rzc Plan buitengebied wijzigt sterk Terug na twee weken hulp in Sri Lanka Zierikzee speurt naar mogelijk vervuilde grond bestemmingsplan aangepast aan nieuw provinciaal beleid Werkstraf voor ivietteler emeenten loeree onder oezicht Sanering bouwplek Rollandthof begint deze week Bijensteek is zo slecht nog niet Aanleg weg kan doorgaan Boete voor dronken bromfietser Werkstraf voor illegaal rijden Greep in kassa Naar kantoor woensdag 9 februari 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland nnrMelita Lanting IERIKZEE - Hel ontwerp-be- lemmingsplan buitengebied rordt ingrijpend veranderd, lat is het resultaat van een af- praak tussen de provincie en e gemeente Schouvven-Duive- md. Het gevolg is dat veel plan- ien die soms al jaren liggen te [achten op toestemming, als- iog versneld worden afgehan- eld. Ie provincie Zeeland en de ge- leente hebben afgesproken dat üt bestemmingsplan buitenge bied wordt aangepast aan het nog vast te stellen provinciaal omgevingsplan. Dit betekent een radicale breuk met het verle den. omdat het nieuwe omge vingsplan gebaseerd is op het principe van ontwikkelingspla nologie in plaats van de huidige toetsingsplanologie. De toetsingsplanologie gaat uit van het vooraf vaststellen van regels: wat mag wel en wat mag niet. Daarin gaat de regelgeving vaak erg ver. Ontwikkelingspla nologie daarentegen gaat uit van het vaststellen van kaders, en binnen die kaders is voor de gemeente veel meer ruimte om eigen beleid te maken. Omdat het nieuwe omgevings plan naar verwachting in juli wordt vastgesteld, leek het bei de partijen zinvoller, samen op te trekken en het nieuwe beleid gelijk te vertalen naar het Schouwse bestemmingsplan. Afspraak Deze afspraak heeft wel gevol gen voor de tijdsplanning. Het bestemmingsplan wordt later vastgesteld dan oorspronkelijk de bedoeling was. „Daarom heb ben we een afspraak met de pro vincie gemaakt dat alle liggende plannen voor het buitengebied versneld afgehandeld worden", zegt wethouder R. van der Wek ken. Hij verwacht dat het over grote deel van de liggende plan nen op deze manier op korte ter mijn afgehandeld worden. „Mis schien 1 of 2 procent moet als nog wachten op het nieuwe be stemmingsplan." Door deze afspraak met de pro vincie vervalt ook een deel van de forse kritiek van de provin ciale commissie omgevingsbe leid (PCO). Deze commissie stuurde onlangs een lijvig rap port met talloze op- en aanmer kingen op het ontwerp bestem mingsplan. „De commissie heeft zich gebaseerd op het huidige streekplan, maar dat geldt straks niet meer", legt Van der Wekken uit. Dragers Dat heeft bijvoorbeeld gevolgen voor de ontwikkeling van nieu we economische dragers in het buitengebied. In het nieuwe om gevingsplan wordt het eenvoudi ger om als agrariër een neven tak te beginnen. De gemeente Schouwen-Du- [IDDELBURG - De Middel- urgse politierechter heeft giste- !D een 28-jarige inwoner van bortvliet voor hennepteelt en et illegaal aftappen van elektri- iteit conform de eis veroor- leeld tot een werkstraf van 150 nutsbedrijf Delta NV moet e verdachte een schaclevergoe- ingvan 2159 euro betalen, [a klachten van omwonenden ing de politie op 8 december vo- g jaar een kijkje nemen in de issenwoning van de verdachte. Ie agenten troffen in de woning hennepplanten aan. e inwoner van Poortvliet zei e hennepplantage te zien als de celste manier van geld verdie- Dat geld had hij nodig om jn schulden af te lossen. De adachte erkende tegenover de olitierechter dat er in de zomer an vorig jaar één oogst was ge- I oor Piet Kleemans ÜDE TONGE - Nadat eerder gemeenten Middelharnis en irksland onder preventief toe van de provincie Zuid-Hol- md zijn gesteld, dreigt nu het- ïlfde te gebeuren met de ge- iccute Qostflakkee. Gocde- iede ontspringt de dans. e gemeente Middelharnis ampt met hetzelfde probleem s de gemeente Dirksland: een uitende begroting bleek niet ialbaar. Dirksland hoopte aan- nkelijk problemen voor te ijn door het financiële gat van ogeveer een kwart miljoen te khten met geld vanuit de - iet gebruikte - reserve uitbrei- ing gemeentehuis. Met die con trite nam de provincie Zuid- Mand geen genoegen. Zij be bouwde de aangeboden begro- ug alsnog als niet sluitend en elde de gemeente onder pre- 'Dtief toezicht. Wethouder ii- anciën van de gemeente Dirks- P. Koningswoud tilt er Isnog niet al te zwaar aan. is een vrij lichte vorm van reventief toezicht, maar na- turlijk wil je daar als gemeente ft vanaf. Dus zijn we druk be- igmet zoeken naar mogelijkhe- 511 om te bezuinigen en te be aten." at doet ook de gemeente Oost- askee. In de concept-begro- "gvoor 2005 wordt gewag ge laakt van een tekort van ruim '1.000 euro. 111 dat gat te dichten kondigt •gemeente voor bijna 380.000 iro aan bezuinigingen aan, in "nbinatie met dik 461.000 eu- ,aan 'taakstellingen'. Het res- nt-tekort van 130.348 euro wil 'gemeente ten laste brengen an de reserve landbouwgron- ï1 die momenteel nog zo'n 1,3 '°en euro bevat. De toezeg- van de provincie om een bsidie van ruim twee ton te ptfekken in de aanleg van ontsluitingsweg van bedrij- iterrein Den Bommel geeft structurele verlaging van de sten en ook wordt gewerkt an verlaging van de personeels ka. Ook hoopt de gemeente ordeel te kunnen halen uit het G1per inkopen. Er zijn inmid- arr>btelijke voorbereidingen •p door de vier gemeenten eree-Overflakkee om 01 to*een gezamenlijke profes- raahseringvan de inkoop. De voorbereidingen voor het woningbouwplan Rollandthof in Zierikzee zijn in volle gang: de sanering van het voormalige fabrieksterrein begint deze week. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sanering van het voor malige fabrieksterrein op de hoek van de Grachtweg en de Scheepstinunerdijk in Zierikzee begint deze week. Het is de bedoeling dat de grondsanering in mei dit jaar wordt afgerond. Graafmachines happen sleuven in de grond. Uit een grote groene cilinder lo pen buizen naar beneden, de grond in. Verderop worden met een mini-kraan de laatste restanten van een keermuur verwijderd. Kortom: bedrijvigheid alom op de plaats waar ooit de gasfabriek en later emulgatorenfabriek Emulsion Holland stond. Emulsion is verhuisd naar het be drijventerrein aan de Straalweg. Slo pers hebben in zes weken tijd het bijna een halve eeuw oude fabrieksgebouw en de aanpalende kantoren ontmanteld. Een bewerkelijk klusje, want stenen, hout en dakbedekking moesten afzon derlijk worden gesorteerd voor moge lijk hergebruik. Na het vertrek van de slopers is begon nen met de voorbereiding van de sane ring. Het terrein net buiten de stadswal len van Zierikzee is vervuild met polycy clische aromatische koolwaterstoffen (PAK's), olieresten en cyanide. Vervui ling die is veroorzaakt door de gasfa briek die er vroeger stond. Het is niet overal op het terrein even ernstig, maar op sommige plekken moet tot zeven me ter diep worden gegraven. Alles bij el kaar gaat het om het afgraven - en af voeren - van naar schatting 11.000 ku bieke meter vervuilde grond. Dat komt neer op zo'n vijfhonderd volle vrachtwa gens. Het oude fabrieksterrein is omringd door bebouwing. Om het risico van ver zakking van de huizen in de directe om geving zo klein mogelijk te maken is ge kozen voor sleufsgewijze ontgraving. Van 49 huizen binnen een straal van 150 meter rondom de saneringslocatie is de bouwkundige staat opgenomen. De woningen Scheepstimmerdijk 2 en 2a worden ontruimd, maar dat is vol gens projectcoördinator M. Simons van de Grontmij, ingehuurd door de provin cie Zeeland, geen probleem omdat die woningen gebruikt worden als vakantie woning. Het is de bedoeling dat de sanering van de grond in mei dit jaar wordt afge rond, waarna het terrein bouwrijp kan worden gemaakt. Daarmee komt de weg vrij voor de uitvoering van woning bouwplan Rollandthof, in het kader- waarvan 29 appartementen, zes portiek woningen en 14 eengezinswoningen ver rijzen. Ook het grondwater wordt gesa neerd. Peilbuizen Het grondwater is vervuild met cyani de, xyleen, naftaleen, benzeen en PAK's. Op verschillende locaties in het terrein worden peilbuizen geplaatst. Met behulp van intensieve bemaling wil nutsbedrijf Delta - rechtsopvolger van ver-vuiler 'de gasfabriek' - het grondwa ter zuiveren. Gerekend wordt op een bemalingsduur van twee jaar. door Hester Timmermans SIRJANSLAND - Vrijwilliger Wim Mulders uit Sirjansland is terug uil Sri Lanka. Hij heeft daar in de buurt van het weste lijk gelegen vissersdorp Negom- bo twee weken meegeholpen aan verschillende projecten van de stichting Prithipura. Mulders is bij aankomst meteen naar het tehuis Anandhapura voor meervoudig gehandicapte kinderen gegaan. „Ik was moe van de reis. Om zes uur 's och tends kwam ik aan. Ik heb met een de hele dag gekeken hoe het er overal aan toe ging." Sinds tweede kerstdag zijn hier ook de 65 kinderen gehuisvest uit het tehuis Prithipura, dat dertig kilometer verder weg ligt. Dat tehuis werd overspoeld door de tsunami. Mulders werkte al eerder als vrijwilliger in beide tehuizen. Sinds die tijd onderhoudt hij contact met de Stichting Prithi pura Infant Home Son die van uit Nederland ondersteuning biedt aan de tehuizen. „Mijn bedoeling was Prithipura te helpen, maar ook zeker in de omgeving te kijken wat daar nog aan hulp nodig was", zegt Mulders. In Anandhapura heeft hij zich vooral ingezet voor de voedselvoorziening aan de kin deren. De werkzaamheden in het getroffen tehuis Prithipura waren al zo ver gevorderd dat ongeveer de helft van het aantal kinderen eind januari terug kon naar Prithipura. „Sommigen za gen het als een uitje, maar toen ze eenmaal binnen op hun nieu we bed en matras zaten, werd het heel stil in het gebouw." Op dat moment was Mulders al weer bezig met een nieuw pro ject. Voor een school in Negom- bo heeft hij stoelen, banken en schoolmateriaal geregeld bij een lokale meubelmaker en boek handel. In het gebouwtje stond het water na de tsunami een me ter hoog. Trots „Ik heb daar met de leerlingen, leraren en ouders het eerste suc ces gevierd. Ze waren ontzet tend trots op him nieuwe spul len", zegt Mulders tevreden. Er is nog 1600 euro nodig om het gebouw van binnen helemaal ge reed te maken. Daarna verhui zen de kinderen van hun noodlo- kaal terug naar him eigen school. Tijdens zijn verblijf bezocht de vrijwilliger ook een tenten kamp. Het Rode Kruis heeft dit opgezet, maar het daarbij gela ten. Mulders kreeg hierover een boze e-mail onder ogen op de Nederlandse ambassade. Een Nederlandse man die met zijn Srilankaanse vrouw in het vis sersdorp woont, heeft tevergeefs hulp gevraagd aan de samenwer kende hulporganisaties. Mul ders wilde graag helpen. Onder meer met de opbrengst van een benefietconcert in Bruinisse worden hier zestig huurhuizen gebouwd. Dit gebeurt op een stuk land dat een kerkje in Ne- gombo binnen een maand hoopt te kopen. Mulders blijft via contactperso- veland heeft inmiddels alle kri tiekpunten van de PCO beke ken. Een groot deel van de kritiek was volgens de wethouder te wij ten aan onzorgvuldigheid in bij voorbeeld plantekeningen. Bu reau BRO, dat het bestemmings plan heeft opgesteld voor de ge meente, herstelt alle fouten op eigen kosten. Van der Wekken geeft aan dat de gemeente over een gering aan tal punten diepgaand van me ning verschilt met de provincie. „Hierover moeten we nog over- leggen." WOLPHAARTSDIJK - Erik Speksnijder uit Wolphaarts- dijk is met zijn 33 jaar een van de jongeren. Op een verga dering van bijenhouders ziet hij veel 'grijze koppies' om zich heen. Maar bijen houden is volgens hem ook voor jon geren een leuke hobby. „Ik heb gemerkt dat je op een an dere manier naar de natuur gaat kijken als je met bijen omgaat." De Zeeuwse bijenhouders luidden deze week de nood klok: er komen te weinig nieuwe, jonge imkers bij. Bijen hebben onder meer nog altijd het imago dat ze pijnlijke steken uitdelen. Erik Speksnijder is natuurlijk ook wel eens gestoken. Zo'n steek is trouwens zo slecht nog niet. Zo werkt het mierenzuur dat een bij inspuit, goed tegen reumaverschijnselen. Al zijn er natuurlijk mensen die al lergisch zijn voor bijensteken, pagina 19 Uitgelicht ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kan doorgaan met het realiseren van een ontsluitingsweg voor poortambacht 11. Gedeputeerde Staten hebben hieraan goedkeuring verleend. GS steunen de gemeente in het af wijzen van zienswijzen die tegen de weg waren inge diend. De gemeente wil in maart beginnen met de aanleg van een rotonde op de kruising Laan Sint Hilaii'e - Schel- destraat. De ontsluiting van poortambacht 11 loopt over het Eerste Weegje richting de Oosterscheldestraat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 51-jarige inwoner van Vlissingen voor dron ken rijden op zijn bromfiets tot zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging en 150 euro boete veroordeeld. Ambu lancebroeders waren op 14 juli vorig jaar in Middelburg geschrokken toen zé de verdachte met een passagier op de brommer slingerend en gevaarlijk zagen rijden. De politie werd gewaarschuwd. Uit het ademonderzoek bleek het al coholgehalte 675 microgram, ruim drie keer zoveel als is toegestaan. MIDDELBURG - Een dertigjarige Middelburger heeft nooit een rijbewijs gehad. Gisteren moest hij zich bij de Middelburgse politierechter verantwoorden voor het rij den tijdens een rijverbod en het twee keer rijden zonder rijbewijs. De verdachte kon zich vinden in de 38 uur werk straf. De Middelburger werd 23 augustus vorig jaar in zijn woonplaats betrapt, nadat hij 26 november 2003 eer der voor het rijden zonder rijbewijs was aangehouden. nen in het gebied betrokken bij het project. Priester Clement, van de kerk in Negombo geeft zijn plannen door aan deze per sonen en zij zorgen ervoor dat de berichten bij Mulders terecht komen. „Het blijft kriebelen. Ik had de ochtend na mijn terug komst alweer contact met Sri Lanka om te kijken of er nog wat gebeurd was." Hij zou graag snel terug gaan, maar dat zit er voorlopig niet in. De drukte is overigens nog niet voorbij voor de vrijwilliger. Vol gende week gaat Mulders naar de initiatiefnemers van het Bru- se benefietconcert om te laten zien wat de plannen zijn met de bouw van de huizen. Hij wil ook bij de gemeente Schouwen-Dui veland aandacht vragen voor Ne gombo en Prithipura. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - SGS Environmen tal Services is in opdracht van de gemeente Schouwen-Duive land begonnen met het uitvoe- rien van historisch bodemonder zoek in en rond Zierikzee. Loca ties waar mogelijk in het verle den de grond is vervuild - bij voorbeeld daar waar ooit olie tanks in de grond zaten - wor den onder de loep genomen. Het door de gemeente in de arm genomen onderzoeksbureau heeft honderd adressen in en rond Zierikzee aangeschreven. In de brief aan de eigenarenV gebruikers van de panden en aanliggende gronden geeft SGS aan dat de locatie in het histo risch bodemonderzoek is opge nomen en schetst hoe het onder zoek in zijn werk gaat. Op korte termijn brengt een me dewerker van het' onderzoeksbu reau een bezoek aan de locaties om ter plekke na te gaan in hoe verre er in het verleden sprake is geweest van 'bodembedreigen- de activiteiten'. Het historisch bodemonderzoek vloeit voort uit het project Landsdekkend beeld. De bedoe ling van dat project is alle poten tiële locaties met een eventuele bodemverontreiniging in beeld te brengen. In 2003 is al een snelle inventari satie gemaakt. Daar kwam uit dat op Schouwen-Duiveland to taal 1311 locaties onderzocht moeten worden. Hoewel in het verleden al - zelfs tot twee keer toe - een Actie Tankslag is ge houden waarbij olietanks wer den opgeruimd blijven die plaat sen de aandacht vragen. Sinds de laatste actie tankslag in de ja ren tachtig van de vorige eeuw zijn de milieuregels aange scherpt. Daarom wordt nu geke ken of het opruimen van de olie tanks afdoende is geweest of dat aanvullend gesaneerd moet wor den. Pilotproject Het onderzoek dat SGS op dit moment voor de gemeente uit voert is een pilotproject. Aan de hand van de resultaten wordt be paald hoe de gemeente de overi ge tweeduizend mogelijk ver vuilde locaties op het eiland gaat onderzoeken. De gemeente Schouwen-Duive land heeft voor het pilotproject een bedrag van 12.000 euro uit getrokken. SGS hoopt het histo risch bodemonderzoek voor 1 april dit jaar te kunnen afron den. GOES - Een onbekende heeft gistermiddag even voor twee uur uit de kassa van een markt kraam op de Oostwal in Goes en kele tientallen euro's gestolen. Terwijl de eigenares aan de praat werd gehouden, deed hij een greep in de kassa. zeeuwse almanak Of Bas van zes al wist wat hij wilde worden, wilden zijn ouders wel eens roeten. Nee, dat wist Bas nog niet. Wellicht had hij aspiraties om aan de slag te gaan op het as surantiekantoor van z'n va der, suggereerde zijn va der voorzichtig. Maar helaas voor pa, dat zag Bas niet zo zitten. Wellicht leek het hem. dan leuk om eens een dagje mee naar kantoor te gaan met zijn moeder, die weliswaar wor stelde met de gevolgen van een whiplash, maar bezig was met haar reïntegratie bij een bank? Ook daar kon Bas echter niet roarm voor lopen. „Nee zeg, dat wil ik helem,aal niet. Dan moet ik elke morgen naar wip-les!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37