PZC rommel hoort bij carnaval 81 PZC Ook gemeente wil bescherming sluis 't Hoompje wacht op een bestemming PZC Klagende burgers Sluiskil niet welkom bij raadscommissie 13 PvdA vindt timing wethouder De Deckere ongelukkig Hava Nagila ïoudt workshop AAZET Dorpsraad Nieuwvliet Schadeclaim Sassenaar afgewezen Terneuzen koopt extra vuilnisauto Veel vandalisme in Tholen in 2004 Natuurclubs praten over de delta agenda donderdag 10 februari 2005 RULST - De PvdA in Hulst zich danig gestoord aan de van wethouder E. Deckere over het zwerfafval carnaval in Hulst. feit is niet het goede moment ja dit te vertellen", zegt VOGELWAARDE - De Dans groep Hava Naguila heeft Elke loen gevraagd om zaterdag een torkshop Nederlandse dans te ïrzorgen. )ngeveer 45 dansers (leden van [e dansgroepen Hava Naguila, JeGrutmoole uit Sas van Gent, Vodago uit Goes en Folklorite m enkele losse deelnemers uit te Zeeuwse danswereld) doen me dag mee. Het thema van de rorkshop is de dansuitgave foetje voor Voetje. Elske Hoen eelt zelf een programma samen gesteld van zeven nieuwe Neder- andse dansen. Zij wordt geassis- eerd door Leo van de Heijden. De dansen worden tijdens de torkshop uitgelegd en ingestu- ïeerd.De workshop begint in het clubgebouw van Hava Na- [uiia (Populierenstraat 46 in Vo- ywaarde, achter het voetbal- yeld) zaterdag 12 februari om 13.30 uur en duurt tot 17.00 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING bij aankoop van VARISO kozijnen Landal EsültMin samenwerking met www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303: .NL '0"3 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen I Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee i Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl PvdA-raadslid R. de Kort. ..Het is zelfs overtrokken om net te doen alsof het met carnaval een enorme rotzooi is geweest in Hulst. Natuurlijk ligt er dan af val op straat. Dat kan ook niet anders als er zoveel volk op straat is. Hulst kan echter terug kijken op een geslaagd carna val. Ik heb de politieberichten nog eens nagekeken en bij mijn weten zijn er alleen wat kleine incidentjes geweest." De Deckere zei maandag tranen in zijn ogen te krijgen bij het zien van de hoeveelheid troep op de Grote Markt na het leu ren. Het viel hem tegen dat men sen nog steeds niet in de gaten hebben dat ze zelf ook verant woordelijk zijn. „Mensen moe ten het niet aan de gemeente overlaten om de rotzooi op te ruimen. Kijk, confetti op straat hoort bij carnaval maar plastic, blikjes en andere troep moeten de mensen eigenlijk zelf oprui men", aldus De Deckere. „Allicht wordt er iets op de markt gegooid als er zoveel men sen op straat zijn", zegt De Kort. „Kom op zeg, om daar nu over te vallen. Dat snap ik echt niet. De gemeente mag trots zijn op zo'n goed verlopen evene ment in de binnenstad van Hulst." Kritiek De Kort is het wel eens met de kritiek van De Deckere op het zwerfvuil op de zeedijk. Veel recreanten die in de zomer maanden verkoeling zoeken langs de Westerschelde tussen Walsoorden en Ossenisse nemen niet de moeite hun afval in de containers te gooien, maar laten hun rommel op of onder de dijk rondslingeren. Aan de dijk staan 25 vuilniscontainers van 240 liter. Het komt vaak voor dat de con tainers nog niet half vol zitten, terwijl er massa's afval op de dijk achterblijft. Volgens De Deckere is dit vooral een kwes tie van mentaliteit. „De mensen, moeten zelf de moeite nemen om het afval op te ruimen. Helaas gebeurt dat niet altijd." De Kort wijst erop dat dit een kwestie van opvoeden is. „En mensen zullen er elkaar op moeten aanspreken. Als je recreëert heb je een verantwoor delijkheid tegenover de natuur. Dan ga je toch niet in de rotzooi zitten. Ruim dat dan ook op. Dit is echt te wijten aan de gemak zucht van mensen. De Deckere heeft gelijk als hij stelt dat er genoeg containers langs de dijk staan. Hij heeft een punt als hij zegt dat mensen blikjes, plastic en papier niet op straat moeten gooien. Maar ga dan niet roepen dat dit niet tijdens carnaval mag gebeuren." NIEUWVLIET - De dorpsraad van Nieuwvliet houdt vrijdag 18 iehruari een algemene ledenver- ladering in dorpshuis De Heer- nckheijt. Manager Toeristisch-Recreatie- je. Ontwikkeling T. Maenhout 'van de gemeente Sluis presen ter! plannen voor de opwaarde ring van de kern Nieuwvliet. Ook licht zij plannen voor de aanpak van de duinovergangen bij Nieuwvliet toe. -11 de Paauw (ambtenaar ruimte lijk beleid) spitst dé woonvisie 'van de gemeente Sluis toe op Nieuwvliet en wethouder J. Pro- Toost en W. van der Houwen ge ven een uiteenzetting over actue le zaken in de kern. De vergade ringbegint om 19.30 uur. Het voormalige Providence, in de volksmond't Hoompje, heeft intussen wel wat meer dan een verfje nodig. door Frank Gijsel SLUIS - Wie Sluis vanaf Sint Anna ter Muiden binnen rijdt wordt meteen ge troffen door de erbarmelijke staat van het voormalige Providence (in de volks mond 't Hoompje). Dit uit het begin van de vorige eeuw daterende gebouw wacht nog steeds op een bestemming. Velen is het gebouw een doorn in het oog. Op vragen van het raadslid A Bas ting (Dorpsbelangen en Toerisme) deel de wethouder J. Provoost tijdens de ge meenteraadsvergadering van januari mee dat de projectontwikkelaar heeft aangegeven tot bouwactiviteiten te wil len komen. Het pand staat op de monu mentenlijst. Het complex werd gebouwd door Mar guerite Van Loo, die getrouwd was met Baron Leon Cox. Zij gaven het de Fran se naam La Pommeraie, hoogstwaar schijnlijk vanwege de appelboomgaard rond het huis. De achtbare familie heeft er niet lang gewoond. De nieuwe bewoners hadden de Franse nationaliteit: Les Soeurs de la Providen ce (de Zusters van de Voorzienigheid) de Rouen. Ze waren in 1907 naar Brug ge verbannen en kochten het pand in Sluis vijf jaar later aan voor het onder brengen van het noviciaat. Ook enkele zusters die gelofte hadden afgelegd kwa men er wonen, zoals de overste, de novi ce meesteres en een zuster die instond voor de studies. Tijdens de Eerste Wereldoorlog voorza gen de zusters in hun levensonderhoud door handenarbeid. Ze verleenden huisvesting aan Duitse religieuzen van diverse congregaties, die naar Neder land waren uitgeweken. Tijdens de oor logsjaren was communicatie met het moederklooster in Brugge niet moge lijk. Door de stopzetting van de vijande lijkheden in begin 1919 arriveerden nieuwe novicen in Sluis. De paters Fran ciscanen - ook bannelingen - verzorg den de diensten. In 1923 trok het noviciaat terug naar Frankrijk. Het huis werd daarna nog wel bewoond door enkele zusters. Het diende als rusthuis voor oudere zusters en ook studerenden kwamen er van een verlof genieten. Het huis bleef tot 1928 eigendom van de congregatie. Het moe derklooster werd toen ingeplant in het diocees van herkomst te Mesnil-Esuard in de buurt van Rouen. Zusters Domini canessen uit Brugge kochten toen het huis aan als rusthuis voor hun zusters die teruggekeerd waren uit de missielan den. Het huis kreeg de naam Heilig Hart ter Ruste. Him rustdagen stelden de zustere ten dienste van gehandicapte kinderen. Er waren echter zo weinig zustere, dat al vrij snel besloten werd het huis weer beschikbaar te stellen voor aan andere bewoners. Onderwijs In 1934 werd het aangekocht door de Congregatie van de Zusters der Kinds heid van Maria ter Spermalie. Het aan tal kinderen groeide snel en er werd ge zocht naar een vorm van opleiding en onderwijs. Een klaslokaaltje werd inge richt en zo werd de eerste stap gezet voor het lezen en schrijven. Dit ging zo zijn gangetje tot het oorlogsgeweld uit brak. Kinderen en zusters vonden een veiliger plek in het moederklooster in Brugge. Na een kort verblijf aldaar keerden ze terug, tot in mei 1944. Ze verschaften onderdak aan de zusters Franciscanes sen van Dongen, die een parochiale school hadden in de Brugstraat in Sluis en die hun klaslokalen moesten afstaan. Ook de drie overgebleven broeders van de buiten Sluis gelegen Ecole Chrétien- foto Camile Schelstraete nes te St. Omer vonden er onderdak. Op 17 mei 1944 diende het gebouw ont ruimd te worden. De kinderen werden met wagens van het Rode Kruis naar Brugge gebracht. De Providence diende als post van het Rode Kruis. Eind 1946 betrokken de zustere op nieuw het pand en de kinderen namen er weer hun intrek. Aan het begin van dit verblijf waren de openbare diensten als gemeente, distributie, veiligheids dienst, HARK (Hulp Actie Rode Kruis) ondergebracht in het hoofdgebouw. Pas in 1950 betrok de gemeente een nood- kantoor bij het Belfort. De opvang van kinderen groeide uit en geleidelijk kwamen er steeds meer le ken in dienst. Het beheer kwam in han den van een VZW (vereniging zonder winstoogmerk) en uiteindelijk verhuis de in 1987 het tehuis naar het Belgische Oedelem. Vanaf die tijd staat het ge bouw leeg en vervallen. Het wacht nog steeds op een bestemming. Volgens wethouder J. Provoost wil pro jectontwikkelaar R. van de Putte in de toekomst een appartementencomplex bouwen met sportvoorzieningen. Ook zijn er geluiden dat er een gerenom meerd restaurant in zou komen. Her haalde pogingen om van de projectont wikkelaar meer duidelijkheid te krijgen over de plannen bleven zonder resul taat. door Eugène Verstraeten WESTDORPE - De Zwarten- hoekse zeesluis nabij de Sasdijk in Westdorpe moet worden aan gewezen als beschermd rijksmo nument. Dat is de visie van bur gemeester en wethouders van Terneuzen. Het college steunt daarmee een verzoek van de Bond Heemschut aan de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. B en W vragen de gemeen teraad een positief advies uit te brengen aan Monumentenzorg. De sluis, die ook bekend staat als 'Grote Petrus', bestaat uit drie gemetselde kokers die plaat selijk afgedekt zijn met hard steen. De sluis werd in 1788 ge bouwd om de afwatering van de Canisvlietpolder te regelen. maar heeft nu geen functie meer. De sluis had in het verleden ook de functie van verdedigings werk. Omdat nergens meer een dergelijke sluis te zien is kan vol gens B en W gesproken worden van een unieke sluis. Daarnaast is de sluis volgens het college van groot cultuurhistorisch be lang. Tenslotte is de Zwartenhoekse zeesluis ook nog eens tamelijk goed bewaard gebleven. In hun voorstel aan de gemeente raad wijzen B en W er op dat het grondgebied van de gemeen te Terneuzen maar zestig offi ciële monumenten kent. „De be langrijkste ontwikkelingen in dit relatief jonge gebied, waar onder de vorming van het land schap, hebben zich in de voor bije eeuwen voltrokken", 'vertelt' als niets anders de ont- schetst het college. staansgeschiedenis van onze „De Zwartenhoekse zeesluis streek. Daar komt nog bij dat (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart Alleen originele spaarzegels uit de' krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland SAS VAN GENT - Sassenaar H. Neyt uit de Kenne- dystraat krijgt geen schadevergoeding voor de waardeda ling van zijn woning en de vermindering van zijn woonge not. De schade is volgens hem het gevolg van de komst van alcoholproducent Nedalco en de uitbreidingen van Cerestar sinds 1996. De inwoner van Sas van Gent heeft een schadeclaim ingediend bij de gemeente Terneuzen. Die heeft de kwestie weer voorgelegd aan de planschade- beoordelingscommissie Meeus Rentmeesters. Die is van mening dat er geen nadeliger planologische situatie is ont staan en dat er planologisch ook niets is veranderd. Daar om kan de betrokken Sassenaar geen aanspraak maken op een schadevergoeding. Burgemeester en wethouders nemen dat advies over en vragen ook de gemeenteraad om de schadeclaim af te wijzen. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen koopt een extra wagen om het vuilnis op te halen. De gemeenteraad wordt gewaagd daarvoor 235.000 euro op tafel te leggen. De aanschaf is nodig omdat de gemeente Terneuzen voor taan alle afvalstoffen zelf wil inzamelen. Tot nu toe werd een deel van het afval ook opgehaald door de ZRD. Alles is eigen beheer inzamelen blijkt echter bijna 45.000 euro per jaar goedkoper te zijn, zo is becijferd. Om al dat werk te kunnen behappen is er dan wel een extra inzamelvoer- tuig nodig. De kosten daarvan kunnen volgens burgemeester en wet houders gemakkelijk betaald worden met het geld dat de gemeente bespaart aan kosten voor de ZRD. SINT-MAARTENSDIJK - In de gemeente Tholen is vorig jaar voor 22.902,63 euro schade aangericht aan straatmeu- bilair, abri's, verkeersborden en openbaar groen. Dat blijkt uit de vernielingenteller van de gemeente over 2004. In het laatste kwartaal (oktober tot en met decem ber) werd het meeste vernield, in totaal voor 5031 euro. In het tweede kwartaal (april tot en met juni) 'slechts' voor 3869 euro. De gemeente probeert de schade te verhalen op de daders, maar als die niet zijn aan te wijzen, draait de bevolking op voor de kosten. De gemeente roept inwo ners daarom op, de politie te bellen bij vernielingen. MIDDELBURG - De Zeeuwse natuurbeschermingsorgani saties beleggen maandag een thema-avond over 'D;e Zeeuwse Delta, 100 jaar later'. Dat gebeurt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, vanaf 20.00 uur. Aanleiding voor het thema van de jaarlijkse natuurbeschermings avond is het honderdjarig bestaan van de Vereniging Na tuurmonumenten. Secretaris-generaal C Kalden van het ministerie van Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) belicht de ontwikkeling van de Zeeuwse natuurbe scherming in de 20ste eeuw. Als coördinator van het toen malig Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Land- schaps- en Milieubescherming was Kalden destijds nauw betrokken bij de opkomst van de natuurbeweging in de provincie. Algemeen directeur J. de Graeff van Natuurmo numenten spreekt over de Delta in 2115. Gedeputeerde en voorzitter van de nieuwe Deltaraad M. Kramer (natuur en water) geeft zijn visie op de toekomst van de Delta. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Bewoners van de Baljuwlaan in Sluiskil mogen in de Terneuzense raads commissie Omgeving hun onge noegen over de gang van zaken rond het dorpspark niet komen uitleggen. De agendacommissie heeft een verzoek van raadslid C. Freeke (LCF) om het conflict te bespre ken in de commissie Omgeving, van de hand gewezen. „Men is van mening dat dit een bevoegdheid van het college be treft, waarbij het lopende het conflict niet wenselijk is om als raad/commissie zich hierin te mengen dan wel te trachten het conflict te beslechten", laat raadsgriffier, A. de Feijter we ten. „Het is aan de raad om achteraf, bij noodzaak, het college ter ver antwoording te roepen, indien het handelen van het college hiertoe aanleiding geeft." Opheldering „Het antwoord van de agenda commissie slaat echt nergens op", betoogt Freeke in zijn ant woord aan de griffier. Nu hem de pas voor een discus sie in de commissie is afgesne den, heeft Freeke opheldering gevraagd via schriftelijke wa gen. De kwestie draait om het wel of niet nakomen van afspraken. Destijds is bij de aanleg van het dorpspark beloofd dat er geen pad zou worden aangelegd en dat de plek zou worden bebost. Die afspraken zijn volgens drie omwonende gezinnen niet nage komen. Hek Het toegezegde hek is wel geplaatst, maar dat is volgens de bewoners dermate zwak dat het hek eenvoudig door de jeugd kan worden verwijderd. Door het aanhoren van de problemen in de commissie zou de raad zich een mening kunnen vormen en zonodig een oplossing kun nen aandragen, zo had Freeke bedacht. Dat gaat dus niet door. Het raadslid zegt zich in zijn schriftelijke vragen niet aan d.e indruk te kunnen onttrekken 'dat de agendacommissie weinig op heeft met burgers die met problemen kampen en de raads commissies zich geen beeld mo gen vormen van in de samenle ving aanwezig zijnde conflic ten'. (Advertentie) www.autosturm.nl door de relatieve gaafheid van de sluis een beschermde status zeker op zijn plaats is. Het be langrijkste argument is wellicht dat de sluis uniek is." Naast het belang voor de streek heeft de sluis volgens B en W ook een groot nationaal belang. Als de gemeenteraad een posi tief advies uitbrengt kan dat een duwtje in de rug van de mi nister zijn om de sluis inder daad aan te wijzen als rijksmo nument. In dat geval wordt de sluis be schermd en mogen er zonder ver gunning geen werkzaamheden aan gepleegd worden. Daarnaast wordt het dan ook mogelijk om een subsidie ter grootte van de helft van de in- standhoudingskosten binnen te halen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 13,30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur- Solo dansen; Trefpunt, 10 uur: Schilderen; 13 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur: Zang koor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO dansen, GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; 14.00 uur: Carnavalsbingo; HULST Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur. Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve. 9.00 uur- Engels. 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur- Biljarten; 13.30 uur: Handwerken; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT De Vlaschaard. 13.0C uur: Biljarten; LAMSWAARDE Café De Lamsoren. 13.30 uur: Schieting voorouderen; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.3C uur: Computeren senioren; 13.00 uur Biljarten; 13.30 uur: Computeren senio ren; 14.30 uur. Ouderensoos de Derde Jeugd; 19.00 uur. Engels; 19.30 uur Be lasting cursus; TERNEUZEN De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.3C uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00-18L0C uur; Jeugdcentrum Meetpoïnt; De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; Churchill hotel, 20 uur: Bijeenkoms' Hobby Computer Club afdeling Zee land; VOGELWAARDE t Gelaag, 13.3C uur: Koersbal; WESTDORPE Café t Polderken. 13.3C uur: Jokeren, De Baeckermat, 13.30-17.00 uur: KBC kaarten en bingo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41