windmolens bepleit exclusief De Ouwe Vossen maken de meeste zooi van allemaal CDA Sluis verzamelt klachten over Delta Wethouder Wille wil meningen horen over turbines Hoofdplaatpolder Jacht moet terug naar eigenaar Steun voor asielzoekers Informatie over fietspad zeeuwse almanak Lady's Day gdaclie: 0113-315649 uupzc.nl pzc.nl lus 31,4460 AA Goes rivertentie-exploitatie. Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; Snaal: 020-4562500. londerdag 10 februari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 [nnr.lfian-Lou deGucht - Wethouder L. fille pleit voor een referendum de gemeente Sluis om te ho en hoe de inwoners denken rerwindenergie. Hij zei dit gis- eravond in het Ledeltheater in tijdens een openbare raadsbij eenkomst windenergie. )ebijeenkomst was bedoeld om raad te informeren over alle van windenergie. In de komen maxi acht nieuwe windmolens, je gemeenteraad van Sluis poet hierover een beslissing ne llen, Na een opiniërende raad bapril volgt in juli een besluit- raad. Wille wees erop -het voor de gemeente en kor de gemeenschap financieel leer interessant is om windmo- üns te plaatsen. „Ik hecht eraan te zijn en daarom zeg ik er gewoon bij." hij voegde er ook aan toe lat er een weloverwogen besluit poet komen. „Gezien het feit lat de kwestie 'wel of geen wind zo breed leeft, kan ik voorstellen dat je het breder hekken dan Hoofdplaat al leen. Onze democratie heeft jaar een instrument voor, name- jjk-een referendum onder al on- kiesgerechtigde inwoners. vervolg gevend aan en op de trend die s gezet door de actiegroep Hoofdplaat Tegenwind. Zij heb- ben immers het onderwerp bre- ®r op de agenda gezet dan in Hoofdplaat alleen." De actie pep heeft onlangs de dorpsra- ;den uit de buurt bij het protest tokken. Openheid i De actiegroep Hoofdplaat Te- g®vind is tegen de uitbreiding van het windmolenpark. Op dit mment staan er vijf turbines, ^actiegroep beweert het groot- Se deel van de inwoners van jüoofdplaat te vertegenwoordi gen. Het Ledeltheater was voor een groot deel gevuld met tegen standers. Zij waren te herken nen aan een witte shawl met de tekst actiegroep Hoofdplaat Te genwind. Burgemeester J. Sala legde het grote voordeel van de openbare discussie uit. „Wij wil len in alle openheid tot een be sluit komen. We voorkomen daarmee dat we het verwijt krij gen dat er in achterkamertjes za ken worden gedaan." Maar Sala zag ook een nadeel. „De periode van onzekerheid duimt langer. En er zullen altijd mensen zijn die denken dat de pap al gestort is." Sala beloofde de aanwezigen dat de gevoelens van de inwoners van Hoofd plaat erg zwaar zullen wegen in het uiteindelijke besluit. Gedeputeerde J. Suurmond (Mi lieu) legde nog eens uit waarom de provincie zoveel ziet in win denergie. „We willen deze aarde een beetje netter achterlaten voor onze kinderen. Dat kan als we gebruik maken van bijvoor beeld windenergie. Bovendien is de hoeveelheid gas en olie ein- dig." Suurmond zag echter ook nade len aan windenergie. „Als het niet waait heb je geen energie." Hij wilde ook een misverstand wegnemen. „De provincie wil Sluis geen molens door de strot duwen. De gemeenteraad beslist uiteindelijk hoeveel er komen en waar ze komen. Twee deskundigen mochten ver volgens uitleggen waarom win denergie wel of niet rendabel is. J. Beurskens van het Energieon derzoek Centrum Nederland be weerde dat het technisch en eco nomisch verantwoord is om win denergie in te zetten voor de elektriciteitsvoorziening. F. Sluijter, hoogleraar aan de TU in Eindhoven, raadde het de ge meenteraad af. „De opbrengst is sterk variabel en mede daardoor duur." BREDA - Scheepswerf Vandenenden Shipyards, met ves tigingen in Waalwijk en Wijk en Aalburg, moet Peter de Kort uit Kloosterzande diens jacht Penini onmiddellijk te ruggeven. Dat blijkt uit een vonnis van de Bredase recht bank in het kort geding dat De Kort tegen de scheepswerf had aangespannen. De Kort had zijn zeiljacht aan Vande nenden afgestaan voor reparatiewerkzaamheden. De scheepswerf weigerde het schip terug te geven, omdat ze nog een vordering van ruim 3000 euro op De Kort zegt te hebben. De Zeeuw op zijn beurt claimt nog ruim 37.000 euro van de scheepswerf. Over de zaak loopt een bodem procedure. Wat daar ook uit gaat komen, de voorzienin- genrechter vindt dat de vordering die Vandenenden op De Kort zegt te hebben niet in verhouding staat tot de waarde van het schip (ongeveer twee ton), en niet recht vaardigt dat de werf het schip onder zich houdt. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele vindt dat de regelgeving rond de identifi catieplicht tekortschiet voor asielzoekers. „Ik zal dit pro bleem aankaarten bij de verantwoordelijke minister Rita Verdonk", zegt ze. Asielzoekers kunnen zich vaak niet identificeren omdat ze geen identiteitsbewijs kunnen krij gen of niet meer hebben. „Het is dan niet te verkopen dat deze groep een boete krijgt, als ze geen identiteitsbewijs op zak hebben. De maatregel moet opnieuw bekeken wor den", merkt Van Dok op. Inlia, een organisatie die de be langen van asielzoekers behartigt, heeft onlangs aan de asielzoekers een brief meegegeven met gegevens van de stichting. De kaart stelt de politie en andere instanties in staat snel de identiteit van de asielzoeker vast te stellen die geen officieel document bezit. Minister Verdonk heeft gezegd dat het 'Inlia-paspoort' niet rechtsgeldig is. SLUIS - De provincie Zeeland houdt dinsdag 15 februari een informatieavond over de aanpak van het fietspad Pot jes-Sluis. Tussen de Braamdijk en de kern Sluis komt een asfaltfietspad van drie meter breed met een brede tussen- berm. Om de veiligheid voor de fietsers te verbeteren, wordt het fietspad op vier meter afstand van de N675 aan gelegd. De aanpak van het pad gebeurt in het kader van het project Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook de aansluitingen op de Oude Zeedijk, Braamdijk, Kokersweg en Kanaalweg op N675 worden veiliger ingericht. Het uitgewerkte plan is vanaf vandaag te vinden op de website van de provincie: www.zeeland.nl/nieuws/overig. De informatieavond wordt gehouden in het Belfort in Sluis van 19.30 tot 21.30 uur. Om 20.00 uur licht gedeputeerde A. Poppelaars de plannen toe. (Advertentie) vanaf morgen 9.00 uur de nieuwe liNicci rrencr vanavond vanaf 17.30 uur |Brasseriemenu| Camjunsoep Burrito (naar keuze vegeta risch) en Frambozensorbet 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 -886 866 vrijdag 11 februari Abdol Motavassel tekent Het verborgen iblauw zaterdag 12 februari 11.00-12.00 uur presentatie nieuwe boek Johanna Kruit Zomer in Zoutelande 15.00-16.30 uur [Bomansmiddag door Wouter van Leersum maandag 14 februari van 13.00-17.00 uur Valentijnsdag en Amnesty International stop geweld tegen vrouwen dinsdag 15 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Ruben van Gogh interviewt bekijk ook onze website 5iwwdrukkeriimiddelbure.nl |KERY Beeld Geluid Tegenstanders van de uitbreiding van het windmolenpark zwaaien met shawls van de actiegroep Tegenwind, tijdens de informatiebijeenkomst in Oostburg. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel SLUIS - De CDA-fractie in de gemeente Sluis wil met een digi taal klachtenboek meer duide lijkheid krijgen over de proble matische facturering van ener giebedrijf Delta. Op www.cdasluis.nl heeft de partij een klachtenboek ge opend, waar iedereen zijn onge rief over Delta kwijt kan. Raadslid L. Verpaalen vraagt in een brief het Sluise college van burgemeester en wethouders snel actie te ondernemen. „Wij hebben al meerdere malen aan de bel getrokken over de gang van zaken bij Delta, maar een correcte facturering is nog steeds niet in zicht. Wij - de ge meente Sluis is aandeelhouder van Delta - zijn ons ervan be wust dat de levering van warm te, licht en water aan Zeeuwse huishoudens slechts een heel klein onderdeel uitmaakt van het bedrijfsresultaat van Del ta", aldus Verpaalen. De gevolgen zijn voor de inwo ners echter vaak aanzienlijk, stelt het CDA, en dus richt de partij zich tot het dagelijks be stuur van Sluis. Verpaalen vraagt of het gemeentebestuur een motie van de gemeente Ka- pelle wil onderschrijven. De ge meenteraad van Kapelle nam in december unaniem een CDA-motie aan, waarin zij eist dat vóór 15 maart de uitslag van een diepgravend onderzoek naar de problemen bij Delta op tafel ligt. „Hoewel is afgesproken dat de gemeenteraad van Sluis nooit moties van andere raden onder steunt, wagen wij u toch of u zich in deze motie kan vinden. En zo ja, om hiervan melding te maken bij Delta. Want hoe meer gemeentebesturen reageren, hoe sneller er aan een oplossing wordt gewerkt", aldus Verpaal en. Overigens verzocht gedepu teerde J. Suurmond op verzoek van alle fracties van de Provin ciale Staten - met uitzondering van de SP - de Raad van Com missarissen van Delta vorige maand ook al om een onder zoek. Verpaalen verwijt Delta een 'arrogante houding'. „Een houding als 'we doen ons best, maar het maakt ons weinig uit' past niet in het imago van Zee land. Ons Zeeuwen zijn zuinig, we letten op de kleintjes", aldus Verpaalen. De personeelsvereniging van het Goese bedrijf toont zich buitengewoon actiefin het or ganiseren van evenementen die het geestelijk welzijn van de medewerkers moeten be vorderen. Zo is er nu een aanbieding voor een Lady's Day, waarbij het vrouwelijke deel van het personeel zich kan laten ver wennen in een beautycenter. Een van de mannelijke colle ga's, onlangs bevorderd tot de heerlijkheid van een hoge functie, las de oproep en de daaraan verbonden kosten met verwondering. „Vijftig euro?! Ik. doe het voor de helft." door Sheila van Doorsselaer HULST - Op aswoensdag ver drijven carnavalsgangers de ka ter met goeie vette haring met uitjes, wordt de toren van het Hulster stadhuis uit zijn meters lange kiel geholpen en houden caféhouders grote schoonmaak en nemen de schade op. Carna val is weer voorbij. De meeste cafés in Sas van Gent en Hulst bieden de dag na carna val dezelfde aanblik: krukken met de poten omhoog op de bar, overal emmers sop, hopen bij el kaar geveegde serpentines, klef geworden door gemorste drank. En voor de deur, de wagen van de brouwerij die de lege fusten (toch al gauw zo'n tachtig) en kratten komt ophalen. Sommige cafébazen waren dins dagnacht, meteen na het offi ciële einde van carnaval, al be gonnen aan de schoonmaak, maar velen kwamen pas woens dagochtend vroeg in actie. Zo ook bij café De Ster, tijdens car naval Het Vossenhol genaamd, aan de Overdamstraat in Hulst, 's Ochtends om 7 uur trad de schoonmaakploeg aan en werd het hele café en de zaal daarach ter leeggemaakt. Ook een plaat selijke aannemer werd inge huurd. De medewerkers moes ten de houten schragen, die tij dens carnaval dienen ter be scherming van de lambrisering, weer verwijderen. „Tijdens carnaval gaan we elke nacht om 3 uur dicht en het eer ste wat we dan doen, is de vloer schrobben", zegt uitbaatster Til ly Polfliet. „Dat is echt nodig, want er zit dan zo'n dikke laag smurrie op de plavuizen dat je er gewoon aan blijft plakken. Het grote werk bewaren we tot na carnaval en helaas hebben we daar elk jaar weer een grote kluif aan." Tilly en Jack 'de lachende her- bei'gier' Polfliet moeten hun ca fé om de paar jaar opnieuw schilderen na carnaval. Met dank aan zogenaamde vilt stift-vandalen. Elk jaar weer vinden carnavalsvierders het no dig de muren met viltstift te be kladden. Van die watervaste, waar geen Ajax of Cif tegen be stand is. Ach ja, de jeugd... Tilly: „De jeugd?! Het zijn man nen van zowat vijftig die dat doen, hoor! Dan is de uitslag van de stoet zeker tegengeval len, hebben ze geen prijske ge wonnen, en dan komen ze dat bij ons afreageren. Ja, die ouwe Vossen maken de meeste zooi. 't Zijn soms net kleine kinde ren." Ook de moderne serpentine, uit een spuitbus, bezorgt Tilly en de schoonmaakploeg handenvol werk. Het spul, in allerlei felle kleurtjes, zit zelfs aan het pla fond geplakt. „En dat krijgen we er met geen mogelijkheid af. Nou ja, het spul wel, maar die kleurstof blijft achter en als je te hard gaat schrobben op zo'n systeemplafond, dan beschadig je de boel alleen maar." De Ster zal pas zaterdag weer helemaal op orde zijn. Dan is de geur, een mengeling van ver schaald bier, tabaksdamp en po- lonaisezweet weer helemaal ver dwenen, pagina 13 PvdA weerlegt kritiek De Deckere Verdwaalde balonncn herinneren in een stille Overdamstraat aan het vertier van de afgelopen dagen. foto Camile Schelstraete (Advertentie) fowpmTii^iiv/im

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39