»zc ictie tegen plaag Japanse oesters rovincie wijst ezwaren tegen ieuwe N57 af Jachthaven Roompot Marina wil groeien Ouderen wensen bankjes in de Goese stationshal V SPRINT PHOT fosselkwekers zijn het wachten beu aatste kans aorwinkeldief In nevelen gehuld Bijensteek is zo slecht nog niet Boete voor bedreigen politie Steun voor uitwisseling jeugdzorg Jongen in Goes mishandeld zeeuwse almanak Naar kantoor .üi - r- jjjüe; 0113-315649 ;31,4460 AA Goes MiddSeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; f,l: 020-4562500. jensdag 9 februari 2005 editie Bevelanden-Tholen irHarmen van der Werf RSEKE - Zeeuwse mossel- tkers voeren morgen actie aandacht te vragen voor de ag van Japanse oesters in de iterschelde. Zij gaan bij Zie- jee wilde Japanse oesters op- *n. He lang wordt er al gewacht de bestrijding van wilde Ja- se oesters in de Oosterschel- vmden de mosselkwekers, provincie is wel bezig een be- op poten te zetten, maar Ischot zit daar niet in, aldus issers. de actie van morgen willen mosselkwekers de provincie iel ministerie van Landbouw DDELBURG - Politierechter bltruig gaf de 44-jarige asiel- Ier uit Middelburg een laat- fcans door hem 24 uur werk- ifcn vier weken voorwaarde- e gevangenisstraf op te leg- De officier van justitie had Ier der weken cel geëist. man had 17 september uit supermarkt in Koudekerke jesparfum onder zijn jas ver- I, zette het vervolgens op lopen maar liep zich vast in ffuikel. Verdachte werd 6 de- iberm een Middelburgse su- markt aangehouden voor het van een pakje sigaretten, was vergeten af te rekenen", hi], In de zes jaar dat de man Hederland verblijft heeft hij jh regelmatig schuldig ge lakt aan winkeldiefstallen. oete drankrijder DDELBURG - De Middel, gsepolitierechter heeft giste- een 5l-jarige inwoner van ssingen voor dronken rijden ziin bromfiets tot zes maan- voonvaardelijke ï'ijontzeg- en 150 euro boete veroor- d Uit het ademonderzoek khet alcoholgehalte 675 mi- Jam, ruim drie keer zoveel is toegestaan. Politierechter l vroeg zich af of de ïgier niet de Bob kon zijn? had meer gedronken dan reageerde de Vlissinger. laten zien dat het hen ernst is. Wilde Japanse oesters maken in middels één derde van het schelpdierbestand in de Ooster- schelde uit. Japanse oesters zijn in 1964 door oesterkwekers naar Zee land gehaald, nadat de Zeeuwse platte oester na een strenge win terperiode goeddeels was ver dwenen. Het idee was dat de uitheemse oesters zich niet zou den kunnen voortplanten in de Zeeuwse wateren. Het tegendeel is waar gebleken. Besloegen wilde Japanse oesters in 1980 nog maar vijftien hecta re van de droogvallende platen in de Oosterschelde, in 1990 was dat 210 hectare en in 2002 is het bestand op 640 hectare geschat aan de hand van luchtfoto's. On der water bevindt zich naar ver wachting nog eenzelfde hoeveel heid wilde oesters. Het kan niet anders, veronder stellen mosselkwekers, dat dit grote aantal oesters slecht is voor de mosselkweek. Oesters eten in principe uit dezelfde ruif als mosselen en ook als kokkels. Het kokkelbestand in de Ooster schelde is jai-enlang al ontzet tend klein. Mossel- en oesterkwekers heb ben de afgelopen jaren verschil lende voorstellen gedaan om hét wilde oesterbestand uit te dun nen. Eén visser wilde de - gro tendeels oneetbare - oesters op vissen met zijn kotter en bijvoor beeld laten verwerken tot grit voor kattenbakken en een deel van de opgeviste oesters verma len, om ze vervolgens op het mu nitiedepot in de Oosterschelde bij Zierikzee te storten, als af- deklaag. Vissers hebben niet de illusie dat zij de wilde Japanse oester helemaal weg kunnen krijgen uit de Oosterschelde, maar zij zijn ervan overtuigd dat het mo gelijk is het bestand in bedwang te houden. Dat is niet alleen in hun voordeel, maar ook in dat van de recreatiesector. Badgas ten langs de Oosterschelde heb ben steeds meer last van Japan se oesters. De gemeente Kapelle heeft vorig jaar zomer nog oes ters bij het strandje bij Wemel- dinge weggehaald. Dat er zoveel Japanse oesters zijn, lijkt overi gens ook niet goed voor het vo gelbestand. Ze zijn te hard voor bijvoorbeeld scholeksters die meer aan kokkels hebben. Het opvissen van wilde Japanse oesters ligt gevoelig, omdat de Oosterschelde een nationaal na tuurpark is. Wie tot actie wil overgaan, zou eerst moeten aan tonen dat dit niet schadelijk is voor de natuur. 's-HEERENHOEK - In een ijzig decor van nevel en rijp zijn drie mannen dinsdagmorgen bij 's-Heerenhoek bezig met een koud karweitje. Ze planten boompjes. Het winterse plaatje smelt als sneeuw voor de zon, als later op de dag zachte zeelucht de temperaturen opdrijft. foto Dirk-Jan Gjeltema DDELBURG - De aanleg van niemve Walcherse Dammen de mag doorgaan. Het dage- s provinciebestuur heeft gis- fn alle bezwaren afgewezen, deputeerde T. Poppelaars no- I alle betrokkenen uit voor fleg over een landschapsvi- wor Noordoost-Walcheren. °®varen richtten zich met ,egen nut en noodzaak ie weg voor verbetering ie verkeersveiligheid, de nsting van het natuurland- SP' het aantrekken van r vrachtverkeer uit de ha- van Rotterdam en Vlissin- ie verslechterde bereik- fheicl van bedrijven en het i]ien voor fietsers, bezwaren zijn ongegrond hard, De gemeente Veere, ^woordelijk voor het be- Mbngsplan, heeft volgens Weerde Staten (GS) alle '"gen zorgvuldig afgewogen. oordelen dat het bestem- Jgsplan goed is onderbouwd voldoende en goed uitge- róe onderzoeken. De belan- Van omwonenden, onderne- sD"n belangengroepen zoals Platform N57 en de Tuin Zeeland worden weliswaar 'ast, maar in de ogen van 'rovincie niet zo ernstig dat ^aanvaardbaar is. 'djzen erop dat de huidige •assen Middelburg en Vrou- Polder onveiliger is dan ver- Iware wegen in Zeeland. De dat vrachtwagens de rou- !a" gebruiken als alternatie- binding van de haven van Rotterdam met Vlissingen en uit eindelijk België, wordt door de provincie niet gedeeld. Bedrij ven die economische schade on dervinden vanwege mindere be reikbaarheid, kunnen desnoods een schadeclaim indienen. De aantasting van de natuur wordt voldoende gecompen seerd, stellen GS. De weg wordt goed ingepast in het landschap. Om daar meer aandacht aan te besteden, krijgt de provincie subsidie van het Stimulerings fonds voor Architectuur. De provincie wil in overleg met alle betrokkenen tevens een landschapsvisie maken voor een gebied dat groter is dan alleen het tracé van de nieuwe N57. Ge deputeerde Poppelaars heeft hen uitgenodigd in het Middel burgse provinciehuis op woens dag 16 maart. Jachthaven Roompot Marina bij Wissenkerke claimt 92 van de 124 nog te verdelen ligplaatsen aan de Oosterschelde. door Frank Balkenende WISSENKERKE - Jachthaven Roompot Marina bij Wissenker ke claimt de grootste hap van de nog te verdelen ligplaatsen aan de Oosterschelde. De commer ciële haven verlangt 92 van de 124 plaatsen. Roompot Marina, gelegen in de voormalige Sophiahaven, wil met bijna een kwart uitbreiden. Er zijn nu 324 ligplaatsen, dat moeten er 416 worden. Volgens beheerder en tevens ha venmeester J. Oostdijk groeit de waag gestaag, ondanks de kwak kelende economie. Bovendien worden boten steeds groter en is er dus meer ruimte in de haven nodig. Roompot Marina heeft echter geen wachtlijst. „Er zijn elk jaar ook redelijk wat opzeggin gen, dus kunnen we meestal met een beetje schipperen iedereen helpen", zegt Oostdijk. Bij de gemeente Noord-Beve land is een aanvraag voor een bouwvergunning ingediend, maar of Roompot de gevraagde ligplaatsen krijgt, beslist het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde. Naast Roompot liggen er aanvragen voor Colijns- plaat (32), Yerseke (60), Sint-An- naland (45), Burghsluis (20 a 25) en Wemeldinge (geen aantallen bekend). Bij elkaar veel meer dan de te vergeven 124 ligplaat sen. Verdeelsleutel Volgens secretaris F. van Pelt maakt het overlegorgaan dit voorjaar een verdeelsleutel. Haast is geboden, omdat voor de jachthaven in Sint-Annaland subsidieverzoeken voor een shoppingsteiger en een steiger voor verhuurboten lopen, die in gevaar kunnen komen als het overlegorgaan te lang treuzelt. Van Pelt denkt dat een eerlijke toewijzing nog een hele kluif wordt. Doorslaggevend wordt in hoeverre uitbreidingsplannen haalbaar zijn en of ze relatief snel zijn uit te voeren. Op dat punt scoort de jachthaven in Sint-Annaland hoog, stelt hij vast. De 124 te vergeven ligplaatsen zijn het restant van de vierhon derd plaatsen, waarmee de ha vens aan de Oosterschelde de af gelopen tien jaar mochten WOLPIiAARTSDIJK - Erik Speksnijder uit Wolphaarts- dijk is met zijn 33 jaar een van de jongeren. Op een verga dering van bijenhouders ziet hij veel 'grijze koppies' om zich heen. Maar bijen houden is volgens hem ook voor jon geren een leuke hobby. De Zeeuwse bijenhouders luidden deze week de nood klok: er komen te weinig nieuwe, jonge imkers bij. Bijen hebben onder meer nog altijd het imago dat ze pijnlijke steken uitdelen. Erik Speksnijder is natuurlijk ook wel eens gestoken. Zo'n steek is trouwens zo slecht nog niet. Zo werkt het mierenzuur dat een bij inspuit goed tegen reuma verschijnselen. Al zijn er natuurlijk mensen die al lergisch zijn voor bijensteken, pagina 19 Uitgelicht MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 22-jarige inwoner van Goes wegens bedreiging en beledigen van de politie tot een voorwaarde lijke boete van zeshonderd euro. De buren hadden 19 de cember vorig jaar bij de politie geklaagd over geluidsover last bij de Goesenaar. Verdachte was opgefokt toen agen ten aan de voordeur kwamen. „Kom maar binnen. Ik heb een 9 mm Maar liggen. Ik schiet je door de kop", had hij zich dreigend uitgelaten. Ook had hij beledigende taal over de politiemannen uitgekraamd. De benedenburen hadden verschillende keren hun beklag bij de politie ge daan. De verdachte wist niet dat het verboden was om la waai te maken, maar dat kon er bij de officier van justitie R. Rammeloo niet in. Hij eiste een onvoorwaardelijke boe te van zeshonderd euro. Raadsvrouw V. Serrarens scherm de met een uitspraak van het Gerechtshof, waaruit bleek dat de politie een groot incasseringsvermogen moet heb ben. De advocate haalde ook het blanco strafblad van haar cliënt aan. Met de omstandigheden werd rekening ge houden in de strafmaat. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland wil len meebetalen aan een secretariaat voor de uitwisseling van jeugdzorgkennis met Vlaanderen. De Stuurgroep Vlaanderen-Zuid-Nederland Bijzondere Jeugdbijstand en Jeugdhulpverlening is voortgekomen uit het Jeugdzorg traktaat van Antwerpen uit 1999. De provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en de Vlaamse provincies stimu leren sindsdien de samenwerking over de grens tussen jeugdzorginstellingen. Die wisselen kennis en methodie ken uit. Nog geen cliënten, hoewel die optie opengehou den wordt. Het secretariaat moet de samenwerking gaan de houden en verder uitbouwen. Het Zeeuwse aandeel in de kosten komt op 8.384 euro. door Luc Oggel GOES - Te gek voor woorden. Dat vindt J. van der Poel (73) uit Heinkenszand van het feit dat er in de hal van het Goese NS-station geen bankjes staan om tijdens het wachten op bus of taxi op plaats te kunnen ne men. En velen met haar. Het Bondenberaad Goes, waar in de diverse ouderenbonden zijn vertegenwoordigd, heeft de kwestie namens een groot aan tal ouderen al eens aangekaart bij de klantenservice van de NS, maar zonder resultaat. Ook een reactie op een brief van Van der Poel zelf bleef uit. „We hebben er nooit iets van gehoord. Het is toch een kleine moeite om een paar bankjes neer te zetten? Op de stations van Vlissingen en Middelburg hebben ze dat wel." Van der Poel en haar echtgenoot reizen regelmatig met de trein. Bij aankomst in Goes nemen ze de bus of een taxi naar hun woonplaats Heinkenszand. „Vaak moet je dan nog even wachten, maar omdat er in de stationshal geen bankjes staan, moet je óf buiten wachten of in de stationsrestauratie." Dat laatste is voor Van der Poel geen optie, omdat er verplicht een consumptie moet worden ge nomen. „Bovendien staat het er altijd blauw van de rook en je hebt geen goed zicht op de bus sen en taxi's. De enige optie is dus om buiten te wachten, maar foto Dirk Jan Gjeltema dat is in deze tijd van het jaar ook niet alles." Volgens woordvoerster M. Rou- weler van Prorail, dat verant woordelijk is voor de stations, is het algemeen beleid om geen bankjes in stationshallen te zet ten. „Op die manier willen we voorkomen dat bijvoorbeeld zwervers zich in de stationshal len gaan ophouden." Rouweler zegt zich wel te kunnen voorstel len dat het voor ouderen niet prettig is om buiten te moeten wachten. „Maar de sociale vei ligheid gaat voor, er staan dus in geen enkele stationshal bank jes. Ook niet in Middelburg en Vlissingen." GOES - Een twaalfjarige jongen uit 's-Gravenpolder is gistermid dag rond kwart over drie op de Waterstraat in Goes door enkele onbekenden geschopt. De jongen was even daarvoor sa men met vrienden een groepje van vier of vijf personen op de Beestenmarkt voorbij gefietst, waarbij een van hen in zijn ge zicht spuugde. Even later, in de Waterstraat, kreeg het slachtof fer een klap op zijn hoofd, waar door hij van zijn fiets viel. Hier na werd hij door twee personen geschopt en geslagen. Hij had last van een pijnlijke plek aan zijn been en hoofdpijn. groeien. Bij de eerste tranche (276 plaatsen) kreeg Roompot er 101, Sint-Annaland 55, Wemel dinge 50, Yerseke 20, het Goese Sas 35 en Burghsluis 15. Het beleidsplan voor de Ooster schelde stamt uit 1995 en loopt dit jaar af. Volgens Van Pelt is het noodzakelijk goed te onder zoeken of verdere groei van jachthavens aan de Oosterschel de gewenst is en zo ja, of er dan verkeersvrije zones moeten wor den ingevoerd. In een nationaal park mag de na tuur immers niet lijden onder watersport. Of Bas van zes al wist wat hij wilde worden, wilden zijn ouders wel eens weten. Nee, dat wist Bas nog niet. Wellicht had hij aspiraties om aan de slag te gaan op het as- surantiekantoor van z'n va der, suggereerde zijn va der voorzichtig. Maar helaas voor pa, dat zag Bas niet zo zitten. Wellicht leek het hem dan leuk om eens een dagje mee naar kantoor te gaan met zijn moeder, die weliswaar wor stelde met de gevolgen van een whiplash, maar bezig was niet haar reïntegratie bij een bank? Ook daar kon Bas echter niet ivarm voor lopen. „Nee zeg, dat wil ik helemaal niet. Dan moet ik elke morgen naar wip-les!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31