Toekomst supermarkt is onzeker a Kleintjes REGISTREREN Kleintjes online én Ir de krant Gedeputeerde vindt actie tegen Japanse oesters nutteloos ill- =s N. Vlissinger in eigen woning bestolen Goesenaar riji met auto slooti Buurtsuper in Lewedorp kan in huidige vorm niet blijven bestaan donderdag 10 februari 2005 door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, visserij) vindt de voor vandaag aange kondigde actie van mosselkwe kers tegen wilde Japanse oesters in de Oosterschelde 'nutteloos'. Op korte termijn komt er vol gens hem een plan van aanpak voor het probleem. Mosselkwekers zijn van mening dat de provincie voldoende tijd heeft gehad om iets te onderne men tegen de plaag van wilde Ja panse oesters in de Oosterschel de. Zij willen met het opvissen van oesters bij Zierikzee 'een sig naal' afgeven. Gedeputeerde Poppelaars kan zich voorstellen dat de mossel kwekers 'het lang vinden duren' voordat er iets gebeurt. „Zulke dingen duren altijd lang. We moeten zorgvuldig te werk gaan, niet alleen richting de vis sers, maar ook richting het mi nisterie van Landbouw, Natuur beheer en Voedselkwaliteit én natuurorganisaties. Anders ben je straks echt veel tijd kwijt met bezwaarprocedures. Onderzoeksinstituut RIVO in VLISSINGEN - Een bewoner van een woning aan de Nijver heidstraat in Vlissingen is dins dagavond door twee mannen be stolen van een geldbedrag van enkele tientallen euro's. Rond 20.45 uur belden beide mannen aan bij de woning. Toen de bewoner de deur open de, werd hij gelijk opzij geduwd en kwamen beide mannen zijn woning binnen. Nadat een van hen de bewoner met een smoesje naar de keuken had gelokt, zag de andere kans geld weg te ne men waarna beide mannen de woning weer verlieten. Yerseke is voor de prov; sinds vorig najaar bezin plan van aanpak voor de\ Japanse oesters te maken, [i sultaten komen 'over ei ken', laat A. Smaal van hei VO weten. Zo goed als zeker zal h adviseren een praktijkpro; te voeren met het opvissg wilde Japanse oesters, dies] derde van het schelpl stand in de Oosterscheldeii; ken. Zeventien vissers hé bij het RIVO voorstellen om de oesterpopulatie uitte: nen. Met name oesterhé zijn met plannen g meldt zowel Poppelaars Smaal, niet één m Het heeft hen daarom k meer verbaasd dat juist mc kwekers actie voeren. W. van den Berg, voorzitter de vissersvereniging in Brer se, vindt dat 'flauw'. „Zev dat wij hebben aangebodt: met de mosselvloot het bes wilde Japanse oesters bé lijk uit te dunnen. We wille zelfs gratis doen, onder het: to 'de kosten gaan voordels „Want", legt Van denB „we zijn erbij gebaat d; mosselen goed kunnen gn en .die Japanse oesters fc het voedsel voor andere sri dieren weg." OOST - SOUBURG - Op dei ter hoogte van Oost-Souhiz gisteravond rond 19.30 ui 41-jarige Goesenaar met zip to in de sloot beland.. De automobilist reed in dec ting van Bergen op Zoom hij door nog onbekende oon van de weg raakte en in dei tot stilstand kwam. Omd£ bestuurder klaagde over pijnlijke nek en rug, werd de brandweer het dak vanè to geknipt waarna de 41-j; man met onbekend 1 overgebracht naar het z: huis in Goes. door Joeri Wisse LEWEDORP - De enige buurtsu per die Lewedorp rijk is, kan niet in de huidige vorm blijven bestaan. De meningen over de toekomst van een supermarkt in het dorp zijn verdeeeld. De huidige exploitant van de At- tent-supermarkt, K. Verbeek, ziet geen brood meer in de win kel. Vijf jaar geleden nam hij de zaak aan de Burgemeester Le- westraat over. Zijn belangrijk ste reden voor de overname was het bieden van zekerheid voor het personeel van zijn super markt in Kwadendamme. In 2000 had Verbeek daar twee mensen in dienst. Hij kon hun geen werk meer bieden,, omdat ze te duur waren. Overplaatsing naar de super in Lewedorp bood uitkomst. Het Lewedorpse buurtsupertje draaide aanvankelijk redelijk goed. Verbeek: „De eerste paar jaar kon ik quitte draaien. Dat veranderde anderhalf jaar gele den, bij het begin van de prijzen oorlog. In Lewedorp moest ik twintig procent van mijn omzet inleveren." Verbeek probeert voor eind april een nieuwe exploitant te vinden, die de inventaris kan overnemen. „Eind april loopt het jaarlijkse huurcontract af, dat kan ik niet verlengen. Als je al in de schulden zit, kun je geen nieuwe schulden maken voor een winkel die niet winstge vend is." De nieuwe eigenaar van de supermarkt moet volgens Verbeek iemand zijn die zijn zaak op dezelfde manier runt, als familiebedrijfje. „Personeel kun je je niet veroorloven, dat is de grootste kostenpost. Het erg ste aan de sluiting van de win kel in Lewedorp is wel dat het personeel op straat komt. Daar heb ik wekenlang pijn in mijn buik van gehad." Verbeek is naar eigen zeggen af hankelijk van de mentaliteit van de dorpelingen om te kun nen voortbestaan. „Iedereen vindt het belangrijk dat er een winkel in het dorp blijft, maar voor de grote inkopen gaan ze naar Goes. Wij blijven dan over voor de vergeten boodschapjes, maar daar kun je niet van le ven." Door veel service te verle nen probeert Verbeek het hoofd boven water te houden. „Als mensen ziek zijn, bezorg ik de boodschappen gratis thuis. Maar wanneer ze dan weer be ter zijn, kopen ze de boodschap pen weer in Goes." Het Kwadendamse filiaal wordt in elk geval beter van de slui ting in Lewedorp. Verbeek: „Door de verkoop van de inven taris heb ik weer wat geld over, daar ga ik het pand van opknap pen. Vroeger schilderde ik de winkel om de twee, drie jaar. Dat heb ik nu al zeven jaar niet meer kunnen doen." A. Raas, vice-voorzitter van de Lewedorpse dorpsraad, ziet geen toekomst meer vooj de klei ne supermarkt. De winkel en daardoor ook het assoirtement zijn volgens hem te klein om ren dabel te draaien. Raas betreurt de mogelijke sluiting van de At tent wel. „Het is een kleine ramp, vooral voor oudere men sen, die afhankelijk zijn van zo'n winkel." Lewedorp heeft volgens Raas, met het oog op de uitbreiding van tachtig huizen, behoefte aan een supermarkt die twee keer zo groot is als de huidige winkel. De dorpsraad heeft ook al een geschikte locatie op het oog: het terrein van de voormali ge oliehandel van Van den Dries aan de Postweg. Dat past prima in de plannen van de Leweatlas: daarin wordt de oude rijksweg omgevormd tot dorpsstraat. Appartementen Raas denkt dat een grotere su permarkt alleen kans van slagen heeft, wanneer woningcorpora tie R&B Wonen bereid is om de bouw van een nieuw winkel pand te combineren met appar tementen. Bij zo'n constructie, die ook wordt toegepast in dor pen als Hansweert en 's-Graven- polder, betaalt de uitbater van de supermarkt een huurprijs die onder het gangbare markttarief ligt. C. Krijger van R&B Wonen staat positief tegenover zulke deals, omdat die bijdragen aan de leefbaarheid in de dorpen, één van de doelen van de wo ningcorporatie. Voor Lewedorp heeft Krijger nog geen plannen binnengekregen. „Mensen die een beroep op ons doen, worden altijd serieus genomen." Een toekomstige exploitant hoeft echter niet te verwachten dat ailes aan komt waaien. Krij ger: „Dat vergt veel inzet en creativiteit. Als je minder dan zestig uur in de week wilt wer ken, red je het niet." Voor Kwadendamme bestaan er ook plannen om het oude pand van Verbeek op te kopen en daar nieuwbouw 'te realiseren, met daarbij een supermarkt. „Momenteel is de woningcorpo ratie nog druk bezig de mogelijk heden te onderzoeken", zegt Krijger. Verbeek ziet veel mogelijkheden in een nieuw winkelpand in Kwadendamme. „Misschien dat ik dan een automatische frites- machine in de muur kan zetten. Of voorbijgangers een koud fles je fris of bier kan verkopen in de zomer." Eigenaar K. Verbeek, hier voor zijn supermarkt in Kwadendamme, sluit zijn vestiging in Lewedorp: „Iedereen vindt het belangrijk dat er een winkel in het dorp blijft, maar voor de grote inkopen gaan ze naar Goes." foto Willem Mieras registreer jeze s iink m je Kies de rubriek waarin je je advertentie wilt plaatsen Je advertentie is gratis als je iets aanbiedt dat minder dan 100 euro kost Geef hier de tekst gsgrasssssir op voor je internetadvertentie ij Val meer op met een foto bij je internetadvertentie Vergeet je telefoonnummer/e-mail niet te vermelden bij de advertentie in de krant Geef aan in welk dagblad je wilt plaatsen Een fotoicoon geeft aan dat je op interneteen foto geplaatst hebt M~ Val meer op door je tekst in kleur te plaatsen op internet Als abonnee plaatsje per jaar 3 x gratis als je iets aanbiedt dat meer dan 100 euro kost na^ramani Betaal via een automatische machtiging of je creditcard Klopt alles? Klik dan opaccoord Snel gevonden. Sne! verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14