waarschuwt bewind Noord-Korea Haast met werk Ring AlltoRAI» Vlan schuldig aan noord op Konings Geweld in Gazastrook ondanks bestand Eerste verkiezingen Saoedi-Arabië rustig Testikeltrekster krijgt 2,5 jaar Virginia bestraft drager van laaghangende broek Dikke-truiendag op scholen Navo gaat naar west-Afghanistan Nepal laat politieke leiders vrij IRA pleegde bankroof Belfast Restaurant serveert papieren eten Paus weer thuis Pyongyang zegt over kernwapens te beschikken Verkoolde lijken Iraakse chauffeurs gevonden O AutoTrack.nl vrijdag 11 februari 2005 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Inwoners en bezoekers van de Ameri kaanse staat Virginia moeten voortaan zorgen dat ze een goede broekriem hebben. Het Huis van Afgevaardigden van Virginia heeft ingestemd met een wetsontwerp dat laaghan gende broeken strafbaar maakt. Als ook de Senaat van Virgi nia instemt met het wetsvoor stel van de Democraat Ho well, dan riskeren mensen wiens onderbroek voor een deel zichtbaar is, binnenkort een boete van vijftig dollar. „Ondergoed wordt niet zon der reden ondergoed ge noemd", zo legt de Republi keinse afgevaardigde Reid uit waarom hij het voorstel heeft gesteund. Hij zegt ook te ho pen dat Virginia dient als een voorbeeld voor de rest van de VS. Critici vinden dat het wets voorstel indruist tegen consti tutionele vrijheden. De bur gerrechten beweging ACLU vreest dat het verbod leidt tot rassendiscriminatie, omdat vooral veel zwarte jongeren het voorbeeld volgen van po pulaire rappers, die in wijde broeken rondlopen. Ook de kledingbranche heeft met woede en verbijstering kennis genomen van het wets voorstel. Een internetwinkel heeft al aangeboden om iedereen die beboet wordt omdat zijn of haar broek op half zeven hangt, gratis onderkleding ter waarde van honderd dol lar te geven. ANP BRUSSEL - Kinderen op ruim honderd Vlaamse en Brus selse scholen moeten woensdag een dikke trui aantrek ken. Hun school zet een dag de kachel een paar graden la ger. Dit moet het milieu en klimaat helpen, aldus de groep Milieuzorg Op School en het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap gisteren. De 'dikke-truiendag' gaat gepaard met ludieke acties, zo als ochtendgymnastiek op de speelplaats. De initiatiefne mers hebben berekend dat de actie ruim 40 ton broeikas gas bespaart. ANP/Belga NICE - De Navo breidt haar Isaf-troepenmacht uit naar west-Afghanistan. Spanje, Italië en Litouwen sturen hier voor teams van soldaten en hulpverleners. Een woordvoerder van de Navo heeft dat gisteren gezegd in Nice, waar de Navo-ministers van Defensie bijeen zijn. De Isaf-macht heeft nu nog circa 8500 man in het noor den en oosten van Afghanistan. Daar komen nu circa vijf honderd militairen bij. Samen met 18.000 Amerikanen steunen ze president Karzai tegen rebellen. RTR/DPA KATHMANDU - Nepal heeft zeven politieke leiders vrij gelaten die vorige week onder huisarrest waren geplaatst na de machtsovername van koning Gyanendra. Dat heeft een regeringsfunctionaris gisteren gezegd. Volgens analisten vormen de zeven gezien hun leeftijd en hun politieke overtuigingen geen bedreiging voor de ko ning. Koning Gyanendra stuurde vorige week de regering naar huis. De vorst was ontevreden over het beleid van de premier, die er niet in is geslaagd verkiezingen te organi seren en een einde te maken aan het geweld van de maoïs tische rebellen. ANP/RTR BELFAST - Het Ierse Republikeinse Leger, de IRA, is ver antwoordelijk voor de grote bankroof in december vorig jaar in Belfast. Dat is de conclusie van een onderzoek van de onafhanke lijke commissie die toezicht houdt op het staakt-het-vu ren in Noord-Ierland. Volgens de commissie moet Sinn Fein, de politieke partij die gelieerd is aan de IRA, daar financieel voor boeten. Eerder zei de Noord-Ierse politie al dat de Provisional IRA, de hoofdtak van de IRA, de bankroof had georgani seerd, waarbij 38,3 miljoen euro werd ontvreemd. RTR LONDEN - Een tekening van een pizza die ook nog naar pizza smaakt. Bezoekers van het restaurant Moto in Chi cago kunnen genieten van een smaakvolle afbeelding van hun eten dat nog voedzaam is ook. Het eetbare papier met afbeelding is afkomstig uit een printer waarvan de cartridges niet zijn gevuld met inkt, maar met sausjes en smaakstoffen. De printer is een uit vinding van de chef van Moto, Homaru Cantu, zo meldde het wetenschappelijke blad New Scientist gisteren. Het 'papier' is gemaakt van gemalen sojabonen en aardap pelzetmeel. ANP van onze redactie buitenland RIYAD - De eerste verkiezingen in Saoedi-Arabië sinds vijftig jaar zijn gisteren correct verlo pen, maar zij zijn slechts een aanzet tot democratie. Dat zegt europarlementariër Lagendijk (GroenLinks), die de verkiezin gen in de hoofdstad Riyad volgt. Mannen mochten de helft van de gemeenteraad van Riyad kie zen. De kandidaten waren ook allen man. „Meermalen hebben we gezegd dat ook vrouwen zou den moeten meedoen", zei La gendijk. „Gelukkig staat dat hier ook ter discussie. Ik denk dat het de laatste verkiezingen zonder vrouwen zijn." De ko mende maanden zijn nog soort gelijke raadsverkiezingen in an dere delen van Saoedi-Arabië. Tot dusver benoemde de koning alle parlements- en raadsleden. „Sommige inwoners vinden dat nu ook het nationale parlement deels gekozen moet worden. We moeten zien of dat gaat gebeu ren. Saoedi-Arabië is het meest gesloten Arabische land", aldus Lagendijk. Hij omschrijft de de mocratie er als 'een klein plant je in de woestijn'. ANP ROME - Paus Johannnes Paulus de Tweede is weer terug in het Vaticaan. Gistermiddag verliet de paus het Gemelli-ziekenhuis waarheen hij op 1 februari met acute ademhalingsproblemen vervoerd was. De 84-jarige kerkvorst is weer zover hersteld dat een langer verblijf niet nodig werd geacht. Het Vaticaan deelde gisteren mee dat uitgebreide onderzoe ken geen negatieve resultaten hebben opgeleverd. GPD/RTR jnnr Eelco van der Linden KAAPSTAD - „Het was alsof ik eamputeerd werd zonder verdo ling." Met deze woorden richtte losé Konings, moeder van de be- U vorig jaar vermoorde studen- ItMarleen. zich gisteren tot alle amvezigen in een rechtszaal in etZuid-Afrikaanse Kaapstad. iegenen die zich het meest aan spraken moest voelen, de 7-jarige Ferdinand Mostert, erd door de rechter schuldig evonden aan de moord en oort vandaag wat zijn straf is. lok de vader van Marleen, dwin Konings, sprak aan het nde van het proces en vroeg de chter Mostert voor de langst ogelijke tijd uit de samenle- ing te weren. De rechter zei dat lostert een roofmoord met voor- edachte rade heeft gepleegd en laanmerking komt voor levens- uig. Hij werd ook schuldig be- onden aan een tweede moord, ipleegd op een celmaat in B7, en 22 andere aanklachten, aaronder diefstal en fraude. Mostert hoorde gisteren alles on bewogen aan. De man voert zijn eigen verdediging en houdt van daag zijn slotpleidooi. Hij heeft voor 17 van de 23 aanklachten schuld bekend, maar hij blijft volhouden niet de twee moor den te hebben gepleegd. Het lichaam van de 24-jarige Marleen werd na een zoektocht van ruim twee weken op 16 ja nuari vorig jaar gevonden in een kloof bij Swellendam in de Kaap provincvie. Dat gebeurde op aanwijzing van de toen al ge- aiTesteerde Mostert. Hij had te genover de politie bekend dat hij Konings met één schot in het achterhoofd had omgebracht, maar hij trok dit later in' en heeft tot nu volgehouden dat hij haar per ongeluk heeft geraakt. Konings ontmoette de man in een pension voor rugzaktoeris ten tijdens een korte vakantie in Mosselbaai. Mostert deed zich voor als een schrijver en wist een lift te krijgen van Marleen op de dag dat zij terug wilde naar Kaapstad. Hiermee teken de zij haar doodvonnis. GPD Et» Iraakse brandweerman spuit een straat in Bagdad schoon na tn aanslag niet een autobom. foto Mohamad Messara/EPA ËHonze redactie buitenland BAGDAD - Ten zuiden van Bag- zijn gisteren twintig ver gulde lichamen van Iraakse chauffeurs gevonden die suiker jfansporteerden. De slachtof- 'trs zaten dood in hun vrachtau- De politie vermoedt dat "n konvooi twee dagen gele den is aangevallen. B'j gevechten tussen politie en pandelingen in Salman Pak, een stad ten zuiden van Bagdad, - Z1)n gisteren zeker tien politie- ®ensei) gedood en 65 gewond. e gevechten, die enkele uren tuurden, waren zo hevig dat red- ®ngseenheden niet in staat wa- om de gewonden in veilig- td te brengen of de doden te In Bagdad werden gisteren drie mensen gedood toen een auto bom explodeerde. Vier mensen raakten gewond. Kort daarvoor was een Amerikaans konvooi ge passeerd. Bij Baquba kwamen twee mensen om bij aanslagen. In Kirkuk werden drie burgers gedood door bommen. Al Qaeda-topman Al Zawahiri, rechterhand van Bin Laden, heeft gisteren de verkiezingen van eind januari in Irak bedrog genoemd. Op een geluidsband die werd af gedraaid door de Arabische tv-zender Al Jazeera zegt Al Za wahiri dat 'verkiezingen die zijn gehouden onder een vreemde be zetting en onder de 'bescher ming' van B52-bommenwerpers en clusterbommen' nooit eerlijk kunnen zijn. GPD/RTR door René van Stee ANTWERPEN - De Belgische minister Peeters van Openbare Werken neemt maatregelen om de hinder door de tweede fase van de werkzaamheden aan de Ring rond Antwerpen te beper ken. Vanaf 26 maart wordt de bin nenring in de richting van Ne derland aangepakt. Door enkele weken eerder te beginnen dan de bedoeling was, willen de aan nemers ook tijd winnen. De wer ken duren tot en met september. Het traject krijgt een nieuwe as- faltlaag. Daarnaast worden ook de grote knooppunten - de aansluitingen met de E19, de A12 en de E313 - onder handen genomen. Daar door zijn de werken ingrijpen der zijn dan vorig jaar. Doorstromen Het verkeersinfarct dat destijds werd verwacht bleef uit, maar Peeters garandeert niet dat de tweede fase even vlot zal verlo pen. De maatregelen zijn erop gericht om de werken zo snel mogelijk uit te voeren en tegelij kertijd het verkeer maximaal te laten doorstromen. Daarom ge beurt het afsluiten van op- en af ritten niet tegelijkertijd. Er komt een opsplitsing van de werken in fases om de bereik baarheid van alle zones in en rond Antwerpen te garanderen. Werkzaamheden met grote hin der worden uitgevoerd in perio des met minder verkeer, zoals de paasvakantie, de maand juli, de eerste helft van augustus, 's nachts en in het weekeinde. Singel De afrit Borgerhout gaat dicht tussen 14 februari en .14 maart. Dit is essentieel om tijdens het hoogtepunt van de werkzaamhe den vlot de Singel te bereiken vanaf de E313 en de E34. Vanaf 26 maart moet al het lokale ver keer met bestemming Antwer pen over de Singel, die wederom wordt omgebouwd tot stads- ring. Het doorgaande verkeer naar de autosnelwegen en de haven moet via de ring, net zoals in de eerste fase. Ongeveer drie we ken later rijdt het verkeer over de ring over twee maal twee ver smalde rijstroken over de hele lengte. In juli geldt net als vorig jaar een verbod voor brede voertui gen in de Kennedvtunnel. Er worden extra pictogrammen ge plaatst om het verbod nog duide lijker aan te geven. Vorig jaar waren veel buitenlandse chauf feurs niet op de hoogte van de beperkingen voor de tunnel. Rijkswaterstaat en de Belgische verantwoordelijke organisaties hebben inmiddels uitvoerig met elkaar gesproken. Peeters komt met de maatregelen deels tege moet aan de wens van Neder landse bedrijven. Verladersorganisatie EVO becij ferde dat zij de afgelopen zomer enkele tientallen miljoenen euro schade hadden opgelopen door de werkzaamheden aan de ring. Die werden vooral veroorzaakt door vertragingen en extra tol heffingen. Kennedvtunnel Omdat de Kennedytunnel afge sloten was, waren de auto's en vrachtwagens verplicht om via de Liefkenshoektunnel te rij den. Daar moet tol worden be taald. De EVO pleitte daarom voor een tolvrije Liefkenshoek tunnel. Daarnaast hebben de te smalle wegafzettingen volgens de be langenorganisatie materiële schade aan de vrachtwagens ver oorzaakt. (Advertentie) n C Met AutoTrack.nl veilig langs de weg Tijdens de AutoRAI 2005 denktAutoTrack.nl met u mee over veiligheid langs de weg, zowel in Nederland als in het buitenland. AutoTrack.nl heeft tijdens de AutoRAI 2005 speciaal voor u een officieel goedgekeurd fluorescerend veiligheidshesje. Tegen inlevering van onderstaande ingevulde bon en betaling van het symbolische bedrag van €1, - (winkelwaarde €10,-) kunt u het veiligheidshesje ophalen bij de AutoTrack.nl stand in de Europahal (hal 1) standnummer 010. Kom snel want op op \l 2005 op oopt, krijgt De allergrootste autosite van Nederland Naam.M V Adres: Postcode:Plaats: Telefoonnummer: E-mailadres; Kijk voor meer informatie over de AutoRAI 2005 op www.AutoTrack.nl Wanneer u online uw toegangskaarten koopt, krijgt u een korting van €1,50 en maakt u kans op spectaculaire prijzen. redactie buitenland LUXEMBURG Noord-Korea zal jerdcr geïsoleerd raken, als het lidcrdaad over kernwapens lijkt te beschikken. Dat heeft Amerikaanse minister van Zaken Rice giste- i» gezegd. ice reageerde op een verkla ag eerder op de dag van het be- ind in Pyongyang. In die ver jaring stelde het stalinistische jginie dat het kernwapens heeft en gesprekken met vijf an dere landen over Noord-Korea's nucleaire projecten opschort. Ri ce riep Pyongyang op het be sluit over het boycotten van in ternationaal oveiieg te herover wegen. Rice liet weten dat de Verenigde Staten al midden jaren negentig veronderstelden dat Noord-Ko rea kernwapens bezat. Zij voeg de eraan toe dat Zuid-Korea en de Verenigde Staten over vol doende afschrikmiddelen be schikken om te kunnen omgaan 'met een potentiële bedreiging van Noord-Korea'. Rice zei dat Washington de Noord-Koreaanse verklaring nog moet analiseren en dat de VS contact zullen opnemen met de andere landen die eerder deel namen aan het zeslanden-over- leg. Naast de VS en Noord-Ko rea waren Zuid-Korea, China, Japan en Rusland bij die ge sprekken betrokken. Hervatting Ook de Zuid-Koreaanse, Japan se en Britse regering spraken gis teren hun teleurstelling uit over de verklaring van Noord-Korea. De Japanse premier Koizumi liet weten dat zijn regering zich zal inspannen om een hervat ting van het zeslanden-overleg van de grond te krijgen. Een Britse woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat ook Londen hoopt op een hervatting van het over leg. omdat de Noord-Koreaanse bevolking er veel bij te winnen heeft dat er via internationaal overleg een oplossing komt voor het geschil over het nucleaire programma van Noord-Korea. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - Ondanks het bestand dat Is raël en de Palestijnen eerder deze week over eenkwamen, is het in de nacht van woens dag op donderdag tot gewelddadigheden ge komen in de Gazastrook. Palestijnse militanten vuurden zeker 46 mortiergranaten af op joodse nederzettin gen. Het Israëlische leger beantwoordde het vuur. Berichten over eventuele gewonden zijn er niet. Wel raakte eeen huis in cle ne derzetting Neve Dekalim beschadigd. De Israëlische krant Ha'aretz meldde op ge zag van Palestijnse bronnen dat Israël uit protest tegen de aanvallen een bijeenkomst gisteren met Palestijnse functionarissen heeft afgezegd. In dat overleg zou onder meer worden gesproken over de Israëlische terugtocht uit Palestijnse gebieden en de vrijlating van Palestijnse gevangenen door Israël. Woensdagavond schoten Israëlische militai ren in de Gazastrook een Palestijn dood. Volgens Israëlische bronnen probeerde de man met drie anderen een aantal joodse ne derzettingen te benaderen. Eerder woens dag kwam een lid van de radicale beweging Harnas om toen een bom die hij langs de weg wilde plaatsen, te vroeg afging. Israëlische militairen arresteerden gisteren in Nablus op de Westelijke Jordaanoever twee militante Fatah-leden. Zij probeerden volgens het leger een patrouille in een hin derlaag te lokken. ANP/DPA/AFP LIVERPOOL - Een Britse rech ter heeft gisteren een vrouw ver oordeeld tot 2,5 jaar celstraf, omdat zij haar oud-geliefde een lal had afgerukt. Tijdens de •rechtszaak werd duidelijk dat 3 de 24-jarige vrouw woedend 1 «erd, nadat het 37-jarige slacht- i offer haar avances tijdens een feestje afwees. ging hem te lijf en tijdens de j wsteling rukte zij hem de lin- ertestikel af. De rechtbank in Liverpool kreeg vervolgens te horen hoe de vrouw de bal ver volgens probeerde in te slikken, maar hem uit moest spugen om dat zij er in dreigde te stikken. Een vriend retourneerde het li chaamsdeel vervolgens aan het slachtoffer met de woorden: „Dit is van jou." De verdachte bekende gisteren Een Israëlische kolonist staal bij een ingeslagen schuld aan het voorval, dat zich t, die niet is geëxplodeerd, in de nederzetting Neve Dekalim. foto Ronen Zvulun/RTR in mei voordeed. De man had de y~>4 1 a 1 111^1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5