PZC Delta eist mediastilte over brand Wel bejaard maar nog niet oud Vertrouwen in Delta-meterkast is weg Optimisme over toekomst westelijk Zeeuws-Vlaanderen Alles 75% korting Muzeeum toont oude beelden van maritiem Zeeland directeur Woonstichting verontwaardigd over dreigende taal in brief Kadaster sluit kantoor Middelburg Brandweer Hulst blust brandjes Scooter botst met fiets Diefstal Winterkleding restant verkoop Zoutelande Belangrijke mededeling Kruidvat* afwjsselin. met laatste stoet postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Jïo d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ««-Vlaanderen: 0114-372770; Enaal: 020-4562500. vrijdag 11 februari 2005 Uw vergaderif^a geboekt? Wij bieden u dé perfecte zaal op de perfecte locafee^ Golden Tulip (50 meter van zee eri Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) T. 0118-552510 F 0118-552776 westduin@zeelandnet nl www.westduin.nl editie Zeeuws-Vlaanderen ^nrFrankvan Cooten Hl'LST - De verwarring over de oorzaak van de brand die een paar weken geleden woedde in een meterkast in de grootste woontoren van De Blaauwe Hoe ve in Hulst, wordt alleen maar groter. Volgens directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst maakt energiebedrijf Delta gebruik van ondeugdelijke en dus onvei lige meters van Tsjechisch fabri kaat Hij baseert zich op een on- derzoek dat bureau Stork in op- B dracht van de woonstichting keef: verricht. „Het is heel vreemd dat Delta probeert de verantwoordelijkheid van de brand in onze schoenen te schui ven. Delta beweert dat een lek in onze waterleiding de oorzaak is. Dat zou voor kortsluiting heb ben gezorgd. Dit klopt echter niet. Delta is een vals spel aan het spelen. Delta loopt ook voor de muziek uit, omdat het onder zoek nog niet is afgerond." Directeur Valckx beweert dat het energiebedrijf oorzaak en ge volg door elkaar haalt. „Door de enorme hitte als gevolg van de brand zijn de leidingen gaan lek ken. Net zoals de eerste brand in de meterkast - eind 2003 - is de brand nu ook ontstaan in de meter van Delta. En nu blijkt dat deze meters van zeer dubieu ze kwaliteit zijn." Delta-woordvoerster M. van Zuilen gaat niet in op deze aan tijgingen. Het onderzoek van keuringsinstituut Kema is im mers nog niet afgerond. Kema voert het onderzoek naar de oor zaak van de brand in opdracht van Delta uit. „Ik heb er geen be hoefte aan iemand de zwarte piet toe te spelen", zegt Van Zui len. „Voor ons is tot nu toe in ie der geval niet gebleken dat de oorzaak van de brand onze me ter is. Kema gaat de meter begin maart nog eens testen. Kort daarna zijn de resultaten van het onderzoek bekend. Ook wij zijn razend benieuwd." Een woordvoerder van Kema zei gisteren niet inhoudelijk op het onderzoek in te gaan zonder goedkeuring van de opdrachtge ver. J. de Vaan uit Hulst is ingenieur elektrotechniek. Hij zegt dat er geen sprake kan zijn van ondeu- gelijke meters. „Zonder een Eu ropees keurmerk gaan meters niet de grens over." Wel vindt 'hij de grote verwar ring rond de twee branden zeer ernstig voor bewoners, hun fami lie en personeel van De Blaauwe Hoeve. Volgens hem schieten de verantwoordelijke instanties te kort. Woonstichting Hulst gaat in elk geval alle 151 meterkasten in de woontorens voorzien van een de tectiesysteem. „Dat doen we om de veiligheid van onze bewoners te garanderen en omdat Delta haar verantwoordelijkheid niet neemt", zegt directeur Valckx. Directeur L. Janse van De Blaauwe Hoeve juicht het detec tiesysteem toe. „Dat geeft een stuk geruststelling voor de bewo ners en het personeel." Burgemeester J.F Mulder van de gemeente Hulst vindt het be langrijk dat de resultaten van het onderzoek zo snel mogelijk bekend zijn. „Een tweede brand in korte tijd is geen toeval meer. Dat mag geen derde keer gebeu ren. Het is op zich goed dat de druk wordt opgevoerd maar de betrokken instanties moeten vol wassen met elkaar praten. Ik vind het wel zonde dat het ima go van Delta bezoedeld dreigt te worden." MIDDELBURG - De vestiging van het Kadaster in Mid delburg, waar 46 personen werken, gaat in 2009 dicht. De medewerkers zijn daarover gisteren aan het eind van de middag ingelicht in stadion De Kuip in Rotterdam. De sluiting gaat niet gepaard met gedwongen ontslagen. Een deel van de werknemers zal worden overgeplaatst naar Rotterdam of - desgewenst - naar een andere Kadasterves tiging. Een ander deel vloeit af via natuurlijk verloop en een ouderenregeling. Volgens een woordvoerder van het Kadaster namen de medewerkers, die samen met hun col lega's van de vestigingen Rotterdam en Zoetermeer wer den geïnformeerd, gelaten kennis van de reorganisatie. Menigeen had het al zien aankomen. Het Kadaster doekt het kantoor in Middelburg op in het kader van een om vangrijke reorganisatie, die eerder deze week al werd aan gekondigd. Binnen vijf jaar verdwijnen 360 tot 720 van de 2400 banen. Het aantal vestigingen gaat van vijftien naar zeven. Dat betekent dat de huidige directie Zuid west, die bestaat uit vestigingen in Middelburg, Rotter dam en Zoetermeer wordt geconcentreerd in Rotterdam. Mogelijk - maar daarover werd gisteren niets naders mee gedeeld - blijft in Zeeland nog een steunpunt over. Door de digitalisering van koop- en hypotheekakten en snelle verbindingen via het internet kan het Kadaster, dat gegevens bijhoudt van onroerend goed, schepen en vlieg tuigen, toe met minder mensen en kantoren HULST - De Hulster brandweer is in twee dagen twee keer uitgerukt voor kleine brandjes in Hulst. In de nacht van woensdag op donderdag kreeg het korps een melding binnen van een woningbrand aan de Rossinistraat. Een bluswagen en een hoogwerker werden uitgezonden. Bij aankomst bleek er heel veel rook uit de garage te komen, waar een koelkast in brand stond. Door de enorme rook ontwikkeling was er veel roetschade in de woning.Woens- dagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bij zorgcentrum De Blaauwe Hoeve. Het bleek een klein brandje in een schuurtje achter het zorgcentrum. Het blussen duurde maar kort. TERNEUZEN - Een 46-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising van de Westkade en de Hoekseweg. De man werd op zijn fiets geschept door een dertigjarige scooterrijder, eveneens afkomstig uit de gemeente Terneu zen. Volgens de politie verleende de scooterrijder geen voorrang. De fietser is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De scooterrijder klaagde over pijn aan zijn schouder. Voor zover de politie bekend hoefde hij niet naar het ziekenhuis. door René van Stee GROEDE - Begin volgende maand wordt het contract voor de uitbreiding van Camping Groede ondertekend. De eigena ren investeren niet alleen in gro tere en luxe standplaatsen, maar ook in recreatienatuur, een van de belangrijkste uit gangspunten van het gebieds- plan Natuurlijk Vitaal. Gedeputeerde T. Kramer - te vens voorzitter van de Gebieds- commissie West-Zeeuws-Vlaan- deren - erkent dat er nog veel water door de Westerschelde zal stromen alvorens concrete resul taten van Natuurlijk Vitaal zichtbaar worden. De onderteke ning van het contract stemt hem echter optimistisch. Diverse na tuurontwikkelingsplannen zijn al in gang gezet, maar volgens hem zijn nu vooral de onderne mers aan zet. Kramer: „Ik verwacht dat de kansen die worden geboden be drijvigheid van buiten West- Zeeuws-Vlaanderen aantrekt. Ondernemers uit de streek heb ben nu ook echt de overtuiging dat ze mogelijkheden krijgen om hun bedrijven te verbeteren en hun toekomst veilig te stel len. Daarom is het reëel om te veronderstellen dat goed voor beeld doet volgen." Kramers veronderstelling lijkt juist, omdat A. Boomert, lid van de Gebiedscommissie namens de Recron, eind vorig jaar al wist te melden dat verblijfsre- creatiebedrijven uitbreidings plannen hebben van vijftig tot tachtig hectare. Natuurlijk Vitaal is de blauw druk op basis waarvan de sociaal-economische en re creatieve toekomst van West- Zeeuws-Vlaanderen moet wor den veiliggesteld. Uitgangspun ten zijn onder meer de aanleg van driehonderd hectare recrea tienatuur - waarvan al 115 hec tare is veiliggesteld - een kwali teitsslag door recreatiebedrij- ven (waaronder grotere en luxe- re standplaatsen), nieuwe hoog waardige verblijfsrecreatie, de aanleg van de ecologische hoofd structuur (het stelsel van natuur gebieden en verbindingswegen voor planten en dieren), kavel-, ruilprojecten waardoor de be drijfsstructuur van akkerbou wers wordt verbeterd en de uit breiding van bedrijventerrei nen. Ondanks doemscenario's over de wegtrekkende bevolking, ver grijzing en minder gunstige eco nomische vooruitzichten ziet' Kramer de toekomst en de vitali teit van West-Zeeuws-Vlaande- ren met vertrouwen tegemoet. Een belangrijk signaal is vol-, gens hem de toezegging van 2,6 miljoen euro extra landinrich-j tingsgeld door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV). Die komt bo venop de zes ton die al eerder was ontvangen om projecten in het kader van het gebiedsplan uit te voeren Hij ziet de toeken ning van LNV als een beloning voor Natuurlijk Vitaal. Vliegende start „Het is mijn stellige overtuiging dat de hoge kwaliteit en het am bitieniveau van het gebiedsplan de doorslag hebben gegeven. We kunnen gerust spreken van een vliegende start. Het is nu tijd om de oogsten. Alle betrokke nen zijn dit ook stellig van plan", aldus Kramer. zeeuwse almanak Een der collega's uierd dezer dagen jammerlijk getroffen door een inbraak in zijn huis. De onverlaten hadden gsm-te- lefoons, een spelcomputer en wat ander klem spul meegeno men. Een plat computerbeeld- scherm uit de werkkamer had den ze laten staan. „Niet zo gek", vond de collega. „Op het scherm waren alleen maar foutmeldingen te zien." Carnavalsstichting d'Ossekop- pen brengt morgen al een be zoek aan zieken en tachtigplus- in Ossenisse. Zondag begint heffeest om 13.00 uur in her berg de Snis met een limonade voor de allerkleinsten. De stoet vertrekt om 14.30 uur van af Zeedorp. Traditioneel sluiten vele regionale wagens, loopgroe pen en ook enkele dweilbands achter de praalwagen van prin ses Margaretha aan. Alle prin- en raden van elf uit de voor malige gemeente Hontenisse ajn present. Omstreeks 15.30 uur gaat in Hof ter Nesse het carnavalsbal van start. 16.30 uur geven de prinsen de sleutel van hun leutbolwerk aan de burgemeester J.F. Mulder van Hulst. Pnnses Margaretha sluit het leutfeest om 22.30 uur officieel VLISSINGEN - Het Muzeeum in Vlissingen toont bijzondere, en soms niet eerder vertoonde, beelden van maritiem Zeeland. In de expositieruimte worden tot 8 mei oude filmbeelden geprojecteerd. Een acht minuten durende documentaire over de Westerscheldetunnel, en een iets langer durende compilatie van beelden van de ver dwenen PSD. Bijzonder, want sommige stukken heeft het publiek nooit eerder ku- nen zien. Breskens anno 1938, de boot varend tussen Zierikzee en Katseveer in 1965 en beelden daterend uit 1956 van het bevroren Veerse Gat, Bijzonder is ook de promotiefilm van de Schelde uit 1955. De Vlissingse werf kampte in haar hoog tijdagen met een tekort aan werknemers. Daarom werd een film gemaakt over hoe plezierig het werken is bij de Schelde. De film biedt vijftig jaar later een tijdsbeeld van de vroegere visserij. „Het zou zomaar kunnen dat mensen hun grootvader her kennen", zegt museumdirecteur W. Weber. foto Lex de Meester door René Hoonhorst TERNEUZEN - Hij mocht dan gisteren honderd jaar worden, Advertentie dames-heren-kids Alleen Zaterdag en Zondag 12-13 februari °a- saastra riverwoods mc sresor cottonfield timberland part-two (Advertentie) Drogisterijketen Kruidvat haalt met onmiddellijke ingang het product Bob de Bouwer "Super Fun Kit" uit de winkels terug. De reden voor deze maatregel is dat de viltstiften in de knutseldoos niet aan de veiligheids voorschriften voldoen. De doppen van de viltstiften zijn niet voorzien van ribbels of gaatjes. Dit kan mogelijk gevaar opleveren als kinderen per ongeluk de dop zouden inslikken. Dc knutseldoos werd aangeboden vanaf 31 januari 2005 vi «stigingen in Nederland. binten worden dringend verzocht de knutseldoos niet te gebruiken en terug te brengen naa kwinkel. Bij inlevering van de knutseldoos wordt het aankoopbedrag vergoed. Voor nadere inlichtingen kunnen klanten contact opnemen met de servicelijn van Kruidvat. We'oonnummer 0318 57 98 88 Jj'uidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en stelt de veiligheid van Jur klanten centraal. Daarom neemt het bedrijf de knutseldoos uit de handel wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Rcnswoudc, 11 februari 2005 aan een verzorgingshuis denkt Maximiliaan (Max) Jules Renaud niet. „Ik ben wel be jaard, maar nog niet oud." Met zijn vrouw Josina (Jos) en hulp van een paar buren en me dewerksters van Stichting Thuiszorg redt Renaud het nog best, ondanks een sterk vermin derd gezichtsvermogen. En de thuiszorgsters moeten ook niet te veel langskomen. Gisteren tij dens de voorbereidingen voor het verjaardagsfeest - dat met de zes kinderen, elf kleinkinde ren en vele familieleden en ken nissen in een hotelzaal werd ge vierd - hoefden de hulpen hele maal niet langs te komen, om dat ze toch alleen maar in de weg zouden lopen, volgens me vrouw Renaud (86). Oost-Java Max Renaud werd op 10 februa ri 1905 geboren in Probolinggo in Oost-Java. Hij studeerde van af zijn twintigste in Nederland voor marine-officier. Nadat hij in de Tweede Wereldoorlog een tijd door de Duitsters gevangen werd gehouden, werd Renaud commandant van een vakantie oord in Malino op het eiland Ce lebes. De in Zierikzee geboren Josina Dogger mocht daar een tijdje bijkomen, na haar drukke werkzaamheden als marinever pleegster die naar Neder- lands-Indië was uitgezonden. De liefde tussen de verpleegster en de luitenant ter zee, eerste klas laaide niet direct op, maar uiteindelijk sloeg de vonk toch goed over. Terug in Nederland wilde Renaud van het varen af om een gezin te stichten. Eerst werkte hij nog op het ministe rie, bij de inlichtingendienst van de marine, maar begin jaren vijftig koos hij voor een bestaan als leraar. Hij kon les geven aan de toenmalige stedelijke scholen- Honderdjarige Max Renaud woont nog zelfstandig, samen met zijn vrouw. foto Camile Schelstraete (Advertentie) Avontuur en Zaterdag 19 februari 10.30 tot 15.00 ui Open Dag Scheepvaart en Logistiek Maritiem Instituut De Ruyter Vlissingen gemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen. Renaud gaf les in maar liefst vijf vakken: wiskun de, natuurkunde, scheikunde, mechanica en kosmografie (wis kundige aardrijkskunde). Als oud-officier straalde Renaud natuurlijk gezag uit, hij had de wind er als vanzelf on der. Na zijn pensioen viel hij nog drie jaar regelmatig in. „Mijn opvolger was na drie we ken al weer weg, omdat hij geen orde kon houden", herinnert de eeuweling zich. Een oud-direc teur wist het mooi te verwoor den, vult zijn echtgenote aan. „Hij zei tegen mijn man toen hij eens zijn rustige klaslokaal bin nenkwam, terwijl elders in het gebouw een leven als een oor deel was te horen: 'De leerlin gen eten bij u uit de hand, maar andere leraren vreten ze op'." Advertentie "'HOTEL RESTAURANT j/aepen I Veere vanaf 11 Februari zijn wij weer geopend! Valentijnsmenu 32,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl Ossekoppen sluiten carnaval door Frank van Cooten HULST - Energiebedrijf Delta nl directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst een 'spreekverbod' opleggen. Hij mag gedurende het onderzoek naar de oorzaak van de brand in een meterkast in de grootste woontoren van De Blaauwe Hoe ve, niet communiceren met de media. De jurist van Delta heeft direc teur Valckx een brief gestuurd met het 'dwingende advies' ge durende het onderzoek niet te praten met de media. .Wij vinden dat de heer Valckx eens moet stoppen met het uitde len van zwartepieten", zegt woordvoerster M. van Zuilen san Delta. „Het lijkt ons ver standiger dat de heer Valckx ge tonde het onderzoek niet raar buiten komt met informa- se die in relatie staat tot de brand. Onze jurist heeft daarom ra brief gestuurd met de mede deling dat hij het 'zwartepieten' moet laten." Directeur Valckx trekt zich daar niets van aan. „Vooral niet nu Delta zelf naar buiten is gekomen met informa tie over de brand. Ik voel me daarom niet geroepen gevolg te geven aan het advies van Del ta." Valckx is zeer verontwaar digd over de toonzetting van de brief. „De brief komt op mij zeer bedreigend over. Ik ben daar niet van gediend," Direc teur L. Janse van De Blaauwe Hoeve vindt een spreekverbod belachelijk. „Ik verbaas me over deze brief. Als ik een dergelijke brief zou krijgen, zou ik daar ook geen gehoor aan geven. Ik maak zelf wel uit met wie ik wel of niet praat. Dat hoeft een an der niet voor mij te bepalen." De Woonstichting Hulst houdt Delta verantwoordelijk voor de brand in een meterkast, een paar weken geleden. Volgens di recteur Valckx is de brand ont staan in de Delta-meter. Vol gens Delta is dat niet het geval. Keuringsinstituut Kema onder zoekt de brand fn opdracht van Delta. Ook de woonstichting laat momenteel onderzoek doen. Delta verwacht de uitkomst van het onderzoek medio maart. OSSENISSE - Een week na het reguliere feest krijgt carnaval nog een staartje in Ossenisse. Zondag trekt een alternatieve Stoet door het dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41