Nieuw reddingsplan voor Dol-Fijn exc - us i ef Nieuwe beheerder Grevelingen zoekt goede balans voor gebied Gedeputeerde vindt actie tegen Japanse oesters nutteloos Ml* i' Hulpverleners brengen drenkeling aan wal Van Gelder wil fris Zeeuws meisje Afwerking Duinzoom versneld Van Dok schiet asielzoekers te hulp Inbraak in woning Vrouwenpolder Woninginbraak 'r zeeuwse almanak Lady's Day Oppositie heeft een ton extra over voor behoud van particulier zwembad Natuurclubs praten over toekomst van Zeeuwse Delta FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 MIDDELBURG - Als het aan Commissaris van de Konin gin W. van Gelder ligt, gaat de provincie Zeeland gebruik maken van het Zeeuws meisje. Nu het er naar uitziet dat dit botermerk niet uit de schappen van de winkels ver dwijnt, zint hij op samenwerking met de reclamemakers van het botermerk. Uitgangspunt voor Van Gelder is dan wel dat het Zeeuws meisje een moderne uitstraling krijgt. Hij wil af van het truttige imago van het botermeisje. Want in Zeeland lopen genoeg frisse stoere meiden rond. Het reclamebureau dat de campagne 'Welkom in Zee land' uitvoert zal contact opnemen met Unilever, pagina 15 Zeeuws meisje moet blijven RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland begint versneld met de afwerking van bedrijventerrein Duin zoom. Drie bedrijven, Habo hoveniers, de Schouwse Bouwmaterialenhandel en Doeland, zijn volop aan het bouwen op het terrein en gaan voor de zomer open. Op dat moment moet het parkeerterrein er liggen en moet het werk aan bijvoorbeeld de riolering afgerond zijn. Er is ruim 420.000 euro beschikbaar. In de toekomst verhuizen ook de gemeentewerkplaats en transportbedrijf Bouw man naar dit bedrijventerrein. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele vindt dat de regelgeving rond de identifi catieplicht tekortschiet voor asielzoekers. „Ik zal dit pro bleem aankaarten bij de verantwoordelijke minister Rita Verdonk", zegt ze. Asielzoekers kunnen zich vaak niet identificeren omdat ze geen identiteitsbewijs kunnen krij gen of niet meer hebben. Inlia, een organisatie die de be langen van asielzoekers behartigt, heeft onlangs aan de asielzoekers een brief meegegeven met gegevens van de stichting. De kaart stelt de politie en andere instanties in staat snel de identiteit van de asielzoeker vast te stellen. Minister Verdonk heeft gezegd dat het 'Inlia-paspoort' niet rechtsgeldig is. Alleen documenten verstrekt door de Nederlandse Staat zijn dat. Inlia heeft Van Dok op de hoogte gesteld van de actie. „Ik meng me daarin niet, dat is iets tussen Verdonk en Inlia. Ik breng dit probleem op mijn manier onder de aandacht in Den Haag." VROUWENPOLDER - In een woning aan de Pelgrim straat in Vrouwenpolder is dinsdagavond ingebroken. De toegang werd geforceerd, waarna enkele honderden eu ro's en een laptop werden meegenomen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij) vindt de voor vandaag aange kondigde actie van mosselkwe kers tegen wilde Japanse oesters in de Oosterschelde 'nutteloos'. Op korte termijn komt er vol gens hem een plan van aanpak voor het probleem. Mosselkwekers zijn van mening dat de provincie voldoende tijd heeft gehad om iets te onderne men tegen de plaag van wilde Ja panse oesters in de Oosterschel de. Zij willen met het opvissen van oesters bij Zierikzee 'een sig naal' afgeven. Gedeputeerde Poppelaars kan zich voorstellen dat de mossel kwekers 'het lang vinden duren' voordat er iets gebeurt. „Zulke dingen duren altijd lang. We moeten zorgvuldig te werk gaan, niet alleen richting de vis sers, maar ook richting het mi nisterie van Landbouw, Natuur beheer en Voedselkwaliteit én natuurorganisaties. Anders ben jé straks echt veel tijd kwijt met bezwaarprocedures." Onderzoeksinstituut RIVO in Yerseke is voor de provincie sinds vorig najaar bezig een plan van aanpak voor de wilde Japanse oesters te maken. De re sultaten komen 'over enkele we ken', laat A. Smaal van het RI VO weten. Zo goed als zeker zal het RIVO adviseren een praktijk proef uit te voeren met het opvis sen van wilde Japanse oesters, die al één derde van het schelp dierbestand in de Oosterschelde uitmaken. Zeventien vissers heb- r. ben bij het RIVO voorstellen ge- - daan om de oesterpopulatie uit 5 te dunnen. Met name oesterkwe- - kers zijn met plannen gekomen - en meldt zowel Poppelaars als t Smaal, niet één mossel visser. 1 Het heeft hen daarom des te a meer verbaasd dat juist mossel kwekers actie voeren. W. van den Berg, voorzitter van de vissersvereniging in Bruinis- se, vindt dat 'flauw'. „Ze weten dat wij hebben aangeboden om met de mosselvloot het bestand wilde Japanse oesters behoor lijk uit te dunnen. We willen dat zelfs gratis doen, onder het mot- to 'de kosten gaan voor de baat'. - Want", legt Van den Berg uit, „we zijn erbij gebaat dat onze y mosselen goed kunnen groeien en die Japanse oesters kapen - het voedsel voor andere schelp- - dieren weg." Smaal erkent dat - dit een probleem is. Dat de oes- 6 ters andere schelpdieren becon- t curreren wat betreft voedselaan- r bod, staat aldus de RTVO-expert - als een paal boven water. s ZIERIKZEE - Een onbekende n man heeft woensdagmorgen een portemonnee en een envelop met geld weggenomen uit een woning aan de Melkmarkt in Zierikzee. De man werd betrapt door de bewoonster en een fami lielid. De man rende de woning uit, achterna gezeten door het fa- milielid. Die wist uiteindelijk de inmiddels lege portemonnee en de envelop terug te krijgen. 'k De personeelsvereniging van het Goese bedrijf toont zich buitengewoon actiefin het or ganiseren van evenementen die het geestelijk welzijn van de medewerkers moeten be- vorderen. Zo is er nu een aanbieding voor een Lady's Day, waarbij het vrouwelijke deel van het personeel zich kan laten ver wennen in een beautycenter. Een van de mannelijke colle ga's, oiüangs bevorderd tot de heerlijkheid van een hoge functie, las de oproep en de daaraan verbonden kosten met verwondering. Vijftig euro?'. Ik doe het voor de helft. factie: 0113-315649 SSctie@pzc.nl &s3t,«60MQoes ïS'en Midden-Zeeland: 0113-315520; S,-Vlaanderen: 0114-372770: alionaal: 020-45625 00. londerdag 10 februari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Advertentie vanaf morgen 9.00 uur de nieuwe Nicci French] Vang me als ik val vanavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenu Cangunsoep Burriro (naar keuze vegeta risch) en Frambozensorbet 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 -886 866 vrijdag 11 februari Abdol Motavassel tekent Het verborgen blauw zaterdag 12 februari 11.00-12.00 uur presentatie nieuwe boek Johanna Kruit Zomer in Zoutelande 15.00-16.30 uur Bomansmiddag door Wouter van Leersum maandag 14 februari van 13.00-17.00 uur Valentijnsdag en Amnesty International stop geweld tegen vrouwen dinsdag 15 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Ruben van Gogh interviewt Ilja Pfeijffer bekijk ook onze website www.driik-keriimiddelburg.nl de Winkel ZIERIKZEE - Een 47-jarige man uit Zie rikzee is gistermiddag onderkoeld ge raakt nadat het motorbootje waarmee hij op de Oosterschelde voer, was gezonken. Dat gebeurde aan het begin van de mid dag ter hoogte van de Zeelandbrug. Rond halt twee zag een passant een per soon zwaaiend in het water liggen en een deel van een boot boven het water uitste ken. De hulpdiensten werden ingescha keld, waarbij ook een helikopter werd in gezet. Een betonningsschip van Rijkswa terstaat, dat in de buurt was, bood eenter snel uitkomst. Met de speedboot die dit vaartuig aan boord had, werd de drenke ling uit het water gehaald. De helikopter kon zodoende worden afgemeld. Rijkswa terstaat heeft de man paar het haventje van De Val gebracht waar politie en am bulancepersoneel het slachtoffer op wachtten. De man is met onderkoelings- verschijnselen overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - De Zeeuwse natuurbeschermingsorganisa ties beleggen maandag 14 fe bruari een thema-avond over 'De Zeeuwse Delta, 100 jaar la ter'. Dat gebeurt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, van af 20.00 uur. Aanleiding voor het thema van de jaarlijkse natuurbescher mingsavond is het honderdjarig bestaan van de Vereniging Na tuurmonumenten. Secretaris-ge neraal C. Kalden van het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) belicht de ontwikkeling van de Zeeuw se natuurbescherming in de twintigste eeuw. Als coördinator van het toenma lig Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming was Kalden destijds nauw betrokken bij de opkomst van de natuurbewe- ging in de provincie. Algemeen directeur J. de Graeff van Na tuurmonumenten spreekt over de Delta in 2115. Gedeputeerde en voorzitter van de nieuwe Del- taraad M. Kramer (natuur en water) geeft zijn visie op de toe komst van de Delta. (Advertentie) door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Een goede balans tussen natuur en recreatie. Dat is voor Groenservi- ce Zuid-Holland (GZH), de nieuwe beheer der van de Grevelingen, het belangrijkste uitgangspunt voor het beheer van het ge bied. De Grevelingen is, zegt GZH-direc- teur L. Klaassen, een uniek gebied waar zeer zorgvuldig mee omgegaan dient te wor den. GZH, een dienst van de provincie Zuid-Hol land, heeft alles bij elkaar het beheer over ongeveer 8.000 hectare aan natuurgebied. Dat is inclusief de Grevelingen, dat onlangs aan de 'orderportefeuille' is toegevoegd. GZH houdt zich bezig met wat de organisa tie zelf omschrijft als 'buitenstedelijke open luchtrecreatie en natuur in Zuid-Holland'. Een breed werkgebied, geeft Klaassen vol mondig toe. Hij is, als gebiedscoördinator ad interim, samen met ambtelijk secretaris van Natuur- en Recreatieschap de Grevelin gen W. Verveer, druk doende met het inven tariseren van hoe de Grevelingen ervoor staat. Wat hij tot dusverre heeft aangetrof fen stemt hem tot tevredenheid. Natuur en recreatie zijn, vindt Klaassen, goed met elkaar in balans en dat wil hij graag zo houden. Waarbij Klaassen meteen aantekent dat het uiteindelijk toch altijd het bestuur van het Grevelingen schap is wat bepaalt wat er gebeurt. „Wij kunnen niet meer dan ambtelijk advies geven." Waterkwaliteit Niet alleen de balans tussen natuur en re creatie is delicaat, maar ook de kwaliteit van het water van de Grevelingen. Een aspect dat Klaassen nauwlettend in de ga ten wil houden. „Want het is een bekend fe nomeen dat stilstaand water veel kwetsbaar der is dan water wat in beweging is." Of het accent in de toekomst gaat verschui ven richting meer recreatie dan wel meer na tuur is volgens Klaassen lastig te voorspel len. Het Grevelingenschap heeft voor de ko- Directeur L. Klaassen (1) van Groenservice Zuid-Holland ziet evenals ambtelijk secretaris W. Verveer de toekomst van het Grevelingengebied met vertrouwen tegemoet. foto Marijke Folkertsma mende jaren de lijnen reeds uitgezet en Klaassen ziet vooralsnog geen reden van dat pad af te wijken. Contact met de gebruikers van het gebied acht Klaassen erg belangrijk. Hij wil pre cies weten wat de wensen en eventuele klachten van de gebruikers zijn. „In andere gebieden die wij beheren werken wij met pe riodieke 'recreant-onderzoeken' en dat wil len wij hier ook gaan doen." Klaassen bena drukt dat hij onder de gebruikers van het ge bied niet alleen de grote groep van recrean ten verstaat maar ook de veel kleinere groep van beroepsvissers. Waarbij hij zich voorals nog niet wil mengen in de discussie over de afschaffing van de zogeheten ;dertigdagen sluitingsregeling van de spuisluis in de Brouwersdam, waardoor de vangstkansen voor de palingvissers drastisch verkleind worden. „Dat is onder de rechter en het lijkt mij erg onverstandig daar nu iets over te roepen." Omdat Klaassen gebiedscoördi nator ad interim is, hoopt hij op koi'te ter mijn het beheer van het Grevelingengebied over te kunnen dragen aan een nog te benoe men accountmanager ofwel gebiedscoördi nator. Voor de gebruikers van het gebied verandert er volgens Klaassen voorlopig niets. „Het zou ook geen goede zaak zijn als die hier last van zouden hebben.'.' Marcel Modde OTEUWERKERK - De oppositie- artijen in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland hebben Kn amandement opgesteld om iwembad Dol-Fijn in Nieuwer kerk de komende tien jaar te be touden. Ze willen een eenmali- je uitkering van een ton uit de lesene bovenwijkse voorzienin gen beschikbaar stellen. pe Stichting Zwembad )oi-Fijn is verplicht om het geld op de bank zetten. Van die ekening mag ze jaarlijks een vast bedrag van tienduizend eu ro gebruiken. Dat zou, inclusief de rente, genoeg moeten zijn om het gat te'dichten dat ontstaat bij de door het college voorge stelde halvering van de huidige subsidie, legt initiatiefnemer J. van de Berge (ChristenUnie) uit. In september loopt de overeen komst af, die de gemeente ver bindt aan een jaarlijks subsidie van tachtigduizend euro aan Dol-Fijn. Wethouder A. Croné (WD) kwam eerder deze maand Eet het voorstel de steun voort te zetten, maar dan met de helft van de huidige bijdrage. De Stichting had aangegeven jaar lijks minimaal 51.000 euro no dig te hebben om te overleven. ChristenUnie, Leefbaar Schou- iven-Duiveland, GroenLinks en Lijst Raats willen de pot boven wijkse voorzieningen aanspre ken om dat verschil van 11.000 euro te overbruggen. Die reser ve wordt gevormd uit een deel van de opbrengst van de ver koop van woningbouwkavels. In Nieuwerkerk begint binnenkort de nieuwbouw in het uitbrei dingsplan d'Heule. De hoge grondprijs is mede gebaseerd op de aanwezigheid van een zwem bad in het dorp, herinnert Van de Berge aan eerdere uitspraken van het college. En dus valt een greep uit de reserve volgens de oppositie goed te rechtvaardi- genvoor het behoud van een zo belangrijke voorziening voor Nieuwerkerk en de omliggende dorpen. De reserve omvat mo menteel 1,4 miljoen euro. Welis waar liggen er eilandbreed di verse claims op dat bedrag maar door de verkoop van bouwka- vels groeit dat potje ook weer aan, verwacht Van den Berge. Limiet De honderdduizend euro extra is volgens de oppositie wél de li miet. „Hier moet Dol-Fijn het wat ons betreft mee doen. Zou den ze straks tekort komen, dan moeten ze zelf voor een oplos sing zorgen." Wanneer binnen de termijn van tien jaar wordt besloten tot de bouw van een nieuw centraal sportcomplex in Zierikzee, zoals de WD voor stelt, dan dient Dol-Fijn het dan nog resterende spaargeld terug te betalen aan de gemeente, zegt Van de Berge. Hij vreest niet voor precedentwerking. Eerder is ook ten gunste van Brogum en voor de aankoop van het theater restaurant bij het toenmalige Mondragon geput uit de reserve bovenwijkse voorziening. De oppositie is goed voor tien van de 23 stemmen. Onzeker is nog of het amendement, dat in de raadsvergadering van 24 fe bruari wordt ingediend, een meerderheid zal halen. De colle gepartijen WD, CDA en SGP houden zich vooralsnog op de vlakte. Alleen PvdA-fractievoor- zitter B. van de Sande-Troost maakte gisteren direct duidelijk dat wat haar betreft Dol-Fijn al meer heeft gekregen dan waar het op mocht rekenen, omdat de subsidieregeling in september afliep. „De bijdrage wordt dus niet gehalveerd, maar gaat feite lijk van nul naar veertigduizend euro." Van de Sande vindt een extra uitgave van nog eens een ton onverantwoord in het licht van te verwachten (Noorderpol der) grote uitgaven voor boven wijkse voorzieningen. „Neemt niet weg dat ik het een heel sym pathiek voorstel vind. Als ik in de oppositie had gezeten, zou ik dat ook doen. Dol-Fijn kan nu openblijvén. Dat is al heel wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35