zc nhalen taboe op Oost-Westweg exclusief Volkstuinders houden fier stand in 's-Gravenpolder SJ oord-Bevelandse actiegroep tevreden ondanks afwijzen bezwaren Toekomst Lewedorpse supermarkt onzeker Veel vandalisme in Tholen in 2004 Steun voor asielzoekers Van Gelder wil fris Zeeuws meisje Gedeputeerde vindt actie Japanse oesters nutteloos Lady's Day -tie: 0113-315649 Prcnl „I redactie® pzc.nl ms 31,4460 AA Goes SS^n'-zèeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; maal: 020-4562500. derdag 10 februari 2005 RUDY PROJECT Technically CaoI Eyewear'' dealer ook op uw sterkte leverbaar FOCUS NIEUWE BURG 9 OPTIEK b.v. MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Bevelanden-Tholen larmen van der Werf IPERLAND - Meer dan hon- bczwaarschriften tegen inhaalverbod op de Oost- iwecr op Noord-Beveland ed niets uitgehaald. De pro- e heeft besloten het verbod adhaven en zelfs uit te brei- automobilisten op Noord- land stonden twee jaar gele- 3p hun achterste benen. Op ilangrijkste weg over het nalige eiland was 'plotse- een dubbele doorgetrokken i getrokken tussen de twee >n. Inhalen was voortaan oden, tot ergernis van een aantal vaste weggebrui- van het inhaal- id-verenigden zich in de ac- pep Houdt Noord-Beveland 'ig. Waarom die naam is •n, weet woordvoerder R. se niet. Hij is er pas later etrokken. „Ik heb het idee de initiatiefnemers ermee n willen aangeven dat de niet bij de B schaal van Noord-Beve- ést." wat Noord-Bevelanders lener blijkbaar* zo over. De incie ontving maar liefst erdtwintig bezwaarschrif- Voor gedeputeerde A. Pop- irs (CDA, verkeer) was dat sende aanleiding het inhaal- te laten onder- aagvlak gemiddelde snelheid is licht af genomen en - het belangrijkste - er zijn minder bumperklevers. Het draagvlak voor het inhaal verbod bleek ook redelijk groot. De helft van de ondervraagden zei het 'een goed idee' te vinden. Ook een meerderheid van de te genstanders liet weten zich aan het verbod te zullen houden. Eén opvallend gegeven: Jonge ren zijn twee keer zo vaak 'te gen' als ouderen. Conclusie De provincie heeft uit het onder zoek de conclusie getrokken dat het inhaalverbod voldoet en ze ker niet moet worden ingetrok ken. Het wordt uitgebreid tot het hele wegvak. Gedeputeerde Poppelaars heeft dit gisteren aan leden van de ac tiegroep Houdt Noord-Beveland Gezellig meegedeeld. Zij heb ben zich daarbij neergelegd, om dat de provincie ook een hand reiking deed. Het is voor ter plaatse onbekende automobilis ten, vooral toeristen, vrij ondui delijk dat op de Oost-Westweg honderd kilometer per uur gere den mag worden. Ze houden vaak tachtig kilometer aan. Om aan te geven dat op de weg hon derd kilometer de maximum snelheid is, is daarom besloten onderweg extra 100 km-borden te plaatsen. Faasse van de actie groep was tevreden met dit re sultaat. Over de uitbreiding van het in haalverbod gaat de provincie in april of mei het publiek informe ren. lovincie riep de hulp in van van de Universiteit Som het gedrag van automo- op de Oost-Westweg te i om na te gaan hoeveel leer bestaat voor de ver- iatregel. Het onderzoek Igewezen dat de ver- verbeterd. Intal inhalers is sinds het jngen van de doorgetrok- ?ep fors afgenomen; van laar minder dan één pro lvan alle weggebruikers. De j Advertentie maf morgen 9.00 uur 'l nieuwe 'Nicci Frenchl i Vang me als ik val .1 >.mavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenuj Cangunsoep Burrito (naar keuze vegeta risch) en Frambozensorbet i 12,50 of€ 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 -886 866 zaterdag 12 februari 11.00-12.00 uur presentatie nieuwe boek Johanna Kruit Zomer in Zoutelande Joor Wouter van Leersum maandag 14 februari van 13.00-17.00 uur Valentijnsdag en Amnesty International slop geweld tegen vrouwen dinsdag 15 februari -0.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Ruben van Gogh 'nterviewt Ijlja Pfeijffer bekijk ook onze website iAw.drukkeriimiddelbiirg.nl Eigenaar K. Verbeek, hier voor zijn supermarkt in Kwadendamme, sluit zijn vestiging in Lewedorp: „Iedereen vindt het belangrijk dat er een winkel in het dorp blijft, maar voor de grote inkopen gaan ze naar Goes." foto Willem Mieras door Joeri Wisse LEWEDORP - De enige buurtsuper die Lewedorp rijk is, kan niet in de huidige vorm blijven bestaan. De meningen over de toekomst van een supermarkt in het dorp zijn verdeeeld. De huidige exploitant van de Attent-su- permarkt, K. Verbeek, ziet geen brood méér in de winkel. Vijf jaar geleden nam hij de zaak aan de Burgemeester Lewestraat over. Zijn belangrijkste re den voor de overname was het bieden van zekerheid voor het personeel van zijn supermarkt in Kwadendamme. In 2000 had Verbeek daar twee mensen in dienst. Hij kon hun geen werk meer bie den, omdat ze te duur waren. Overplaat sing naar de super in Lewedorp bood uitkomst. Het Lewedorpse buurtsupertje draaide aanvankelijk redelijk goed. Verbeek: „De eerste paar jaar kon ik quitte draaien. Dat veranderde anderhalf jaar geleden, bij het begin van de prijzen oorlog. In Lewedorp moest ik twintig procent van mijn omzet inleveren." Verbeek probeert voor eind april een nieuwe exploitant te vinden, die de in ventaris kan overnemen. „Eind april loopt het jaarlijkse huurcontract af, dat kan ik niet verlengen. Als je al in de schulden zit, kun je geen nieuwe schul den maken voor een winkel die niet winstgevend is." De nieuwe eigenaar van de supermarkt moet volgens Verbeek iemand zijn die zijn zaak op dezelfde manier runt, als familiebedrijfje. „Personeel kun je je niet veroorloven, dat. is de grootste kos tenpost. Het ergste aan de sluiting van de winkel in Lewedorp is wel dat het personeel op straat komt. Daar heb ik wekenlang pijn in mijn buik van ge had." Service Verbeek is naar eigen zeggen afhanke lijk van de mentaliteit van de dorpelin gen om te kunnen voortbestaan. „Ieder een vindt het belangrijk dat er een win kel in het dorp blijft, maar voor de gro te inkopen gaan ze naar Goes. Wij blij ven dan over voor de vergeten bood schapjes, maar daar kun je niet van le ven." Door veel service te verlenen pro beert Verbeek het hoofd boven water te houden. „Als mensen ziek zijn, bezorg ik de boodschappen gratis thuis. Maar wanneer ze dan weer beter zijn, kopen ze de boodschappen weer in Goes." Het Kwadendamse filiaal wordt in elk geval beter van de sluiting in Lewe dorp. Verbeek: „Door de verkoop van de inventaris héb ik weer wat geld over, daar ga ik het pand van opknappen. Vroeger schilderde ik de winkel om de twee, drie jaar. Dat heb ik nu al zeven jaar niet meer kunnen doen." A. Raas, vice-voorzitter van de Lewe dorpse dorpsraad, ziet geen toekomst meer voor de kleine supermarkt. De winkel en daardoor ook het assoirte- ment zijn volgens hem te klein om ren dabel te draaien. Raas betreurt de moge-, lijke sluiting van de Attent wel. „Het is een kleine ramp, vooral voor oudere mensen, die afhankelijk zijn van zo'n winkel." Lewedorp heeft volgens Raas, met het oog op de uitbreiding van tachtig hui zen, behoefte aan een supermarkt die twee keer zo groot is als de huidige win kel. De dorpsraad heeft ook al een ge schikte locatie op het oog: het terrein van de voormalige oliehandel van Van den Dries aan de Postweg. Dat past pri ma in de plannen van de Leweatlas: daarin wordt de oude rijksweg omge vormd tot dorpsstraat. Appartementen Raas denkt dat een grotere supermarkt alleen kans van slagen heeft, wanneer woningcorporatie R&B Wonen bereid is om de bouw van een nieuw winkepand te combineren met appartementen. Bij zo'n constructie, die ook wordt toe gepast in dorpen als Hansweert en 's-Gravenpolder, betaalt de uitbater van de supermarkt een huurprijs die on der het gangbare markttarief ligt. C. Krijger van R&B Wonen staat posi tief tegenover zulke deals, omdat die bij dragen aan de leefbaarheid in de dor pen, één van de doelen van de woning corporatie. Voor Lewedorp heeft Krij ger nog geen plannen binnen gekregen. „Mensen die een beroep op ons doen, worden altijd serieus genomen." Creativiteit Een toekomstige exploitant hoeft ech ter niet te verwachten dat alles aan komt waaien. Krijger: „Dat vergt veel inzet en creativiteit. Als je minder dan zestig uur in de week wilt werken, red je het niet." Voor Kwadendamme bestaan er ook plannen om het oude pand van Verbeek op te kopen en daar nieuwbouw te reali seren, met daarbij een supermarkt. „Mo menteel is de woningcorporatie nog druk bezig de mogelijkheden te onder zoeken", zegt Krijger. Verbeek ziet veel mogelijkheden in een nieuw winkelpand in Kwadendamme. „Misschien dat ik dan een automatische fritesmachine in de muur kan zetten. Of voorbijgangers een koud flesje fris of bier kan verkopen in de zomer." Temidden van de graafwerkzaamheden rond de Zaaidijk in 's-Gra venpolder staan de kassen van enkele volkstuinders nog overeind; zij blijven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf s-GRAVENPOLDER - Als een dapper Gallisch dorp met de hel den Asterix en Obelix houdt volkstuinvereniging Weltevre den stand aan de Zaaidijk in 's-Gravenpolder. Althans, zo lijkt het. In de wijde omgeving is een kaal slag gepleegd met graafmachi nes. Temidden van al dat grond werk staan enkele volkstuinkas- sen nog fier overeind. Ze blijven ook, vertelt P. Lammerse van de volkstuinvereniging. Het oude volkstuincomplex is grotendeels verdwenen, maar er komt een nieuw terrein terug voor de 29 leden die bij Weltevreden zijn aangesloten. Zij krijgen gezel schap van de tennisvereniging en de scouting, die in het kader van een grote herstructurering van allerlei voorzieningen in 's-Gravenpolder moeten verkas sen. De bouw van het tenniscomplex en het scoutinggebouw begint deze maand. De voorbereidin gen zijn begonnen. Ook bij sporthal De Zwake wordt volop gewerkt. Een brede SINT-MAARTENSDIJK - In de gemeente Tholen is vorig jaar voor 22.902,63 euro schade aangericht aan straatmeu- bilair, abri's, verkeersborden en openbaar groen. Dat blijkt uit de vernielingenteller van de gemeente over 2004. In het laatste kwartaal (oktober tot en met decem ber) werd het meeste vernield, in totaal voor 5031 euro. In het tweede kwartaal (april tot en met juni) 'slechts' voor 3869 euro. De gemeente probeert de schade te verhalen op de daders, maar als die niet zijn aan te wijzen draait de bevolking voor de kosten op. De gemeente roept inwo ners daarom op de politie te bellen bij vernielingen. VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele vindt dat de regelgeving rond de identifi catieplicht tekortschiet voor asielzoekers. „Ik zal dit pro bleem aankaarten bij de verantwoordelijke minister Rita Verdonk", zegt ze. Asielzoekers kunnen zich vaak niet identificeren omdat ze geen identiteitsbewijs kunnen krij gen of niet meer hebben. „Het is dan niet te verkopen dat deze groep een boete krijgt, als ze geen identiteitsbewijs op zak hebben. De maatregel moet opnieuw bekeken wor den", merkt Van Dok op. Inlia, een organisatie die de belangen van asielzoekers be hartigt, heeft onlangs aan de asielzoekers een brief meege geven met gegevens van de stichting. De kaart stelt de po litie en andere instanties in staat snel de identiteit van de asielzoeker vast te stellen die geen officieel document be zit. Minister Verdonk heeft gezegd dat het 'Inlia-paspoort' niet rechtsgeldig is. Alleen documenten die zijn verstrekt door de Nederlandse Staat zijn dat. G. Burger van Inlia heeft Van Dok op de hoogte gesteld van de actie. „Ik meng me niet in die discussie. Dat is iets tussen Verdonk en Inlia. Ik breng dit probleem op mijn manier onder de aandacht in Den Haag." MIDDELBURG - Als het aan Commissaris van de Konin gin W. van Gelder ligt gaat de provincie Zeeland gebruik maken van het Zeeuws meisje. Nu het er naar uitziet dat dit botermerk niet uit de schappen van de winkels ver dwijnt, zint hij op samenwerking met de reclamemakers van het botermerk. Uitgangspunt voor Van Gelder is dan wel dat het Zeeuws meisje een moderne uitstraling krijgt. Hij wil af van het truttige imago van het botermeisje. In Zeeland lopen juist frisse stoere meiden rond, geeft hij aan. Het reclamebureau dat de campagne 'Welkom in Zee land' uitvoert zal contact opnemen met de reclamemen sen van Unilever, pagina 15 Zeeuws meisje moet blijven door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij) vindt de voor vandaag aange kondigde actie van mosselkwe kers tegen wilde Japanse oesters in de Oosterschelde 'nutteloos'. Op korte termijn komt er vol gens hem een plan van aanpak voor het probleem. Mosselkwekers vinden dat de provincie genoeg tijd heeft ge had om iets te ondernemen te gen de plaag van de wilde Japan se oesters. Zij willen met het op vissen van oesters bij Zierikzee 'een signaal' afgeven. Poppelaars kan zich voorstellen dat de mosselkwekers 'het lang vinden duren' voordat er iets ge beurt. „Zulke dingen duren al tijd lang. We moeten zorgvuldig te werk gaan, niet alleen rich ting de vissers, maar ook rich ting het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit én natuurorganisaties. Andei's ben je straks veel tijd kwijt met bezwaarprocedures." Onderzoeksinstituut Rivo in Yer- seke is voor de provincie sinds vorig najaar bezig een plan van aanpak voor de wilde Japanse oesters te maken. De resultaten komen 'over enkele weken', laat A. Smaal van het Rivo weten. Het Rivo zal zo goed als zeker adviseren een praktijkproef uit te voeren met het opvissen van de wilde oesters, die al eenderde van het schelpdierbestand in de Oosterschelde uitmaken. Zeventien vissers hebben bij het RIVO voorstellen gedaan om de oesterpopulatie uit te dunnen. Met name oesterkwekers zijn met plannen gekomen en, meldt zowel Poppelaars als Smaal, niet één mosselvisser. Het heeft hen daarom des te meer ver baasd dat juist mosselkwekers actie voeren. W. van den Berg, voorzitter van de vissersvereniging in Bruinis- se, vindt dat 'flauw'. „Ze weten dat wij hebben aangeboden om met de mosselvloot het bestand wilde Japanse oesters behoor lijk uit te dunnen. We willen dat zelfs gratis doen, onder het mot to 'de kosten gaan voor de baat'. Want we zijn erbij gebaat dat onze mosselen goed kunnen groeien en die Japanse oesters kapen het voedsel voor andere schelpdieren weg." Smaal erkent dat dit een pro bleem is. Dat de oesters andere schelpdieren beconcurreren wat betreft voedselaanbod, staat al dus de RIVO-expert als een paal boven water. (Advertentie) school en een nieuwe jeugdsoos moeten daar onder meer komen. J. Gelok, burgemeester van Bor- sele, slaat volgende week woens dag de eerste paal voor dit com plex, waarmee het Masterplan 's-Gravenpolder - zoals de grote herstructurering officieel heet - in de uitvoeringsfase komt. Volkstuinvereniging Weltevre den is als eerste geholpen. De planning is erop gericht de volkstuinen klaar te hebben voor het plantseizoen begint, eind februari, begin maart, weet Lammerse. „Iedereen komt weer aan zijn trekken." zeeuwse almanak De personeelsvereniging van het Goese bedrijf toont zich buitengewoon actiefin het or ganiseren van evenementen die het geestelijk welzijn van de medewerkers moeten be vorderen. Zo is er nu een aanbieding voor een Lady's Day, waarbij het vrouwelijke deel van het personeel zich kan laten ver wennen in een beautycenter. Een van de mannelijke colle ga's, onlangs bevorderd tot de heerlijkheid van een hoge functie, las de oproep en de daaraan verbonden kosten met verwondering. „Vijftig euro?'. Ik doe het voor de helft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29