PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ijiieten winnen verkiezing Irak Water komt minder hoog dan verwacht Brand verlamt zakenhart Madrid PvdA wil meldplicht kindermishandeling liraerswaiers Brazilië geschokt door ihard rijden moord op missiezuster lliantie haalt net geen meerderheid CDA geeft referendum EU gewicht Boeren wachten op vergoeding Schokeffect blijft uit bij Fortis Taylor is ware Master of Darts 19 ibrekers oepen hulp olitie in theepvaart Ulna vondst tplosieven wmm 132 38 Liist Sons een bui u endan zon, maar ook buien, mogelijk jlagel of natte sneeuw. Straffe noord enwind. Maxima 6 graden. 6° li NW 6 I7e jaargang no. 37 iandag 14 februari 2005 nummer 1,25 Feyenoord leeft zich uit internet: www.pzc.nl CDA-fractievoorzitter Verhagen heeft kleur bekend. Als bij het niet-bindende referendum dit jaar over de Europe se grondwet minimaal dertig procent van de kiezers op komt en zestig procent daarvan zich duidelijk voor of te gen de grondwet uitspreekt, dan neemt de CDA-fractie in de Tweede Kamer dat stand punt over. Agrariërs die schade hebben geleden door de zware regen val in augustus 2002 wachten nog altijd op zekerheid over een vergoeding door de overheid. Het ministerie van Landbouw heeft het bepaald rustig aan gedaan met de be handeling van de zaak. Inmiddels ligt de rege ling die is opgesteld in Brussel te wachten op goedkeuring van de Europese Commissie. Nadat Leonard Debbaut anderhalve week geleden Ralph Gillissen opvolgde als trainer van Fortis is er al het nodi ge veranderd bij de Souburgse overgangsklassen Toch kwam Fortis zaterdag niet ineens anders voor de dag. De ploeg voelde zich nog steeds erg onzeker en boekte ternauwernood een 13-13-gelijkspel te- «4 gen IJsselvogels. Phil Taylor heeft gisteren in Hengelo met grote over macht het toernooi de Mas ters of Darts gewonnen. In de finale was de Engels man oppermachtig. Hij ver sloeg zijn landgenoot Andy Fordham in een best-of-13 met liefst 7-1. Phil Taylor verdiende met de overwinning 150.000 eu ro, Andy Fordham moest genoegen ne men met 75.000 euro. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 1113 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 van onze redactie binnenland HILVERSUM - De PvdA wil een meldingsplicht voor hulpver leners die te maken krijgen met kindermishandeling. Op dit mo ment kunnen hulpverleners zelf bepalen of zij gevallen van kin dermishandeling melden. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Wolfsen pleitte daar gisteren voor in het Ikon-programma de Andere Wereld op Radio I. „Als je ziet hoe moeilijk kindermis handeling aan te pakken is, moet je stellen dat artsen en ie dereen die werkzaam is in de hulpverlening bij een vermoe den van geweld dat verplicht moeten melden bij het Advies en Meldpunt Kindermishande ling", zei Wolfsen. Het CDA wijst er echter op dat de meldplicht in het buitenland niet perse tot goede resultaten heeft geleid. „Mensen gingen als een gek melden, om later maar niet beschuldigd te worden van verzuim", zei CDA-Tweede-Ka- merlid Cörüz. Hij wijst er ver der op dat de vertrouwensrela tie tussen arts en patiënt wordt doorkruist. „En die is juist be langrijk, ook voor het kind zelf." Het schort volgens hem bo vendien niet aan het melden, maar om adequate hulpverle ning daarna. „Die schiet vaak te kort, omdat er wachtlijsten zijn in de jeugdhulpverlening. Het is nu belangrijker dat daar wat aan gebeurt." Volgens hem heeft staatssecretaris Ross van Volksgezondheid onlangs toege zegd dat de wachtlijsten eind dit jaar opgelost zijn. In Nederland worden naar schat ting jaarlijks tachtigduizend kinderen mishandeld. Het gaat om systematische mishandeling over een langere tijd. Elke week sterft een kind door mishande ling. ANP (Advertentie) IposilbariJirekeniiignuiTinv J PZC bv goat zorgvuldig cm met péfsormst i In de colofon feest u et meer owr i i np ww.v.px nl/'abonneren, bel gratis itSOO 023i 23 f of stuur de/o bon naai PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 213, -HBO WB Goes O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 1€ 19.951 per kwartaal met automatische incasso 58.00) per jaar met automatische mcasso 222.50). 8II711688»555530I het alfabet van Zeeland hun bevreemding over de 'slechts' 48 procent die de allian tie heeft behaald. Zij suggereer den dat met de uitslag is ge knoeid. De partijen hebben drie dagen de tijd om bezwaar aan te tekenen tegen de uitslag. De op komst was ruim 59 procent. De nieuwe Nationale Assemblee met 275 zetels moet nu met twee derde meerderheid een presi dent - vermoedelijk een sjiiet - en twee vice-presidenten aanwij zen. Die benoemen op hun beurt een nieuwe premier en die be noemt weer zijn ministers, die de steun van een gewone meer derheid moeten krijgen. Koerden In het Koerdische noorden van Irak werd uitbundig feestge vierd na het bekend worden van de uitslag. In de stad Kirkuk, die ook door Armeniërs en Turk menen wordt opgeëist, gingen tienduizenden Koerden de straat op, zij zwaaiden met Koerdische vlaggen en schoten in de lucht. Gevreesd wordt voor nieuwe spanningen, nu de Koerden zich sterk voelen. Zij ei sen al dat hun leider Talabani president of premier wordt. De Koerdische Alliantie van PUK en KDP won de absolute meer derheid in de provincie Tamin waarin Kirkuk ligt. De Turkme nen kregen 16 procent" van de stemmen:--GPD/R TR pakt voor WIDE - Gevaarlijk harde den slecht zicht door regen kn twee mannen uit de ge- Reimerswaal er zater- niet van weerhouden kei- Ittrijden. Een 20-jarige au- obilist moest zijn rijbewijs wen omdat hij op de Plasse- inWaarde 100 kilometer te dreed. een maxi- snelheid van 60 kilometer if. De man zal van de rech- vmiemen of hij zijn rijbe- terugkrijgt. slide geldt voor een 24-jari- otorrijder die zaterdagmid- fde A58 bij Rilland 194 ki- per uur reed. De man bovendien automobilis- whte in. Ook zijn rijbewijs »pig niet meer geldig. IN - Twee inbrekers uit die hebben een inbraak ai horecagelegenheid in Ora- 'de politie te hulp geroepen, ktrij zich bedreigd voelden. Bannen werden tijdens de "betrapt. Zij vluchtten met jchtervolgers in hun kiel- ten hun auto door twee an iens, met de achtervol gd klemgereden, sloten l'ee de autodeuren en bel- politie op. Zij werden ptèn aangehouden. GPD PIPEN - Het scheep- £ffkeer op het Schel- tkanaal bij Antwerpen is "bt van zaterdag op zon- i'nkeleuren stilgelegd. gebeurde nadat een werkne- Van chemiereus BASF this rond kwart voor twee Burner met explosieven aan- Mder de Noordlandbrug in noordelijk havengebied an ',erPen. De Belgische Ont- «gsdienst DOVO maakte tplosieven onschadelijk. door Frans Lindenkamp ANAPU - De huurmoord zater dag op een Amerikaanse missie zuster heeft Brazilië geschokt. President Lula stuurde zelfs twee ministers naar de deelstaat Para om het politieonderzoek te begeleiden naar de liquidatie van de 73-jarige Dorothy Stang. De liquidatie van de non, strijd ster voor de rechten van de 'landlozen' in de regio rond het stadje Anapu, is scherp veroor deeld. Minister Bastos van justi tie heeft in opdracht van Lula de federale politie op de zaak ge zet. Opheldering van de moord heeft van de regering toppriori teit gekregen. Volgens minister Miranda van Mensenrechtenzaken vertoont de huurmoord sterke overeen komsten met die op de Brazili aanse milieuactivist Chico Men- des in 1988. Mend.es kreeg na zijn dood wereldbekendheid voor zijn inzet voor het behoud van het tropisch regenwoud. Net als Mendes streed Stang op vreedzame wijze tegen de arro gantie van grondbezitters en houtkapbedrijven. In Stang leef den zijn ideeën van duurzame exploitatie van het regenwoud voort. Stang werd zaterdag overvallen door twee 'pistoleiros', toen zij op weg was naar een nederzet ting van kleine door de overheid gesteunde boeren. Haar begelei der, die de aanslag overleefde, heeft de twee daders herkend. Zij zouden zijn gecontracteerd door een zekere Dinair, die in opdracht van de lokale elite de arme bevolking terroriseert. Stang, die naast de Amerikaan se ook de Braziliaanse nationali teit had, stond al vier jaar bloot aan moordbedreigingen. GPD Brandweerlieden bestrijden het vuur in de 106 meter hoge Windsor-toren. foto Susana Vera/RTR door Henk van den Boom MADRID - De grote brand in de nacht van zaterdag op zondag in een wolkenkrabber in het za kencentrum van Madrid hindert het verkeer in de Spaanse hoofd stad nog de hele week. Metro, bussen en autoverkeer in de omgeving zijn minstens tot en met woensdag onmogelijk. Kantoren en winkels kunnen niet open vanwege het instor tingsgevaar van de 106 meter ho ge Windsor-toren, die vrijwel volledig werd verwoest. Zaterdagavond laat brak brand uit in een van de hoogste toren flats van Madrid. Het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting op de 21e etage ontstond, bi-eid- de zich snel uit naar het hogere deel. Binnen korte tijd was de flat één vlammenzee. Het vuur werd bestreden door meer dan tweehonderd brandweerlieden. Behalve enkele reddingswerkers die last kregen van de rook, vie len er geen gewonden. De in 1979 gebouwde toren stond sinds vorig jaar leeg wegens re novatiewerkzaamheden De brandweer heeft zeker nog een paar dagen nodig om het vuur helemaal te blussen. De au toriteiten zijn bang dat het ge bouw instort. Hogere gedeelten stortten tijdens de brand al in, waarna een enorme vonkenre gen zich over de omgeving ver spreidde. Volgens architect Ge- naro Alas, die de wolkenkrab ber ontwierp, is de kans op in storten gering. Wel zal het moei lijk zijn om het karkas te slopen zonder dat dit schade veroor zaakt aan de omliggende pan den. De brandweer had grote moeite om de omgeving tegen de hitte te beschermen. De temperatuur liep op tot boven de duizend gra den. Dat het vuur zich zo snel kon verspreiden had mogelijk te maken met de renovatie, waar door de automatische blusappa ratuur niet werkte. Het Windsor-gebouw was een beeldbepalend gebouw in Ma drid en een van de eerste wol kenkrabbers in de Spaanse hoofdstad. Zaterdagnacht kon den de Madrilenen zien hoe het gebouw als een brandende fak kel boven de stad uitstak. GPD van onze regioredactie GOES - Rijkswaterstaat en de twee Zeeuwse waterschappen- zijn het afgelopen weekeinde pa raat geweest om te kunnen op treden bij extreem hoge water standen. Zo ver hoefde het niet te komen. Het water kwam niet zo hoog als was voorspeld. Dat betekende dat geen dijkbewa king ingesteld hoefde te wor den. Ook was het niet nodig de stormvloedkering te sluiten. Wel had het verkeer vooral za terdag last van de storm. Een vrachtwagen, bestuurd door een Poolse chauffeur, schaarde za terdag op de A58 ter hoogte van Lewedoip. De wind blies daar bij de aanhanger omver. Terwijl de politie bezig was de weg af te zetten, werd de aanhanger door de keiharde wind weer overeind geblazen. Daardoor bleef de ver- keershinder beperkt. De aanhan ger was aan de zijkant bescha digd. Een ander ongeluk met een aan hanger, maar dan een kleintje achter een personenauto, ge beurde zaterdag op de Philips- dam. Een bestuurder uit Schoü- wen-Duiveland merkte dat de wind zijn geladen aanhangwa- gentje optilde en losrukte van de trekhaak. Het karretje kwam op de andere weghelft terecht, waar een 23-jarige Thoolse auto mobilist het niet meer kon ont wijken. De lading van het karre tje sloeg door diens voorruit, waardoor de man glas in het ge zicht kreeg. Een ambulance bracht hem naar het ziekenhuis. In de Beatrixstraat in Kerkwer- ve waaide zaterdagochtend rond elf uur een bouwhek tegen een geparkeerd staande auto. Felle hagel was er gistermiddag de oorzaak van dat een 22-jari- ge Vlissingse op de A58 ter hoog te van Goes de macht over het stuur kwijtraakte. De auto met vier inzittenden raakte in een slip, botste tegen de vangrail, draaide verder en botste nog eens op de vangrail. Alle inzit tenden bleven ongedeerd, op wat blauwe plekken na. De auto was vernield. In Zeeuws-Vlaanderen werden Het water kwam zaterdagmiddag rond half vijf hoog genoeg om de kade langs de haven van Breskens onder water te zetten. foto Guust de Coninck vooral de verlate carnavalsgan- gers die in Ossenisse de optocht wilden bekijken gedupeerd. Za terdag al werd bekendgemaakt dat de wagenbouwers afzagen van deelname aan de stoet. Het carnavalsfeest werd gevierd in de beschutting van een lokale carnavalstempel. Zandafslag Zaterdagochtend werd ook de zaagdag van Wildbeheer aan de Plattedijk in Hengstdijk afge last. Uit voorzorg werden ver der de Panoramaweg bij Bres kens en buitendijkse wegen aan de Zeeuws- Vlaamse kust tijde lijk afgesloten. Schade ontstond aan de Walcherse duinen waar op enkele plaatsen sprake was van geringe zandafslag van en kele meters (bij Ritthem en Zou- telande). Ook langs de Schouw- se kust is op enkele plekken sprake van geringe zandafslag. Zaterdagavond en -nacht zijn de voorspellingen naar beneden bijgesteld. Voor de stormvloed kering was een waterstand voor gisteren in de namiddag voor speld van 3,45 meter boven NAP. Dat werd bijgesteld naar 2,89. Bij een waterstand van 3 meter boven NAP wordt de stormvloedkering gesloten. y redactie buitenland GDAD - De Verenigde jkse Alliantie van sjiiti- partijen is de winnaar ,orden van de Iraakse Itmentsverkiezingen 30 januari. Dat heeft de bezingsconiniissie giste- *bekendgemaakt. irhet blok haalde met bijna procent van de stemmen niet iKwachte absolute meerder- kwam vooral omdat alliantie van de Koerdische tijen PUK en KDP met 25,7 cent een beter dan verwacht iitaat boekte. Op de derde plaats eindigde de sjiitische groep rond premier Al- lawi, die 13,8 procent kreeg. De Verenigde Iraakse Alliantie zal nu een coalitie moeten vormen om te kunnen regeren. De soen nitische minderheid, die decen nia lang Irak heeft bestuurd, heeft slechts zeer beperkt ge stemd. In de provincie Al Anbar stemde slechts 2 procent van de soennitische kiezers. Veel soen nieten bleven weg uit angst voor aanslagen en er was een boycot door de soennitische partijen. Volgens de soennitische politi cus Adnan Pachachi geeft de uit slag daardoor 'een vertekend beeld van Irak'. Sjiitische woordvoerders uitten itslag verkiezingen Irak Als binnen drie dagen door de politieke partijen geen bezwaar wordt aangete kend is de uitslag officieel Zetelverdeling Nationale Assemblee, het interim-parlement Verenigde Iraakse Alliantie Koerdistan 275 zetels Lijst Irak van Allawi 5 al-Youar 29 Overig anp/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1