Van Barneveld kent zijn plaats PZC Wennemars blijft op koers liggen Belangrijke stap Timmer Rintje Ritsma breekt met TVM Schalken treft Pavel, Sluiter tegen Coria Voigt wint aan de Middellandse Zee 19 'hil Taylor is onbetwiste nummer één bij Masters of Darts iurt Wubben opnieuw haatsmarathon Atkinson staat geen game af India krijgt Grand Prix Formule 1 Meurs Denk en Zet pakt damtitel Zevende plaats golfer Muntz Europees record voor Lillhage maandag 14 februari 2005 rtTEBDAM - Sjeng Schalken jal in de eerste ronde van het Lnjstoernooi van Botterdam toenover Andrei Pavel. I)e Lim iet koppelde zichzelf giste nde loting. die hij verricht- lemetDavis Cup-captain ïjerk i, aan de Roemeen. [huisspeler Raemon Sluiter relt in de openingsronde de Ar- entijnGuillermo Coria. De Rot- jdaimner komt vanmiddag als jkrDennis Jansen eerste Nederlandse deelnemer in actie tegen de nummer twee van de plaatsingslijst. De derde Nederlandse deelnemer, Peter Wessels, werd gekoppeld aan de Fransman Llodra. Een andere interessante ontmoeting in de eerste ronde is het duel tussen Rainer Schüttler (Duitsland) en de finalist van 2004: Juan Car los Ferrero uit Spanje. Schalken was niet ontevreden over zijn loting. „Het wordt een partij in hoog tempo vanal' de baseline", reageerde hij. „Ik speel liever tegen Pavel dan te gen Federer, Dent of Llodra, die het mij met serve en volley las tig maken." Schalken heeft op de tour lang niet meer gespeeld tegen de Roemeen. De twee trof fen elkaar in 1999 voor het laatst in Auckland. Toen won Schalken. De andere ontmoe ting dateert van 1995 bij de Challenger in Scheveningen, waar Pavel de sterkste was. Sluiter en Coria staan voor het eerst tegenover elkaar. „Hij stond in de topvijf van de oppo nenten tegen wie ik liever niet had willen spelen", aldus Slui ter, die is hersteld van de enkel blessure waarmee hij bij de Au stralian Open in de eerste ronde moest opgeven. „Het is een pitti ge loting. Maar ik tref Coria lie ver in Ahoy' dan op het gravel van Parijs." Ook Wessels en Llodra treffen elkaar in Rotterdam voor het eerst. Wessels kreeg vrijdag de laatste wildcard voor het hoofd toernooi van directeur Richard Krajicek. Vanuit de kwalifica ties kwam er geen uitbreiding van het aantal Nederlanders. Dennis van Scheppingen, Melle van Gemerden en Steven Korte- ling strandden zaterdag in de eerste ronde. Van Scheppingen verloor met 1-6 6-2 3-6 van Yeu-Tzuoo Wang uit Taiwan. Melle van Gemerden was niet opgewassen tegen zijn Tsjechi sche opponent Bohdan Ulihrach (1-6 4-6) en Korteling verloor eveneens van een Tsjech. Ivo Mi- nar won met 6-2 7-6. ANP [ffiNGELO - Raymond van Bar- tfvekl slaakte een diepe zucht. Oli, oh, oh, wat was er een last nn zijn schouders gevallen. De iplnchting won het van het lij ft. Eindelijk. Ein-de-lijk, we- Ka we wie de beste darter ter nreld is: Phil Taylor, zo gaf lainev' ruiterlijk toe. inds de oprichting van het eiiwe toptoernooi in Hengelo, .Masters of Darts, dat voor et eerst in de geschiedeni s spe- i beide dartsbonden te- üiover elkaar zette, had de Ha- maar de vraag honderden ke rn naar het hoofd geslingerd ge- egen: wie' is de beste darter wereld? Phil Taylor of Ray- nd van Barneveld? Het ant- ord kwam afgelopen week in eevoud:Taylor zegevierde it 4-0 en 5-2, 'Barney' had Ets in de melk te brokkelen. an Barneveld en Taylor wor- n gezien als de beste darters nvereld. Sinds 1994 spelen ze et meer voor dezelfde bond. iylorverliet in dat jaar de offi ce bond (BDO) en richtte met tele andere spelers een wilde, Emerciële bond op, de Profes- cal Darts Corporation (PDC). s jaar later haalde 'Barney' orhet eerst de Embassy-fina- 11995) om in 1998 definitief te breken met het winnen dat prestigieuze evenement, n Van Barneveld in 1999 Embassy-titel prolongeer- 1 volgde de uitdaging van Tay- wie de meeste legs zou win I1STERDAM - Hoe zwaarder omstandigheden, hoe beter art Wubben schaatst. De 32-ja- (C marathonrijder uit Pijn- ier won zaterdag op de psüjsbaan van Amsterdam de J ventiende wedstrijd van de ÜSB/Essent-competitie. wist solo het peloton te dub- tn.De sprint van het peloton Keen prooi voor klassement- iser Jan Maarten Heideman. Landman finishte op de toneer een schaatsmarathon erbarmelijke omstandig- foi plaatsvindt, voelt Wub- zich superieur. Bij harde inden regen daverde hij op de ip Edenbaan naar zijn derde tzoenszege. „Afgelopen woens- soleerde ik in Groningen maar de zege. Maar toen dub de ik samen met drie mede- Khters het peloton. Vandaag stik bijna alles in mijn een opknappen. Mooier kan het '-glunderde Wubben. de vrouwen behaalde Da- Sle Bekkering haar twaalfde zoenszege op kunstijs. ANP sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 ^AAGOES 1st: 0113-315640 fcOl 13-315669 S nail: sport@pzc.nl dsaOagevos (chef) Coördinator zuid) koen de Vries midden) My Boogert 'toördinator noord) Mand van Vliet Svan der Hooft jsntrale redactie Stationspark 28 Postbus. 31 AA goes (0113)315500 |ax: 10113)315669 Nf redactie pzc.nl 'nternet N.pzG:iil E-mail: web@pzc.nl Phil Taylor (links) gaat uit zijn dak nadat hij Raymond van Barneveld (rechts) in de halve finale heeft verslagen. Gisteravond pakte Taylor ook de 150.000 euro die bij de eindzege van de Masters of Darts hoorden, door Andy Fordham met 7-1 te verslaan, foto Robin Utrecht/ANP nen in een uurtje darten. Het werd een afgang voor de voor malige postbesteller uit Den Haag: 21-10. Als troost kreeg 'Bamey' wel 120.000 (toen nog) gulden. Sindsdien kwamen ze elkaar nog tweemaal tegen op kleine toernooien in 2000. In Canada won Taylor opnieuw-(4-0), in Zwitserland-een paar maanden later 'smaakte 'Bamey' dat ge noegen (2-0). Toen werd het stil rond de twee giganten, die in hun eigen bond bleven winnen. Deze week speelden de twee we reldkampioenen het tweeluik in Hengelo, dat alle twijfels weg nam. Een dartwedstrijd blijft in derdaad een momentopname, maar het verschil tussen Van Barneveld en Taylor bleek gro ter dan iedereen had verwacht. Kon als excuus voor de eerste ne derlaag nog de enorme druk aan gevoerd worden, in het tweede duel had Van Barneveld niets te verliezen. Echter, hij kon Taylor nooit aan het wankelen bren gen. Van Barneveld heeft niet min der talent dan Taylor, maar het verschil tussen de dartgroot machten zit in het hoofd. In zijn eigen bond is de Hagenaar al ja ren de beste. Als hij het podium betreedt, weet hij: negen van de tien tegenstanders moeten het hoofd buigen. Die realiteit is be langrijk voor Van Barneveld, bijna noodzakelijk. De Hage naar is van nature een twijfel- kont, snel te beïnvloeden door randzaken. Tegen Taylor wekte Van Barneveld de indruk dat hij die randzaken nooit de baas Kopzorgen Daarin zat hem het verschil met Taylor, die ogenschijnlijk juist door niets of niemand uit zijn evenwicht gebracht wordt. Over de vraag wie nu de beste darter ter wereld is, hoeven we ons voorlopig niet meer druk te maken. Het scheelt Van Barne veld kopzorgen en dat 'gemis' kan hem alleen maar goed doen de komende jaren. De darter uit Den Haag heeft nog een contract met P en H Events, de organisatie van de Masters of Darts, dat hem ver plicht de komende twee jaar van de partij te zijn als BDO- spelers en PDC'ers elkaar tegen komen. Taylor zei na zijn dubbe le zege: Raymond moet nog veel leren. Voor volgend jaar kan Van Barneveld een nieuw ren- dez-vous in zijn balboekje schrij ven. GPD door Ger Lammerink ERFURT - Het heeft er alle schijn van dat Erben Wenne mars dit seizoen met meer dan één hoofdprijs gaat afsluiten. De wereldkampioen sprint nam afgelopen weekeinde in Erfurt een voorschot op de wereldbe ker van de 1000 meter. Hij won de afstand op zaterdag en werd gisteren - achter Beorn Nijen- huis - tweede. De World Cup op de betreffende afstand kan hem nauwelijks nog ontgaan. Het zou zijn derde op eenvolgende triomf op de disci pline zijn. Eén met grote waar de. „Ik neem het wereldbekercir cuit heel serieus. Het betekent dat je over een heel seizoen de sterkste bent. In een sterk bezet veld." Dat de Zwollenaar in Erfurt een vooraanstaande rol speelde - al vielen de 500 meters wat tegen - was enigszins verrassend. Sinds hij enkele weken terug in Salt Lake City zijn wereldtitel sprint prolongeerde, trainde hij hard door. „Dat wil nog weieens ten koste gaan van de prestaties op korte termijn. Dat had ik inge calculeerd. Al is de schade hier meegevallen." Wennemars heeft meerdere doelen. Na de wereld bekerfinales volgende week in Heerenveen reist het circuit naar Inzeil, waar de WK afstan den het slotakkoord van het sei zoen gaan vormen. Daar wil de topper van Postcode Loterij nog een keer vlammen. Hij gokt daarbij niet alleen op de 1000 meter. „Ik heb al vaker bewezen dat ik de 500 ook kan winnen. Dat is m'n tweede doel." Heel gevecht Normaal gesproken plaatst Wen nemars zich door het winnen van de wereldbeker recht- Zuurstof voor Erben Wennemars nadat hij de 1000 meter heeft verloren van Beorn Nijenhuis, die zijn winst viert met coach Geert Kuiper (links). foto Vincent Jannink/ANP streeks voor de WK afstanden. Om de overige tickets wordt in Heerenveen gestreden. Nijen huis, de winnaar van gisteren: „Dat wordt nog een heel ge vecht. Hoe het ook afloopt, twee potentiële wereldkampioenen op de kilometer uit Nederland zullen er straks in Inzeil niet bij zijn." Nijenhuis heeft enige ervaring opgedaan met het missen van grote toernooien. De geboren Ca nadees ontbrak op het WK in Salt Lake, na zijn val op het NK en de nederlaag tegen Wenne mars op de skate-off in Calgary. Die tegenslag heeft hij inmid dels verwerkt. „Ik ben niet zo'n type dat op bed gaat liggen jan ken." Nijenhuis zegt weer „een beter gevoel" op het ijs te hebben. „Wat mij na de nederlaag in Cal gary het meest stoorde, was dat ik niet goed schaatste. Ik knoei de wat met het materiaal, maar bovenal was ik niet sterk en fit genoeg. Fysieke moeheid ver taalt zich in een mindere concen tratie. Het is dan moeilijker om je te focussen. Nu heb ik de ba lans weer terug." Op beide kilometers in Erfurt bestond het podium volledig uit Nederlanders. Op dag één Wen nemars, Bos en Nijenhuis, op dag twee Nijenhuis, Wennemars en Van Velde. Met name de pres tatie van Bos was opvallend. We gens een rugblessure had de oud-wereldkampioen pijnstil lers nodig om in actie te komen. „Het is behelpen. Ik heb rust no dig, maar die krijg ik de komen de weken niet. Dat ik deson danks hier zo goed presteer is wel een opsteker. ANP van onze sportredactie ERFURT - Na de eerste dag van de wereldbekerwedstrijden sprint in Erfurt zei Marianne Timmer dat ze nog een stapje moest maken. Het gat met de in ternationale top was immers aanzienlijk. En ziedaar, gisteren maakte ze de stap. Ze won de 1000 meter in de aansprekende tijd van 1.15,58. Dat was slechts een fractie lang zamer dan de 1.15,52 waarmee Jennifer Rodriguez de kilometer op zaterdag had gewonen. „Ik wist dat het er aan zat te ko men", zei de wereldkampioene van 2004. „Steeds lukte het niet. Ik had de felheid, maar niet de snelheid. Dat was best frustre rend. Nu gaat het erom dit ni veau vast te houden." Na de teleurstelling van Salt La ke City, waar ze vrij roemloos haar wereldtitel verspeelde, wil Timmer het seizoen goed afslui ten. De wereldbeker op de kilo meter kan ze niet meer winnen, aangezien die sinds gisteren in het bezit is van de Italiaanse Chiara Simionato. Bij het WK afstanden in Inzeil is er voor Timmer begin maart nog wel wat te halen. In Erfurt was Timmer over de eerste dag, met de zesde plaats op de 1000 meter, niet eens ge heel ontevreden. „Ik reed hele maal niet zo slecht, maar een paar anderen reden als beesten. Die zijn in supervorm. Er wordt over het geheel genomen bij de vrouwen harder gereden dan vo rig seizoen. Ik was goed, maar dat is niet meer voldoende. Ik moet 'goed goed' zijn om te win nen." Gisteren was Timmer 'goed goed'. Ze zei vertrouwen te hebben geput uit de aanwezig heid van Floor van Leeuwen, de tweede trainer van de Postcode Loterij. Hoofdcoach Jac Orie was niet in de Duitse stad. Timmer: „Jac is voor mij een goede trainer, maar ik vind ook dat Floor mij heel goed aan voelt. Ik wist dat ik 1.15 kon rij den en ik voelde dat Floor daar ook in geloofde. Dat helpt." Op de 500 meter speelde Tim mer geen rol van betekenis. Daar won de Wit-Russische An- gelika Kotioega op dag één en de Chinese Manli Wang op dag twee. Timmer werd achtste en tiende. ANP AMSTERDAM - Vanessa Atkinson is gisteren in Amster dam voor de achtste keer in haar carrière Nederlands squashkampioene geworden. De Haagse nummer twee van de wereld won in de finale zonder al te veel moeite van titelverdedigster Annelize Naudé: 9-3 9-4 9-4. Bij de mannen veroverde Tommy Berden zijn vierde natio nale titel. Net als vorig jaar versloeg hij Laurens-Jan An- jema in de finale. Berden had vier games nodig: 3-9 9-2 9-0 9-6. Berden won eerder in 2001, 2003 en 2004. Atkinson stond bij het toernooi in het Frans Otten-sta- dion geen enkele game af. Voor aanvang van de eindstrijd werd ze door de Nederlandse squashbond al in het zonne tje gezet wegens het veroveren van de wereldtitel, eind vo rig jaar in Maleisië. ANP LONDEN - India krijgt binnen drie jaar een Grand Prix Fonnule 1 binnen de landsgrenzen. Formule-1-baas Ber- nie Ecclestone zei tegenover de BBC dat het alleen nog de vraag is in welke stad de race wordt georganiseerd. Bom bay ligt het meest voor de hand, maar Hyderabad en Cal cutta zijn ook opties. ANP/RTR RIJSWIJK - Meurs Denk en Zet is zaterdag bij cle clubs Nederlands kampioen dammen geworden. Het tiental uit Culemborg haalde de titel al een ronde voor het einde van de competitie binnen. Een overwinning van 11-9 tegen Hiltex bleek onverwacht voldoende. Denk en Zet is met achttien matchpunten en 122 bordpunten niet meer te achterhalen. Daar was de hulp van de concurrentie voor nodig. Achter volgers Van Stigt Thans en Tomahaök/Westland verloren beide verrassend. De Schiedamse club Van Stigt Thans ging thuis met 7-13 onderuit tegen Hijken DTC. Toma haök/Westland verloor met 12-8 in Geïeen tegen CEMA/ De Vaste Zet. Onderaan vechten Wolter Dros/ADG en Apeldoorn tegen degradatie uit de ereklasse. ANP AUCKLAND - Rolf Muntz is bij de New Zealand Open als zevende geëindigd. De Nederlandse golfer werkte zich gisteren weer iets omhoog met een knappe slotronde van 68, vier onder par. Hij kwam daarmee uit op een totaal van 273 slagen. Het toernooi op de baan van het Gulf Har bour Resort in de buurt van Auckland werd gewonnen door de Zweed Niclas Fasth. ANP EAST MEADOW - Josef in Lillhage heeft op de slotdag van de wereldbekerwedstrijden in East Meadow (korte- baan) het Europees record op de 200 meter vrije slag ver beterd. De Zweedse zwemster finishte na 1 minuut en 54,64 seconden. Dat is eentiende sneller dan de Slowaak se Martina Moravcova drie jaar geleden in Antwerpen. De Zuid-Afrikaan Roland Schoeman wees Pieter van den Hoogenband eens te meer op zijn bestaan door de 100 vrij te winnen in 46,27. Dat is in het 25-meterbad maar twee honderdste boven het wereldrecord dat hij sinds vorige maand deelt met de Amerikaan Ian Crocker. ANP door Tim Senden HOOGSTRATEN - Rintje Ritsma zal volgend seizoen niet meer uitkomen voor zijn huidige werkgever TVM. Dat heeft de meervoudig Euro- pees- en wereldkampioen schaatsen gisteren bevestigd. Hij heeft plannen zelf een nieuw team te beginnen. Ritsma is ontevreden over de werkomstandigheden bij TVM. Hij vindt dat de groep te groot is geworden, hetgeen volgens de 34-jarige schaat ser ten koste gaat van de kwa liteit en prestaties. „Je krijgt niet de aandacht die nodig is wanneer het even wat minder loopt", zegt Ritsma, die naar eigen zeggen de afgelopen ja ren technisch 'vreselijk ach teruit' is gegaan. De Fries maakte vanaf het eerste moment deel uit van de TVM-ploeg. Ritsma was het boegbeeld van de Sanex-for- matie die in 2000 door TVM werd overgenomen. „TVM be treurt dan ook dat Ritsma dit besluit heeft genomen", luidt de officiële reactie van de schaatsploeg. „Want Rintje zou deze week met directeur Arjan Bos praten over zijn sportieve toekomst." De inwoner van Lemmer wachtte dat gesprek echter niet af en hakte gisteren de knoop door. Ritsma heeft de afgelopen maanden met ande re coaches gewerkt en vond dat naar eigen zeggen zeer verfrissend. Zo trainde hij sa men met Jillert Anema, fysio therapeut van de Time Out- ploeg. „Ik moet voor mezelf een si tuatie creëren waarin ik ver trouwen heb en waar de per soonlijke aandacht optimaal is, zoals het hoort bij een pro fessioneel schaatsteam." Ritsma speelt met de gedach te een nieuw team op te rich ten. „Het wordt een team waar kwaliteit absoluut bo ven kwantiteit wordt gezet. Het zal daarom ook klein van aard worden." ANP van onze sportredactie MARSEILLE - I)e Duitse wiel renner Jens Voigt is winnaar ge worden van de Ronde van de Middellandse Zee. In de vijfde etappe, over 122 kilometer tus sen Cabries en Marseille, kwam zijn leidende positie niet meer in gevaar. De slotrit werd ge wonnen door de Zuid-Afrikaan Robert Hunter. Voigt leidde vanaf de eerste dag en was zaterdag met zijn ploeg CSC ook al de sterkste in de vier de rit, een ploegentijdrit over 36 kilometer van Bouc Bel Air naar Berre L'Etang. CSC ging Liqui- gas-Bianchi en Rabobank - bei de teams realiseerden dezelfde tijd - voor. Gistei'en eindigde de laatste etappe in een massasprint waar in Hunter zich de sterkste toon de voor de Duitser Hondo en de Italiaan Sacchi. Bram Tankink werd tiende. In het eindklasse ment had Voigt een voorsprong van 49 seconden op de Luxem burger Schleck. De jonge Thomas Dekker (Rabo bank) beëindigde de vijfdaagse als zesde op ruim twee minuten van Voigt. Dekker ging zijn land- en ploeggenoot Joost Post- huma net voor. Ruta del Sol De Spaanse wielrenner Carlos Garcia Quesada won gisteren de eerste etappe van de Ronde van Andalusië, beter bekend als de Ruta del Sol. Garcia beëindigde de rit over 150 kilometer van Benalmadena naar de top van de Puerto de Comares met 26 se conden voorsprong op zijn land genoot Francisco Cabello. De Belg Johan van Summeren werd op 40 seconden derde. Servais Knaven bereikte ais eer ste Nederlander zes minuten na Garcia als 42e de finish. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19