Monsterscores zeggen niet veel PZC Buitenlanders bepalen beeld eredivisie Voor Van Bommel begint het nu pas Barcelona herstelt zich, Real Madrid blijft in het spoor Feyenoord maakt ook tegen Willem II zeven doelpunten Sporting haalt ook flink uit Belangrijke zege De Graafschap Koevermans redt punt voor Sparh Bondscoach Macedonië vertrekt Bayern München hard onderuit Beschamend verlies Anderlecht maandag 14 februari 2005 door Hans Leber ROTTERDAM - Het voorjaar lijkt al aangebroken bij Feye noord. Na een gitzwarte winter periode is de ploeg, hoewel vier de op de ranglijst, met 57 doel punten de meest scorende in de eredivisie. Feyenoord lijkt recen telijk in zevenklappers te gros sieren. Na de 7-2-zege van vori ge week in Doetinchem tegen De Graafschap, was het gisteren in Willem II dat in de Kuip ten onder ging tegen de Rotterdam se doelpuntenmachine: 7-0. De makers van de Rotterdamse productie kwamen .uit alledrie li nies. Het zal coach Ruud Gullit plezier hebben gedaan. Hij zegt LISSABON - Net als Feyenoord haalde ook de komende Europe se tegenstander van de Rotter dammers flink uit. Sporting Lis sabon, woensdag in Portugal te genstander in de Uefa Cup, won op eigen veld met 5-0 van Rio Ave. Alemannia Aachen liep in de aanloop naar de eerste wed strijd tegen AZ, donderdag in Keulen, tegen de vierde neder laag in vijf duels aan. De ploeg van de Nederlandse spits Meijer ging op eigen veld met 2-3 on deruit tegen Unterhaching. Auxerre, woensdag tegenstan der van Ajax, verlengde het be- keravontuur in Frankrijk. De ploeg van coach Roux versloeg Vannes uit de vierde divisie met 2-0. Newcastle United, dat don derdag tegen SC Heerenveen speelt, kan zich in alle rust voor bereiden op de reis naar Neder land. De ploeg van aanvaller Kluivert hoefde door bekerver plichtingen van tegenstander Fulham niet in actie te komen. ANP DEN BOSCH - De strijd tegen rechtstreekse degradatie uit de eredivisie lijkt een duel tussen twee Brabantse clubs te wor den. De Graafschap verschafte zichzelf gisteren enige speling op de ranglijst door de belangrij ke uitwedstrijd tegen FC Den Bosch met 2-0 te winnen. FC Den Bosch leed de achtste achtereenvolgende nederlaag in de competitie, het laatste punt dateert van 21 november (0-0 te gen NEC), de laatste overwin ning zelfs van 16 oktober. De ploeg heeft uit 21 wedstrijden pas negen punten behaald en slechts elf keer gescoord. De Graafschap was de fortuin- lijkste van de twee ploegen die moeizaam worstelen om op het hoogste niveau te blijven. De doelpunten waren twee van de schaarse gelukte acties in een ploeterpartij die werd gety peerd door nervositeit en veel balverlies. Van Beukering beslis te het duel in de zeventigste mi nuut, door na een bekeken pass- je van Robbemond beheerst te scoren, Diep in blessuretijd maakte Berck Beelenkamp de 2-0. Evenwicht NEC en ADO Den Haag hielden de zaak in evenwicht: 1-1. Nied- zielan zette de Nijmegenaren op voorsprong, maar Stroeve be zorgde ADO Den Haag het hoog nodige punt in de strijd tegen de gradatie. Utrecht en Heerenveen bleven in het voetspoor van nummer vier Feyenoord. FC Utrecht won met 0-1 van RBC door een tref fer van Tiendalli. De Friezen le verden zaterdag een knappe prestatie door Roda JC in eigen huis met 2-3 af te troeven. ANP al het hele seizoen „met iets be zig" te zijn in Rotterdam, giste ren maakte hij klip en klaar waar dat op neerkomt: „Aanval lend voetbal." De scores van de laatste twee wedstrijden voldoen misschien aan dat beeld, maar eenzelfde aanvallend voetbal werd eerder deze competitie afgewisseld met enorme zeperds thuis tegen FC Utrecht (0-3), FC Groningen (1-2) en kort geleden nog Vites se (1-2). Uit bleken AZ (4-1) en ADO Den Haag (2-0) te sterk. Stil staande spelmomenten, concen tratieverlies en off-days lagen aan die nederlagen ten grond slag. En ook toen ging het door gaans goed tegen laagge- klasseerden, dus zo veel zeggen de monsterscores niet. De trainer verlangt de tweede seizoenshelft meer van zijn spe lers, al was het alleen maar om na enkele aankopen te voldoen aan de verwachtingen van de Feyenoord-leiding. Dat het be gin van de wedstrijd tegen Wil lem II stroef verliep - Willem II- trainer Robert Maaskant dacht zelfs dat een 0-1-ruststand te recht was geweest - was voor Gullit dan ook aanleiding in de rust te klagen over het spel van zijn ploeg. Dat een kopdoelpunt van verdediger Cory Gibbs, een mooie vrije trap en een even fraaie stiftbal van Nicky Hofs en een penalty van Kuijt zijn ploeg al op 4-0 hadden ge bracht, deed er bij Gullit blijk baar niet toe. „Ik was niet tevreden en heb ze dat gezegd. We leden te veel bal verlies. Ik eiste een betere twee de helft. Ook al was het lekker nu eens te scoren uit stilstaande momenten, in plaats van ze zo binnen te krijgen." Of het nu aan de medewerking van het moedeloze Willem II lag, dat pal na rust de 5-0 door Kuijt incasseerde, of aan een in spirerende Gullit, het werd een klein voetbalfeestje in de Kuip. Middelpunt van de festiviteiten was steeds de kleine Nicky Hofs, in de opbouw bij Feye noord altijd aanwezig èn maker van drie doelpunten. Nieuw elan De man uit Arnhem is in korte tijd uitgegroeid tot een belang rijke spil in het spel van de Rot terdammers. Hij maakte zelf nog de 6-0 uit een voorzet van Romeo Castelen, die aan zijn sterke wedstrijd met het Neder lands elftal tegen Engeland nieuw elan leek te hebben ont leend. Vlak voor tijd was het zelfs linksback Bruno Basto, wiens verdedigende capriolen een heel legioen de adem kun nen doen inhouden, die vallend, sleurend en stuiterend de buiten- spelval van Willem II doorklief de: 7-0. Maaskant, vorige week nog op getogen na een overwinning op NEC na een blamage de week daarvoor in Kerkrade tegen Ro da JC, moest opnieuw diep dooi de knieën. „Dit was een hele ver velende middag. Ik schaam me er eigenlijk een beetje voor." Veel straffen kan hij niet uitde len, het passeren van spelers bij voorbeeld stuit op personele pro blemen. „Er zijn te veel jongens geblesseerd, ik kan toch moei lijk A-junioren inzetten?" Bij Feyenoord speelde Shinji Ono niet mee, de Japanner be leeft een fysieke terugslag na zijn aanvankelijk spoedige her stel van een enkeloperatie en zal volgens Gullit ook niet meegaan naar Lissabon voor de Uefa Cup ontmoeting woensdag tegen Sporting. Gabor Babos, die tijdens de trai ning een hoofdwond opliep, is er dan wel weer bij. Gisteren verving Patrick Lodewijks hem. Naast de overwinning vierde Feyenoord gisteren nog iets: een wissel. Vorige week stond hij nog met een pruillipje in Doetin chem omdat hij niet speelde. Gisteren viel Leonardo Vitor Santiago in de 62e minuut in, bijna anderhalf jaar nadat hij huilend en creperend nationaal medelijden wekte op het veld van Volendam. De nog maar 21- jarige Brazili aan die al in 2000 voor Feye noord debuteerde, liet gelijk weer zien wat een getalenteerde voetballer hij is. De problemen met zijn knie hebben dat niet de nek omgedraaid. Van alle rin gen in de Kuip steeg voor 'Leo' dat ene lied op dat voetballers zo waarderen: 'You'll never walk alone...' GPD Nicky Hofs (midden) heeft Feyenoord op een 4-0-voorsprong gezet. Raymond Victoria (links) en doelman Oscar Moens (rechts) van Willem n balen. door Paul Zweverink GRONINGEN - Waarschuwin gen van grote ex-voetballers en kenners als Johan Cruijff, Mar co van Basten en Franz Becken- bauer ten spijt: het Nederland se topvoetbal wordt meer en meer bepaald door voetballers uit het buitenland. Opmerke lijk voorbeeld: afgelopen zater dagavond stonden er bij de af trap van de wedstrijd Roda JC - SC Heerenveen slechts vijf Nederlandse voetballers op het veld. Ander voorbeeld: Ajax trad te gen NAC gisteren aan met slechts één Nederlander: Nigel de Jong. Doelman Hans Vonk en vleugelspeler Nordin Bouk- hari worden als Zuid-Afrikaan en Marokkaan beschouwd. In de basisopstellingen van de achttien eredivisieclubs ston den het afgelopen weekeinde 101 Nederlandse spelers tegen 87 buitenlanders. Dat is 54 te gen 46 procent. Bondscoach Marco van Basten trok onlangs aan de bel: „We moeten ervoor zorgen dat het Nederlandse voetbaltalent meer ruimte krijgt om zich op topniveau te ontwikkelen", luidde zijn bood schap, ingefluisterd door het orakel uit Barcelona, Johan Cruijff. Van Basten is van mening dat de Nederlandse (top)clubs veel te snel en te gretig naar buiten landse voetballers grijpen en in dat proces eigen Nederlands ta lent over het hoofd zien. Dit wordt ook ingegeven door voet balmakelaars die snel geld kun nen verdienen aan transacties met buitenlandse spelers. Niet alleen in Nederland wor den deze ontwikkelingen met argwaan en onrust gevolgd, in onze buurlanden ligt dat niet anders. Zo waarschuwde de invloedrij ke Franz Beckenbauer in Duits land voor dezelfde ontwikke ling bij onze oosterburen. Ook 'Der Kaiser' pleit voor meer 'ei gen' voetballers bij de Duitse Bundesligaclubs. SK Beveren Soortgelijke geluiden klinken vanuit België. Dit vooral als ge volg van de pijnlijke 4-0-neder- laag van de Rode Duivels in het oefenduel met Egypte. In België wordt de roep op een de gelijke jeugdopleiding harder Verhouding Nederlandse en buitenlandse spelers Overzicht eredivisie Nederlandse-buitenlandse spelers (gemeten naar aanleiding van de basisopstellingen van het speelweekend 11/13 februari 2005): 1 FC Oen Bosch WBIHBBBBWHHBHBWHi RKC Waalwijk SBt FC Utrecht BBHWHWBBBMBBBW8WEBWW 4 ADO Den Haag m mm - S - FC Groningen flESBSHSBSBB9HMB9HBHHR£2S§fi8&B9S Vitesse SS VY'; i HH8B s 3SS 9 Willem II 10 De Graafschap 11 NAC Feyenoord NEC PSV RBC FC Twente 16 SC Heerenveen 17 RodaJC 18 Ajax msmsmm Totaal: 101 Nederlanders en 87 buitenlanders Hofleveranciers buitenlandse spelers: 1. België 16 2. Brazilië 7 3. Zweden 6 4. Marokko 4 5.ex aequo: Denemarken, Hongarije, Ghana, Gambia 3 CiDvhN 140205 I CL en wordt de club SK Beveren, waar een elftal Ivorianen inge vlogen is om de clubkleuren te verdedigen, intussen breed ver foeid. Voetbalorakel Guy Roux in Frankrijk, de sterke man van AJ Auxerre dat woensdag tegen Ajax aantreedt, zegt al ja ren dat ook in het Franse voet bal te veel wordt geleund op buitenlands (lees: Afrikaans) ta lent. De geluiden zijn door de Uefa opgepikt. Het is niet toe vallig dat de Europese voetbal bond de regel wil instellen dat ploegen die uitkomen in de Champions League en de Uefa Cup minimaal zes 'home grown players' (dus zelf opgeleide voetballers) opstellen. Terug naar het Nederlandse voetbal. De wedstrijd Roda JC - SC Heerenveen evenaarde met achttien vanuit het buiten land afkomstige voetballers het record van de wedstrijden Roda JC - Ajax uit 2002 en Hee renveen -Roda JC van eind 2003. Het voorbeeld van Ajax, Roda JC en SC Heerenveen staat niet op zichzelf. Ook bij een vijftal andere clubs (Feyenoord, NEC, PSV, RBC en FC Twente) lopen minder Nederlandse voetbal lers rond dan buitenlanders. Toch zijn er ook clubs die het wat dit betreft beter doen. Bij FC Den Bosch, FC Utrecht en RKC stonden negen Nederlan ders in het veld, de groep ADO Den Haag, AZ, FC Groningen, Vitesse en Willem II deed het met acht Nederlandse basisspe lers. GPD Voor Mark van Bommel moet zijn interlandcarrière tot nu toe nog niet zijn verlopen, zoals hij graag zou hebben gewild. Afgelopen woensdag te gen Engeland zat hij weer op de bank, ondanks de afwezigheid van Edgar Da vids en Wesley Sneijder. Dat moet frus trerend zijn geweest voor Van Bommel, zeker toen hij zag dat Johnny Heitinga op zijn plaats speelde. Bij Ajax kwam Heitinga voor de winter stop niet in het stuk voor en in de afge lopen weken had hij ook nog maar een paar keer als verdedigende middenvel der gespeeld. Maar Van Basten nam de keuze van Koeman gewoon over, waar door Van Bommel opnieuw een uur lang toe moest kijken. En dat verdient hij eigenlijk niet, want bij PSV is Mark van Bommel de afgelopen jaren alleen maar beter geworden. Hij neemt zijn verantwoordelijkheid als aanvoerder, is zowel binnen als buiten het veld een leider en blijft groeien in zijn rol. Maar om de een of andere reden lijkt Van Basten niet zo'n groot vertrouwen in Van Bommel te hebben. Terwijl hij net in Engeland heel graag had willen uitblinken, want zijn contract loopt af en door één fantastische wedstrijd kun je dan zo bij een topclub terechtkomen. Op het gebied van transfers heeft Van Bommel de afgelopen jaren toch al wei nig geluk gehad. Het zag er lange tijd naar uit dat hij naar Borussia Dort mund zou gaan, maar dat bleek om ver schillende redenen toch niet mogelijk. Mede daardoor speelt Mark van Bom mel zijn competitiewedstrijden nog steeds in Nederland en dat is wellicht zijn probleem. Hij heeft inmiddels wel al veel Europese wedstrijden achter zijn naam staan, maar de tweede ronde van de Champions League bereikte hij dit seizoen pas voor het eerst met PSV. En omdat Nederland niet naar het WK van 2002 ging en hij voor het EK van afgelopen jaar in Portugal geblesseerd raakte, begint het nu eigenlijk pas echt voor Van Bommel. Iedereen kent inmiddels zijn naam wel, maar Van Bommel moet nu aan heel Eu ropa laten zien wat hij werkelijk kan. De wedstrijden in de Champions Lea gue zijn daar het ideale podium voor. En als Van Bommel heel goed pres teert, kan Marco van Basten gewoon niet meer om hem heen in Oranje. Maar als hij niet goed presteert, wordt het Nederlands elftal wellicht een moeilijk verhaal voor Mark van Bommel. Land zaat staat hoger in de pikorde, Heitin ga is een concurrent, Sneijder en Da vids komen er straks weer bij en mis schien moet hij zelfs wel rekening gaan houden met een speler als Hofs. Het is voor hem te hopen dat hij zich in de Champions League in de schijnwer pers speelt en dat hij daardoor einde lijk een vaste waarde kan worden in Oranje. Dat verdient Van Bommel ook wel, want hij heeft de afgelopen jaren eigenlijk al genoeg tegenslagen gehad. Dennis de Nooijer ROTTERDAM - Danny Koevermans heeft Sparta ren in de derby tegen Excelsior gered van eennederfo De spits passeerde ver in blessuretijd de uitbli^ doelman Cor Varkevisser: 1-1. Sparta - Excelsior \vaj wedstrijd van doelman Varkevisser. Op slag van rusttf de hij een strafschop van Spartaan Van den Bergh t na de hervatting kreeg ook Excelsior een strafschop te kend. Doelman Kooiman keerde het schot van Hs maar was kansloos op diens tweede poging: 0-1. Daarna hield Varkevisser zijn ploeg overeind, m volgbare reddingen en met het nodige geluk. De leek de held van Kralingen te worden, maar moest slotseconden alsnog capituleren. ANP SKOPJE - Dragan Kanatlarovski is niet lang coach van het Macedonisch voetbalelftal. De trainerd de gisteren onder druk van de publieke opinie |jjnj slag in. De positie van Kanatlarovski was uiterst was! na het teleurstellende gelijkspel van Macedonië tegen) dorra (0-0) in het kader van de WK-kwalificatie, bondscoach had in oktober ook al zijn ontslag inge® toen zijn elftal tegen datzelfde Andorra een smadelijke; derlaag leed (1-0). Kanatlarovski liet zich toen noga halen door Macedonische bestuurders en continus zijn werkzaamheden. Overigens verspeelde Nederla® gen Macedonië twee kostbare punten (2-2). ANP/üpi BIELEFELD - In de strijd om de Duitse landslip Bayern München gisteren verrassend gestruikeldovs minia Bielefeld. De koploper ging bij de nummer ir van de Bundesliga met 3-1 onderuit. Daardoor n ploeg van Roy Makaay na 21 wedstrijden Schalkeöt zaterdag overtuigend met 3-0 won van VfL Wolfsh naast zich dulden. Werder Bremen volgt op vierpunta Bayern München kwam op het zware en besneeuwde: van Bielefeld nauwelijks aan goed voetbal toe. Op dei ste nederlaag in een serie van negen duels viel weia te dingen. Buckley was met twee treffers de gevierde! bij de thuisploeg. Voor Bayern scoorde Lucio. Borussia Dortmund nestelde zich zaterdag eindelijki veilige middenmoot. De ploeg' van trainer Bert vanl wijk won voor eigen publiek fortuinlijk met 1-0' gradatiekandidaat VfL Bochum. Jan Koller beslisle duel in het Westfalenstadion. Dick Advocaat vergil met Borussia Mönchengladbach heel wat minder. H zijn danig versterkte ploeg met 2-0 verliezen bij We Bremen. International Boulahrouz versloeg met Haul ger SV het wegzakkende VfB Stuttgart met 2-1. AA'? BRUSSEL - De trainerswissel bij Anderlecht heeftza dag niet het gewenste effect gehad. Met Francky Vera ren voor de ontslagen Hugo Broos op de bankies Brusselse formatie in eigen stadion een ontluist® 0-1-nederlaag tegen hekkensluiter Oostende. Nijsns in de 25e minuut de enige treffer van de avond. Kop!: Club Brugge liet gisteren in eigen stadion twee punte; gen tegen Charleroi (1-1), maar bouwde desondanfc voorsprong op Anderlecht uit tot vijftien punten. DeB: se formatie heeft wel twee duels meer gespeeld. ANP foto GPD van onze sportredactie MADRID - Barcelona heeft zich hersteld van de verrassende ne derlaag vorige week bij Atletico Madrid. De ploeg van Frank Rijkaard versloeg zaterdag Real Zaragoza met 4-1. Het was de eerste overwinning van de Cata lanen in het La Ilomaredasta- dion in Zaragoza sinds 1997. Barcelona werd op weg gehol pen door de thuisploeg. De onge lukkige verdediger Toledo bracht de gasten met een eigen doelpunt al na twee minuten op voorsprong. Voor rust breidden Giuly en Eto'o de marge uit tot drie. Voor Eto'o was het zijn ze ventiende doelpunt van het sei zoen. In de 63e minuut deed Gal- letti nog wel iets terug voor Za ragoza, maar Marquez maakte acht minuten later met de vier de treffer van Barcelona een ein de aan de hoop op meer voor Za ragoza. Nummer twee Real Madrid staat vier punten achter op.de koploper. Real won gisteravond de uitwedstrijd bij Osasuna met 2-1. Bij rust leidde de thuisclub met 1-0 (doelpunt Webo), maar in het laatste kwartier redde Real de wedstrijd. Owen en Hel- guerascoorden. Engeland Zonder de geblesseerde smaak makers Robben en Drogba won Chelsea zaterdag moeizaam van subtopper Everton (1-0). De En gelse koploper dankte de be nauwde zege aan de IJslandse in ternational Gudjohnsen. Hij tik te de bal in de 69e minuut over de doellijn na een schot van ploeggenoot Gallas op de lat. Het langverwachte doelpunt brak het dappere verzet van Everton, dat al na acht minuten met tien man verder moest. Re cordaankoop Beattie, die begin dit jaar voor bijna 10 miljoen eu ro overstapte van Southampton, verloor zijn zelfbeheersing in een duel met de Franse verdedi ger Gallas. De spits van Everton deelde tot twee keer toe een kop stoot uit waarna de scheidsrech ter hem van het veld stuurde. Chelsea kwam op 68 punten uit 27 duels. Manchester United volgt op negen punten. De Man cunians wonnen gisteren de der by bij Manchester City met 2-0. Rooney was de grote inspB De pas negentienjarige ss ster opende na 68 minuta score en was ook verantwM lijk voor het schot dat fe ongelukkige Dunne doel werd gewerkt. Bij Mam! ter City ontbrak Bosvelt «ij een schorsing, aanvaller Mie pa speelde de hele weib Nummer drie Arsenal komt daag pas in actie, uit Crystal Palace. Fulham won met 4-2 van ste-divisieclub Derby Os in een replay uit de vierden van de FA Cup. Collinsi (ex-FC Twente) bracht inde lenging de 3-2 op zijne Martin Jol bereikte met Ie ham Hotspur de volgenden in het Engelse bekertoemM een 3-1-zege op West Bros Albion. Defoe (2x) en l' scoorden voor de Spurs. Schotland Ronald Waterreus beleefde geslaagd competitiedebuii Glasgow Rangers. Devooffl PSV-doelman liet zich is thuiswedstrijd tegen Hiben niet passeren. De Rangers' nen met 3-0 dankzij treffers Prso (2x) en ex-Feyenoi Buffel. Rivaal Celtic kwafl in actie tegen Inverness nian Thistle. Het duel werd' last. Italië Zlatan Ibrahimovic zette-' tus gisteren in het duel met1 nese al na ruim een hals nuut op het juiste spoor Des le treffer van de Zweedse' Ajacied vormde de basis w' 2-1-zege. De winst wasbiw dig na twee nederlagen op"5 Tegen het verrassend h«! klasseerde Udinese viel i weer op zijn plaats. Eerst® de knappe solo van Ibrahi® die de verdediging van dep uit Udine volledig j* Kort na rust was het Cara® si die de voorsprong ve# Di Michele deed in de nuut nog wat terug voc ten. Juventus kwam doortj- ge op 53 punten uit 21 naaste belager AC A er twee minder na de IJJ bij Reggina. Interna^ schoof over Udinese he® de derde plaats, dooreen--, ge op AS Roma. ANPIR™'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18