IPZC Huizen voor jong en oud nodig Wethouder wil vaart achter nieuwbouw Noorderpolder Mosselkwekers voeren eensgezind actie BiWFflE Kadaster sluit in 2009 kantoor Middelburg Alles 75% korting 1 Zoutelande Woningbouw speerpunt in stedelijke vernieuwing ZMF twijfelt over aanpak Japanse oester Belangrijke mededeling Winterkleding restant verkoop Nieuwe snoeitractor bij waterschap Bromfiets gestolen in Zierikzee Delta eist mediastilte over brand ✓aepen I Veere Diefstal jedactie: 0113-315649 iyvV.pZC.nl «ail redactie pzc.nl gs 31.4460 AA Goes A/»rtentie-exploitatie: S en Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; Sal: 020-4562500. jijdag 11 februari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ijnnrPiet Kleemans 0ERIKZEE - Er moeten op jthouwen-Duiveland meer hui- Bikomen voor zowel senioren jl> jongeren. Dat is één van de peerpunten van de gemeente oor «at betreft de stedelijke emieuwing op het eiland. Ver wordt onder meer gepleit r het beter gebruik maken de 'cultuurhistorische di mensie van Zierikzee. Öpzich is het op Schouwen-Dui- dand, stelt de gemeente, goed ionen, werken en recreëren. cultuur-historische land schap is gevarieerd en er is een itgebreid scala aan ontspan- ingsmogelijkheden. Het is ech- jniet alles goud wat er blinkt, ris gebrek aan geschikte - be- albare - woningen voor zowel ngeren als senioren. Verder _jn er te weinig zorgwoningen, iat de bereikbaarheid van on er meer Zierikzee te wensen reren gebeurt er eigenlijk veel weinig met de karakteristieke altuurhistorische bebouwing sn met name Zierikzee. Ook ei culturele aanbod in Schou- ei-Duivelands centrumstad au best een opkikker gebrui- vindf de gemeente. Dat de evolking op het eiland ver- njstis een gegeven. )e gemeente wil senioren een antrekkelijke leefomgeving bie- enmaar tegelijkertijd het ei land aantrekkelijk houden voor Egeren. iloderniseren lepleit wordt voor levensloop- g (nieuw)bouwen in «nbinatie met het modernise- m van het bestaande wo- ingaanbod. In alle wijken moet GOES - Voor de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) is het nog uitgemaakte zaak dat de wilde Japanse oesters in de Oos terschelde moeten worden be dreden. Pertinent tegen het beheren van de wilde Japanse oesters is de niet, liet medewerker G. van Zonneveld gisteren weten ereactie op de actie van mossel- brekers bij de Oesterdam in de Oosterschelde. Maar voordat er iets wordt on dernomen, moet wel duidelijk zijn wat de gevolgen zijn. Dat geldt wat betreft Van Zonne- eeld ook voor een proefproject met het wegvissen van Japanse oesters. Van Zonneveld wordt er veel te snel ingezoomd op het Eee'wegaan ze weghalen'. Hij ïTeest dat 'het middel erger kan ajn dan de kwaal'. „Want bij het wegvissen krijg je veel bo demberoering. Je gaat tuinieren ineen natuurgebied. Als je daar aan begint, weet je niet waar je eindigt," Vandaar dat de milieufederatie pleit voor een uiterst zorgvuldi ge voorbereiding, waarbij eerst op een rijtje wordt gezet: wat is iet effect van 'niets doen' tegen over'oesters wegvissen'. -Voor ons is dat nog niet helder genoeg", verklaart Van Zonne nd. „Het is in elk geval een illu sie te denken dat we die wilde oesters helemaal weg kunnen krijgen." he ZMF zit in een groep die is oetrokken bij de opstelling van een provinciaal plan van aan pak voor het oestervraagstuk. in de visie van de gemeente een gezonde mengeling van jong en oud komen. Wie zorg nodig heeft moet dat als het even kan aan huis kunnen krijgen en als dat niet mogelijk blijkt dient er een alternatief in de vorm van bijvoorbeeld zorgwoningen voor handen te zijn. Ook wordt aan dacht gevraagd voor mogelijkhe den voor kleinschalig groepswo nen. Dit met de overtuiging in het achterhoofd dat die klein schalige zorg op termijn de gro te zorginstellingen gaat vervan gen. De schaarse beschikbare ruimte moet slim gebruikt wor den. Wonen boven winkels is een mogelijkheid waar meer aan dacht aan besteed zou moeten worden. Schoohvoningen Een andere mogelijkheid is een school combineren met school- wöningen. Verder wordt gepleit voor het aardig aankleden van de openbare ruimte. Dat maakt dorp en stad leefbaarder voor wie er woont en aantrekkelijker voor de toerist. Voor wat betreft Zierikzee moet in de visie van de gemeente veel beter gebruik worden gemaakt van het 'cultuur-historisch po tentieel'. Musea, podia en ate- door Harmen van der Werf YERSEKE - De boten moeten spreken, zei voorzitter Wim Schot van de Zierikzeese vissers vereniging van te voren. En dat deden ze gisteren op de Ooster schelde. Met zeker vijfendertig kotters voerde de mosselsector actie tegen de plaag van Japan se oesters in de zeearm die de broodwinning van de mossel kwekers bedreigt. Aan boord van de Bruinisse 6 van Wout van den Berg hadden de mosselbestuurders zich 's morgens verzameld. Van den Berg uit Bruinisse, Schot uit Zie rikzee, voorzitter Jos van Dam me van de vissersvereniging uit Yerseke en zijn voorganger André Verschuure. Als vanouds was alles goed georganiseerd. Achter de Bruinisse 6 vormde zich vanuit de haven van Yerse ke een konvooi schepen. De tijd van de acties voor een open Oos terschelde, in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, leek te herleven. Van den Berg stoomde niet op naar Zierikzee, zoals eerder ge meld, maar naar de Oesterdam. Alsof ze het erom hebben ge daan, de mannen van Rijkswa terstaat, toen ze in de jaren tach tig voor deze verbinding tussen Zuid-Beveland en Tholen een naam moesten verzinnen. „Hoe verder je in de Oosterschelde komt, des te meer van die wilde Japanse oesters je tegenkomt", merkte Schot op. Het gaat van kwaad tot erger, is de ervaring van de Zierikzeeë- naar. Afgelopen jaar was op één van 'zijn kweekpercelen zoveel oesterbroed gevallen, dat ze zijn mosselen praktisch hadden over woekerd „Het enige wat ik kon doen, was het perceel helemaal schoonmaken. De mosselen wa ren waardeloos." Onder de mos selkwekers die het door strenge re regels al moeilijker hebben, leeft de angst dat wilde Japanse oesters nog meer schade gaan aanrichten, als er niet snel wordt ingegrepen. Vandaar de symbolische actie, onder het motto: 'we zijn er klaar voor om de boel netjes op te schonen'. Spanning In het Lodijksche Gat, onder de Oesterdam, moest het gebeuren. Van den Berg liet twee korren vieren en in het water zakken, tot op veertien meter diepte. Vol spanning wachtten de mosselbe stuurders af, met in hun kielzog collega's uit Bruinisse, Yerseke, Zierikzee én - de enige - uit Hon- tenisse. „Straks komt er niks bo ven", grapte een opvarende. Die angst werd niet bewaarheid. De korren waren niet bomvol, maar er zaten genoeg brokken Japan se oesters in om mooie foto's te kunnen schieten. De mosselkwe kers hadden hun eerste doel be reikt: veel publiciteit. Op de scheepsbrug van de Brui nisse 6 bracht een fotograaf de voormannen van de mosselsec tor in beeld. „Zo, die is voor Poppelaars", zei er één. Voor gedeputeerde Toine Poppelaars die de actie eerder deze week als 'nutteloos' betitel de. De provincie laat immers al een actieplan uitwerken. Schelp- dierdeskundige Marnix van Stralen die ook aan boord was en die aan dit plan schrijft, keek daar genuanceerder tegenaan. „Het zit de vissers hoog. Dit is hun manier om dat te laten (Advertentie) Drogisterijketen Kruidvat haalt met onmiddellijke ingang hel product Bob de Bouwer Super Fun Kit" uit de winkels terug. °e reden voor deze maatregel is dat de viltstiften in de knutseldoos niet aan de veillgheids- 'oorschhftcn voldoen. De doppen van de viltstiften zijn niet voorzien van ribbels of gaatjes, «in mogelijk gevaar opleveren als kinderen per ongeluk de dop zouden inslikken. Deknutseldoos werd aangeboden vanaf 31 januari 2005 voor een prijs van 2,99 in alle 'sngmgen in Nederland. ^nten worden dringend verzocht de knutseldoos niet te gebruiken en terug te brengen naar winkel. Bij inlevering van de knutseldoos wordt het aankoopbedrag vergoed. |for nadere inlichtingen kunnen klanten contact opnemen met de servicelijn van Kruidvat, ®«oonnummer 0318 57 98 88. Kruidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en stelt de veiligheid van 'Men centraal Daarom neemt het bedrijf de knutseldoos uit de handel. 'i icden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder A. Croné wil de nieuwbouw voor de wijk Noorderpolder in Zierikzee opsplitsen in deelplan- nen. Hij wil daarmee voorko men dat de uitvoering vertra ging oploopt door het gekrakeel rond financieringsmaatschappij TRS. Bij de nieuwbouw van de ruim zevenhonderd woningen noorde lijk van de bestaande stad zijn drie grondeigenaren betrokken. Het grootste stuk is in bezit van TRS. Daarnaast beschikt de ven nootschap onder firma (VOF) Planontwikkeling Schouwse- dijk - een groep particuliere grondbezitters - over ongeveer eenderde deel van het totale ter rein. Het restant is in bezit van de gemeente Schouwen-Duive land. Croné wil alvast beginnen met bebouwing van het stuk van de VOF Schouwsedijk in de hoek met de Hoeveweg, direct achter de huidige bebouwing. „Veel liever natuurlijk zou ik het plan integraal uitvoeren, maar als dat er door allerlei ex terne factoren even niet in zit, moet je op een gegeven moment toch verder. Het kan niet zo zijn dat het totale plan de dupe wordt van het feit dat TRS niet in staat is zijn grond weg te zet ten. Is die hoek vervolgens (Advertentie) klaar, en heeft TRS orde op za ken gesteld, dan kunnen ze van die kant alsnog aanhaken." De wethouder heeft het overleg met de groep particuliere grond bezitters geïntensiveerd en laat de opzet voor die hoek nu nader uitwerken. Zijn streven is uiter lijk binnen drie maanden een sa menwerkingsovereenkomst te sluiten, op basis waarvan de be stemmingsplanprocedure kan beginnen. Kavelprijs TRS heeft deze week al wel een nieuwe projectontwikkelaar aan de gemeente gepresenteerd, die de kar van hun kant moet gaan trekken. Begin januari werd bekend dat de financie ringsmaatschappij had gebro- dames-heren-kids Alleen Zaterdas en Zondag 12-13 februari o.a. saastra riverwoods mc gregor cottonfield timberland part-two Uw vergadering al geboekt? Golden Tulip Wij bieden u dé perfecte zaal op de perfecte locatie! Golden Tulip Westduin (50 meter van zee en strand) liers verdienen meer aandacht en hetzelfde geldt voor het ge bied rond Nieuwe Kerk en Sint Lievensmonstertoren. Voor stedelijke vernieuwing in de periode van 2005-2009 heeft de gemeente - als alles goed gaat - alles bij elkaar 1,7 mil joen euro te besteden. MIDDELBURG - De tijd van half afgebroken takken en zieke iepen is voorbij: het waterschap heeft een nieuwe snoeitractor. Waterschap Zeeuwse Eilanden had voor heen veel kritiek te verduren als het op snoeitechniek aan kwam. Snoeien resulteerde geregeld in slecht afgebroken takken en aantastingen. En dat maakte het groen er niet mooier op. Een overstap naar de aloude heggenschaar mocht evenmin baten: dat was te kostbaar. Daarom zette het waterschap al zijn eisen op een rij: kwa- liteitbehoud van het hout en kostenbesparing. Samen met Herder BV ontwikkelde het schap een machine die voorde len combineert. Het gaat om een tractor met aan de voorzijden een mes- senbalk die struiken snoeit en erachter een klepelmaaier die het gesnoeide hout verkleint. Achterop zit nog een ap paraat dat de weg verschoont van gesnoeid houtafval. Tot nu toe hebben alle proeven met de machine resultaat ge had. De methode zorgt voor een kostenbesparing van on geveer dertig procent. ZIERIKZEE - Bij de fietsenstalling bij de bushalte aan het Sas in Zierikzee is woensdag tussen drie uur 's mid dags en half elf 's avonds een bromfiets gestolen. Het gaat om een zwarte Vespa Piaggio met het verzekeringsplaatje SJW101. De bromfiets stond op het stuurslot. De waarde is onbekend. HULST - Energiebedrijf Delta wil directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst een 'spreekverbod' opleggen. Hij mag gedurende het onderzoek naar de oorzaak van de brand in een meterkast in de grootste woontoren van De Blaauwe Hoeve niet communiceren met de media. De ju rist van Delta heeft directeur Valckx een brief gestuurd met dit 'dwingende advies'. „Wij vinden dat de heer Valckx eens moet stoppen met het uitdelen van zwarte pieten", zegt woordvoerster M. van Zuilen van Delta. Directeur Valckx is zeer veront waardigd over de toon van de brief en trekt zich van het advies niets aan. „Vooral niet nu Delta zelf naar buiten is gekomen met informatie over de brand." Volgens Valckx is de brand in de Blaauwe Hoeve ont staan in de Delta-meter; Delta zou gebruikmaken van on deugdelijke en dus onveilige meters van Tsjechisch fabri kaat. Valckx baseert zich op een onderzoek naar de brand dat bureau Stork in opdracht van de Woonstichting heeft verricht. Delta laat eveneens onderzoek doen naar de oor zaak van de brand, door keuringsinstituut Kema. Voor dat de uitslag bekend is, wil het energiebedrijf niet op de aantijgingen ingaan. Het rapport van Kema wordt medio maart verwacht. André Verschuure, oud-voorzitter van de visserijvereniging Yerseke, laat een exemplaar zien van een opgeviste Japanse oester tijdens de gezamenlijke actie van de mosselvis sers op de Oosterschelde; rechts op de foto bioloog Marnix van Stralen. foto Marijke Folkertsma ken met haar Dordtse partner Van Wijnen. De ontwikkelaar was met bereid de volgens de ge meente veel te hoge kavelprijs te verlagen, waardoor de huizen in dat gedeelte van Noorderpol der naar verhouding te duur zou den worden. In hoeverre de nieuwe partner van TRS wel tegemoet kan ko men aan die eis, weet Croné niet. „Dat is iets waar ze in eer ste instantie samen moeten uit komen. De gemeente is daarin geen partij, inhoudelijk hebben we met TRS ook geen probleem. Maar voor ons wordt het pas in teressant wanneer de ontwikke laar met een realistisch aanbod komt en we aan de hand van se rieuze uitgangspunten met el kaar aan tafel kunnen." door Ben Jansen MIDDELBURG - De vestiging van het Kadaster in Middel burg, waar 46 personen werken, gaat in 2009 dicht. De medewer kers zijn daarover, gisteren aan het eind van de middag in sta dion De Kuip in Rotterdam inge licht. De sluiting gaat niet gepaard met gedwongen ontslagen. Een deel van de werknemers zal wor den overgeplaatst naar Rotter dam of - desgewenst - naar een andere Kadastervestiging. Een ander deel vloeit af via natuur lijk verloop en een ouderenrege- ling. Volgens een woordvoerder van het Kadaster namen de mede werkers, die samen met hun col lega's van de vestigingen Rotter dam en Zoetermeer werden geïn formeerd, gelaten kennis van de reorganisatie. Menigeen had het al zien aankomen. Het Kadaster doekt het kantoor in Middelburg op in het kader van een omvangrijke reorganisa tie, die eerder deze week al werd aangekondigd. Binnen vijf jaar verdwijnen 360 tot 720 van de 2400 banen. Het aantal vesti gingen gaat van vijftien naar ze ven. Dat betekent dat de huidi ge directie Zuidwest, die be staat uit vestigingen in Middel burg, Rotterdam (nu 148 werk nemers) en Zoetermeer (72 mede werkers) wordt geconcentreerd in Rotterdam. Mogelijk - maar daarover werd gisteren niets na ders meegedeeld - blijft in Zee land nog een steunpunt over. Door de digitalisering van koop- en hypotheekakten en snelle verbindingen via het inter net kan het Kadaster, dat gege vens bijhoudt van onroerend goed, schepen en vliegtuigen, toe met minder mensen en min der vestigingen. Veel werknemers van het Kadas ter zijn achter in de vijftig. Zij kunnen tegen de tijd dat de op heffing van de kantoren zijn be slag krijgt, gebruik maken van een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers. Het Kadas ter hecht eraan dat zij zo lang mogelijk in dienst blijven om hun kennis en ervaring op jonge re collega's over te dragen. Daar voor worden speciale program ma's ontwikkeld. Reistijd De directie van het Kadaster hanteert een maximale reistijd van anderhalf uur voor mede werkers van op te heffen vesti gingen die elders bij de organisa tie een baan krijgen. De reistijd Middelburg-Rotterdam (1 uur en 26 minuten) voldoet daar net aan. (Advertentie) "HOTEL RESTAURANT vanaf 11 Februari zijn wij weer geopend! Valentijnsmenu 32,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl zeeuwse almanak Een der collega's werd dezer dagen jammerlijk getroffen door een inbraak in zijn huis. De onverlaten hadden gsm-te- lefoons, een spelcomputer en wat ander klein spul meegeno men. Een plat computerbeeld- scherm uit de werkkamer had den ze laten staan. „Niet zo gek", vond de collega. „Op het scherm waren alleen maar foutmeldingen te zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35