eun voor Poetin brokkelt af «1 PZC m- )eense regering naakt doorstart ia verkiezingen 7 ussische regering overleeft eerste motie van wantrouwen Verkiezingen beloofd in Togo België weert dure medicijnen Jaar respijt voor Grieks tekort Partijleden Moegabe veroordeeld Al 100.000 bestellingen Potterboek donderdag 10 februari 2005 I0SKOU - Een blijk van pro- si en een aardige krachtme- m, meer stelde de motie van L'trouwen tegen de Russische sering die het parlement giste- 11 behandelde niet voor. Eens neer bleek echter dat presi- éil Vladimir Poetin de Doema og altijd in een houdgreep eeft. De oppositie in Rusland greep omstreden sociale hervormin gen aan om het vertrouwen in de ministersploeg op te zeggen. Een nieuwe wet die op 1 januari van kracht werd, biedt uitke ringsgerechtigden een som geld in plaats van vertrouwde privile ges als gratis openbaar vervoer en medicijnen. De uitvoering liet echter te wensen over. Ge pensioneerden, veteranen en in- irWindv Kester OPENHAGEN - De libe- aal-conservatieve regering van iremier Anders Fogh Rasmus- in (52) heeft de verkiezingen in lenemarken gewonnen. 'ogh Rasmussens liberale partij fenstre kreeg 29 procent van de jezers achter zich. De so- 1-democraten leden een his- orische nederlaag en kregen het eerst in 90 jaar niet neer dan 26 procent, let steun van de conservatie- en en de extreem populistische lanske Folkeparti heeft fenstre een ruime meerderheid an 95 van de 175 zetels in het leense parlement, de Folketing. enstrepolitici maakten ge- miik van een op Pim Fortuyn inspireerde slogan: 'Ik zeg at ik vind en ik doe wat ik eg'. Fogh Rasmussen liet gister- chtend weten blij te zijn door kunnen gaan op de ingesla- en weg. Hij beloofde zijn ko- ïende regeringsperiode van ïer jaar te besteden aan ge- ïeentelijke hervormingen. !en ander punt op zijn agenda het referendum over de Euro grondwet. De premier wil ajn landgenoten hiervoor aan iet emde van dit jaar of begin 1006naar de stembus roepen. De verkiezingsbelofte van de re gering luidt verder: geen veran deringen. Wel ligt er een plan om het makkelijker te maken criminelen zonder Deens staats burgerschap het land uit te zet ten. De populariteit van de regering is de afgelopen jaren gestegen door een aantal maatregelen die het voor buitenlanders moeilij ker maken zich in Denemarken te vestigen. Het Scandinavische land wil hierin graag 'gidsland' zijn. De grootste krant van Denemarken Jylland Posten noemt de uitsla gen niet verrassend, maar wel historisch. Het is voor het eerst sinds honderd jaar dat een libe rale premier de verkiezingen twee keer achter elkaar wint. Aftreden De verkiezingen worden ook als een persoonlijke overwinning voor Fogh Rasmussen gezien. In de campagne is veel op de man gespeeld door hem en zijn ri vaal, voormalig minister van Buitenlandse Zaken Mogens Lykketoft. Deze laatste liet dins dagavond weten af te treden als partijleider. Van de vier miljoen stemgerech tigden bracht 85 procent zijn stem uit. Dat is in Denemarken een gemiddelde opkomst. GPD validen kregen te weinig geld om op dezelfde voet te kunnen blijven leven. Premier Michail Fradkov er kende schuld. „De regering draagt de gehele verantwoorde lijkheid voor de organisatie en uitvoering van deze hervor ming. Als premier loop ik niet voor die verantwoordelijkheid weg." De poging om de regering ten val te brengen, was echter ge doemd te mislukken. Ruim 300 van de 450 zetels in de Doema zijn in handen van partijen die Poetin door dik en dun steunen. Slechts 112 leden stemden voor aftreden van de regering. Toch brokkelt de steun voor Poe tin langzaam af. Uit onlangs ge publiceerde enquêtes blijkt dat zijn populariteit afneemt. Som mige polls wijzen uit dat minder dan de helft van de Russen nog achter hem staat. Sinds de mislukte invoering van de 'geld-voor-voordelen-wet' kan Poetin niet meer blinde lings rekenen op de steun van de ouderen. Zij gingen, als zeld zaam teken van protest, in het hele land de straat op. De oppositie maakte gebruik van de onrust, hoewel de sociale hervormingen een voorbeeld zijn van modernisering en libera lisering. Niet eerder werd een motie van wantrouwen inge diend tegen de regering van Fradkov, die een jaar geleden werd aangesteld door Poetin en algemeen gezien wordt gezien als uiterst loyaal. Het was opvallend dat voldoen de handtekeningen van afge vaardigden werden verzameld om de stemming überhaupt doorgang te laten vinden. De na tionalistische Moederland-par tij toonde zich altijd loyaal aan de president, maar koos ditmaal de zijde van de communisten, de initiatiefnemers van de motie. De meeste Poetin-getrouwe par lementsleden lieten na openlijk de regering te steunen. Van de 306 leden van Verenigd Rusland stemden er slechts achttien te gen de motie. De anderen lieten de stemming aan zich voorbij gaan. Ook zij zijn ontstemd over de slechte uitvoering van de nieuwe wet. Twintig Doemaleden stemden te gen de motie, vier onthielden zich van een oordeel. Het open karakter van de stemming ont moedigde afgevaardigden waar schijnlijk publiekelijk het kamp van de president te verlaten. Verenigd Rusland is volgens par lementslid Bogomolov bereid over twee maanden een nieuwe stemming te houden, als de rege ring er niet in slaagt verbeterin gen te realiseren. De partij dien de een voorstel in voor het ont slag van de minister van Volks gezondheid en Sociale Ontwik keling. Dit als zwak compromis om de motie van wantrouwen van tafel te krijgen. Het parle ment hield dat verzoek voorals nog tegen. Waarschuwing Ondanks de afnemende steun was de stemming nauwelijks een serieuze bedreiging voor Poetin en de zijnen. Wel was het een waarschuwing dat niet alle fouten van de overheid nog lijd zaam worden geaccepteerd. Of Poetin zich daar wat van aan trekt, valt te bezien. GPD De Russische president Poetin luncht met veteranen van de Tweede Wereldoorlog, nadat zijn regering eerder gisteren een motie van wan trouwen over uitkeringen aan ouderen, veteranen en invaliden had overleefd. foto Maxim Marmur/EPA LOMÉ - De omstreden nieuwe president van het West-Afrikaanse Togo, Faure Gnassingbé, wil zo snel mo gelijk 'vrije en transparante' parlementsverkiezingen hou den. Dat zei de 39-jarige zoon van de vorige week overleden president Eyadéma gisteren in zijn eerste publieke optre den Gnassingbé werd maandag na een grondwetswijzi ging op aanwijzing van het leger beëdigd. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische overheid laat alleen nog nieu we medicijnen toe voor vergoeding als die goedkoper zijn dan de oude variant. Of de geneesmiddelen beter zijn, maakt niet uit. Minister Vande Lanotte (Begroting) heeft dat gisteren ge meld. Hij wil zo de kosten van de gezondheidszorg druk ken. Hij noemt het onhoudbaar dat het ziektebudget jaar lijks zo'n negen procent stijgt. Nederland probeert de ziektekosten vooral te drukken door merkmedicijnen te vervangen door goedkopere ge neesmiddelen. Patiënten krijgen daardoor in de apotheek een ander merk dan de arts ze heeft voorgeschreven. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie stelt voor om Grie kenland tot 2006 de tijd te geven om het te hoge begro tingstekort terug te dringen. Dat betekent een jaar uitstel. Als de EU-ministers van Fi nanciën volgende week instemmen met het voorstel, bete kent dat wel dat Griekenland een enorme boete kan krij gen als het weigert het tekort aan te pakken. Vorig jaar biechtte Griekenland op dat het jarenlang veel te fraaie cijfers naar Brussel had gestuurd. Het land blijkt nog nimmer te hebben voldaan aan de Europese re gel om het tekort onder de drie procent van het broto na tionaal product te houden. ANP HARARE - Een rechtbank in Zimbabwe heeft drie man nen, onder wie hoge functionarissen uit de partij van pre sident Moegabe, veroordeeld wegens spionage. Het drietal zou staatsgeheimen hebben doorgéspeeld aan buitenlandse agenten, meldde gisteren de staatskrant The Herald. De pasbenoemde Zimbabwaanse ambassadeur in Mozam bique, Godfrey Zvairo, kreeg zes jaar cel. Een hoge func tionaris van de Zanu-PF van Moegabe en een voormalige bankdirecteur kregen ieder vijf jaar cel. ANP LONDEN - Al meer dan 100.000 mensen hebben bij de in ternetboekhandel Amazon het nieuwe boek over tove naarsleerling Harry Potter gereserveerd. Het zesde deel in de serie, getiteld Harry Potter and The Half-Blood Prince, komt pas op 16 juli uit. Deel vijf verscheen in de zomer van 2003. De Potterserie is intussen goed voor de verkoop van 260 miljoen exem plaren in zestig talen. De Britse schrijfster J.K. Rowling werd er puissant rijk mee. ANP/DPA vanaf 7.950,- standaard 5 deuren zuinig en ruim voor zijn klasse vanaf 16.695, standaard uitgerust met dubbele airbags en zij-airbags voor centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Tijdelijk alle vanaf 9.995,- standaard uitgerust met dubbele airbags radio-/CD-speler ook verkrijgbaar in 5-deurs parkeersensoren ter waarde van 450,-. En tijdelijk op diverse modellen een vanaf 16.495,- standaard 3 separaat uitneembare achterstoelen grootste mpv in zijn klasse Met Chevrolet kunt u alle kanten op. Of u nu een slimme stadsauto, een pittige mpv, een ruime familiewagen of een elegante sedan zoekt, u rijdt altijd in een auto voorzien van talloze extra's. Met lekker veel binnenruimte en een eigentijds design. Bovendien is een Chevrolet heel betaalbaar, uiterst betrouwbaar en krijgt u standaard drie jaar garantie en gratis Euroservice. Kijk voor meer informatie op www.chevrolet-nederland.nl. Kom snel eens langs voor een proefrit, de koffie - in een gratis Chevrolet mok - staat voor u klaar. Chevrolet. Four wheels and a heart De Chevrolet dealer bij u in de buurt Goes AutoTeam Goes, Klein Frankrijk 31, 0113-237923 Vlissingen AutoTeam Vlissingen, Bedrijfsweg 2, 0118-461710 Prijs Ind. BTW, excl. kosten rijklaarmaken en verwijderingsbijdrage. Gemiddeld brandstofverbruik en C02 uitstoot Matir 6,1 - 6.4 1/100 km,158 -161 gr/km. Kalos: 6.6 - 7.6 1/100 km, 159 -178 gr/km, Nubira: 7,1 - 9,1 1/100 km, 171 - 218 gr/km Tacuma: 8,3 - 10.81/100 km. 208 - 265 gr/km. Vraag de dealer naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7