te investeren in systemen voor het automatisch sorteren van vis. Hij vindt het een vreemde STREEKACTIVITEITEN 9NKENSZAND Achter de Hervorm- ■eik 19.30 uur. Prijsklaverjassen; APELLE - De Vroone, 9.00 uur: Schil- jb, 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 rSocièteit, 14.30 uur: Gymnastiek; Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be lteen voor carapatiènten; RUININGEN Zwembad Den Inkel, Cö 1930 uur: Aquajogging; 30-20.00 uur: Aquarobics; CHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- stiek, 13 30 uur: Sociëteit; IEMELDINGE De Wemel, •CO-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten biljarten; 14.00 uur Koersbal; ÏERSEKE Zorgcentrum Vredelust, r: Bewegen voor ouderen; 1,30uur: Biljarten in de hal. «Trefpunt, 13,00-17.00 uur: Biljarten. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Mie -Tel. 0113-33grt3 Ton Verbree van Reimerswaal: „Als ik tien jaar jonger was geweest, had ik meegedaan met die burgemeestersverkiezing.' door Rob Paardekam KRUININGEN - In de ogen van Ton Verbree moet een burgemeester zich niet te veel willen profileren. Daarom heeft hij zelf nooit een te groot stempel op het Reimerswaalse beleid willen drukken. Verbree vindt dat de gemeen teraad de baas is en het college het be leid uit dient te voeren. „Natuurlijk ben ik het niet altijd eens met de raad, en dat durf ik ook best wel te zeggen, maar als het puntje bij paaltje komt, kan ik als burgemeester niet te hoog van de to ren blazen. Ik ben hier slechts te gast." Als het ooit tot een door de bevolking gekozen burgemeester komt, en Verbree is daar voorstander van, kan die man of vrouw zich volgens hem wel wat meer laten gelden. Verbree ziet wel een dilem ma: een gekozen burgemeester moet tij dens de campagne zijn plannen uit de doeken doen, terwijl het maar de vraag is of hij die kan verwezenlijken. De raad blijft immers de baas. „Een burge meester zal dus constant coalities moe ten zoeken", aldus Verbree. „Dat geeft het vak iets extra's. Als ik tien jaar jon ger was geweest, had ik meegedaan aan die burgemeestersverkiezing." Achttien jaar geleden, want zo lang is Verbree al de eerste burger in Reimers waal, had hij het wel gezien in Benthui zen. Het ruim drieduizend zielen tellen de plaatsje in de Randstad, waar hij toen burgemeester was, had hem weinig meer te bieden. „Het was een echte be- heersgemeente", zegt hij. „Veel span nender dan een beetje ruziën met de pro vincie over het aantal huizen dat we mochten bouwen, werd het niet." Reimerswaal is volgens Verbree, onder meer door zijn ligging tussen de Ooster en Westerschelde en de aanwezigheid van de uienbedrijven en de schaal- en schelpdierensector, heel wat dynami scher. Toch koos hij achttien jaar gele den niet bewust voor de gemeente. Het ging hem meer om de regio. Hij en zijn vrouw, beide opgegroeid in de Hoekse Waard, wilden graag terugkeren naar Zeeland of de Zuid-Hollandse eilanden, want daar voelden ze zich thuis. Dat is altijd zo gebleven. Mede daardoor heeft Verbree nooit een sterke behoefte ge voeld om elders in het land, bijvoor beeld in een grotere gemeente, een po ging te wagen. In de achttien jaar dat hij burgemeester was in Reimerswaal heeft hij maar één keer gesolliciteerd naar een andere baan: die van dijkgraaf bij het waterschap. Die job ging aan zijn neus voorbij. Dat hij in 1987 in Reimerswaal terecht kon, had Verbree misschien wel te dan ken aan de plaatselijke SGP-fractie, want die vroeg destijds nadrukkelijk om een CDA-burgemeester. Het was ook om die reden dat de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken. Jan de Koning, van Verbree eiste dat hij zijn partij trouw zou blijven. Als hij zijn lid maatschap van het CDA op zou zeggen, zo werd hem duidelijk gemaakt, kon hij geen burgemeester van Reimerswaal blijven. Verbree zegt dat hij de angst van de minister wel kon begrijpen, Hij was tenslotte lid geweest van de werk groep Niet Bij Brood Alleen (NBBA), die een meer progressieve koers van het CDA nastreefde. „Ik heb ons altijd als loyalisten gezien", zegt hij. „Maar veel andere mensen noemden ons dissiden ten." Een aantal leden van de werkgroep stap te begin jaren tachtig over naar de meer vooruitstrevende Evangelische Volks partij, maar Verbree is zijn partij tot op de dag van vandaag trouw gebleven. „Ik ben het heus niet met alles eens", zegt hij. „Maar als het erop aan komt, past het CDA nog altijd het best bij me." In Reimerswaal heeft Verbree, naast de standaard taken van de burgemeester, altijd een portefeuille beheerd. Zo hield hij zich bezig met financiën, milieu en, de laatste jaren, welzijn. In die hoeda nigheid had hij veel met de jeugd te ma ken en dat vond hij erg leuk. De jeugd van Reimerswaal is, in tegenstelling tot wat je vaak hoort, volgens hen hele maal niet zo vervelend. Hij ergerde zich dan ook regelmatig aan mensen die al bij voorbaat protesteerden als er een jeugdvoorziening in de buurt van hun woning kwam. „Iedereen wil de jonge ren hebben, maar niemand wil ze zien. Zo werkt het natuurlijk niet." Verbree zegt te hebben ervaren dat je met jongeren heel goed afspraken kunt maken en dat ze een stukje eigen verant woordelijkheid best aankunnen. „Het is wel jammer dat je steeds met andere jongeren te maken hebt", zegt hij. „Een foto Willem Mieras 55-plusser blijft dat gemiddeld wel twintig jaar, maar iemand die met jon geren werkt, moet daar steeds weer op nieuw in investeren. Daarom heb ik er altijd veel belang aan gehecht dat we goede en enthousiaste ambtenaren op het jongerenbeleid hadden zitten." Het dieptepunt uit achttien jaar Rei merswaal vindt Verbree het verscherpt toezicht door het ministerie van Vrom, omdat Reimerswaal zijn eigen regels zou hanteren op het gebied van bouwen in het buitengebied. Verbree spreekt over een rotperiode. Niet zozeer omdat het ministerie de gemeente onder cura tele plaatste, maar meer de manier waarop dat ging. „Op een gegeven mo ment wilden ze hier zelfs een eigen ka mertje, zodat twee van hun ambtenaren de boel constant in de gaten konden houden. Dat vond ik allemaal nogal ver gaan. We hebben toen gezegd dat ze hier een kamer konden huren. Het is uit eindelijk nooit zover gekomen." Uit het dieptepunt kwam het hoogte punt voort, want volgens Verbree heeft de gemeenteraad zich in de periode van het verscherpt toezicht van zijn beste kant laten zien. „Het zou toen heel gemakkelijk zijn ge weest om elkaar de zwartepiet toe te spelen, maar in plaats daarvan heeft ie dereen er, in het belang van de gemeen te, de schouders onder gezet en hebben we orde op zaken gesteld. Dat heb ik als heel positief ervaren." Ton Verbree legt op 1 maart zijn functie neer. Twee dagen later, op donderdag 3 maart, vindt in de sporthal in Kruinin- gen een afscheidsreceptie plaats. Die be gint om 15.30 uur. door Mieke van der Jagt GOES - Ze zijn er nog niet hele maal van bekomen. Net terug uit Sri Lanka willen Hellen van de Griek uit Driewegen en haar Bredase collega Manuel Suijker- buijk eigenlijk direct weer naar het getroffen eiland. „Vooral om dat we van alle ingezamelde Ne derlandse euro's in het hele ge bied niets hebben gezien." Hellen van de Griek, verpleeg kundig teamleider in zorgcen trum Ter Weel in Krabbendijke, en Manuel Suijkerbuijk, werk zaam in de uitvaartbranche, hadden bij de eerste berichten over de zeebeving wat veel men sen voelden: ze wilden iets dóen. Wat hen onderscheidt van de meeste meevoelende Nederlan ders: ze déden het ook. Ze smeedden plannen om naar Sri Lanka af te reizen en zamelden bij vrienden, familie en andere bekenden geld in. „De reis en het verblijf wilden we zelf betalen, plus een deel van het geld dat we voor nood hulp dachten nodig te hebben, maar als je daar bent, kun je na tuurlijk veel geld gebruiken. Uit eindelijk gingen we met 2500 eu ro ingezameld geld naar Sri Lan ka, een maand na de ramp", ver telt Van de Griek. Natuurlijk deden ze tevoren alle moeite om bij een hulporganisa tie aangesloten te raken. Suijkerbuijk: „Maar dat valt nog niet mee. Uiteindelijk kwa men we terecht bij Horizon, een organisatie die ontwikkeling- werk in Azië en Afrika doet. Die hadden ook een paar mensen die de handen uit de mouwen wilden steken, onder wie een Singalees die in Nederland woont. Wij hadden toen al de Special Care Company (SCC) op gericht om een beetje netjes te kunnen inzamelen. Met de groep van Horizon zijn wij twee ën afgereisd." Ze begonnen hun reis in Colom bo en zakten langs de getroffen kust af naar Golle. „Het was de route die de hele in ternationale pers heeft gedaan, dus je zou zeggen dat daar voldoende noodhulp is geko men. Toch kwamen we daar nog mensen tegen die helemaal niets hadden. We hebben tenten van het Rode Kruis gezien, veel te weinig. Er waren hulpverleners van de Wereldvoedselorganisa tie, een kamp waar het Paki staanse leger hulp bood, Oosten rijkse tenten en hulpverleners van het Deense Leger des Heils. Voor de rest waren het de Singa- lezen zelf, het leger en civiele hulpverleners, die de druppels op de gloeiende platen brach ten." Kinderen De enige Nederlands die we te gen kwamen, waren twee oude re dames, die hun vakantiereis naar de Dominicaanse Repu bliek op Schiphol hadden omge- boekt naar Sri Lanka. Zij hiel den daar een hele grote groep kinderen bezig met spelletjes en leerzame, leuke dingen." Van de Griek snapt niet dat er met meer dan 125 miljoen Neder landse euro's zo weinig Neder landse noodhulp zichtbaar was langs de getroffen kust. ..Eigen lijk was het de bedoeling dat wij van de twee weken een paar da gen zouden uitpuffen in het bin nenland", vertelt Suijkerbuijk. „We hebben de hele getroffen kust afgereisd, matrassen, voed sel, kleding, medicijnen en goe deren uitgedeeld, maar op het laatst kwamen we in Tamil-ge bied op een nagenoeg onbereik bare plaats, waar geen toeristen komen en waar nog geen snip per noodhulp was geweest. Die mensen leven uitsluitend van de visserij en werkelijk alles: de bo ten, de huizen, het eten en de kleren, is daar weg. Toen we met de roep in het binnenland aankwamen, hebben wij tweeën besloten terug te gaan. We heb ben in drie kampen geïnventari seerd wat we doen konden en dat is veel. Voor 180 euro bouwt een klein werfje een traditionele catamaran, waarvan vier gezin nen in de buurt leven. We heb ben daar al zo'n ding laten bou wen, maar er moeten er nog hon derden komen. Voor die mensen is het de enige kans. Er zijn geen toeristen, er is geen han del, er is alleen maar vis. Je hebt wel een boot nodig om die te kunnen vangen." Terug bij hun gezinnen, weten de SCC-hulpverleners wat hen te doen staat. Ze hebben stevige contacten gelegd en ze zijn vast van plan om de kleine scheeps werfjes in het oosten van Sri Lanka aan werk te helpen en de vissers aan boten. Bijdrage zaak dat vis in visafslagen nog op lengte wordt gerangschikt, terwijl de handel sorteert op ge wicht. Om automatisch te kun nen sorteren, moeten vismijnen ook op het sorteren op gewicht overstappen. GOES - Op de Houtkaai in Goes is in de nacht van zon dag op maandag 3.32 uur een 48-jarige automobilist uit Kapelle aangehouden. Om 3.30 uur bleek uit een blaas- test dat hij twee keer zo veel gedronken had als toege staan. TERNEUZEN - In de Noordstraat in Terneuzen werd za terdagavond omstreeks elf uur een 44-jarige vrouw uit die stad beroofd van haar tasje. Een onbekende man ruk te plotseling de tas uit haar hand en rende ermee weg. In de tas zaten een portemonnee met een onbekend geldbe drag en een pinpas. ZAAMSLAGVEER - Op Zaamslagveer is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in een bedrijf. Er werden onder meer buitenboordmotoren en een geldkist met een onbekend geldbedrag ontvreemd. De inbraak werd 's mor gens vroeg omstreeks kwart voor vier ontdekt. Ook in een loods in Koewacht werd ingebroken. Dat moet vrijdag middag al gebeurd zijn. Uit de loods werd gereedschap ge stolen. WESTDORPE - Aan de Oostpoortweg in Westdorpe vloog gistermorgen een 66-jarige Axelaar met zijn auto uit de bocht. Hij reed met zijn auto rechtdoor in plaats van linksaf en botste tegen een lantaarnpaal. De auto liep zware schade op: de bestuurder bleef ongedeerd. HULST - In de Poorterslaan in Hulst is een auto bescha digd door jongelui, die met een katapult schoten. Getuigen zagen vrijdag hoe ze onder meer een autoruit vernielden en belden de politie. Die stelt een onderzoek SEROOSKERKE (S) - Een 46-jarige vrachtwagenchauf feur uit de gemeente Rucphen is in de nacht van vrijdag op zaterdag door nog onbekende oorzaak met de wielen van zijn wagen in de berm op de Stoofweg in Serooskerke terechtgekomen. Hierbij reed hij over een lengte van ongeveer honderd me ter bosjes omver. De vrachtwagen raakte aan de voorzijde beschadigd. Het eenzijdige ongeval gebeurde rond kwart over vijf. ZIERIKZEE - Uit een bestelauto die geparkeerd stond aan de Balie in Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag voor meer dan 1500 euro aan gereedschap gesto len. Het gaat om onder meer een schroefmachine, boren en een decoupeerzaag. door Kris Naudts GENT - Op de Belgian Boat Show in Gent is Zeeland promi nenter aanwezig dan vorige ja ren. De watersportbeurs opende zaterdag in de beurshallen van Flanders Expo en is toeganke lijk tot zondag 20 februari. Zeeland prijst er zijn rijke wa tersportmogelijkheden aan op een gezamenlijke stand. Onder de naam Delta Waterland pre senteren zich ook deelnemers uit Zuid-Holland, Brabant en Antwerpen. Uit het ruime ge bied van Rijn-, Maas- en Schel- demonding zijn diverse jachtha vens present, verhuurbedrijven van zeil- en motorjachten en WV's. Niet alleen de oppervlak te van de groepsstand is toegeno men, maar ook het aantal deel nemers. Nieuw is onder meer de Biesbosch Manna Drimmelen. „Gent is voor Zeeland een heel vruchtbare watersportbeurs", zegt Jaap Oosdijk, havenmees ter van Marina Roompot terwijl hij een Vlaamse bezoeker infor matie verschaft over de vierster- ren jachthaven aan de monding van de Oosterschelde. „Steeds meer Vlamingen zoeken het Del tagebied op", stelt Emerence van Wingen, coördinator marke ting en promotie van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „Voor wie het gebied nog onbekend is, leggen we de nadruk op de korte afstand tussen Vlaanderen en de Zeeuwse wateren. Beide gebie den liggen in eikaars verlengde. We wijzen er Vlamingen op dat ze in Zeeland gevarieerd en be schut vaarwater vinden met rust en ruimte. Soms krijgen we Vlaamse bezoekers die op zoek zijn naar ligplaatsen in Zee land." Ook cht jaar verschijnt op de Belgian Boat Show de Del ta Waterland gids, een gratis brochure met alle watersport en watertoeristische attracties in de regio waarin meer dan voor gaande jaren ook het Wester- scheldegebied en Antwerpen zijn opgenomen. Door het toene mende aantal zeiljachten heb ben de organisatoren twee zeil- steigers op het droge geïnstal leerd. Aan één daarvan verza melt het Nederlandse bedrijf Tornado Sailing vier verschillen de bootmerken met uitgespro ken types voor de Zeeuwse en Belgische kustwateren en die ook te huur zijn in Zeeland en op het IJselmeer. Tornado-Char ter Zeeland uit Yerseke is aan wezig met een aanbod van jach- tenverhuur en zeilopleiding. Fin land is gastland op de Belgian Boat Show. De Finnen leggen vooral de nadruk op het gebied van de Archipelago in het zuid westen van Finland. ZIERIKZEE - Een 26-jarige au tomobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van zondag op maandag aangehouden omdat hij tegen het verkeer inreed op de Meel- straat in Zierikzee Een blaas- test wees uit dat hij drieënhalf keer zo veel gedronken had als toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingenomen en hij ontving een proces-verbaal. (Advertentie) Met een bijdrage op bankreke ning 566641186 ten name van SCC in Breda, onder vermelding van vissersboot Sri Lanka, kun nen Zeeuwen helpen de eenvou dige economie in het gebied te rug op te bouwen. „Wij zorgen ervoor dat elke cent driedubbel en dwars ten goede komt aan hulp die net zo goed onder het kopje noodhulp als dat van we deropbouw valt." Hierbij de letter voor de DVO-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maan Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27