Gemeente blijft gifspuit weren PZC Zierikzee stampt vloot uit de grond Watertoren verkocht aan kunstenaar Ouders vrezen dat Knofje bloedt voor naschoolse opvang PZC 1 5 B en W houden vast aan zo milieuvriendelijk mogelijk groenbeheer Borstvoeding Jongen mishandeld in Goes Steun voor uitwisseling jeugdzorg SWM heeft nieuwe directeur Laatste kans voor winkeldief AAZET woensdag 9 februari 2005 jngr Piet Kleemans ZIERIKZEK - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Dui- veland houdt vast aan het gif- arm groenbeheer. Dit ondanks bet ontbinden van het conve nant Duurzaam Beheer. Hjdens de behandeling van de begroting voor 2005 werd het duurzaam groenbeheer door ver schillende politieke fracties ter discussie gesteld. Er werd naar iet idee van onder meer WD, PvdA en Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) nog te vaak ge daagd over het aanzien van het [emeentelijk groen. De roep tot het indammen van de ambities klonk. Het college vond het op dat mo ment echter te ver gaan het con venant Duurzaam Groenbeheer, waarin afgesproken wordt dat gemeenten werken aan het redu- Valentijnszoenen van zeehonden KEELTJE JANS - De zeehon den van Waterland Neeltje Jans delen op zondag 13 februari twintig valentijnszoenen uit. De speciale zeehondenzoenen fan Jules, Rob, Bobbie en Olaf gorden verloot onder de gasten vandevalentijnsbrunch op Neel tje Jans. De zeehonden zijn gebo ren in gevangenschap en hele- naal gewend aan nieuwsgierige nensen en geven regelmatig oorstellingen voor het publiek. ZIERIKZEE - Borstvoedingor ganisatie LLL houdt op 16 fe bruari een voorlichtingsbijeen komst over borstvoeding. Ouders en aanstaande ouders kunnen daar terecht met alle t over voeding en de plaats van de nieuwe baby in het gezin. De bijeenkomst be- tom 20.00 uur in het MFC in Zierikzee. Straf voor uiten bedreigingen MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel- |e gisteren een 22-jarige inwo nervan Goes wegens bedreiging n beledigen van de politie tot ten voorwaardelijke boete van 500 euro. De buren hadden op 19 decem ber vorig jaar bij de politie ge klaagd over geluidsoverlast bij deGoesenaar. De verdachte was opgefokt toen agenten aan de voordeur kwa men. „Kom maar binnen. Ik heb een 9 mm klaar liggen. Ik schiet je door de kop", had hij zich dreigend uitgelaten. Ook hij be ledigende taal over de politie mannen uitgekraamd. De benedenburen hadden ver schillende keren hun beklag bij de politie gedaan. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Motide (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 A GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ceren van het gebruik van de gif spuit met 75 procent, naast zich neer te leggen. Inmiddels is dat convenant door verreweg de meeste gemeenten losgelaten. Er was zo weinig draagvlak voor dat de Vereniging Neder landse Gemeenten inmiddels het convenant ook ontbonden heeft. Voor wethouder openbare wer ken W. Renden is dat geen reden de teugels nu te laten vieren. „In principe zijn we nu dus weer vrij om naar de gifspuit te grij pen, maar wij zijn dat niet van plan. We hebben veel werk ge stoken in de gevraagde 75-pro- centsreductie en dat gaan we nu niet weggooien. Het college acht loslaten van het gifarm groenbeheer ook niet fair tegenover de gemeentelijke groenverzorgers. „De 75 pro cent reductie van gifgebruik is gerealiseerd dankzij de motiva tie en de betrokkenheid van de medewerkers. Terugvallen op in tensiever gebruik van chemi sche middelen zou afbreuk doen aan dit personeelsaspect. Aan het loslaten van het gifarm groenbeheer kleven volgens Ren den ook gezondheidsrisico's. „In de eerste plaats voor de mensen die met de chemische middelen moeten werken. Bovendien ver draagt ook niet alle beplanting chemische onkruidbestrijding." Afgezien van dat alles is het vol gens Renden ook gewoon slim mer om door te gaan met gifarm groenbeheer dan weer terug te grijpen naar de gifspuit. Renden gaat er vanuit dat Euro pese regelgeving op langere ter mijn alsnog terugdringing van het gebruik van chemische mid delen vergt. „En als wij dan nu vasthouden aan die 75 procentsreductie is het straks een stuk makkelijker om op termijn rond 2010 - te vol doen aan de Europese regelge ving." Op een zeventiendelig antiek servies prijken de beeltenissen van wat de nieuwe trots van Zierikzee moest worden. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Vorige week ontving het stadhuismuseum in Zierikzee een zeven- tiendelig koffie- en theeservies met de coraties van vissersboten. Waarschijn lijk werden er diverse vervaardigd rond 1820 te Brussel, in opdracht van De Nieuwe Visscherij. Omdat het al sinds het begin van de achttiende eeuw niet goed ging met de visserij in Zierikzee, bedachten enkele notabelen een plan om deze bedrijfstak weer in de lift te krijgen. Op de ge meenteraadsvergadering van 12 januari 1818 viel het besluit De Nieuwe Vissche rij op te richten. Het plan daartoe bevat te 24 punten, waarvan er ëén inhield dat er in vier jaar tijd zestien vissers schepen zouden worden gebouwd of ge kocht. Er kwamen lovende reacties op dit ini tiatief. Begroot werd dat er 200.000 gul den nodig zou zijn. Particuliere inschrij vingen brachten 97.650 gulden op en uit het legaat van Pieter Mogge (oorspron kelijk bestemd voor de oprichting van een universiteit) werd de rest bijgepast. De Nieuwe Visscherij had een voor die tijd een bijzondere ondernemingsvorm. Het belangrijkste doel was de welvaart in de stad te bevorderen. Zo kwam er een fonds tot instandhouding van de vis serij, een soort verzekering tegen verlie zen en tegenslagen, waarin jaarlijks voor elk schip driehonderd gulden werd gestort. Zeven vooraanstaande personen wer den benoemd in de Commissie van Toe zicht. Per twee schepen werd een boek houder aangesteld. In 1818 werden de eerste vier schepen gebouwd: de Zierikzeesche Visscherij, Zierikzeesch Welvaren, Willem den Eer sten en de Stad Zierikzee. Men bouwde er twee in Maassluis, één in Vlaardin- gen en één op de werf van Mommaas aan de Vissersdijk te Zierikzeé. In 1820 volgden weer vier schepen: Het Eiland Schouwen. Pieter Mogge, Zeeland en De Kroonprins. Nadien werden de om standigheden slechter en in 1821 kwa men er maar twee schepen gereed: De Vrede en De Hoop. Uiteindelijk niet gebouwd werden overi gens De Wisselvalligheid en De Dog- gersbank. Omdat het servies wel kopjes bevat met deze twee namen, kunnen we concluderen dat het stamt uit een van de eerste bestaansjaren van de onderne ming. Problemen Tijdens de bouw van de schepen ont stonden al snel problemen. De Commis sie van Toezicht constateerde vaak af wijkingen van het bestek. Het werven van personeel verliep ook niet gemakke lijk. Op elk schip hoorden er naast de schipper, een stuurman en vijf matro- foto Dirk-Jan Gjeltema zen, nog vijf personen aanwezig te zijn. Hun loon was gekoppeld aan de op brengst. In Zierikzee woonden weinig vissers meer, dus werd het gros van de bemanning uit Vlaardingen, Maassluis, Bergen op Zoom en Tholen gehaald. Wel werden zeven bemanningsleden ge rekruteerd onder de oudere weeshuisbe woners. Alleen de beginjaren van De Nieuwe Visscherij waren lucratief; al in 1820 kondigde de achteruitgang zich aan. Drie jaar later lagen er al vijf schepen stil in de Oude Haven, die ook nog ge plunderd werden. Het ging steeds slech ter en in 1835 viel het doek. Als oorza ken kunnen worden aangevoerd: gebrek aan personeel vanwege de verdwenen visserstraditie, algehele landelijke te ruggang, gebrek aan medewerking van de gemeente en de bureaucratie binnen het bedrijf. Vooral de ingewikkelde administratie kostte handenvol geld. Over de aanschaf van serviesgoed is niets terug te vinden in het meterslange archief van deze weinig succesvolle on derneming. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Kunstenaar J. van Munster uit Renesse mag de markante watertoren in Oost-Souburg en een stuk grond kopen in ruil voor vijftig pro cent van zijn privé-collectie en vijftig procent van zijn eigen werk. Ook mag de gemeente na zijn overlijden de watertoren te rugkopen tegen 50 procent van de getaxeerde waarde. Dat deel de wethouder L, Poppe-de Looff gisteren mee. Volgens de gemeente vindt Van Munster het belangxijk dat zijn collectie na zijn overlijden in tact en bij elkaar blijft. „Op de ze manier wordt zijn collectie in stand gehouden. Jan van Mun ster is niet alleen zelf een goede kunstenaar, hij heeft ook een uit gebreide verzameling", zegt Poppe-de Looff. De kunstenaar zet zijn kunst in voor de koop van de grond en het onroerende goed. „Maar hij betaalt er ook gewoon met geld voor. Bij zijn overlijden schenkt hij ons een deel van de kunst, maar verbindt daar wel een schenkingsvoorwaarde aan", vult K. Luteijn van de gemeente Vlissingen aan. De voorwaarden moeten nog uit gewerkt worden. „Ook zullen we de kunstcollectie nog moeten beschrijven. Er moet gedacht worden aan een soort Jan van Munstercentrum. Zijn werken zouden bijvoorbeeld voor een nog nader te bepalen periode in het centrum moeten blijven han gen", zegt Luteijn. IK-eiland Van Munster wil in Oost-Sou burg een vervolg geven aan zijn project Plus Min, dat hij in Re- nesse heeft gerealiseerd. In Oost-Souburg heet zijn project het IK-eiland. „We krijgen een prachtig centrum voor heden daagse kunst", zegt De Looff. „Hij geeft iets extra's aan Vlis singen." Van Munster heeft ambitieuze ideeën met de watertoren, Het moet de entree van de gemeente Vlissingen worden. Op het ter rein wil hij twee expositieruim ten bouwen in de vorm van de letters I en K. Hij legt ook een beeldentuin aan en bouwt een Zeeuws huis, waar hij gaat wo nen. Zijn atelier en tekenstudio komen bovenop de watertoren. De studio en de watertoren wor den ten minste twee keer per jaar opengesteld. Groepen kun nen op afspraak zijn werkplek bezichtigen. De expositieruim ten op het terrein, grenzend aan de A58, worden regelmatiger opengesteld. „Kunstenaars wil len aan publiek laten zien waar mee ze bezig zijn." Voorlopig blijft de watertoren nog in gebruik als expositiecen trum van het Buro Beeldende Kunst (BBK). Op 1 maart houdt de gemeente een bijeenkomst over de plannen voor de waterto ren, aanvang 19.30 uur in wijk centrum de Zwaan. Poppe-de Looff, Jan van Munster en Leon Riekwell van Buro Beeldende Kunst Vlissingen (BBK) zullen aanwezig zijn. Daarna wordt het voorstel over legd aan de gemeenteraad. „De exposities en activiteiten die BBK jarenlang in de watertoren heeft gehouden, kunnen ver plaatst worden naar de Willem III en mogelijk naar een locatie op het voormalige Scheldeter- Op de watertoren van Oost-Sou burg wordt een zendmast ge plaatst. Kunstenaar Jan van Munster heeft de watertoren gis teren gekocht van de gemeente Vlissingen. foto Lex de Meester GOES - Een twaalfjarige jongen uit 's-Gravenpolder is gistermiddag rond kwart over drie op de Waterstraat in Goes door enkele onbekenden geschopt. De jongen was even daarvoor samen met vrienden een groepje van vier of vijf lopende en langzaam fietsende personen op de Beestenmarkt voorbij gefietst, waarbij hij door een van hen in zijn gezicht werd gespuugd. Even later, in de Wa terstraat, kreeg het slachtoffer een klap op zijn hoofd, waardoor hij van zijn fiets viel. Hierna werd hij door twee personen uit het groepje geschopt en geslagen. Hij hield er een pijnlijke plek aan zijn been en hoofdpijn aan MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland wil len meebetalen aan een secretariaat voor de uitwisseling van jeugdzorgkennis met Vlaanderen. De Stuurgroep Vlaanderen-Zuid-Nederland Bijzondere jeugdbijstand en jeugdhulpverlening is voortgekomen uit het Jeugdzorg traktaat van Antwerpen uit 1999. De provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en de Vlaamse provincies sti muleren sindsdien de samenwerking over de grens tussen jeugdzorginstellingen. Die wisselen kennis en methodie ken uit. Nog geen cliënten, hoewel die optie opengehou den wordt. Het secretariaat moet de samenwerking gaan de houden en verder uitbouwen. Het Zeeuwse aandeel in de kosten komt op 8384 euro. MIDDELBURG - De nieuwe welzijnsorganisatie in Mid delburg heeft een nieuwe directeur. Huib Kilsdonk gaat de Stichting Welzijn Middelburg leiden. De organisatie is per 1 januari dit jaar ontstaan uit een fu sie tussen de Stichting Kultureel Werk Middelburg (SKWM) en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Die laatste organisatie richtte zich uitsluitend op oude ren, de SKWM had een breder klantenbestand. Er is tot een fusie besloten om beter te kunnen inspelen op vernieuwingen. Door een wetswijziging worden ge meenten volgend jaar verantwoordelijk voor welzijnsacti- viteiten en niet-medische hulp voor mensen die zorg no dig hebben. De SWM moet die hulp gaan leveren. Daar naast wil de organisatie activiteiten van Middelburgers stimuleren. De nieuwe organisatie heeft 35 personeelsle den, 500 vrijwilligers en 4500 klanten. Kilsdonk is de op volger van Paul van der Linden, die tot eind vorig jaar di recteur was van de SKWM. MIDDELBURG - Politierechter I. Woltring gaf een 44-ja- rige asielzoeker uit Middelburg gisteren nog een laatste kans door hem 24 uur werkstraf en vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf op te leggen. De man verstopte op 17 september flesjes parfum onder zijn jas in een supermarkt in Koudekerke. Hij zette het op een lopen, maar liep zich vast in de winkel. Op 6 decem ber werd de man in een Middelburgse supermarkt aange houden voor het stelen van een pakje sigaretten. In de zes jaar dat de man in Nederland verblijft, heeft hij zich regel matig schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen. Officier van justitie A. Flikweert eiste gisteren in Middel burg vier weken gevangenis tegen de notoire winkeldief. door Melita Lantinq SCHARENDIJKK - „Ik krijg sterk de indruk dat het bestuur van de stichting kinderopvang Schouwen-Duiveland een sterf huisconstructie voorstaat", zegt K. Ridderhof, woordvoerder van de ouders van kinderop vang 't Knofje in Scharendijke. Ridderhof reageert hiermee op de begrotingscijfers die het be stuur vorige week aan de raads leden heeft gepresenteerd. Uit de reactie van Riddqrhof klinkt een mengeling van verba zing en onbegrip. „Als ik naar de cijfers kijk zit het probleem vooral bij de naschoolse opvang. Het zit me dan ook niet lekker dat het probleem richting de kin derdagverblijven wordt gescho ven." Uit de begrotingscijfers blijkt dat de naschoolse opvang kampt met een begrotingstekort van 100.000 euro. De kinderdag verblijven - zo valt in de begro ting te lezen - draaien ongeveer quitte. Voor 2005 wordt een mi nimale winst van 10.000 euro be groot. „Ik vind het ook jammer dat het bestuur deze cijfers wel naar de raad heeft gestuurd maar het personeel en de ouders niet heeft geïnformeerd. Het laatste wat wij hebben gekregen is een brief van 31 januari waar in het bestuur schrijft dat ze de ouders geen uitsluitsel kunnen geven en en dat achter de scher men wordt gewerkt aan een mo gelijke extra subsidie." Het bestuur heeft - gelijktijdig met de begroting - twee mogelij ke oplossingen gepresenteerd aan de raadsleden om het tekort op te vangen. In de eerste va riant is sprake van sluiting van Scharendijke, gecombineerd met een geringe tariefsverho ging en samenvoeging van de lo caties in Zierikzee. In de andere variant is sprake van forse ta riefsverhogingen, gecombineerd met het verplaatsen van de na schoolse opvang naar een ande re (goedkopere) locatie. Spelletje „Waarom is er niet verder geke ken en zijn elementen uit beide oplossingen niet gecombi neerd?". vraagt Ridderhof zich af. „Als je de naschoolse opvang verplaatst, een geringe tariefs verhoging doorvoert en de loca ties in Zierikzee samenvoegt ben je er al. Dan hoeft Scharen dijke helemaal niet te sluiten. Ik begrijp niet waarom dit kat-en-muisspelletje wordt ge speeld. Ik denk maar zo, be stuur ga aan de slag, want zo lang het probleem van de na schoolse opvang niet wordt aan gepakt, zullen de schulden ver der oplopen en stevent de kin deropvang af op een faillisse ment", zegt Ridderhof. Hij be treurt het dat het bestuur niet eerder tot een tariefsverhoging heeft besloten „Dit had een jaar eerder ook gekund." (Advertentie) kD7IIMFM 7HNVVERIN ET.NL^ 33fl«3 KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC. Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39