PZC Goes zet vaart achter woningbouw Kadaster sluit in 2009 kantoor Middelburg Mosselkwekers voeren eensgezind actie Alles 75% korting gemeente wil extra woningen om eventuele tegenvallers voor te zijn Winkels vaker op zondag open Delta eist mediastilte over brand Nieuwe snoeitractor bij waterschap SMF twijfelt Iver aanpak apanse oester Brandweer Buist in actie Auto in vangrail Belangrijke mededeling Winterkleding restant verkoop BflW Zoutelande zeeuwse almanak Diefstal ïtlw 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; „.«-Vlaanderen: 0114-372770; Pal: 0204562500. 111 februari 2005 editie Bevelanden-Tholen |pnr£rank Balkenende OES - Goes zet de turbo op de oningbouw. De komende vijf er moeten er minimaal 1.120 oningen en 260 zorgwoningen jkomen. Meer huizen zijn no- »omaan de forse vraag te vol- KD. et college van burgemeester en «houders heeft deze week be oten veel ruimer te plannen voorheen. Een voorbeeld: 2004 was gerekend op een ename van ongeveer tweehon- |d woningen, het zijn er krap oderd geworden, jmddeld kwamen er de afgelo- D vijf jaar 163 woningen per ar gereed. arzaken zijn onder meer be- raarprocedures die bouwpro- ien ophouden, vertragingen j projectontwikkelaars zelf en irovende archeologische on- rcoeken op bouwlocaties. woningbouwplanning 05-20 1 5 streeft de gemeente een jaarlijks aantal van woningen dat daadwerke- S: wordt opgeleverd, ethouder M. 't Hart zegt dat ïeel meer volume moet wor- iland om de opgelopen bterstanden in te halen en te innen voldoen aan afspraken emet de provincie en het ste- nnetwerk (Goes, Middelburg, en en Terneuzen) zijn ge- aakt. Tegenvallers ffüjevoor 2006 zo'n 350 wo- K»en bouwen, dan moet je er immaal 430 plannen, want je c: altijd tegenvallers. Er is nu n enorme boost nodig, gezien iwachttijden voor een bouw- Kel en de wachtlijsten voor huurwoningen." 't Hart is niet bang dat Goes met deze aanpak meer woningen uit de grond laat stampen dan de markt op den duur vraagt. „Mocht dat zo zijn, dan regelt de markt zich vanzelf." Tot 2010 heeft zich Goes zich verplicht op grond van regiona le afspraken en de provincie Woonvisie) 260 zorgwoningen te scheppen. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met de Regionale Woningbouw Samenwerking (RWS). De vraag is zo groot - door de flinke toename van het aantal 75-plussers - dat nieuwbouw niet volstaat. Bestaande huizen en flatjes moeten worden aange past voor senioren. Volgens de woningplanning is het streefgetal absoluut haal baar. Met de verbouw van de Erasmusflat in de Goese Polder moet het aantal zorgwoningen uitkomen op 357. Het totale woningbouwprogram ma tot 2015 omvat bijna 3.600 woningen (planning). Daarvan moet Goes veertig procent zien te verwezenlijken in bestaand gebied, ofwel open plekken op vullen of oude panden slopen en er nieuw bouwen. Zestig procent mag uitbreiding van stad of dorp zijn. In de pijp lijn zitten onder meer grote pro jecten als de wijk Mannee (360 woningen, eerste tranche in 2008) naast de Noordhoek, het havengebied (1.247 woningen, eerste honderd in 2008) en de wijk Aria in Overzuid (350, eer ste honderd in 2007). Forse aantallen woningen moe ten verrijzen in het centrum (169), de wijk Oost (215), Zuid Uw vergadering al geboekt? Wij bieden u dé perfecte zaal op de perfecte locatie! Golden Tulip Westduin (50 meter van zee en strand) Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) T. 0118-552510 F 0118-552776 westduin@zeelandnet ni v/ww. westduin.nl (543, onder meer de woontoren in Stationspark), West (116), s-Heer Arendskerke (165, onder meer uitbreiding Poelwijck), Kloetinge (202) Bescheiden groei is weggelegd voor 's-Heer Hendrikskinderen (29), Katten- dijke (20), en Wilhelminadorp (56). Wolphaartsdijk is hekken sluiter met vijf woningen aan het Wolfertsplein (te bouwen in 2006). GOES - Winkels in Goes mogen voortaan acht zon- en feestdagen per jaar open zijn. Tot nu toe waren vier da gen het maximum. Het college van burgemeester en wet houders willigt het verzoek van de Ondernemers Organi satie Goes, de Stichting Goes Promotie en horeca-onder- nemers in om het aantal 'vrije dagen' te verdubbelen. Vooral bij grote evenementen, bijvoorbeeld een taptoe, festival of kunstroute, wordt het nu mogelijk vaker 's zon dags of op feestdagen open te zijn. Ook speelt mee dat in andere Zeeuwse steden winkels vakër open mogen zijn dan in Goes. Het college wil dat rechttrekken. HULST - Energiebedrijf Delta wil directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst een 'spreekverbod' opleggen. Hij mag gedurende het onderzoek naar de oorzaak van de brand in een meterkast in de grootste woontoren van De Blaauwe Hoeve, niet communiceren met de media. De ju rist van Delta heeft directeur Valckx een brief gestuurd met dit 'dwingende advies'. „Wij vinden dat de heer Val ckx eens moet stoppen met het uitdelen van zwartepie ten", zegt woordvoerster M. van Zuilen van Delta. Direc teur Valckx is zeer verontwaardigd over de toon van de brief en trekt zich van het advies niets aan. „Vooral niet nu Delta zelf naar buiten is gekomen met informatie over de brand." Volgens Valckx is de brand in de Blaauwe Hoe ve ontstaan in de Delta-meter; Delta zou gebruik maken van ondeugdelijke en dus onveilige meters van Tsjechisch fabrikaat. Valckx baseert zich op een onderzoek naar de brand dat bureau Stork in opdracht van de Woonstich ting heeft verricht. Delta laat eveneens onderzoek doen naar de oorzaak van de brand, door keuringsinstituut Ke- ma. Voordat de uitslag bekend is, wil het energiebedrijf niet op de aantijgingen ingaan. Het rapport van Kema wordt medio maart verwacht. MIDDELBURG - De tijd van half afgebroken takken en zieke iepen is voorbij: het waterschap heeft een nieuwe snoeitractor. Waterschap Zeeuwse Eilanden had voor heen veel kritiek te verduren als het op snoeitechniek aan kwam. Snoeien resulteerde geregeld in slecht afgebroken takken en aantastingen. En dat maakte het groen er niet mooier op. Het waterschap zette al zijn eisen op een rij: kwaliteitsbehoud van het hout en kostenbesparing. Sa men met Herder BV werd een machine ontwikkeld die voordelen combineert. Het gaat om een tractor met aan de voorzijden een messenbalk die struiken snoeit en erach ter een klepelmaaier die het gesnoeide hout verkleint. Achterop zit een apparaat dat de weg verschoont van ge snoeid houtafval. De methode zorgt voor een kostenbespa ring van ongeveer dertig procent. «OES - Voor de Zeeuwse Mi- !u Federatie (ZMF) is het nog Mn uitgemaakte zaak dat de ilde Japanse oesters in de Oos- irschelde moeten worden be treden. crtinent tegen het beheren van e wilde Japanse oesters is de MF niet, liet medewerker G. m Zonneveld gisteren weten reactie op de actie van mossel- fekers. Maar voordat er iets ordt ondernomen, moet wel udelijk zijn wat de gevolgen jn. Dat geldt wat betreft Van önneveld ook voor een proef- 'oject met het wegvissen van André Verschuure, oud-voorzitter van de visserijvereniging Yerseke, laat een exemplaar zien van een opgeviste Japanse oester tijdens de gezamenlijke actie van de mosselvis sers op de Oosterschelde. Rechts op de foto bioloog Marnix van Stralen. foto Marijke Folkertsma Van Zonneveld wordt veel te snel ingezoomd op het lee 'we gaan ze weghalen'. Hij Kst dat het middel erger kan ijn dan de kwaal'. „Want bij ft wegvissen krijg je veel bo- mberoering. Je gaat tuinieren leen natuurgebied. Als je daar in begint, weet je niet waar je hdigt." andaar dat de ZMF pleit voor •n uiterst zorgvuldige voorbe- waarbij eerst op een rij- e wordt gezet: wat is het effect an 'niets doen' tegenover 'oes- ffswegvissen'. „Voor ons is dat »g niet helder genoeg", aldus an Zonneveld. „Het is in elk ge inen illusie te denken dat we ie wilde oesters helemaal weg mnen krijgen." 'e ZMF zit in een groep die is «trokken bij de opstelling van •n provinciaal plan van aan- 'ak voor het oestervraagstuk. fl-LST - De Hulster brandweer sjn twee dagen twee keer uitge- voor kleine brandjes in Hulst. i de nacht van woensdag op londerdag kreeg het korps een leiding binnen van een woning- 'jand aan de Rossinistraat. Een luswagen en een hoogwerker 'erden uitgezonden. Bij aan- ®fflst bleek dat een koelkast, ?e in de garage stond, brandde, ^r de enorme rookontwikke- ngwas er veel roetschade in de foiling. Woensdagmiddag werd de pndweer gealarmeerd voor j® brand bij zorgcentrum De laauwe Hoeve. Het bleek een leij brandje in een schuurtje ichter het zorgcentrum. door Harmen van der Werf YERSEKE - De boten moeten spreken, zei voorzitter Wim Schot van de Zierikzeese vissers vereniging van te voren. En dat deden ze gisteren op de Ooster schelde. Met zeker vijfendertig kotters voerde de mosselsector actie tegen de plaag van Japan se oesters in de zeearm die de broodwinning van de mossel kwekers bedreigt. Aan boord van de Bruinisse 6 van Wout van den Berg hadden de mosselbestuurders zich 's morgens verzameld. Van den Berg uit Bruinisse, Schot uit Zie- rikzee, voorzitter Jos van Dam me van de vissersvereniging uit Yerseke en zijn voorganger André Verschuure. Als vanouds was alles goed georganiseerd. Achter de Bruinisse 6 vormde zich vanuit de haven van Yerse ke een konvooi schepen. De tijd van de acties voor een open Oos terschelde, in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, leek te herleven. Van den Berg stoomde niet op naar Zierikzee, zoals eerder ge meld, maar naar de Oesterdam. Alsof ze het erom hebben ge daan, de mannen van Rijkswa terstaat, toen ze in de jaren tach tig voor deze verbinding tussen Zuid-Beveland en Tholen een naam moesten verzinnen. „Hoe verder je in de Oosterschelde komt, des te meer van die wilde Japanse oesters kom je tegen", merkte Schot op. Het gaat van kwaad tot erger, is de ervaring van de Zierikzeeë- naar. Afgelopen jaar was op één van zijn kweekpercelen zoveel oesterbroed gevallen, dat ze zijn GOES - Een veertigjarige Vlis- singer is gisterochtend om 7.05 uur op de A58 bij Goes tegen de vangrail gereden. Hij kwam van uit de richting Middelburg en is vermoedelijk door de regen de controle over zijn voertuig verlo ren en botste tegen de vangrail. De auto raakte beschadigd. mosselen praktisch hadden over woekerd. „Het enige wat ik kon doen, was het perceel helemaal schoonmaken. De mosselen wa ren waardeloos." Onder de mosselkwekers die het door strengere regels al moeilij ker hebben, leeft de angst dat wilde Japanse oesters nog meer schade gaan aanrichten, als er niet snel ingegrepen wordt. Van daar de symbolische actie, on der het motto: 'we zijn er klaar voor om de boel netjes op te schonen'. In het Lodijksche Gat, onder de Oesterdam, moest het gebeuren. Van den Berg liet twee korren vieren en in het water zakken, tot op veertien meter diepte. Vol spanning wachtten de mosselbe stuurders af, met in hun kielzog collega's uit Bruinisse, Yerseke, Zierikzee én - de enige - uit Hon- tenisse. „Straks komt er niks bo ven", grapte een opvarende. Die angst werd niet bewaarheid. De kon-en waren niet bomvol, maar er zaten genoeg brokken Japan se oesters in om mooie foto's te kunnen schieten. De mosselkwe kers hadden hun eerste doel be reikt: veel publiciteit. Op de scheepsbrug van de Brui nisse 6 bracht een fotograaf de voormannen van de mosselsec tor in beeld. „Zo die is voor Pop- pelaars", zei er één. Voor gede puteerde Toine Poppelaars die de actie eerder deze week als Een konvooi van 35 schepen voer gisteren uit protest tegen de Japanse oester over de Oosterschelde. De mosselvissers willen aan de provincie duidelijk maken dat de oesterplaag snel aangepakt moet worden. 'nutteloos' betitelde. De provin cie laat immers al een actieplan uitwerken. Schelpdierdeskundi- ge Marnix van Stralen die ook aan boord was en die aan dit plan schrijft, keek daar genuan ceerder tegenaan. „Het zit de vissers hoog. Dit is hun manier om dat te laten zien." Advertentie (Advertentie) Drogisterijketen Kruidvat haalt met onmiddellijke ingang het product Bob de Bouwer "Super Fun Kit" uit de winkels terug De reden voor deze maatregel is dat de viltstiften in de knutseldoos niet aan de veiligheids voorschriften voldoen. De doppen van de viltstiften zijn niet voorzien van ribbels of gaatjes. Dit kan mogelijk gevaar opleveren als kinderen per ongeluk de dop zouden inslikken. Klanten worden dringend verzocht de knutseldoos met te gebruiken en terug te brengen na; de winkel. Bij inlevering van de knutseldoos wordt het aankoopbedrag vergoed. :t opnemen met de servicelijn van Kruidvat, Kruidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en stelt de veiligheid v< haar klanten centraal. Daarom neemt het bedrijf de knutseldoos uit de handel. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak Renswoude, 11 februari 2005 BWITÏÏircïlE (Advertentie) dames-heren-kids Alleen Zaterdag en Zondag 12-13 februari o.a. gaastra riverwoods mc gregor cottonfield timberland part-two door Ben Jansen MIDDELBURG - De vestiging van het Kadaster in Middel burg, waar 46 personen werken, gaat in 2009 dicht. De medewer kers zijn daarover gisteren aan het eind van de middag in sta dion De Kuip in Rotterdam inge licht. De sluiting gaat niet gepaard met gedwongen ontslagen. Een deel van de werknemers zal wor den overgeplaatst naar Rotter dam of - desgewenst - naar een andere Kadastervestiging. Een ander deel vloeit af via natuur lijk verloop en een ouderenrege- ling. Volgens een woordvoerder van het Kadaster namen de mede werkers, die samen met hun col lega's van de vestigingen Rotter dam en Zoetermeer werden geïn formeerd, gelaten kennis van de reorganisatie. Menigeen had het al zien aankomen. Het Kadaster doekt het kantoor in Middelburg op in het kader van een omvangrijke reorganisa tie, die eerder deze week al werd aangekondigd. Binnen vijf jaar verdwijnen 360 tot 720 van de 2400 banen. Het aantal vesti gingen gaat van vijftien naar ze ven. Dat betekent dat de huidi ge directie Zuidwest, die be staat uit vestigingen in Middel burg, Rotterdam (nu 148 werk nemers) en Zoetermeer (72 mede werkers) wordt geconcentreerd in Rotterdam. Mogelijk - maar daarover werd gisteren niets na ders meegedeeld - blijft in Zee land nog een steunpunt over. Door de digitalisering van koop- en hypotheekakten en snelle verbindingen via het inter net kan het Kadaster, dat gege vens bijhoudt van onroerend goed, schepen en vliegtuigen, toe met minder mensen en min der vestigingen. Veel werknemers van het Kadas ter zijn achter in de vijftig. Zij kunnen tegen de tijd dat de op heffing van de kantoren zijn be slag krijgt, gebruik maken van een afvloeiingsregeling voor oudere werknemers. Het Kadas ter hecht eraan dat zij zo lang mogelijk in dienst blijven om hun kennis en ervaring op jonge re collega's over te dragen. Daar voor worden speciale program ma's ontwikkeld. Reistijd De directie van het Kadaster hanteert een maximale reistijd van anderhalf uur voor mede werkers van op te heffen vesti gingen die elders bij de organisa tie een baan krijgen. De reistijd Middelburg-Rotterdam (1 uur en 26 minuten) voldoet daar net (Advertentie) "HOTEL RESTAURANT vaepen I Veere vanaf 11 Februari zijn wij weer geopend! Valentijnsmenu 32,50 Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 www.waepen.nl Een der collega's werd dezer dagen jammerlijk getroffen door een inbraak in zijn huis. De onverlaten hadden gsm's, een spelcomputer en wat an der klein spul meegenomen. Een plat computerbeeld scherm uit de werkkamer had den ze laten staan. „Niet zo gek", vond de collega. „Op het scherm waren alleen maar foutmeldingen te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29