Plan voor inzameling oud papier Palingroker ontkomt aan faillissement r* Grenzen verleggen met cultuurworkshops Chaletparc mag riolering aanleggen PZC Plan natuurvispark bij Brouwershaven Rijden onder invloed Muzeeum toont oude beelden Woninginbraak in Goes De Bruijn houdt vergadering kort Scooter botst met fiets Spanje spieren, ook in je kont Borsele wil efficiënter, veiliger, milieuvriendelijker én goedkoper te werk gaan t w*- SfiïS vrijdag 11 februari 2005 bil GOES - Op de A58 bij Goes is woensdag om 23.50 uur een 68-jarige automobilist uit Breskens betrapt op rijden on der invloed. Hij had meer gedronken dan de toegestane hoeveelheid en kreeg een rijverbod van een uur. Op de Sloeweg in 's-Heerenhoek kreeg een 31-jarige Terneuzen- se automobilist woensdag om 22.35 uur een rijverbod van vier uur omdat hij meer dan anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken had. VLISSINGEN - Het Muzeeum in Vlissingen toont bijzon dere, en soms niet eerder vertoonde, beelden van mari tiem Zeeland. In de expositieruimte worden tot 8 mei oude filmbeelden geprojecteerd. Een acht minuten duren de documentaire over de Westerscheidetunnel, en een iets langer durende compilatie van beelden van de verdwenen PSD. Bijzonder, want sommige stukken heeft het publiek nooit eerder kunnen zien. Breskens anno 1938, de boot va rend tussen Zierikzee en Katseveer in 1965 en beelden da terend uit 1956 van het bevroren Veerse Gat. Bijzonder is ook de promotiefilm van de Schelde uit 1955. De Vlissing- se werf kampte in haar hoogtijdagen met een tekort aan werknemers. Daarom werd een film gemaakt over hoe ple zierig het werken is bij de Schelde. De film biedt vijftig jaar later een tijdsbeeld van de vroegere visserij. „Het zou zomaar kunnen dat mensen hun grootvader herkennen", zegt museumdirecteur W. Weber. GOES - Bij een inbraak in een woning aan de Abel Tas manstraat in Goes zijn woensdag enkele euro's en per soonlijke papieren weggenomen. De inbraak vond plaats tussen 16.00 en 20.00 uur. DOMBURG - De raadsvergadering van de gemeente Veere was gisteravond wel heel bijzonder. Sinds de op richting van de gemeente in 1997 duurde een raadsverga dering nog nooit zo kort. Om tien voor negen sloot burge meester A. de Bruijn de bijeenkomst af. De afgelopen pe riode is er verschillende keren kritiek geweest op de uren lange vergaderingen. In december duurde het bijvoor beeld vier uur voordat één agendapunt, het vergunning- parkeren in Domburg, was afgehandeld. Verschillende fracties zeiden achteraf dat' er strakker leiding gegeven moest worden. De Bruijn heeft daar gisteravond gehoor aan gegeven. Zes agendapunten werden met een denkbeel dige hamerslag afgedaan. Uitvoerige discussies die niet in de raad thuis hoorden, werden door de burgemeester abrupt afgebroken. Hoewel er op de agenda geen voorstel len stonden waarover de meningen ver uiteen liepen, was het een mooie prestatie om binnen tachtig minuten 22 agendapunten en 57 ingekomen stukken te behandelen. TERNEUZEN - Een 46-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen is gistel-morgen gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising van de Westkade en de Hoekseweg. De man werd op zijn fiets geschept door een dertigjarige scooterrijder, eveneens afkomstig uit dezelfde gemeente. '"grid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 jE-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P mail: web@pzc.nl door Noortje van Manen SINT-ANNALAND - Een aan vraag van de BZG-groep om het bedrijf van palingroker P. Scher- penisse in Sint-Annaland fail liet te laten verklaren, is giste ren door de rechter in Middel burg niet gehonoreerd. Alles wordt uit de kast gehaald om Scherpenisse weg te krijgen', zegt zijn advocaat M. Huijzer. De BZG-groep uit Sliedrecht be staat uit onder meer een finan- cieringsbedrijf en een vastgoed onderneming. Volgens advocaat Huijzer kon directeur A. Slieker van de BZG-groep niet aanto nen dat Scherpenisse hem geld schuldig was. „Hij kon geen overeenkomst overleggen die ge tekend was door beide par tijen." Slieker was overigens tot augustus 2001 directeur van Ra bobank Sint-Annaland Poort vliet, die in 2002 is opgegaan in Rabobank Tholen. Slieker wil geen enkel commentaar geven op de kwestie. Scherpenisse heeft een vergun ning voor een palingrokerij. Daar hoort een stankcirkel bij die de uitbreidingsplannen van Chaletparc Krabbenkreek in de weg staan. Scherpenisse is omge keerd bang dat zijn eventuele toekomstplannen straks onmoge lijk zijn, als het park uitbreidt ongeacht zijn stankcirkel. Advocaat Huijzer: „Scherpenis se heeft in 2002 het pand en de spullen van zijn palingrokerij aan de Nieuwlandseweg ver kocht aan de BZG-groep om het vervolgens terug te huren. Een constructie die vaak voorkomt in het bedrijfsleven. Vervolgens heeft de projectont wikkelaar van het chaletpark twee ton geboden aan BZG, al dus BZG, als Scherpenisse met zijn bedrijf zou vertrekken. BZG heeft daarvan 25.000 euro aan Scherpenisse beloofd, met de afspraak dat Scherpenisse al zijn bezwaren tegen het chalet park in zou trekken, dat de huur stopgezet zou worden en alle schulden over en weer zouden komen te vervallen, kortom een vertrekpremie. Scherpenisse ging akkoord, maar heeft zijn centen nooit gekregen. Sterker nog, ineens komt BZG met een aanvraag voor faillissement," De projectontwikkelaar van Chaletparc Krabbenkreek, direc teur P. Visser van Grotenhuis Ontwikkelings Maatschappij BV, is wegens verblijf in het bui tenland niet bereikbaar voor commentaar, laat een mede werkster van het bedrijf weten. Scherpenisse zegt dat hij na maanden wachten toch weer be zwaren in is gaan dienen tegen de activiteiten op het chalet park omdat de BZG-groep zich niet aan haar afspraken hield. De bestuursrechter in Middel burg heeft half januari in een spoedprocedure de bouwvergun ningen voor huisjes op het park voorlopig geschorst. Daarmee is Scherpenisse voorlopig in het ge lijk gesteld. De huisjes zijn in strijd met het geldende bestem mingsplan. De bodemprocedure over de ver gunningen loopt nog. Kort geding Volgens Scherpenisse is er on danks de schorsing toch een cha let geplaatst op het park en wordt de grond naast het park bouwrijp gemaakt terwijl daar een landbouwbestemming voor geldt. door Noortje van Manen SINT-ANNALAND - Groten huis Ontwikkelingsmaatschap pij BV mag van de gemeente Tholen alvast kabels en riole ring aanleggen op het terrein naast Chaletparc Krabben kreek, waar de onderneming wil uitbreiden. Daar rust nu nog de bestemming landbouwgrond op. Dat staat in een brief die de ge meente Tholen maandag naar de ontwikkelingsmaatschappij heeft gestuurd. „Zolang die kabels en leidingen een halve meter onder de grond worden geplaatst, vormt dat geen beletsel op de agrarische bestemming, dus kunnen wij dat niet verbieden", zegt wet houder W. van Kempen. Vol gens hem is het geen indirecte toestemming om te beginnen met de uitbreiding van het cha letpark, terwijl het huidige be stemmingsplan die uitbreiding niet toestaat. „De projectontwik kelaar legt die leidingen daar op eigen risico. Als het bestem mingsplan straks niet gewijzigd wordt, liggen ze er voor niets." Grotenhuis zou volgens de brief voornemens zijn om een weg aan te leggen op het terrein, maar dat mag niet van de ge meente. „Dan kan er niet meer geoogst en gezaaid worden", al dus Van Kempen. Een waterput onder de dijk en een waterloop aan de westelijke kant van het landbouwperceel zijn uitgebag gerd. De grond daarvan is over het land verdeeld om het stuk land egaler te maken. Dat mag, want ook dat staat de landbouw bestemming niet in de weg. Al leen moeten de uitkomsten van een milieurapport over de kwali teit van de bagger nog binnenko men. „Als die niet goed is, moet alle gestorte grond weer van het land gehaald worden", zegt Van Kempen. Die brief van de gemeente is ge stuurd naar aanleiding van een rechtszaak die maandag werd behandeld voor de rechtbank in Middelburg. Daarbij eiste pa- lingroker P. Scherpenisse uit Sint-Annaland dat de gemeente Tholen de activiteiten op en rond het chaletpark een halt toe zou roepen. Volgens Scherpenis se plaatste de projectontwikke laar toch een huisje, ondanks een schorsing van de vergun ning daartoe vorige maand en wordt het stuk land naast het park bouwrijp gemaakt, terwijl de bestemming van het land daar niet in voorziet. De rechtbank heeft Scherpenis se niet ontvankelijk verklaard. Over twee weken komt de rech ter met een motivatie. P. Groene- veld, advocaat van Scherpenisse kan er slechts naar gissen. ..Mis schien vindt de rechtbank dat Scherpenisse geen zaak meer heeft, nu de gemeente nog voor de uitspraak van de rechter een brief heeft gestuurd naar Gro tenhuis. In ieder geval zijn wij tevreden, Scherpenisse heeft hoe dan ook zijn zin gekregen." P. Visser, directeur van Groten huis Ontwikkelingsmaatschap pij, is niet bereikbaar voor com mentaar. Advertentie k07i1n KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET. Kapelle Tel. 0113-331 :KING 'NL (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland De tweedeklassers van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs, presenteren op den duur een heel dansje, al missen ze de agressieve uitstraling nog. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - „O, nee! Dat. kan ik niet. Probe ren? Ik ben daar gek. Als het mislukt gaat iedereen lachen." Het gaat over een handstand. Michiel Smits heeft zo juist uitgelegd dat breakdance staat of valt bij een goede handstand. Veertien jongens en drie meiden uit de tweede klas van het VMBO van het Goese Ly ceum aan de Bergweg in Goes, moeten nu de handstand doen. De meiden kij ken wel uit en een paar jongens willen het ook niet proberen. Dan maar twee-aan-twee oefenen, besluit Smits. Samen met Volkan Tasdan en Michael de Groot is Smits uit Bergen op Zoom gekomen om workshops breakdance te geven tijdens de kunst - en cultuurda- gen die voor de derde keer worden ge houden op het Goese Lyceum voor be roepsonderwijs, een van de 25 scholen in Nederland waar je een cultuurprofiel kunt kiezen. Van tevoren hebben de leerlingen gekozen uit meer dan dertig workshops en activiteiten, variërend van grimeren tot video-editing en van soap-schrijven tot een monumenten wandeling door Goes. In de pauze, als de drie breakdancedocenten spontaan een optredentje doen met breakdance, hip-hop en rap, krijgen heel veel leerlin gen spijt dat ze zich niet voor het break- dansen hebben opgegeven. Maar zo makkelijk als het eruit ziet, is het bij lange na niet. Dat blijkt als de work shop voor de tweede klassen begint. Ze beginnen met een warming up: alle maal in de spreidstand, de voeten zo ver mogelijk uit elkaar. Dat gaat nog, maar dan moeten de handen op de grond en vervolgens de ellebogen: de helft kiept luid lachend voorover. De rek- en strek-oefeningen zijn niet zo moeilijk. Er blijven wel benen krom waar ze recht moeten zijn, er wordt vol op gesmokkeld, maar de spirit blijft er in. Dan komt de handstand en de helft dreigt af te haken als Smits het de leer lingen één voor één laat voordoen. Bij het twee aan twee oefenen - de ene duikt in de handstand en de ander houdt hem recht - lopen de drie docen ten met goede raad langs. Smits: „Je he le lichaam moet gespannen zijn, je be nen bij elkaar en de ogen op de grond gericht. Niet omhoog kijken, want dan verlies je je evenwicht en je klapt gevoe lig op je rug... Spannen die spieren, vooral in je kont. Je kont is belangrijk want anders verslapt je rug en val je om." Een halfuur later blijkt hoezeer de grenzen verlegd zijn. De meiden kun nen bijna niet ophouden met hand- staan. Kaarsrecht staan ze en hoewel het best weieens is mislukt, heeft er nie mand gelachen. Het verkennen van de cultuur en verleg gen van je eigen grenzen daarin, is pre cies de bedoeling van de kunst- en cul- tuurdagen. De leerlingen van de eerste drie klassen kunnen erachter komen dat het voor hen helemaal niet te moei lijk is om een tekenfilmpje te maken, dat buikdansen een eeuwenoude tradi tie is en dat je kunt leren om voor een camera te acteren. De eersteklassers mogen van de work shop waaraan ze hebben deelgenomen een voorstelling of een presentatie ma ken. Daarvoor zijn ouders en andere be langstellenden uitgenodigd. Leraren en leerlingen hebben de school voor het tweedaagse evenement hele maal in een cultuursfeer gebracht met veel werkstukken en overal poëzie: Be kende toegankelijke gedichten van K. Schippers en en Willem Wilmink, maar ook poëzie van de leerlingen zelf, die eerst goed naar het werk van de virtuo- sen hebben gekeken. In een jaar of drie is in het gebouw aan de Bergweg de geur van cement, hout, motorolie en brooddeeg vermengd ge raakt met die van graffiti-spuitbussen, schmink en de massageolie die dansers gebruiken. Directeur L. de Kraker meldt met trots dat de school is bena derd om lid te worden van een netwerk van brede scholen voor voortgezet on derwijs. Daarvoor zijn maar veertien scholen goed genoeg bevonden. De tweedeklassers uit de breakdance- workshop, kunnen inmiddels een com pleet dansje, al hebben ze nog niet echt de agressieve uitstraling die er volgens de docenten bij hoort. Breakdance is im mers de vervanging van het vechten in de bendeoorlogen. Net zoiets als de oos terse vechtsporten, die ook meer op dan sen zijn gaan lijken. „Breakdance moet zelfverzekerdheid uitstralen", vertelt Smits, „het heeft met imago te maken" Een van de leer lingen heeft dat goed begrepen. Hij houdt gedurende de hele warme work shop, zijn wollen muts óp. ^..Mplita Lantinq jJBIKZEE - Brouwershaven tijgt mogelijk een natuurvis- .„k Ondernemer W. Schot on- feoekt de haalbaarheid van k,l ontwikkelen van een visvij- „enviskwekerij aan de Spui- nekken in de smalstad. BB terrein dat Schot op het oog heeft is ongeveer zes hectare groot. De eerste schetsen laten een natuurlijk ingericht gebied zien, met bos, gras en verschil lende vijvers. Daarbij komt ook een gebouwtje waar de vissers iets kunnen eten of drinken en eventueel kunnen schuilen voor de regen. Initiatiefnemer Schot wil nog niet inhoudelijk op het plan rea geren. „Daarvoor is het nog in een veel te pril stadium. Ik ben nog bezig met een haalbaar heidsonderzoek en wil daarom nu niet verder uitweiden over de plannen." Schot heeft het plan al wel neer gelegd bij de gemeente Schou- wen-Duiveland om te kijken of het gemeentebestuur bereid is mee te werken aan een bestem mingsplanwijziging. Wethouder R. van der Wekken heeft hier positief op gerea geerd. „We werken daar graag aan mee", zegt hij. Van der Wekken denkt dat de re creatieve mogelijkheden in Brouwershaven hierdoor wor den versterkt. Het plan van Schot grenst aan het terrein waar stichting Candela een the mapark wil ontwikkelen. Me de-initiatiefnemer J. Elenbaas laat weten dat beide onderne mers nog geen contact met el kaar hebben gehad over eventue le samenwerking. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 *W60 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) De winst zit 'm niet in de kilo prijs, want doorgaans is die erg laag voor oud papier. De in vloed van het niet hoeven stor ten of verbranden van al die ki lo's is aanmerkelijk groter. Men sen met een container scheiden het papier veel beter en de vere nigingen kunnen in minder tijd ook het buitengebied meene men, dat in de oude situatie nog al makkelijk werd overgeslagen. Borsele gaat binnenkort overleg gen met de de verenigingen, die op basis van hun ophaalresulta- ten over 2001 tot 2003 zullen worden gesubsidieerd, dus niet meer op basis van het werkelijk opgehaalde aantal kilo's. De vrijwilligers, die voortaan wel achttien jaar moeten zijn, zullen een cursus krijgen, waar door ze veilig en verzekerd kun nen werken. Het staat de verenigingen vrij om een dagdeel te kiezen voor het ophalen: 's avonds, in het weekeinde of overdag door de week. Wie voor door de week overdag kiest, kan meer subsi die verwachten, want dan kost de chauffeur minder. Winst Groenlinks-raadslid C. Traas vroeg zich af of er in Ellewouts- dijk wel winst te behalen valt. Daar brengen de inwoners trouw hun papier naar een vaste container en krijgt de vereni ging dus meer werk. De erva ring is echter dat een breng-voorziening voor het mi lieu veel minder oplevert dan op halen. Mocht blijken dat het aantal opgehaalde kilo's nog meer stijgt dan nu is begroot, zit er voor de verenigingen wellicht een hogere opbrengst in. LPB-raadlid N. Werri wilde we ten of raadsleden wellicht twee containers kunnen krijgen, doe lend op de grote hoeveelheden papier die ondanks de intrede van het internettijdperk, toch nog worden rondgestuurd. Van uit de raad werd geopperd dat de kosten van de aanschaf van de containers wellicht kunnen worden gedrukt door samen te werken met Goes, dat met een zelfde inzamelingsplan bezig is. Samen zouden de gemeenten quantumkorting kunnen bedin gen. ij^f Mieke van der Jagt ptKENSZAND - De gemeen- leraad van Borsele lijkt wel te porren voor een plan waarmee hel college bijzonder opgetogen is: inzameling van oud papier met blauwe papiercontainers. fijdens een informatieve raads- ergadering, gisterenavond, ileek de inzameling voor ieder- en winst op te leveren: voor het aiieu. omdat aanmerkelijk neer kilo's papier naar de recy- ling kunnen; voor de verenigin gen, omdat ze dezelfde op- irengst krijgen voor veel min- |er werk dat veiliger kan wor sen uitgevoerd en voor de ge- aeente. omdat er veel minder estafval hoeft te worden ge- lort of verbrand. Uiteindelijk duet de gemiddelde Borselaar lar ook mee op. De afvalver- rerking moet immers budget air neutraal verlopen, wat per mshouden per jaar naar schat ing twee euro scheelt, lorsele hield al proeven met ilauwe containers in Lewedorp n Nieuwdorp. De verenigingen lie vanouds het oud papier op- aaiden, gingen nu een keer in t maand door het dorp met een agen van de gemeente, be- tuurd door een echte vuilnis- utochauffeur. De verladers wa- en vrijwilligers van de vereni gen, die met twee man mak kelijk het hele dorp in een dag- leel konden behappen. Het luderwetse gehannes met perso nality's, trekhaken en karre- jkkostte veel meer tijd van si meer vrijwilligers en de hoe- eeiheid opgehaald papier was «de containers aanmerkelijk jrcier. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31