>zc Natuurcompensatie nekt siertuin Knuffelen voor Valentijnsdag Waterballet in voetgangerstunnel Vertrek diensten uit Kanaalzone zorgelijk lewoner Den Inkel gedupeerd door bomenkap voor herinrichting oep om plan lor ontlasting in Schroeweg fe Man gepakt met xtc-pillen Brokkenpiloot zonder rijbewijs Campings beste van Europa Patiëntgegevens online Goesenaar vast voor mishandeling zeeuwse almanak Het regent! daclleO®15649 SfScdeepzc-n! S^^OMGoas SstSden-Zeeland: 0113-315520; «iws-Vlaanderen: 0114-37277D; 5.1:020-4562600. iaandag 14februari 2005 editie Bevelanden-Tholen :evan der Jagt iUINlNGEN - J. Koeman in Inkel bij Kruiningen over- schadeclaim. Waar al bang voor was, is gebeurd, siertuin staat bijna onder en de pannen waaien van grenst aan de plas, is helemaal met water verzadigd. Koeman vindt dat hij daardoor economi sche schade lijdt. Hoewel hij zijn kwekerij een paar jaar gele den heeft verkocht, verkoopt hij nog heesters, tuinornamenten en planten. De siertuin dient als etalage voor het groen en het tuinmeubilair dat hij verkoopt. ,,Dat is nog niet alles. Mijn woongenot is ook aanzienlijk achteruit gegaan. Vroeger had je hier nauwelijks last van de wind. Bij die herinrichting heb ik een rij flinke coniferen gezet om de zaak een beetje uit de wind te houden. De grond is nu zo verzadigd van het water, dat die bomen dreigen om te kiepen. De helft heb ik nu maar afge zaagd, in de hoop dat ze het zul len redden." Het ergste vindt Koeman dat coniferen, die hij langs zijn ;zet om de wind een i te houden, heeft hij de helft moeten afzagen in poging ze in de grond te hou- c i hebben hier achthonderd jéebomen gekapt: eiken, beu- iepen, linden en elzen. On- fc allerlei beloften zit ik nu lop de westenwind." gebied rondom de woning het erf van Koeman, is lieuw ingericht bij wijze van uurcompensatie voor de van de Westerschei- role plas ttzou een plas-dras-gebiedje eten worden met een water- eg en wat karrenveldachtige liken. Daarvoor zijn de nen. die er 45 jaar geleden ra geplant, gekapt. Ik heb I bezwaar gemaakt omdat was beloofd dat een singel veertig meter breed aan ia zou blijven staan. Die lite is niet ingelost. Er staat nen meter en de wind heeft 1. Bovencüen is het geen s-dras-gebied geworden gewoon een grote plas. poldering als natuurcompen- ivoor de verdieping zou zijn ngehouden, maar als dit ontpoldering is, wat is het wel." siertuin van Koeman, die IDELBURG - Pas als ver toni Middelburg heen wordt lid zullen de opstoppingen de Schroeweg tot het verle- hehoren. Daarnaast moeten openingstijden van de brug iden aangepast. stelt het Platform N57 in irief aan het college van B If van Middelburg. Aanlei- Sisde oproep van de Kamer Koophandel om nog voor de maatregel en te nemen op Schroeweg. De kamer voor- voor het komende toeristen- ®en grote verkeersproble- laan de zuidkant van de Het platform, dat strijdt te- de komst van de nieuwe •tussen Middelburg en Vrou- 'polder, had al eerder aange ven op maatregelen. Het dorra denkt dat als de sug- ties worden overgenomen, wet eens meer nodig is om tunnel onder het kanaal te 'verbaast het platform bij- dat verkeer dat van het zuid-westen van teen moet, door Middel- li wordt gestuurd. Zo wor- iautdmobilisten die naar de 'weg moeten, bij de kruising Menweg-Nieuwe Vlissingse- richting Middelburg ge- terwijl de route over de loge brug bij Vlissingen *tal korter is. Op de snelweg rót niet aangegeven dat Zou te, Dishoek of Westkapelle "via Vlissingen bereikbaar '-Het platform wijst erop dat "«1 van het verkeer ook eer- °P de A58 via een andere J-ten worden gestuurd. Het tel van Walcheren is door- sneller te bereiken via de tereekdam en Noord-Beve- Hiddelburg zelf zouden ook ra maatregelen moeten wor kwomen, vindt het plat- m.°P de Schroebrug zou bij- teeld een verbod op linksaf 'n richting Kanaalweg moe- worden ingesteld. Verder öl) drukte het eenrichtings- jer op de Turfkaai moeten te opgeheven. Bovendien het platform dat vooral tij- te spits de Schroebrug min- vaak open kan omdat het te deel van de passerende ten pleziervaartuigen zijn. Kamer van Koophandel ®tschade voor bedrijven als te maatregelen worden ge- Afgelopen weekend konden twee vrijgezellen en een jarige alvast oefenen met zoenen. Ze kregen namelijk alledrie een zoen van een zeehond bij Waterland Neeltje Jans. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Knuffelen met ca via's en zoenen met zeehonden. Vooruitlopend op Valentijnsdag konden liefhebbers van liefde in het weekend zowel op kinder boerderij De Punt in Zierikzee als bij Waterland Neeltje Jans terecht. Zeehond Bobbie was wel in voor een lekker hapje vis. Dat hij daar eerst wat kussen voor uit moest delen, nam de vijfjari ge bassinbewoner van Neeltje Jans voor lief. Aanvankelijk was het de bedoeling zeehonden- zoenen te verloten onder deelne mers van een speciale valentijns- brunch. Gebrek aan belangstel ling voor dit arrangement maak te dat zeehondentrainsters Mar- jolijn Essenburg en Maartje Jon gen gisteren moesten improvise ren. Zij wezen twee vrijgezellen en een bijna-jarige aan onder de belangstellenden die op het voe deren van de zoogdieren afkwa men. En aan belangstelling was, zo bleek uit de vele aanwezigen die de kou trotseerden rond het bassin, geen gebrek, De negentienjarige Jules en Rob, Bobbie en de driejarige Olaf vertoonden, behalve het uit delen van zilte zoenen, nog enke le andere kunstjes. „Héél véél ge duld hebben", verwoordt Marjo- lijn het geheim achter de trai ning. Het kussen is relatief mak kelijk aan te leren, schetst zij. Maar het plezier onder toeschou wers en vooral ook de mensen die de kus in ontvangst mochten nemen daardoor niet minder groot. Achtereenvolgens gingen Martin (40), Mary (45) en Kim- berley (17) door de knieën om een zoen op de wang geplant te krijgen. „Ik denk dat dit het on bereikbare is", verklaart Marjo- lijn de populariteit van de zee- hondenzoen. Omdat zeehonden geen knuffeldieren zijn, krijg je doorgaans niet de kans ze aan te raken. „En daarmee wordt het ook kunstmatig bijzonder gehou den", analyseert zij. Kinderboerderij Een dag eerder, zaterdag, was het raak bij de kinderboerderij in Zierikzee. Bij wijze van die ren valentijn konden kinderen dieren voederen, een ponyrit ma ken en aan de knutsel. Er wer den valentijnspotjes gemaakt met hartvormige vetbollen met mezenvoer. En er kon uitge breid worden geknuffeld in de knuffelschuur. Iets dat met ver ve werd gedaan door Hanne (9), Wout (6) en Kato (2) Depré uit het Belgische Lubeek. Ondanks bemiddeling van stagiaire Ilon- ka de Molennaar bleken de ko nijnen van De Punt minder van knuffelen gecharmeerd. De cavia's lieten zich het aaien echter gemoedelijk aanleunen. „Het is heel belangrijk dat kin deren leren knuffelen", legt Ilon- ka het idee achter de knusse knuffelstal uit. Maar ook de die ren hebben er baat bij Kinderen die langskwamen kre gen uitleg over de manier van aaien die voor de dieren het pret tigst is. GOES - Het blijft behelpen met de voetgangerstunnel van het NS-station in Goes. Vrijdag stond een groot deel blank, afge lopen weekeinde was het niet an ders. Nog steeds kan de tunnel geen hevige regenbuien door staan zonder gedeeltelijk onder water te lopen. In de tijd dat de tunnel nog niet doorliep tot Goes-Zuid, deed dit probleem zich niet voor. Begin 2002 ging de vlag in top. De tun nel was doorgetrokken. Het sta tion van Goes had eindelijk een directe verbinding met Goes-Zuid, met binnen handbe reik het Stationspark, het Groen College en - sinds vorig jaar - een grote vestiging van het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC). Al snel na de opening van de tunnel volgde een domper. De vloer stond vrijwel constant blank. Railinfrabeheer - inder tijd de verantwoordelijke instan tie - trof allerlei maatregelen. „De tunnel kan elke regenbui aan nu de problemen met de af watering zijn opgelost", durfde een medewerker van Railinfra beheer juni 2002 verklaren. Met terugwerkende kracht heeft hij ongelijk gekregen, getuige het waterballet van de laatste da gen. De goten aan de zuidkant van de tunnel leken de laatste dagen helemaal verstopt te zit ten, want daar liep het water he lemaal niet meer weg. Spoorweg beheerder ProRail is tegenwoor dig verantwoordelijk. Een woordvoerder van die organisa tie liet weten 'dat het probleem is geconstateerd' en 'een oplos sing wordt gezocht'. Met een slang werd zaterdag water uit het natste deel van de tunnel - het nieuwe stuk richting Goes-Zuid - naar een afvoerput- je bij de NS-fietsenstalling ge leid. Treinreizigers trokken hun broekspijpen een beetje op, lie pen zoveel mogelijk aan de kan ten en hoopten maar dat hun schoenen waterdicht waren. Veel meer zat er niet op. foto Willem Mieras het vertrouwen een diepe deuk heeft opgelopen. „De overheid doet onder het mom van goed overleg allerlei beloften en komt ze niet na. Een burger kan dat niet op zich laten zitten." GOES - De Goese politie heeft zaterdagnacht een negen tienjarige Rotterdammer aangehouden op de Frans den Hollanderlaan in Goes. De man had een kleine hoeveel heid wiet en negentien xtc-pillen bij zich. De drugs wer den in beslag genomen en de Rotterdammer werd na ver hoor weggestuurd. OOSTKAPELLE - Een achttienjarige Middelburger is za terdagavond rond half elf met zijn auto tegen een tuin muur en een auto gebotst. Hij reed op de Noord weg in Oostkapelle, slipte en raakte de muur en de auto. Deze au to schoot vervolgens door een andere muur. De jongen bleek geen rijbewijs te hebben. OOSTKAPELLE - Twee campings in Oostkapelle staan in de top-25 van beste campings in Europa. De ranglijst is samengesteld door de ANWB. Daarmee scoort Oostkapel le, samen met Ommen, het beste in Nederland. Zowel cam ping In De Bongerd als Ons Buiten scoren punten voor kindvriendelijkheid. Ons Buiten wordt geroemd vanwege het privésanitair, De Bongerd voor de gevarieerde plaat- MIDDELBURG - De Zeeuwse ziekenhuizen worden dit jaar aangesloten op de nieuwe landelijke database, waar in alle gegevens van patiënten en hun behandelingen wor den vastgelegd. Het gebruik van de database wordt ver plicht in de Wet Toelating Zorginstellingen. Dat blijkt uit het rapport Spoedeisende Medische Hulpverlening Verbe tert, het rapport van medisch manager van de ambulance dienst R. Meppelder en Adviesbureau Van Dijke over de versterking van de samenwerking tussen alle hulpverle ners die optreden in medische spoedgevallen. De databa se is belangrijk voor het zo snel mogelijk beschikbaar heb ben van medische gegevens van een slachtoffer en voor komt dat informatie verloren gaat bij de overdracht van een patiënt naar een andere behandelaar. OOSTBURG - De politie heeft zaterdagavond tegen elf uur in een woning aan de Orion in Oostburg een 27-jarige Goesenaar aangehouden. Dat gebeurde na de melding dat de man een 28-jarige vrouw had mishandeld. De oorzaak ligt volgens de politie in de relationele sfeer. De man is in gesloten. door Wout Bareman TERNEUZEN - De drie gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen moe ten samen proberen hel vertrek van overheidsdiensten en bedrij ven te voorkomen. Ze moeten om te beginnen een inventarisa tie maken van de 'vertrekkers en twijfelgevallen', de beschik bare (en vaak leegstaande) kan toorruimte in kaart brengen en daarmee op de promotionele toer gaan. De WD-fractie in de gemeente raad van Terneuzen heeft daar toe een initiatiefvoorstel inge diend bij B en W. De fractie pleit voor het opstellen van een marketingplan ter bestrijding van de leegloop en leegstand. Daarvoor moet een krediet van 50.000 euro beschikbaar wor den gesteld. Terneuzen moet de zaak aanpakken in nauwe sa menwerking met de twee flank gemeenten. Functies Sinds de komst van de Wester schei detunnel blijkt de regio een aantal belangrijke functies te verliezen of is er de dreiging van vertrek van een aantal dien sten en bedrijven. De douane verdween al eerder, voor de marechaussee moest worden gevochten, de Belasting dienst overweegt serieus de dien sten te centraliseren in Goes, de waterpolitie is enkel nog 'als ex periment' actief in Terneuzen, de keuringsdienst UWV centrali seert en ook de Kamer van Koop handel dreigt de vestiging in Terneuzen terug te brengen naar enkel nog een baliefunctie. Ook de gezondheidszorg neigt naar een bundeling van krach ten en al is de fusie van de water schappen afgeblazen, een ver dergaande samenwerking lijkt op termijn onontkoombaar. En ook dat zal leiden tot banenver lies. De laatste verhuizer was de Grontmij (het vroegere inge nieursbureau Bravenboer Scheers) dat Terneuzen ruilt voor Middelburg. En dat kost opnieuw honderd arbeidsplaat sen. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen: „We hebben die 'vlucht' van vooral de dienstensector al eerder met grote bezorgdheid aangekaart bij het college. Het leidde weliswaar tot instemmen de reacties - en 'dat we er sa men iets aan moesten doen' - maar ik zie bitter weinig resul taat. Als je kijkt hoeveel kan toorruimte er momenteel alleen al in de Kanaalzone leegstaat en wat daar straks eventueel nog bijkomt, schrik je je rot. We kun nen dat toch niet zonder slag of stoot laten gebeuren? Ik mis een krachtdadig tegenoffensief." Hij wijst ook op de voorspelling van de Gentse professor G. Al- laert dat de werkgelegenheid in de Kanaalzone, na de ingebruik name van de Westerscheldetun- nel, met zeker 3,5 procent zou groeien. „Daarvan is tot nu toe weinig gebleken." Broekhuysen weet zich, in zijn pleidooi voor een gedegen onderzoek en een gezamenlijke aanpak van de pro blematiek gesterkt door eerdere uitspraken van burgemeester J. Lonink. Die zei meer dan een jaar geleden al dat alles moet worden gedaan om de neergang te keren. Hij bepleitte een analy se en inventarisatie. Het is alweer een tijdje gele den, maar de zware regenval van de afgelopen tijd herin nert ons aan een vreemdsoor tig nat voorval in een Oost- burgse stal. Omdat die vrouw druk in de weer was met haar paardpar keerde ze haar kroost tijde lijk in de lege paardenbox. Rustig zaten dochter en zoon lief te kleuren in het stro. Tot dat ze iets nats voelden, ivaar- op de verbaasde kreet klonk: „Mam... Het regent1." De vrouw keek naar boven maar het dak lekte niet. Wel ontwaarde ze de rode stal- kater, die opgelucht zijn weg vervolgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25