Kritiek op aanpak armoede zoekt Hasan, Husain en Achmet Politie Bevolkingsgroei is vorig jaar gehalveerd PvdA wil provincies en Senaat opheffen Nederlander vindt zichzelf fit Bejaardenhuis voor apen Nederlandse satelliet dag later weg Mishandeling in verpleeghuis Amsterdamse politie wil hulp leger Sociale Alliantie dringt aan op meer concrete hulp Belager vrouw Balkenende krijgt tbs Terug naar de jaren vijftig luim tien jaar ioor chauffeur )over-transport donderdag 10 februari 2005 inkcls.nl 40 jaar bij de zaak. Ford Transit 40 jaar en dus 40% korting op alle fabrieksopties. Er is al een Ford Transit vanaf €14.395,-. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. AMSTERDAM - Ruim 90 procent van de Nederlanders noemt zichzelf fit. Dat blijkt uit een peiling die het tijd schrift Body+Mind gisteren publiceerde. Bijna alle onder- zoeksdeelnemei-s, vijfhonderd mensen van 12 jaar en ouder, vinden dat zij een redelijke tot goede conditie heb ben. Meer dan 50 procent van de ondervraagden zegt te spor ten of zich anderszins te bewegen (fietsen, wandelen). Ruim 20 pi'ocent bezoekt regelmatig een fitnessclub en 10 procent is van plan dit jaar naar de sportschool te gaan. Bijna 15 procent sport helemaal niet. ANP ALMERE - In Almere begint volgende week vrijdag de bouw van een 'bejaardentehuis' voor chimpansees. Het gaat om een onderkomen van de stichting AAP voor maxi maal 29 mensapen uit het Biomedical Primate Reseai'ch Centre (BPRC) die met 'pensioen' gaan. De dieren zijn gebruikt bij proeven en alle geïnfecteerd met diverse ziektes. Proeven op mensapen zijn sinds 2003 verboden. Op verzoek van de Tweede Kamer zijn de apen uit het BPRC in Rijswijk toevertx-ouwd aan de stichting AAP. ANP KOUROU - De lancering van de nieuwste Aria- ne-draagraket met aan boord de Nederlandse satelliet Sloshsat is met een dag uitgesteld. Dat heeft het bedrijf Arianespace bekendgemaakt. Tijdens de laatste voorbereidingen voor de lancering, die gepland stond voor morgenavond, ontdekten technici gis teren een afwijking aan apparatuur op de lanceerbasis in Kourou (Fi-ans Guyana). Vervanging van de installatie gaat volgens een verklaring zeker 24 uur duren. Sloshsat is een kleine kunstmaan die de gevolgen van klot sende vloeistof op raketten en satellieten in kaart moet brengen. ANP DEN HAAG - Verpleeghuis De Schildershoek in Den Haag heeft een medewerker op non-actief gesteld wegens vermoedelijke mishandeling van een bewoonster. De fami lie van de vrouw en de directie van het verpleeghuis heb ben aangifte gedaan bij de politie. Op zaterdag 22 januari werd de vrouw in haar kamer op de psycho-gexriatrische afdeling van dementerende oude ren aangetroffen met bloeduitstortingen rond haar ogen. De uitkomst van een intern ondex-zoek vormde de aanlei ding om samen met de familie aangifte te doen en een me dewerker op non-actief te stellen. GPD AMSTERDAM - De Amsterdamse korpschef Weiten wil hulp van de krijgsmacht voor de beveiliging van gebou wen in de hoofdstad. Sinds de terreurclx-eiging en de moord op Theo van Gogh steekt de politie veel meer tijd in beveiliging van objecten. Weiten heeft er onlangs bij minister Remkes op aangedx-ongen taken over te dragen aan het leger, zodat de nieuwe veiligheidsmaatregelen niet ten koste gaan van het reguliere politiewerk. ANP redactie binnenland LoBBl'RG De Nederlandse Liking is in 2004 met slechts 101)1} mensen toegenomen. In n „as de groei nog twee keer groot, aldus het CBS. .bevolkingsgroei van 2004 is laagste sinds 1920. Oorzaken zijn de verdere afname van de immigratie en een toename van de emigratie. Voor het eerst sinds twintig jaar is er sprake van een vertrekoverschot. Er vertrokken 23.000 meer mensen dan er binnenkwamen. Volgens het CBS heeft dit te maken met de minder gunstige economi sche situatie. Mogelijk speelt ook de aangescherpte wetgeving rond immigratie mee. Het aantal immigranten uit Tur kije, Marokko, Suriname en de Antillen nam sterk af. Vorig jaar kwamen tweeduizend min der Marokkanen naar Nedex- land en bijna vierduizend min der Turken dan in 2003. De im migratie uit Polen nam sterk toe. Het aantal Poolse immigran ten verdubbelde ruim, van 2200 in 2003 naar 4900 in 2004. Ondanks de vergrijzing nam het aantal overledenen af. In 2004 overleden 137.000 mensen, vijf duizend minder dan in 2003. Een van de redenen is het ont breken van een griepgolf. Voxïg jaar werden 194.000 kinderen geboren, een jaar eerder nog 200.000. Nederland telde op 1 ja nuari 16,3 miljoen inwoners. ANP Advertentie bt zeven jaar el voor dood pgejaagde man INHEM - De rechtbank in mhem heeft gisteren vier man en uit die stad veroordeeld tot vangenisstraffen, variërend ju twee tot zeven jaar voor 0 betrokkenheid bij de dood an de 21-jarige Roberto Laf- Et uit Westervoort. slachtoffer werd op 21 fe- iiari vorig jaar door het vier de ijskoude IJssel ingejaagd, dat zij hem eerst hadden be- eigd en mishandeld. Twee da arlaten werd zijn stoffelijk ferschot gevonden in de uiter- larden nabij het dorp Lat um. Tegen de mannen waren ilstraffen tot negen jaar geëist, et slachtoffer, dj in discotheek iet In in Arnhem, had ruzie met ■mannen, omdat hij een geldle- ing niet aan hen had terugbe- ald. Op 21 februari werd hij oor de vier mannen meegeno- ien in een auto. Onderweg erd de man bedreigd en mis- andeld. In de uiterwaarden bij èlp iverd het slachtoffer, on- anks de vrieskou, gedwongen jnjas en trui uit te doen. Daar- 1 vluchtte de man in paniek Et water in. Terwijl het slacht- ffer in de IJssel zwom, gooiden der mannen nog stenen en okken naar hem. Twee dagen Herwerd het lichaam van Laf- ee gevonden met veel krassen, odat hij verstrikt was geraakt l prikkeldraad. Onderkoeling erf hem fataal. e rechtbank rekent het de vier annen heel zwaar aan dat ze m in hulpeloze toestand ach- iheten en verzuimden om ulp te bieden. De rechtbank loordeelde twee mannen tot iven en vijf jaar, omdat zij ook Is loverboys meisjes hebben ge- wongen tot prostitutie. De jee andere mannen kregen la- ere straffen van twee en vier ar. MP van onze redactie binnenland UTRECHT - Het kabinet is te slap in zijn aanpak van de ar moede in Nederland. De nadruk ligt te veel op voorlichting, in plaats van concrete hulp, zegt woordvoerder R. Janssen van De Sociale Alliantie. Vooral kin deren van de mensen die in ar moede leven, kunnen volgens Janssen wel wat meer steun ge bruiken. De Tweede Kamer is van plan vandaag met staatssecx-etaris Van Hoof (Sociale Zaken) te de batteren over de bestrijding van axunoede in minima-gezinnen met kinderen. De Sociale Allian tie is een gx-oep van meer dan vijftig organisaties, zoals de Raad van Kerken, de vakbewe gingen FNV en CNV en de Chro nisch Zieken en Gehandicapten- x-aad. Janssen noemt het huidige kabi netsbeleid 'autistisch'. „Het gaat alleen maar over werk. werk, wei'k. Terwijl het kabinet de ogen sluit voor het feit dat er voor veel mensen gewoonweg geen werk is." Janssen verwacht dat het kabinet na het debat be sluit om nog meer vooxdichting via de media te geven over ar moede, bijvoox-beeld om de weg te wijzen naar de bijzondere bij stand of andex-e 'geldpotjes'. De alliantie ziet liever dat er direc te steun wordt gegeven, bijvoor beeld aan allerlei paxliculiere initiatieven die zich inzetten voor armoedebestrijding, vooral voor kinderen en jongeren. Zo is er in Amsterdam een spox-t- fonds waar elftalleiders en sport verenigingen een beroep op kun nen doen voor bijvoorbeeld sportoutfits of schoenen voor kinderen' uit arme gezinnen. De gemeente steunt dit fonds, maar het is een particulier initiatief en het is ook afhankelijk van do naties. Onderwijs De alliantie pleit ook voor veel meer beti'okkenheid binnen het onderwijs. Scholen en leerlin gen moeten zich realiseren dat niet elk kind uit een midden standsgezin komt en elke zomer op vakantie ghat, aldus de allli- antie. „Het beleid voor school uitstapjes moet anders. Bij het voorschx'ijven van lesmateriaal en het gebruik van computers moet veel meer rekening wor den gehouden met minima-kin deren", vindt Janssen. Sommige gemeenten gaan hier slim mee om en helpen een hand je. De gemeente Den Haag bij voorbeeld heeft goede regelin gen voor minima-huishoudens met kinderen die naar de mid delbare school gaan. „Het aantal huishoudens dat op of onder het sociaal minimum leeft, is sinds 2002 van 10 naar 12 procent gestegen. Bovendien zijn er steeds meer mensen met px'oblematische schulden", schetst Janssen. ANP DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in ho ger beroep de belager van Bian- ca Balkenende vrijgesproken van voorbereiding van moord, doodslag of zware mishande- ling. Voor het illegaal bezit van een groot mes heeft het hof tbs met dwangverpleging opgelegd, om dat het beschei'ming van de sa menleving dx'ingend nodig acht. De 34-jarige man werd op 27 ok tober 2003 aangehouden in de woonplaats van premier Balken ende en zijn vrouw. Hij was op weg naar de Balkenendes. ANP [OTTERDAM - De chauffeur ran het zogheten Dover-trans- ort heeft gisteren voor de recht- ank in Rotterdam tien jaar en K maanden gevangenisstraf ge regen voor zijn rol bij het fata- transport. Daarbij kwamen IChinezen om. i juni 2000 vervoerde de man er vrachtauto zestig illegale innezen van Zeebrugge naar over. Het luchtgat van de con- iiner waarin de Chinezen ver- DEN BOSCH - Genieten van de bekende spruitjesgeur, het tafelkleed op tafel in de eetkamer, sudderlapjes op een petroleumstel. De jaren vijftig herleven in het Nooi-d-Brabants Museum in Den Bosch. Naoorlogse babyboomers kunnen daar de ko mende maanden him hart ophalen. De expositie Knus. Nederland in de jaren '50 een belevenis, is een feest van herkenning. De tentoonstelling duurt tot en met 22 mei. Het museum verwacht minstens vijftigduizend bezoekers. foto Robin Utrecht/ANP Pt koFFIE. IS" VMFJ HET HUIS door Marcel de Jong DEN HAAG - De twaalf provin cies moeten verdwijnen. In plaats daarvan dient er een vier tal landsdelen te komen die sa men bestaan uit zo'n dertig re gio's. Op die manier is Neder land beter te besturen. Ook de Eerste Kamer moet verdwijnen. De Senaat zou moeten samen gaan met de Raad van State. Dat stelt een adviescommissie van de PvdA in een rapport dat zij vandaag presenteert. De com missie, onder voorzittex-schap van de Leidse prof. R. Andeweg, vindt dat de huidige provincies niet goed functioneren. Er is te veel afstand tussen burger en be stuur. Door de provincies te ver kavelen in meerdere regio's, is de bevolking beter bij de besluit vorming te betrekken. De ge meenten blijven bestaan. In het plan verdwijnen de waterschap pen wel en gaan ze op in de re gio's, zodat daarvoor geen apar te vex-kiezingen meer nodig zijn. In de px-aktijk werken provin cies al in een sooit landsdelen sa men, wanneer zij gezamenlijk overleggen met Den Haag of Brussel. De laatste jax-en zijn va ker pleidooien gehouden om pro vincies samen te smelten. Een door de provincies ingehuurde commissie onder leiding van oud-topambtenaar A. Geelhoed adviseei"de in 2002 om vijf lands delen over te houden. Onlangs zei minister Remkes van Binnen landse Zaken op korte termijn te willen bezien of de provincie nog toekomst heeft. Daarbij zal hij in ieder geval de adviezen van Geelhoed betrekken. De commissie-Andeweg heeft zich ook over de Eex'ste Kamer gebogen en wil dat de Senaat fu seert met de Raad van State. Vol gens het rapport behoox-t de Eer ste Kamer zich niet politiek op te stellen, omdat het niet recht streeks door de burger is geko zen. Het zou besluiten van de Tweede Kamer, die wel recht streeks wordt gekozen, daarom niet mogen blokkeren. Omdat de Eerste Kamer wel de deugde lijkheid van nieuwe wetten toetst, kan ze volgens het rap port evengoed samengaan met de Raad van State, die het zelf de werk doet voordat een wets voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. GPD opt zaten, was gesloten, waar- ior 58 mensen stikten. Ie rechtbank in Groot-Brittan- lë veroordeelde de man in april 001 tot veertien jaar cel. Om- at hij zijn straf in Nederland ilde uitzitten, moest de recht- iank zijn straf omzetten naar eNederlandse strafmaat, i het Nederlandse rechtssys- eem mogen gedetineerden die ich goed gedragen, naar huis ia het uitzitten van tweederde van hun straf. Voor de iauffeur zou dat betekenen dat ij nog 2,5 jaar vastzit. ANP Volgens advocaat Van Gaaien is het onderzoek naar de bera- mingsbx'ief illustratief voor het hele ondei'zoek naar de Hofstad groep: veel vex'denkingen, maar weinig hax'de bewijzen. GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - De rechercheurs die de terroristische Hofstad groep onderzoeken, denken goud in handen te hebben, als zij in november een papiertje vinden. Zij lezen 'Ayaan Hirsi Ali', 'afslachten', 'pijnlijk' en de datum 31-12-2004. Naast de tekst staat een tekening van een huis. Het papier, dat is gevonden op het werk van Jermaine W., gaat in het politiedossier 'de bera- mingsbxief' heten. De recher cheurs zien er hard bewijs in: een plan, zwart op wit, om Hirsi Ali te vex'moorden in de oudejaarsnacht, met vuurwerk als afleiding, zoals op het brief je staat geschreven. Voor justitie staat al langer vast, dat de twaalf verdachten van de Hofstadgroep Hirsi Ali als doelwit hadden. De vei'dediging is minder onder de indi'uk, zo blijkt bij de eerste noot van Mohammed B., de ver- dachte van de moord op Van Gogh. Ahmed H. is ook een ken nis van Jex-maine W. op wiens wei'kplek in Leusden het moord plan is gevonden. Bovendien is op H.'s computer een bericht aangetroffen van de 'Muwwahidin Brigade'. Daarin wordt een schuiladx'es van Hirsi Ali genoemd. „El Muwahhidin Bx'igade is na een lange zoek tocht en vei'zameling van info dat Ayaan Hirsi Ali in de joodse Ambassade verblijft te Buiten hof Den Haag", staat er in krom Nederlands. De onderzoekers vermoeden dat achter 'Husain' een 46-jarige man uit Amsterdam schuilgaat. Hij is een gemeenschappelijke kennis van Ahmed H. en Jex-mai- ne W. Bovendien sliep een ande re Hofstadverdachte de nacht voor de moox'd op Van Gogh bij de man. Maar harde bewijzen zijn er niet en de man is officieel dan ook geen verdachte. Over de derde naam, Hasan, tast de politie na tweeënhalve maand nog steeds in het duister. „Tot op heden is in het onder zoek de identiteit van Hasan on bekend gebleven", staat in het proces-verbaal over de bera- mingsbrief van 25 januari. Een andere tegenslag voor de re- chercheurs is dat de beramings- briëf niet geschx-even is door Jer maine W. Dat blijkt uit hand- schxiftonderzoek van het Neder lands Forensisch Instituut. Ook lijkt het schuiladres van Hix-si Ali 'in het geheel niet op de schets van het briefje'. Toch heeft de politie de hoop nog niet opgegeven. „Het belendende per ceel, een woning met een punt dak met dakraam vertoont een opvallende gelijkenis met de schets." procesdag tegen de groep. „Heb je die tekening van dat huis ge zien?", vraagt M. van Gaaien, advocaat van de verdachte You- sef E. „Dat kan zo ongeveer ie der huis in Nederland zijn." Een concx-eet moordplan? Van Gaal- en ziet het niet. De politie heeft problemen te achterhalen wie er schuil gaan achter de namen Hasan, Husain en Achmet (de naam wordt in de beramingsbrief één keer met 'd' en één keer met 't' geschreven) die op het papiex'tje de x-ol van moordenaars zijn toebedeeld. Volgens de Nationale Recherche ligt voor de hand dat met 'Ach met' de vex*dachte Ahmed H.. wordt bedoeld. Hij is de huisge- (Advertentie) Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BEST! Een andere SÏIJI van WONEN! Tel. (0118) 55 55 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3