Maase moet diep gaan voor titel Sven Nys sluit af in stijl Anjolie Wisse kies voor wegatletiek Rugbyers Frankrijk stelen de punten op Twickenham Libretitel voor Brandenburg Veteraan Kerkhof zet Beije voet dwars Lornah Kiplagat nationaal kampioen bij de vrouwen In de knoop Pognon loopt Europees record Takaoka wint Negende plaats voor Arend Glas Isinbajeva gaal over 4,87 metei maandag 14 februari 2005 door Sjaak Sinke MIDDELHARNIS - Anjolie Wis se houdt de baanatletiek voorlo pig voor gezien. De atlete gaat zich toeleggen op de wegwed strijden. ,,Ik heb me bijna tien jaar alleen maar bezig gehouden met de middenafstand", zei Wisse zater dag na afloop van de Pallandt- cross in Middelharnis. „En op die afstand heb ik waarschijn lijk mijn plafond wel bereikt." Wisse was de afgelopen jaren na tionaal en internationaal succes vol op de 800 meter en de 1500 meter. Zo werd ze driemaal Ne derlands kampioene. In 2002 nam ze deel aan het EK atletiek in München en in 2001 aan de Universiade, beide keren kwam ze uit op de 1500 meter. Met een persoonlijk record op de 800 meter van 2.02.58 pen in 2002 op Papendal st ze derde op de ranglijst alle den achter grote namenalsS le Jongmans en EUy vanHj Op de 1500 meter moet ze> een tijd van 4.09.03 (fe 2002) alleen Verhulst voor; dulden op de bestenlijstaüe den van Nederland. Wisse: „Ik loop graag en z« wegatletiek als een nieuwe daging, maar ik sluit niet uit ik nog wel eens terugkeert de baan." Samen met haar vriend At Engels ziet ze er niet tegen om zich te gaan toeleggen 0[ lange duurlopen. „Heerlijk door de bossen en duinen Oranjezon te lopen", liet ze ten. De Kustmarathon ziel nog niet zitten, maar haart name aan het PZC-circuit; op voorhand zeker. door Joop van den Oudenhoven HULST - Jan Brandenburg van de biljartvereniging Avontuur is kampioen libre hoofdklasse van het district Delta Zuid-West ge worden. In de finale in Hulst bleef hij Jo Bogaert van De Kas tanje op moyenne voor. In het begin van de competitie leek het alsof Jan Brandenburg met overmacht het persoonlijk kampioenschap zou gaan win nen. Hij boekte in de eerste ron de een overtuigende zege op Jo Bogaert, en medefavoriet Johan de Punder van DOS bleef maar net de ondergrens de baas. Onverwacht kreeg Brandenburg het toch moeilijk. Pascal Back liet hem struikelen en maakte daarmee het kampioenschap weer spannend. Immers, de notoire mopperkont Jo Bogaert stond na zijn verlies- partij tegen Brandenburg geen punt meer af. Na het verhes kon digde hij weer eens aan te stop pen met biljarten. Maar ooi zal het zo'n vaart weer mei pen. Hoewel het verschil tussen de opponenten op moyenne merkelijk groot was, bleef spannend tot de laatste car bole. Bogaert speelde tegen rijn Geirland van BW en ruimschoots. Hij was daarn; hankelijk van de uitslag Brandenburg tegen Ko Ko; jan van VEGABV. Troostprijzen De Goesenaar had geenmed den met zijn geroutineerd! genstander. Met 180-113 pakte hij me leen de winst, maar ook de' Koppejan kreeg twee troost zen: de hoogste serie (112)e hoogste partij met een moyi van 30. Het hoogste algemeen gemic de was met afstand voorde' naar die zich daarmee ter de nieuwe kampioen librehc klasse kon noemen. door Pim van Esschoten SCHOOKL - Adel verplicht. Kamiel Maase en Lornah Kip lagat zijn de meest adellijke on der de nationale wegatleten, wat hen verplicht de titel over tien kilometer op te eisen. Maar zo vanzelfsprekend was dat gis teren nu ook weer niet. Maase is immers maanden uit de roulatie geweest. En Kiplagat? Die deed donderdag nog een stevige duur- loop van zo'n drie uur. In Iten, Kenia. Na een autorit van zes uur naar Nairobi en de vliegreis op vrij dag kwam Kiplagat aan in Groet, waar ze woont en traint. De Groet uit Schoorl Run was voor haar dan ook een ware thuisrace. Maar de reis en over gang van warmte naar water kou. van hoogvlakte naar zeeni veau, speelden haar parten. Nog een geluk dat windkracht acht en negen, die toch waren aange kondigd, het gisteren lieten af weten. Kiplagat kreeg verrassend tegen spel van Selma Borst (21), die in de duinen brutaalweg de kop nam. „Ik ben erin geknald om er een harde wedstrijd van te ma ken", aldus de Castricumse. Kip lagat achterhaalde Borst en liep weg van haar, maar Borst be perkte daarna het verschil tot 20 seconden. Opnieuw verras send. In Schoorl (waar op diverse af standen zo'n zesduizend deelne mers afkwamen) had Kiplagat genoeg aan 33,09 minuten voor de winst, waar ze een persoonlij ke toptijd van 30,32 heeft staan. Kamiel Maase moest dieper gaan voor de zege (28,54). Eerst dwong Greg van Hest, die als al tijd vanaf de start wegstoof, Maase tot een inspanning. „Toen ik hem inhaalde en even wilde uitblazen, ging Jeroen van Damme er meteen vandoor." Twijfelen Na negen, volgens Maase pitti ge, kilometers had hij ook Van Damme afgeschud en liep hij achter de Marokkanen Sobhi en Baligha in een zeteltje lichting finish en titel. Tot Maase begon te twijfelen. „Die Jamal Balig ha", dacht hij ineens, „is toch wel Marokkaan?" Want zou Ba- lingha inmiddels de Nederland se nationaliteit hebben, kon hij ook Nederlands kampioen wor den. Maase werd gedwongen de sprint vol aan te gaan met Sobhi én Balingha. Hij slaagde en won de race. Om na afloop te horen dat Baligha nog altijd in de pro cedure zit voor het verkrijgen van de Nederlandse nationali teit. Michel Lukkien, zijn mana ger, hoopt dat dat via sportkana- len gaat lukken. „Want als je moet wachten op de bureaucra tie..." „Sportief gezien", zegt Lukkien, „drukt Jamal steeds meer zijn neus tegen het ven ster. In Dronten versloeg hij Van Damme en Raymaekers al. Hij is een kandidaat voor de ma rathon van Peking 2008. Hij spreekt goed Nederlands, heeft een ICT-opleiding onderbroken voor de sport. Hij voldoet aan al le voorwaarde Alleen, dat pa pierwerk... We moeten in Neder land niet de ogen sluiten. In Frankrijk hebben ze voor spor ters een eigen loket." Puerto Rico Lornah Kiplagat (die in 2003 haar Nederlands paspoort krqeg) staat over twee weken in Puerto Rico aan de start voor de sterkst bezette tien kilometer wegrace ter wereld. Vervolgens wil ze lopen in de Marathon Rotterdam op 10 april. Maar tot verbazing van Ki plagat zelf en die van echtge noot en manager Pieter Langer- horst is er na maanden praten nog altijd geen akkoord met de organisatie. Ook Kamiel Maase is nog niet rond met 'Rotterdam', maar ver wacht dat wel snel te kunnen te kenen. Morgen maakt de KNAU in het kader van de Rotterdam Marathon bekend met een ploeg aan de WK in Helsinki te willen deelnemen. Luc Krotwaar en Hugo van de Broek hebben zich al geplaatst, op 10 april in Rot terdam moet ook Maase dat kun nen. „Maar wie weet", zegt z'n trai ner Bram Wassenaar, „trekt hij Jeroen van Damme en-Greg van Hest wel mee naar een tijd van 2.12 a 2.13. En er is plaats voor twee naast Luc en Hugo. Een ri sico dus." Dat zegt de persoonlijk trainer van Maase. Maar Wassenaar is ook bondscoach wegatletiek en in die rol hoopt hij juist op dat scenario van drie man in ge vecht om twee plaatsen. En voor de rest mag hij vertrouwen op de klasse van Maase. Adel ver plicht. Kamiel Maase (nummer 2) op weg naar de Nederlandse titel. Jeroen van Damme (6) won het zilver in een koud en winderig Schoorl. foto Joop Boek/GPD EINDHOVEN - Twee taekwondoka's zitten bijkans in de knoop. Het tafereel speelde zich gisteren af bij het Open Nederlandse kampioenschap in Eindhoven. Annette van Deursen gaf het toernooi een gouden glans. De Limburgse middengewicht won als enige Nederlandse goud, in de klasse tot 72 kilogram. foto Robin Utrecht/ANP door Cilya van der Kooy LANARVILLY - Wereldkampi oen Sven Nys heeft gisteren het wereldbekerseizoen in stijl afge sloten. De Belgische veldrijder won in het Franse Lanarvilly ook de elfde en laatste race en bracht zijn totaalaantal zeges in de cyclus op zeven. Richard Groenendaal moest, evenals een dag eerder in een veldrit in Eek- lo, genoegen nemen met de twee de plek. KARLSRUHE - Ronald Pognon heeft gisteren in Karlsruhe een Europees record op de 60 meter indoor gelopen. De Fransman (22) overbrugde de afstand in 6.45 seconden, een honderdste sneller dan het zes jaar oude record van de Engels man Jason Gardener.ANP/DPA TOKIO - Toshinari Takaoka heeft gisteren de marathon van Tokio gewonnen. De 34-jarige Japanse atleet liep al na 24 van de 42,195 kilome ters door de hoofdstad weg bij de concurrenten en finishte na 2 uur, 7 minuten en 41 seconden. Hij had meer dan drie minuten voorsprong op de Tanzaniaan Zebedayo Bayo. De Wit-Rus Oe- ladzimir Tsiamtsjik werd derde. ANP/AFP LAKE PLACID - Arend Glas is gisteren bij de wereldbekerwed strijden in de viermansbob in Lake Placid als negende geëin digd. Met Arnold van Kalker, Vincent Kortbeek en Cesar Gon zales kwam de Groninger tot een totaaltijd van 1.51,39 over twee runs. Glas, die in de viermansbob al een olympische nominatie op zak heeft, eindigde zaterdag in de tweemansbob in de achter hoede. Met Kortbeek eindigde hij in de eerste run als 22e, waar mee hij zich niet plaatste voor de tweede run. De overwinning was gisteren voor de Russische bob van piloot Zoebkov. Twee de werd de Duitser Lange, voor de Zwitser Annen. Zoebkov ver zekerde zich met zijn overwin ning van de eindzege in de we reldbeker. ANP door Sjaak Sinke MIDDELHARNIS - De winst in Pallandtcross ontbrak nog op zijn erelijst. Arjan Beije was za terdag daarom gebrand op de eindzege in Middelharnis. Ook dit keer kwam het er echter niet van. De atleet van Delta Sport moest zijn meerdere erkennen in veteraan Henk Kerkhof uit Hoogvliet. Beije begon goed op het lood zware parcours van Hernesser- oord. Twee ronden lang voerde hij samen met Kerkhof het veld aan. Hierna kreeg hij echter wat problemen met zijn ademhaling en moest gas terugnemen. „Toen de ademhaling weer normaal was, kon ik Kerkhof met meer bij halen", vertelde Beije na de wedstrijd. Voor Kerkhof was het een bij zondere overwinning. Hij was af gelopen week grieperig en had zich dus niet optimaal kunnen voorbereiden. „Dit was een over winning waar ik niet op had ge rekend." Het deelnemersaantal bij de se nioren bereikte in Middelharnis een droevig dieptepunt. Er ston den slechts zeven senioren aan de start. Franky Beljaars (Dynamica) deed bij de masters H40 goede zaken voor de Zeeuwse titel. Na zijn gebruikelijke snelle start zag hij weliswaar Kerkhof voor bijkomen. maar omdat die geen punten voor de crosstitel kan pakken, kon de atleet van Dyna mica de volle 150 punten bij schrijven. Theo den Herder (AV'56) is op weg naar prolongatie van zijn ti tel bij de masters H50. Hij werd tweede achter Jan Zuid weg (Flakkee). Joop Lasseur (Delta Sport) deed wat van hem ver wacht mocht worden: winnen bij de masters H60. Anjolie Wisse (Haag Atletiek) pakt ongetwijfeld volgende week in de Kustcross te Vlissin- gen de Zeeuwse titel bij de wou wen senioren. Ze won met over macht in Middelharnis. De drie masters D35 lieten even als in de Braakman een leuke strijd zien. Dit keer liet Suzan ne Geschiere (Dynamica) zich niet verrassen door Huquette Declerq (Dynamica) en Lenie van Kleven (Veteranen Neder land). Rutger Veerman (Wielingen) is na de Pallandtcross zeker van zijn eerste seniorentitel en op de korte cross. Gedecid klopte Veerman de kamp van vorig jaar Edwin S (Flakkee) door in de laatste de simpel weg te lopen van concurrent. Rien de (AV'56) heeft op de korte t bij de masters nog zicht opd tel. Margot de Nijs (RKA boekte bij de masters de z zege op rij. Veerle Vermaire! namica) was de sterkste o| korte cross bij de wouwen. Wouter Jansen (Dynamica) voor de zesde keer op n. sterkste bij de jongens A. merkelijk was de ruime; van Yordi Sandee (Dynan bij de jongens B. In de Bn mancross werd hij uit de ui! geschrapt na hinderen vanc genoot Jesper Francke. Nu Sandee afgetekend. Francke was in geen velde wegen te bekennen, hij fió op bijna twee minuten vai Sandee en moest ook nog I Kingma (Scheldesport) zich dulden. DONETSK - Jelena Isinba; wil ook in 2005 de beste p stokhoogspringster zijn. Del sin bewees bij haar seizoen: buut in Donetsk al in een uil kende vorm te verkeren. Bij een indoorgala ging ze 4,87 meter. Dat is één certi ter hoger dan vorig jaar inl dapest, toen ze wereldkamp ne werd. Isinbajeva is wereldrecord^ ster in de buitenlucht met! Het volgende doel is natuur de vijf meter. In Donetsk hat 22-jarige atlete maar vijf spr gen nodig om haar mdoorrec iets op te schroeven. Ze hat 4,50, 4,70 en 4,75 in een» voor de 4,87 had ze in hetuiti kochte Droezjba Auditor! twee aanlopen nodig. De Poolse Anna Rogowskah met 4,75 aardig in de hu' Haar landgenote Monikah haalde 4,70. Bij de mannen' de Amerikaan Derek Mn® polshoogevenement. Hij -n® de zich met 5,85 bovenaf wereldranglijst van dit jaa-' Rus Igor Pavlov en de Oekrt- Denis Joerstsjenko volgden* 5,80. ANP/SID Groenendaal eiste vorig seizoen in Pijnacker nog de eindzege in de inmiddels verdwenen wereld bekerstand op, maar wist in de ze jaargang geen overwinning te pakken. Zijn tweede plaatsen in Pijnacker en gisteren in Lanar villy waren zijn beste resultaat. „Een tweede plek was ook van daag het maximaal haalbare", sprak de Brabander berustend. „Nys was te sterk." Nys nam in het winderige Lanar villy meteen de controle over de wedstrijd. Hij kreeg de Italiaan Franzoi in zijn wiel en ook de Fransman Gadret en Groenen daal sloten bij de koplopers aan. Halverwege de wedstrijd reden Nys en Groenendaal weg bij hun medevluchters. Bij een ver snelling van de Belg moest de Nederlander aanvankelijk pas sen, maar hij sloot zich later toch weer bij zijn ploeggenoot aan. In de voorlaatste ronde reed Nys opnieuw weg. Groenen daal kon ditmaal niet meer vol gen. „Nys had zich voor mij in kunnen houden, maar zo wil ik een wedstrijd niet winnen. Hij was gewoon beter en verdiende de zege. Ik moet vrede hebében met een plaats op het podium. Natuurlijk is het jammer dat ik dit seizoen geen zege heb ge pakt; op sommige momenten heeft het te veel tegen gezeten." Voor Nys komt er maar geen ein de aan zijn zegereeks. De teller staan nu op 23. Hij kan zijn suc cesvolle seizoen komend week einde nog eens extra bekronen met een eindzege in de Super prestige. Hij heeft in de laatste wedstrijd in Vorselaar aan een dertiende plek voldoende om Groenendaal en Sven Vanthou- renhout voor te blijven in het klassement. ANP door Lex Lammers DEN HAAG - Ze vielen van ver bazing bijna van hun stoel. Ze waren ontredderd, verbijsterd. De Engelse fans werden giste ren zwaar teleurgesteld door hun rugbyhelden. Op de ver trouwde thuisbasis Twicken ham kwam aartsvijand Frank rijk geen moment in de buurt van de try-lijn, maar Les Bleus wonnen wel. Door de traptech- niek van scrum-half Dimitri Yachvili werd het 'gewoon' 17-18. Met die zege dompelde Frank rijk de gevallen wereldkampi oen Engeland in diepe rouw. Na twee duels in het Zeslandentoer- nooi staat het team van coach Andy Robinson samen met de dreumesen Italië en Schotland puntloos onderaan. Frankrijk, Wales en Ierland, alle nog zon der puntverlies, gaan strijden om de eindoverwinning van het prestigieuze evenement. Dat is ongehoord voor de Engel se rugbynatie. En dus klonk met een na afloop van het duel in Londen luid de roep om de te rugkeer van Jonny Wilkinson. De wonderboy uit Newcastle be zorgde Engeland in 2003 in Syd ney de wereldtitel. Met zijn fa belachtige traptechniek. Sinds dien was hij alleen maar gebles seerd en zwalkte Engeland van het ene fiasco naar het andere. Ook gisteren ging het mis. En Yachvili onderstreepte daarbij het belang van een goede kicker nog maar eens. De Fransman mikte met zijn linkervoet zes maal raak. Hij profiteerde daar mee bijna optimaal van de tech nische fouten van de Britten. Slechts tweemaal miste een penalty de palen. Zijn tegenpool bij Engeland, Charlie Hodgson, schoot het ei intussen alle kan ten op. Behalve de goede. Nachtmerrie „Dit is een zware teleurstel ling", stamelde Hodgson na af loop in de catacomben van Twickenham. „Deze nederlaag is moeilijk te bevatten. Het is een nachtmerrie." Yachvili was ook verbaasd. Omdat Frankrijk eigenlijk mets liet zien, maar toch won. Voor het eerst sinds 1997 op Engelse bodem. „Ik ben trots op deze zege. We hebben een echte vechtersmentaliteit ge toond. Dat al het werk ook nog een overwinning opleverde, is best een verrassing." Inderdaad, want aanvankelijk walste Engeland over de Fran sen heen. De druk op de Haan tjes was enorm en dat leverde ook vanzelf twee try's op. Aan de hand van Olly Barkley en Josh Lewsey liep Engeland zo uit naar 17-6 bij rust. Hodgson schoot twee niet te missen con versies namelijk wel binnen.Bij rust hadden Les Blues het schaamrood op de kaken staan. „We konden alleen maar verde digen". beaamde Yachvili. „Het leek nergens op." Eigenlijk ver anderde er na de pauze niet zo veel. Frankrijk drong nog steeds niet ver door op de Engelse helft. Maar door een reeks dom me Engelse overtredingen boog de twist wel om. Yachvili, die bij Biarritz speelt, mikte vier maal raak en ineens stonden de Fransen op voorsprong (17-18). Engeland verstijfde en kon geen punt meer bijschrijven. Vooral ook niet, omdat Hodgson vlak voor tijd een onbegrijpelij ke afzwaaier produceerde. Hij stond midden voor de palen, op een mooie afstand en kreeg de bal aangespeeld door Dawson. De dropkick, toch een speciali teit. miste het doel op meters. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20