>zc L elta bouwt kippenmestcentrale r™ Buhrmann voorziet traag herstel Marktplaats voor soepele overdracht Sociale dienstplicht nergiebedrijf gaat fors investeren in productie van duurzame energie alentijnsdag hier geen roeimarkt Zitplaats die de rug goed doet Eisen aan overname havenpool Doek valt voor Arrow Topvrouw HP opgestapt nderdag 10 februari 2005 rMrey Kutterink IDELBURG - Energiebe- Delta gaat tientallen mil ten euro's investeren in on- 20ek en ontwikkeling van same energie. Zo gaat het en met onder andere Sie- s en de ZLTO een kippen- ilcentrale bouwen in Moer- Ook steekt het met part ed in onderzoek om zon- dlen in de toekomst twee tot [keer zo goedkoop te kun- iproduceren. rcame of groene energie it volgens Delta de toe tst „Het ziet er naar uit dat roorraad fossiele brandstof- over een halve eeuw beperkt zegt directeur D. Luteijn. iizame energie stond tot een ti-jaar geleden gelijk aan louw van windmolens, het t m enorme parken. Maar praktijk lijkt weerbarstig, {maatschappelijk verzet te- de bouw van windturbines root. Dat is geen verwijt, r een constatering. Daar- kunnen we veel minder die molens neerzetten dan een jaar of vijf geleden nog den. Dat betekent niet dat stoppen met windenergie, r als we duurzame energie b opwekken, moeten we op jnaar alternatieven." jens Luteijn is het 'een taak Delta om te investeren in on- zoeken het opdoen van prak- avaring met duurzame ener- „Zo kunnen we later ook ide ontwikkelingen meeprofi- en." jziet twee mogelijkheden: bio- ssa jin zonne-energie. „Met massa hebben we al erva- STERDAM - Hoewel het alsof bedrijven steeds va- 'M vroeger beginnen met ad- leren rondom Valentijnsdag, ten consumenten nauwelijks de prikkels te reageren. Het tol kaarten dat geliefden ver ren is al jaren hetzelfde. oenveiling Aalsmeer denkt de omzet in bloemen op Va- "n uitkomt tussen de 50 en iljoen euro, tegen 56 mil- vorig jaar. Telefoonbedijf verwacht dat het aantal ■benehten met ongeveer 15 stijgt ten opzichte van Mrmale dag. mercieel directeur Herna tagen van TPG Post ver- ttt geen stijging of daling aantal kaarten. Valen- B volgens TPG Post vooral taair onder de jeugd. De ft van alle jongeren tussen de B 24 jaar kreeg vorig jaar taart, een op de drie in deze epontving een sms. vangt de drukte op door de 'enbussen op zondag 13 fe- h tussentijds te legen. Miarktkoepel Centraal Bu- Levensmiddelenhandel IL) verwacht dat de aangeslo- leden extra aandacht beste- aan het feest. Buiten bloe- hgaat het dan om producten lr het ontbijt op bed en taar- i. Koninklijk Horeca Neder- I verwacht dat er extra reser- ögen komen. ANP de kolencentrale in Borsele." De kippenmestcentrale krijgt een vermogen van 35 megawatt. In vergelijking tot de Sloecentrale (800 Megawatt) een bescheiden omvang, maar voor een centrale die duurzame energie opwekt niet gering, aldus Luteijn. Het past in de gedachte van Delta om zoveel mogelijk groene ener gie zelf te produceren. „We bou wen de centrale om logistieke re denen in Moerdijk en niet diep in Zeeland. We werken met de aanvoer op contractbasis van ge droogde kippenmest. Vandaar dat ook de ZLTO erbij is betrok ken, want we moeten zeker zijn van de aanvoer. De mest is voor al afkomstig van boeren uit Bra bant. Het ligt dus niet voor de hand om de centrale in Zeeland te bouwen. Dat levert weer een hele stroom van vervoer op. Bo vendien is er in Moerdijk indus trieterrein beschikbaar. Je hebt zo'n centrale liever in de buurt van waar de mest vandaan komt en niet in de bewoonde wereld." Siemens levert de techniek voor de centrale, de ZLTO regelt de aanvoer van voldoende kippen mest, de Rabobank en de ING bank stellen niet alleen financi ën maar ook kennis ter beschik king. Kennis Datzelfde doet Delta. „We stel len onze kennis van milieu en energie ter beschikking." Hoeveel de centrale gaat kosten is nog niet precies bekend. Er wordt nog druk aan gerekend. Maar Luteijn schat dat Delta en kele tientallen miljoenen euro's in de centrale zal steken. „Het is de bedoeling dat we de helft van de kosten voor onze rekening ne men." Delta ziet toekomst in zon ne-energie. Daarom stopt Delta 1,5 miljoen euro in een onder zoek naar goedkoper produce ren van zonnecellen. De tech niek is uitgedacht door ECN So lar Energy in Petten en er is in middels patent op aangevraagd. Verder onderzoek moet uitwij zen of de techniek ook in de praktijk toepasbaar is. Het komt erop neer dat de kosten drastisch dalen dóór de panelen op een andere manier te fabrice ren. Het gaat dan zowel om een nieuw soort zonnecellen en een efficiëntere productiewijze. ECN zonne-energie ontwikkelt zonnecellen en -panelen (modu les) met het doel het omzettings rendement te verhogen en de prijs/prestatieverhouding te ver beteren. Ook hier stellen ban ken niet alleen geld, maar ook kennis beschikbaar. Buschauffeur Ben van der Meer achter het stuur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Luchtgeveerde stoelen, automatische schakeling, stille moto ren, cruise control en alles onder hand bereik. Maar ook tijdsdruk, drukke we gen en vandalisme. De werkplek van een buschauffeur heeft goede en minder goede kanten. Er is veel veranderd aan het comfort van de buschauffeur, vindt Ben van der Meer. Hij rijdt ruim 29 jaar bij Van Oeveren op het streekvervoer. Dertig jaar geleden had zijn stoel een stalen poot waardoor elke kuil of bobbel in zijn rug te voelen was. Tegenwoordig zijn de bussen van Van Oeveren voor zien van een luchtgeveerde stoel die zich automatisch afstelt op het gewicht van de chauffeur. En de chauffeur blijft altijd op gelijke hoogte zitten. De rug klachten zijn dan ook fors afgenomen. Het schakelen gebeurt automatisch. Een hele vooruitgang met de zes keer die vroeger nodig waren voordat de bus snelheid had, en daardoor comfortabe ler voor de passagiers en minder slijta ge aan de koppeling. De stuurbekrachti ging is een hele verbetering en ook de cruise control heeft voordelen. Het rij den gaat gelijkmatiger, het brandstofge- bruik ligt lager en er is minder kans op boetes voor te hoge snelheden. Dat de motor tegenwoordig achterin zit in plaats van naast de chauffeur en ook stiller is, komt de oren ten goede. „Vroe ger had je eigenlijk oordoppen nodig, zo veel herrie maakten die motoren", weet foto Marijke Folkertsma Van der Meer nog. Minder positief is de drukte op de wegen. Er is veel meer ver keer en dat kost tijd. Terwijl de dienstre geling alleen maar strakker is gewor den. Noodgedwongen wordt de bus soms aan de kant gezet voor een plasje in de bosjes. En dan het vandalisme. Dat is van alle tijden maar het lijkt alsof ouders tegen woordig niet willen geloven dat hun kind zo iets doet. „Maar de meeste men sen zijn plezierige reizigers die geen pro blemen opleveren." van onze redactie economie AMSTERDAM - Buhrmann ziet de Amerikaanse economie lang zaam aantrekken. Maar in de voor de kantoorartikelenhande laar zo belangrijke Duitse en Be- nelux-markt zit dit jaar geen groei. „Het herstel verloopt trager ver geleken met eerdere recessies", zei topman F. Koffrie. Buhr mann presenteerde gisteren de cijfers over 2004. Het bedrijf boekte een nettoresultaat van 80,2 miljoen euro. Dat is een he le verbetering vergeleken met het verlies van 132,2 miljoen eu ro in 2003. De netto-omzet daal de, grotendeels als gevolg van de zwakke dollar, met 4,3 pro cent tot 5,54 miljard euro. „In Amerika zien we het lang zaam de goede kant opgaan", zei Koffrie gisteren in een toe lichting op de jaarcijfers. De Verenigde Staten zijn de belang rijkste afzetmarkt voor Buhr mann. De omzetgroei verdubbel de daar het afgelopen jaar tot 4 procent in vergelijking met 2003. „De daling van de uitgaven aan kantoorartikelen per werkne mer is tot stilstand gekomen", constateerde Koffrie. Maar °rige week was er in het televisie programma Nova een zeer schrij ve reportage te zien over hoe in ons feland wordt omgegaan met (demen- wjaarden in verpleegtehuizen. De "lemen in de verpleegtehuizen doen 'al jaren voor en zijn door bestuur den bewindslieden vaak als inciden- !e incidenten zij" op zich al schok- ld- Zij variëren van één verplichte arnadag per week tot slechts één we- itae doucheheurt in sommige tehui- 1 Natuurlijk zijn er ook instellingen balles op rolletjes loopt. Het is niet *Deen kwestie van weinig geld. afook van een slechte organisatie jC°mpetente bestuurders. •"spectie voor de Gezondheidszorg gteerde in 2004 dat maar liefst •'s procent van de zorg in de ver ghuizen onder de maat is. Het is op dit moment zelfs zo erg dat de vere niging voor verpleeghuisartsen haar le den adviseert om ontslag te nemen als de zorg ondermaats is, teneinde een tuchtrechtelijke procedure te ontlopen. Artsen die klagen worden door direc ties geïntimideerd om hun mond te hou den. Zoals gebruikelijk is de gehele Tweede Kamer verontwaardigd en belooft staatssecretaris Ross van Volksgezond heid nu toch echt actie te ondernemen. Nu begrijp ik dat haar mogelijkheden in deze tijden van forse bezuinigingen zeer beperkt zijn. Daarom wil ik de staatssecretaris graag een suggestie doen om dit probleem op te lossen. Voer een sociale dienstplicht van twee tot drie maanden in voor alle jongeren vanaf bijvoorbeeld 16 jaar. De jongeren krijgen een knipkaart en kunnen hun sociale dienstplicht in de weekeinden of vakanties naar eigen goeddunken vervullen in verpleegtehui zen, ziekenhuizen en andere publieke instellingen, waar eenvoudige verzor gende taken door geldgebrek niet meer plaatsvinden. Bij andere publieke diensten kan ge dacht worden aan het herstellen van - veelal door jongeren - beschadigde ab ri's en plantsoenen of aan het verwijde ren van graffiti. Creatieve bewindslie den kunnen nog wel meer taken voor de sociale dienstplichtigen bedenken. Het kabinet zou het recht op studietoe lage vanaf 18 jaar kunnen koppelen aan het vervuld hebben van de sociale dienstplicht. De economen Gijs van Lomwei en Martin van Tuijl hebben een verkennende studie hierover ver richt. Hun conclusie was dat er draag vlak en mogelijkheden zijn om zo'n dienstplicht in te voeren. Sommige reacties zijn voorspelbaar: de vakbonden zullen klagen over brood roof en de jongerenorganisaties over pa ternalisme door de overheid. Vele jonge ren zullen tussen 16 en 18 jaar niet meer toekomen aan hun bijbaantjes om discobezoek, mobiele telefoon en merk kleding te kunnen financieren. Deze branches zullen zeker een gevoelige klap krijgen, maar de samenleving als geheel zal er op korte en op lange ter mijn sterk op vooruit gaan. Op korte termijn zullen de meest schrij nende gevallen in verpleegtehuizen en ziekenhuizen ondervangen kunnen wor den binnen de budgettaire kaders. Op lange termijn ontdekken jongeren min der geprivilegieerde delen van de sa menleving, en leren zij dat er in het le ven een balans bestaat tussen rechten en plichten. Te vaak kennen jongeren wel hun rechten, maar niet hun plich- ROTTERDAM - Het personeel van de Rotterdamse haven pool SHB heeft harde eisen gesteld aan een mogelijke overname. De koper moet in ieder geval 5 miljoen euro in het uitzendbureau voor havenwerkers investeren en ga randeren dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Dat heeft H. de Haas, voorzitter van de ondernemingsraad, gisteren gezegd. SHB staat in de belangstelling van zeker twee potentiële kopers. W. van Gessel, eigenaar van uitzendbureau Huma- res in Vlissingen, en H. Vervat, eigenaar van het bedrijf Matrans, zijn uit op een meerderheidsbelang. Inmiddels heeft zich volgens De Haas een derde partij aangediend. ANP WINSCHOTEN - De klein-lederwarenfabrikant Arrow is failliet verklaard. Dat heeft een woordvoerder van cura tor W. Entzinger gisteren bevestigd. The Arrow Company is vooral bekend als maker van de leren omslagen van agenda's van Ryam en Succes. De 26 werknemers van het Winschotense bedrijf staan op straat. De onderneming draaide al een aantal jaren moei zaam. Arrow had te lijden onder de wereldwijd sterk ver anderde marktomstandigheden op het gebied van leerver werking en -productie. Wat er met de boedel van het be drijf gaat gebeuren, is onduidelijk. De vakbonden hebben nog niets vernomen van de fabrikant of de curator, meldt P. Fortuin van de CNV Bedrijvenbond. Volgens eigenaar en distributeur van de Succes- en Ryamagenda's, SRT International in Rijswijk, heeft het faillissement van Arrow geen gevolgen voor de agenda's in 2006. „De productie van de Succes leren omslagen is ondergebracht bij diverse vooraanstaande fabrikanten", laat een woordvoerster weten. ANP PALO ALTO - De bestuursvoorzitter van het Amerikaan se computerconcern Hewlett-Packard (HP), Carly Fiori na, is gisteren plotseling opgestapt. In een verklaring liet ze weten dat zij meningsverschillen had met andere be stuursleden over de te volgen strategie. Fiorina wordt tijdelijk opgevolgd door financieel direc teur Robert Wayman. Hij werkt al 36 jaar voor de onder neming. Fiorina was tot voor kort een veel gelauwerde za kenvrouw. Zij was vanaf 1999 de enige vrouw die de lei ding had over een bedrijf dat is opgenomen in de Dow-Jo- nesindex van dertig ondernemingen op de effectenbeurs in New York. In 2002 baarde zij opzien door concurrent Compaq over te nemen. Fiorina kreeg de afgelope$ maan den veel kritiek te verwerken. HP leek in de concurren tieslag met Dell aan de verliezende hand. Analisten zagen in de overname van Compaq een miskleun. ANP Buhrmann verdient in de VS toch niet zoveel geld als het zou willen. De zwakke dollar drukt de in euro's gerapporteerde winst- en omzetcijfers. Als dit valuta-effect buiten be schouwing wordt gelaten, is de totale omzet vorig jaar met 1,1 procent gestegen. ANP ten. Bovendien zal de toegevoegde waarde van een sociale dienstplicht voor de maatschappij zowel in corrige rende, als preventieve zin heel groot zijn. Ik denk dat er in de toekomst heel wat minder beschadigde abri's en be kladde muren zullen zijn. Vanzelfsprekend klinkt de term 'socia le dienstplicht' voor bestuurders en po litici niet echt lekker. Ik ben ervan over tuigd dat zij een mooi eufemisme hier voor weten te bedenken, zoals bijvoor beeld 'maatschappelijke stage'. Wat is er nu mooier dan een reikende hand van de jongeren naar de ouderen in een tijd, waarin er vaak gesproken wordt van een conflict tussen generaties? Er is behoefte aan meer solidariteit van ouderen naar jongeren, maar ook omge keerd. Dat versterkt de cohesie in onze samenleving. Sylvester Eijf finger door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Een bedrijf verkopen aan een opvolger doen ondernemers het liefst anoniem. Want komen klanten er achter, dan doen ze het liefst met een ander zaken. De onderne- mingsbeurs is een marktplaats voor kopers en verkopers van be drijven. Na wat aanpassingen, begint de website nu te lopen. Ondernemers die met pensioen willen gaan en hun bedrijf wil len overdragen, hebben het moeilijk. „Allereerst is het een emotioneel moment om het bedrijf van de hand te doen", zegt A. Tankink van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. „Financieel technisch is het ook allerminst eenvoudig. En het grootste probleem: zestig pro cent van de ondernemers heeft geen opvolger en heeft ook moei te om die te vinden." Uit onderzoek van het Nipo bleek een jaar of vier geleden dat de markt van bedrijfs- overdracht ondoorzichtig is. Op initiatief van de Kamers van Koophandel hebben onder meer Rabobank en MKB-adviseurs in 2001 een marktplaats opgezet op internet: de ondernemings- beurs. Hoeveel Zeeuwse ondernemers hun bedrijf al op die manier heb ben kunnen verkopen aan een opvolger weet Tankink niet. „Landelijk is dat aantal 40.000. De inschatting is dat daarvan twee tot drie procent Zeeuwse bedrijven zijn." Aanloop De ondememingsbeurs had wel veel aanloop, maar veel onderne mers aarzelden om via de beurs ook echt te handelen. „Ondernemers kregen aanvanke lijk een korte advertentie te zien en wilden ze daarover meer in formatie hebben, dan konden ze die krijgen bij de Kamers van Koophandel. Dat was voor ve len een drempel." Daarom is de site onlangs dras tisch aangepast. „Nu is het mo gelijk om die informatie zelf op te halen. Daarvoor moeten on dernemers 12,50 euro betalen. Dat kunnen ze doen door hun creditcardnummer in te typen. Daarna krijgen ze precies die in formatie die ze vroeger bij de Kamer van Koophandel moes ten halen." De Kamers hopen op die manier de beurs aantrekkelijker te ma ken. Niet onbelangrijk, zo oor deelde in oktober ook het minis terie van Economische Zaken. Die schreef alle ondernemers van 55 jaar en ouder aan met de dringende oproep om de be drijf soverdracht toch vooral zo vroeg en zo goed mogelijk te re gelen. Voorbereiding Banken en accountants advise ren ondernemers een voorberei dingstijd van vijf jaar. Maar vaak is het ondernemers niet duidelijk tot wie ze zich moeten wenden voor advies, bemidde ling en ondersteuning bij de ver koop van hun bedrijf, en doen daarom niets. „De ondernemersbeurs moet vraag en aanbod beter bij el kaar brengen", zegt Tankink. De Kamers van Koophandel heb ben een informatiepakket sa mengesteld over bedrijfsover- dracht. „Zodra we dat aan een ondernemer meegeven, attende ren we hem op het bestaan van de ondernemersbeurs." Deze week zijn er weer nieuwe bedrijven toegevoegd aan het aanbod. Zo staat wegens gebrek aan opvolging een technische handelsonderneming met twee vestigingen in Zuidwest Neder land te koop. Om dezelfde reden staat een aan nemingsbedrijf grond-water-we genbouw gevestigd en werk zaam in Midden-Zeeland in de „Het aanbod wisselt met de dag", zegt Tankink. „Maar be halve verkopers, kunnen ook on dernemers die een bedrijf zoe ken zich inschrijven. Zodra een te koop aangeboden bedrijf aan het opgegeven profiel voldoet, krijgt de zoekende ondernemer een seintje. Sommige zoekers schrijven zich niet in. maar dan werkt de beurs niet." De terugkeer van de Zeeuwse Spuitdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23