Wie vervuilt, moet ook opruimen PZC PZC Kunstige hoofddeksels met een kantje Langste stoet in 33 jaar Twee ton voor Staats-Spaanse linies PZC Terneuzen stelt geld beschikbaar voor defibrillators 15 Gemeente Hulst doet beroep op goed fatsoen van inwoners filmbeelden over Hulst n de Lieve ^AZET Drugs in beslag genomen Boete voor dronken bromfietser Drugssmokkelaar voor de rechter Straf voor rijden zonder rijbewijs agenda woensdag 9 februari 2005 joorRenévan_Stee iXEL - De provincie stelt een ibsidie van bijna 200.000 euro eschikbaar voor het behoud en versterking van de laats-Spaanse linies in eeuws-Vlaanderen. èt opknappen van de overblijf- elen van de forten, schansen en ussenliggende liniedijken uit |e Tachtigjarige Oorlog moet fin impuls geven aan het toeris- me in de streek. Ook is het de be doeling meer de landschappelij ke en cultuurhistorische waarde van de bouwwerken te bena drukken. De provincie werkt voor dit doel samen met de Vlaamse provincies Oost- en West-Vlaanderen, waar ook res tanten van de Staats-Spaanse li nies zijn te vinden. In Zeeuws- Vlaanderen gaat het om het weer gedeeltelijk in oude staat terugbrengen van de Olieschans bij Aardenburg en drie forten in de buurt van Axel. Dit zijn de forten Sint-Joseph, Sint-Jacob en Sint-Livinus. In West-Vlaan deren zijn de stadswallen van Damme en het fort van Beieren bij Brugge aangemeld. Oost- Vlaanderen blijft voorlopig ach ter, omdat die provincie op kor te termijn geen projecten in de aanbieding had. De totale kosten bedragen meer dan 750.000 euro. Naast Zeeland dra gen West-Vlaanderen en de Eu- regio Scheldemond 180.000 en 378.000 euro bij. Op voorwaar de dat de Euregio Scheldemond morgen zijn fiat geeft, zijn beide provincies akkoord met de subsi die. De provincie stelde in janua ri 2004 ook al een ton beschik baar voor de realisatie van een bezoekerscentrum annex mu seum over de Staats- Spaanse li nies in Zeeuws-Vlaanderen in het Streekmuseum in IJzendij- ke. De herinrichting is een initiatief van de gemeente Sluis. Er is af stemming met de projecten in Axel, Aardenburg, Damme en Brugge, maar het vernieuwde museum richt, zich in eerste in stantie op de presentatie van de Staats-Spaanse linies in de Tachtigjarige Oorlog. Op ter mijn is het de bedoeling dat ook IJzendijke een metamorfose on dergaat, waaronder het plan om de oude vestingwerken te her stellen. rinnr Frank van Gooten HULST - De gemeente Hulst joel wederom een beroep op de mvoners om hun afval zelf mee e nemen of in de vuilnisbak te gooien zodat het niet als zwerf- mil op straat blijft liggen. Het gaat dan vooral om blikjes, plas- ic en papier. o kreeg wethouder Etienne de eckere (milieu) maandag weer anen in zijn ogen bij het zien an de hoeveelheid troep op de rote Markt in Hulst na het leu- valt me tegen dat mensen ig steeds niet in de gaten heb- t ze zelf ook verantwoor- elijk zijn. og steeds heerst de mentaliteit an dat de gemeente de rotzooi el opruimt. Dat doen we na- lurlijk ook, maar mensen moe- n eigenlijk zelf hun rotzooi eenemen en thuis weggooien, in de vuilnisbakken op straat iponeren. Kijk, confetti op Iraat hoort bij carnaval maar ilastic, blikjes en andere troep noeten de mensen eigenlijk zelf ipruimen." )e gemeente Hulst neemt overi- jens geen maatregelen om het werfvuil op de zeedijk te voor- ;omen. s wethouder De Deckere liaan er afvalcontainers genoeg. Jaarnaast helpt het plaatsen /an tien emmers extra volgens hem niet om het probleem van iet zwerfvuil op cle dijk op te lossen. Veel dijkrecreanten die met na- ide zomermaanden verkoe- Bezorgklachten: '0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ling zoeken langs de Wester- schelde tussen Walsoorden en Ossenisse nemen niet de moeite hun afval in de containers langs de Scheldedijk te gooien maar laten hun rommel op of onder de dijk rond slingeren. Aan de dijk staan 25 vuilniscon tainers van 240 liter. Het komt vaak voor dat de containers nog niet half vol zitten, terwijl er massa's afval op de dijk achter blijft. „Het is vooral een kwestie van mentaliteit", zegt De Deckere. „Wij zijn vroeger niet zo opge voed. Als we naar de zeedijk gin gen, namen we alle rotzooi mee naar huis. Jammer genoeg ge beurt dat niet meer. Het plaat sen van tien containers extra zal niet helpen. Er staan voldoende vuilcontainers. De mensen moe ten zelf de moeite nemen om het afval op te mimen." ULST - Emiel Saman presen- eert zondag een deel van zijn ilmmateriaal over Hulst aan de «deren van de gemeente. )at gebeurt in dienstencentrum Ie Lieve. De Stichting Welzijn luderen (SWO) Hulst nodigt i5-plussers uit te komen kijken laar deze nog nooit vertoonde leelden. De filmmiddag is van 1.30 tot 16.30 uur en de toe- lang is gratis. Advertentie KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.Nt Kapelle -Tel. 0113-330333 Marie France Perelle (links) en hoedenmaakster Elly Smit temidden van de hoeden, door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Twee uitzonderlijke passies, één tentoonstelling. Kantklos ter Marie France Perelle en hoeden maakster Elly Smit hebben de handen ineen geslagen. Het resultaat bleek zo opzienbarend dat er een expositie aan is gewijd: Hoeden van en met kant. En nog 'voor het goede doel' ook. Perelle (65) en Smit (56) kennen elkaar twintig jaar. Frankrijk en hun creatieve inborst zijn de bindende factoren van hun vriendschap. Perelle met de duide lijk Franse tongval en Smit die in Frankrijk een tweede huis heeft. Perelle woonde afwisselend in Frank rijk en Nederland. Ze had een vakantie huis in Frankrijk en vulde de tijd die ze daar doorbracht, een beetje leuk en nut tig besteden. In het dorpje was een kant club gevestigd en uit nieuwsgierigheid ging ze even kijken. Perelle: „Ik dacht dat ik te onhandig zou zijn voor het kantklossen. Mijn moe der noemde me altijd al een 'linkepoot'. Onder lichte druk van de kantklosters heb ik het toch maar geprobeerd en ik bleek het nog te kunnen ook! De hoedenliefde van Smit begon toen ze op de zolder van haar Terneuzense huis/werkplaats/gallery aan de Terneu zense Axelsestraat een hoedje vond. „En toen dacht ik: ik ga hoeden maken. Zo simpel was het eigenlijk. Ik volgde in Rotterdam de opleiding en zo werd ik hoedenmodiste." Lerares Perelle bleek het kantklossen zo goed in de vingers te hebben dat ze besloot in Brugge de opleiding tot lerares kant klossen te volgen. Tijdens die opleiding moest ze minimaal vijf werkstukken ma ken met verschillende kantbewerkin gen zoals klassiek kant, naaldkant, mo derne kant en kloskant. Ze koos ervoor haar werkstukken te maken in de vorm van hoeden en toog naar Smit voor ad vies. Smit: „Een hoed van kant maken is moeilijk. Een hoofd, dus ook een hoed, is gedeeltelijk ovaal, dus daar moet het patroon op worden aange past." Het resultaat was echter zo origi neel dat Perelle met vlag en wimpel af studeerde en zich nog verder in het kant ging verdiepen. Tijdens een lang bezoek aan Sarajevo kwam ze in aanraking met het zoge naamde Sarajevo-lace (het kant van Sa rajevo). Perelies enthousiasme was zo inspirerend, dat haar werd gevraagd een school voor kant op te zetten. Zij leidde vier kantwerksters op, die op hun beurt weer de kennis doorgeven aan andere vrouwen en generaties. Zo ontstond de stichting Sarajevo-lace, die tot doel heeft het bijzondere kant te pro moten. Op internationale exposities kan een groot publiek kennismaken met deze kantvorm. Kalender Om de school te financieren, bedachten Perelle en Smit het idee om een verjaar dagskalender te maken met foto's van de kant-hoeden. Diverse kantklosters van verschillende nationaliteiten werk ten mee. De hoeden zijn zo bijzonder dat ze ook worden geëxposeerd en de kalender dient dan ook als catalogus. De expositie was eerder al in het Franse Caen en Le Mans te zien en nu is de ex positie te zien in Temeuzen, in gallery foto Camile Schelstraete 99 van Smit, aan de Axelsestraat. De collectie bestaat uit veertien hoeden in verschillende modellen (waaronder de fez, pillbox of capeline). De expositie bewijst dat kant niet al leen toepasbaar is in 'kleedjes voor over de bank', maar zeker ook heel modieus kan zijn. Zo is er een helblauwe pillbox, een hoedje van het zogenaamde Flan- derskant. De hele hoed is gemaakt uit één draad en die is wel twee kilometer lang. Ook de haarvilten fez is zeer bij zonder. De hoed is vervaardigd van mo dern naaldkant van metaaldraad met een steek naar Perelies eigen ontwerp (Perelle: „Ik noem het de Marie Fran- ce-steek."). Naast de hoeden zijn ook de voor elke hoed afzonderlijk ontworpen hoedendo zen te zien. Zij zijn gemaakt door Jani- ne Herwegh uit Terneuzen. Vier van de hoeden zijn te koop, de anderen worden later geveild in Brugge. De expositie wordt donderdag 10 fe bruari om 15 uur geopend. De tentoon stelling is donderdag en vrijdag van 15 tot 17 uur te bezichtigen, zaterdag 12 februari van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en zondag de 13e van 14 tot 17 uur. De hoeden blijven nog tot eind fe bruari in gallery 99 te zien, maar dan op afspraak. door Jeanette Vergouwen HULST - De stoet was extra lang dit jaar. De paarden voor de zeven karren en sjezen in de originele aanspanning trappel den van ongeduld. Maar voor Janneke Loket en Jan Stoet in de (boeren)echt waren verbon den, moest er nog het een en an der gebeuren. Vijftien boerenechtparen reden of liepen mee in de stoet en ook (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland burgemeester Mulder was pre sent. Voor de 33ste keer - een ju bileum - werd de Boerenbruiloft in Hulst gevierd. Het bruids paar kwam niet in Zeeuwse kle derdracht, maar in Spaans kos tuum: als toreador en Carmen. Het dansje voor het stadhuis werd verstoord door een zwarte stier, die de rode zakdoek van Jan in 't oog kreeg. Voorzitter Willy Everaard reikte op het po- dim alle oud-getrouwden, oud-pastoors en oud-prinsen een aandenken uit: een zilveren boeren- en boerinnenspeld. Twee van de prinsen waren af wezig wegens ziekte. Een van hen was de huidige prins Rob bie, die met een dreigende long ontsteking geveld lag. Keizer Jan nam daarom de honneurs waar. De trouwakte werd getekend ter wijl het carnavalslied van 2004 door de centrale hal schalde. Het jonge bruidspaar met de schorre, maar temperamentvolle brui degom tijdens de rondrit door Hulst. foto Camile Schelstraete Paster Frans noemde nog even de afwezige pasters Peet, Nol en Jopie en wees erop dat de zes pa ren die hij in de echt had verbon den nog allemaal bij elkaar wa ren. De bruidegom, die amper ver staanbaar was, zo schor was hij, bleek de ringen 'kwait te zain'. Gelukkig werden ze nog gevon den. Bisschop Toine zette er daarna vaart in omdat hij zin had in een borreltje. Voor de pui van het stadhuis werd een statie foto gemaakt met alle oude pa ren, keizer en raad van elf en het nieuwe stel. In het Hof van Vlaanderen stonden veel geno digden aan te schuiven met lu dieke cadeaus voor het paar. TERNEUZEN - Van een twintigjarige Belgische automo bilist zijn op de Transportstraat in Temeuzen drugs in be slag genomen. De Belg had 12,7 gram wiet in zijn bezit. Hij kreeg een bekeuring. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 51-jarige inwoner van Vlissingen voor dron ken rijden op zijn bromfiets tot zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging en 150 euro boete veroordeeld. Ambu lancebroeders kregen de verdachte op 14 juli vorig jaar in het vizier toen hij in Middelburg, gevaarlijk met zijn brommer over de weg slingerde, met achterop een passa^ gier. De politie werd gewaarschuwd. Uit het ademonderzoêk bleek het alcoholgehalte 675 microgram, ruim drie keer zoveel als is toegestaan. Politierechter I. Woltring vroeg zich af of de passagier niet beter had kunnen rijden. „Die had nog meer gedronken dan ik", reageerde de Vlissinger. Zelf had hij verklaard twaalf biertjes te hebben gedron ken. MIDDELBURG - Zijn Belgische vrienden hadden 1700 euro bij elkaar gelegd voor de aankoop van softdrugs. De 41-jarige inwoner van Lokeren (B) kreeg 200 euro als hij erin slaagde de hennep, die hij net over de grens in Koe wacht zou halen, terug naar België bracht. De vriendendienst mislukte, zodat de man gisteren in Mid delburg voor de gevolgen van het wiettransport moest op draaien. Officier van Justitie R. Rammeloo wilde de Belg hard in de portemonnee treffen en eiste voor de uitvoer van vijfhonderd gram hennep 1200 euro boete. Politie rechter I. Woltring hield rekening met de geringe finan ciële draagkracht van de verdachte en legde hem veertig uur dienstverlening op. Raadsman J. Schuttkowski meen de dat de aanhouding van zijn cliënt onrechtmatig was ge beurd, omdat een agent de man buiten diensttijd in de kraag gegrepen had. Dat verweer werd verworpen. De po litierechter was het eens met de officier dat een opsporing sambtenaar 24 uur per dag bevoegd is om zijn werk te doen. De oplettende agent in burger had cle man op 16 de cember in Koewacht bij een (voormalig) drugspand gesig naleerd. Daar had hij de verdachte een plastic zak in de buddyseat zien stoppen en vervolgens op zijn brommer zien wegrijden. Nog voor de grens met België werd de bromfietser aange houden. Voor het uitvoeren van de werkstraf moet de Belg naar Nederland komen. MIDDELBURG - Een dertigjarige Middelburger, die nog nooit een rijbewijs heeft bezeten, moést zich gisteren des ondanks verantwoorden voor de Middelburgse politie rechter voor het rijden tijdens een ontzegging en het twee keer rijden zonder rijbewijs., De verdachte kon zich vin den in de 38 uur dienstverlening die hij opgelegd kreeg. De Middelburger werd op 23 augustus vorig jaar in zijn woonplaats betrapt toen hij zonder rijbewijs achter het stuur zat. Op 26 november 2003 was hij ook al voor het rij den zonder rijbewijs was aangehouden. Hij kreeg toen zijn eerste rijontzegging opgelegd. door Eugène Verstrakten TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen 20.000 euro beschikbaar stellen voor de aanschaf van hartreanimatietoestellen (defi brillators) in de gemeente. De gemeente wil zelf het voor touw nemen en een Automati sche Externe Defibrillator (AED) in het stadhuis plaatsen. De kosten bedragen, inclusief opleiding van mensen die het ap paraat kunnen bedienen, 5000 euro. De overige 15.000 euro zijn be stemd voor particuliere initiatie ven voor het plaatsen van AED's op openbare plaatsen. Als wordt voldaan aan de voor waarden van bereikbaarheid, toezicht, openbaarheid en aan wezigheid van gediplomeerd personeel, stelt de gemeente voor elk initiatief een bijdrage van 1500 euro beschikbaar. De kosten lopen uiteen van 2300 tot 4800 euro per apparaat. De afgelopen tijd heeft een spe ciale werkgroep onderzocht of overal in de gemeente dergelijke apparatuur geplaatst moet wor den. Dit naar aanleiding van vragen vanuit de EHBO en de politiek. De conclusie is dat de inzet van een automatische defibrillator levens kan redden bij een plotse hartstilstand. Voordat het appa raat kan worden ingezet, moet het slachtoffer gereanimeerd worden. Met dat in het achterhoofd vindt de werkgroep dat het plaatsen van de AED's beperkt moet blijven tot die plaatsen waar genoeg mensen beschik ken over de kennis om te reani meren en waar een groter risico wordt gelopen. Op plaatsen, dus, waar grote groepen mensen bijeen zijn. Voor wat betreft de gemeente Terneuzen kan dan gedacht wor den aan het gemeentehuis, win kelcentrum, uitgaanscentrum en scholen. Voorwaarde is dat de locatie goed bereikbaar moet zijn, zowel per auto, fiets als te voet, dat de locatie beveiligd is of onder toezicht, dat de plaats openbaar moet zijn en dat er dus een gediplomeerde EHBO' er in de buurt is. De gemeente heeft inmiddels overleg gehad met de Ambulan cedienst Zeeuws-Vlaanderen en die onderschrijft de conclusies van de werkgroep. De ambulan cedienst wil ook wel de aankoop van AED's en bijbehorende op leiding tegen 'scherpe prijzen' arrangeren. De hartreanimatie-apparatuur komt ter sprake in de raadscom missie Samenleving. Die verga dert dinsdag 15 februari om 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. STREEKACTIVITEITEN ABSDALE - Den Ouwen Ferdinandus, 14.00 uur: Kids after carnavalsparty; AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt. 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.00 uur: Handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO sjoelen, biljar ten. vrij kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Damesgym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten: 13.30 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13 00 uur: Biljarten; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: SWO line dansen; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en kaar ten; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - Sint Albert, 13.00 uur: KBO quilt patchwork, haken, bordu ren, frivolité voor dames, spelmiddag en vrij biljarten; De Regenboog, 14.00 uur: Anbo kaar ten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutselfrutselbij- eenkomst; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnastiek senioren: 10.30 uur: Volksdansen senioren; 13.00 uur: Biljarten, schieting; 19.30 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00-21.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 16.00 uur: Haringhappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45