Ross pakt verpleeghuizen aan Controle op EU-subsidies faalt Meevaller van 680 miljoen levert nog weinig op Lief karakter is belangrijk voor krijgen van verkering Staatssecretaris komt met pakket maatregelen Kamer tegemoet Forse boete na noodlanding Akkoord leraren Terra College Overvaller geeft eerst zijn naam op Grapjas politieschool gaat te ver Meer geslaagden voor rijexamen Doden op A50 zijn Chinezen Man rijdt met bus kantoor UWV binnen Nederlands dodental beving naar zeventien vrijdag 11 februari 2005 UISTERDAM - Een lieï karak et is Voor jongeren de belang- ójkstcreden 0111 verkering te ne- 1 Voor 23 procent van de jon- „rtomoct (ie 'liefde' vooral een onrekkelijk uiterlijk zijn om met iemand te gaan. Oil blijkt uit een groot onder uit onder 2500 jongeren in de leeftijd van 9 tot en met 15 jaar. Het onderzoek is uitgevoerd door Kaboem in het kader van Valentijnsdag. Kaboem is met 600.000 leden een groot marke tingplatform voor jongeren. Op die leeftijd worden al veel jonge ren ontgroend in het zoenen, zo als ze dat zelf noemen. Zeker 45 procent van de jeugd heeft al eens getongzoend. Een kwart is zelfs al enigszins ervaren, want 26 procent heeft inmiddels meer dan tien keer gezoend. Ontgroening is een populair ge spreksonderwerp op Kaboem. „Ontgroend wil zeggen, dat je voor het eerst zoent. Dus je zoent, met je tong, in iemand an ders zijn mond", weet een van de jongeren. Een ander zegt: „Ik ben al ontgroend. Ik weet niet meer wanneer dat was, maar één ding zeg ik tegen je; het voelt alsof je in de hemel bent!" Van de ondervraagden zegt 49 procent heel erg verliefd te zijn en 31 procent een beetje. Dat niet alle liefdes worden b.eant- woord blijkt uit het feit dat maar 26 procent echt verkering heeft. Vooral bij jongens speelt uiterlijk een grote rol om een re latie aan te gaan, bij meisjes is dat minder het geval. Naast lief en knap wil 10 procent verke ring omdat iemand gezellig is. Valentijnsdag, komende maan dag, is erg populair onder jonge ren. Ruim 80 procent vindt Va lentijnsdag leuk. Het versturen van een valentijnskaart zien ze als een uitstekende 'versiermo- ve'. Ruim 60 procent geeft aan het heel erg leuk te vinden om een liefdesboodschap te ontvan gen op deze dag. Slechts 5 pro cent is niet enthousiast. ANP DRIEBERGEN - De Belgische helikopterpiloot die dins dag een noodlanding maakte in Biddinghuizen omdat hij zonder brandstof zat, krijgt een forse boete, aangezien hij in strijd met luchtvaart wetgeving heeft gehandeld. De helikopterpiloot landde, gedwongen door brandstofte kort, op het platteland bij Biddinghuizen. Na te hebben bijgetankt, vloog de helikopter weer verder. „Het is een opperste gebod in de luchtvaart om, voordat je ex-gens heenvliegt, eerst te berekenen of je daar de brandstof wel voor hebt", aldus een woordvoerder van de politie ANP DEN HAAG - Het bestuur van Scholengroep Den Haag Zuid-West (het voormalige Ten-a College) en de onder wijsbonden zijn het eens geworden over een sociaal plan voor het personeel van de school, die door een foi-se da ling van het aantal leerlingen flink moet reorganiseren. Er komt een vertrekx-egeling voor oudere docenten en het personeel dat vrijwillig vertrekt, krijgt tot de zomerva kantie een deel van het salaris doorbetaald. Het bestuur probeert docenten onder te brengen bij andere scholen. Het Terra College was kort na de oprichting in 2003 het toneel van moord óp docent Hans van Wieren door een leerling. GPD ZWOLLE - De overvaller van een telefoonwinkel in Zwol le maakte het de politie wel ei'g gemakkelijk: kort voor de overval gaf hij zijn naam op voor de aanschaf van een nieuw toestel. Toen hij dat had gedaan, haalde de 24-jari- ge winkelmedewerker de telefoon uit het magazijn. Bij terugkomst pakte de 40-jarige overvaller een honkbal knuppel uit zijn tas en sloeg daai-mee de winkelmedewei-- ker op zijn hoofd. De man ging er met de telefoon van door, maar werd gisteren in zijn woningaangehouden door cle politie; de gegevens die hij voor zijn roof had inge vuld, bleken te kloppen. GPD AMSTERDAM - De 23-jarige student van de Amsterdam Politie Academie, die op zijn persoonlijke website een 'cursus tasjesdief aanx-ijden' had geplaatst, is buiten func tie gesteld. Hij heeft het korps Amsterdam-Amstelland ernstig in diskrediet gebi-acht, aldus de politie gisteren. De politie van Amstei-dam is tevens een ondex-zoek begon nen naar de man. Op www.klasb03.tk had hij een i-ode au to afgebeeld met op de hoedenplank een detectiesysteem om tasjesdieven te signaleren. ANP RIJSWIJK - Bijna de helft van het aantal kandidaten voor het praktijk-rijexamen in 2004 heeft het rijbewijs be haald. In totaal slaagden ruim 226.000 pei-sonen voor hun rijexamen, 1 procent meer dan in 2003. Dat maakte het Centi-aal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) gisteren bekend. In 2004 nam het CBR i-uim 477.000 pi-aktijkexamens af. Dat was 1 procent minder dan in 2003. Het pei-centage geslaagden steeg echter, van 46,4 in 2003 naar 47,4 vorig jaar. In totaal slaagden dat jaar ruim 2500 kandidaten meer dan in 2003. ANP IIATTEM - De twee vermoorde inzittenden van een auto die dinsdagochtend vroeg langs de A30 bij Hattem werden gevon den, zijn Chinezen. Het gaat om een man en vrouw uit Den Haag, beiden dertig jaar oud. De familieleden zijn inmiddels de hoogte gebracht. Dat het bijna drie etmalen duurde voor dat de identiteit boven water bamwijt de politie aan proble men met het lokaliseren van de éigenaar van de auto. Die werd iphetgeregistreei'de aches aan hankelijk niet gevonden. Ook er vei-warring' over wie in üjn auto had gereden. Het re- diercheteam wil nog niet in gaan op het mogelijke motief worde moorden. De afgelopen jaren zijn Chine zen in cle horeca vaak het slacht offer geweest van chantage, be rgingen en geweld. Chinese fendes verlangen dan geld in mi! voor beschex-ming. Mogelijk kbben mensen- of drugshandel bij de afrekening een rol heeft fspeeld. GPD ''O.PIË! kw EI® v/iAJ van onze redactie binnenland DEN HAAG - De concurrentie tussen banken op het gebied van pintransacties heeft de win keliers nog weinig voordeel op geleverd. Het verschil in de ta rieven beloopt maximaal 0,3 eu rocent. Dat blijkt uit een onder zoek in opdracht van de mede dingingsautoriteit NMa, dat gis teren is gepresenteerd. De tarieven die banken in reke ning brengen voor pintransac ties liggen ruwweg tussen de 5 en de 10 cent. De prijs per trans actie hangt voornamelijk af van het aantal pinbetalingen dat een winkelier verwelkt. De contracten voor pinbetalin gen zijn afgelopen voorjaar over gegaan naar de individuele ban ken. Daarmee werd een einde ge maakt aan de monopoliepositie van de betalingsorganisatie In- terpay, die voorheen alle pint ransacties verzorgde. De banken hebben Intei-pay op gericht. De NMa legde Interpay en acht Nedei'landse banken in april vo rig jaar een'boete op van in to taal 47 miljoen euro voor het be rekenen van excessieve tarie ven. Tegen deze boete loopt nog een beroepsprocedure. De NMa concludeert dat er een beperkte mate van concurrentie tussen de banken is. De concur rentie wordt nog belemmerd, doordat de contracten van veel winkeliers yoi'ig jaar automa tisch zijn oveigegaan naar hun huisbanken. Ook bieden veel banken de pintransacties alleen aan als de klanten ook andere producten, zoals een betaaheke- ning, afnemen. Dat maakt een overstap minder snel aantrekke lijk. Een woordvoerder van het Plat form Detailhandel noemt de re- sultaten van de ingrepen in de markt voor pintransacties 'te leurstellend'. „Wij hadden ver wacht dat de tarieven drastisch omlaag zouden gaan." Het plat form is ook een actie begonnen tegen Interpay. Het samenwer- kingsverband in de horeca en de tailhandel wil Interpay aanspra kelijk stelleii voor de te hoge ta rieven die in de voorbije jaren zijn berekend. Eerder liet supermaiktkoepel CBL weten dat zij 200 miljoen euro terug wil zien van Interpay en de banken. Deze actie wordt nu breder getrokken naar de rest van de detailhandel en de horeca. Interpay noemt de maat regel van het platform voorba rig. De organisatie wijst erop dat er bezwaar is aangetekend tegen de NMa-boete. ANP ■hnrFrouke Houtman I)EN HAAG - Een telefoonlijn pr misstanden in verpleeghui- ten anoniem gemeld kunnen horden en een versnelde inspec tieronde langs alle Nederlandse Met deze en an dere maatregelen wil staatsse cretaris Ross (Volksgezondheid) de slechte verzorging van ver pleeghuispatiënten aanpakken. Ross komt hiermee tegemoet de wens van de Tweede Ka- Sner. Alle partijen zetten haar mnge week tijdens een debat over verpleeghuiszorg onder nare druk om snel verbeterin gen door te voeren. Aanleiding ras een uitzending van actuali teitenprogramma Nova, waarin rerpleeghuisbewoners met ern- stige doorligplekken te zien wa rn en waarin verpleeghuisart- en verklaarden niet langer te rillen werken in de mensonte rende instellingen. Ross noemde fereportage 'schokkend'. Gisteren kondigde Ross per snef een aantal acties aan. De bspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) brengt voor eind 2006 een bezoek aan alle 377 ver pleeghuizen en 253 verpleegaf- elingen in verzorgingshuizen in Nederland. Openbaar De instellingen waar de patiën ten het slechtst verzorgd wor- k zijn het eerst aan de beurt. De IGZ moet die allemaal voor pil dit jaar bezocht hebben. De teultaten van de inspectie wor den openbaar, zodat ook patiën te) en hun familie weten hoe goed of slecht hun verpleeghuis scoort. Instellingen die hun pa tiënten na deze inspecties slecht blijven verzorgen, komen onder verscherpt toezicht te staan en kunnen zelfs worden gesloten. Volgens Ross mogen patiënten daarvan uiteraard niet de dupe worden. De staatssecretaris on derzoekt nog of ze particuliere instellingen kan verplichten zich te registreren. Alleen zo kan zij ze onderwerpen aan kwa liteitseisen. Volgende maand wordt er een te lefonisch meldpunt ingesteld, waar zowel verpleegkundigen en artsen als patiënten en hun familie anoniem met klachten te- recht kunnen. De Inspectie krijgt extra mankracht om de klachten goed te kunnen afhan delen. De coalitiefracties CDA, WD en D66 zijn blij dat Ross snel met maatregelen is gekomen. CDA-Kamei'lid Vietsch: „Ze neemt de signalen duidelijk se rieus." „Maar voorlopig hebben we alleen een brief", vindt D66-Kamerlid Lambrechts wel. „De staatssecretaris moet de plannen ook echt uitvoeren." WD'er Van Miltenburg is blij dat de IGZ meer slagkracht krijgt, De PvdA wil nog steeds van Ross weten hoe de situatie in de vexpleeghuizen zo uit de hand kon lopen. Later deze maand houdt de Kamer een hoorzitting over verpleeghuis- zoi-g. Daarbij worden ook de IGZ en verpleeghuispersoneel gehoord. De sector ziet meer in een ruimer budget als oplossing dan in verscheipt toezicht. GPD DEN HAAG - Het aantal Neder landse doden als gevolg van de zeebeving in Zuid-Azië is opge lopen tot zeventien. Nog ruim twintig Nedexianders worden vermist. Naar circa vijf landgenoten van wie onduide lijk is of ze tijdens de natuur ramp in het gebied waren, wordt nog gezocht. ANP HENGELO - Een 38-jarige man uit Enschede is gister ochtend met zijn bestelbus het kantoor van uitkeringsin stantie UWV in Hengelo binnengereden. Niemand raak te gewond, maar de ravage was groot, zo meldde de poli tie. Het incident vond plaats om negen uur. Het busje ramde de draaideur en kwam tot stilstand in de hal van het UWV. De politie kon de man na zijn wildemansactie aanhouden. Volgens de politie was de man niet tevre den over een gesprek dat hij een dag eerder tegen slui tingstijd met het UWV had gevoerd. Hij had toen al gedreigd zijn busje in het kantoor te rij den. Bij het UWV zijn ze erg geschrokken van het inci dent. De uitvoerder van onder meer WAO- en WW-uit- keringen gaat nu kijken of de beveiliging van de kanto ren wel voldoende is. „Er staan paaltjes voor de pan den, maar deze man kon er precies doorheen met zijn be stelbus", aldus een woordvoerder van het UWV. foto Jack Huygens/ANP DEN HAAG - Het kabinet wil de economie een extra impuls ge ven met een injectie van 680 mil joen euro. Het extraatje is voor al het gevolg van een forse mee valler uit de aardgasbaten. baten komen in elk geval auto matisch terecht in een fonds ter versterking van de economische structuur; voornamelijk wegen en spoorlijnen. GPD De inkomsten vallen hoger uit doordat de gasprijs is gekoppeld aan de (hoge) olieprijs. Volgens het ministerie van Economische Zaken kan de meevaller uitein- Page kussenzacht toiletpapier pak 8 rollen door Paul Koopman kabinet over de landbouwsubsi dies (1,4 miljard), ontvangen gel- DEN HAAG - Er is amper con- den uit stractuurfondsen (200 trole op de besteding van de in miljoen) en uit 'overige subsidie totaal 1,9 miljard euro die Ne- potten' (300 miljoen) geven vol- tlerland in 2003 aan Europese gens de rekenkamer 'geen zeker- subsidies ontving. De verant- heid over de rechtmatigheid van woording van het kabinet over de bestedingen', deze gelden schiet ernstig te- Het controle-instituut voegt kort. daar nog aan toe: „Op de doel- Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in een gisteren openbaargemaakt onderzoek I OU PI 1 T*T*PH Tl P TTITTTIPTI naar de besteding van Europese UI M. l/ll UV pillllVll gelden. De rapportages van het matigheid gaan de rappoi'tages al helemaal niet in." Volgens de EU-regelgeving moet vijf pro cent van de structuurfonds-uit gaven onafhankelijk worden ge controleerd. Ook de uitvoering van deze vijf-pi'ocentsconti'oles zou 'sterk te wensen oveiiaten'. Over de besteding van overige EU-gelden (300 miljoen) is vol gens de Rekenkamer 'vrijwel niets bekend'. De rekenkamer vreest dat het er in andere lidstaten niet veel be ter aan toe gaat. Nederland droeg in 2003 in totaal 4,9 mil jard euro af aan Brussel. Netto (minus ontvangsten) betaalde ons land drie miljard euro aan de Europese Unie. De gebrekki ge controle op EU-subsidies draagt het risico in zich dat Eu ropa geld terugvordert, zoals eerder gebeurde bij ten om-echte ontvangen gelden uit het Euro pees Sociaal Fonds. In een reac tie erkent het kabinet dat bij de controle op EU-subsidies zeker verbeteringen mogelijk zijn, maar daarvoor, zou in de eerste plaats de Europese Commissie verantwoordelijk zijn. GPD delijk nog hoger uitpakken. Minister Zalm van Financiën sprak van 'een eenmalige mee valler'. Hij waarschuwde ook dat er nog tegenvallers aanko men, maar hij kon niet zeggen hoe hoog die zullen zijn. Van daag bespreekt de ministerraad waaraan het extra geld precies zal worden besteed. Extra inkomsten uit de aardgas (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3