Twijfel over referendum windpark 3* PZC Nieuw verkeersplan centrum Hulst HEROPENING PZC Windmolens in de achtertuin? Nee! 1 PZC 11 guise partijen dubben over aanpak windmolenkwestie in Hoofdplaat AAZET I I roa' Hulst in touw voor vastenactie Actie tegen Japanse oester Medewerker bieb ontkent dealen Drankrijders op de bon Plan voor natuurvispark agenda Bingoavond voor brassband Café voor jeugd met handicap ZATERDAG 12 FEBRUARI BEWONDER ONZE NIEUWE COLLECTIE IN ONZE GEHEEL VERNIEUWDE ZAAK OVERDAMSTRAAT 1 HULST vrijdag 11 februari 2005 .(oor Raymond de Frel M_i«n-I nu de Gucht HOOFDPLAAT - Dc Sluise po]i- ,i,kt partijen twijfelen over het ,«l van ceil referendum over de mogelijke plaatsing van wind- molens inde Hoofdplaatpolder. (ethouder L. Wille opperde mensdagavond, tijdens een nik bezochte informatieavond P het Oostburgse Ledeltheater, B reterendum te houden in de jiie gemeente Sluis. Hij ziet raag een stemming in de hele lemeente, omdat de actiegroep ïoofdplaat Tegenwind in haar itrijd tegen de komst van nieu- k turbines ook haar vleugels (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) ,a^ Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl buiten de eigen kern uitslaat. Als er een referendum komt, dan moet dat een raadplegend karakter hebben. De algemene referendumverordening gemeen te Sluis 2004 bepaalt dat er al leen een referendum gehouden kan worden onder de kiesgerech tigden van het hele grondgebied van de gemeente. Mede daarom twijfelen veel raadsleden of dat zin heeft. De uitslag van een re ferendum is niet meteen bin dend. De gemeenteraad neemt een besluit over de wijze waar op de uitslag wordt verwerkt in het gemeentelijk beleid. B. Basting (D&T) en L. van de Broeke (Nieuw West) Heten er woensdagavond op persoonlijke titel geen misverstand over be staan: gehuld met een protest sjaal hoorden zij de voors en te- gens aan. „Ik ben geen voorstan der van windmolenparken in landelijke gebieden. Wij moeten als D&T de zaak nog verder be spreken, maar ik zet vraagte kens bij het rendement van windmolens. De vraag is waar je de meningen moet peilen. Al leen in Hoofdplaat of in de hele gemeente? Ik vraag me af of heel West-Zeeuws-Vlaanderen zich bij dit vraagstuk betrokken voelt. Een inwoner van Cadzand denkt misschien wel: ach, wat kan mij het schelen? Ik pleit daarom voor een stemming in al leen Hoofdplaat. Ik kom zelf uit een klein dorp (Retranchement) en zou ook geen voorstander zijn van molens bij mijn huis. We zullen heel goed moeten luis teren naar de wil van de bevol king." Lawaai Van de Broeke vindt een referen dum 'gelul'. „Het is inmiddels toch wel bekend wat de mensen in Hoofdplaat willen? De inwo ners hebben zelf al een handte keningenactie gehouden. Van mij hoeven er in Sluis geen mo lens te komen. Het is een ramp om er dichtbij te wonen, die din gen maken ontzettend veel la waai." CD A-fractievoorzitter L. Flik- weert is niet tegen een referen dum, maar ziet er geen meer waarde in. „Het is duidelijk hoe de directe omgeving er over denkt, maar het is de vraag of al le inwoners van de gemeente Sluis dezelfde mening zijn toege daan. Want iedereen is voor windenergie, behalve in je eigen achtertuin", weet ze. Ook W. Gijsel (WD/Gemeente belangen) vindt het al clan niet houden van een referendum een ontzettend moeilijk vraagstuk. „Een stemming in de hele ge meente zal waarschijnlijk een heel ander beeld geven dan wan neer alleen de mening van de in woners van Hoofdplaat wordt gevraagd.PvdA-fractievoorzit- ter J. Boogaard ziet een referen dum wel zitten, al worstelt ook hij met de vraag hoe breed je zo iets moet aanpakken. „Persoonlijk neig ik naar een stemming in en rond Hoofd plaat. Tja, dan is de uitslag mis schien op voorhand duidelijk, maar daar kan ik niets aan doen." HULST - De werkgroep Vasten actie Hulst houdt vanaf morgen 19 maart een aantal activitei- i waarvan de opbrengst naar goede doelen gaat. Oudere leerlingen van basisscho len halen geld op met 'heitje een karweitje'. De onder- bouwleerlingen krijgen een spaarpotje waarin ze geld kun nen stoppen. De Vastenmarkt wordt gehouden op zaterdag 19 maart van 10.00 tot 16.00 uur. Die dag worden in de Willibror- dus basiliek tweedehands gram mofoonplaten, cd's en boeken aangeboden en verkopen kinde ten kaarsen. Mensen die boeken of platen willen schenken, kun nen deze tot 10 maart inleveren op de pastorie in de Steenstraat. De huis-aan-huiscollecte wordt gehouden tussen 14 en 18 fe- iruari. Het geld van de verschilr lende acties wordt overgemaakt naar de nationale vastenactie. Gemeenteraadsleden Bram Basting (D&T, 1) en Lucien van de Broeke (Nieuw West) maakten in Oostburg duidelijk hun mening kenbaar. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Dorpsraadvoorzitter les Jacobse hoefde het antwoord zelf al niet meer te geven. Willen wij nieuwe windmolens in onze achtertuin? 'Nee', bulderde het merendeel van zijn toe hoorders. En de voorstanders van wind molens in de Hoofdplaatpolder? Die hielden even wijselijk hun mond. Nou ja, even... eigenlijk was de informa tieavond in het Oostburgse Ledelthea ter over de realisatie van windmolens in de Hoofdplaatpolder een ononderbro ken stroom van negatieve geluiden. Slechts een enkeling, J. Serlé uit Water landkerkje, durfde het om als voorstan der zijn zegje te doen in de tjokvolle zaal, die met protestsjaals en spandoe ken van de actiegroep Hoofdplaat Te genwind was versierd. „We hebben geen andere keus dan windenergie. Fos siele brandstoffen raken op en kernener gie is levensgevaarlijk", probeerde hij het. „Man, zet ze dan zelf in je achter tuin", klonk het daarop uit vele kelen. Op een presentatie van Jos Beurskens van Energieonderzoek Centrum Neder land na waren er geen positieve gelui den over windenergie te horen. Een be gin deze week verspreid pamflet van (anonieme) jonge boeren met een op roep om in het belang van hun toe komst de discussie bij te wonen, leverde verbaal weinig op. De vraag is ook of een pleidooi vóór de turbines zin zou hebben gehad. Direct bij binnenkomst van het theater werd al gevraagd of je voor- of tegenstander van de molens was. „Tegen? Dan krijgt u een sjaal." Het gros van de belangstel lenden nam het presentje gretig aan. Van een avond waarin meningen kon den worden gevormd of gewijzigd was nauwelijks sprake. Hoogstwaarschijn lijk heeft geen van de mensen die de in formatieavond bijwoonden nu een ande re mening over de turbines. Verwarring was er vooral over het aan tal molens dat is voorzien in de Hoofd plaatpolder. Zestig, dertig, vijftien... na ruim drie uur praten en ondanks herhaalde pogin gen tot uitleg zagen veel aanwezigen door de molens het bos niet meer. Oor zaak van al die misverstanden is de ge meentelijke discussienota over winde nergie, waarin alle locaties waar boeren graag molens zien, zijn gearceerd. Wethouder Leen Wille benadrukte an dermaal dat de waag van boeren veel groter is dan het aanbod, want alleen de Hoofdplaatpolder is volgens hem in beeld als mogelijke locatie. En dan gaat het om maximaal acht windmolens, minder kan ook. Andere locaties in de gemeente Sluis? Die zijn echt uitgesloten, meldde hij stellig. Wil le zorgde overigens zelf voor verwar ring door steeds over de Hoofplaat- en Thomaespolder te reppen, terwijl laatst genoemde polder deels in de gemeente Terneuzen ligt. De vrees dat er direct aan de andere kant van de gemeente grens nieuwe turbines worden opge tuigd nam hij aan het einde van de avond weg. „Mijn collega-wethouder in Temeuzen heeft gezegd dat de Thomaes polder voor de gemeente Terneuzen niet aan de orde is." Spanning les Jacobse denkt dat de gemeente Sluis door het plaatsen van windmolens 'de kip met de gouden eieren slacht'. „Sluis heeft recreatie en toerisme hoog in het vaandel, het is de kurk waarop de regio drijft. Zee, strand en de polder, daar ko men de toeristen voor. Dat zet u nu alle maal op het spel. De bewoners maken zich grote zorgen over de leefbaarheid van mens en dier. Er heerst spanning in gezinnen, vriendschappen lijden onder de kwestie omdat mensen soms lijn recht tegenover elkaar staan. Is dat het allemaal waard? Wij vertrouwen het zaakje niet zo. We zijn bang dat de deur openblijft voor verdere uitbreiding. Ge meenteraad, toon moed en stem tegen!" De woorden van de dorpsraadvoorzitter gingen er bij het leeuwendeel in als zoe te koek. Net als de humoristische, maar tegelijkertijd bloedserieuze bijdrage van Nico Schroten, die in de buurt van de vijf huidige molens woont. „Wij zijn vier jaar geleden naar de Hoofdplaatpol der verhuisd voor het prachtige uit zicht. Dat wordt nu verstoord door vijf kolossale turbines. Wij hebben de mo lens voor het gemak namen gegeven. Eerst dachten we elke turbine naar een wethouder te vernoemen, maar dat von den we bij nader inzien politiek niet cor rect. Daarom heten ze nu Aap, Noot, Mies, Wim en Zus. In hemelsnaam ge meenteraad, bespaar ons Jet, Teun, Vuur, Gijs en Lam! Adri Provoost van natuurbeschermings vereniging 't Duumpje gaf aan dat zijn organisatie vreest voor verkwanseling van de natuurkwaliteiten in de Hoofd plaatpolder. „Dit zijn industriële activiteiten en die horen op een industrieterrein thuis." Voorzitter Dimitri van Rie van de dorps raad Schoondijke had een gewetens vraag voor de raadsleden. „We mogen niet bouwen in West-Zeeuws-Vlaande ren, omdat we door Den Haag zijn aan gemerkt als Nationaal Landschap. In zo'n landschap passen volgens mij ook geen windmolens. Hoe rijmen jullie dit?" door Sheila van Doorsselaer HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst presenteren nog voor de zomervakantie een nieuw verkeerscirculatieplan voor de binnenstad. De kosten voor dit plan worden momen teel berekend. Ook wordt de haalbaarheid onderzocht. Het college onderzoekt momen teel de mogelijkheden voor een nieuwe verkeerscirculatie in de binnenstad. Aandachtspunten daarin zijn het mogelijk verkeersluw maken van de Gent sestraat en het aanwijzen van de Frans van Waesberghestraat als de belangrijkste verkeersa der voor de zuidelijke inkom van het centrum. De uitkomst van het plan geeft ook aan hoe de terrassen aan de Grote Markt opnieuw ingedeeld kunnen worden. De uitbaters van drie cafés aan de Grote Markt ('t Raedthuijs, Het Anker en De Boy) koesteren al lange tijd plannen voor uitbreiding van hun terrassen. Slechts de kleinste uitbreiding van de ter- Advertentie Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland rassen vergt al een verkeers maatregel. Bij een kleine uitbreiding (één meter) moet eenrichtingsver keer worden ingevoerd op het weggedeelte voor de terrassen. Bij een forse uitbreiding wordt de weg te smal om ook autover keer vanuit de Gentsestraat door te laten en zijn drastische wijzigingen nodig. Verkeersluw Het college overweegt volgens wethouder E. de Deckere (ver keer) nu om de Gentsestraat ver keersluw te maken. Dit wordt bereikt door de Frans van Waes berghestraat de taak te geven die de Gentsestraat nu heeft: de zuidelijke toegangsweg naar het hart van de stad. Het college betrekt ook de ver- keerscommissie en de politie bij YERSEKE - De boten moeten spreken, zei voorzitter Wim Schot van de Zierikzeese vissersvereniging vooraf. En dat deden ze gisteren op de Oosterschelde. Met zeker vijfendertig kotters voerde de mosselsector actie tegen de plaag van Japanse oesters in de zeearm, die de broodwin ning van de mosselkwekers bedreigt. Het konvooi sche pen stoomde op naar de Oesterdam. „Hoe verder je in rie Oosterschelde komt, des te meer van die wilde Japanse oesters kom je tegen", merkte mosselbestuurder Schot op. Het gaat van kwaad tot erger, is de ervaring van de Zierikzeeënaar. Afgelopen jaar was op één van zijn kweekpercelen zoveel oesterbroed gevallen, dat ze zijn mosselen hadden overwoekerd. „Het enige wat ik kon doen, was het perceel schoonmaken.." Vlak onder de Oes terdam. in het Lodijksche Gat, vond de symbolische actie plaats. De mosselbestuurders lieten twee korren in het wa ter zakken, tot op veertien meter diepte. Bij het ophalen zaten er genoeg brokken Japanse oesters in om mooie fo to's te kunnen schieten. De mosselkwekers hadden hun eerste doel bereikt: veel publiciteit. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Vlissingen moest zich gisteren voor de Middelburgse rechtbank ver antwoorden voor de handel in verdovende middelen. De man werkte bij de bibliotheek in Vlissingen, waar hij in een kluis een tas met 800 gram heroïne had verstopt. „Dat is zestienhonderd keer een normale gebruikershoeveel- heid", gaf officier van justitie G. Oostervelcl aan. Ze eiste drie jaar celstraf. In haar eis werd de tijdsduur (bijna vier: jaar) van de drugshandel meegewogen. Het bewijs daar voor leidde ze onder meer af uit verklaringen van de har de kern verslaafden uit de Vlissingse drugsscene. De ver dachte bleef het dealen ontkennen. Maar bij een huiszoe king werd drie liter methadon gevonden („heb ik opge spaard"), 373 gram hennep en de dubbelloop van een jachtgeweer. Ook had cle man 11.700 euro in bezit. De Vlissinger, die zelf al dertig jaar verslaafd is, zei de tas: met heroïne te hebben gevonden bij de schuifdeuren van het station. De rechtbank doet 23 februari uitspraak. GOES - Op de A58 bij Goes is woensdag om 23.50 uur een. 68-jarige automobilist uit Breskens betrapt op rijden on der invloed. Hij had meer gedronken dan de toegestane; hoeveelheid en kreeg een rijverbod van een uur. Op de' Sloeweg in 's-Heerenhoek kreeg een 31-jarige Terneuzen- se automobilist woensdag om 22.35 uur een rijverbod van vier uur omdat hij meer dan anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken had. ZIERIKZEE - Brouwershaven krijgt mogelijk een natuur vispark. Ondernemer W. Schot onderzoekt of het ontwik kelen van een visvijver en viskwekerij haalbaar is. Het ter rein dat Schot op het oog heeft is ongeveer zes hectare groot. De eerste schetsen laten een natuurlijk ingericht ge bied zien, met bos, gras en verschillende vijvers. Daarbij komt ook een gebouwtje waar vissers iets kunnen etemeri drinken en kunnen schuilen voor de regen. Initiatiefne mer Schot wil nog niet inhoudelijk op het plan reageren. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, creatief, biljarten; 16.00 uur: Zitgymnastiek; CADZAND-BAD - Hotel de Schelde, 22.00 uur: Open dansavond; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; 13.30 uur: ANBO bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur; Koerbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; Zaal Maton, 19.30 uur; Country line dan ce the Free Country Dancers; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO Franse les; 9.30 uur: Biljarten, kaarten; 13.30 uur: Volksdansen, lijndansen; 19.30 uur: Gezelschaps dansen; HULST - Kantine HVV'24, 19.30 uur: Kaarten; De Lieve, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 14.30 uur: Biljarten; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten de Troefslag; TERNEUZEN - Buurtwerk SCAS houdt vanavond vanaf 20.00 uur een bingoavond in 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen. De opbrengst is bestemd voor materialen voor de brassband die SCAS zondag officieel op richt voor kinderen van 12 tot en met 18 jaar. Vanwege de gro te belangstelling wordt de eer ste oefenssessie zondag vanaf 14.00 uur gehouden in de gym zaal bij zwembad De Honte. KOEWACHT - De Vlaèchaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; SPUI - De Drie Gehughten: 21.00 pur: Open huis; SINT-JANSTEEN - Cafe de Kroon. 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje. 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje; 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- point; Scheldetheater, 20.00 uur: Toneelvoor stelling 'Het kan weer vreemd gaan', ZAAMSLAG - Molenhof, 14.00 uur: Op treden muziekgroep Musicanto: HULST - In de foyer van Den Dullaert in Hulst begint donder dag 17 februari een café voor jonge mensen met een lichamelij ke beperking. Tot nu toe hebben zich tien men sen aangemeld, maar meer be-r langstellenden zijn welkom zegt Bram Hamelink, betrokken bij de opzet van het café. Het is voor jonge mensen met een licha melijke beperking vaak moeilijk; om voldoende sociale contacten te onderhouden. Het probleerri speelt vooral bij de mensen dié geen werk meer hebben. Het ca fé kan een ontmoetingsplaats zijn voor mensen die in hetzelt't de schuitje zitten. „De bedoe ling van het café is dat het voor al gezellige en ongedwongen bij eenkomsten worden." Het caie is geopend van 13.30 tot 16.00 uur. (Advertentie) het uitwerken van het verkeers circulatieplan. Howel de contouren van het plan al enigszins bekend zijn, wil De Deckere de details nog niet prijsgeven. „Indien de plan nen die wij hebben uitvoerbaar en betaalbaar blijken, hebben ze voor iedere betrokkene veel vooirielen." Als blijkt dat de Frans van Wae sberghestraat een belangrijker functie krijgt, dan is ook meteen de oplossing gevonden om De Nieuwe Bierkaai, het stadsver nieuwingsproject ten noord-wes ten van de binnenstad, meer te betrekken bij het centrum. Het verkeer wordt dan immers langs het opgeknapte centrumdeel ge leid. De Deckere verwacht voor de zo mervakantie openheid van za ken te kunnen geven. NADETTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43