Huisartsen krijgen zwaailichten PZC NieuW Crop Alliance beperkt aantal ontslagen IB 8 H B1 11I1 Ti i ■■■iiHiBBBIjflJB Samenwerking kan ruzie over haven Antwerpen voorkomen 15 Mere afspraken over spoedeisende medische hulp Wereldwijd erkende licentie voor Maritiem Instituut De Ruyter U kies een e:n help WIM VAN Gate? &&OtyURSr MiT+wri-eei -se it- vot-m- ml Sbaeekmxr NAM V/MMIE m&aoek, PAUe SOM Blauwalgwater niet gevaarlijk Rijverbod voor automobilist Herbouw fabriek Sea Way Wietplantage tegen schuldenlast Anbo vergadert in Koudekerke zaterdag 12 februari 2005 Lijdia Sondervan LdELBURG - Voor de zo- Lf rijden Zeeuwse huisartsen fa spoedritten met zwaailicht Lj <irene. De ambulanceteams L de ziekenhuizen hebben over ijl in de provincie dezelfde af spraken gemaakt over patiënten [en spoedbehandelingen. De re elaten en plannen staan in het icept-rapport Spoedeisende fedische Hulp Verbetert. december 2002 bleek dat huis- ^enmnoodgevalle soms snel ler plaatse kunnen zijn, om- de vijftien minuten aanrij- door ziekenwagens niet Jjrdtgehaald. Dat kostte de af doen jaren vijf levens. De pro- acie besloot daarop maatrege- - te nemen. Medisch manager Meppelder van de Regionale nbulance Voorziening Zee- nd(RAVZ) kreeg opdracht om unen met Adviesbureau Van de spoedeisende medische lp te verbeteren. Wwaardig Jeauto's van de huisartsenpos- Et hebben nu een volwaardige laats gekregen in de spoed- p Huisartsen kunnen voor inopdracht van de Centra- Post Ambulancevervoer PA) met sirene en zwaailicht ar een spoedgeval geroepen orden, als de ambulance niet tijd kan zijn. Nog voor het Efistenseizoen moeten er af raken staan waarmee de huis- Ken ook met zwaailicht en si- ïenaar hun eigen patiënten pen als dat medisch, noodza- lijk is. De afspraken gelden jven de Westerschelde; over eaws-Vlaanderen rept het mcept-rapport niet. Boven- ed moeten de afspraken tus- CPA en de Bevelandse huis- tsenpost nog definitief wor- Provincie voor aanscherpen stookverbod «DDELBUKG - De pro- rincie staat achter aan scherping van het stookver bod voor afvalstoffen in de openlucht. Het gaat met na me om snoeihout, sloot- maaisel en loof. Het Provinciale Milieu ;g voor Zeeuws - Vlaanderen en dat voor Midden- en Noord-Zee land hebben afgesproken vervolg één strenge lijn te trekken. De controle cp naleving van het stook verbod wordt daardoor makkelijker en bovendien is er rechtsgelijkheid voor Zeeuwse burgers. He', dagelijks provinciebe stuur wijst er in een notitie aan de Statencommissie w en Water op dat de inpassing van het stook verbod in het gemeentelij- 'd een zaak is van jes van burgemees- leren wethouders. De land bouw is het felst gekant te gen de nieuwe aanpak en heeft om overleg met de Provincie gevraagd. Gede puteerde J. Suurmond (WD, milieu) zal dat voe ten- Veel hoeven de agra- nêrs daar niet van te ver achten De provincie on- 0eschrijft de totstandko ming van een eensluidend Weid voor alle Zeeuwse ge meenten. Er is weliswaar een mogelijkheid voor de van burgemeester wethouders om onthef fen op het stookverbod te verlenen, maar hiermee dient zeer terughoudend te worden omgesprongen, al dus de provincie. J'oor Zeeland is afgespro- 5® dat alleen een onthef- ^5 kan worden verleend de volgende gevallen: «®pvuren tijdens bijzon- "öe evenementen van ver- ingen; vreugdevuren in kader van feestelijkhe- met een algemeen ka rakter, zieke planten en houtopstanden; snoei- en [tomhout afkomstig van Jpmgaarden (in beperkte Dit jaar geldt in -Vlaanderen het al- mne stookverbod nog voorslootmaaisel. Vol- f* dé provincie is dat 'toarook vanaf 2006 taboe. dingen frustreerden veel spoed- hulp en maakte de kans op onno dige slachtoffers onder patiën ten levensgroot, waarschuwde het eerste alarmerende rapport De Keten een Zorg over de Zeeuwse Spoedeisende Medi sche Hulp dat de Provincie Zee land eind 2002 kreeg van onder zoeksbureau Moret, Ernst Young. Sindsdien is er in de structuren van de spoedeisende hulp in Zeeland veel veranderd. De Centrale Post Ambulance zorg is weggehaald bij de brand weer en ondergebracht in de Re gionale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ), samen met de ambulancediensten boven de Westerschelde. Directeur J. van de Velde praat met de ambulan cediensten van Stichting Zorg- saam in Zeeuws - Vlaanderen over samenwerking. De CPA kreeg een medisch aanspreek punt in medisch manager ambu lancezorg Meppelder. De Ge neeskundige Hulp bij Ongeval len en Rampen (GHOR) kreeg onder leiding van de nieuwe Re gionaal Geneeskundig Functio naris G Wessel meer handen en voeten en sluit nauw aan bij de RAVZ. Alle drie ziekenhuizen voeren nu dezelfde protocollen voor patiënten met een hersenin farct of -bloeding en hartinfarc ten. Met de CPA en de ambulan ceteams zijn afspraken gemaakt over de behandeling van hartin farcten tijdens de ambulancerit. Sinds deze maand worden in Zeeland de overdrachten van pa tiënten van ambulance naar zie kenhuis eensluidend uitgevoerd. In Zeeuws - Vlaanderen zijn bo vendien duidelijke afspraken ge maakt wanneer een patiënt naar een Belgisch ziekenhuis of naar De Honte vervoerd wordt. V '«beteringen zijn een begin, misverstanden tussen de Cen- üe Post Ambulancevervoer, artsen, ambulancediensten ziekenhuizen over de inzet 5ziekenwagens zijn geslecht, jkt uit de verantwoording. De erheen povere verstandhou- Studenten, experts uit het werkveld en onderwijskundigen beoordelen het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen op tal van punten als uitstekend. foto Lex de Meester door Rene Schrier VLISSINGEN - Het Maritiem Instituut De Ruyter van Hoge school Zeeland in Vlissingen hangt de vlag uit. Niet alleen omdat het zaterdag 19 februari de jaarlijkse scheepvaartdag is, maar ook omdat de bachelorop leiding een internationaal erken de licentie heeft gekregen. In de kwalificaties van de beoorde lingscommissie, bestaande uit onderwijskundigen, studenten en experts uit het werkveld, wordt de Vlissingse maritieme opleiding op tal van aspecten als goed en excellent omschre ven. Daar komt bij dat het instituut tegelijkertijd met succes een kwaliteitsonderzoek in het ka der van de ISO-hercertifcatie achter de rug heeft. De licentie, ook wel accreditatie genoemd, en het kwaliteitsonderzoek zijn afkomstig van de Nederlands- Vlaamse Accreditatie Organisa tie (NVAO). Deze gecombineer de aanpak is voor de NVAO een door Ben Jansen ANTWERPEN - Alleen door ha- vensamenwerking vallen steke ligheden tussen Nederland en Vlaanderen over de bereikbaar heid van de Antwerpse haven te voorkomen. Die samenwerking moet dan niet door politici en ambtenaren op touw worden gezet, want, zei B. Valkeniers van havenbedrijf Hesse-Noord Natie gisteren tijd- nes een discussiebijeenkomst in het Havenhuis van Antwerpen, „politiek is te ernstig om aan po litici over te laten." Twee politi ci die ook als sprekers waren uit genodigd, het Zeeuwse Groen- Links-Statenlid M. Wiersma en de Vlaamse christen-democrati sche parlementariër L. Caluwé, deden maar of ze dat niet had den gehoord. Bij samenwerking konden beide zich echter wel wat voorstellen. Wiersma pleit te ervoor dat Rotterdam, Ant werpen, Zeeland Seaports, Gent en Zeebrugge de handen ineen slaan als een opmaat voor een Europees havenbeleid. Dat acht te hij nodig om tot een betere af stemming van overheidsinveste ringen voor de havens te komen. Wiersma: „Het is toch te gek dat enorme bedragen in infrastruc tuur worden gestopt alleen maar om te bereiken dat een dvd-speler uit China voor ko pers in West-Europa vijf cent goedkoper wordt." Caluwé stelde voor de grens eens weg te denken: „Hoe zou het beleid ten aanzien van de ontwikkelingsmogelijkheden van Rotterdam en Antwerpen zijn als beide havens in één land lagen?" De discussiebijeen komst had de titel 'Staat Neder land de Antwerpse haven, het economisch hart van Vlaande ren, naar het leven?' Een vraag die ten diepste uitdrukt hoe in Vlaanderen wordt gedacht over de opstelling van Nederland bij de verdieping van de Wester schelde en heringebruikname van de IJzeren Rijn door Lim burg. Het getalm van Nederland met medewerking aan verbete ring van de zeewaartse en de achterlandverbinding is volgens Valkeniers 'puur protectionis me', met het oog op de belangen van Rotterdam. Vlaanderen, gaf hij toe, is in dat opzicht achter dochtig. bijzondere werkwijze, die als proef voor zowel Nederland als Vlaanderen bij de accreditatie van de opleiding Maritiem Offi cier is uitgevoerd. De hercertifi- catie, gekoppeld aan de accredi tatie, vormt ook voor het mari tiem instituut in Vlissingen we derom een primeur. In juni 2000 was De Ruyter ook al de eerste zeevaartschool ter wereld met een ISO-certificaat. Uit de beoordelingen blijkt dat er veel belang wordt gehecht aan de banden die de school heeft met het bedrijfsleven. Een grote rol hierbij is wegge legd voor vertegenwoordigers uit het beroepenveld, die voort durend actueel studiemateriaal aanleveren en de studenten die in de opleidingscommissie zit ten, aldus instituutmanager D. Schipper. Die samenwerking met de be drijven komt ook tot uiting op de scheepvaartdag. Verschillen de vertegenwoordigers van rede rijen zullen met voorlichtings materiaal op de scheepvaartdag aanwezig zijn. De dag is bedoeld om scholieren uit het voortgezet onderwijs met interesse voor een maritieme op leiding te informeren. Het is ge bruikelijk dat zeshonderd tot achthonderd belangstellenden de scheepvaartdag aan de Vlis singse boulevard bezoeken. In alle lokalen van het maritiem instituut zijn die dag mensen van de school of van het bedrijfs leven aanwezig om uitleg te ge ven. Verder is er een lezing van het bedrijf Multratug uit Rotterdam over het nieuwe sleepsysteem dat dit bedrijf gebruikt. De scheepvaartdag begint om 10.30 uur en duurt tot 15.00 uur. COR DE JONGE ST6IUP JE iE/oceCe H2£MPIN6 Agpi] 4331 BK MlDttE0cte.ó |£D£<2£ IOeIH2£NC££ KZiyïTeEH MIDDELBURG - Het gebruik van oppervlaktewater met giftige blauwalgen voor beregening van landbouwgewas sen levert hoogstwaarschijnlijk geen risico's op voor de volksgezondheid. Dat wil zeggen: binnen de huidige ge- bruiksvormen van dat water. Dat stelt de Voedsel en Wa ren Autoriteit (VWA). Om zekerheid te krijgen over de ri sico's van blauwalgen - die de Zeeuwse randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer ernstig vervuilen - stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) een onderzoek in. De resultaten van dit onderzoek worden in maart ver wacht. De verschijning ervan is vertraagd. Het gaat om een vrij nieuw onderzoeksgebied en men wil voorkomen dat de resultaten stof vormen voor nieuwe discussies. Daarom wordt het onderzoek grondig uitgevoerd, en dat kost extra tijd. ZONNEMAIRE - Op de Kruisweg in Zonnemaire is don derdagnacht een 38-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland aangehouden. Uit een blaastest bleek dat de man te veel alcohol had genuttigd. Hij kreeg een rijverbod van twee uur. VLISSINGEN-OOST - De fabriekshal van Sea Way in Vlissingen-Oost waar maandag een grote brand woedde, wordt herbouwd. Directeur J. de Looff van Sea Way hoopt dat de fabriek waar kunststof bewerkt wordt voor hergebruik, eind dit jaar weer in bedrijf kan worden geno men. Herbouw is noodzakelijk omdat de installatie gro tendeels verwoest is. Momenteel wordt de fabriek schoon gemaakt en veilig gesteld. De Looff hoopt dat op korte ter mijn een begin kan worden gemaakt met de herbouw. Het is nog niet bekend hoe de brand in de filterinstallatie is ontstaan. Daar wordt nog steeds onderzoek naar gedaan. Voor een deel van de werknemers wordt ATV (arbeidstijd verkorting) aangevraagd. „Die kunnen we bij de overheid aanvragen om te voorkomen dat er ontslagen vallen in de periode dat de fabriek gebouwd wordt." De brand in de voormalige Hoechst-fabriek heeft voor meer dan 15 mil joen euro schade aangericht. MIDDELBURG - Een forse schuldenlast was voor een 35-jarige inwoner van Goes aanleiding om zich in te laten met een hennepkwekerij. Het motief was gisteren voor po litierechter G. van Unnik al lang geen verrassing meer, want het gros van de henneptelers ziet een wietplantage als een manier van snel geld verdienen. „Een riskante on derneming", oordeelde de politierechter. Officier van jus titie L. Boogert concludeerde al niet veel anders. „U ge raakt van de regen in de drup, maar ik zal geen zware boe te eisen. Ik wil uw familie niet de dupe laten worden." De officier eiste 200 uur werkstraf. Ook vroeg hij de ver dachte 3870 euro te ontnemen: dat bedrag heeft de Goese- naar aan de hennepteelt overgehouden. De politierechter kon zich vinden in de eis en de Plukze-vordering van de officier. De man had zijn woning beschikbaar gesteld voor de hennepteelt. Verder verrichtte hij hand- en span diensten door de plantjes water te geven. De politie deed vorig jaar op 19 augustus een inval in zijn woning. door Jeffrey Kutterink BAARLAND - De reorganisatie bij uienbedrijf Crop Alliance in Baarland treft minder mensen dan aanvankelijk werd gedacht. Voor zeven van de veertig werk nemers heeft het bedrijf met de vakbonden een sociaal plan afge sloten. Dat betekent de helft minder ontslagen dan eerst werd aangenomen. Crop Alliance teelt, verwerkt en conserveert groenten en fruit, onder meer zilveruien, augur ken en bloemkool. Murre Invest ments in 's Gravenpolder kocht het bedrijf in Baarland op 1 no vember vorig jaar van SVZ inter national, doopte het om in Crop Alliance en kondigde een reorga nisatie aan. Aanvankelijk verlo ren veertien van de veertig werk nemers hun baan. De CNV Bedrijvenbond en FNV Bondgenoten kregen brieven, e-mails en telefoonnotities met ontslagverhalen en vroegen di recteur A. Murre om uitleg. Sociaal plan CNV-bestuurder S. Dijkxhoorn en FNV-bestuurder G. Roest hebben met Murre onderhan deld over een oplossing. Een dag voor Kerstmis is een sociaal plan afgesloten dat onlangs door de leden is goedgekeurd. Na de zaken goed op een rij te hebben gezet, bleek dat niet veertien, maar twaalf mensen hun baan zouden kwijtraken. Voor vier mensen is een baan ge vonden bij een ander bedrijf, één heeft zelf een andere baan gevonden. Dat betekent dat er uiteindelijk voor zeven mensen een oplossing moest worden ge zocht. Bedrijf en bonden zijn overeen gekomen dat ze tot 31 december van dit jaar in dienst blijven van Crop Alliance. „In de tussen tijd gaan we per persoon kijken wat nodig is om ze weerbaarder te maken op de arbeidsmarkt", aldus Dijkxhoorn. „Dat bete kent voor de een outplacement, voor de ander bijvoorbeeld een opleiding." Murre is blij met het sociaal plan. „Mensen ontslaan is niet leuk. Ik heb geprobeerd de orga nisatie zo neer te zetten dat die ook in de toekomst levensvat baar is. Niemand heeft er iets aan als het bedrijf op een gege ven moment failliet gaat. Met name bij de technische dienst werkten te veel mensen. SVZ had zelf al aangegeven dat als het bedrijf niet verkocht zou worden, er een reorganisatie zou volgen." Middenin de perikelen rond de reorganisatie werd het bedrijf door brand getroffen. Een pro ductieafdeling en landbouwma chines gingen verloren. Een 43-jarige ex-werknemer uit Rei- merswaal heeft tegenover de po litie bekend de brand te hebben aangestoken. In april komt de zaak voor de rechter. Murre zegt dat de schade zal worden hersteld. „Na het uienseizoen bekijken we of we een nieuw pand gaan neerzetten. Dat zal gebeuren in overleg met de gemeente en de provincie. Want de gemeente heeft aangegeven dat ze het be drijf liever uit het natuurgebied wil hebben Voordat we gaan in vesteren willen we daarover dui delijkheid." Murre heeft in 's Gravenpolder een soortgelijk bedrijf, TOP. Het ligt volgens hem niet voor de hand de twee bedrijven in el kaar te schuiven. „Top en Crop Alliance hebben in Nederland drie concurrenten; een kleine markt dus. Voeg ik de twee be drijnen samen, dan krijg ik een marktaandeel van veertig pro cent. Die concentratie accep teert de markt niet. Bovendien heeft elk bedrijf zijn eigen speci fieke klanten." KOUDEKERKE - De Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren afdeling Koudekerke komt donderdag 17 februari samen in verenigingsgebouw De Couburg voor een voorjaarsledenvergade ring. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Tussendoor toont een kunstenaar uit Serooskerke zijn aquarellen van Walcheren op een diascherm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57