Uitbaters willen permanent terras PZC PZC School even in middeleeuwse sfeer Inhalen taboe op Kraaijensteinweg Ambtenaren zijn klant vriendelij ker Uitbreiding visrecht hengelsportclub PZC .13 Horecaondernemers op Zierikzeese Havenplein voelen zich benadeeld Liturgische bijeenkomst AAZET www.autosturm.nl Open dag kerk Buschauffeur rijdt tegen paal Goesenaar gewond bij ongeval Vlissinger in eigen woning bestolen Geld voor studie Kloveniersdoelen Terneuzen koopt extra vuilnisauto Schadeclaim Sassenaar afgewezen agenda donderdag 10 februari 2005 (jpnrFsme Soesman Z1ERIKZEE - Horecaonderne mers P. Vuen van restaurant De Zeeuwsche Herberghe en E. jjuijer van cafetaria 't Centrum voelen zich ernstig benadeeld door de herindeling van de weekmarkt op het Zierikzeese Havenplein. In tegenstelling tot de andere drie collega's aan dit plein mogen zij hun terrassen niet permanent neerzetten. Dat pat ten koste van de kwaliteit van ons terras, menen de twee ondernemers. Zij voelen zich on gelijk behandeld door de ge meente Schouwen-Duiveland. /ekelijks moeten Yuen en luijer hun terras afbreken voor |e donderdagmarkt en daarna I weer opbouwen. Dat komt het KOZIJNEN - ZONWERING na bij aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal &n ik* In samenwerking mei i '.'- - www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33031*' Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl materiaal niet ten goede. Do spullen slijten in rap tempo en! jaarlijks gaan er windschermen kapot, schetst het tweetal. Ook kan er niet in de verfraaiing van de terrassen worden geïnves teerd, zoals bijvoorbeeld in hou ten vlonders, vaste bloembak ken en andere versieringen. De overige drie horeca-onderne- mers aan het Havenplein krij gen wel een permanent terras. Dat betekent dus stomweg dat zij wel steeds mooiere terrassen krijgen. „Terwijl die van ons door slijtage alleen maar min der fraai worden", aldus restau ranteigenaar Yuen. Behalve dat dat ten koste gaat van aantrek kingskracht en daarmee van de omzet, is er vooral ook een ge voel van onrechtvaardigheid. Van de kwart eeuw dat Yuen De Zeeuwsche Herberghe drijft, breekt en bouwt hij al negen jaar lang zijn terras af en op. Terwijl een collega aan de ande re kant van het Havenplein nog maar een jaar een terras heeft en deze nu wél permanent mag maken. Het naar de zijkant mo gen uitbouwen van hun terras sen compenseert het gebrek aan een permanente uitstalling op het Havenplein niet. De Zeeuw sche Herberghe had daar om te beginnen al langer een vergun ning voor. Maar, nog belangrij ker voor de ondernemers: de zon schijnt op die plaats niet. „On eerlijk", oordelen de horecabu- ren, die overigens wel voorstan der zijn van het houden van de weekmarkt op het Havenplein. Andere indeling Yuen en Huijer denken dat het probleem op te lossen is door een andere indeling van de markt. Er kan in hun ogen zeker nog met de kramen worden ge schoven, bijvoorbeeld de stoep op. Die mening deelt marktwet houder A. Croné niet. Volgens hem is alles al uit de kast getrok ken om een oplossing voor het probleem te vinden, maar is - na anderhalf jaar van overleg en on geveer veertien tekeningen later - de nu gekozen marktindeling de best mogelijke uitkomst. „Het grote probleem is het ge brek aan ruimte op het Haven plein", stelt hij. Dat dat ten kos te gaat van De Zeeuwsche Her berghe en 't Centrum heeft vol gens de wethouder niets met on gelijke behandeling te maken. Maar je kunt, omwille van de aantrekkelijkheid en opbouw, alleen aan de kop en staart van het plein nog iets doen - aldus Croné. De Zierikzeese ondernemers la ten het bij deze 'nee' niet zitten. Met een bliksemactie heeft het tweetal in twee dagen tijd een dikke honderd handtekeningen ingezameld. Zij voelen zich ge sterkt door de reacties uit hun omgeving. Onder meer markt koopman R. Schutter, bestuurs lid van de marktcommissie, heeft in een brief zijn steun be tuigd. RENESSE - Het Welsh Cathe dral School Chamber Choir treedt op 13 februari op tijdens een choral evensong in de Ja- cobskerk in Renesse. Deze traditionele liturgische bij enkomst wordt geheel in het Engels gehouden met gezongen gebeden en enkele hymnes. Het •koor staat onder leiding van Ni- gel Perring, de dienst wordt ge leid door dominee Piter Goodijk. De choral evensong begint om 6:30 uur. M1DDELHARNIS - De Protes tantse Kerk Nederland houdt een open dag voor de cursus theologische vorming. I Tijdens de open dag kunnen be langstellenden kennismaken met de vakken nieuwe testa ment, dogmatiek en missiologie. De cursus theologische vorming duurt drie jaar. De open dag wordt gehouden op 5 maart in De Hoeksteen in Middelharnis en begint om 9.30 uur. Advertentie Het kruidenvrouwtje waarschuwt de kinderen voor de liefde, ter voorkoming van hartritmestoornissen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Swaenenstamp met boe- renworst en brokkenbrood. omlijst met swaenenbier of -wijn en als toetje een schep swaenenbrij. Dat is het menu in herberg 'Het Swaenennest'. Het is alle maal te beleven bij cbs J. L. de Jonge in Zierikzee. Deze moderne school is drie dagen lang volledig ondergedompeld in middeleeuwse sfeer. Er staat woensdagavond een poortwach ter bij de deur die de talrijke bezoekers een plattegrond verstrekt van het veel zijdige Swaenendamme dat hier binnen het schoolgebouw is gecreëerd. De rou te brengt de gasten langs kruidentuin, scriptorium, kathedraal, spinhuis, rasp huis, gildehuizen van smeden, bierbrou wers en schrijnwerkers, kasteel, stads- pomp, markt, herberg en de bank van de Lombarden waar dukaten verkrijg baar zijn. Swaenendamme en dus de J. L. de Jon- geschool pakt breed uit met dit project rond de Middeleeuwen, waar ruim hon derd leerlingen van groep een tot en 'met acht aan meedoen. Docent K. Soe- ters is de geestelijk vader van deze ma nifestatie met als motto 'leren door te beleven'. Een betere interactieve ge schiedenisles lijkt nauwelijks denk baar. „Het gaat ons ook om de onderlinge sa menwerking door de hele school heen. Wat we als kenmerken van deze school willen uitdragen, zijn de begrippen 'christelijk' en 'creatief", zegt directeur K. vein Damme. Die speciale aandacht voor creativiteit heeft alles te maken met de verschillende talenten die bin nen het schoolteam aangeboord kunnen worden. Zo heeft de ene leerkracht veel affiniteit met muziek, een ander houdt weer van schilderen en een volgende heeft verstand van exposeren en be schikt over gevoel voor vormgeving. De directeur vertelt dat in september al de eerste impulsen voor dit project zijn gegeven. Dat is gebeurd met een vitrine met potscherven in de hal van de* school. Die schei-ven zouden gevonden zijn bij opgravingen naar de restanten van het dorpje Swaenendamme. „Zo hebben we stap voor stap de nieuwsgie righeid onder de leerlingen gevoed. In een nieuwsbrief hebben we vorige week tenslotte het hele project uit de doeken Van Damme en Soeters zijn verheugd over de serieuze medewerking van de ouders. Aan de oproep de kinderen ver kleed naar school te laten gaan, is ruim schoots gehoor gegeven. Zo kan het ge beuren dat de kleutergroepen er woens dag ineens uitzien als opgewonden, gie chelende mini-boertjes en boerinnetjes. In het lokaal één deur verder heerst se rene rust. Daar tekenen en kleuren klei ne nonnetjes en monniken miniatuur foto Marijke Folkertsma tjes rond grote hoofdletters, 's Avonds begeleiden de jongste leerlingen hun ouders en opa's en oma's langs diverse optredens verzorgd door de iets oudere scholieren. De klucht van de pis bestuderende won derdokter oogst veel succes. Dat geldt ook voor het uit twee delen bestaande mysteriespel over zoute pap. In het kas teel bezingt minstreel Adriaan de merk waardigheden van de docenten. Hij wordt door Lijntje op gitaar begeleid. In het gildehuis van de bierbrouwers presenteren de muzikanten de 'zingen de roddelkrant'. Heel devoot gaat het toe in de kathe draal. De nonnen maken diverse keren in processie hun entree en zingen vol overgave 'Sanctus'. De zusters in het gasthuis van de kathedraal verzorgen de zieken. Voor een protestants christelijke school krijgt het decorum van het katholicis me veel aandacht. „Zo was het nou een maal in de Middeleeuwen. We kunnen de geschiedenis geen geweld aan doen", zegt Soeters laconiek. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Rijks waterstaat stelt een inhaalver- bod voor de hele Kraaijenstein weg bij Burgh-Haamstcde in. Voortaan mag alleen landbouw- verkeer nog worden ingehaald, behalve ter hoogte van kruisin gen. Daarmee wijkt Rijkswaterstaat af van het eerdere plan om een gedeeltelijk inhaalverbod voor dit deel van de rijksweg N57 in te stellen. In navolging van het landelijk beleid is nu echter voor een volledig inhaalverbod gekozen, zegt P. Gabriëlse van Rijkswaterstaat. Dat beleid gaat uit van een ver bod op tachtig kilometerwegen, als er - gemiddeld op jaarbasis - meer dan achtduizend voertui gen per etmaal passeren. „We kunnen het echter niet maken om op die weg, waar ook veel landbouwverkeer rijdt, die maatregel zonder meer door te voeren", aldus Gabriëlse. Dus mag verkeer met een maxi mumsnelheid van 25 kilometer per uur wel ingehaald worden, met uitzondering de wegdelen tër hoogte van kruisingen. Deze afwijking op het verbod wordt via onderborden aan verkeers deelnemers kenbaar gemaakt. Naast deze maatregel wordt er nog een pakket aan kleine maat regelen genomen. Rijkswater- door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt een iets beter rapportcijfer van de klanten. De klanten waarde ren de gemeentelijke dienstver lening met een 7,2 en dat was een 6,6. Dat blijkt uit het twee de klanttevredenheidsonder- zoek dat de gemeente heeft la ten uitvoeren. „Maar we zijn er nog niet", stelt wethouder G. Houtekamer. Of dit rapportcijfer representa tief is voor de algemene opvat- ting over de dienstverlening van de gemeente is de vraag. De respons op de enquête is ui termate laag, slechts zestien procent van de achthonderd enquêteformulieren is inge vuld teruggestuurd. Hoe het komt dat zo weinig mensen hebben gereageerd is onduide lijk. Uit de reacties die wel terug zijn gekomen blijkt dat nog steeds niet iedereen automa tisch een ontvangstbevestiging krijgt. Ook wordt te weinig informa tie gegeven over vervolgproce- dures en ruim dertien procent van de klanten geeft aan dat ze van het kastje naai' de muur worden gestuurd. Tot slot blijkt uit het verslag dat 'de ter mijn van afhandeling niet een optimaal ontwikkeld punt bin nen de organisatie is'. Houteka mer is er op gebrand om de klantvriendelijkheid te verbete ren. „Er worden resultaatafspra ken gemaakt tussen het college en de gemeentesecretaris en die heeft op zijn beurt ook weer afspraken met de afdelin gen", legt hij uit. „Dat gaan we controleren." In 2005 wordt de klantvriende lijkheid opnieuw getest. BURGH-HAAMSTEDE - Een 57-jarige buschauffeur uit de gemeente Oostflakkee is gistermiddag met zijn bus te gen een lantaarnpaal gereden..Hij reed omstreeks kwart voor een over de Serooskerkseweg in Burgh-Haamstede en sloeg de Noordstraat in. Hierbij schatte hij de bocht niet goed in, vermoedelijk door de laagstaande zon, en ramde de lantaarnpaal. De bus raakte aan de linkerzijde beschadigd. De bus chauffeur bleef ongedeerd. De passagiers in de bus zijn overgestapt in een andere bus. OOST-SOUBURG - Een 41-jarige Goesenaar is gister avond gewond geraakt toen hij rond half acht op de A58 ter hoogte van Oost-Souburg met zijn auto in de sloot be landde. De automobilist reed in de richting van Bergen op Zoom toen hij door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en in de sloot tot stilstand kwam. Omdat de bestuurder klaagde over een pijnlijke nek en rug, knipte de brand weer het dak van de auto, waarna de man met onbekend letsel werd overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. VLISSINGEN - De bewoner van een woning aan de Nij verheidstraat in Vlissingen is dinsdagavond door twee mannen bestolen van enkele tientallen euro's. De mannen belden rond kwart voor negen aan bij cle woning. Toen de bewoner de deur opende, werd hij gelijk opzijgeduwd en kwamen de mannen zijn woning binnen. Nadat een van hen de bewoner met een smoesje naar de keuken had gelokt, zag de andere kans geld weg te ne men, waarna beide mannen de woning weer verlieten. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil ruim zes duizend euro steken in het haalbaarheidsonderzoek dat welzijnsorganisatie Scoop doet naar de toekomst van-de Kloveniersdoelen. Het pand zou een platform moeten worden voor cultuur, politiek en maatschappij, naar voorbeeld van De Balie in Amsterdam. De werktitel voor het project is De Kloov. De Kloveniers doelen staan grotendeels leeg sinds de stichting Nieuwe Muziek vorig voorjaar naar Veere verhuisde. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen koopt een extfa wagen om het vuilnis op te halen. De gemeenteraad wordt gevraagd daarvoor 235.000 euro op tafel te leggeh. De aanschaf is nodig omdat de gemeente Terneuzen voor taan alle afvalstoffen zelf wil inzamelen. Tot nu toe werd een deel van het afval ook opgehaald door de ZRD. Alles is eigen beheer inzamelen blijkt ech ter bijna 45.000 euro per jaar goedkoper te zijn, zo is becij ferdOm al dat werk te kunnen behappen is er dan wpl een extra inzamel voertuig nodig. De kosten daarvan kunnen volgens burgemeester en wet houders gemakkelijk betaald worden met het geld dat'de gemeente bespaart aan kosten voor de ZRD. staat doet dat naar aanleiding van signalen uit de bevolking zelf, met het oog op het vergro ten van de verkeersveiligheid. De Kraaijensteinweg behoort niet tot de top tien van de ge vaarlijkste wegen in Zeeland, maar wordt wel zo ervaren. In de zomer is het er ook aardig druk: per etmaal trekken in het warme seizoen zo'n 12.000 voer tuigen voorbij. De ingrepen va riëren van het weghalen van zichtbelemmerend struikgewas tot het her en der op het wegdek aanbrengen van haaientanden danwel stopstrepen. Wanneer het werk precies wordt uitgevoerd is nog niet dui delijk. Rijkswaterstaat stelt als eis dat het werk, in verband met verkeersdrukte, niet in juli en augustus mag worden uitge voerd. Daarnaast is gekozen voor het aanpakken van de klus tussen 20.00 uur 's avonds en 6.00 uur 's ochtends. Het verkeersbesluit ligt tot en met 18 maart ter inzage, in het Topshuis op Neeltje Jans en bij Rijkswaterstaat in Middelburg. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hengelsportvere niging Oosterschelde krijgt extra visrechten in en rond Zie rikzee. Dat heeft de gemeente Schouwen-Duiveland besloten. Het gaat om water in Poortam bacht 11, in de Noorderpolder, bij Pontes en de Varreput in Zie rikzee. De vereniging is tevreden, ver telt secretaris M. van de Zande van de hengelsportvereniging. „We zijn bij dat we extra water hebben gekregen. We laten bin nenkort onderzoek doen naar de kwaliteit en de visstand en dan kunnen we zien welke vissoor ten we eventueel kunnen uitzet ten." Hengelsportvereniging Ooster schelde heeft ook de visrechten gekregen voor de Varreput in Zierikzee. De gemeente is met het bestuur overeengekomen dat Zierikzeeënaar L. Moerman wel het onderhoud mag blijven doen voor dit water. Moerman onderhoudt al jaren vrijwillig de Varreput. Vorig jaar ont stond daarover enige wrijving tussen de hengelsportvereniging en Moerman. De Zierikzeeënaar twijfelde openlijk aan de ma nier waarop de hengelsportvere- niging de viswaters onderhoud en toen hem ter ore kwam dat hsv Oosterschelde de Varreput wilde gaan beheren maakte hij daartegen bezwaar. Gelijktijdig met het verstrekken van extra visrechten zijn ook de tarieven aangepast. De visvere niging gaat nu 175 euro per jaar betalen en dat was een kleine tachtig euro. „Dat is financieel geen enkel probleem", zegt Van de Zande. „Het enige is dat we het niet eens zijn met het feit dat we voor sommige kleine wa tertjes evenveel moeten betalen als voor grote waters. Daarover hebben we een tegenvoorstel in gediend maar daar hebben we nog niets over gehoord." De hen- gelsportvereniging heeft een ver gunning aangevraagd voor het bouwen van twee vissteigers in Kaaskenswater. De gemeente wil hieraan meewerken. SAS VAN GENT - Sassenaar H. Neyt krijgt geen schadevergoe ding voor de waardedaling van zijn woning en de vermindering van zijn woongenot. De schade is volgens hem het gè- volg de komst van alcoholprodu cent Nedalco en de uitbreidin gen die Cerestar sinds 1996 heeft gedaan. De gemeente heeft de ingediende schadeclaim weer voorgelegd aan de planschadebe- oordelingscommissie Meeus Rentmeesters. Die is van me ning dat er geen nadeliger plano logische situatie is opgetreden. B en W nemen het advies over en vragen de gemeenteraad om de schadeclaim af te wijzen. I STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAIMD Hervormde kerk 19.45 uur: Inleidng Reformatorisch Gon tact Orgaan. (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37