PZC Hard werken, niets overhouden Moskou In verwarring over vredesvoorstel Tsjetsjenen PZC Goede Saoedische burger bemoeit zich niet met politiek T errorismebestrij dinf Premie ziektekosten en energienota drukken zwaar op gezinsbudget 10 februari 1955 donderdag 10 februari 2005 Gezinnen met een inkomen vanaf mo daal tot twee keer modaal hebben het in jaren niet zo zwaar gehad als nu, blijkt onderzoek van Motivaction, ver richt in opdracht van de persdienst GPD, waarvan de PZC deel uitmaakt. Velen hebben moeite om rond te ko men. Ze moeten bezuinigen op hun uit gaven, maar dat valt niet mee. door Carine Neefjes en Gert van Harskamp Iedere maand staat de familie Scholz 1000 tot 2000 euro rood. Al een paar jaar doet Jona Scholz (39), getrouwd en moeder van twee kinderen, haar boodschappen bij de goedkope super markten Lidl en C1000. Alle kleding koopt ze in de uitverkoop. En ze denkt wel twee keer na voordat ze naar de bioscoop gaat. „Toch slagen wij er niet in om uit de rode cijfers te komen", ver telt Scholz. Samen met haar man verdient ze 2800 euro netto per maand. De verhoging van de ziektekostenpremie is een be hoorlijke aanslag op de huishoudporte- monnee. „Voor mij en de' kinderen be draagt de premie 400 euro per maand. En dan nog doen ze moeilijk over ver goedingen. Op advies van de dokter moet mijn dochter een bril. Pas bij min zes - als je stekeblind bent - krijg je de onkosten vergoed. Het montuur kostte 100 euro, de glazen 70 euro per stuk. Daar gaat weer een smak geld." Het echtpaar heeft een eigen huis en be taalt maandelijks 900 euro aan woon lasten, exclusief gas, water en licht. Maar met een inkomen van 2800 euro blijft er toch genoeg over, zou je den-' ken. „We doen dingen die eigenlijk niet kunnen. Mijn man komt uit de Ma- ladiven, afgelopen zomer is hij daar met onze zoon geweest. Kosten: 3000 euro. Dat hakt er flink in." Op sommige dingen wil je gewoon niet bezuinigen, bekent Jona Scholz. „Voor het verjaardagsfeestje van mijn zoon gingen we met acht kinderen naai" het Tropenmuseum in Amsterdam. We heb ben thuis gegeten, alle boodschappen gedaan bij de Lidl. Kosten: 150 euro. Dat was wel slikken, maar moet je dat dan laten? Dat is lastig." „De vaste las ten zijn gestegen en daar kun je niet op bezuinigen. Je moet het geld dan er gens anders vandaan halen", stelt woordvoerder G. Bettonville van het Nibud. Bij haar organisatie komen nkomen, goedkoop boodschappen doen en toch elke maand in het rood. veel telefoontjes binnen van mensen die slimmer met hun geld willen om gaan. De gouden tip luidt: schrijf op wat je zoal uitgeeft en slaap er een nachtje over voordat je extra geld uit geeft. In beeld Suzanne (37) en Michel (39) uit Delft proberen hun uitgaven duidelijk in beeld te brengen, maar de financiële positie wordt daar niet beter van.-Zij hebben twee .dochters, van vijf en ze ven jaar. Michel heeft een goede baan als logistiek manager bij een groothan delaar in tuinbouwproducten. Suzanne vindt het 'van de zotte' hoe duur alles is geworden. „We moeten vierhonderd euro per maand aan parti culiere ziektenkostenpremie betalen. Dan hebben we een van de goedkoop ste verzekeringen. Dat is bijna negen honderd gulden! De energierekening komt nog, maar ik hoor van iedereen dat die ook veel hoger uitvalt. Alles wordt gewoon veel duurder. Maar we gaan niet meer verdienen. Het Motivaction-onderzoek wijst uit dat de energierekening voor veel mid dengroepen een blok aan het been is. Al in het eerste jaar na de liberalisatie van de energiemarkt krijgen consumen ten een veel hogere rekening in de bus. De energiebedrijven verklaren dat de gasrekening omhoog moet, omdat de olieprijs zo hoog is. Als de gasprijs stijgt, stijgt ook de elektriciteitsreke ning; energiebedrijven koppelen de elektriciteitsrekening aan de gasreke ning. Hierdoor kan een gezin per jaar tussen de 150 en 175 euro meer kwijt zijn aan gas en licht, zo heeft de Consu mentenbond berekend. Het zijn niet alleen de maandelijks te rugkerende vaste lasten waar Suzanne zich om bekommert. Haar jongste dochter Jodi zit op zwemles. „Zwemles voor een A-diploma kost vijfhonderd euro. Maar dan moet zij wel binnen een jaar dat diploma halen, anders lom je volgend jaar gewoon weer geld neer tellen. Beide kinderen gaan in het voor jaar op schoolreisje. Hup, dat is dan twee keer 17,50 euro. ineens betalen Vakantie Op boodschappen en kleding bezuinigt de familie al. Dit jaar gaat ook hun va kantie eraan, zegt Suzanne. „We hebben een caravan op een cam ping in Brabant waar we van mei tot september in het weekeinde naar toe gaan. Die caravan zetten we wel weer neer, want dan kunnen de kinderen lek ker buiten fietsen en spelen. Normaal Vandaag mogen mannelijke in woners van de Saoedische hoofd stad Riyad hun stem uitbrengen voor de gemeenteraad. Vrouwen zijn uitgesloten van de eerste vrije verkiezingen in het conser vatief-islamitische koninkrijk. Hervormingen komen er stap voets. door Inge Dekker Hamdan Surraj, een 32-jari- ge inwoner van Riyad: „We hebben geen enkele informatie. Er is geen verkiezingsprogram ma en we weten niet hoeveel macht ze zullen krijgen. Maar het is beter dan niets." Vandaag beginnen in Saoe- di-Arabië de eerste gemeente raadsverkiezingen. Tot eind april wordt in verschillende re gio's gestemd voor de samenstel ling van 178 gemeenteraden. Al thans, voor de helft daarvan, de andere helft wordt nog be noemd door de regering. De voorzichtige stembusronde maakt de conservatieve en geslo ten monarchie nog niet tot een toonbeeld van democratie. Toch moet bet belang ervan niet on derschat worden. „Het is een be langrijke stap in een samenle ving waarin een goed burger ge acht wordt zich niet met de poli tiek te bemoeien", zegt de isla mitische hervormer en oud- rechter Abd al Aziz al Qasim. „De verkiezingen mogen niet veel om het lijf hebben, de be slissing ze te houden is een er kenning van het principe dat de samenleving kan meedoen aan beleidsvorming." De olierijkdom van het land - geschat op een kwart van de we reldoliereserves - stelde het Sa oedische koningshuis decennia lang in staat zijn onderdanen 'af te kopen'. Er werd een wel vaartsstaat opgebouwd die de mensen voorzag van gezond heidszorg, onderwijs, huisves ting en werkgelegenheid. Van deelname van burgers aan de politiek was geen sprake. Saoe- di-Arabië kent geen grondwet of parlement. Belangrijke posi ties in de regering worden be kleed door prinsen die erop uit zijn via patronage hun eigen in vloedssfeer veilig te stellen. Maar de Saoedische verzor gingsstaat staat de laatste jaren onder druk. Door de hoge kos ten van de Golfoorlog in 1991 en de lage olieprijs in de jaren daarna is een hoge staatsschuld ontstaan. Doordat de staat de cennialang de belangrijkste mo tor van de economie was, is de ontwikkeling van de particulie re sector achtergebleven. Intus sen groeide de bevolking sterk - ongeveer de helft ervan is onder de twintig jaar. Enerzijds neemt de werkloosheid snel toe, anderzijds wordt veel van het werk door buitenlanders ge daan. De angst heerst dat gefrus treerde jongemannen een mak kelijke prooi vormen voor extre- mistisch-islamitische groepen. Tegen deze achtergrond neemt de roep om meer inspraak van de burgers toe, vooral in de groeiende middenklasse van goed opgeleiden. Ook is er be hoefte aan meer doorzichtige staatsfinanciën. „Corruptie is het belangrijkste obstakel voor hervorming", zei een Saoedi sche schrijver vorig jaar, „Som mige prinsen beschouwen het als een natuurlijk voorrecht." Toch moeten veel Saoedi's nog wennen aan de voorzichtige de mocratische stappen. Van de 400.000 kiesgerechtigden in Riyad registeerde zich maar 37 procent om vandaag te stem men. Sommigen menen dat al leen rijken zich kandidaat kun nen stellen. „Het zullen voorna melijk zakenlieden zijn", zegt journalist Ali al Ulyani, „want een verkiezingscampagne ver eist geld". Anderen wijzen op de beperkte bevoegdheden van de gemeente raden. Die houden zich voorna melijk bezig met dienstverle ning, zoals het schoonhouden van de buurt. Belangrijker za ken, zoals de toewijzing van stukken land, vallen buiten hun bereik. Meer hoop is dan ook ge vestigd op de landelijke sjoe- ra-raad. Die werd in 1993 door koning Fahd in het leven geroe pen als een regerings-adviesor- gaan, zonder wetgevende be voegdheden. Onlangs zei minister van Defen sie prins Sultan bin Abdul Aziz dat die raad binnen drie maan den uitgebreid zal worden van 120 naar 150 leden. Ook zal de raad meer bevoegdheden krij gen. GPD door Joost Bosman Nadat de Tsjetsjeense rebel lenleider Asian Maschadov vorige week een eenzijdig staakt-het-vuren afkondigde, kwam hij afgelopen week met een nieuw opmerkelijk initia tief: hij riep Rusland op tot vre desbesprekingen 'zonder voor waarden vooraf'. Of het kans van slagen heeft, is onzeker. Dui delijk is wel dat er in Tsjetsjenië iets aan het bewegen is en moge lijk ook in Moskou. Dat het hem menens is, moest blijken uit een interview met de Russische krant Kommersant, begin deze week. Maschadov zei daarin dat hij zelfs al een delega tie heeft samengesteld die met het Kremlin moet gaan praten. De afvaardiging staat onder lei ding van Maschadovs woord voerder in ballingschap, Oemar Chambijev. Deze deed een aan tal markante uitspraken tegen over Radio Free Europe/Radio Liberty, die laten zien dat de houding van Maschadov en zijn rebellen mogelijk aan het veran deren is. Chambijev kondigde weliswaar aan dat de strijd in Tsjetsjenië tussen rebellen en Russische troepen gewoon wordt voortgezet als het Krem lin het aanbod van Maschadov zou afwijzen maar de woord voerder liet ook weten dat zijn groep niet is 'gefixeerdop onaf hankelijkheid van de opstandi ge republiek. „Hoofdzaak is dat wij garanties krijgen om als Tsjetsjeense natie te bestaan. Het is aan de onderhandelaars deze garanties te vinden. En als zij het geen 'onafhankelijkheid' willen noemen, dan zoeken we naar een andere formulering daarvoor", aldus Chambijev, die steldedat Maschadov bin nen een half uur tot een verge lijk met de Russische president Poetin zou kunnen komen. Opmerkelijk is de gematigde taal van Maschadov, die in 1996 nog officieel tot president van Tsjetsjenië werd gekozen, maar later door het Kremlin als terro rist terzijde geschoven. Mascha dov was vergeleken met de ande re rebellenleider Sjamil Basajev altijd de meest bedaarde. Maar naarmate het conflict in de Kau- kasus aanhield, zou ook hij gera dicaliseerd zijn. Het is een feit De Tsjetsjeense rebellenleider Asian Maschadov zegt zonder voorwaarden vooraf te willen onderhande len met de Russen. Volgens Moskou en de Tsjetsjeense regering is hij slechts uit op publiciteit. foto Sergej Snopkov/EPA dat de Russen op de hoofden van Maschadov en Basajev een flinke bom duiten hebben gezet. Critici, onder wie leden van de door Moskou gesteunde Tsjetsj eense regering, schamperden dat Maschadov met zijn voorstel slechts uit is op een publiciteits stunt. Mocht, het Kremlin zijn voorstel tot vredesonderhandelingen van cle hand wijzen, dan zou hij de wereld kunnen voorhouden dat het niet aan de rebellen heeft ge legen. En die, aldus dezelfde cri ticasters, proberen na het dra ma in Beslan alleen maar hun imago op te poetsen. Tijd winnen Ook zouden Maschadovs vredes initiatieven slechts bedoeld zijn om tijd te rekken. In de winter is het leven voor de rebellen, die zich schuilhouden in de Tsjet sjeense bergen, zwaar. Ze zou den met deze voorstellen op adem willen komen en zich wil len hergroeperen. Opmerkelijk was dan ook dat Basajev zich achter het staakt-het-vuren stel de, terwijl hij daags ervoor nog nieuwe terreuracties op Rus sisch grondgebied had aange kondigd. Maschadov kreeg bovendien het verwijt dat hij slechts zijn fami lieleden wil redden, die enkele weken geleden ontvoerd bleken te zijn, waarschijnlijk door of in ieder geval met medeweten van de Russen. Maschadov zelf heeft ieder verband tussen deze zaak en zijn vredesinitiatief overi gens ontkend. Hoewel een aantal hoge Russi sche functionarissen het voor stel al afschoten, bleef de Russi sche president Poetin tot dusver re opvallend stil. Plet Kremlin zit dan ook in een moeilijk par ket. Maschadov is uitgeroepen tot terrorist met wie onder geen beding wordt onderhandeld. Niet duidelijk is uit wiens naam hij nog spreekt en welke troe pen. hij nog onder controle heeft. Als Maschadov sowieso nog wat heeft te vertellen ovel de Tsjetsjenen. Want die zijn in middels ook onderling slaags ge raakt in verschillende clancon flicten. Poetin beseft echter dat zijn populariteit onder de eigen bevolking tanende is. De laatste weken is hij onder vuur komen te liggen door de sociaal-econo mische hervormingsplannen in Rusland. Maar ook het feit dat de president de laatste zes jaar zijn burgers niet tegen het groeiende terrorisme heeft kun nen beschermen, begint hem par ten te spelen. Want juist zijn har de aanpak van het 'Tsjetsjeense probleem' hielp hem destijds in het zadel. Vrede in de Kaukasus zou hem nu mogelijk meer wel kom zijn dan ooit. Militair analist Pavel Felgenhau- er stelt in The Moscow Times dat Poetin daarmee haast moet maken. Want ook in de buurre- publieken van Tsjetsjenië rom melt, het hoe langer hoe meer. Leunden zij uit angst voor Tsjetsjeense overheersing altijd naar Moskou, nu begint het con flict zich over de hele regio te verspreiden. „Tsjetsjenië is niet langer een geïsoleerd feno meen", stelt Felgenhauer. On langs nog doodden Russische commando's zeven (islamiti sche) opstandelingen, die in het naburige Kabardino-Balkarië een dag lang een appartement bezet hielden. En in Dagestan, ten oosten van Tsjetsjenië zijn er vrijwel dagelijks schermutse lingen. Elders ter wereld schie ten vredesinitiatieven als padde stoelen uit de grond, zoals in Is raël en Atjeh. Hopelijk is Poetins voorlopige stilzwijgen te verklaren, door dat hij zich door deze gesprek ken laat inspireren, pagina 7 steun voor Poetin brokkelt af foto Harmen de Jong/ GPD gaan we in de zomervakantie ook al tijd nog een paar weken naar het bui tenland. Maar dat kunnen we dit jaar niet betalen." Suzanne wil graag gezegd hebben dat haar gezin het absoluut niet slecht heeft. Zij ziet veel moeders op school die zich nog minder kunnen permitte ren. Ze vindt het alleen zuur dat haar Michel vijf dagen keihard werkt en het gezin geen cent overhoudt. „Michel gaat tegenwoordig zelfs regel matig op zaterdagochtend werken. Dat geld voor die overuren kunnen we goed gebruiken. Maar als de wasmachi ne kapot gaat, hebben we een groot probleem. Die moeten we dan bij Weh- kamp bestellen, op afbetaling." 'GPD Uit overwegingen van privacy zijn de na men van de gezinnen in dit verhaal gefin- Uiteindelijk heeft het kabinet-Balken het nog niet eens zo moeilijk gekregg het debat over de terrorismebestrf l Dat had niet eens zoveel met de inhoudelijke! te maken; WD en CDA waren er eenvoucfe op uit, het kabinet uit de wind te houden, ft daardoor weinig krachtdadige maatregelen voortvloeien, wordt voor lief genomen. Niet dat de oppositie erg dwars lag. PvdA-fe[ leider Bos noemde het kabinetsbeleid 'een zo; en wilde het kabinet alleen op de wetgeving ba I delen. Maar hij was zijn rede al begonnen nid aankondiging dat zijn oppositiepartij de kabig to plannen zou steunen. Het meest opvallende trefwoord dat gisteren aantal keren in de Kamer te beluisteren viel. |a 'naïef'. Duidelijk is dat naïviteit een van.degn ste valkuilen is in de bestrijding van terror!; ,g SGP-fractievoorzitter Van der Vlies, D66~fc; en leider Dittrich en het onafhankelijke Tweede-i merlid Wilders schaarden een aantal kabinetsv; Stellen onder de noemer 'naïef'. Ook Groenli i schamperde over het idee van de meldingspf voor mensen die zich verdacht gedragen. Dit!: noemde ook WD-fractievoorzitter Van Aait El naïef, als die gelooft dat een meldingsplicht v;e ito Saillant was dat Van Aartsen het woord 'naïef rig najaar gebruikte toen hij zijn partijgenoot; -! nister Remkes karakteriseerde. Nu was Van At sen echter opeens goed te spreken over Reii ïj die vreemd genoeg wel de baas is van politie, je lichtingendiensten, burgemeesters en rampe ie strijding, maar de eer moet laten aan ministerD lier van Justitie als het gaat om terreurbestrij! j* Inderdaad ademen enkele plannen van mini J Donner naïviteit uit, bijvoorbeeld als het gaai pj de meldingsplicht en het strafbaar stellen val jt verheerlijking of verdediging van gepleegde! i' drijven. De bestaande wetgeving biedt bovenir( genoeg mogelijkheden om verdachten optepnc ken die bedreigen, opruien, haat zaaien of op; pen tot moord. jj Door het langdurige gesteggel over die toonk ei den van naïviteit sneeuwde gisteren echter ol 1 wat er echt snel moet gebeuren: uitbreiding kwaliteitsverbetering van de opsporingsdiens 8 die bovendien naadloos op elkaar aan moetent1 ten, en een harde aanpak - met gebruikmsi van de nu al beschikbare wettelijke middel; q, van al diegenen die de democratie bedreigen! D! naïviteit kan dan niemand worden beschuldig; zeg CHINA - Het communistische' China heeft de dienstplicht in gevoerd Men is bezig de strijd krachten te reorganiseren en het leger telt op dit moment vijf miljoen vrijwilligers. Een persbureau waarschuwde dat het leger krachtige slagen zal toebrengen aan de Amerikaan se vliegtuigen die het Chinese luchtruim binnenvliegen. CREMATIE - Met 68 stemmen voor en elf tegen is het wets voorstel voor legalisatie van crematie aangenomen, Dit maakt een eind aan de verou derde toestand dat alleen be graven wettelijk is toegestaan. SGP, WD en CPN stemtó gen, In de nu aangenomen» staat dat iemand bij li schrif telijk moet verklarend hij gecremeerd wil worê VVD en CPN willen dat oooR bestaanden hierover klim jj beslissen. De SGP daaren pS gen wil cremeren verbieden; VERKEERSTOEZICHT politie: heeft in het hele U n; opdracht gekregen om k verkeerscontroles uit te \i )e ren, omdat het aantal verte ne' overtredingen steeds meer!) ec< neemt. Er zal vooral geletm c; den op het voeren van verliil y ting van het rijdend verkee Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax' (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Statiönspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bu!tenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwaleh@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30 tot 17-00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptc per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60/ per jaar; €222.50 226,! Voor toezending per post geldt ee toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vooftë einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTVf Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoP de Regelen voor het AdvertentiewozaT Overlijdensadvertenties: maandag t/m Vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uu Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleit Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 ,i( Business to Business/Onroerend 9®"|| Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van liet Wegenor-concern. aan ons versirekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal. wordt gebrulkl"»5' (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten' ducien van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig sopïf de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij:"». Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGG N6 R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4