Dag van de waarheid voor Purple PZC Moslims willen imam niet kwijt Mosselkwekers voeren actie bij Oesterdam Uit Arnemuiden komt weer muziek PZC 11 Rechter beslist vandaag over sluiting Vlissingse koffieshop roa1 rie\a9eï Sk, agenda Markizaat Veere 450 jaar wordt uitgebreid gevierd AAZET Computers weg bij inbraken Drankrijders aangehouden Woninginbraak in Goes Brandweer Hulst blust brandjes Scooterrijder botst tegen fietser Bromfiets gestolen in Zierikzee Praatochtend hartpatiënten Zangavond in Jacobskerk vrijdag 11 februari 2005 IsKEMUDKN - De muziekver- „i-ijg van Arnemuiden gaat roe[ volle kracht vooruit. o,t et» nieuwe naam, een nieu we dirigent en nieuwe kleding .„senteed de Muziek Vereni- L Arnemuiden zich op vrij- datT-5 februari in dorpshuis De ine- Vorig jaar mei zag het er nog naar uit dat Arne's Genoegen zou worden opgeheven wegens een gebrek aan muzikanten. Daarmee zou er een eind komen aan een meer dan honderd jaar oude traditie in het dorp. Een nieuw bestuur heeft de draad weer opgepakt. Door de fanfare om te vormen tot een harmonie konden er fluit spelers bij het orkest komen. Volgens voorzitter VV. Bezemer bleken er in het dorp veel jonge ren een fluit te bespelen. Het ledental is nu verdubbeld van vijftien naar dertig. Diri gent Maurice Ditmer uit Bergen op Zoom repeteert wekelijks met de Arnemuidenaren. Hij wil ook een jeugdafdeling opzetten voor jongeren van 8 tot 15 jaar. Met de verjonging was het vol gens Bezemer ook tijd voor een 'minder oubollige' naam. De vuurdoop van het nieuwe or kest is op 25 februari vanaf 20.00 uur. ^rMaurits Sep IIDDELBURG - De dag van de Barheid is aangebroken voor de Vlissingse koffieshop Purple. De bestuursrechter in Middel burg beslist vandaag of de kof fieshop drie maanden dichtgaat, ioals burgemeester A. van Dok-van Weele wil, of dat Purple open mag blijven. Jet de uitspraak van de rechter omt een eind aan een langlo- ende procedure. Purple is door e burgemeester gestraft omdat ieen huis van waaruit de shop ordt bevoorraad achttien kilo iftdrugs is aangetroffen. Dat is eer dan de maximale voorraad m 500 gram die koffieshops ogen hebben in de zaak zelf en ibevoorradingspunten. Ie voorraad van achttien kilo is ag genomen. Purple ac- pteert dat verlies. De eigena- ii van de koffieshop verzetten eh echter tegen de sluiting van zaak. Van Dok-van Weele dat Purple drie maanden tgaat. Zij legt die extra raf op, omdat het volgens haar een forse overtreding van de piumwet ging. urple tekende in januari al be- roep aan tegen de sluiting. Dat beurde bij de onafhankelijke unmissie bezwaar- en be- jepschriften van Vlissingen. ie commissie gaf Purple gelijk: inbeslagname van de drugs as terecht, de sluiting niet. irgemeester Van Dok-van eele kan uitspraken van die mmissie naast zich neerleg- n en deed dat in dit geval ook. koffieshophouders leidden it de uitspraak van de commis- e echter af dat zij het gelijk hun zijde hebben. Daarom olfen beide partijen elkaar gis- (Advertentie) baS Bezorgklachten: 0800-0231231 .Opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl teren wederom, maar nu voor de bestuursrechter in Middelburg. De zaak leverde geen nieuwe in zichten op. De gemeente herhaalde dat zij begrip heeft voor de problemen van koffieshops dat zij meer ver kopen dan ze wettelijk gezien in voorraad mogen hebben. Daar kan de gemeente echter niks aan doen, stelde F. Kuijper. Na mens Purple wees advocaat G. Beckers erop dat de gemeente met het sluitingsbevel het ge doogbeleid onuitvoerbaar maakt. Bovendien heeft Purple zich in de koffieshop zelf wel aan de regels gehouden, merkte hij op. En dat ook opgetreden zou kunnen worden tegen het be schikbaar hebben van een han delsvoorraad in een ander pand, was volgens hem niet bekend. De rechter doet vandaag uit spraak. Zijn oordeel is, in tegen stelling tot dat van de commis sie bezwaar- en beroepschrif ten, wel bindend voor zowel de gemeente als de koffieshophou ders. Van Dok-van Weele zei in januari, preluderend op deze dag, dat ze nog niet wist of de ge meente in beroep zal gaan als Purple van de rechter open mag blijven. De verblijfsvergunning van de Vlissingse imam Elmajjaoui wordt niet verlengd waardoor hij waarschijnlijk het land uit moet. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De leden van de Tou- ba-moskee Vlissingen scharen zich una niem achter hun imam Elmajjaoui. Zij willen niet dat de Marokkaanse gods dienstleraar, teruggaat naar Marokko, omdat hij geen verlenging van zijn ver blijfsvergunning heeft gekregen. De uit spraak van de Raad van State wordt aangevochten bij het Europese Hof van de Rechten van de Mens. Dit orgaan buigt zich nog een aantal maanden over de kwestie. „In afwachting van de uitspraak van het Europese Hof wil ik graag hier in Nederland blijven", zegt Elmajjaoui. Het geduld van de imam wordt al een jaar of twee op de proef gesteld. Het Eu ropese Hof heeft vermoedelijk nog tot het einde van dit jaar nodig om een be sluit te nemen. Vandaar dat er in de Middelburgse rechtbank deze week een zitting was om het verblijf van de imam in elk geval tot de uitspraak te verlen gen. Raadsman J. Platteeuw van advocaten bureau Boogaard, die in opdracht van de stichting Islam Moskee een pleidooi in Middelburg hield, vat samen: „Het zou toch moeilijk te begrijpen zijn wan neer het Europese Hof straks besluit dat Nederland geen rekening heeft ge houden met het recht op vrijheid van godsdienst of de rechten van de mens heeft geschonden, terwijl Elmajjaoui die uitspraak in Marokko hoort, omdat hij niet meer in Nederland mocht zijn." De Middelburgse rechtbank doet vol gende week uitspraak. „Ik hoop dat de rechter het maatschap pelijk belang inziet en dat de imam hier in elk geval voorlopig mag blijven", zegt E. Elkharbouchi, een van de leden van de stichting van Islam Moskee. Als Elmajjaoui eenmaal naar El Hoceima in Marokko is teruggegaan, zal hij niet snel meer terugkeren naar Vlissingen. Jong en oud, vrouwen en mannen prij zen de kwaliteiten van Elmajjaoui. „Tussen mannen en vrouwen zijn ver schillen", zegt de imam. „Maar vrou wen en mannen hebben evenveel en de zelfde rechten." Cursus Nederlands Sinds anderhalf jaar volgt hij een cur sus Nederlands bij het ROC Zeeland. „Ik wil inburgeren. Dat vind ik belang rijk en ik wil de taal spreken. Ik heb contact met de Raad van Kerken en ik vind het belangrijk om een goede samen werking met andere gelovigen te heb ben. En om met jongeren een band te verbeteren, moet ik beter Nederlands spreken", zegt Elmajjaoui. „Maar", stelt El Kharbouchi. „Als hij geen steun had gekregen van de burge meester had hij geen Nederlandse les mogen volgen. Zonder verblijf svergun- foto Ruben Oreel ning heb je geen recht op onderwijs en mag je niet werken." Het zou, zegt El Kharbouchi, een be hoorlijke klap zijn als de imam het land moet verlaten. „Hij past in Vlissingen. De gemeen schap is gegroeid. De imam heeft ver trouwen gekregen van de leden van de moskee en hij spreekt mensen aan op hun gedrag." Een voorbeeldje: er is veel te doen over ontspoorde Marokkaanse jongeren. „Laatst was er een fiets gestolen. We hebben dit punt besproken tijdens een lezing, waar veel jongeren aanwezig wa ren en de normen en waarden bespro ken. Daar leert iedereen van." De imam zoekt nooit het conflict op. El Kharbouchi vat samen dat hij respect heeft voor andere geloofsopvattingen. „Onze imam zou bijvoorbeeld nooit de hand geweigerd hebben van een vrouw, minister Verdonk bijvoorbeeld, zoals de imam uit de Randstad onlangs deed. Hij heeft daar wel opvattingen over, maar wil daarover praten, zonder de confron tatie op te zoeken." STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 19.30 uur: Jaarvergadering Oranjevereniging en aansluitend om 20.30 uur de voorstel ling van toneelvereniging Serooskerke; MIDDELBURG - Cafe No Worries. 22.00 uur: Optreden Blues-Sensation; Midgard, 20.00 uur: Lost Key, optreden Inflated en Scwar; Wijkcentrum Palet, 19.00 uur: Kinderbin go; Wijkcentrum Griffioen, 20.00 uur: poli tiek spreekuur. VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga. door Miriam van den Broek VEERE - Zeeland zal weten dat Veere 450 jaar geleden een mar- kizaatsstad werd. Onder het motto Geen heden zonder verle den, geen toekomst zonder he den, worden dit jaar tal van eve nementen gehouden. De activi teiten zijn op zowel de eigen in- (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen, originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland woners als op mensen van bui tenaf gericht. „We willen de overhandiging vieren van de acte waarmee Maximiliaan van Bourgondië verheven werd tot markies van Veere", vertelt Jaques van Beij- levelt. Hij is voorzitter van de speciaal opgerichte Stichting Veere 450 jaar Markizaat. In nauwelijks vier maanden tijd heeft deze stichting een gevarieerd pro gramma in elkaar gedraaid. „We zijn uitgegaan van een aan tal doelstellingen. We willen de inwoners van Veere in de vie ring betrekken. De viering moet uitstralen naar de hele gemeen te Veere en we willen Veere langs deze weg promoten in de rest van Zeeland en daarbui ten." De stichting heeft van maand tot maand evenementen ge pland. De festiviteiten staan vast, de data nog niet precies. Het feestjaar begint in april met inleidende lezingen voor de ei gen inwoners. De lezingen moe ten de Veerenaren op de hoogte te brengen van de historie. In ok tober wordt een symposium ge houden dat bedoeld is voor een meer geprofessionaliseerde doel groep uit Zeeland en de rest van Nederland. In mei wordt de eer ste van zes markizaatsconcerten gegeven. Er worden muziekstuk ken ten gehore gebracht van 450 jaar geleden. De concerten wor den georganiseerd door de Stich ting Nieuwe Muziek. Activiteiten De meeste activiteiten vinden plaats in juni. In het stadhuis wordt de tentoonstelling over de markizaatsstad geopend. Verder wordt er een hagepreek gehou den en brengt koningin Beatrix, markiezin van Veere, een be zoek aan het stadje in het kader van haar jubileumtoer door Ne derland. Een van de hoogtepun ten is volgens de stichting de his torische optocht. Daaraan doen naar schatting honderdzestig mensen in historische kleding mee. De deelnemers gaan te voet of te paard door Veere. De optocht eindigt op het Bastion waarin een deel uit het leven van Maximiliaan van Bourgon dië wordt nagespeeld. Het maritieme evenement Small Sail in Vlissingen wordt na af loop voortgezet in Veere. De 'Slag om Veere' wordt nage speeld en afgesloten met vuur werk. In september wordt een lespakket over de geschiedenis van Veere in gebruik genomen door basisscholen in de hele ge meente. Het markizaatsjaar wordt in oktober afgesloten met een Breugheliaanse maaltijd voor ongeveer driehonderd geno digde Veerenaren in de Grote Kerk. (Advertentie) RIN„ .NL 0333 VLISSINGEN - Bi] twee kantoren in de Scheldestraat'in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag fn- gebroken. Uit beide kantoren werd computerapparatuur gestolen. Bij één bedrijf werden ook camera's meegenomen. De poli tie weet niet wat de waarde is van de gestolen goederen» GOES - Op de A58 bij Goes is woensdag om 23.50 uur een 68-jarige automobilist uit Breskens betrapt op rijden on der invloed. Hij had meer gedronken dan de toegestane hoeveelheid en kreeg een rijverbod .van een uur. Op de Sloeweg in 's-Heerenhoek kreeg een 31-jarige Ter- neuzense automobilist woensdag om 22.35 uur een rijver bod van vier uur omdat hij meer dan anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken had. GOES - Bij een inbraak in een woning aan de Abel Tas manstraat in Goes zijn woensdag enkele euro's en per soonlijke papieren weggenomen. De inbraak vond plaats tussen 16.00 en 20.00 uur. HULST - De Hulster brandweer is in twee dagen twee keer uitgerukt voor kleine brandjes in Hulst. In de nacht, van woensdag op donderdag kreeg het korps een melding binnen van een woningbrand aan de Rossinistraat. Een bluswagen en een hoogwerker werden uitgezonden. Bi] aankomst bleek er heel veel rook uit de garage te komen, doordat een koelkast in brand stond. De brand werd ver volgens geblust. Door de enorme rookontwikkeling was er veel roetschade in de woning. Woensdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een jjrand bij zorgcentrum De Blaauwe Hoeve. Het bleek om een klein brandje in een schuurtje achter het zorgcen trum te gaan. Het blussen duurde maar kort. TERNEUZEN - Een 46-jarige inwoner van de gemeente Terneuzen is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijg ding op de kruising van de Westkade en de Hoekseweg; De man werd op zijn fiets geschept door een dertigjarige scooterrijder, eveneens afkomstig uit de gemeente Terneuf zen. Volgens de politie verleende de scooterrijder geen voor4 rang. De fietser is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De scooterrijder klaagde over pijn aan zijn schouder. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis. ZIERIKZEE - Bij de fietsenstalling bij de bushalte aart het Sas in Zierikzee is woensdag tussen 15.00 en 22,3Q uur een bromfiets gestolen. Het gaat om een zwarte Vespa Piaggio met het verzeke ringsplaatje SJW101. De bromfiets stond op het stuur- slot. De waarde is onbekend. schoonmaken. De mosselen wa ren waardeloos." Onder de mosselkwekers die het door strengere regels al moeilij ker hebben, leeft de angst dat wilde Japanse oesters nog meer schade gaan aanrichten, als er niet snel ingegrepen wordt. In het Lodijksche Gat, onder de Oesterdam, moest het gebeuren. Van den Berg liet twee korren vieren en in het water zakken, tot op veertien meter diepte. Vol spanning wachtten de mosselbe-i stuurders af, met in hun kielzog collega's uit Bruinisse, Yerseke; Zierikzee én - de enige - uit Hon- tenisse. „Straks komt er niks bo ven", grapte een opvarende. Die angst werd niet bewaarheid. Dé korren waren niet bomvol, maar er zaten genoeg brokken Japan se oesters in om mooie foto's te kunnen schieten. Op de scheepsbrug van de Brui nisse 6 bracht een fotograaf de voormannen van de mosselsec tor in beeld. „Zo die is voor Pop- pelaars", zei er één. Voor gede puteerde Toine Poppelaars die de actie eerder deze week als 'nutteloos' betitelde. De provin cie laat immers al een actieplan uitwerken. Schelpdierdeskundi- ge Marnix van Stralen die ook aan boord was en die aan dit plan schrijft, keek daar genuan ceerder tegenaan. „Het zit de vissers hoog. Dit is hun manier om dat te laten zien." KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET. Kapelle -Tel. 0113-33) door Harmen van der Werf YERSEKE - De boten moeten spreken, zei voorzitter Wim Schot van de Zierikzeese vissers vereniging van te voren. En dat deden ze gisteren op de Ooster- schelde. Met zeker vijfendertig kotters voerde de mosselsector actie tegen de plaag van Japan se oesters in de zeearm die de broodwinning van de mossel kwekers bedreigt. Aan boord van de Bruinisse 6 van Wout van den Berg hadden de mosselbestuurders zich 's morgens verzameld. Van den Berg uit Bruinisse, Schot uit Zie rikzee, voorzitter Jos van Dam me van de vissersvereniging uit Yerseke en zijn voorganger André Verschuure. Als vanouds was alles goed georganiseerd. Achter de Bruinisse 6 vormde zich vanuit de haven van Yerse ke een konvooi schepen. De tijd van de acties voor een open Oos- terschelde, in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, le ken te herleven. Van den Berg stoomde niet op naar Zierikzee, zoals eerder ge meld, maar naar de Oesterdam. Alsof ze het erom hebben ge daan, de mannen van Rijkswa terstaat, toen ze in de jaren tach tig voor deze verbinding tussen Zuid-Beveland en Tholen een naam moesten verzinnen. ,,Hoe verder je in de Oosterschelde komt, des te meer van die wilde Japanse oesters kom je tegen", merkte Schot op. Het gaat van kwaad tot erger, is de ervaring van de Zierikzeeë- naar. Afgelopen jaar was op één van zijn kweekpercelen zoveel oesterbroed gevallen, dat ze zijn mosselen praktisch hadden over woekerd. „Het enige wat ik kon doen, was het perceel helemaal MIDDELBURG - Hartpatiënten vereniging Hartezorg houdt don derdag 17 februari een praat morgen in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Het uitwisselen van ervaringen begint om 10.15 uur in zaal 2. VLISSINGEN - Drie koren en een muzikaal ensemble treden zaterdag 19 februari op tijdens een zang- en muziekavond in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De opbrengst gaat naar de lan delijke stichting De Vluchtheu vel die mensen psychische hulp biedt. Het publiek kan luisteren naar jongerenkoor Laudate Dor minum uit Kapelle, de kinderkoL ren Klein maar dapper uit Aag- tekerke en De Nachtegaaltjes uit Meliskerke en muzikaal en semble Musica Juvente. Het the ma is 'Den vaderland getrouwe' De zangavond begint om 20!00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11