Musea moeten flink op de schop Leefbaarheid eist kwaliteitsslag Oplossing conflict Advanta en bonden lijkt nog ver weg 15 i Samenwerking in koepels Uitwisselen collecties Themapresentatie per museum 'rovincie telt musea Kokkelvissers in wachtkamer vrijdag 11 februari 2005 PJDELBUBG - De Zeeuwse pa moeten flink op de iop. Veel meer samenw erken, ollecties aanpassen en uitwisse len. zorgen voor specialisatie: Üet overal meer van hetzelfde. D de nota Musea op Koers geeft tovinciaal museumconsulent Adriaanse aan wat er tussen Jen 2008 in het museumwe- ildje allemaal moet gebeuren. )ai is, als het aan hem en de rojectgroep Provinciaal Mu- >umbestel ligt, heel wat. )e musea en ook de provincie D gemeenten moeten keuzes saken. om te voorkomen dat de eiangrijke maatschappelijke mctie van de musea teloor iat Daar is ook geld mee ge- oeid. maar in de nota worden ewust geen bedragen genoemd: r dient eerst overeenstemming zijn over de nieuwe koers. Belangrijke aanbeveling in de nota is de oprichting van vier re gionale museumkoepels voor Schouwen-Duiveland en Tho- len; Walcheren (exclusief Zeeuws Museum, maritiem Mu- zeeum en museum Natuur en Landschap); de Bevelanden; Zeeuws-Vlaanderen (eventueel te splitsen 4n oost en west). De koepels (ieder met circa vier arbeidsplaatsen) moeten wor den belast met algemene werk zaamheden (zodat niet elk mu seum dat apart hoeft te doen). Daartoe horen management, promotie, educatie, coördinatie collectiebeheer, tentoonstellin gen en gebouwenbeheer. De meenten zijn aan de bak voor het betalen van de kosten die met de koepels gemoeid zijn, met aparte bijdragen van de pro vincie voor gemeenschappelijke projecten. De vier koepels gaan de kern van het Zeeuws mu- seumbestel vomen. Centrale rol spelen de zestien tot twintig musea die uiteinde lijk zijn opgenomen in het lande lijk Museumregister (en voldoen aan eisen van kwaliteit en pro fessionaliteit). Los van de koe pels is samenwerking van de mu sea met andere erfgoedorg'anisa- ties en andere culturele voorzie ningen gewenst. Andere aanbeveling is het in richten van de collecties vanuit een thema. Zeg maar: een eigen gezicht tonen. Daardoor kunnen de musea zich van elkaar onder scheiden. Als aanzet hiervoor is een uitwisseling van collecties zinvol. Het Museum Inventarisatie Pro ject dat momenteel wordt uitge voerd door de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, biedt straks inzicht in wat her en dei- aanwezig is. Consulent Adriaan se stelt vast dat er fikse achter stand is bij het beheren van de collecties. Probleem daarbij is dat lang niet alle musea beschik ken over een depot om materi aal dat niet wordt gepresen teerd, op te slaan. Er zijn nu mu sea die noodgedwongen maar de hele collectie tonen, wat de pre sentatie en overzichtelijkheid bepaald niet ten goede komt. Ervan uitgaande dat de verschil lende museumcollecties het bes te beschouwd kunnen worden als één 'collectie Zeeland', wordt voorgesteld drie provin ciale depots op te richten (voor Schouwen-Duiveland/Tholen, de Bevelanden/Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen). Voor kli- maatbeheersingapparatuur dient er één centrale uitleen voorziening te komen. De Zeeuwse musea zijn vrij wil lekeurig tot stand gekomen: waar een groep enthousiastelin gen een collectie bijeen wist te brengen, kon een museum begin nen. Hier wreekt zich dat lang niet alle Zeeuwse gemeenten een eigen museumbeleid heb ben. Eén van de wensen in de no ta is dan ook dat alle gemeenten voor een beleidsplan zorgen, evenals trouwens alle musea. Het is ook nodig dat zoveel mo gelijk musea een zelfstandige rechtsvorm krijgen, al dan niet in een samenwerkingsverband. De eisen waaraan een museum moet voldoen (ook op terrein van veiligheid en dienstverle ning) nopen tot een heldere orga nisatie. [IDDELBURG - In Zeeland ijn vijftig musea aanwezig, van rooi iot zeer klein. Hierbij zijn irliculiere instellingen, van romfiets- tot poppenmuseum, ibegrepen. ij de Vereniging van Zeeuwse usea zijn 33 instellingen aan sloten (dertig jaar geleden ig vijftien). Nog maar acht mu- a zijn opgenomen in het Ne- jrlands Museumregister (wat angeeft dat aan bepaalde eisen wr organisatie, collectiebe- eer en presentatie wordt vol- lan) merendeel heeft een cultuur- siorisehe insteek, soms met n specifiek maritiem of agra- icbhoofdthema. Afgezet tegen e! aantal inwoners, beschikt island over veel musea. Naar latting trokken de 33 musea ebij de vereniging zijn aange ven m 2003 tussen 350.000 en 000 bezoekers, van wie tus- m 200.000 en 250.000 toeris- Een jonge bezoekster bekijkt een aquarium in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. foto Lex de Meester door Jeffrey Kutterink KAPELLE - Een oplossing voor het conflict tussen de directie van Advanta en de vakbonden lijkt nog ver weg. De directie heeft de bonden weliswaar uitge nodigd voor een gesprek, maar de bonden vinden dat de brief op geen enkele manier tegemoet komt aan de eisen. De vakbonden beraden zich nog op de vraag of ze op de invitatie voor 18 februari zullen ingaan. Na de verkoop van een deel van het bedrijf aan concurrent Lima- grain is er onder het personeel van het zaadveredelingsbedrijf grote onrust ontstaan. Het personeel van Advanta is woest op de directie. 200 van de 280 werknemers hebben vorige week hun handtekening gezet onder een brandbrief die be stuurders van FNV Bondgeno ten, CNV Bedrijvenbond, De Unie en de RMU aan de directie hebben overhandigd. Het personeel stelt daarin een aantal eisen. Willigt de directie die niet in, dan sluit het acties niet uit. Advanta had de bonden toege zegd dat het personeel zou over gaan naar het nieuwe bedrijf met behoud van alle rechten en plichten. Maar dat bleek anders uit te pakken toen de eerste loon- stroken van het nieuwe jaar op de mat vielen. In een begeleiden de nieuwsbrief stond vermeld dat iedereen voortaan 2,6 pro cent van het brutoloon moet be talen voor het dekken van het wao-gat. Dat schoot werkne mers en bonden in het verkeer de keelgat. De bonden vinden dat de direc tie met hun moet overleggen over arbeidsvoorwaarden. Ad vanta wil dat alleen doen met de ond ernemingsraad De directie heeft inmiddels op de brandbrief gereageerd. Van de directieleden was gisteren niemand bereikbaar voor com mentaar. Volgens bestuurder C. Coban van FNV Bondgenoten is de brief vooral een uiteenzetting over waarom de directie geen za ken wil doen met de vakbonden. „Inhoudelijk gaat ze niet in op onze eisen. Het is vooral een uit leg waarom de directie het be leid voert zoals ze dat doet." Qoban zegt dat de vakbonden zich nu beraden op de situatie. Aan de ene kant komt de direc tie niet tegemoet aan de eisen, aan de andere kant biedt ze wel een handreiking voor een ge sprek. „Een situatie waar we maandag ook met de onderne mingsraad over willen praten", aldus Qoban. door Ernst-Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Veer man van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit kon gisteren nog geen duidelijkheid geven over het uitkopen van de mecha nische kokkelvisserij in de Wad denzee. De visbedrijven hebben dit jaar hun activiteiten moeten staken als gevolg van Europese milieu regels. De Tweede Kamer heeft in een motie vastgelegd dat de kokkelsector moet wordenge compenseerd met geld uit het Waddenfonds. In een algemeen overleg van de Tweede Kamer over Waddenzee beleid zei Veerman gisteren dat de besprekingen over compensa tie zijn begonnen, maar dat daarover voor 1 maart geen dui delijkheid valt te verwachten. Tijdens het overleg kwamen de aanwezige ministers stevig in aanvaring met een Kamermeer derheid van D66, SP, PvdA, GroenLinks en CDA. Die wil dat 800 miljoen euro in het Wad denfonds wordt gestopt, terwijl het kabinet voorlopig niet ver der wil gaan dan 500 miljoen eu ro. Na sterke aandrang van de Ka mer zegde Veerman toe het ge schil vandaag in het kabinetsbe raad te bespreken. M ongenoegen is terug te «ren op populaire praatjes- ikenj. Niemand die op een tffiardag durft te zeggen ie gemeente het zo ver lokkelijk goed doet. Kop ij! Op een gegeven mo- ksi!, toen ik nog wethouder oj, gooide ik de deur open ij ie jarige en riep ik: het is m steeds een zooitje bij de mente! Dan was het ei hst maar gelegd, anders erdjeeen hele avond lastig vallen." (Gert-Jan van der Salm) rvalt niks meer te kiezen. I wordt alleen nog maar ge- lleid." (Johan Goemans) nog zin om verder gaan? De dorpsraad is een kiesorgaan. Niet één keer Kir de gemeente ons geraad- Hoe kun je nou verkla pt dat er een rapport van dat er voorzienin- moeten zijn, terwijl aan andere kant wordt beslist de dorpshuizen naar trnland gaan.. Dat voelt wel als een overval. (Heieen Clerx) Er wordt heel veel belang ge- lecht aan een lokaal ontmoe- ingspunt. In welke vorm ook, r moet een dorpspomp zijn. enplek waar mensen op een tysche manier automatisch mt toe gaan om een praatje t maken." (Philip van Doorne) De voormalige gemeenten ebben in feite hun dorpshui- et gebouwd en geëxploi- op basis van wanbe- (Gert-Jan van der Salm) tt angstgevoel van: hou- we wat we nu hebben? (Dick van der Wouw) p de slag van de re- teatieseetor naar de belan- lorp. èn het welzijn van een (Philip van Doorne) ht vertrouwen is hersteld, 'beeft mij gerustgesteld. (Heieen Clerx) dorpsgevoel: het hoeft Malles te zijn,maar je moet typossen dat het niet niks 'ordt." (Philip van Doorne) >De babyboomers van nu blij- niet achter de geraniums (Dick van der Wouw) Onderwerp: Dorpshuizen en leefbaarheid Locatie: Cafe. De Biet Zierikzee Deelnemers: Heieen Clerx (voorzitter dorpsraad Oosterland) Philip van Doonie directeur woningbouwvereniging Zeeuwland) Johan Goemans (voorzitter dorpsraad Zonnemaire én uitbater Ton nenmagazijn Brouwershaven) Gert-Jan van der Salm (oud-wethouder en voorzitter Stuurgroep Welzijnshuis) Dick van der Wouw (wetenschappelijk onderzoeker Scoop) door Marcel Modde en Ali Pankow De gemeente Schouwen-Duiveland draagt alle dorpshuizen over aan Zeeuwland. Deze wo ningbouwvereniging wordt als maatschappelij ke organisatie veel beter in staat geacht de voorzieningen voor de toekomst veilig te stel len. Dat wil niet zeggen dat al die zeventien ac commodaties op termijn in de huidige vorm be houden blijven. Voorop staat het voortbestaan van de activiteiten. En over het feit of die nou in het dorpshuis of in een zaaltje bij de kerk plaatsxrinden, moet niet te moeilijk worden ge daan. De samenleving zelf verandert immers ook. Behoud van leefbaarheid op het platte land vergt een kwaliteitsslag op het juiste mo ment. Aan de stamtafel in De Biet schuiven de vijf gasten aan om over deze zaak te discussië ren. Clerx komt gehaast binnen en verzucht haar mede bestuursleden nauwelijks nog te kunnen motiveren. „De dorpshuizen naar Zeeuwland. Dat voelt als een overval. Het be vreemdt ons dat alleen Zeeuwland als kopen de partij optreedt. Wij hebben als dorpsraad niet eens de kans gehad om een concreet aan bod tot overname van De Oosterhof te kun nen doen." Volgens Goemans was dat twee jaar geleden al duidelijk. „Bij de presentatie van de ge meentelijke nota 'Kiezen of Delen' werd Zeeuwland als eventuele partij genoemd. Dan voel je meteen aan: er komt gewoon niemand anders meer aan bod. Ik heb wat betreft het Tonnenmagazijn, toen Mondragon in Zierik zee dichtging, voorgesteld: koop het pand van mijn buurman op en zet er een theater naast voor 300 a 400 man. De voorzieningen zijn er Philip van Dooi'ne (voorgrond) voert het woord. Heieen Clerx, Gert-Jan van der Salm, Johan Goemans en Dick van der Wouw (vlnr) luisteren. foto Marijke Folkertsma al, dus het hoeft niet zoveel te kosten. Ik wil het Tonnenmagazijn zelf ook wel kopen voor een gulden." „Zo gaat dat natuurlijk niet", pareert Van Doorne en hij betrekt, die kanttekening ook op de klacht van Clerx over de slechte commu nicatie van de gemeente. „Er moet wel eerst een duidelijk verhaal te vertellen zijn. Nie mand heeft enig idee wat de dorpshuizen de gemeenschap allemaal kosten. De huidige ge bruikers betalen 15 euro per vierkante meter, de gemeente gaat van ons huren voor 25 euro, maar de werkelijke kostprijs bedraagt 65 eu ro. Er is sprake van enorme subsidiestromen die niet zichtbaar zijn maar wel naar al die dorpen gaan." Van der Wouw valt hem bij: „Burgers voelen zich snel overvallen. Voor de overheid is het moeilijk te bepalen wanneer je communicatie moet starten." Loftrompet Scoop verrichtte twee jaar geleden op Schou wen-Duiveland het leefbaarheidsonderzoek Lokaal Sociaal Beleid. Het resultaat: een be schrijving van alle achttien kernen en een So ciale Structuurschets voor de hele gemeente. Van der Wouw vindt niet dat daar onterechte verwachtingen mee zijn gewekt. „Het ging de gemeente om de vraag: hoe brengen we de leef baarheid naar de toekomst toe? Het onder zoek heeft uitgewezen dat het Bestuurlijk Toe komstbeeld breed wordt gedragen onder de bevolking. Dat beleid is ook transparanter ge worden binnen de organisatie, want veel amb tenaren kenden het niet." Hij steekt de lof trompet over het feit dat Schouwen-Duive land over deze onderlegger beschikt voor toet sing van het beleid. „Kunt u ons garanderen dat De Oosterhof ook over tien jaar blijft bestaan?", wil Clerx horen van Van Doorne. Van der Salm legt haar uit waarom volgens hem die vraag niet opgaat. „Voor Zeeuwland is het van belang dat er in een kern een prettig woonklimaat heerst en dat er dus een voorziening is waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Zeeuw land zal zich wel zeven keer achter de oren krabben alvorens een voorziening te saneren die juist een bijdrage levert aan leefbaar heid." Van Doorne vult aan om Clerx te overtuigen: „Tien jaar geleden hadden we een probleem in Serooskerke. Daar ging de dorpsraad ru ziënd over straat. Huurders haakten af. We hebben intensief op de dorpsraad ingepraat met ruzie zoeken te stoppen." Hij zegt dat leef baarheid in alle kernen Zeeuwland een lieve duit waard is. Vandaar de bei-eidheid tot over name van de dorpshuizen, ook al moet daar heel wat geld bij. Vijf voor tw aalf Van der Salm en Van Doorne schetsen een beeld van de veranderende samenleving die op de gemeente afkomt en van de noodzaak daar nu de ontwikkelingen voor in gang" te zet ten. Volgens hen is het 'vijf voor twaalf. Van der Salm: „Het aantal werkenden zal dras tisch afnemen en het aantal mensen dat zorg nodig heeft, zal enorm toenemen. Geef daar als gemeente eens invulling aan. Voor de dorpshuizen is daarin een centrale positie weggelegd." Van Doorne: „Je ziet haast alles van het eiland verdwijnen. Dat maakt het veel lastiger lokaal op zorgniveau oplossingen te bieden. Nu is het nog zo dat wij als corpora tie en gemeente goed samenwerken en er nog dingen te redden zijn." Hij benadrukt de noodzaak een kwaliteitsslag te leveren door bundeling van belangen van wonen, welzijn, zorg, sport en onderwijs. Volgens Van der Wouw moet Clerx dan ook niet naar het voortbestaan van De Oosterhof informeren, maar de vraag stellen aan Zeeuw land: „Garanderen jullie dat je in de toekomst ook investeert in de leefbaarheid van onze kern?" Van Doorne wil die geruststelling liever in al gemene zin geven. Hij heeft niet alleen met Oosterland, maar met alle kernen te maken. „Het wordt wel een grote opgave dat we voor elk dorp het eigen moment kiezen om verande ringen in gang te zetten. Een logisch moment, kijkend naar partijen en naar de staat van on derhoud van gebouwen, om zaken te gaan bundelen." Van Doorne mist in de hele discus sie over leefbaarheid wel de 'afstraling' van de recreatiesector. De recreatieondememers zouden wat hem betreft wat meer maatschap pelijk ondernemer moeten zijn. „Ik mis de slag van de recreatiesctor naar de belangen van en het welzijn in een dorp." Terrasvergunning Verder pleit hij voor meer 'naar buiten gekeer de' dorpshuizen met gezellige zitjes onder de luifel. „Daar krijg je van de gemeente geen ter rasvergunning voor", pareert Goemans laco niek. „De gemeente moet inderdaad meer voorwaardenscheppend worden", vergoelijkt Van der Salm snel. Goemans kent de angst onder de bevolking voor het verlies van voorzieningen. Zelf hecht hij aan de sociale aspecten van activiteiten zo als 'de derde helft' in de kantine na de voetbal wedstrijd. Anderzijds is hij reëel genoeg te constateren dat de voetbalvereniging Zonne maire over tien jaar niet meer zal bestaan, evenmin als de bejaardensoos. Van der Wouw: „De babyboomers van nu wor den actieve bejaarden. Die blijven niet achter de geraniums zitten. Er komt een enorme eco nomie aan die zich daarop richt. Daar moet je de komende jax-en op inspelen." Van der Salm veert op: „Daar moeten we at tent op zijn. Als je alles wilt behouden zoals het nu is. dondei-t uiteindelijk de hele boel in elkaar." Volgens hem bouwde de voonnalige gemeenten de dorpshuizen op grond van 'wan beleid'. „Er zat geen enkele structurele ge dachte achter. De Schutse in Haamstede is eenmalig betaald met opbrengst van de pijler- dam. Maar op het moment dat je na dex-tig jaar moet renoveren, is er nergens geld be schikbaar!" De bakens moeten tijdig verzet. Van Dooi'ne: „O wee als je wacht totdat zaken van verval zichtbaar worden. Dat geldt ook voor welzijn. Op tijd ingrijpen, maar het tiïes- te is dat het altijd gepaard gaat met veel weei- stand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15