,achen om de bio-boer is voorbij (ieuwe opleidingen voor de game-industrie Moeder Kip opent jacht op McDonald's Verwarring rond W W-regelingen 27 0iwse Spuitdag krijgt na ruim tien jaar een vervolg m Nissan verwacht weer recordwinst France Télécom in beroep Microsoft koopt virusbestrijder Kwartaalwinst AIG stijgt profijt donderdag 10 februari 2005 rRsn Jansen l£§ Over het bietency- aaltje ging het, over duist, lophtora, meeldauw, rhizo- uc, bladluis, vergelingsziek- ienvlieg en niet te vergeten zwartenachtkruid. Veertig ilangzijn alle ziekten en pla- dic het leven van een boer aiien vergallen, breed uitge- len op de Zeeuwse Spuitdag Goes, Kin evenement, traditioneel eerste vrijdag van het kwam in 1993 een einde. Zuidelijke Land- en Tuin- r Organisatie (ZLTO) heeft vorm van informatievoor- ing nu nieuw leven ingebla- Morgen houdt de boerenbe- enverenigmg in Hoogerhei- en gewasbeschermingmid- voor akkerbouwers uit Zee- en West-Brabant, leeuwse Spuitdag was een neen. Steevast zat de zaal de enkele jaren geleden ge- jte schouwburg Prins van ije afgeladen vol met boe- ui loonwerkers die de stand op het gebied van de asbescherming kwamen ver in en die in de marge van .bijeenkomst de beste wen- ïitwisselden. Binnen en ook buiten de landbouw dehet toch wel*zo: het nieu- sar was pas echt begonnen meer de Zeeuwse Spuitdag geweest. verloop van de Zeeuwse ildag kenmerkte zich door routine die houvast bood. k sprak de voorzitter van de jd van Agrarische Loonbe ken (Boval) een welkomst ri waarin hij wat voorzet- gaf voor de deskundige spre idoorgaans vertegenwoordi- van het rijksconsulent- ipen voor de akkerbouw en plantenziekten, aven een overzicht van de anngen die het afgelopen r met 'verschillende soorten Men n uiteenlopende ge- waren bereikt en welke hoeken op het programma Én. Opmerkelijk was dat inogzonder enige terughou- Het spuiten van akkers. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie wil de Zeeuwse Spuitdag nieuw leven inblazen. dendheid over bestrijdingsmid delen werd gesproken. Later ging het nadrukkelijk over ge wasbescherming en leverde een kop boven het verslag van de Zeeuwse Spuitdag met het woord 'bestrijdingsmiddelen' een boos telefoontje naar de krant op. Het verslag van de ervaringen in het verstreken groeiseizoen en het overzicht van nieuwe on derzoeken vormden slechts de opmaat voor de informatie waar voor de meeste bezoekers waren gekomen: welke gewasbescher mingsmiddelen mochten in het nieuwe jaar worden gebruikt, welke waren niet langer toegela ten en welke nieuwkomers bo den mogelijkheden. Vooral de mededeling dat midde len die tot dusver met succes en dus tot genoegen van de boeren waren gebruikt, van de lijst wa ren geschrapt, ontlokte menig maal reacties: onrustig voetenge- schuif, gemompel en een enkele keer zelfs heftig gepraat. Dan moest de voorzitter de zaal met een vermanend 'heren, heren' (dames werden op de Zeeuwse Spuitdag slechts zelden gesigna leerd) tot de orde roepen. Lacherig Het ging tijdens de Zeeuwse Spuitdag niet alleen over het ge bruik van gewasbeschermings middelen, maar vooral ook om terughoudendheid bij dat ge bruik. Dat was sowieso gunstig voor de portemonnee, maar - en dat kreeg op den duur steeds meer aandacht - het milieu was er ook mee gebaat. Aanvanke lijk werd lacherig gedaan' over boeren die-er "een principe van hadden gemaakt om zo min mo gelijk gebruik te maken van che mische middelen. „Straks gaan we nog luis bestrijden met een aftreksel van brandnetels", op perde iemand in 1983. De hele zaal sloeg zich van pret op de knieën. In de tijd dat de Zeeuwse Spuit dag elk jaar honderden boeren naar Goes trok, was dit evene ment - ook in landelijk opzicht - hét informatiepunt voor chemi sche methoden om ziekten en on kruiden te lijf te gaan. Het eve nement in Zeeland was de gele genheid waar voor alle. boeren in Nederland werd duidelijk ge maakt naar welke middelen ze konden grijpen om hun gewas sen te beschermen tegen virus sen, schimmels en allerlei krui pend en vliegend onheil. „De Zeeuwse Spuitdag was een momentopname die voor het he le jaar gold", zegt J. Ramondt, ooit voorzitter van de studiedag en thans boer in ruste. „Gaande weg kregen we ermee te maken dat in de loop van het groeisei zoen ook middelen werden toe gelaten of van de lijst werden ge haald. Daardoor ontstonden an dere informatiestromen. De ge wasbeschermingbranche ging bijvoorbeeld zelf klanten op de hoogte stellen. Door middel van mailings, via de fax en, zoals dat tegenwoordig veel gebeurt, per e-mail en met websites op het internet. En vakgroepen en vakbladen van boeren besteed den natuurlijk ook veel aan dacht aan dit soort zaken." Zo verloor de Zeeuwse Spuitdag zijn vooraanstaande positie als voorlichtingsinstituut. De be langstelling taande. „Er ging geleidelijk een ander type agrarisch ondernemer ont staan", verklaart B. van 't West einde, eerstverantwoordelijke foto Ruben Oreel voor akkerbouwzaken binnen het bestuur van ZLTO Zeeland. „Jonge boeren kregen andere verplichtingen, Die hadden geen tijd meer om de hele dag in een zaal te zitten om informatie te krijgen waar ze ook op een an dere manier aan konden ko men." Toch heeft de ZLTO vorig jaar weer een gewasbeschermingmid- dag voor boeren uit Zeeland het kleigebied van West-Brabant op touw gezet. De boerenorganisa- tie constateerde een behoefte on der haar leden om van gedach ten te wisselen over de manier waarop gewassen het best kun nen worden beschermd. Dit jaar is de tweede aflevering. Er zijn drie sprekers: iemand uit de han del, een onderzoeker en een bio logische akkerbouwer. Eén ding is zeker: over die laatste zal niet lacherig worden gedaan. rMichiel Couzy. STERDAM - De Hogeschool Amsterdam begint met twee idingen voor de game-indus- Hogeschool InHolland doet rcoek naar een dergelijke ie in Diemen. Tot vreugde de computerspelletjes-be ren. die staan te springen jeschoold personeel in Am- van Amsterdam 1) begint dit jaar al met de b opleiding op het gebied aming, De specialisatie ga- technology zal zich vooral i op programmeren van i. In 2006 volgt de studie- ig Game Design. Die gaat al over het ontwerpen van imes. Beide opleidingen du- ien half jaar. eschool InHolland doet on- »ek naar, een specifieke ga sleiding, onder meer in Die- Die zal zich concentreren tónagement en commercie. de lessen beginnen, is niet duidelijk. nam het initiatief na over- Mt verscheidene bedrijven le-industrie, veelal uit totiam. „De behoefte aan Hingen is groot", zegt Cees öbhj, hoofd opleiding tech- informatica aan de HvA. game-industrie is volwas- Bedrijven willen mensen «men. Dan ligt het voor de >ts in Amsterdam te be- want de sector zit voor die stad." Een spelletje op een Nokia-telefoon. De Hogeschool van Amsterdam wil zich ook richten op toepassingen in deze sector. foto Leigh T. Jimmie/AP Amsterdamse spellenmakers be vestigen hun vraag naar ge schoolde werknemers. „Wij staan te spiingen om perso- neel", zegt Bas Verhart, direc teur van het Amstei-damse Me dia Republic, moederbedrijf van Guerrilla Games. Deze spellen- maker ontwikkelde Killzone voor Sony's Playstation 2. „Een groot deel van onze men sen moeten wij uit het buiten land halen. Als Nederland geen talenten opleidt, dan moeten wij met ons bedrijf naar het buiten land." Media Republic telt circa 120 werknemers en wil dit jaar nog eens twintig tot dertig men sen aannemen. Concurrent Playlogic, waarvan het hoofdkantoor in Amsterdam staat, haalt eveneens mensen uit het buitenland. Het bedrijf heeft een ontwikkelcentrum in Breda, omdat deze stad goed be reikbaar is voor werknemers uit België. Playlogic heeft contact met de NHTV internationale ho geschool in Breda. Die doet ook onderzoek naar een game-oplei- ding. De Hogeschool voor Kunsten in .om daar maar eens om bij de fast- *food-Amerikanen. Dat je de bedie- [t van welke koe de hambur- psnalen is. Hoe ze heette en waar Pgroeide. Hamburgers hebben geen Kippen van het spit ook niet. afer is nu een kippenbrasserie waar *er (m/v) niet gek opkijkt als de 'oaar de herkomst vraagt van de Bier hebben kippen een nummer, "prestaurant dat uitsluitend de Nederlandse buitenkippen op ta- staat in Zwolle. Nee bet staat 'Pet ligt. Het is een schip, een voor do mijnenveger. Hier wordt bij ^erKip kip gegeten. Moeder Kip is *tom van wat een keten moet wor- in Nederland McDonald's ver wend gaat verslaan (droomt de ini- mnenier zijn mooie droom). On- ssisde tweede vestiging van Moe der Kip geopend, in een halve eeuw oud restaurant bij Barneveld, niet ver van de Al. De nieuwe uitbater, John van de Ven, beeft een groot deel van het jaren vijftig meubilair overgeno men, hij steekt liever geld in de kwali teit van de kip dan in nieuwe stoelen. Er zijn meer kiprestaurants en ketens. In Nederland is Kentucky Fried Chic ken met 22 vestigingen de grootste. Een ketentje met vijf vestigingen heet Juffrouw Tok. Het is de enige concur rent waar John van de Ven met eerbied over spreekt. Andere kiprestaurants kraakt hij. Hij bezocht ze allemaal. Het is vet, het is vies en het is duur, vindt hij, en vaak is het pulp in een korstje. Een paar jaar geleden werd in Amster dam een kippenproeverij gehouden. Een blindproeverij was het. Vermaarde Nederlandse chefkoks en mensen in het kippenvak proefden stukjes van ver schillende kippen die allemaal op de zelfde wijze waren bereid. Goedkope plofkip was er bij, eko-kip en de be roemde uit Frankrijk, de dure kip van Bresse. De chefs zeiden dat ze de kip van hun voorkeur er wel uit zouden ha len en zeker de Bressekip zouden ze her kennen die op menukaarten van chique restaurants staat. Het pakte anders uit. Geen van de kip pen werd herkend. De eigenaar van kip- penrestaurant Het Braadspit in Maar tensdijk dacht zeker te weten dat de eko-kip die hij blind proefde de zijne was. Hij zat er faliekant naast. Hij koopt goedkope plofkippen in van maar zes weken oud. Zijn gasten ne men er genoegen mee. Net als in de meeste andere eethuizen die in kip zijn gespecialiseerd. Kaatje Plofkip zouden ze moeten heten of Plofje Pulp. Toch sprong een kip er uit bij de blindproeve rij. Het Kemper Hoen kreeg de meeste punten. Het is een sterke kip die veel langer leeft dan de snelploffertjes en die in paradijselijke omstandigheden opgroeit. Herman Kemper pleitte jaren lang voor de betere kip die nu zijn naam draagt. Hij vond een aantal pluimveehouders die volgens zijn idee ën te werk gaan en langzaam maar ze ker vindt zijn merk een markt. En het is"deze kip die Moeder Kip in Zwolle en Barneveld uitserveert. John van de Ven gelooft in een goedkoop en simpel eethuis met weinig keus (wel goed gebakken kippenlevertjes!) en al leen de beste kwaliteit. Hij heeft wei nig soorten wijn, goede rode en goede witte. En hij heeft het lekkere Molen- steenbreekbrood van eko-bakker Sie- TOKIO - Nissan, de op een na grootste autofabxikant van Japan, verwacht het boekjaar voor de vijfde keer op rij met een recordwinst af te sluiten. Het bedrijf zag in het derde kwaxiaal van het op 1 april begonnen boekjaar de nettowinst 6,9 procent stijgen naar .134,2 miljard yen (1,07 miljard euro). De verkopen gingen met 14,9 procent omhoog naar 2,09 biljoen yen (16,6 miljard euro). In een toelichting op de cij fers zegt Nissan dat er veel vraag was naar nieuwe model len. In de Verenigde Staten wist het zijn positie te verster ken door de verkoop van terreinwagens. ANP BRUSSEL - France Télécom en de Franse overheid gaan in hoger beroep tegen een veroordeling van de Europese Commissie, in juli vorig jaar. De Commissie vindt dat France Télécom ongeveer 1 miljard euro plus rente moet tenxgbetalen omdat het bedrijf ten onrechte pi*ofiteerde van een belastingvi-ijstelling in de periode 1994 tot 2002. De Commissie noemt de gunstige fiscale behandeling van het telefoonbedrijf staatssteun. De pi-ecieze omvang van de steun moet nog worden vastgesteld, maar zal tussen de 800 miljoen en 1,1 miljard euro liggen. Als het hoogste be- dx-ag uit de bus rolt, zou het gaan om een record in de EU. AFP/ANP SEATTLE - Microsoft gaat de beveiliging van zijn e-mail- progi-amma's versterken met de aankoop van een soft- waremaker van anti-virusprogramma's. Het Amerikaan se concex-n kondigde gisteren de aankoop van Sybari Soft ware. aan. Dit bedrijf is gespecialiseerd in het bestrijden van verspreiding van virussen, wormen en spam. Microsoft wilde niet zeggen hoeveel het betaalt voor Syba ri. De ondei-neming stond op het punt naar de beurs te gaan en schatte daarbij haar waarde op 163 tot 182 mil joen dollar. Microsoft kocht in december al Giant Company Soft ware, dat spyware bestrijdt. Microsoft kon daai-door ge bruikers van het besturingssysteem Windows vorige maand aanbieden om gi-atis testsoftware via internet op te halen om spionagepi-ogrammma's op computers op te sporen en te verwijdei-en. Di-ie jaar geleden zette Microsoft hoog in om computers beter te beveiligen tegen aanvallen van buitenaf. Win dows, maar ook de e-mailprogx'amma's Outlook en Hot mail zijn veelgebi'uikte instrumenten om vix-ussen, wor men en spyware te verspreiden. ANP/RTR NEW YORK - American International Group (AIG), de gx-ootste verzekeraar ter wereld, heeft in het vierde kwar taal van 2004 een nettowinst geboekt van 3.02 miljard dol lar (2,41 miljard euro). Dat komt neer op een stijging van 11 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, zo maakte het bedrijf gisteren voox-beurs bekend. De winst per aandeel bedroeg 1,15 dollar, tegen 1,03 dol lar in het vierde kwartaal van 2003. Over het hele jaar be droeg de nettowinst 11,05 miljax-d dollar (8,85 miljard eu ro), een stijging van 19,1 procent. AIG is vooral groot in levensverzekeringen en pensioen- producten. ANP Utrecht en Fontys in Tilburg bie den al dergelijke studies aan. „Ik vind het piïma dat er diversi teit ontstaat", zegt Hermen Hulst, directeur van Guerrilla Games. „Het ontwikkelen van games is zo complex, dat we mensen met verschillende ach- tergronden nodig hebben." Hulst is blij dat er nu ook oplei dingen in Amsterdam komen. „Die zijn tenminste dichtbij. On ze mensen zitten toch het liefst in de stad." Gastcolleges Guerrilla Games gaat gastcolle ges geven aan de Hogeschool van Amstex-dam. Ook kijken bei de partijen naar stagemogelijk heden en uitwisseling met oplei dingen in het buitenland. HvA zal zich niet alleen richten op games voor pe's of spelcom puters. Spelletjes voor internet en mobiele telefoons krijgen eveneens aandacht. Bedrijven die zich hiermee bezighouden, zitten ook vooral in Amsterdam. Hogeschool InHolland wil het nog breder trekken en over weegt mensen op te leiden die educatieve spellen voor het on- denvijs of bedrijfsleven kunnen ontwikkelen. Maar eerst wacht de hogeschool de resultaten van het onderzoek af. „We willen zeker weten dat de industrie door blijft groeien", licht Koch toe. Hermen Hulst van GueiTilla Ga mes maakt zich hierover weinig zorgen. „We groeien voorlopig door." GPD gert in Harmeien. Het is om dit princi pe, goed spul zonder aanstellerij, dat je zou willen dat Moeder Kip een orawen- telingetje teweeg bracht in de snelle ho reca. Men calculeert alleen maar in het fast food en frituurt fijngemalen goed koopte voor vet geld. Bij Moeder Kip kan de klant het num mer krijgen van de (halve) kip en daar mee op de website www.kemperkip.nl nagaan waar het beest vandaan kwam en hoe het haar verging. Plaatje van de boer er bij. Het geeft vertrouwen. Was het toch eens waar dat dit het worden gaat in de eethuizerij. Alleen moeten ze bij Moeder Kip ook soepkippen op de kaart zetten, verwerkt in een excellen te Belgische waterzooi. De soepkip ver dient eerherstel, zo lekker! Wouter Klootwijk door Hans Sonders Ze zien door de bomen het bos niet meer. Veel werk gevers en werknemers weten niet hoe de regelingen bij ont slag in elkaar zitten. Ze mel den zich daarom voor advies massaal bij de arbeidsrecht advocaten van Ontslag.nl. Want zowel over het ontslag recht zelf als over hoogte en duur van de uitkeringen is veel te doen. De veranderingen of voorstel len tot verandering, de proef ballonnetjes, de al dan niet gedane adviesaanvragen, ze buitelen over elkaar heen. Ook de oprichter van Ont- slag.nl, ai'beidsrechtadvocaat mr. Maarten van Gelderen, erkent dat er op het moment wel erg veel verandert. Dat begint al met de werkloos heidsuitkering, de WW. Die is er niet voor iedereen en ook niet voor iedereen in ge lijke mate. Zo is er om te beginnen de korte WW, voor mensen met een arbeidsverleden van min stens zes maanden. De uitke ring duurt maximaal een half jaar en is zeventig procent van het minimumloon, i'ond 950 euro bruto per maand. Er bestaat het plan die korte WW af te schaffen, dan rest de bijstand. Maar zover is het nog niet. Daarnaast is er de zogenoem de loongerelateerde WW. Die is bestemd voor mensen die in de laatste vijf jaar voor het ontslag minstens vier jaar hebben gewerkt. De uitke ring is afhankelijk van hoe lang is gewerkt. Is dit vier jaar dan is er recht op zes maanden uitkering, bij twin tig jaar is er twee jaar WW. Vijf jaar WW is er pas na een arbeidzaam leven van veertig jaar. Deze uitkering is zeven tig pi'ocent van het laatstver diende loon, maar maximaal circa 2550 euro bruto. De vex'volguitkering na de 'lange' WW is in 2003 ge- schi'apt. Mensen die er niet in slagen een nieuwe baan te vinden, wacht de bijstand. Tot voiïge week waren vijftig plussers daarbij vrijgesteld van de zogenoemde vermo genstoets. Het kabinet heeft echter besloten dat mensen die tussen hun 50e en 55e werkloos worden ook eerst him spaargeld moeten 'op eten'. De overwaarde van him huis en hun pensioen wordt nog steeds niet van hun bijstandsuitkeiïng afge- trokken. Overigens geldt al vanaf ja- nuari 2004 dat ook mensen ouder dan 57,5 jaar vex-plicht moeten solliciteren. „Ook al weet iedereen dat him kan sen op de arbeidsmarkt nihil zijn", zegt Van Gel deren. Maar er staan ingrijpende veranderingen voor de deur. Tijdens de ondei'handelingen vorig jaar over het sociaal ak koord heeft het kabinet voor gesteld de korte WW af te schaffen en de 'gouden hand druk' met de WW te verreke nen. De Sociaal-Economi sche Raad (SER) moet hier over op 1 april met een ad vies komen. Dat moet even wel net zo veel bezuinigingen opleveren als het oorspronke lijke kabinetsvoorstel. De vakbeweging heeft recent het tegenvoorstel gedaan de korte WW te handhaven en de maximale duur van de 'lange' WW te halveren van vijf naar tweeënhalf jaar. Ook zijn zowel werkgevers als wei'knemers tegen het voorstel de ontslagvergoe ding of 'gouden handdruk' met de WW te verrekenen. Het is dus afwachten gebla zen. Minister De Geus is wel van plan de 'grote leugen' af te schaffen. Die houdt in dat de werknemer f ormeel tegen zijn ontslag protesteert om zijn uitkering veilig te stel len. Duizenden dure rechtsza ken zijn er het gevolg van. Kantonrechter Bij een gouden handdruk wordt dikwijls de kanton- ï'echtersformule gehanteei'd. Daarbij wordt het aantal ge werkte jaren bij de werkge ver vermenigvuldigt met het bruto maandsalaiis. Het aan tal jaren boven de veextigjari- ge leeftijd wordt daarbij ver menigvuldigd met anderhalf en boven de vijftig met twee. Hierop kan ook nog een cor rectiefactor worden toege past. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27