Geld voor nationaal landschap Debat openbaar vervoer ligt nog open Oosterscheldestrij der en oesterbaron P.Verwijs overleden Personeel Kadaster krijgt vandaag uitsluitsel Productencatalogus provincie Stationsbrug Middelburg gestremd Drugsdealer moet gevangenis in Steun project Waarden en Normen Jacht moet terug naar eigenaar in Kloosterzande Danszaal Eddy Wally gesloopt fisveiling 'eebrugge ïvesteert flink Intwikkelingen in aangewezen gebieden moeten mogelijk blijven donderdag 10 februari 2005 swb 1 5 jp,Hen Jansen mDELBURG - De vijftig me- «erfeers van het Kadaster in iddelbnrg krijgen vandaag «delijkheid over hun toe- mst Ze worden in Rotterdam (Ie hoogte gesteld van de reor- nisatieplannen die de landelij- directie van deze beheerder openbare registers heeft. Het Kadaster wil binnen vijf jaar minimaal vier van de vijf tien vestigingen sluiten en 360 tot 720 van de in totaal 2400 ar beidsplaatsen schrappen. Uit gangspunt is dat de inkrimping van het personeelsbestand niet gepaard zal gaan met gedwon gen ontslagen. Dat valt deels te bereiken door oudere werkne mers vervroegd te laten uittre den. Ook wordt geprobeerd me dewerkers op een andere plek te krijgen door middel van scho ling en herplaatsing. Voor de veranderingen bij het Kadaster zijn twee aanleidin gen. De centrale directie streeft naar een verjonging van het werknemersbestand (nu ligt de gemiddelde leeftijd boven de 55 jaar), omdat dit beter aansluit bij de veranderingen in de ma nier van werken bij het Kadas ter. Die veranderingen brengen met zich mee dat het werk ook met minder personeel kan wor den verricht. Koop- en hypo theekakten worden gedigitali seerd. Nu sturen notarissen deze stukken nog per post naar het kadaster. Binnen vijf jaar moe ten ze echter via de digitale snel weg worden verzonden. De vestiging van het Kadaster in Middelburg is samen met die in Rotterdam en Zoetermeer on derdeel van de directie Zuid west. Vorig jaar is het Kadaster in Middelburg verhuisd van de Vrijlandstraat naar een nieuw pand in het kantorenpark Veld- zigt aan de Schroeweg. MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft een produc tencatalogus op haar website gezet. Daarin staan de wet telijk voorgeschreven producten en diensten die het pro vinciaal bestuur aanbiedt. Dat zijn vooral vergunningen en de voorschriften die daarbij gelden. Zo is onder meer te lezen waaraan vergunningaanvragen moeten voldoen. Soortgelijke informatie is ook beschikbaar over subsidies en over algemene bezwaar- en beroepsmogelijkheden. Op termijn moet het mogelijk worden formulieren voor het aanvragen van subsidies en vergunningen digitaal op té vragen en verzenden. Dat kan nu in de meeste gevallen nog niet omdat er geen afdoende systeem is om de echt heid van de handtekeningen van de aanvragens vast te kunnen stellen. De productencatalogus is op internet te vinden op wwiv.zeeland.nl/loket/productejicatalogus. MIDDELBLTRG - De Stationsbrug in Middelburg is gis terochtend drie kwartier gestremd geweest door een sto ring in de aansturing van de brug. Rond kwart over negen viel de brug stil tijdens het openen. Voetgangers, fietsers en automobilisten moesten uitwijken naar de Schroe- brug. Drie kwartier later lukte het om de brug met nood grepen dicht te sturen, zodat het verkeer er weer over heen kon. De kapotte sensor is gerepareerd. Ook twee schepen moesten wachten. Zij lagen voor de Schroebrug, die vanwege de storing aan de Stationsbrug drie kwartier dicht moest blijven. MIDDELBURG - Een 37-jarige man uit Vlissingen is gis teren in Middelburg voor dealen in harddrugs veroor deeld tot 2,5 jaar cel. De Vlissinger is een ervaren dealer. Hij was nog maar net uit de gevangenis of hij ging vorig jaar februari weer in de fout. Bij een verkeerscontrole op 21 oktober in Veere werd hij betrapt met grote hoeveelhe den harddrugs: 71 gram heroïne en 27, 5 gram cocaïne. De Vlissinger is al sinds zijn vijftiende jaar verslaafd aan ver dovende middelen. De rechtbank legde dezelfde straf op die officier van justitie R. Rammeloo had geëist. TERNEUZEN - Het project Waarden en Normen in Ter- neuzen krijgt van de gemeente geld om de activiteiten voor dit jaar te bekostigen. Het gaat om 9800 euro. De Ter- neuzense gemeenteraad riep het project Waarden en Nor men in 2003 in het leven. Vervolgens is een projectgroep geformeerd. Die heeft een plan van aanpak vastgesteld én een enquête gehouden om een basis te hebben voor het op stellen van een nota Waarden en Normen. Die activiteiten zijn afgerond en de resultaten zijn aangeboden aan de ge meenteraad. De projectgroep is inmiddels begonnen met de vervolgopdracht, het coördineren van de uitwerking en uitvoering. Dat betekent dat gesprekken moeten wor den gevoerd met onder meer stads-, dorps- en wijkraden, scholen en kerkgenootschappen. De gemeentelijke bijdra ge is bedoeld om de vervolgacties, administratiekosten én publicaties te kunnen bekostigen. De gemeenteraad wordt gevraagd het bedrag van 9800 euro beschikbaar te stellen. Burgemeester en wethouders willen de tweede helft van dit jaar bekijken op welke manier de activitei ten in de komende jaren worden voortgezèt. door Ben Jansen GOES - Oesterbaron P.K.M. Ver wijs, deze week op de leeftijd van tachtig jaar in Goes overle den, heeft er zijn steentje aan bijgedragen dat de Oosterschel- de niet is afgesloten met een dichte dam, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Onvermoei baar heeft Yersekenaar Piet Ver wijs in de jaren zeventig van de vorige eeuw gestreden voor een open Oosterschelde en daarmee voor zijn broodwinning. Verwijs behoorde tot de elf oes terhandelaren, verenigd in Vervoex (Vereniging van Oes terkwekers en, -Exporteurs) die geen schadeloosstelling accep teerden na de strenge winter van 1962-1963. Nagenoeg alle Zeeuwse oesters waren toen 1924-2005 doodgevroren en veel oesterkwe kers en -handelaren gaven er met het oog op de naderende af sluiting van de Oosterschelde (voorzien in 1978) de brui aan en werden pluimveehouder of champignonteler. De Vervoex- leden niet. Zij importeerden oes- tèrs, uit Frankrijk, Engeland, Portugal en Canada, en verkoch ten die nadat ze enige tijd wa ren gegroeid in Jiet. voedselrijke Oosterscheldewater. Een van die introducés, de uit de Stille Oceaan afkomstige Japanse oes ter, heeft zich inmiddels 'ontwik keld tot een plaag. Het importeren en-verkopen van buitenlandse oesters bleek een lucratieve handel, die afgunst wekte bij uit de oestersector ge stapte oud-collega's. Vooral toen duidelijk werd dat de Oos terschelde misschien toch niet dicht ging en in de inmiddels wel afgesloten Grevelingen de originele platte Zeeuwse oester tot ieders verbazing welig bleek te tieren. Met de verdediging dat zij hun nek hadden uitgesto ken voor het behoud van de oes terbranche, hield het Vervoex- kartel evenwel de deur dicht. De leden van de vereniging had den de pacht overgenomen van de belangrijkste oesterpercelen in de Oosterschelde en in de Gre velingen en weigerden die zon der meer terug te geven aan ge stopte kwekers en handelaren. Pas medio jaren negentig kwam het tot een hei-verdeling. Vervoex-voorzitter Verwijs heeft zich van meet af aan sterk gemaakt voor behoud van de open Oosterschelde. Van plan nen om in het zoete Zeeuwse Meer achter de dichte Ooster- scheldedam binnen een ringdijk een verwaterplaats voor oesters aan te leggen, nam hij minzaam kennis, maar hij wilde meer. De Yersekse oesterbaronnen finan cierden in belangrijke mate de strijd van actiegroep Ooster schelde Open. Ook op andere fronten kampte Verwijs tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Zo probeerde hij in 1972 als lid van de Kamer van Koophandel het bedrijfsle ven tot een uitspraak te verlei den over wat toen de Ooster- scheldekwestie heette. Dat ging de Kamer van Koophandel ech ter te ver. Verwijs vroeg in zijn motie om een nieuw onderzoek en een tijdelijk andere beveili ging van het Oosterscheldege- bied. Na het aantreden van het kabinet-Den Uyl een jaar latei- kreeg hij zijn zin. BREDA - Scheepswerf Vande- nenden Shipyards, met vestigin gen in Waalwijk en Wijk en Aal burg, moet Peter de Kort uit Kloosterzande diens jacht Peni- ni onmiddellijk teruggeven. Dat blijkt uit een vonnis van de Bredase rechtbank in het kort geding dat De Kort tegen de scheepswerf had aangespannen. De Kort had zijn zeiljacht aan Vandenenden afgestaan voor re paratiewerkzaamheden. De scheepswerf weigerde het schip terug te geven, omdat ze nog een vordering van ruim 3000 euro op De Kort zegt te hebben. De rechter vindt dat de vordering die Vandenenden op De Kort zegt te hebben niet in verhou ding staat tot de waarde van het schip (ongeveer twee ton). prRinus Antonisse isSINGEN - Voor de inrich- van drie nationale land- Hippen kan Zeeland in 05-20 06 rekenen op een bij- ;e van het Rijk van bijna ,tt miljoen euro. Voorwaarde wel dat snel de begrenzing landschappen wordt vast heid. [van den Heuvel van het minis- ie van Landbouw, Natuur en .edselkwaliteit (LNV) deelde [gisteren mee tijdens de confe- 'itie 'Lust en last in het lande- gebied' te Vlissingen. Hij akte duidelijk dat er in de «mist méér geld te verwach- is voor de nationale land- iappen (te verdelen op basis de oppervlakte van de gebie- a).. de nota Ruimte van minister lekker zijn in Zeeland als natio nal landschap aangewezen: [est-Zeeuws-Vlaanderen, Wal- .en en de Zak van Zuid-Be- ind. Ze zijn uitverkoren op van met name de bijzon- landschappelijke en cul- kwaliteiten. »iaanwijzing houdt niet in dat in deze gebieden niks meer ag gebeuren, beklemtoonde an den Heuvel. Uitgangspunt behoud door ontwikkeling, gionale/lokale bedrijvigheid woningbouw blijven er moge- |k. Die activiteiten moeten wel idanig worden uitgevoerd, dat geen (verdere) afbreuk doen an de waarden van het nationa- landschap. Westerhof van de provincie li dat hard gewerkt wordt aan It vastleggen van de grenzen an de landschappen (waarvoor i;. de gemeenten voorstellen doen) en aan het uitwerken van de be langrijkste te koesteren kwalitei ten. Ze vond het voor de hand liggen om met de aanleg van een zogenoemd landschappelijk net werk te beginnen in de drie na tionale landschappen. Om het geld dat het Rijk be schikbaar stelt zinvol te beste den, is ook een uitvoeringspro gramma nodig. Daarin komt te staan welke plannen en activitei ten het eerst aangepakt zullen worden. Verder moet worden vastgelegd wat er precies aan woningbouw en bedrijfslocaties mogelijk is. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) gaf aan dat voor de drie gebieden voortgeborduurd kan worden op bestaande ontwikkelingen. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen is dat het gebiedsplan Natuur lijk Vitaal, voor Walcheren de bijna afgeronde ruilverkaveling en voor de Zak van Zuid-Beve land het waardevol cultuurland schap. Scepsis Scepsis was er bij vertegenwoor digers van landbouw en recrea tie. Ze vroegen zich af of het nog wel mogelijk is in een natio naal landschap nieuwe ontwik kelingen (nieuwbouw, uitbrei ding) uit te voeren. En als dat het geval is, worden de ondernemers dan op kosten gejaagd om aan landschappelij ke eisen te voldoen? Als voor boeren zwarte schuren worden voorgeschreven, wie betaalt dan de extra kosten? En hoe zit het met 'teeltondersteunende voor zieningen' als schermen en plas tic kappen? Boeren en andere ondernemers moeten gewoon rekening hou den met het landschap waarin ze actief zijn, stelde Van den Heuvel. „Maar dat geldt ook bui ten een nationaal landschap." W. van Zandbrink, directeur Zuid van LNV, voegde eraan toe dat een maatschappelijk onder nemer niet alleen zoveel moge lijk winst moet proberen te be halen, maar ook een verantwoor delijkheid voor de omgeving heeft. Naast de invulling van het natio naal landschap kwamen tijdens de conferentie - voor vertegen woordigers van gemeenten en maatschappelijke organisaties - ook aan de orde: de versterking van de Zeeuwse leefomgeving, de kwaliteitsverbetering in de recreatie en de kansen voor de landbouw. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, recreatie) consta teerde dat niemand meer proble men heeft met het omvormen van kampeerplaatsen in vakan tiehuizen ('van doek naar steen'). Over de landschappelij ke inpassing merkte hij op: „Je kunt ook iets neerzetten wat ge woon gezien mag worden." Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) liet weten dat bij landschappelijke inpas sing van voorzieningen ('groen voor rood') niet alleen gedacht moet worden aan natuur, maar ook aan bovenwijkse voorzienin gen en recreatienatuur. Eens vierde charmezanger Eddy Wally er zijn triomfen, maar nu maken slopers onverbiddelijk een eind aan de legendarische zaal Paris-Las Vegas in Ertvelde. foto Camile Schelstraete irWout Bareman EBRUGGE - De Zeebrugse veiling gaat fiks investeren i een nieuw systeem voor af- ndsverkoop en een nieuwe atvissorteermachine. „We ge en in de toekomst en blijven irom investeren", zegt gedele- xd bestuurder Marie-Jeanne Sjdens de achttiende huldiging de meest productieve reders het voorbije jaar, maakte duidelijk wat de komende landen de te volgen strategie Becaus haalde ook uit naar istende. De mijnen van Oos- ïde en Zeebrugge vechten ids vorig jaar een strijd uit om je de beste garnalen verhan- 'lt. De twee vissershavens lan elkaar naar het leven, lus vernacht niet dat de Zee- igse veiling iets te duchten ?ft van de concurrentie in Oos- ®de. „Verschillende rederijen ijven de Zeebrugse haven "uw. Voor die rederijen zal de veiling in de toekomst inspan den leveren zodat we bijvoor- ld kunnen bewerkstelligen de brandstofprijzen omlaag Maar Becaus blikte tij de huldiging terug op een jaar. „Er is niet alleen !r vis aangevoerd, ook de [aliteit was uitstekend. We >ben ook veel korte zeereizen komt de kwaliteit zeker Jde. Het resultaat is dat Phjzen in Zeebrugge gemid- ld vijf procent hoger lagen j"in Oostende." ïcteur Johan Van de Steene lndigde flinke investeringen 'n' „De visveiling investeert •000 tot 100,000 euro in de in- jvniatieverstrekking op af- md. d het nieuwe systeem kan een handelaar nog vóór de vei- de kwaliteit van de aange- •i'de soorten vis checken." 'maast wordt een half mil- geïnvesteerd in machines 'r de verwerking van platvis, er worden straks ook kleine- kisten voor de opslag van de 'ingevoerd. De veiling heeft 1er twee nieuwe viscontro- in dienst genomen, die wa- p over de kwaliet. De Zee- nOjse visveiling was vorig jaar |„evoor een omzet van W.000 euro. Naast Vlaamse pel's landen ook verschillende f-emvse vissers aan in Zeebrug- Daaronder is een aantal Bres- door Wout Bareman ERTVELDE - De danszaal van charmezanger Eddy Wally - The voice of Europe - is met de grond gelijk gemaakt. Slopers maakten de afgelopen dagen korte metten met de legendari sche zaal Paris-Las Vegas in het Achterstraatje in het grens dorp Ertvelde. De Wally-familie nam er in stil te kennis van. Eddy: ,,'t Is voor bij. Wat moet ik er verder over zeggen, 't Is voorbij, meneer." In de zaal in het Achterstraat je, eigenlijk een stukje cultu reel erfgoed, trad Eddy Wally decennia lang op voor in totaal tienduizenden fans. Hij deed dat in het gezelschap van on der anderen zijn dochter Mari na, maar ook met fenomenen als Zwarte Lola, Willeke Alber- ti en André Hazes. De bezoe kers werden met bussen aange voerd uit Vlaanderen en Neder land. Bloeiende straat Bewoonster Cecile: „Toen Ed dy hier zijn gloriedagen vierde, was het een mooie tijd. Ja, dat is nu inderdaad voorbij. Nu ge beurt er hier niks meer, terwijl het vroeger drukte alom was." En de uitbaatster van de kapsa lon: „Vertel je aan mensen dat je uit Ertvelde komt, dan reage ren ze direct van: O, Eddy Wal ly!" Dat Paris-Las Vegas alom beroemd was en Ertvelde op de kaart zette, gaf Wally in janua ri toé. „Vanuit alle hoeken van de wereld kwamen ze naar daar. Het was de meest bloeien de straat van het dorp. Dat dit verdwijnt, doet pijn." Het zalencomplex, dat Wally na een zakelijk conflict in 1995 de rug toekeerde, maakt plaats voor appartementen. Wally, in middels de zeventig gepas seerd, treedt nog veelvuldig op in Vlaanderen en Zeeuws - Vlaanderen. Eddy Wally enkele jaren geleden in zijn woning in Zelzate. foto Peter Nicolai door Emile Calon MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten beslissen volgende maand hoeveel geld ze over heb ben voor het openbaar vervoer in Zeeland. Tot nu toe financier de het Rijk het openbaar ver voer. Zowat jaarlijks kwam er echter minder geld vanuit Den Haag naar Zeeland. Onder het vorige college stond het gelijk aan verkopen van con dooms aan de paus om die bezui nigingen te compenseren. Dat werd niet gedaan. Sinds het nieuwe college is aangetreden, is gebroken met dat beleid en gaan er jaarlijks vele tonnen uit de Zeeuwse schatkist naar het openbaar vervoer. Vorig jaar ne- (Advertentie) gen ton, dit jaar 1,3 miljoen eu ro. Het Rijk heeft nu besloten de financiering van het openbaar vervoer in handen te geven van de provincie. Dat geldt ook voor infrastructuur en verkeersveilig heid. Het ligt in de bedoeling jaarlijks een fiks bedrag vanuit Den Haag over te maken waar na de provincie mag beslissen wat er met die ruim twintig mil joen euro gaat gebeuren. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, openbaar vervoer) wil nog niet vooruitlopen op het maartbe- sluit van GS. Vooral niet omdat allerlei anderen zoals gemeen ten, Staten en belangenorganisa ties hun visie over de toekomst van het openbaar vervoer nog moeten geven. „Openbaar ver voer is een politiek gevoelig on derwerp." Ook geeft hij aan dat binnen GS de discussie nog niet is afgerond. In een notitie van Gedeputeerde Staten over het openbaar vervoer staat echter wel een opvallende zin:daar bij wordt tevens de principiële plaats in Zeeland zoals die nu met het huidige collectief vraag afhankelijk veiwoer (cw) wordt geboden'. Met andere woorden: binnen de provincie wordt minimaal ge dacht aan het doorvoeren van bezuinigen zodat het cw min der vaak kan rijden. De Kok wenst echter niet vooruit te lo pen op de discussie. Na wat aan dringen geeft hij wel voorzich tig aan dat afgevraagd kan wor den of het nodig is om in de weekeinden altijd openbaar ver voer voorhanden te hebben. De Zeeuwse praktijk wijst uit dat er volop gebruik wordt gemaakt van het openbaar vervoer door scholieren, door mensen die van of naar hun werk gaan en voor het bezoek van voorzieningen in de steden. Vooral in het weekein de en 's avonds is er dus maar een minimale belangstelling voor het openbaar vervoer. De gedeputeerde geeft ook aan dat er voorzichtig gedacht wordt aan het (deels) overdra gen van het cw aan de gemeen ten. Die zijn volgens hem niet echt afkerig van dat idee. Zo lang er maar voldoende geld vanuit Middelburg komt willen ze best de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het open baar vervoer in hun regio. Keuzes Of er straks voldoende geld be schikbaar komt is echter nog de vraag. Want ook de pleitbezor gers van verkeersveiligheid en infrastructuur hebben flink wat wensen. Neutraal liet De Kok gisteren weten: „Verkeersveilig heid en infrastructuur zijn ook belangrijke thema's. Er zullen in maart dus keuzes gemaakt moéten worden. Gaan we door met het mede-financieren van het openbaar vervoer? Laten we het cw doorgroeien? Of steken we wat meer in het reguliere openbaar vervoer?" Hij wacht de discussies in het Zeeuwse af voor hij met een voorstel rich ting zijn collega's komt. Gedeputeerde G. de Kok vraag aan de orde gesteld of, ge let op de steeds kleiner worden de rijksbijdrage voor het open baar vervoer, de provincie ver antwoordelijk dient te blijven voor het instandhouden van een vervoersvoorziening voor ieder een, op elk moment en op elke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15