>zc )ranje fier overeind in Villa Park Eriksson zet Engeland onder stroom SStf. 'UMBer mummAwmb JgéBSI3kl8S8Ste.»|J^fg£g Luxe verblindde arbiter Hoyzer icht Nederlands elftal houdt Engeland makkelijk in bedwang: 0-0 19 gypte kraakt elgië met 4-0 -"imiMg i i taman en baas orus-toernooi iggen ruzie bij Kiprich terug bij Feyenoord Loovens alsnog naar Graafschap Proces Aalbers verdaagd Nieuwe naam Groningen-stadion Jimmy White verandert naam Van Basten is gul met complimenten donderdag 10 februari 2005 HflUNGHAM - Begeleid door lien vol scepsis en twijfel be- J Oranje gisteren Villa Park |,c( oefenduel met Enge- i Hel het hoofd omhoog en borst recht vooruit zochten internationals bijna twee uur ee de kleedkamer weer op. 1 veel sterker geachte Enge- ld werd achteloos in bedwang inden: 0-0. Het spel en het llljal boden hoop en perspec- toor liet vervolg van de (.kwalificatie. spaarzame supporters van IRO - België is gisteravond oefeninterland tegen jrpte zwaar onderuit gegaan. Rode Duivels verloren in Caï- roct 4-0. Motaeib (twee), Ab- malek en Hosni maakten de elpunten. Bij de thuisploeg (brak Feyenoorder Ghaly we ns een blessure. ;rad aan met Thomas Buf- ■Feyenoord) in het basis- jn, Hij werd in de 73e minuut wangen door ex-Ajacied Tom itaers. Buffel leek vroeg in de helft de score nog wel te i, maar zijn treffer werd ir de arbiter ten onrechte af- eurd ee'nié deed zelfvertrouwen op Ki Slovenië. De concurrent iNederland in groep 1 van de [-kwalificatie won in Celje l van thuisland Slove- •3-0. Isjechen, die in de poule van Ierland de derde plaats bezet namen al vroeg in de wed- jd de leiding door een goal Jan KollerMet de treffer - i34e-evenaarde de boomlan- aanvaller het Tsjechische lpuntenrecord. Dat stond al jaar op naam van Antonin c, Na rust bepaalden invaller imasJun en Jan Polak de eind stand op 3-0. ANP itslagen Mand Oranje moeten gisteren even hebben gevreesd voor een af gang van het Nederlands elftal tegen Engeland. Door het ont breken van onder anderen Da vids, Robben, Sneijder en Van Nistelrooij kwam bondscoach Marco van Basten met een wel heel licht elftal op de proppen. Tegenover de sterren van het En gelse voetbal (Beckham, Owen, Gerrard, Lampard en Rooney) stelde Nederland een ploeg met zeven spelers van onder de 25 en vijf man met minder dan tien in terlands. Het verschil in erva ring met de tegenstander was so wieso levensgroot. De basis- ploeg van Oranje kwam geza menlijk tot 255 interlands, de Engelsen speelden er samen bijna 380. De meest teleurgestelde Neder lander in Villa Park moet giste ren Mark van Bommel zijn ge weest. Ondanks het wegvallen van én Edgar Davids én Wesley Sneijder moest de vormgever van PSV - sinds de winter toch prima in vorm - toch weer op de bank plaatsnemen. Van Basten gaf centraal op het middenveld de voorkeur aan Ajacied John Heitinga, die pas sinds de her vatting van de competitie in ja nuari als middenvelder geldt. Van Bommel kreeg als troost prijs het laatste halfuur van de wedstrijd. Van Basten gaf Dirk Kuijt een kans als diepe spits. De aanvals leider van Feyenoord fungeerde de afgelopen maanden als het manusje-van-alles in de voorste lijn van de nationale ploeg, giste ren had de bondscoach de gele genheid hem op zijn natuurlijke plek aan het werk te zien. Roy Makaay, ook al geen speler die er bij Van Basten goed opstaat, moest het doen met een plek als linksbuiten. In de aanloop naar het oefen duel met Birmingham benadruk te de bondscoach van Oranje dat hij vooral wilde zien hoe zijn jonge verdedigers het tegen de gereputeerde Engelse aanval zouden doen. Na afloop kon Van Basten alleen maar tot de conclusie komen dat zijn achter ste lijn het meer dan behoorlijk had gedaan. Jan Kromkamp had het slechts bij vlagen moei lijk met de Engelse revelatie Shaun Wright-Phillips, maar in het centrum speelden Joris Mat- hijsen en Khalid Boulahrouz een uitstekende wedstrijd. Voor al de laatste stelde zijn kandida tuur voor een plek bij de vaste kern van Oranje, waar Van Bas ten naar streeft. Zoals bij zoveel keuzes van de bondscoach werden in augustus levensgrote vraagtekens gezet bij de selectie van Boulahrouz. De Marokkaanse Nederlander ontwikkelt zich in de Bundesli- ga bij HSV echter razendsnel en heeft in elk geval alle fysieke kwaliteiten om uit te groeien tot een topverdediger. Fris en gretig De angst dat Nederland al in de openingsfase onder de voet zou worden gelopen door de fysieke kracht van de Engelsen bleek volstrekt ongegrond. Het eerste kwartier was zelfs voor het fris en gretig ogende Oranje. In de tiende minuut raakte Kuijt met een venijnig schot de paal naast doelman Paul Robinson. Daarmee was de Nederlandse dadendrang wel meteen be daard en heel langzaam nam het toch weer tegenvallende Enge land het duel in handen. Dat leidde weliswaar tot een aantal Britse mogelijkheden, in het kladblokje van de bondscoach bleef voldoende ruimte over voor de nodige plussen. Het moet Van Basten goed heb ben gedaan dat zijn middenveld Landzaat-Heitinga-Van der Vaart bijna fluitend overeind bleef tegen het Engelse super trio Beckham-Lampard-Ger- rard. En voor de ogen van heel scoutend Engeland werkte Dirk Kuijt, de topscorer van de eredi visie, zijn marktwaarde op met een uitstekende wedstrijd. Na de pauze kwam Oranje eigen lijk helemaal niet meer in de pro blemen en kreeg het zelfs een paar goede kansen, waarvan de mooiste voor Van Bommel was. Het gaf Van Basten de mogelijk heid om Ugur Yildirim te laten debuteren. De meest besproken kandidaat-international van de afgelopen maanden startte ner veus en kon zich in het restant nooit onderscheiden. Het kon de avond van Van Bas ten niet bederven. De 0-0 tegen Engeland bood hem voldoende aanknopingpunten voor de WK-kwalificatie, die eind maart in Roemenië wordt ver volgd. Als dan Van Nistelrooij en mogelijk ook Davids en Rob ben er weer bij zijn, zo zal de coach zich rijk rekenen, lijkt er niet zo heel veel reden tot pessi misme. Engeland - Nederland 0-0. Scheidsrechter: Frojdfeldt (Zwe). Aantal toeschouwers: 42.000. Engeland: Robinson; Gary Neville, Carragher, Brown en Ashley Cole; Beckham (85. Dyer), Gerard (85. Jenas) en Lampard (46. Hargre- aves); Wright-Phillips (64. Dow ning), Rooney (64. Johnsonen Owen. Nederland: Van der Sar; Krom kamp, Boulahrouz, Mathijsen en Van Bronckhorst; Landzaat, Heit inga (65. Van Bommel) en Van der Vaart; Gastelen (67. Yildirim), Ma kaay en Kuijt. GPD irss BDHHSHHBMi Bcedonië - Andorra O-O. Scheids- terVerbist (Bel). Gele kaart: Sakiri, Bajevski, Sedloski (Macedo- l Pujol, I. Lima, A. Lima (Andorra). 4 3 1 0 10 10- 3 5 3 1 1 10 10- 5 4 3 0 1 9 6-2 5 3 0 2 9 10- 6 6 1 2 3 5 6-7 RpHHHHHHBHH IK Wiië-Oekraïne 0-2 (O-I). 40. Roe- li, 59. Hoesin 0-2. Scheidsrechter: natlEng). Gele kaart: Roesol, Sjela- Voronin (Oekraïne). «kenland - Denemarken 2-1 125. Zagorakis 1-0, 32. Bassinas ifflafschop), 45. Rommedahl 2-1 bchop). Scheidsrechter: Collina Gele kaart: K3tsouranis, Delias tanland), Liistü, Gravesen, Krol- ilOenemarken). 6 4 2 0 14 11- 3 5 2 2 1 8 7-5 5 13 16 7-6 5 13 16 6-5 5 2 0 3 6 3-7 4 12 15 5-5 ARLEM - Jan Timman en di- tair van het Corus-schaak- toooi Jeroen van den Berg Itn in de toekomst weer met fcr samenwerken. Dat is de komst van een gesprek dat Ifren heeft plaatsgevonden. toee botsten vorige maand t elkaar, nadat Timman had $1 zich 'schandalig behan- i te voelen door de organisa- lonhet belangrijkste schaak- toooi ter wereld. „Maar ik ge- "'dat wat is gebeurd, niet relevant is", reageerde Ian gisteravond. n was boos nadat hij jaar als speler werd voor het 67e Cor- toernooi, dat afgelopen ja- jj in Wijk aan Zee is ver- Jtl. De Amsterdamse groot- meende namelijk een af- H riet toernooidirecteur den Berg te hebben; als 's 's beste schaker Garry 'riv zijn uitnodiging voor zou afslaan, zou Timman lfste reserve alsnog aan de lemerslijst worden toege- ■Toen Kasparov daadwer- forfait gaf, werd niet Tim- Judit Polgar geïnvi- tot grote woede van in. GPD Advertentie door Marcel van der Kraan BIRMINGHAM - Engeland-Ne- derland (0-0) was een mooi affi che, maar het vriendschappelij ke duel met Oranje werd in Groot-Brittannië overschaduwd door de rel rond linksback As hley Cole. De man die tegen alle regels in stiekem is benaderd door Chelsea en die straks waar schijnlijk voor 40 miljoen eu ro overstapt naar de sterren- ploeg van Abramovitsj heeft on gewild de hele Engelse voetbal wereld in een lastig parket ge bracht. Omdat bondscoach Sven Goran Eriksson zich op de dag van de wedstrijd plotseling ging be moeien met de illegale praktij ken van Chelsea en de zaak van Cole, schrok iedereen zich te pletter. Eriksson vertelde publie kelijk dat hij het prima vond dat de voetballer Cole, die bij Arsenal nog twee jaar onder con tract staat, in het geheim is gaan onderhandelen met direc teur Peter Kenyon van Chelsea. Volgens Eriksson is daar niks mis mee. „Als profvoetballer moet je het recht hebben om te luisteren naar andere werkgevers. In de voetbalwereld gaat het toch om keiharde business? En we leven toch niet in een dictatuur? Vol gens mij is Engeland een demo cratie. Dus daar moet je vrij zijn om te doen en te laten", sprak Eriksson. Stuiteren Op de burelen van de FA ston den ze te stuiteren van die tek sten. Hoe kon de coach van de nationale ploeg zich in hemels naam zo uitlaten over een zeer heikele kwestie? En waar be moeide hij zich mee? De bond heeft net als de Uefa duidelijke regels over wat wel en niet mag. Het is voor clubs ten sti'engste verboden om spelers die nog on der contract staan in het geheim te benaderen. En dan gaat de bondscoach even vertellen dat het wel mag? Ashley Cole was er vanzelfsprekend heel gelukkig mee. Hij is sinds de onthulling in een Engelse zondagskrant vo rige week opgejaagd wild. Geen journalist laat hem meer met rust en de supporters van Ar senal zijn woedend. Om over de reacties van de clubleiding maar niet te spreken. Wie zich bedenkt wat er afgelo pen zomer allemaal rond het En gelse elftal en bij de voetbal bond heeft afgespeeld, begrijpt echter welk politiek spel er wordt gespeeld. Bondscoach Eriksson slaat terug naar zijn ei gen bazen, die hem toen vanwe ge een seks-affaire met een F A-medewerkster vergeefs pro beerden te lozen. De spelers ble ven in die periode achter hun bondscoach staan. Andersom neemt Eriksson het nu voor zijn spelers op. Eerst hield hij de be kritiseerde sterspeler David Beckham de hand boven het hoofd en nu steunt hij Cole. Door de uitspraken van de bondscoach lijkt er een vrijbrief te worden gegeven aan alle ma kelaars en voetballers om lekker met voetballers te gaan hande len die nog bij hun clubs vastzit ten. Het juridische onderzoek dat de FA heeft ingesteld naar het Cole-schandaal is al bij voor baat kansloos. Eén man had gisteravond met een paar sportieve acties nog een beetje positieve wending aan het optreden van Engeland Weer succes Valverde PORT DE SOLLER/MENTON - Halverwege de vierde rit in de Wielerweek van Mallorca was het peloton nog compleet, maar met de finish in zicht was een kopgroep van zeven renners ontstaan. Van dat groepje was Alejandro Valverde uiteinde lijk de snelste. De Spanjaard, na zijn ritzege dinsdag al in het be zit van de leiderstrui, hield zijn landgenoten Ri- cardo Serrano en Aitor Perez achter zich. De Duit ser Jens Voigt won de eerste etappe van de Ronde van de Middellandse Zee. Voigt kwam na 130 kilo meter tussen Sanremo en Menton alleen aan. Op zeventien seconden volgde een eerste achtervol gende groep waarvan de Fransman Jean-Patrick Nazon de snelste was, net voor Erik Dekker. Het was al de tweede overwinning van het seizoen voor Voigt, die eerder een rit won in de Ster van Bessèges. foto EPA ROTTERDAM - Voormalig cultheld Jozsef Kiprich keert terug bij Feyenoord. De in Rotterdam nog altijd mateloos populaire 'tovenaar van Tatabanya', gaat de Stadionclub in zijn vaderland Hongarije helpen met het scouten en trainen van jonge talenten. „Een goed initiatief", zegt de 41-jarige Kiprich, die het toejuicht dat Feyenoord steeds meer oud-eerste elftalspelers bij de opleiding gaat betrek ken. Kiprich hoefde niet lang na te denken toen technisch directeur Mark Wotte hem onlangs benaderde. Feyenoord ligt hem nog steeds na aan het hart. „En deze aanbieding kwam op een mooi moment", zegt de Hongaar, die na een dienstverband bij Diosgyör momenteel zonder club zit. GPD DOETINCHEM - Glenn Loovens (21) speelt de rest van het seizoen voor De Graafschap. De verdediger, die door de Doetinchemmers van Feyenoord gehuurd wordt, onder ging gisteren een medische keuring met goed gevolg. De Graafschap trok Loovens vorige week maandag aan, maar de voetballer kwam toen vanwege liesklachten niet door de keuring. Loovens traint morgen voor het eerst mee bij De Graafschap en is aanstaande zondag inzetbaar in het degradatieduel met FC Den Bosch. GPD ARNHEM - Het proces tegen Karei Aalbers, voormalig voorzitter van voetbalclub Vitesse, is verdaagd. Aalbers moet niet 3 maart, maar 14 en 15 april voor de Arnhemse rechtbank verschijnen. Aalbers wordt verdacht van belas tingfraude en valsheid in geschrifte. Het gerechtelijk voor onderzoek naar Aalbers en zijn bedrijven heeft bijna vier jaar geduurd. GPD GRONINGEN - Het nog in aanbouw zijnde nieuwe voet balstadion van FC Groningen gaat wellicht 'Er gaat niets boven Groningen-stadion' heten. Tot nu toe geldt voor het stadion de werktitel 'Euroborg'. Algemeen directeur Hans Nijland van FC Groningen: „Wij gaan als eerste op tie kijken of we die benaming kunnen vermarkten. Kort gezegd zou dat dan 'Groningen-stadion' gaan worden. Het zou mooi zijn als dat lukt, want lelijke namen als Mandemakers-stadion of zoiets, dat is niet erg aantrekke lijk. GPD" DEN HAAG - Snookerlegende Jimmy White heeft zijn naam officieel veranderd in Jimmy Brown, meldt de Brit se satellietzender Sky News. Dat is om reclame te maken voor HP brown sauce, dat de Britten overal overheen gooien. 'The Whirlwind' heeft ook aangekondigd bij het Masterstoernooi een bruin driedelig pak aan te trekken, in plaats van de traitionele smoking. HP is sponsor van het toernooi. De sausfabrikant wil niet prijsgeven hoeveel het bedrijf de speler betaalt voor diens naamsverande ring. 'Jimmy Brown' zal na afloop opnieuw zijn naam offi cieel moeten laten veranderen, wil hij weer terug naar 'White'. Hij is een van de grootste snookersterren ter we reld. White was zes keer verliezend WK-finalist. GPD Doelman Edwin van der Sar heeft het oog in de doelpoging van Shaun Wright-Phillips. De inzet trof geen doel, mede waardoor het duel doelpuntloos eindigde. foto Ian Hodgson/RTR kunnen geven. De kleine Shaun Wright-Philips, stiefzoon van voormalig Engels international Ian Wright, is in de Premier Lea gue al een aantal maanden een sensatie. Maar tegen Nederland was hij zo ontzettend nerveus dat hij tot twee keer op een paar meter van de doellijn blunderde en de kans om Nederland op een nederlaag te tracteren aan zich voorbij liet gaan. De eerste keer schoot hij de bal bijna terug naar de cornervlag en toen hij het nog een keer mocht probe ren leverde hij hem tot opluch ting van heel Oranje' in bij Van der Sar. GPD BIRMINGHAM - Tevreden. Niet eens zozeer over het resul taat tegen de sterker geachte En gelsen (0-0) als wel over het op treden van zijn elftal. Met name het verdedigende gedeelte van Oranje was bondscoach Marco van Basten goed bevallen. „Dit geeft een hoop duidelijkheid naar Roemenië toe." Van Basten had lovende woor den voor al zijn verdedigers: Kromkamp, absolute uitblinker Boulahrouz, Mathijsen en ook Van Bronckhorst. Als de vier heel blijven en de komende we ken niet: al te veel flaters slaan, maakt het kwartet een goede kans om de komende duels de achterste lijn van het Neder lands elftal te vormen. „Mis schien had de opbouw met na me bij Joris wat sneller gekund. Maar ze verdienen allevier een compliment. En wat goed is, hoef je niet per se te verande ren." Het goede spel van zijn elftal had Van Basten niet eens ver rast. „Ik had ook niet verwacht dat de verschillen erg groot zou den zijn. Zij hebben natuurlijk grote namen, maar wij hebben ook goede voetballers. Al heb ben die nog niet allemaal zo'n grote naam." Nederland speelt eind maart het WK-kwalificatie- duel met Roemenië. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Robert Hoyzer (25), de spil in het omkoop schandaal in het Duitse voet bal, werd gedreven door heb zucht. De scheidsrechter wil de dezelfde dure auto's als die waarin zijn Kroatische op drachtgevers reden. Boven dien ontleende de jongeman status aan de wetenschap dat hij deel uitmaakte van de 'Berlijnse gokmaffia'. Hoyzer trad dinsdagavond, geflankeerd door zijn advo caat, op in de veel bekeken talkshow 'Johannes B. Kern- er' van ZDF. Gisteren publi ceerde bovendien het massa blad Bild het eerste deel van een lang interview met de man, die zegt zich te scha men. Hoyzer poogt schoon schip te maken. „Ik wil dat in Duitsland weer zuiver voet bal wordt gespeeld. Dat kan alleen als ik alle informatie die ik heb overdraag aan de aanklager." Gefluit Hoyzer - in bruin kostuum, modieus geknipt en goed ver zorgd - werd door het publiek in de Hamburgse studio met gefluit onthaald. De scheids rechter sprak rustig, maar soms met een van zenuwen trillende stem. „Ik moet er re kening mee houden dat boze fans mij iets willen aandoen", zei hij. „Natuurlijk zijn de mensen woedend. Daarvoor heb ik ook begrip." Hoyzer werd enkele weken ge leden door collega's aangege ven wegens zijn pogingen om wedstrijden in de Eerste Liga en Regionalliga te beïnvloe den en andere arbiters bij de manipulaties te betrekken. „Eerst ontkende ik alles. Ik wilde zelf niet geloven dat mijn loopbaan voorbij was. Ik wilde het verdringen, maai de media stonden er vol van en ik werd voortdurend ge beld. Daarom loog ik." Het omkoopschandaal is uit gegroeid tot een reusachtig pr-fiasco voor de Duitse voet balbond (DFB). „Ik was niet bezig met de gevolgen voor het Duitse voetbal", bekende Hoyzer. „Ik dacht er alleen Robert Hoyzer nog maar aan hoe ik een wed strijd kon beïnvloeden. Ik wil de veel geld hebben en was verblind door die luxe." Nadat Hoyzer in het Berlijnse gokcafé King had gezien hoe veel geld er met het wedden op voetbalwedstrijden kon worden verdiend, wakkerde de inhaligheid bij Hoyzer aan. De drie Kroatische broers S., eigenaars van het café, haalden hem over om met hen samen te werken. Bij de eerste wedstrijd, waarmee hij 8000 euro kon verdienen, ging het overigens mis. Hoyzer gaf een strafschop voor Paderborn, de ploeg die 'moest winnen'. Maar de vrou welijke assistent-scheidsrech ter - „een echte heldin", al dus Kerner - vocht die beslis sing met succes aan. Hoyzer: „Vanaf dat moment was de druk groot om het de volgen de keer beter te doen." Hoyzer, die geen nieuwe na men of feiten noemde, wilde al voordat de affaire aan het licht kwam stoppen met de manipulaties, beweerde hij. Niet alleen was hij door zijn opvallende foute beslissingen diep gezakt in de scheidsrech- tersranglijst, „Ik kon met die opzettelijke blunders niet lan ger leven". Hoyzer zegt aan zelfmoord te hebben gedacht, „omdat alles wat ik had opge bouwd in elkaar was ge stort." De ex-scheidsrechter kan worden veroordeeld tot een gevangenisstraf tussen een en tien jaar. „Ik heb grote angst voor de gevangenis", be kende Hoyzer. „Maar ik zal mijn straf accepteren." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19