Lezer wil verscheidenheid re @ctie het alfabet van Zeeland Lezersredacteur A. J Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum ivaarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Er zijn lezers, die de krant tot de laatste letter bekijken en die dus vaak iets vinden wat niet he lemaal in de haak is. Tot die se lecte groep hoort Jo Freijser uit Breskens, die ons onlangs wees op een misser in de berekening van de schrikkelseconde. Hij blijkt zich ook bezig te hou den met gewichten. In de ru briek waarin dagelijks op pagi na 4 van de PZC wat berichten van vijftig jaar geleden worden herhaald, werd onlangs melding gemaakt van de opening van een nieuw aardappelkoelhuis van de firma J. Oosterbaan en Zonen in Oostburg. De redactie noteerde dat het koelhuis plaats bood voor 700.000 aardappelen. Freijser nam aan dat het om ki logrammen moet zijn gegaan. Klopt. Bij Oosterbaan waren ze wel goed maar niet gek; ze gin gen geen 700.000 aardappels tel len. Het ging dus om 700 ton, hetgeen volgens Freijser in 1955 gelijk stond aan plusminus 60 vrachtwagens (met aanhanger). Wij zijn blij dat de Breskense re kenmeester ons zo accuraat cor rigeert. Maar we zijn ook wel een beetje blij dat hij een slag moet slaan naar dat aantal vrachtauto's met aanhanger. Zo voelen we ons iets minder dom. Overigens, Oosterbaan transpor teert tegenwoordig vis vanuit Denemarken, laat Freijser we ten. Hoeveel vissen? Dat weet hij kennelijk niet. vrijdag 11 februari 2005 Buitenlanders die zich in Nederland willen vestigen, moetenbb Nederlandse ambassade in hun land van herkomst een inburger examen afleggen. Dat kost 350 euro. Om zelf te kunnen studeij kunnen ze een lespakket krijgen voor 45 euro. De zelfstudie 250 tot 350 uur. Zo ziet het plan eruit dat het ministerie vanj2 heeft gepresenteerd. Op Forum van de PZC (www.pzc.nl) werds zoals doorlopend gebeurt, opvattingen gegeven. Een greep uitd(6 merkingen die vanaf de digitale zeepkist van deze krant werdeni maakt: Goed gedrag „Ik mis iets", laat een deelnemer aan Forum, die zich als 'd... ker' presenteert, weten. „Inburgeringstoets okee, maar slechts^ nen die clean verklaard zijn door justitie in hun eigen landzoud deze toets mogen doen. Om een status te kunnen aanvragen er, ;i verkrijgen, moet men een verklaring van goed gedrag kunnend nen. Ik denk dat deze wijze van werken velen doet afzien ome*, burgenngstoets ook maar aan te vangen." Het eisen van een bewijs van goed gedrag lijkt Maja niet realty „Het 'clean' zijn in het land van herkomst is niet eerlijk tetoers- Mensen met een strafblad, die nog invloed hebben in hun lanc.- gen toch wel toestemming, met of zonder test. Gelijke monnik* lijke kappen is een nobel streven, maar in de praktijk niet goed; voerbaar. Ondanks dat alles moet het een streven blijven, dat5 sen die in Nederland willen wonen dit (verplicht) goed voorbad den." Nico vindt het normaal dat voor dienstverlening door de overa» moet worden betaald. Tenslotte betaalt men in Nederlando« voor die diensten, direct (denk aan paspoort en dergelijke) of reet via belastingen. Ook in het buitenland betalen Nederlands voor nagenoeg alle diensten die via Nederlandse ambassades er.3 sulaten geregeld dienen te worden. Principieel is het natuurlij!) zo dat iemand die naar Nederland wil verhuizen daar maar nat moeite en kosten voor over moet hebben." In je hart One world woman voelt wel voor het idee van inburgering, n ziet weinig in het idee dat dat in het land van herkomst zou mof gebeuren. „Hoe kan je nu een inburgeringstoets/cursus volgenoi een land waar je nog nooit gewoond hebt. Ik denk, dat wij alsNf derlanders niet eens voor deze toets zullen slagen. Een aanvrat van iemand met een Nederlandse nationaliteit, die iemand naar) derland wil halen en voor deze persoon wilt garant staan, g door een mangel van formaliteiten. Het gaat niet zo makkelijks ieder wel denkt, en dan heb ik het nog niet over de financiëleh Als de 'buitenlandse' persoon in Nederland arriveert, dan vind! het normaal, dat die zelf betaalt. Heeft het ROC ook nog iets ie doen. Nederland moet je voelen, meemaken in het dagelijks lei» in je hart, niet op afstand op papier, computer. Zo kun je niet geren. En wat ik gelezen heb: vooral voor Turkije, Marokko enk name. Belachelijk, discriminerend... Waarom die Amerikanene dere nationaliteiten niet? Zij spreken na tien jaar in Nederland? hebben gewoond nog steeds Engels en gebrekkig Nederlandse zijn niet ingeburgerd, hebben ook nog steeds hun eigen denkwijg 'cultuur' en dragen die in Nederland uit." Citaat Vroeger hadden we de pijnbank, tegenwoordig de pers. Oscar Wilde Europa. Baken of bullebak? Antwerpen wenkt. Rotterdam lonkt. Wie gaat er eigenlijk over Zeeland? door A.J. Snel De journalistiek moet kleur beken nen. Ze zou vaker met zoveel woor den moeten aangeven dat ze partij kiest en niet pretenderen objectief te zijn en onafhankelijk de realiteit te weerspiege len. Een sterkere profilering zou het maatschappelijk debat ten goede ko men. Die stellingname is van Maxime Verha gen, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het debat tussen de politiek en de jour nalistiek is in het afgelopen jaar, waar schijnlijk aangejaagd door een reeks in grijpende gebeurtenissen, intensiever gevoerd dan voorheen. Verhagen lan ceert nu een opvatting die er, vrij ver taald, op neerkomt dat journalisten niet objectief zijn en dat ze ook niet net moe ten doen alsof. Impliciet pleit hij voor een terugkeer naar verzuiling in de me dia. Je koopt een krant met een bepaal de titel en dan weet je precies wat je krijgt: links, rechts of ergens daar tus senin. Jijbak Eerst dan maar een jijbak. Politieke par tijen zouden zich scherper moeten profi leren. Ze doen wel net alsof ze zich voor al door beginselen te laten leiden, maar in werkelijkheid is dat niet zo. Wie stemt op een partij, weet niet wat hij krijgt: links, rechts of ergens daar tus senin? Afwachten is de boodschap. Daar zijn verschillende redenen voor. In dit veelstromenland moet de politiek altijd compromissen sluiten. Dat is een garantie voor een zekere mate van vaag heid over beslissingen. De vroegere di recteur van de Rijksvoorlichtings dienst, Gijs van der Wiel, kon dat beel dend toelichten. Hij bracht ten tijde van het kabinet Den Uyl eens een kabi netsbeslissing naar buiten, die hij als volgt toelichtte: „De regering heeft een kalkoen gekocht; het CDA ziet er een schriele kip in terwijl de PvdA een sier lijke zwaan meent te ontwaren". Zo had ome Gijs, zoals hij liefkozend werd genoemd, wel meer bestiale varianten achter de hand; ik heb hem ook eens col lege horen geven over een paard, een dromedaris en een kameel. Hij wist daarmee haarscherp aan te geven hoe unaniem genomen besluiten door politi ci zeer gevarieerd worden uitgelegd en nadere exegese door derden vergen. Vaak door journalisten. Tweede Kamer, de arena waar vaak geheimtaal wordt gesproken. Er is nog een ander, structureel gegeven dat onscherpte oplevert. In de afgelo pen decennia zijn de grote politieke par tijen minder dogmatisch geworden in hun opstelling. De scheidslijn tussen be houdend en vooruitstrevend is ver vaagd. De wereld is al geruime tijd niet meer zo makkelijk in vakjes in te delen. Al enkele tientallen jaren geleden ruil den Ed van Thijn en Hans Wiegel eens hun redevoeringen. Beiden spraken voor eigen parochie de tekst uit van de ander. Toejuichingen werden hun deel. Geen mens had in de gaten dat Wiegel het so cialistische en Van Thijn het liberale ge dachtegoed had staan uitventen. Dit fenomeen heeft te maken met de ver andering der tijden. Er zijn niet zoveel mondige burgers meer, die een politieke partij aanhangen die zegt de absolute waarheid te verkondigen. Evenmin res teren er veel krantenlezers die zulks van hun dagblad verwachten. Mensen van deze tijd wensen zich geen opvattin gen te laten voorschrijven. Ze willen kennisnemen van een veelheid aan fei ten, achtergronden en meningen en ko men zelf tot een slotsom. Zuilen Regionale krantenmakers, zoals die van de Provinciale Zeeuwse Courant, zijn er al heel lang aan gewend daarmee om te gaan. In de loop van de tijd hebben de zuilen in kleinschalige gebieden hun ei gen dagbladen niet rendabel kunnen houden. Er waren wél bestaansmogelijk heden voor regionale kranten zonder di recte binding met enige politieke of reli gieuze stroming. De profilering van de PZC wordt dan ook op een andere ma nier bewerkstelligd. De krant is onaf hankelijk en informeert via berichtge ving, verklaring en toelichting de lezers zo objectief mogelijk over een zo breed foto Cees Zorn GPD mogelijk terrein. Daarbij wordt sterk rekening gehouden met de regionale taak van de krant in de Zeeuwse samen leving. Wat landelijke kranten in de loop van de tijd zijn gaan doen, was al geruime tijd beleid bij regionale kran ten. Binnen de eigen krant is sprake van een sterk ontwikkelde pluriformi teit. De krant is een podium voor alle mogelijke groeperingen en organisaties. En de politieke of levensbeschouwelijke voorkeuren van individuele leden van de redactie zijn niet van betekenis. Het pleidooi van Maxime Verhagen, waarin een zekere hang naar restaura tie valt te beluisteren, zal vermoedelijk weinig weerklank vinden. De consumen ten van nieuws en achtergronden heb ben er geen behoefte aan dagelijks hun meningen bevestigd te zien. Zij willen evenmin belerend worden toegespro ken. En zich profileren, dat zullen ze zelf wel doen. PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40